VAN ZWARTE RIEK TOT RIKA JANSEN TWEEMAAL LOLITA- WA1 EEN VERSCHIL! De koning j der koks is "ZLZ"in Nederland Da's vuil! BOM IN GARAGE VAN HUUR (vijftigste one wo manshow) verwisselt van etiquet K.V.P. bereid tot overleg over wijziging Statuut leeTplSereïgdarehjkrngymnagstFikariogp Jordaanprinses CULINAIR PROFESSOR UIT GRIEKENLAND Wraak of waarschuwing van „Murat" Het landschap bij Hokusai Loongrens A.O.W. en A.W.W. ƒ9000 Roman verslaat film met straatlengte door Peter de Jong onze speciale verslagge ver Zonnebloemen in Yerseke Concerten in Colijnsplaat Aanlegsteiger Kamperland naar de gemeente SPARTAANS HOF-FELIJK GEHEIMEN Vrijdag 31 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 AMSTERDAM. Daar stond zij dan voor de vijftigste maal als een volslanke boekaniere in maillot, vlugge danspassen makend op uitdagende laarsjes: De vedette van de Amsterdamse uitgaanshalsslagader, het Rembrandtplein, Rika Jansen met haar one-woman show die de klok vijftig jaar terugdraait. Nog niet eerder vertoond, wel geprobeerd, maar nooit twee en een half uur achtereen volgehouden. Van onze correspondent PARIJS. De garage van meneer Pavy te Amiens, waar een zekere Murat twee auto's huurde voor de aanslag op de Gaulle, is gedeeltelijk verwoest door een bomontploffing. De bom, verborgen in een oliebus, heeft de etalage, het kantoor en een gedeel te van de garage verwoest. De omlig gende winkels en huizén liepen grote glasschade op. Het was de eerste maal dat er in Amiens een bomaanslag gepleegd werd. In de getroffen garage hield mevrouw Pavy gedurende twee uur Murat opge sloten, omdat hij weigerde de aangebo den rekening te betalen. Daarom waar schuwde mevrouw Pavy de politie. Zij heeft tijdens het onderzoek na de aan slag op de Gaulle verklaard, dat zij „Murat" onder alle omstandigheden zou kunnen herkennen. Avond aan avond (tot en met 15 september) schittert haar regelrech te toneelpersoonlijkheid in het knus opgetrokken voormalige Rembrandt- theater, genieten vierhonderd bezoe kers van haar veelzijdig internationaal programma „Plumes, pluche en plas tic", van liedjes uit de tijd dat de .he ren nog tegen elkaar zeiden: „Heb jij dat beeldschone enkeltje gezien." Uit de tijd waarin namen als Mistinguet, Chevalier, Josephine Baker, en niet te vergeten Louis Davids een ongecom pliceerd, blij vermaak schonken. Neen, tussen de hel oplichtende ver- maaksetablissementen in de musichall Rembrandttheater wordt niet getwist, niet gerocked, niet gestrip-teased. Ach ter de eerlijk Nederlandse naam Jan sen schuilt de bruisende vaudeville van vroeger, alhoewel haar hypermo dern rattekopje bij de eerste kennis making anders doet vermoeden, „OP TOETS „Neen, dank u wel, ik hou het op toen", zegt Rika met overtuiging. En als zij dat zegt, bedoelt zij het ook. Haar lancering in de levensgevaarlijke ruimte van het artiestendom getuigt van eerlijkheid. "Vant hoe bijzonder is het, dat de Jordaanprinses Zwarte Riek, via Maria Zamora naar de ve dette Rika Jansen groeide zonder het verleden te verbergen? Heel bijzon der. Een etiket op iemands voorhoofd is zo geplakt- in ons land. Zij zong op tekst van haar manager Kees (King). Manders „M'n wiegie was een stijfselkissie", „Alle apies in de Artis lijken op me ome Hein", als Fannie Black k Heb rooie en witte padijs" en vele van die Jordaan-culturele lie deren. die er overigens niet minder om zijn. Er kwamen meer dan honderd duizend platen van op de draaitafels, maar Rika Jansen zag de toekomst an ders, zonder dat etiket. Zó: Eindelijk eens een behoorlijke japon aan, die baaien rok naar de voddenman, de haren