Ierseke is klaar voor „Zeeland Presenteert" DE OPHEFFING VAN ZEEUWSCH DAGBLAD Weldra grotere aanvoeren van appels en peren Crossers en veldlopers kennen geen rustperiode Mootscliouw van meer dan honderd schepen Films Achter de coulissen van de wintersporten XII Zeeuwsch Dagblad Verontrusting Tenslotte OP VRIJDAG 14 SEPTEMBER Raad Wester schouwen aanvaardde gemeentebegroting Raadsagenda Nieuwland Brandje in Rilland Bereden politie weg uit Schouwen Ongerustheid m Personeel royaal tegemoet getreden Drukke weken Crossprijzen zijn in natural Raden vergaderen SDKB tegen Dordrecht Zes zwarte ruiters De mongolen Autodieven kregen gevangenisstraf Zaterdag 1 september 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk LIET bestuur van de Protestants- Christelijke Journalistenkring heeft zoals men elders in dit blad kan lezen zijn verontrusting uit gesproken over het verdwijnen van Zeeuwsch Dagblad. Het Oestuur van de P.C.J.K. is van mening dat het niet meer verschijnen van het blad mede zijn oorzaak vindt in het feit dat het protestants-christelijk volksdeel van Zeeland in het verleden niet in vol doende mate de functie en de bete kenis van een eigen orgaan heeft ge waardeerd en beseft. Het gevolg hier van is dat in de commerciële sector moeilijkheden zijn ontstaan. Van de zijde der lezers is ons in de afgelopen dagen gevraagd wat in de afgelopen jaren is gedaan om de Zeeuwse bevolking op de betekenis van een protestants-christelijk dag blad te wijzen. Wij moeten hierop antwoorden, dat van 1945 af vrijwel alle bewoners van de provincie Zee land hebben geweten of hebben kunnen weten dat er in dit gewest een protestants-christelijk dagblad was. Het blad werd uiteraard aan de abonné's verzonden, maar vrijwel zonder onderbreking zijn aan niet- lezers van protestants-christelijke levensovertuiging kenmsmakingsbla- den verstrekt en eveneens zonder onderbreking is gepoogd het aantal lezers op te voeren en dit pogen had zowel een ideëel als een noodzakelijk commercieel doel. Op deze pogingen kon men van tijd tot tijd wel resultaten zien, maar daar stond tegenover dat anderen het abonnement op het protestants-chris telijke dagblad opzegden, soms op de lelfde wijze, als waarop men van jas verandert. Hierbij moet worden op gemerkt dat een protestants-christe lijk dagblad commercieel en redactio neel leiden niet gemakkelijk is. Het protestantisme valt in vele groepen uiteen en elke groep heeft eigen be ginselen, inzichten en visie op het leven. Het is buitengewoon moeilijk en zelfs onmogelijk elke dag een krant te brengen, die alle lezers in alle opzichten voldoet. Heeft men dat wel voldoende beseft? Wij zijn op dit ogenblik nog van mening dat in een bij uitstek als christelijk gekarakteriseerd gewest het exploiteren van een protestants- christelijk dagblad mogelijk is. Twee dagen geleden hebben wij enkele per centages genoemd wat betreft de ver houding tussen leden van de N.C.R.V. en stemmen op christelijke politieke partijen tot het aantal lezers op pro testants-christelijke dagbladen en dan bleek dat Zeeland geen best figuur sloeg. Na de oorlog zijn in ons land vier protestants-christelijke dagbladen verdwenen en dat moet tot ernstige bezinning nopen, waarbij, naar onze mening, op landelijk niveau de orga nisatievorm van de protestants-chris telijke pers in Nederland mede ern stig onder de loep dient te worden genomen. Het verheugt ons dat de Protestants-Christelijke Journalisten kring twee jaar geleden in een niet openbaar gemaakt rapport reeds richtlijnen heeft gegeven, maar het verontrust ons tevens, dat het rapport voor zover ons bekend is niet tot een diepgaande discussie in dé kring van direct belanghebbenden heeft geleid. Het protestants-christelijke volk van Nederland, dat scholen, zieken huizen en o.a. vormingscentra bouwt, zou zich meer moeten bezig houden met de christelijke pers, die de be langstelling voor vele facetten van het geestelijk leven poogt levendig te' houden. Het mag ons bijvoorbeeld ook wel tot nadenken stemmen dat er in Ne derland geen protestants-christelijk weekblad is, terwijl er toch tal van invloedrijke algemene weekbladen zijn. In de afgelopen dagen is door de