Raad Terneuzen aanvaardde ontwikkelingsplan Snijders WONING VAN AGENTE IN BIGGEKERKE AFGEBRAND Benoeming burgemeester Souburg spoedig verwacht "Vals beschuldigd" BADPLAATS-BIDPLAATS Chauffeur P. Burghs neemt na veertig jaar afscheid Bergingswerk van een jaar Raad IJzendijke Oostburg tekent protest aan tegen besluit G.S. Zeeuwsch Dagblad Pessimisme (I) Pessimisme? (II) Pessimisme? (Ill) AMBITIEUS TOEKOMSTBEELD KANAALZONE Raad Aagtekerke nam afscheid van de heer S. de Visser Zeeuwsch Dagblad in zak en as Raad Sas van Gent Botsingen in mist De heer v. d. Putte waarnemend IJzeren wieltjes Lezers grijpen naar de pen Ir. H. Spiele nam afscheid van de P.Z.E.M. Raad Driewegen Nieuw bestuur van Vopo in Borssele Geen achterlicht dsG. AOdé te Biggekerke Bonen- en uienexport België-Luxemburg Krediet voor riool in Wemeldinge Vrijdag 31 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk pjET is ongeveer tien jaren geleden dat wij op een morgen een gesprek hadden met de directeur van een fa briek in de Gelderse Achterhoek. Het moet ongetwijfeld een niet onbelang rijk gesprek zfjn geweest, want voor onbetekenende zaken kon men geen beslag leggen op de drukbezette tijd van deze directeur. Het onderwerp van het gesprek kunnen wij ons ech ter niet meer herinneren. En toch zul len wij nooit vergeten in de kamer van de heer D. van Katwijk, directeur van een cartonnageverwerkende in dustrie in Aalten te hebben gezeten. Op de witte muur achter het schrijf bureau van de heer Van Katwijk waren deze woorden geschilderd: „Wat ook in de wereld dreigt of woedt, toch is het Gofl, Die wint". Wij hebben ons die woorden dik wijls herinnerd en wij denken er ook nu aan. ....Toch is het God, Die wint. I_TET werken voor een christelijke krant is niet eenvoudig. Het kan meermalen een kwelling worden. Men leeft in de spanning tussen Gods wil en wet en eigen verlangens en ge dachten en het schijnt dikwijls dat duizend duivelen meewippen op de schrijfmachinetoetsen als een artikel moet worden geschreven, dat een geestelijke inslag dient te hebben. Dan vindt er een afmattend gevecht plaats, een gevecht, waarin dikwijls de tra wanten van de hel hebben overwon nen. De satan heeft er alle belang bij dat wordt voorkomen dat woorden, die voor het geestelijk leven van de men sen betekenis kunnen hebben op papier worden gezet. Tot elke prijs schijnt dat te moeten worden voorkomen en dan is de helse, de duivelse methode gericht op het in de war brengen van de gedachten van de schrijver. Meer dan eens zijn dergelijke pogingen niet zonder succes gebleven. Meermalen hebben achter de schrijfmachine, waar op deze regels zijn geschreven, dui zenden duivels onzichtbaar hun tiran nie uitgeoefend, verwarring en twijfel zaaiend en wat is dan gemakkelijker dan het schrijfmateriaal weg te zetten en over te gaan tot prettiger dingen, tot het bekijken van foto's of tot het verrichten van eenvoudige routine werkzaamheden? Deze spanning, dit gevoel dat de duivel ons op de hielen zit, onze ge dachten verwart en poogt ons door loomheid en moeheid onder de knie te krijgen, kan iemand radeloos maken. Maarten Luther moet hebben gezegd dat de satan hem in zijn studeerkamer soms zo dwars zat, dat hij de inktkoker van woede tegen de muur wilde gooi en. Wij kunnen het ons voorstellen, want wij hebben meermalen de nei ging gevoeld onze schrijfmachine door de ruiten te slingeren. En nu, vandaag, nu is er weer dat pessimisme, nu zijn er weer die on zichtbare machten op de toetsen van de schrijfmachine. Zij fluisteren dat de tijd van de christelijke kranten voorbij is, helemaal voorbij. De men sen willen geen christelijke krant meer. God laat de krant verdwijnen. God? Och man, hij is er niet eens. Hij bestaat niet eens en zelfs al zou Hij bestaan, dan zou Hij zich nog niets aantrekken van deze wereld. Zo slaat hij hier zijn taal uit. Dui zend satansmonden fluisteren