SU NIL Schepen van 1350 ton nemen heuvel per lift In Amsterdam bus en tram duurder M' Voorzitter wegenbouwers vraagt fatsoen in zaken 27 ct MOET PIJ BLIEK RECHTSZAAL UIT? Westduitser (44) oudste recruut ter wereld Zachte botsing met trein EN NU....'N Meer bescherming nodig voor verdachte S&SD&G- 1 éfcP SVJHIUM1 Groot proces in Hollandia FIETSEN GAAT VLUGGER DAN U DENKT TECHNISCH WONDER BIJ DORTMUND Tocht van Nansen geëvenaard Vï, a cS^tiaït ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 door mevrouw mr. E. Fischer-Keuls PIJNLIJK VOORDELEN VOLLE POND NIET GEHEEL GEHEIM OPLOSSING IDENTITEIT FRANSE LEGER HAD GEEN PARDON IN BERUCHT HUIS IN AMSTERDAM Na arrestatie nog een aanranding aan het licht gekomen ONVINDBAAR Motorrijder omgekomen KOLOSSALE BAK CONSERVENBLIKKEN VERSLETEN VOORUIT „TE WEINIG GELD VOOR VERKEER" PROCES AANSLAG DE GAULLE KOMT TRAAG OP GANG Subandrio naar New York en Nw.-Guinea MAANDAG WORDT MARINER 2 BIJGESTUURD JAPANSËPREMIER NAAR ONS LAND Vrijdag 31 augustus 1962 Openbare rechtspraak gaat misbruiken tegen -OETEN publiek en pers de rechtszaal uit? De vraag is actueel geworden door twee artikelen van dr. E. Brongersma in het Nederlands Tijdschrift voor Criminologie. Dr. Brongersma we schreven er dinsdag over stelt voor te breken met het beginsel van de openbaarheid der rechtszittingen. Alleen als de verdachte er zelf om vraagt zouden publiek en pers mogen worden toegelaten. Wel wil deze wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het criminologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht rechters, advocaten en deskundigen tot de zittingen toelaten. Een college van toehoorders zou na de uitspraak met de rechtbank van gedachten kunnen wisselen. Moeten pers en publiek de rechtszaal uit? Onze juridische medewerkster gaat op deze vraag dieper in. Dr. Brongersma ziet in de open baarheid. van het; strafproces en de daaraan door middel van de dagblad pers gegeven publiciteit grote nade len, zowel voor de verdachte als voor de goede procesvoering. Hij staat daarin werkelijk niet alleen. Het in 1961 te Lissabon gehouden congres van de Association Internationale de Droit Pénal had dit probleem als een der onderwerpen gekozen. Uit de rap porten blijkt, dat men vrijwel overal voor deze bezwaren oog heeft en dat ook in verschillende landen min of meer ingrijpende maatregelen zijn ingevoerd of voorgesteld om aan de persvrijheid op dit punt perken te stellen. Dr. Brongersma noemt dan als be zwaren, verbonden aan de openbaar heid van het strafproces: dat de ver dachte zich voelt aangetast in zijn menselijke waardigheid, dat hij er door wordt weerhouden vertrouwelij ke mededelingen te doen aan de rechter, dat zijn relaties met gezin en verdere naaste omgeving worden geschaad, dat reclassering en terug keer in de gemeenschap er door wor den bemoeilijkt, dat nodeloos schade en leed wordt toegebracht aan fami lieleden. Dr. Brongersma wijst er terecht op, dat hoe langer hoe meer de persoon van de verdachte in het middelpunt van het onderzoek komt te staan. Terwijl het vroeger vrijwel uitsluitend ging om de vraag of de verdachte al dan niet het te last gelegde strafbare feit had gepleegd, is tegenwoordig in ernstige zaken veelal een diepgaand onderzoek naar de persoonlijkheid van de verdachte de hoofdschotel van het onderzoek ter rechtszitting. Daarbij worden gegevens over het gemoeds leven van de verdachte, over zijn privé-leven en over zijn verhouding tot zijn gezin enz. verzameld. Het behoeft geen betoog dat het uitermate pijnlijk en ook schadelijk voor de verdachte kan zijn als deze gegevens door middel van de pers aan het publiek worden prijsgegeven. Een goed, of liever bijzosder kwalijk voorbeeld hiervan trof ik deze week aan in een avondblad, dat een ver slag rgaf van een rechtszitting van de krijgsraad. Twee militairen, met voornaam, beginletter van de achter naam en woonplaats in het verslag aangeduid, hadden terechtgestaan omdat zij zich aan de dienst