protestants-christelijke landelijke pers gepoogd in diverse plaatsen in Zee land de lezers van Zeeuwsch Dagblad te bewegen een landelijk chr. dag blad te nemen. Het resultaat van dit pogen is, voorzover blijkt uit cijfers, die wij hebben ontvangen, niet moedgevend voor de positie der chris telijke pers. De bevolking van dit gewest verlangt een blad, dat ook het regionale nieuws geeft en regionale advertenties brengt. Het verdwijnen van een christelijk regionaal blad doet het aantal lezers op de christelijke pets in het algemeen dalen. Wij heb ben dat enkele dagen geleden ook ge schreven en de ervaring bewijst deze stelling. ÜN nu zullen wij dan onze laatste regels schrijven voor het Zeeuwsch Dagblad. Wij willen onze lezers hartelijk dank zeggen voor het feit, dat zij ons steeds in hun gezinnen als gast heb ben ontvangen. Ons journalistiek op treden was vol zonden en gebreken en dat spijt ons. Wij hebben echter ook gepoogd ons werk als een roeping te zien. Dat hebben wij gistereh reeds geschreven en wij zullen het vandaag niet herhalen. Ook gaat onze dank uit naar allen, die in de afgelopen jaren ons medewerking hebben verleend, naar onze correspondenten, maar ook naar allen, die in het verenigings- en organisatieleven leidinggevende func ties hebben en niet in het minst naar autoriteiten op provinciaal en ge meentelijk niveau. Het is prettig wer ken in Zeeland. Wij schrijven deze regels met ge mengde gevoelens. Toen het Job te genzat en hij op de puinhoop verbit terd zijn levensloop overdacht, toen gebeurde het verschrikkelijke, dat bij zijn geboortedag vloekte: Was ik maar nooit geboren. Dat was zo heel menselijk en tege lijk zo heel zondig. Wij zijn God dank baar voor deze opstand tot op heden YERSEKE Vrijdag 14 september gaan in Yerseke op schepen en huizen de vlaggen in top voor het grote feest van de opening van het oester- en mosselseizoen. Evenals in voorgaande jaren wordt het weer een grootse manifestatie, die vele duizenden naar dit kleine plaatsje aan de Oosterschelde zal trekken. Hoogtepunten van het programma, waaraan nu de laatste hand is gelegd, is de vlootschouw op de Oosterschelde waaraan meer dan honderd feestelijk gepavoiseerde vaartuigen zullen deelnemen. De datum moest van 31 augustus naar 14 september worden verzet omdat kwaliteit en groei de oesters nog niet „presentabel" maakten. De totstandkoming van het festijn, bepaald geen peuleschilletje, heeft voor het organiserende comité „Zee land Presenteert" heel wat meer voe ten in de aarde gehad dan in vroeger jaren. De oorzaak lag hoofdzakelijk in de wens van het produktschap voor vis en visprodukten die de opening dit jaar in Tholen wilde laten plaatsvinden. Voor de vlootrevue bleek dit al direct grote bezwaren op te leveren in ver band met de weinige ruimte op de Eendracht. In de korte spanne tijds die nog restte bleek ook het opbouwen van een verantwoorde organisatie op Tholen een grote moeilijkheid. Nadat eerst nog aan een gedeeltelijke Tholen- Yerseke feestdag was gedacht heeft men uiteindelijk besloten alles weer in het sympathieke visserdorpje te doen plaatsvinden. Niet voor de wind Ook wat de financiën betreft is het ditmaal niet voor de wind gegaan. Op een gehouden vergadering in begin au gustus besloot de oesteradviescommissie bij meerderheid van stemmen haar gel delijke bijdrage niet meer te geven. Als pleister op de wonde berichtte het pro duktschap toen, buitenom de beide ad viescommissies een bedrag van 8.000 gul den beschikbaar te stellen. Bij opstel ling van de begroting door het comité bleek dit bedrag verre van voldoende. De oestercommissie werd alsnog ver zocht het comité en de manifestatie uit de impasse te helpen door een bijdrage te voteren. Na breedvoerige besprekin gen hebben nu zowel de oester- als de mosseladviescommissie toegezegd een bedrag van 3000 gulden te storten. Met spontane giften van de burgerij uit Yerseke (ruim tweeduizend gulden!) is het benodigde geld, zestienduizend gulden, bijeen. Het feest vangt 's morgens om 9 uur aan met het vlaggen hijsen op de vis sersvloot. Om 10 uur laat dat de jeugd ballonnetjes op waaraan kaartjes met adressen zijn bevestigd. Spannend voor de