twijfel woorden en zij dansen over de toetsen van de schrijfmachine en op één toets blijven zij voortdurend sarrend staan: op het vraagteken. Zet maar vraag tekens. Er is slechts plaats voor pes simisme. Maar Jezus zal het goedvinden dat over deze nare schrijfmachine heen de handen worden gevouwen en Hij heeft ons gezegd, dat we mogen bid den: Leid ons niet in verzoeking, maar verlos ons van de boze. Toch is het God, Die wint. ^IJ hebben in de afgelopen dagen met mensen gesproken, die ons hebben gezegd voor de christelijke pers te zullen bidden. Wij zijn daar bijzonder dankbaar voor en wij zijn daarom ook niet pessimistisch, want wij verwachten veel van deze gebe den en het is heel goed mogelijk dat, dank zij die gebeden, de positie van de christelijke pers in ons in ontwik keling zijnd gewest zal worden ver beterd. Daarbij moeten wij bedenken dat een christelijke krant een middel en geen doel is. Wij mogen echter dit middel in de strijd tegen de ontkerste ning naar onze mening niet ongebruikt laten en als mensen dan geen moge lijkheden meer zien, wat dan nog? Wij mogen immers het contact zoe ken met de Grote Krachtbron. Bij Hem zijn alle dingen mogelijk! Zullen wij dan vandaag pessimis tisch zijn? Zullen wij dan instemmen met die lezers, die bij de ruïne van de protestants-christelijke pers in Zee land slechts weemoed hebben en klachten kunnen uiten? Neen, wij moeten ons verzetten tegen dit pes simisme. Het gaat uiteindelijk niet om een krant, het gaat niet om Zeeuwsch Dagblad, het gaat om het rijk van God. .Dat rijk zal komen! God stuwt de tijd voort naar de ecuwighc'id en in de hemel hangt het bulletin, dat de glorie van Christus op de jongste dag in de hemel en op de aarde zal verkondigen al klaar. Wij hadden graag de uitgaaf van de krant voortgezet. Wij hebben het schrijven in een dagblad gezien als een roeping. Er hebben veel gebreken aan gekleefd, maar misschien is er ook iets geweest in ons werk, dat tot eer van God en tot steun van de me demens kon zijn. Daarin hebben wij een ideaal nagestreefd en wij geloven dat het geen ideaal was, dat ons door mensen was ingegeven. Wij zuilen echter nu niet pessimis tisch zijn, want God zal Zijn plan vol- Fijne puntjes in besloten zitting behandeld TERNEUZEN. Het voorstel van het college van B. en W. van Terneuzen inzake het ontwikke lingsplan „Haven en industrie terreinen" is gisteravond door de raad goedgekeurd. Hiervoor werd door ir. M. Snijders, directeur Handels- en Haveninrichtingen Amsterdam, een verdere uiteen zetting gegeven over zijn ontwik kelingsplan, waarvan wjj reeds enige dagen geleden uitvoerig melding maakten. De vragen die door de verschillende raadsleden werden gesteld zijn voor het grootste gedeelte in besloten zit ting beantwoord. Zo ook de vraag van de heer M. van Langevelde (a.r.) omtrent terugkoping van de enkele jaren geleden door de gemeente verkochte terreinen ter grootte van 40.000 m2 voor de prijs van 1 gulden per m2 werd in besloten zitting beantwoord. Toen de raad unaniem het voorstel had goedgekeurd, hebben diverse fractie-voorzitters hun instem ming met de gang van zaken betuigd. De overige punten van de agenda werden zonder discussie aangenomen. Verschei dene percelen grond werdetn verkocht. Het voorstel tot verlenen van voorschot ten ten behoeve van de woningbouwvere niging Werkma-nsbelarag voor de verbete ring van 157 woningwetwoningen waar mee 674.000 gulden is gemoeid werd goed gekeurd alsmede het voorstel inzake het plan voor de aanleg van sportvelden en de uitbreiding van de algemene begraaf plaats in Sluiskil. Bij de rondvraag werd vooral aandacht gevestigd op het toene mende passagiersverkeec op de Wester- schelde en hoewel B. en W. er van over tuigd zijin dat het provinciaal bestuur alles doet om de vele wachturen te ver mijden zal er toch nog de aandacht op worden gevestigd. Aan het einde van de