eraf, het gewicht omlaag, de talenkennis omhoog, bin nenskamers hard zwoegen en dan „banggggg" iets heel nieuws uit de oude tijd brengen. Een vol jaar blokte de toenmalige niet zo bevattelijke lagere schoolleer- linge Hendrika Elisabeth op zeven vreemde talen, inclusief jiddish. Zij kreeg hulp. Vakmensen sprongen bij. Jack Bow hij staat iedere avond achter de schermen en schrijft met zeep op haar kleedspiegel welk woord onzuiver werd uitgesproken regis seerde. Er kwamen balletlessen, Alex de Haas droeg zijn onmisbare steen tje bij. Na een half jaar werken van twaalf uur per dag onder stimuleren de aanvoering van Manders, toverde de vroegere hatsjee-prinses zich om tot een sprankelende musichallvedette. ITS MCE Goed, stem heeft zij nauwelijks. Er wordt wel eens tegen de hoge tonen aangeleund, een enkel lied is geschik ter voor het rode potlood, maar er staat een geheid programma tegen over. Nadat zij vele nationaliteiten in de landstaal heeft begroet, gaat zij op weg in de tour de chant. Om haar „basic dress" komen rij ke kostuums te hangen, op haar pit tig hoofdje pruiken en zij zingt, ac teert, parodieert en praat bij het wat magere maar deskundige orkest on der Govert van Oest. De beste num mers zijn die waarbij zij haar bewe gelijke mime kan opzetten zoals bij „Valentine" van Chevalier, „De olie man" van Davids, „Madame Arthur" van Guilbert, „Der Bummel Petrus", „Patatten" van De Raet en Manders en het kostelijke toegiftje over een da meshoed, dat uit 1927 stamt. Zelfs de struisveren zijn present in het theater, dat Manders getrouw naar een ma quette uit 1900 kopieerde. Maar zoals het meer gaat in dit vak: Zij was er al vóór deze one womanshow. De vorige revue „Tchi Tchi Tchi" legde de grondslag. In Nice echter, toen de revue in het Ca sino aandacht trok in 1960 en een be kend deskundige, mevrouw Jacqueline Harnmée aandrong op solistisch door zetten, kantelde haar leven definitief naar de showbusiness. TV EN FILM Hetzelfde „meissie" dat vis voor haar vader uitventte, acrobate werd met Gree Boltini, in café's kweelde tot zij er balen van kreeg, zich des tijds in een onderwereld van de mi crofoon als slagwapen moest bedienen terwijl Manders schoon schip maakte in het voormalige Uiltje (thans Mou lin Rouge), dezelfde Riekie gaat nu haar laatste termijn als succesvol artieste op het Rembrandtplein in. Want daarna slokt de internationale markt haar op met een tournee van oktober tot mei 1963. De steden die haar welgevormd ta lent te zien krijgen zijn Zürich, Athe ne, Istanboel, Beiroet, Karachi Bom bay, Hongkong, Manilla, Tokio en Buenos Aires. Maar voordien komt t.v.-talentenjager Jack Rabb van de Ed Sullivanshow uit New York nog een kijkje nemen bij de eenvrouwsshow. Over het plan voor een film „De vrouw (Rika) met het gouden been", waarin het gangsterdom wordt geper sifleerd, is de ideeënmaker Manders nog voorzichtig. „Maar de duiten zijn er en dan kan ik gemakkelijker neen zeggen tegen alles wat niet goed ge noeg is voor een goeie film", propa geert de sigarenknauwende vorser van het plein. AMSTERDAM. Het landschap bij Hokusai heet de tentoonstelling, die van 15 september tot 1 december in het Rijksprentenkabinet van het Rijks museum te Amsterdam wordt gehou den. De expositie bestaat uit een reeks van 36 gezichten op de berg Fuji. De Nationale Bibliotheek te Parijs stuurt een belangrijke inzendinv. Van onze correspondent GLiANERBRUG De 24-jarige K. T. uit Glanerbrug heeft daar gisteren bij de grenspost een stevig robbertje gevochten met een doua nier, die zijn bagage wilde contro leren. T. kwam met zijn 53-jarige