Yersekse jeugd zijn altijd de vol gende weken. Wordt hun ballonnetje „be antwoord" of niet. Vorig jaar kreeg ruim een kwart van de jongelui een of ander levensteken van de plaats waar hun luchtvaartuig was neergekomen. Om 11 uur presenteren zich de mu ziekkorpsen. Welke dat allemaal zullen zijn staat nog niet vast. Zeker is ech ter dat de befaamde Koninklijke Har monie „Ons Genoegen" uit Vlissingen van de partij zal zijn. Tussen 12 en 2 uur vindt de aankomst plaats van de Oester- en Mosselrit, georganiseerd HAAMSTEDE. De raad van Wes terschouwen behandelde gistermorgen de gemeente-begroting 1962. Deze laat aan inkomsten en uitgaven een bedrag zien van 2.208.043,64 met een post on voorzien van 683,87. De kapitaaldienst vertoont aan inkomsten een bedrag van 6.195.642,21 en aan uitgaven 6.649.812,43, zodat er dus een tekort geraamd is van ƒ454.570,22. In zijn algemene beschouwing hamer de de heer M. de Boer (prot. chr) op verschillende objecten die naar zijn me ning spoedig uitgevoerd dienen te wor den: aanleg waterleiding naar afgelegen riolering vanaf Burgh naar Wester- schouwen en riolering Kloosterweg, bouw permanente woningen om het in wonertal te doen toenemen, bouwrijp maken verschillende terreinen. De heer De Boer wees ook op de moeilijke taak die de gemeente heeft op het gebied van het vreemdelingenver keer. Hij wenste ten koste van alles rust in de Westhoek en geen „kermis achtig" gedoe. Ook voelde hij ervoor op de kampeerbedrijven gebouwtjes van een uniform type te bouwen waardoor meer stabilisatie voor de kampeer ders bereikt zal worden. De begroting voor sociale zaken werd evenals de gemeentebegroting goedge keurd. De kampeerverordening voor Westerschouwen werd vastgesteld. Ten slotte werd afscheid genomen van vier raadsleden die niet meer in de raad terugkeren. Dit zijn de heren M. de Boer en C. A. v. Oord (Prot. Chr), M. Geluk (Arbeid) en J. D. v. Nieuwenhuijze (vvd). Zij kregen de ere penning van de gemeente aangeboden Autozending in Dreischor DREISCHOR. Donderdagmiddag en 's avonds heeft een auto van de auto zending in Nederland onder het motto „God ook op uw weg" een bezoek ge bracht aan Dreischor. 's Middags Wer den kinderen op het sportterrein met de blijde boodschap in aanraking ge bracht terwijl in de avonduren in de dorpsring voor de 'hervormde pastorie een evangelisatiesamenkomst werd ge houden. De leiding had de beer R. Ho- gendoorn, evangelist te Doorn. Vier meisjes uit de Zaanstreek zongen reli gieuze liederen terwijl ook de bekende zingende zusjes Mary en Thea Verhey zich via de grammofoonplaat lieten ho ren. Eerder in de week werden bijeen komsten gehouden in Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Oosterland. door de Krabbenrijders uit Bergen op Zoom. De eerste deelnemers aan deze beschrijvende oriëntatierit starten om tien uur. De lengte is slechts 35 kilome ter doch de gemiddelde snelheid zal niet hoger dan 20 kilometer per uur zijn. Hoofdprijs voor de rit, waaraan maxi maal 200 automobilisten kunnen deel nemen is „De Zilveren Schelp". Naast deze waardevolle wisselprijs zijn een aantal bekers en medailles beschik baar terwijl voorts aan elke deelnemer een souvenir zal worden uitgereikt. Ten slotte is voor al de rijders een plaatsje gereserveerd op de schepen tijdens de vlootrevue. Vlootschouiv Te drie uur vangt de vlootschouw aan die haar hoogtepunt vindt in een Darade die wordt afgenomen door de commissaris der Koningin in Zeeland. De grote groep genodigden zal, alvo- NIEUWLAND. De Raad van Nieuw en Sint Joosland hoopt op dinsdag 4 sep tember 1962 om twee uur in openbare vergadering bijeen te komen. De lijvige agenda vermeld onder meer de volgende punten: Beëdiging der raadsleden; Verkiezing van wethouders; Huurvaststelling ge meentelijke woningen; Aanvraag voor schot 1962 bestuur der Ver. voor Chris telijk lager onderwijs; Aanvraag exploi tatievergoeding 1961 Ver. voor Christe lijk lager onderwijs; Wijziging rekening courant overeenkomst; Interimregeling ziektekosten; 1962 Vijfde wijziging der begroting 1962; Zesde wijziging der be groting 1962; Zevende wijziging der be groting 1962. Nieuwe uitbreidingsplannen; Verlen ging ontruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde woning; Vaststelling van pensioengrondslagen; Herbenoeming le den adviescommissie Woonruimtewet, Beslissing inzake aankoop of onteigening tuingrond; Subsidieverzoeken; Wijzing bezoldigingsregeling gemeenteontvan gers; Fotoboek over Walcheren. RILLAND. Gisteravond deed er zich een brandje voor in het gezin van de familie J. Schrijver. Door kordaat optreden van de vader en de buurman kon erger worden voorkomen. De brand weer stond klaar, maar behoefde niet op te treden. De brand is ontstaan doordat een der kinderen lucifers mee naar bed nam, waardoor het bed in brand raak te die ook nog oversloeg naar een ander bed. Gealarmeerd door het huilen der andere kinderen konden de vader en de buurman met enkele emmers water de brand tijdig blussen. Beide bedden wer den echter totaal vernield. rens zij zich inscheept, door het ge meentebestuur ten stadhuize worden ontvangen. Na afloop van de revue staat er geen groot spel op het pro gramma, doch een aantal kleine fes tiviteiten voor en na de toespraak van jhr mr. A. F. C. de Casembroot. In de grote tent achter de kerk worden hierna de genodigden in de gelegenheid gesteld om de mosselen te proeven ter wijl aan de haven enkele honderden kilo's gekookte mosselen portiegewijs aan het publiek zullen worden uitge deeld. Te zes uur vindt in de grote tent de prijsuitreiking plaats, waarbij ook het „Zilveren Scheepje", de wisselprijs voor het best versierde vaartuig wordt toegekend. Schipper Johannes Verschu ren, die dit kleinood reeds tweemaal in de wacht sleepte zal ongetwijfeld zijn uiterste best doen om de trophee nu de finitief in handen te krijgen. Tussen zeven en acht uur geeft „Ons Genoegen" een concert op de muziek tent waarna op de Paardenmarkt ko mische films worden vertoond. De dag wordt besloten door een groot amuse mentsprogramma op het sportterrein, waaraan bekende artiesten zullen me dewerken, een taptoe, weer door „Ons Genoegen", en als sluitstuk om onge veer kwart voor elf een groot vuurwerk. Of gasten, belangstellenden en Yer sekse gemeentenaren na zo'n feestdag de haardstede al zullen opzoeken voor dat het middernachtelijk uur heeft ge slagen blijft natuurlijk een open vraag. HAAMSTEDE. Gisteren is de Be reden Groep der Rijkspolitie uit Was senaar weer naar hun standplaats ver trokken. Circa 2 maanden heeft het drietal, bestaande uit de wachtmeesters Jaket, De Haan en Van Leeuwen, in de Westhoek de taak der plaatselijke poli tie helpen verlichten, door hun dienst uit te voeren op plaatsen die te paard gemakkelijk te bereiken zijn. Het strand bijv. is te paard zeer gemakkelijk te overzien, terwijl dit met een brommer of fiets een ware lijdensweg zou wor den. Ook de voetpaadjes in de duinen werden wel eens gecontroleerd, waar bij het paard ook weer uitstekende diensten bewees. Schokkende gebeur tenissen deden zich dit jaar niet voor, zodat het bleef bij de gewone vraag baak op het strand en in de duinen en af en toe ook wel eens een afgedwaald kind op de brede paardenrug nemen. En dan niet te vergeten de zwemmers die misschien onwetend te ver in zee gaan en dan teruggeroepen worden. Vooral aan de Punt komt dit nog da gelijks voor, ondanks de waarschu wingsborden dat hier helemaal niet ge zwommen mag worden. Ook de lucht bedden-drijvers kregen een vermaning als ze zich in zee begaven. Even als vorig jaar zijn het voor de inwoners uit Haamstede en Burgh geen onbekenden meer en menig praatje werd weer ge maakt. Met belangstelling wordt dan ook binnenkort naar de plechtigheden bij de Staten-Generaal gekeken waar ook dit drietal te paard mogelijk even in het beeld der televisie-camera's voor zal komen. Want dan is de gehele Be reden Groep in touw voor het handha ven van de goede orde. In het wijkgebouw te Ouwerkerk zal op 5 september een moedercursus van start gaan onder leiding van zuster C. P. de Vries uit Zierikzee. De in de Gereformeerde Kerk in Zierikzee gehouden bijzondere collecte generale kas van hulpbehoevende kerken bracht 90,46 op. sÉï# AMERSFOORT. Het modera- mec van het bestuur van de Pro testants-Christelijke Journalisten kring heeft een verklaring afgelegd over de opheffing van