vergadering heeft burgemeester H. Rijpstra afscheid genomen van de oude raad en speciaal van de twee raadsleden die in de vol gende periode geen zitting meer zullen nemen te weten de heer A. Jansen (P.v.d.A.) en R. Vrieling (V.V.D.L AAGTEKERKE. Van het raadslid S. de Visser Pz. (partijloos) werd in een gisteravond gehouden raadsverga dering afscheid genomen. De heer De Visser keert namelijk niet in de nieu we gemeenteraad terug. De waarne mend burgemeester, de heer J. Meise (sg), zei dat de raad de adviezen van de heer De Visser altijd op prijs had gesteld en dat het raadslid zijn me ning nooit onder stoelen of banken had gestoken. „Hij heeft altijd voor de be langen van Aagtekerke geijverd." De heer De Visser herinnerde er aan dat hij zestien jaar lid van het ge meentebestuur was geweest en dat het hem speet dat hij moest vertrekken. Hij was de andere raadsleden dank baar voor de goede verstandhouding die er altijd op de vergaderingen heer ste. De raad werkte een zeer korte agen da vlot af. Men ging o.m. accoord met de aankoop van 14.220 vierkante meter bouwgrond voor een totaal be drag van ƒ39.105. Akte gisteren gepasseerd Bouw chemische fabriek in Nieuw Neuzenpolder start begin oktober TERNEUZEN. Gistermor gen is op het gemeentehuis te Terneuzen de akte gepasseerd in verband met de verkoop van cir ca 85 ha industriegrond gelegen in de Nieuw Neuzenpolder aan de Nederlandse Dow Maatschappij te Rotterdam. Als vertegenwoordiger van deze maatschappij trad op de heer C. W. Robertson. Het ligt in de bedoeling eind oktober met de werkzaamheden voor de bouw van een chemisch bedrijf een aan vang te maken. SAS VAN GENT. De gemeente raad komt dinsdag 4 september in een vergadering bijeen en zal beslissen over een voorstel van B. en W. ter goedkeuring van een plan met finan cieringsschema van de afvalwaterlei ding, ingediend door de raad van be stuur „Afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen" IJZENDIJKE. In verband met de voorgenomen bouw van bejaardenwonin gen heeft de raad van IJzendijke beslo ten grond te kopen aan de boulevard te gen de prijs van een gulden per vier kante meter. De burgemeester beëdigd* de heer B. A. H. Weterings als waar nemend gemeente-ontvanger. De raad besloot voorts tot aankoop van een foto- copieerapparaat in verband met de re organisatie van het gemeente-archief. De woning Zuidstraat 14 werd aange kocht voor de prijs van 3375 gulden. Tenslotte nam men afscheid van de heer F. Tazelaar (prot. chr.), die in de nieuwe raad niet zal terugkeren. De burgemees ter dankte hem voor de objectieve en eerlijke manier waarop hij steeds zijn taak als raadslid heeft vervuld. AXEL. Tijdens een dichte mist hebben zich gisteravond bij Axel en kele aanrijdingen voorgedaan. Op de weg Axel-Zuiddorpe .botste tegen acht uur 's morgens een bus van de Z.V.T.M. tegen een rechts van de weg gepar keerde tractor -met aanhangwagen. Het front van de -bus kon daar blijkbaar niet tegen en vertoonde ernstige be schadigingen. Het avontuur had lelijkër af kunnen lopen voor de heer P. T. uit Zuiddor- pe, die zich op het moment van. de botsing tussen de trekker en de aan hangwagen bevond. Hij kreeg een schok en werd op de straat geslingerd. La ter klaagde hij over inwendige pijnen, Een kwartier later reed de bromfiet ser D.C.P.S. op de Nieuwendijk tegen een geparkeerde- militaire vrachtwa gen. Dit incident liep overigens met lich te schade en enige ontvellingen af. BIGGEKERKE. De woning van de weduwe C. Louws, agente van ons dagblad in Biggekerke, is donderdagmorgen door een felle brand bijna geheel verwoest. In de prille ochtenduren werden de be woners van het dorp opgeschrikt door de gillende sirenes van de nieuwe brandweerauto, die nu voor het eerst zijn diensten heeft bewezen tijdens een „echte" brand. JDe vermoedelijke oorzaak is kortsluiting, die ontstaan is op de zolderverdieping van het