moe der terug van vakantie. De douane ambtenaar, de 23-jarige R. V. wilde in de kofferruimte van T's auto kijken. T. die dikwijls de grens passeert, ergerde zich daaraan. Met tegenzin opende hij het kofferdek sel. Hij weigerde een bepaalde kof fer open te maken. T.'s moeder stapte plotseling uit, greep de douanier in zijn kraag en duuide hem voorover de kofferruim te in. De beide mannen gingen aaarna op de vuist, tot een politie man hen scheidde. aantal bandieten gisteren een buit op van enkele miljoenen francs op. De Franse binnenlandse veiligheids dienst en de politie zijn er vast van overtuigd, dat al deze daden van ter reur het gevolg zijn van een precies om lijnd plan van de O.A.S. of van de Na tionale verzetsraad van Georges Bi- dault. Dit plan bestaat volgens de experts van de binnenlandse veiligheidsdienst uit drie punten: 1 Een moordaanslag op de Gaulle -1 om het huidige regiem omver te wer pen; O Intimidatie van degenen die zich te zeer bezighouden met de bestrij ding van de opstandige beweging of van degenen die hinderlijk zijn bij de uitvoe ring van plannen; q Een klimaat te scheppen van angst, onzekerheid en onveiligheid om te la ten zien, dat de opstandige beweging nog niets aan kracht heeft ingeboet. Bewaking Men vraagt zich af of de bomaanslag een wraakneming of een waarschuwing is geweest. De garage is inmiddels on der bewaking van de politie gesteld, evenals de garage te Joigny, waar de bij de aanslag gebruikte bestelwagens gehuurd waren. In het noorden van- Frankrijk, te Mau- beuge, heeft de commandant van een militaire school gisteren een bom ont dekt op de vensterbank van zijn keuken. De lont was geheel opgebrand, doch de bom was niet ontploft. Tegenover Elysée In Parijs brak in de nacht van woens dag op donderdag brand uit in de kel der van de woning, die recht tegenover het Elysée, de ambtswoning van de Gaulle te Parijs, is gelegen. Na onder zoek bleek, dat men oude lappen en meubels met benzine in brand had ge stoken. Verder werden vijf auto's op verschillende plaatsen in Parijs in brand gestoken. In het zuiden van Frankrijk blijft een bende bezig door middel van een kata pult automobilisten met keien te beschie ten. Gisteren gebeurde dat in de buurt van Marseille. Drie overvallen, te Beau- ne, te Parijs en te Nice, brachten een Van onze Haagse redactie DEN HAAG De loongrens voor de berekening van de premie van de algemene ouderdomswet (A.O.W.) en van de algemene weduwen- en wezen wet (A.W.W.) zal worden verhoogd van 8.250 gulden tot negenduizend gul den. Over het deel van het salaris dat boven deze grens ligt wordt geen premie voor de a.o.w. en de a.w.w. in gehouden. Die grens hangt samen met het index cijfer van de lonen. Dit cijfer is nu zo danig gestegen, dat de loongrens voor de inhouding van de premie moet wor den verhoogd. In de praktijk komt het er dus op neer, dat iedereen die meer dan 8.250 gulden per jaar verdient, meer premie zal moeten gaan betalen. Of de com- I pensatie door de werkgevers voor deze categorie mensen ook omhoog zal gaan is nog niet bekend. LONDEN. De Britse regering heeft beslag laten leggen op het vrachtschip Ellen, dat bestemd was als basis voor een Engelse piratenzender. Het was de bedoeling van de eige naar, de vroegere journalist John Thompson, de Ellen voor de monding van de Theems te ankeren. Thomp son verklaarde, dat de inbeslagneming is gebeurd onder het voorwendsel, dat de inrichting van de Ellen niet zou voldoen aan bepaalde scheepvaart- voorschriften, maar dat zij in feite een onderdeel is van de campagne de uitzendingen te verhinderen. DEN HAAG