het Zeeuwsch Dagblad. Het moderamen zegt te leurgesteld en verontrust te zijn over het besluit het Zeeuwsch Dagblad met ingang van 1 september op te heffen. In een provincie die een be langwekkende ontwikkeling door maakt verdwijnt het protestants- christelijke geluid. Door het wegval len van het Zeeuwsch Dagblad zal bij die ontwikkeling, onvoldoende aandacht worden besteed aan de protestants-christelijke politieke en maatschappelijke zienswijzen, aldus het moderamen. Het verdwijnen van het Zeeuwsch Dagblad, hoewel nieit onverwacht, houdt een waarschuwing in. Op het protes tants-christelijke volksdeel rust een zwa re verantwoordelijkheid met betrekking tot het in stand houden van protestant se dagbladen. Ongerust is het moderamen verder over de manier waarop de uitgeefsteT haar werknemers van het besluit op de hooigte heeft .gesteld. Er is vrijwel geen overleg geweest. Eerst nadat men van de buitenwacht iets had vernomen is het personeel op de hoogte .gesteld. Het moderamen spreekt hierover zijn ernsti ge afkeuring uit. „De sociale omgangsvormen eisen in deze tijd een andere handelwijze dan enkele decennia .geleden." Het Moderamen hoopt dat de uitgeef ster alsnog in overleg zal treden met ■haar werknemers, opdat op royale wijze aan eventueel optredende moeilijkheden het hoofd kan worden geboden. Andere toedracht Naar aanleiding van de kritische op merkingen, gemaakt door het modera men van het 'bestuur van de Protes tants-Christelijke Journalistenkring heeft de directie van de N.R.C. dit modera men telegrafisch erop gewezen, dat de zinsnede betreffende het personeel haars inziens volkomen onjuist is. De directie zegt in dit telegram, dat het personeel door haar op de meest royale wijze tegemoetgetreden wordt. Ingevolge de c.a.o. wordt als ontslag termijn voor de journalisten een ter mijn van zes maanden in acht geno men. Het was voorts niet mogelijk het personeel eerder in te lichten tengevol ge van het feit, dat het beraad der di recties van de dagbladen Trouw en De Rotterdammer inzake een eventuele mo gelijkheid van overneming van het blad, veel tijd in beslag heeft genomen. WELDRA GROTERE AANVOEREN VAN APPELS EN PEREN WANNEER we op het ogenblik de lijst zien van fruitrassen die voor aanvoer zijn vrijgegeven, dan valt op dat hierop nog zeer weinig namen voorkomen. Terwijl onder normale omstandigheden omstreeks eind augustus, begin september de pluk van het najaarsfruit in volle gang is, is hiervan nu nog geen sprake. Bij de appels is er enkel nog maar het zomerras Perzikrode zomerappel en een zeer bescheiden begin is gemaakt met de Zigeunerin, terwijl bij de peren enkel het ras Precose de Trevoux nog maar wordt aangevoerd. We geloven niet dat het al eens eerder is gebeurd dat er omstreeks deze tijd nog zo weinig fruit aan de veilingen kwam. zeker de James Grieve naar voren gaan komen. Dit is een van de fijnste rassen van het Nederlandse sortiment en doet wat smaak betreft weinig on der voor de onvolprezen Cox's Orange Pippin. Het ras heeft evenwel enkele nadelen en dat is in de eerste plaats de bijzonder tere schil waardoor het veel moeilijkheden geeft bij het ver voer en de verdere verhandeling. Ver der is er elk jaar een gevaar dat de James Grieve te vroeg wordt geplukt en daardoor niet de smaak krijgt wel. ke ze zou kunnen hebben. Aan het eer ste euvel is weinig te doen, hoewel er wel wordt gestreeft om de gevolgen van het vervoer zo gunstig mogelijk te doen zijn. Het tweede nadeel, het te vroege plukken, heeft de volle aan dacht van de organisaties van fruitte lers en reeds enkele jaren is men er vooral in Zeeland op gebrand om te voorkomen dat te vroeg geplukte Ja mes Grieve bij de consument komt en daar de markt bederft. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft een commissie van deskundigen ingesteld om er op toe te Toch zal dat nu wel gaan verande ren want er hangt veel in de meeste boomgaarden en de tijd gaat door. Drukke weken breken aan voor de fruitteler die zonder twijfel alles op al les zal moeten zetten dit seizoen om op tijd klaar te komen. Op tijd, dat wil zeggen voor de bladeren gaan vallen en de nachtvorsten komen. Het een is hier meestal een gevolg van het ande- In de komende week mogen de eer ste partijen Clapps Favorite op de Zeeuwse veilingen worden verwacht. Dat is een zeer geschikte export peer terwijl ook de fabrieken deze peer graag kopen voor de verwerking op sap in blik of glas. De oogst van Clapps Favorite zal dit jaar niet bij zonder groot zijn maar er zijn veel bo men van dit ras zodat er toch een flink kwantum kan komen op de Zeeuw se veilingen. Bij de appels zal nu langzaam maar Zondagmiddag 2 oktober beginnen de jongens van de gereformeerde jon gensclub uit Zierikzee weer met hun winterwerk. Het programma omvat de bespreking van winterplannen en een wedstrijd op 2 september, „De gouden draad" op 9 september. „De waaghals op 16 september, Domela Nieuwenhuis op 23 september en een vrij onderwerp op 30 september. bewaard te zijn gebleven en al hadden wij dan ook gaarne andere resultaten op ons werk gezien, wij zullen toch geen verwijten naar de hemel slin geren. Ook nu: De Naam des Heren zij geloofd! MIDDELBURG Zij lopen het hele jaar door, 's zomers op de sinlelbaan of op de weg, 's winters tot over hun enkels in de modder, of bijna hun voeten brekend op bevroren grond. Het zijn de sterkste atleten uit de atletiek: de lange-afstandlopers. Kolommen vol hebben atleten, trainers en doktoren geschreven over de vraag of het mogelijk is zowel in de zomer als in de winter op volle kracht wedstrijden te lopen. De meningen zijn sterk verdeeld en de voorbeelden van atleten die tot de wereldtop behoren, met of zonder crossseizoen erbij, eveneens. De Zeeuwse cracks Hein Cujé, Cas Mulder, Hans Bostelaar en anderen be horen tot de groep die zowel in de zo mer als in de winter Tegelmatig wed strijden lopen. In het begin van maart werd dit trio, uitkomende voor het Middelburgse Dynamo, clubkampioen van Nederland op crossgebied. In au gustus waren het dezelfde atleten, aan gevuld met Piet Zwartepoorte, die tij dens de Nederlandse estafettekampioen schappen de titel op de 4 x 1500 m ver overden. Onmiddellijk hierna zijn ze be gonnen met de voorbereidingen voor de komende straatwedstrijden zoals Mid delburgse Singelloop en Vlissingse Bou levardloop die in oktober zullen worden gehouden en de overgang betekenen van het baanseizoen naar de cross. De cross: de meesten geven er de voorkeur aan boven het baanseizoen. Immers, wat is het resultaat van een overwinning op de sintelbaan? Een medaille ter grootte van een gulden of een rijksdaalder. Wat kent de cross voor prijzen? We zouden bijna zeggen alles!Dekens, plaids, draagbare radio's, fauteuils, mixers, scheeraopa- raten en serviezen zijn de prijzen voor de eerstaankomenden, en zelfs voor de laatste die op de sintelbaan nooit iets krijgen, zijn er bij crossen en veldlopen dikwijls nog flessen wijn, fietsbanden, een paar sokken of andere prijzen in natura, weggelegd. Het enige bezwaar voor de Nederland-' se crossers is het feit dat zij voor een goede cross, waarbij zij onder goede cross verstaan sterke deelnemers en „vette" prijzen, bijna altijd naar Bel gië moeten. Slechts zeer weinig Neder landse crossen kunnen in belangstelling wedijveren met onze zuiderburen. Tot deze weinigen behoren de crossen van Heikant en Westdorpe, beiden in Zee land dus. De vele andere crossen in Nederland kennen meestal geen prijzen in natura en dus .slechts medailles of bekers. Vandaar dat ook de Zeeuwen 's winters veel naar België trekken waar de winkeliers guller zijn met het beschikbaar stellen van waardevolle prijzen. In Brugge, Gent, Kreokke, Blan- kenberghe, Kortemark enz. hebben Cu jé c.s. reeds menige overwinning be haald. Naast deze senioren spreken bij de junioren de atleten uit Hulst, zoals Leo de Bruijn, Remortel en Morcus dikwijls een woordje mee in de voorste regionen. Omdat aan de crossen en veldlopen naast de leden van de diverse verenigingen die aangesloten zijn bij de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie ook dikwijls niet-leden mee kunnen doen zoals wielrenners, voetballers, schaatsenrijders enz. is het reeds va ker gebeurd dat juist uit die groep goe de atleten naar voren kwamen. Zwarte poorte, Kaljouw en Tolhoek zijn daar voorbeelden van. Crosskampioenschap In