huis. Zekerheid hieromtrent heeft men echter nog niet. De bovenverdieping brandde geheel uit en dat is voor een deel te wijten, aldus brandweercommandant P. Wouters, aan het feit dat de bewoners van het brandende huis telaat alarm hebben ge slagen. De benedenverdieping werd niet door het vuur aangetast, maar hier ont stond enorm veel waterschade. In de tuin lag nog eenzaam een stapel goederen uit de benedenverdieping, die voor een klein gedeelte nog kon worden ontruimd. De kachel, een potje stroop en een breikous lagen eenzaam tegen de struiken in de tuin gegooid. Twee uur nadat de brand uitbrak was de brandweer nog bezig met het na- blussingswerk. Op de bovenverdieping, waar de slaapvertrekken lagen, smeul den het beddegoed en de matrassen nog na en deze moesten met de grote slang worden natgespoten. In het dak ontstond een groot gat en alle hanebalken werden door het vuur verkoold. (Ingezonden mededeling SOUBURG. De loco-burgemeester van Oost- en West-Souburg, de heer M. A. v. d. Putte, beeft van de commissa ris der Koningin in Zeeland bericht ont vangen dat hij met ingang van 4 sep tember a.s. benoemd is tot waarnemend burgemeester van deze gemeente. Dit werd gisteren in de raadsvergadering meegedeeld. De heer v. d. Putte zei de verwachting te hebben dat de waarne ming slechts enkele maanden in beslag zou nemen. Dan zou een nieuwe burge meester voor Souburg benoemd worden MIDDELBURG De heer P. Burghs, chauffeur bij de „Stoom tram Walcheren", zal volgende week zijn laatste rit in dienstverband rijden. De heer Burghs, die 26 september zijn 65ste verjaardag viert, heeft, sinds hij 32 jaar geleden bij de S.W. in dienst trad, steeds ge reden op de lijn MiddelburgGoes. „Het zal mij benieuwen wanneer zij mij het laatste dienstje laten rijden", mopperde de heer Burghs in zijn vuistje, „ik weet niet eens wanneer het mijn laatste S.W.-dag zal zijn." Inderdaad, de mensen van de „Stoomtram Walcheren" schijnen hem node te kunnen missen, deze markante figuur, die bij zijn collega's en dagelijkse vaste „klanten" zeer gezien is. Veertig jaar zit Burghs al in het vak en hij blijkt een van de allereerste vrachtwagenchauffeurs op De Beve lenden te zijn geweest die er min of meer een vast dienstje op na -hield. In een tijd waarin het automobiel nog een verschijnsel was waarvoor men op straat bleef staan en hoofdschuddend nog eens omkeek, begon de heer Burghs zijn loopbaan. In 1920 trad -hij namelijk in dienst bij de .toen nog kleine graanhandel van L. Duve-kot uit Goes. De finma beschikte over een der nieuwste modellen „vracht auto", een vehikel dat met de indruk wekkende automobielen van tegenwoor dig inderdaad weinig overeenkomsten vertoonde. De molenaars zagen de heer Burghs, die hun graan of meel kwam afleveren of ophalen, voor hun woon stede verschijnen gezeten op een platte wagen, zonder cabine, zo open De voorzitter van de A.R.-Kiesver- overheidsbeslissingen" en „gebrek aan eniging in Vrouwenpolder schrijft ons: ontzag voor de overheid" geclassifi- „In het verslag van de raadsvergade- ceerd. ring van Vrouwenpolder op 24 augus- En dat betreuren wij! Van onze kant tus beschuldigde het raadslid de heer J. Janse (A.R.) de kiesvereniging van „verzet tegen overheidsbeslissingen" en van „gebrek aan ontzag voor de overheid". Hij is daardoor diep ge schokt. Wie zou dat niet? Wanneer een A.R.-kiesvereniging der gelijke revolutionaire middelen han teert is er reden om geschokt te zijn. Wat zou die kiesvereniging toch ge daan hebben? Zulk een aantijging zal toch wel met enkele feiten bewezen worden? Daarvan blijkt in het ver slag echter niets. Daarvan kon ook niets blijken, omdat de heer Janse geen enkel feit heeft genoemd. Hij be schuldigde maar en deed daarmee het -bestuur en de gehele kiesvereniging groot onrecht. De A.R.