in Nieuw-Guinea hadden onttrokken. Over een der verdachten, afkomstig uit een klein dorp. was een psychia trisch rapport uitgebracht, waarin zijn intelligentie en zijn gevoelsver- houding tot gezinsleden en directe omgeving haarfijn uit de doeken wer den gedaan. Dat alles heeft pu dus het hele dorp kunnen lezen in de krant. Met een dergelijke publikatie is geen enkel al gemeen belang gediend en is aan de verdachte een niet te schatten nadeel toegebracht. Tegenover de nadelen, verbonden aan openbaarheid van het strafproces, moet men echter de voordelen ervan afwegen. Dit doet dr. Brongersma. Bij openbaarheid is de gelijkheid van allen voor de wet beter gewaarborgd, openbaarheid voorkomt misbruiken ais klassejustitie en rechterlijke willekeur, openbaar ministerie en reenter en ook getuigen gaan zorgvuldiger te werk en ook de verdachte zelf ziet zijn positie door de openbaarheid ver sterkt, doordat ieder kan vernemen wat hij tot zijn verdediging heeft te zeggen. Door de openbaarheid wordt het publiek betrokken bij de rechtsbede ling, het oefent een zekere controle uit en ondergaat opvoedende werking van de rechtspraak. Deze opvoedende werking slaat dr. Brongersma niet hoog aan. In onze maatschappij kan ook de vrees voor rechterlijke mis bruiken veel geringer zijn dan vroe ger, zodat er zijns inziens voor con trole door het publiek minder reden is. De openbaarheid die door de pers aan de rechtspraak wordt gegeven, heeft, aldus dr. Brongersma, nog dit bezwaar, dat rechtbankverslaggevers vaak de deskundigheid missen om het eigenlijke probleem helder weer te geven. Door tegemoet te komen aan de sensatiezucht van het publiek geeft de pers een verkeerd beeld van de cri minaliteit en de bestrijding daarvan. Nu is in Nederland de openbaarheid van de rechtspraak niet absoluut. Het beginsel is vastgelegd m de Grond wet en in de Wet op de Rechterlijke Organisatie, maar de wet kan uitzon deringen maken. En de wet doet dit ook: strafzittingen tegen personen on der achttien jaar en strafzittingen ter zake van zedendelicten moeten met gesloten deuren worden behandeld; wat het burgerlijk recht betreft wor den echtscheidingen, adoptieverzoeken, en ondertoezichtstellingen niet in het openbaar behandeld. Bovendien ver klaart de wet de rechter bevoegd een zaak met gesloten deuren te behande len, als hij daarvoor gewichtige rede nen kan aanvoeren Het uitgangspunt is desondanks, dat de rechtspraak openbaar is. Naar mijn mening geeft dr Brongersma de functie, die dit beginsel in ons de mocratisch bestel inneemt, niet het volle pond. Het is waar dat. historisch gezien, de openbaarheid van de recht spraak is ingevoerd als middel ter voorkoming van rechterlijke misbrui ken. Maar de betekenis ervan is mijns inziens voor onze huidige maatschap pij een verdergaande. Evenals het pu bliek betrokken is bij de wijze waar op onze volksvertegenwoordiging haar taak verricht en recht heeft op bij woning van de Kamerzittingen en voorlichting daarover door de pers, zo is ook het publiek betrokken bij de wijze waarop de rechtspraak wordt uitgeoefend en heeft het er aanspraak op hierover te worden voorgelicht. Dr. Brongersma wil trouwens zelf ook niet de openbaarheid geheel prijs geven; hiervan getuigt ook zijn voor stel een commissie van toehoorders de zittingen te laten bijwonen met het recht na afloop met de rechter in discussie te treden. Ik betwijfel ech ter ten sterkste of een zodanig col lege aan het door dr. Brongersma daarvoor gestelde doel zou kunnen be antwoorden. Deze mensen zouden geen enkele kennis en ervaring van straf rechtspraak hebben, zelfs niet uit dagbladpublikaties. Zou de rechter tegenover hen moe ten en kunnen motiveren hoe bij hem uit de bewijsmiddelen de overtuiging is gegroeid dat de verdachte al of niet het feit heeft begaan? Of hoe hij tot een bepaalde straf of bepaalde strafmaat is gekomen? Zou, als een bepaalde uitspraak niet met eenstem migheid is tot stand gekomen, dit niet in de discussie