navolging: van andere districten zal voor de komende winter ook in het district Zeeland een competitie moeten uitmaken wie zich crosskam pioen 1963 zal mogen noemen. De crosskampioen 1963 zal, evenals vorig jaar, de Zeeuwse atleet zijn die als eerste arriveert in de St. Nicolaascross van Dynamo. Tevens zal deze wed strijd de eerste zijn die meetelt om de kampioen 1963 aan te wijzen. De overige wedstrijden die daar voor meetellen zullen de crossen in Bier vliet, Heikant en Westdorpe zijn en de Wallenloop in Goes. Door middel van een puntensysteem, waarbij deelname aan tenminste drie wedstrijden noodza kelijk zal zijn, hoopt men de belang stelling en de animo voor het crossen te vergroten. Gehard zullen deze atleten door het zwoegen In modder, klimmen over hekken, springen over sloten en klauteren tegen duinen en dij ken, uit het winterseizoen te voor schijn komen, om daarna in de maanden maart en april hun snel heid op de sintelbaan bij te scha ven teneinde in mei weer aan het baanseizoen te kunnen beginnen. Dat zij ook daar weer van de partij zijn, is niet alleen omdat zij hier door het winnen van medailles hun medaillekasten, de trots van de sportman, hopen aan te vullen, maar meer nog om te tonen dat zij door het crossen ook sneller op de baan geworden zijn. zien dat er op de Nederlandse veilin- gen geen onrijp fruit komt en ook de Provinciale Zeeuwse afzetcommissie voor fruit doet wat in haar vermogen ligt om deze ongewenste aanvoer te voorkomen. De veilingen spelen hierbij uiteraard een belangrijke rol en ook daar is men volledig overtuigd van het nut van deze maatregelen. Wat betreft het vervoersprobleem kunnen we er nog op wijzen dat het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen heeft besloten een tegemoet koming te verlenen aan de teleTs die voor hun James Grieve pakbladen ge bruiken. Uit proeven is namelijk ge bleken dat de kwaliteit van deze ap pel gunstig wordt beïnvloed wanneer gebruik wordt gemaakt van pakbladen, waarbij de vruchten allemaal afzonder lijk blijven en niet heen en weer gaan tijdens het vervoer. Het gebruik van pakbladen vraagt echter extra kosten en bovendien is het gebruik niet be kend. Om de zaak nu te stimuleren heeftgenoemde overkoepelende organi satie van de Nederlandse veilingen be sloten een tegemoetkoming in. de extra verpakkingskosten te geven. Op deze wijze kan ervaring met dit gebruik worden opgedaan en de kans zit er ze ker in dat de handel het gebruik van pakbladen zal waarderen, wat ook tot uiting kan komen in een hogere prijs. Het ziet er dus wel naar uit dat er in de komende weken een belangrijke toe name van de aanvoer van fruit zal plaats vinden en dat er veel zal moe ten gebeuren alvorens alles weer op de plaats van bestemming is. Koelen en bewaren Ook het koelen en hewaren van het fruit gaat de aandacht vragen en de Zeeuwse veilingen hebben reeds een opgave gevraagd van het kwantum fruit dat elke teler in het veiling 'koelhuis willen opslaan. Ook hieruit blijkt dus dat ondanks de la.te ontwikkeling in de natuur, de tijd niet stil staat. De Zeeuwse veilingen hebben een vrij grote bewaarcapaci- teit en het laat zich aanzien dat er weer een druk gebruik gemaakt zal zal worden van de mogelijkheden om hierin appels en peren op te slaan. Het is immers onmogelijk al het fruit in de korte periode van het najaar te verkopen. De Nederlandse fruitteelt is niet meer denkbaar zonder de bewaarmo- gelijkheden en allerwege vindt dan ook nog uitbreiding hiervan plaats, iets wat in de lijn der ontwikkeling ligt. Ook de Zeeuwse veilingen zullen hun koelhuis- capaciteit gaan uitbreiden zodra zij de nodige vergunningen krijgen. Ook hier was dat nodig in verband met de grote aanplant van winterfruit dat vanaf het late najaar tot diep in het voorjaar op de binnen- en buitenlandse markten verkocht kan worden. O Woensdag 5 september a.s. zal de gereformeerde vrouwenvereniging „De lampen brandende" te Zierikzee weer met haar winteractiviteiten beginnen. Het doel van het werk is o.a. samen praten over de bijbel, de kerk en aller lei andere dingen welke de vrouwen be zig houden. Op dezelfde dag hoopt me vrouw W. Francke-van Nes het onder werp in te