-Kiesvereniging heeft zich nooit verzet tegen enige overheidsbe- slissinig. Hoe zou zij! Wel heeft zij haar bezwaren tegen de plannen voor een Eurotel bij de raad kenbaar ge wordt de discussie hierover gesloten." Van onze kant ook. Red.) MIDDELBURG. In de conferentie zaal van de Centrale Zeeland te Vlis- sing-en heeft ir. H. Spiele, hoofdingenieur bij de P.Z.E.M., wegens het aanvaar den van -een functie bij de gemeente energie bedrijven van Amsterdam, don derdag afscheid genomen van bedrijf en personeel. Woorden van afscheid werden gesproken door de technische adjunct-directeur, ir. H. Broekhoff, die de belangrijke werken welke onder lei ding van de heer Spiele tot stand kwa men, de revue liet passeren. Spreker wenste de scheidende in zijn nieuwe I functie alle goeds toe. Namens het maakt. Maar men kijkt er toch wel personeel bood de technisch hoofdamb- even van op dat dit plan een over- tenaar de heer A. P. Leenhouts een blij heidsbeslissing wordt genoemd. Dit plan is nog nooit in een openbare raadsvergadering behandeld, laat staan dat er een besluit dienaangande is genomen. Wanneer de heer Janse hoopt dat de kiesvereniging op de dwalingen zijns weegs zal terugkeren, moeten wij hem daarin teleurstellen. Een politieke ver eniging zal niet alleen geanimeerde besprekingen voeren over problemen op afstand, maar ook een levendige interesse moeten tonen voor locale vraagstukken. Dat kweekt echte burgerzin en poli tieke belangstelling. Men hoort de klacht over gebrek aan medeleven in de politiek. Maar wanneer, zoals in Vrouwenpolder een kiesvereniging een bijdrage levert aan de discussie over de plaatselijke ontwikkeling, wordt dit door sommigen (en de heer Janse wil de als spreekbuis fungeren) als „ge zagsondermijning", „verzet tegen voeren. En staande bij de ruïne van een christelijk dagblad is het nauwe lijks mogelijk nieuwe idealen te zoe ken, en al schijnt van jeugd, moed en kracht dan voor een ogenblik weinig meer over te zijn, wij mogen toch nog fluisteren: Zo ik niet had geloofd verid aandenken aan, waarna ir. Spiele alle aanwezigen hartelijk dankte voor de prettige samenwerking. DRIEWEGEN. De gemeenteraad komt dinsdaig 4 september, des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt naast be ëdiging raadsleden en benoeming wet houders tal van verzoeken om subsi die, elektrificatie onrendabele percelen, en aanschaf zandstrooier. BORSSELE. De korfbalvereniging „VOPO" heeft de algemene vergade ring gehouden. Er werd een nieuw be stuur gekozen als volgt: D. Dekker, voorzitter, mej. E. Dekker, secretares se, vice-voorzitter de heer Verijzer ter wijl dhr. Fraanje tot penningmeester werd gekozen. Nieuw bestuurslid R. Witte. Er zal een gezellige avond wor den georganiseerd, m-et het doel de schrale kas van de vereniging te ver sterken. en luchtig als de meest moderne sportwagen van tegenwoordig, van voren met een paar zware carbid lampen, een vervaarlijke rubberen claxon en rijdend op een stel wielen van.... ijzer. Deze ijzeren wielen heb ben de nodige hilariteit veroorzaakt. Stonden de nijvere boerinnekens in de dorpen, die heer Burghs met zijn auto aandeed, net het „kabinet' te stoffen, of daar duikelden met veel geraas alle porseleinen kopjes en schoteltjes van hun planken. Want het graanvervoer van Burghs kwam door de straat. De heer Burghs heeft het in die tijd van de o, zo hobbelige kinderhoofdjes, die in die tijd nog als plaveisel dienden en de o, zo harde wielen niet altijd even gemakkelijk gehad wat die stoffende huisvrouwen betreft. Vaak dreigde de eensgezind verenigde vrouwen uit de straat de chauffeur van Duvekots graanhandel een paar emmers water op zijn hoofd leeg te kippen, wanneer hij het nog eens waagde door die straat te rij den.... Tot geruststelling zij permcld dat de heer Burghs altijd een nat pak wist te ontlopen, immers zijn auto haalde een maximum nan 25 km per uur.... hl 1926 werd de heer Burghs chauf feur bij de Caltex in Goes en in 1930 bij de firma