Wanneer Suriname of de Nederlandse Antillen een los sere band willen met het Koninkrijk der Nederlanden of onafhankelijk wensen te worden, dan is de K.V.P bereid tot overleg over een wijziging van het Statuut. J 88 Dit is een van de punten uit het ont- werp-werkprogram 1963 van de Katho lieke Volkspartij. Aan de hand van De wereld van morgen", zoals het pro gram is genoemd, zal de K V P haar houding in het parlement gaan 'bepalen Het werkprogramma dient als basis voor een definitief program, dat op 'l7 november m een vergadering van de Partijraad zal worden vastglsteld Andere verlangens van de K V P snelle behandeling van een'w'et'op de arbeidsongeschiktheid met een re- gelmg voor waardevaste uitkeringen- tens Vdeh0I.OgWVan de uitk-^n ^ch- vo7r he^eerste^en" tweede SS**-* middenstandIz°akeWe ^'vooral met houden?denStandSOnderWijS moet bez'S- deïv me6r vn:"heid om Processies te hou- de lagere scholen. 'y ueK op De bejaarden van Hoek hadden St™ ®JaarlijIlM Uitstapje, Zij Mist. bezoek aan de Belgische LOLITA waar is Lolita? Lolita zou komen, maar Lolita kwam niet. En toch is zij er. Alleen heeft niemand haar nog gezien. Is dit een tactiek van de Amerikaanse nimf? De luidruchtigen wisten precies hoe laat Lolita zou arriveren; over die dingen zijn ze altijd goed ingelicht. Zij ston den klaar in de hete zon om Lolita met bevende handjes de balpen aan te reiken. Zij zouden haar direct herkennen. Al dagen lang hebben Lolita's ogen hen over een geraffineerd brilletje vanaf de aanplakbiljetten beroerd. Zij zouden haar direct herkennen en dan die heerlijke naam uit schreeuwen. Als de luidruchtigen Nabokovs boek hadden gelezen en als zij werkelijk wisten wie Lolita was, hadden zij de ze teleurstelling kunnen verwachten. Lolita, die gewoon Sue Lyon heet. speelt haar rol voortreffelijk. Op het allerlaatste moment ontving het hotel Excelsior bericht, dat mejuffrouw Lyon haar reservering wenste te an nuleren. Zij kon zich niet op het Lido aan den volke vertonen en zij ver blijft in een geheim hotelletje in de buurt van Venetië. Dit is een van de betere manieren om de meer dan nodige publiciteit te verwerven waarop sommige indivi duen nu eenmaal recht menen te heb ben. Als het tactiek is, hebben Sue en haar directeur het knap gespeeld, Want zelfs fotografen hebben moeten rennen om een schimmetje van het himfje in hun lenzen te vangen. ISOLEMENT Als het geen tactiek is geweest, dan is het in elk geval een duidelijk be wijs van haar serieuze opvoeding. Sue is zestien. Zij wordt behandeld als een kostbaar renpaard-in-training. De afgelopen vijf maanden van haar leven werd zij in absoluut isolement bewaakt door haar moeder en een as sistente van Metro-Goldwyn-Mayer geen greintje publiciteit. Bij de galavoorstelling van „Lolita" zal Lolita misschien even verschijnen om de mensen die haar film gaan zien te bewonderen. Dan zal zij wor den weggeleid onder bewaking van de filmmaatschappij. Zij heeft de film, waarin zij de hoofdrol speelt, YERSEKE. Voor liefhebbers van bloemen is bij de heer C. Filius in de Burenpolder iets moois te zien. In vol le pracht staan in zijn tuin enkele zon nebloemen, die een hoogte hebben be reikt van 3 a 3.50 meter. De dikte van de stam bedraagt 19 tot 22 cm. Boven dien vertonen de planten een bloemen- schat, die doet denken aan de warme zuidelijke streken van Europa. Ploegwedstrijd Walcheren OOSTKAPELLE. Evenals in voor gaande jaren organiseren een zevental agrarische organisaties op Walcheren een ploegwedstrijd. Dit evenement vindt plaats zaterdag op een perceel behoren de bij het bedrijf van de heer W. K. van