leiden: „Elisa, de profeet van het gewone leven". GOES. Op dinsdag 4 september be ginnen de gemeenteraden in nieuwe sa menstelling hun werkzaamheden. Van vele gemeentebesturen ontvingen wij daarover reeds bericht. De lijst ver dient enige aanvulling. De nieuwe ge meenteraad van Kapelle komt des mor gens om negen uur bijeen. Naast be ëdiging en installatie nieuw gekozen raadsleden en verkiezing wethouders staan op de agenda: hernieuwde vast stelling verordening heffing straatbelas ting, hernieuwde vaststelling verorde ning heffing reinigingsrechten, verhuur woningwetwoning en benoeming raads leden in diverse commissies. De gemeenteraad van Wolfaartsdijk vergadert dinsdagmiddag om twee uur. Ook op deze agenda prijken uiteraard beëdiging raadsleden en benoeming wethouders. Verder komen in behan deling bezwaarschrift straatbelasting, benoeming vakonderwijzeres handwer ken aan o.l. school te Oud Sabbinge, grondruil, verzoek verhoging subsidie Zeeuws Studiefonds, vaststelling scha devergoeding voor pachters van de in laag. De gemeenteraad van Kattendijke komt dinsdag om half acht bijeen. De agenda vermeldt o.m. beëdiging der raadsleden, verkiezing wethouders en benoeming afgevaardigde in de recrea tie-commissie Het Veerse Meer en diens plaatsvervanger. In Kloetinge komt de oude en de nieu we raad op dezelfde avond bijeen. De raad in de oude samenstelling vergadert des avonds om half acht om afscheid te nemen van de heren drs. S. Duve- kot en J. Leys en een half uur later komt de nieuwe gemeenteraad bijeen. Uiteraard vermeldt de agenda 'beëdi ging raadsleden en benoeming wethou ders en verder aanbieding gemeentebe groting 1963 en een voorstel om de bouw van de werkplaats voor gemeen tewerken onderhands aan te besteden en te gunnen aan de aannemer G. Gorsse te Kloetinge voor de som van 8.500. ZIERIKZEE. Vanmiddag zal het vertegenwoordigende twaalftal van de SDKB in Renesse uitkomen tegen het team van de Dordrechtse Korfbalbond. De wedstrijd begint om half zes. Om vijf uur spelen de adspiranten van beide bonden tegen elkaar. Het nieuwe sport terrein van Renesse wordt om half vijf geopend door jhr. R. J. H. Q. Roëll, burgemeester van Westerschouwen. Voor de opluistering van het geheel zal het fanfarekorps „Luctor et Emer- go" uit Renesse zorgen, terwijl ook de harmonie „Witte van Haemstede" waar schijnlijk van de partij zal zijn. Electro, Middelburg, 14 jaar De liefhebbers van het wild-west verhaal kunnen bij deze film hun hart ophalen. De held in „De zes zwarte ruiters" is Audie Murphy, die samen met zijn pas verworven cowboyvriend een schone vrouw dwars door de wil dernis, die wemelt van Indianen, naar haar echtgenoot gaat brengen. Eenmaal onderweg doen zich van zelfsprekend de nodige complicaties voor. Er blijkt geen echtgenoot meer te zijn en de vriend van Murphy doet zich opeens vreemd vijandig voor. Toch loopt het na de nodige wilde avonturen weer allemaal goed af. Een aardige ontspanningsfilm. City, Middelburg, 14 jaar De welgevormde Anita Ekberg, sexbom van de eerste orde. krijgt in deze film alle gelegenheid haar char me ten toon te spreiden. Woest uitzien de Mongolen, fraaie paleizen, overval len en bloedbaden, dit alles verschijnt op het witte doek in het City-theater. Zondagmiddag tenslotte wordt „Ont maskering der veedieven" vertoond, met in de hoofdrol Roy Rogers. AMSTERDAM (ANP) De twee broers Van der K., die hebben terecht gestaan wegens een lange reeks auto diefstallen, zijn gisteren door de Am sterdamse rechtbank ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek. Van die straf kre gen de 28-jarige automonteur Anton en de 24-jarige autohandelaar Theo ieder vier maanden voorwaardelijk. Tegen Anton had de officier van jus titie anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en tegen Theo tien maan den met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De oudste broer, de 29-jarige monteur Gerard die aclv ter zijn huis in Waverveen werkruimte had afgestaan, was ter zitting vrijge laten. De Indische regering heeft bij de Sow- jetunie «en order geplaatst voor de le vering van een aantal Mig-straaljagers. I

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3