J. Fraassen, die later overging in „Stoomtram Walcheren". Sindsdien is hij met enige onderbreking in de -oorlog, waarin hij ,als legerchauf- feur reed en een half jaar hulp-kok wa:s, bij deze maatschappij gebleven. „Ik heb in al die veertig jaar niet een aanrijding met een andere wa gen gehad. Wel eens een proces-ver haal in de tijd van het vehikel-met- de-ijzeren-wieltjes, omdat ik geen achterlicht had.... Dit zegt de heer P Burghs, die na 42 jaar zijn beroep vaarwel zegt, voortaan rustig van zijn pensioen gaat genieten, en iede re straatsteen op de weg Goes-Mid delbufg kent.... De heer A. W. Bouff, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, noemde deze benoeming de kroon op het werk voor de heer v. d. Putte, die zeventien jaar wethouder van Souburg is geweest. Toch bevreemde het de heer Bouff dat' negen maanden na de sluiting van de sollicitatietermijn nog geen burgemees ter in Souburg geïnstalleerd kon worden. Daarmee wilde hij echter de kwaliteiten van de heer v. d. Putte niet naar bene den halen. Ook verscheidene andere raadsleden feliciteerden de heer v. d. Put te. In een dankwoord zei de loco-burge meester dat, in tegenstelling tot wat voor de oorlog wel -eens het geval was, de raad na de bevrijding steeds eendrachtig op de bres stond voor de belangen van de gemeente. De raad ging na uitvoerige discussie akkoord met de uitbreiding van de vuil nisstortplaats. De gemeente had de Hei- demij. verzocht een plan te maken. Ge rekend wordt dat het werk inclusief toe zicht, plankosten en aankoop planmate riaal een bedrag van 25.000 gulden zal vergen. De heer J. Sinke (chu) noemde de vuilnisstortplaats gen heet hangijzer. Hij informeerde of geen eenvoudiger op lossing gevonden kon worden. De heer W. Huson (arp) zou graag de stortplaats door beplanting aan het oog zien ont trokken, temeer omdat er in de buurt sportvelden liggen. De heer C. Potter (arbeid) was het wel met de heer Hu son eens. Loco-burgemee-ster v. d. Put te gaf toe dat het aanbeveling verdien de een andere oplossing nader te over wegen. Hij deelde mee dat reeds eerder met andere gemeenten op Walcheren overlegd was om tot een gezamelijke composteringsinrichting te komen. Over eenstemming was echter" nog niet be reikt. Voer Souburg golden de bezwa ren dat de afstanden te groot werden en dat de prijs per emmer op 14 a 15 gul den zou komen. Nu betaald men in Sou burg acht cent. Zou het plan doorgaan ■dan zouden de reinigingsrechten toch een heel stuk omhoog moeten. Voorlopig heeft men zijn toevlucht ge nomen tot uitbreiding van de bestaande vuilnisstortplaats, maar te zijner tijd zal de zaak opnieuw bekeken worden. RILLAND-BATH. In de schorren van Bath is men momenteel bezig het Turkse schip te slopen, dat in 1958 met een lading ijzer, tin, koper en olie in het Nauw van Bath na een aanvaring is vergaan. Twee duikers zijn dage lijks bezig met behulp van een kraan de lading naar boven te brengen. Het werk, dat ongeveer een jaar zal duren, wordt uitgevoerd door de bergings maatschappijen Van de Tak uit Rotter dam en Gerling uit Antwerpen. op zijn vakantietoeht speci aal Jutland als deel van De nemarken doortrekt, neemt zich voor mogelijk ook Vedersp te be zoeken. Zo verging het althans mij deze zomer. Ik kan mij echter voorstellen, dat deze naam u niets zegt. Van uit toeristisch oogpunt bezien heeft dit kleine dorpje vlak aan. de westkust weinig te bieden. Je pakt in Ringkpbing de autobus en slingerend over allerlei bochtige wegen kom je na vijf kwartier in een prozaïsche nederzetting, die met de vreemde naam „Vedersp" wordt aangeduid. Je vraagt ver volgens aan de chauffeur of hij zo goed wil zijn je af te zetten bij de kerk. „U wilt zeker het kerkje van Kaj Munk bezichtigen" is «ten slotte het vriendelijk commentaar van de mede-reizigers, die nog een paar kilometer verder mee gaan naar Vedersp-Klit aan de kust. Daar immers kan men genieten van zee, duin en strand, daar gaat het speels toe en ook de voortdu rend aanrollende golven van de Noordzee zijn ten nauwste betrok ken bij het spel van zonnelicht en wegspattend schuim. gemwoordige predikant, ds. Hansen is met vakantie" verzekert men mij op straat. _,,Maar het zal u wel te doen zijn om één van zijn voorgangers, pas tor Munk". En in de enige bakkerswin kel die Vede-rsö rijk is komen vervolgens de boeken vol -plaatwerk op de toon bank. „Kijk hier hebt u o.