met de toehoor ders tot uiting komen, al was het alleen maar doordat één van de rech ters aan de discussie niet deelneemt? Krachtens de wet moet hetgeen in de raadkamer is behandeld geheim blijven. Zijn de toehoorders tot ge heimhouding verplicht? In ieder ge val lijkt de bedoeling, dat zij hun er varingen niet in de dagbladpers zou den mogen publiceren: de dagblad pers zou ter publikatie slechts een mededeling van de rechtbank ontvan gen, bevattende een korte beschrij ving van het te last gelegde en woonplaats, geslacht en leeftijd van de verdachte en de beslissing van de rechtbank. Zodoende zou hét publiek dus wel een overzicht krijgen van het aantal berechte misdrijven, maar men kan mijns inziens toch niet zeggen dat het op deze wijze een inzicht kan krijgen in de criminaliteit en de be strijding daarvan. Kortom: Het lijkt mij dat met een college van toehoorders als door dr. Brongersma voorgesteld nóch het pu bliek voldoende bij de rechtspraak wordt betrokken, nöch zich een pu blieke opinie kan vormen waarmee de rechter ter gelegenheid van de dis cussie met de confronteerd. toehoorders wordt ge- Een oplossing voor het probleem ware mijns inziens te zoeken ineen verdergaande bescherming van de belangen van de verdachte, wellicht in strengere voorschriften voor de dagbladpublikaties, maar met be houd van openbaarheid als beginsel. Zo ware te overwegen of in de wet geen ruimere mogelijkheid moet wor den geschapen om een rechtszitting geheel of gedeeltelijk met gesloten deuren te houden als het belang van de verdachte dit eist. In ieder geval zou het publiek niet moeten worden toegelaten bij het horen van deskun digen als psychiaters en andere me dici en van getuigen die gehoord wor den over het privé-leven van de ver dachte. Dr. Brongersma merkt terecht op, dat slechts onder zeer bepaalde om standigheden enig algemeen belang is gediend met het publiek maken van naam en identiteit van de ver dachte of veroordeelde. Of die om standigheden aanwezig zijn, staat zijns inziens ter beoordeling van het open baar ministerie of de rechter-com- missaris. Overigens zou de pers zich van publikatie van naam en identiteit moeten onthouden; ook niet door het noemen van initialen zou de moge lijkheid van identificatie mogen wor den geschapen. In Zweden heeft de pers zichzelf regels van dien aard ge steld. In Frankrijk en België is er herhaaldelijk voor gepleit naamsver melding in de pers strafbaar te stel len. Het artikel van dr. Brongersma is. ook om de vele gegevens die het be vat, zeer lezenswaard, ook al is men het niet eens met de richting waarin hij de oplossing zoekt. (Ingezonden mededeling) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Van onze correspondent BONN. De 44-jarige Westduitse fabrieksarbeider Johann Otto Weber uit het stadje Emmendingen in Baden- Württemberg, is zeer waarschijnlijk de oudste recruut ter wereld. Hoewel hij geen woord Frans spreekt en qua conditie met jonge kerels niet is te vergelijken, moet Johann, die thans Jean heet, dagelijks alle oefeningen meemaken die Franse korporaals en onderofficieren hun Franse recruten laten ondergaan. Want de Duitser We ber is een Fransman, zegt men in Parijs. De tragiek van dit geval is dat Weber van 1942 tot het eind van de oorlog al eens soldaat was, namelijk in het Duit se leger. Hij is in de Duitse stad Frei burg uit Duitse ouders geboren. Na de dood van zijn vader kreeg hij een Duitse stiefvader die met zijn vrouw naar Straatsburg trok, daar de Duitse natio naliteit opgaf en Fransman werd. De jonge Jean ging niet mee en vestig de zich in het Duitse stadje Emmendin gen. Hij was echter Fransman gewor den door de naturalisatie van zijn stief vader. In 1942 moest hij desondanks in Duitse dienst. „Desertie" De afgelopen jaren ging Weber, in middels getrouwd en vader van twee kinderen, vele malen zorgeloos naar het Franse Straatsburg om zijn moeder, die nu Franeaise was, op te zoeken. Op 23 juni van dit jaar was hij er weer. 