Nieuwenhuysen aan de Rijnsburg- seweg 5 in Oostkapelle. De wedstrijd die om drie uur 's middag aanvangt, wordt in drie categorieën gesplitst. Er zijn zestien deelnemers. nog nooit gezien. Op deze rigoureuze wet wordt ook in Venetië geen uitzon dering gemaakt. Humbert Humbert (James Mason), een Amerikaans leraar op vakantie, ontdekt Lolita. Zij is het heel jonge dochtertje van de weduwe die het pension drijft. De weduwe wordt ver liefd op Humbert, Humbert op Lolita. Hij weet dat zijn begeerte voor Loli ta gevaarlijk is. De weduwe dringt haar liefde aan hem op en Humberts passie voor Lolita groeit, terwijl het jonge meisje maar halfbewuste spel letjes rond hem weeft. Charlotte, de 'moeder, verafschuwt haar dochter en stuurt haar naar een zomerkamp. Humbert moet nu kie zen: Lolita verliezen of met haar moeder trouwen. Hij trouwt. Charlot te ondekt Humberts dagboek en zijn liefde voor Lolita. Hysterisch rent zij het huis uit en komt onder een auto. Zij is dood. Humbert haalt dan Lolita uit het zomerkamp en vertelt dat haar moeder ziek is. Als vader en dochter reizen zij rond en verblijven des nachts in motels. Lolita is gefas cineerd en gevleid door Humberts passie voor haar. Een paar korte maanden zijn zij zo gelukkig. Maar Humbert kan haar niet houden. Zij raakt verveeld en re belleert tegen zijn jaloerse autoriteit. Zij bedriegt hem en ontmoet stiekum een schrijver (Peter Sellers), een querulante dégénéré die verliefd op haar is en hen op hun reizen heeft geschaduwd. Lolita verdwijnt. Hum- bert, stervend van liefde en verdriet, zoekt en kan haar niet vinden. Vier jaar later krijgt Humbert een brief. Lolita is getrouwd. Zij ver wacht een kind en heeft geld nodig. Humbert spoedt zich naar haar toe en dwingt haar hem te zeggen wie haar aan hem heeft ontstolen. Zij vertelt hem dat het de schrijver was. Begrafenis W. van den Berg te Bruinisse BRUINISSE. Woensdagmiddag had de begrafenis plaats van de heer W. van den Beng, die zaterdagavond met zijn bromfiets kwam te vallen en in de nacht daarop overleed. De belangstelling was buitengewoon groot. Aan de groeve sprak allereerst de heer J. Otte-Meermans. Hij citeerde in zijn troostwoorden, die hij tot de fa milie richtte, verschillende Schriftplaat sen. Ds. D. Goudzwaard uit IJsselmonde die wegens ziekte van ds. Van der Sar, ook de rouwdienst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw had geleid, sprak aan de groeve eveneens troostwoorden, terwijl hij de belangstellenden vermaan de en wees op de kortheid van het le ven en de noodzakelijkheid van de be kering. De heer Ott-Meermans, dankte tenslotte voor de belangstelling. COLIJNSPLAAT. Zaterdagavond zullen vier muziekverenigingen concer teren in de muziektent. De heer J. den Toonder zal de verenigingen „Excelsior" uit Kloetinge en Euterpe" uit Hein- kenszand dirigeren. Verder zullen mee werken de verenigingen O.K.K. uit Bors- sele en Wilhelmina uit Colijnsplaat, bei de korpsen onder leiding van de heer M. C. Steketee. WISSENKERKE. Op dinsdag 4 september, des middags om twee uur, komt de gemeenteraad in openbare ver gadering bijeen. Na beëdiging van de raadsleden en benoeming wethouders ko men voorstellen aan de orde om de Z.L.M. subsidies te verlenen voor het bezoeken van een leerling van de tuin bouwschool te Kapelle, vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van een havengeld, een los- en laadgeld en een liggeld, intrekking van het aan mej. S. L. van Splunter verleende eer vol ontslag als onderwijzeres van de Q.l. school, overname van de provincie ♦an de aanlegsteiger bij Kamperland voor één