-n z e dominee met zijn familie" zegt de zoon die een woordje Engels spreekt. „Twintig jaar lang heeft hij hier gestaan. We kunnen hem niet vergeten. Hij is helaas in 1944 het slachtoffer geworden van de Duitse tyrannie...." Met dit trieste feit voor ogen, sluit ik mij t'en slotte aan bij de vele vreem delingen, die van verre per auto geko men zijn om de kerk te bezoeken; het DOOR witte kerkje van Kaj Harald Leininger Munk. Steeds heeft deze grote zoon van De nemarken zich geïnteresseerd voor de dichters uit de wereldliteratuur. Zij inspireerden hem zodanig, dat ook hij zelf al vroeg als dichter bekend werd. Hij kwam evenwel meer met de hard heid dan met de poëzie van het leven in aanraking. Op vijfjarige leeftijd had hij geen ouders meer. Zij lieten hem wei nig na, en tóch veel. Naar zjn eigen zeggen: „mijn doopjurk, een theedoek, en God". Met de laatste erfenis zou hij het zijn korte leven wagen: „In Gods Waagschaal". Hij werd student in de theologie aan de universiteit van Ko penhagen. Ongeloof en geloof in de Hoe anders is het hier gesteld, bij de rijkdom van het evangelie wisselden el- voorlaatste bushalte. Iedereen gaat rus- kaar af in zijn studententijd. Maar de tig zijn gang, in deze dromerige beslo- zekerheid van de triomferende Al ten gemeenschap. Geen enkel nieuwtje "na.cht van God zou het winnen! ontgaat de schaarse bevolking. ,De te-i Opgegroeid op het platteland, was hij GOES. De Belgische en Luxemburg se autoriteiten hebben bekend gemaakt dat zij met ingang van 31 augustus de invoer van bonen uit de E.E.G. lan den tijdelijk stopzetten in verband met de prijsontwikkeling. Ingevolge ge maakte afspraken mag Nederland nog .wel bonen naar deze landen blijven ex porteren mits de vastgestelde minimum prijs wordt gegarandeerd. Op grond hiervan kan het mogelijk zijn dat bij export van bonen een heffing betaald moet worden. Tegelijk hebben België en Luxemburg bekend gemaakt dat zij de invoer van uien met ingang van 30 augustus weer zullen toestaan. In verband hiermede kan dan ook geen heffing meer worden opgelegd hij uit voer van Nederlandse uien naar ge noemde landen. OOSTBURG. De raad van Oost burg heeft woensdagavond een schrij ven besproken van Gedeputeerde Sta ten waarin de gemeente de goedkeuring tot het bouwen van vijf autoboxen aan de Hennequinstraat wordt ontbouden. G.S. zeggen dat het plan voor die boxen niet in overeenstemming is met het uitbreidingsplan dat achter de Hen nequinstraat is geprojecteerd. In aller lei toonaarden heeft men woensdag in de raad zijn bevreemding over deze brief uitgesproken. Het plan voor de autoboxen besta-at n.l. al vijf jaar, ter wijl het betreffende uitbreidingsplan pas de vorige raadsvergadering werd vast gesteld. De raad besloot een brief te doen uitgaan naar G.S. waarin protest zou worden aangetekend. In verband met een in Oostburg te houden concert op 9 november ging de raad accoord met een eenmalige subsidie tot een ma ximum van 300 gulden ter bestrijding van de tekorten. De beide onderwijzeressen van de Openbare lagere school, de dames S. A. Dhont en L. J. van der Have .werd met ingang van 1 november eervol ont slag verleend. He-t uitbreidingsplan voor bungalows werd voor zover het de bebouwings voorschriften betreft gewijzigd. Dit be tekent dat nu langs de Zuidzandse straat ook hogere bungalows gebouwd mogen worden. Met algemene stemmen werd de heer J. Bruggeman