's Middags verschenen er twee politie agenten die hem oppakten. Hij was Fransman en als Fransman een deser teur, zei de justitie. Voor deze „deser tie" werd vijf jaar gevangenisstraf te gen Weber geëist. De rechter vond dat te dwaas en sprak hem vrij. Maar in dienst moest de arme man! Geen franc Webe» doet thans dienst in een infan- teriecompagnie bij Verdun waar de Franse officieren zoveel medelijden met hem hebben dat zij hem alleen licht or- donnanswerk laten verrichten. Want ook zij vinden het hele geval tamelijk dwaas. Bij Weber thuis is het, nu de kost winner is weggevallen, armoe troef. Het Franse leger betaalt het gezin van de oude recruut geen franc. De Franse consul zei tegen zijn vrouw: „U bent Duitse, dus u moet u wenden tot maat schappelijk hulpbetoon in Uw Duitse woonplaats." Die conventie zegt dat een man die twee nationaliteiten heeft en zijn dienst plicht in een bepaald bij de Navo aan gesloten land achter de rug heeft, niet in een ander land van de Navo nog eens kan worden opgeroepen. „De Gaulle gaat volgende week naar Adenauer om de Franse verzoening te bezegelen. Een 44-jarige vader mag niet naar huis omdat hij in Parijs als een achttienjarige Fransman wordt be schouwd", zo verzucht Weber. AMSTERDAM De arrestatie van de twee souteneurs die maandagoch tend een zeventienjarig meisje ver krachtten en mishandelden, heeft nog een andere zaak aan het licht ge bracht. In hetzelfde huis aan de Fa- gelstra'at in Amsterdam blijkt zes weken geleden nog een vrouw te zijn aangerand. Dat was gebeurd door een kennis van de gearresteerde Bob D. Na de berichten, in de kranten over de mishandeling en verkrachting van Gerrie S. heeft zich bij de zedenpolitie een dokter gemeld, die zes weken gele den een vrouw onder behandeling had gekregen. Zij was een avond met drie mannen uitgeweest. In de Fagelstraat zou op het late uur nog een kopje kof fie worden gedronken. Nadat zij boven waren gekomen, verlieten twee man nen, onder wie Bob D., het pand. De vrouw werd vervolgens door de derde man bedreigd, mishandeld en verkracht. De volgende dag deed zij aangifte bij de politie van het bureau Raampoort, die de vrouw naar de zedenpolitie op het hoofdbureau doorstuurde. De iden titeit van de dader bleef onbekend. Gis ternacht is de. politie daar tijdens het verhoor van Bob D. achter gekomen. De man is echter nog onvindbaar. Vandaag zullen de daders Piet B. en Bob D. voor de officier worden geleid. Na langdurige verhoren hebben zij bei den de verkrachting van Gerrie R. toe gegeven. De reeks van mishandelingen slaan, schoppen en het uitdrukken van brandende sigarettenpeuken op het lichaam van het meisje proberen zij in eikaars schoenen te schuiven. Het slachtoffer is inmiddels toch in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Vooral haar geestelijke toestand blijft verontrustend. HOLLANDIA (UPI) In Hollandia begint vandaag een monsterproces te gen 72 verdachten, van wie de Indo nesiër Tepi de hoofdfiguur is. Tepi leidde de ondergrondse beweging, die in april en mei een omwenteling in Hollandia probeerde te veroorzaken de Politie kwam de beweging op het spoor en arresteerde 72 man. De grote vraag in Hollandia is wel ke strafmaat landrechter mr. C. A. Brandenburg zal aanleggen. De ver dachten mogen dan onder Nederlands bewind de veiligheid hebben onder mijnd, over enkele maanden, zullen ze waarschijnlijk als vrijheidshelden worden beschouwd. Welke straf ze ook zullen krijgen, de algemene ver wachting is dat de Uno hen gezien het politieke karakter van het mis drijf in oktober zal vrijlaten. HOEVELAKEN Op het kruispunt Hoevelaken is gisteravond de 21-jarige J. J. met zijn motor in volle vaart te gen een boom gereden en ter plaatse overleden. De motor was in een olie vlek geslipt. Het verkeer op het kruis punt was anderhalf uur gestremd. De Zuiderkruis wordt zaterdag 1 sep tember om negen uur in Amsterdam verwacht. Het schip zal meren langszij de etablissementen van de N.V. Stoom