gulden, subsidietoekenning aan de Zeeuwse C.B.T.B. voor de algemene tuinbouwcursus en benoeming van ge meentewerkman. Begin deze week zijn de plaatselij ke schilders uit Drelschor begonnen met het schilderen van een groot aantal wo ningwetwoningen in de Mr. Pieter Mog- gestraat. Momenteel bieden de verve loze woningen nog een sombere aanblik. In het zwembad van de inrichting .Vrederust'' te Bergen op Zoom zullen zaterdag 8 september zwemoefeningen voor patiënten en verplegend personeel worden gehouden ter verkrijging van het diploma. Zwarte Riek werd weer Rika Jansen De chr. muziekvereniging „Soli Deo Gloria" uit Colijnsplaat zal zaterdag avond om half acht een concert verzor gen in de muziektent op de Grote Markt te Goes. In de stichtingskerk van de inrich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom zal door de zangvereniging ..Zar.glust" de jaarlijkse uitvoering worden gege ven. die haar na korte tijd weer alleen liet. Humbert geeft haar geld, pro beert haar nog eenmaal te winnen, maar gaat dan bedroefd weg. Hij zoekt de schrijver op en doodt hem. Wladimir Nabokov, de schrijver van het boek „Lolita", maakte ook het filmscenario. Zij die het boek niet kennen en deze film zien, zullen zich afvragen waaraan het verhaal zijn ontstellende reputatie te danken heeft. De laatste scène in het boek is de eerste van de film, en tevens het hoogtepunt. In die scène bena dert Humbert de dégénéré die stot terend, volalcohol, vaagjes protes teert tegen de beschuldiging Lolita te hebben gestolen. De volgende twee en een half uur geeft de film de gebeurtenissen weer die vooraf gingen, maar bijna een kwartier is het amusement, dan zakt alles als een pudding in elkaar. Humbert en Lolita gedragen zich zo als -mensen die gewoon verliefd zijn, zich gedragen. Er is geen moment sprake van de Lolita-Sue LyonZij is er wel zij is er niet. demonische nimf Lolita, het bijna vol wassen meisje, ontwijkend, verander lijk, hartbrekend en onbewust verlei delijk. James Mason is ook de Hum- bert van Nabokov niet. Alleen Peter Sellers in enkele prachtige vermom mingen brengt enkele malen wat le ven, Stanley Kubrick, de maker van „Lolita", zegt dat dit de film is waarnaar hij wenst te worden beoor deeld. Goed, mijnheer Kubrick, u maakt lachfilms. En wat zegt Lolita? Zij zegt dat zij dol is op acteren en dat zij er slechts één theorie op na houdt: „Leer de tekst vóór je probeert te acteren". Wat zij nog meer zegt ver tellen wij morgen; wij spreken haar nog wel. deaJaZi vi <6 Z'o/fó TTTLiT'ruxti* Z'TpteA NfiUit'j/yKt QS&Zibu JÊZèiiana /3- Toé/, tfff.€94 r <Zt Z'O/Zi/ a6 /'Wa Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Goed, het is vergeefse moeite geweest, dat wij het stof van onze Homerus hebben geblazen, voordat wij naar Jean Zoumboulakis gingen. Jean Zoumboulakis luisterde aandachtig, maakte van zijn verweerde gezicht een brede glimlach en begon Frans te spreken. De oude talen zijn ook in Griekenland klassiek, dus onhanteerbaar geworden. Jean Zoumboulakis is kok, geen ge wone aardappelkoker, maar een man, die de hoogste sporten van de culinai re ladder heeft bereikt. Hij is in zijn vaderland professor en er zijn weinig keukens op de wereld te vinden, waar Jean Zoumboulakis niet onmiddellijk de scepter van de chef-kok kan over nemen. Met de Nederlandse keuken zou hij moeite hebben, maar hij heeft veertien dagen de tijd om de geheimen van erwtensoep, hutspot en rode kool te doorgronden. ,,Ik leer nog iedere dag", zegt hij bescheiden. En zijn studieterrein is de hele wereld, omdat overal waar mensen zijn gegeten en gekookt moet worden. De