te Goes benoemd tot leraar lichamelijke oefening aan de Openbare U.L.O. Tot slot nam de raad afscheid van de heren J. Leenhouts en Ph. de Vuyst, die in de nieuwe raad niet zullen terugkeren. een hartstochtelijk jager ge-worden. Daarnaast was hij een groot natuurlief hebber. Maar het impulsieve had bij hem de overhand. Hij kon zich bovenal een geestelijk jager noemen bij de gra tie God-s. Steeds was hij er op uit zijn gemeenteleden op het hart te binden zich toe te keren tot de levende God Voor zijn flexibele geest waren tradi ties en sleur dooddoeners. Onverbloemd hield hij dit zijn tijdgenoten voor, hoe bloemrijk zijn stijl van preken ook kon zijn. Voorts was hij een vurig patriot. In één van zijn toneelstukken wees hij met de meeste stelligheid het Nazi-regiem af. Tevens onderstreepte hij dit in zijn woordverkondiging door er met klem op te wijzen, dat de Jodenvervolging ten ene male in strijd is met de grond wet van het Rijk van Christus. Geen wonder dat deze strijder voor recht en gerechtigheid spoedig het slachtoffer moest worden van de Duitse onderdruk king. Weggelokt door de vijand, werd hij aan de kant van de weg vermoord. Thans is Vedersp een soort bedevaart plaats geworden. Het witte kehkje, waarin hij twintig jaar lang is voorge gaan, wordt nu overstroomd door men sen. die zijn nagedachtenis willen eren. Sommig-en knielen neer op één van de houten banken en bidden. Intussen ben ik al weer buiten en -bezie de sobere grafsteen aan de voet van het bedehuis. Slechts twee woor den staan er in gegraveerd: „Kai Munk". Dan gaat de tocht per voet verder in de richting van de kust. Het speelse en opbruisende van de aanrollende golven hebben zijn weerga gevonden in deze blijmoedige strijder voor de zaak van God. Zijn kerk staat er nog steeds, nodi gend: „Komt, gij dorstigen, hier drinken uit die milde heilfontein'. Laat uw ziel in 't stof niet zinken, Maar in haar gereinigd zijn. Laat U door haar golven dragen tot waar liefde nooit verkoelt. Waar de kust der aardse dagen door Gods vreugde wordt omspoeld!" WEMELDINGE. De gemeenteraad ging In de laatste vergadering akkoord met het verlenen van een krediet voor de aanleg van een riool naast de berm- sloot bij de oprit naar de Bonzijbrug. Voor een bedrag van ƒ8.150 werd dit werk opgedragen aa-n de firma Boone en Besuijen. De sloot zelf zal door Rijkswaterstaat worden gedempt. Aan mej. H. A. Rouw werd eervol ont slag verleend als kleuterleidster in ver band met 'haar benoeming in Vlissingen, terwijl in haar plaats werd benoemd mej. A. B. Midavaine uit Middelburg. Enkele andere voorstellen, met betrek king tot het onderwijs, werden aan vaard. In de rondvraag vroeg de heer P. J. J. Dekker (vvd) naar de moge lijkheid om in het Kortstraatje een uit wijkplaats voor het verkeer te maken; dit i.v.m. het zeer drukke verkeer. De heer J. A. de Schipper (a.r.) informeer de naar de mogelijkheid om de sloot langs de Noord-Achterweg te dempen. Ditzelfde raadslid en de heer A. P. Schouwenaar (soc) waren het niet eens met de gang van zaken in de Daniël- straat en 'betreurden het, dat de ge meente destiids niet het bedrijf van de heer J. de Jonge had aangekocht. De heer C. de Kraker (sgp) verzocht om tijdens begrafenisplechtigheden eventu ele plaatselijke vermakelijkheden stil te leggen. Hiermee wordt steeds reke ning gehouden, antwoordde burgemees ter C. N. F. van Sas, die toezegde al le andere aangeroerde punten nader te zullen bezien. Tenslotte werd hartelijk afscheid ge nomen van wethouder D. M. de Jonge, die 31 jaar lid van de gemeenteraad ge weest is en van de heer C. Burger, die 13 jaar zitting had in de raad. De -bur gemeester sprak beiden waarderend toe en de heer P. J. J. Dekker deed ds namens de raad. Als collega-wethoud sprak de heer J. Veerhoek enkele wor den, gevolgd door de heer Sohouwena

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3