vaartmaatschappij Nederland. De onge veer zeshonderd repatrianten uit Nieuw- Guinea zullen via loods Celebes voet op Nederlandse bodem zetten. Goed nieuws voor alle fietsers die naar Schiphol of Amstelveen uil'en: Ze kunnen een weggetje kiezen waarop :e door geen enkele snelheidsbeperking worden geremd. Sterker: liet bord rechts op de foto is iveinig minder dan een aanmoediging om tot voor wielrijders ongekende snelheden te komen. Maar 't is wel vermoeiend. Van onze scheepvaartredacteur DORTMUND. Voor vierenvijftig miljoen gulden hebben de Westduitse waterstaatsmensen een ingenieuze scheepslift gebouwd in het Dordtmund-Eems-Kanaal. Daarmee kunnen binnenvaartui gen van 1350 ton in slechts twee minuten een waterhoogteverschil van veertien meter overwinnen. Dr. Hans Christoph Seebohm, de Westduitse minister van verkeer, zal het technische kunstwerk vandaag in bedrijf stellen. A Vierenvijftig miljoen gulden kost de scheepslift bij Dortmund, die vandaag in bedrijf wordt ge nomen. Deze scheepslift is gebouwd op onge veer twintig kilometer afstand van Dortmund, bij Henrieheaburg in de plaats Waltrop. Daar ontmoeten elkaar de noord-zuid lopende tak en het oost west lopende deel van het Dortmund- Eems-Kanaal. Ben steile heuvelrand verhindert er het doorgaande scheep vaartverkeer. Op het eerste gezicht ziet de scheeps lift eruit als een gewone sluis. De meer dan twintig meter hoge torens op de hoeken verraden echter dat er iets bij zonders aan de hand is. De sluiskorn is namelijk een kolossale stalen bak van negentig meter lang en twaalf meter diep. Het water staat er drie meter hoog in. De bak met water weegt 4500 ton. Dit gevaarte gaat dus in twee minuten op of neer. Om dit tot stand te brengen is gebruik gemaakt van een principe dat in het begin van deze eeuw in Duitsland al is toegepast voor een scheepslift. Nu heeft men uiteraard ge profiteerd van de nieuwste technische mogelijkheden. Twee diepe schachten zijn onder de bak in het harde mergel gegraven. Deze schachten liggen ruim vijftig me ter uit elkaar en zijn elk 55 meter diep. Op elk van deze met water gevulde schachten is een luchtdichte stalen „drijver" geplaatst. Het geheel kan worden vergeleken met conservenblikken die men in een em mer water onderdompelt. Het effect is dat de bussen willen opdrijven. Zo is het ook met de drijvers die uiteraard andere afmetingen hebben. Deze cilinders zijn 35 meter hoog en hebben een doorsnee van tien meter. Bovenop elk van de drijvers is een stalen steun van achttien meter hoogte geconstrueerd. Het boven eind zit vast aan de bodem van de bak waarin het schip is opgenomen. Wanneer de drijvers in de gelegen heid worden gesteld hun functie te ver richten wordt de bak naar boven ge drukt. Tegelijk komt dan de hefinstal- latie in de vier torens in bedrijf. Als de bak haar hoogste stand heeft bereikt drijft het sohip 73 meter boven de bo dem van de schachten. Twee jaren namen de voorbereidin gen voor de bouw van deze beziens waardigheid in beslag. Bijna vier jaar duurde de uitvoering ervan. Nu is er een technisch wonder gereed. De scheepslift werkt voor een groot deel automatisch dank zij het gebruik van elektronische apparatuur. Het is niet de eerste scheepslift in West-Duitsland. Dit nieuwe bouwwerk vervangt een scheepslift die in 1899 op nog geen kilometer afstand werd ge bouwd. Die kan slechts schepen tot zevenhonderd ton behandelen. Na zestig jaar trouwe dienst blijken nu de hef werktuigen versleten. De scheepslift Henrichenburg is niet de grootste installatie in zijn soort wat betreft de hefhoogte. De scheepslift Niedefinow in de vaarweg Berlijn Stettin oveibrugt 36 meter en de scheepslift Rothensee tussen het Mittel- landkanaal en de Elbe helpt de schepen over een verval van bijna negentien meter heen. De bakken ervan kunnen echter maar schepen tot duizend ton bevatten. Deze voorziening voor de scheepvaart zal ongetwijfeld grote publieke belang stelling trekken. Nu nog vetbazen elke dag grote' groepen