geschiedenis van Jean Zoumbou lakis begint in Sparta: „Toen ik der tien jaar was, stapte ik voor het eerst een keuken binnen. Mijn oudere zwa ger werkte in het Shepheardhotel van Kairo en ik werd koksmaatje bij hem." Van Sparta naar Kairo is nogal een for se stap voor een jongen van dertien jaar, maar Jean Zoumboulakis is een waardige zoon van bet volk, dat al tijd de zeeën heeft bevaren om nieu we werelden te vinden. Hij keerde pas naar Griekenland terug, toen de mili taire dienstplicht hem riep. Van 1917 tot 1922 diende hij zijn vaderland, maar ook toen kon hij zijn vak trouw blijven, want hij werd chef-kok bij de Franse militaire missie op het hoofd kwartier van generaal Gramat. De Fransen behoefden niet over te scha kelen op de Griekse keuken, want Jean Zoumboulakis had toen al door Italiaanse, Franse en Duitse keukens gezworven. Hij was internationaal, toen hij in dienst kwam: de titel „De man, die voor koningen kookt", kreeg hij tien jaar later. „Toen ik na mijn diensttijd in Athe ne de Griekse keuken had geleerd", vertelde Jean Zoumboulakis, „kreeg ik in 1929 mijn eerste koninklijke op dracht: ik had de leiding bij een ga ladiner van koning George II van Griekenland." Dit eerste koninklijke diner werd door vele vorstelijke op drachten gevolgd: Jean Zoumboulakis kookte voor Eduard VIII van Engeland en voor keizer Haile Selassie van Ethio pië; hij verzorgde een van de huwe lijksdiners van ex-koning Faroek en bracht met zijn kookkunst maarschalk Tito zó in verrukking, dat deze hem een onderscheiding verleende. Adenauer, De Gasperi en Kennedy hebben ook eens hun servet ontvouwd om aan een maaltijd van Jean Zoum boulakis te beginnen. Bij de Griekse koninklijke familie is geen groot diner denkbaar zonder deze Koning der Koks. Via het Griekse koninklijke huis is hij eergisteren in Nederland gekomen. De Koning van de Koks ontmoet de Koningin van Griekenland. „Voor de eerste keer, maar zeker niet voor de laatste maal", zegt Jean Zoumboulakis beminnelijk. „Uw land is helder, de mensen zijn erg vriende lijk en iedere vreemdeling moet het bij u fijn vinden." Jean Zoumboulakis gaat nu veertien dagen koken in het Rotterdamse Rijn hotel. Hij zal de koks daar van de ge heimen van de Griekse keuken op de hoogte brengen, zodat ook na zijn vertrek de „komkommersalade met yoghurt", de „blaadjes van de wijn stok, gevuld met een pikant mengsel van rijst, uien en mediterrane krui den" en andere van zijn vele schotels op het menu van het Rijnhotel zullen blijven staan. Jean Zoumboulakis kan maar veertien dagen in Nederland blijven want half september beginnen in Athene en Saloniki de koksscholen weer, waar Jean Zoumboulakis les moet geven: „Op onze scholen wordt in de keuken Frans gesproken. De leerlingen moeten een groot aantal buitenlandse keukens kennen en krij gen onderricht in drie vreemde talen." De Koning van de Koks praat liever over keukens dan over zichzelf, maar als we naar zijn gezin vragen, wordt hij geestdriftig: „Mijn dochter is een beroemde filmster in Griekenland; mijn oudste zoon is kinderarts; mijn tweede zoon onderdirecteur van een luchtvaartmaatschappij en mijn jong ste is officier bij de marine." „Neen, niemand van mijn gezin staat in de keuken, behalve mijn vrouw. Zij vergezelt me nooit op mijn buiten landse reizen, maar wacht altijd op me in Athene.. Daar staat zij in ons huis iedere dag in de keuken." „En wie kookt er beter, uw vrouw of u?" Het sympathieke gezicht tegenover ons wordt weer een brede glimlach: „Natuurlijk kookt mijn vrouw veel beter dan ik."

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6