toeristen zich over de manier waarop met de oude scheeps lift bij Henrichenbung wordt gewerkt. Zij kunnen nu zien dat men in tech nisch opzicht sterk is vooruitgegaan. De oude scheepslift werkt met behulp van vijf drijvers, de nieuwe met slechts twee. AMSTERDAM (ANP). Binnen kort zullen B. en W. van Amsterdam de raad voorstellen de tarieven voor bus en tram te verhogen. Het voor stel wordt aangekondigd in de Am sterdamse gemeentebegroting, die voor het komende jaar sluitend is ge maakt op 592.964.013 gulden (vorig jaar 548.966.865 gulden). De begroting voor het gemeente Ver- Ontwerp Het lot van de Franse soldaat Johann Weber hangt nu af van de Raad van ministers van de Raad van Europa, die sedert enige maanden een ontwerp kant en klaar heeft over de militaire dienst van mensen met dubbele nationaliteit Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van We genbouwers, ir. H. D. Prins, heeft gisteren tijdens zijn openingsrede voor deze in Scheveningen vergade rende vereniging niet alleen kritiek geuit op het overheidsbeleid, maar ook op de samenwerking in eigen kring. Er heerst bij de werkgeversorgani saties in het bouwbedrijf een afnemend ontzag voor onderlinge overeenkomsten en een sterke geprikkeldheid. Laten wij, zo zei ir. Prins, toch eerst ■•an voorbeeld geven van fatsoen in het onderlinge zakelijke verkeer. Hij vond het verder erg pijnlijk, dat twee organisaties in de bouwnijverheid, waaronder de grootste, de C.A.O. voor deze bedrijfstak niet hebben willen on dertekenen. Zij verzekerden zich hier mee wel van een goedkoop applaus van hun leden, maar parasiteerden op het verantwoordelijkheidsbesef van de werkgeversorganisaties, die het con tract wel hebben ondertekend en die daarmee de bedrijfsvrede voor alle aannemers hebben gered. Ir. Prins zei nog, dat de Raad van Bestuur Bouw bedrijf zal moeten worden gereorga niseerd. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers had ook ernstige bezwaren tegen het veel te kleine bedrag, dat het Rijk voor de sector verkeer uittrekt. Dit jaar stijgt het aantal auto's met zeker zestien procent, maar het wegennet groeit hooguit één procent. Het vekeer brengt steeds meer geld in het laatje, maar minister Zijlstra wil Je kredieten voor dit doel met niet meer dan tien of twintig procent verhogen. De voor deze sector uit te trekken be dragen zouden vertwee- of verdrievou digd moeten worden, aldus ir. Prins. Met pet in hanrl Het intrekken van de Prijzenbeschik- king bouwbedrijf 1960 door minister De Pous noemde ir. Prins een daad, „die ons de overtuiging geeft dat de rechtsstaat ook in Nederland ernstig wordt bedreigd". De beschikking hield in, dat, als een bedrijf verliesgevend werd, de minister alsnog vrijstelling kon geven van zijn verbod om de in maart 1960 verhoogde lonen in reke ning te brengen. Zijn royale gebaar om de bedrijven, die destijds door zijn maatregelen verliezen gingen lij den alsnog de kans te geven om met de pet in de hand het hun con tractueel toekomende geld te kunnen krijgen, heeft minister De Pous nu teruggenomen, zei ir. Prins. Van onze correspondent PARIJS. Het proces tegen de da ders van de aanslag op president de Gaulle van 8 september van het vorige jaar is ook gisteren nauwelijks op gang gekomen, en het staat vast, dat het in plaats van zaterdag, niet voor de vol gende week dinsdag zal eindigen. De hele ochtend werd weer besteed aan een procedure-duel tussen het hof en de verdediging, die pogingen deed om de instructie in deze zaak ongeldig te doen verklaren. Pas 's middags om vier uur verwierp het hof deze eis van de verdediging. Eerst daarna kon de griffier de acte van beschuldiging voorlezen en de res terende uren van de zitting besteedde de president van het hof aan een diep gaand verhoor van de beklaagden over hun levensloop. Pas vandaag zullen de deskundigen hun psychiatrische rapporten uitbren gen en zal het eerste getuigenverhoor beginnen. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Suban drio zal begin september naar New York vertrekken. Hij zal in de Alge mene Vergadering van de Uno de ra tificatie bijwonen van het akkoord in zake Nieuw-Guinea. Op de terugweg zal Subandrio. sinds kort tevens minister voor Westiriaanse zaken, een bezoek brengen aan weste lijk Nieuw-Guinea. WASHINGTON (AFP). De poging tot wijziging van de baan van de Ame rikaanse ruimtesonde Mariner-2 zal maandagmiddag of maandagavond (Ame rikaanse tijd) worden ondernomen. De Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) maakte gisteren bekend dat dit zal moeten gebeuren in een periode van op zes minuten na elf uren. Die periode ligt in Nederlandse tijd gerekend tussen maandagavond vier minuten over acht en dinsdagmor gen twee minuten voor zeven. Uit deze mededeling blijkt dat het gis teren gelukt is de schaalantenne van de Mariner-2 op de aarde te richten en op de aarde gericht te houden. Die schaal antenne zal het radiocommando voor het inwerking stellen van de kleine raket motor van de Mariner-2 moeten ont vangen, alsmede de gegevens over de brandduur. GODTHAAB (Reuter). Twee uitge putte jonge Noren zijn gisteren in Godt- haab aan de westkust van Groenland aangekomen na een tocht van zeshon derd kilometer op ski's over de glet- schers van het eiland. Zij hebben de zelfde route gevolgd van de oostkust af die Fridtjof Nansen in 1888 had genomen. Hun tocht heeft 31 dagen ge duurd. Nansen deed er 42 dagen over. Ze vertelden dat ze soms tien uur de den over een afstand van vijfhonderd meter over ijs dat door de zon zacht was geworden. „We zijn gestart met een halve ton bagage, twee hondesleden, twee tenten, ski's en een grote hoeveel heid voedsel; we hebben nu juist ge noeg over om twee rugzakken te vul len", verklaarden de Noren. Een zen dertje waarmee zij de verbinding met de bewoonde wereld hadden willen on derhouden, was kort na de start on klaar geraakt. voer Bedrijf toont een tekort van bijna vijftien miljoen gulden. Door de verho ging van de tarieven kan het tekort met 1,6 miljoen gulden worden terug gebracht. In de begroting is de stijging van de salariskosten geraamd op 12.865.000 gul den. Deze hogere uitgave zou kunnen worden gecompenseerd door een uitke ring uit het gemeentefonds. Een circu laire van de minister van binnenlandse zaken van 10 juli heeft echter roet in het eten gegooid. Daarin werd gezegd dat „een zware teleurstelling staat te wachten" en dat de salarismaatregelen geenszins volledig zullen worden ge compenseerd. Die onverwachte, teleur stellende circulaire kwam te laat, aldus B. en W., om de daarin vervatte gege vens nog in de begroting van 1963 tt kunnen verwerken. De gezamenlijke aanvragen voor bur gerlijke en utiliteitsbouwwerken belopen een bedrag van ruim 250 miljoen gul den, exclusief de woningbouw. Op 1 ja nuari 1961 was de bouwsom 58,5 mil joen gulden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM. De Schiedamse vee houder C. N. Lansbergen is gisteren op een overweg in Kethel met zijn auto heel zacht tegen een trein, gereden. Beide reden gewoon door de vee houder naar een garage, de trein naar Amsterdam. Twee wakkere soldaten hebben het ongeluk gemerkt. „Wij hebben een schok gevoeld", ver telden zij een Amsterdamse perron opzichter, „er is vast iets gebeurd." Op twee rijtuigen van de trein zaten krassen. Op één van de rijtuigen vond men een sierstrip van een auto. Men ging zoeken langs de spoorlijn en vond bij Kethel een soortgelijke sier strip als men op de wagon had gevon den. De veehouder trof men in de garage, waar hij zijn auto liet bij spijkeren. De man had de knipperlichten gezien. Hij had alleen zijn auto net niet op tijd tot stilstand kunnen brengen. DEN HAAG De minister-president van Japan zal van 21 tot 23 november, op uitnodiging van de Nederlandse rege ring, een bezoek aan ons land brengen. Premier Ikeda maakt in november een reis door Europa. (Ingezonden mededeling) \x\jt

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5