(HET EINDE Intussen volop pogingen tot verzoening Grote stroom militairen in oktober en november terug Verdachte geeft zijn lezing van zaak-Den Helder Gfitf Mfët; Troepen van Ben Bella vertrokken in de richting van Algiers Ponomarenko gaat naar Wenen BENZINE y2 CENT DUURDER REPAT" VOOR KERSTMIS BEËINDIGD i KLINKENDE BRUIDSGIFT BIJNA NAAR DE MAAN MR. LUNS NIET BIJ DEBATTEN IN UNO De Bilt: Droog Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 31 augustus 1962 LAATSTE NIEUWS „Bevrijden" Uno in NWc-Guinea is wat verbaasd Wijziging mogelijk Kleuter verdronken 23 september Van een onzer versluyyevers „Wapens inleveren" Honderd miljoen voor Nw.-Guinea MOLOTOFS OPVOLGER Directeur) JACtJ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nis. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingenï Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5142 Abonnementsprijs t 0,62 p. w., t 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, TREFFEN DREIGT IN ALGERIJE |iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiii!iiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiiiii|||||||||||||||ig 1 j JI' zich nog steeds voortzettende stijging van produktie- s kosten plaatst nagenoeg allen die in het Nederlandse dagbladbedrijf een leidinggevende functie hebben dagelijks I voor grote problemen. Behalve de stijging, die wordt veroor- g g zaakt door loon- en salarisverhogingen, werkt ook de verkor- I g ting van de werkweek sterk kostenverhogend op alle gebied. 1 Dit is ook in de afgelopen jaren het geval geweest bij bet 1 1 Zeeuwsch Dagblad. Tegenover een zich voortzettende tendens naar verhoging der produktiekosten stond weliswaar een ver- hoging van omzet voornamelijk in de advertentiesector s doch het feit dat het evenwicht tussen produktiekosten I en opbrengsten niet kon worden bereikt vervulde de com- 1 1 merciële leiding van het blad met zorg. De verkorting van de arbeidstijd heeft bovendien in de 1 afgelopen maanden grote problemen geschapen. Met grote 1 moeite kon worden bereikt dat elke nacht het Zeeuwsch §j Dagblad vai de pers kwam. De krant werd van 1 oktober I 1958 af bij de Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. te Rotter' 1 dam technisch verzorgd. De leiding van dit bedrijf heeft j§ 1 echter moeten besluiten met ingang van 3 september a.s. met 1 i het drukken van Zeeuwsch Dagblad te stoppen. Voegt men bij deze mededeling het feit dat de exploitatie financiële I zorgen gaf, dan weet men de twee faktoren die hebben geleid tot de met grote tegenzin genomen beslissing op 1 sep- j§ tember a.s. het laatste nummer van Zeeuwsch Dagblad te doen verschijnen. Het zal de lezers duidelijk zijn dat het besluit de uitgave §j I van de krant te doen eindigen slechts is genomen nadat di- 1 I verse eventuele mogelijkheden om de krant in stand te hou- s 1 den waren onderzocht. Op de leiding van andere ons land 1 I verschijnende Christelijke dagbladen is door en overleg 1 met de Stichting Zeeuwsch Dagblad een klemmend beroep 1 gedaan de exploitatie voort te zetten. Het Zeeuwsch Dagblad is aan deze dagbladen zelfs zonder kosten aangeboden. Dit I 1 aanbod heeft echter niet tot een positief resultaat geleid. 1 1 Deze Christelijke dagbladen hebben medegedeeld niet in staat I te zijn een op de behoeften van de bevolking van dit gewest 1 i afgestemde krant te kunnen geven, ook niet met medewerking I van het huidige personeel der krant. De problemen in de tech- g 1 nische en commerciële sector bleken bij deze bladen op dit 1 I ogenblik onoverkomelijk te zijn. Daarenboven heeft het Prote- f stants-Christelijk volksdeel zich blijkbaar in de afgelopen ja- 1 1 ren niet voldoende de strijd en de betekenis van de Christe- lijke pers gerealiseerd. Het is verdrietig dit te moeten consta- I teren. Na de oorlog hebben vier Protestants-Christelijke dag- bladen in ons land de strijd moeten opgeven. Deze week verliest Zeeland de eigen Protestants-Chris- telijke pers. Het stemt weemoedig daar getuige van te moeten g zijn. Elders in dit blad hopen wij daar nog enkele opmerkin- I gen over te maken. Op deze plaats volstaan wij met in dit 1 I verband te schrijven dat er naar de mens gesproken onverhoorde gebeden zijn. Nu het scherm valt en een als bij uitstek Christelijk ge- 1 karakteriseerde provincie het Protestants-Christelijk dagblad j verliest, mede omdat de cijfers hebben geleerd dat velen on- g 1 der de Protestants-Christelijke bevolking in de afgelopen ze- g ventien jaar nonchalant of onverschillig tegenover deze pers g 1 stonden, nu rest ons slechts de vurige bede dat God ons om 1 het verzoenend lijden en sterven van onze Heiland Jezus Christus alle zonden die wij in commercieel en journalistiek 1 handelen bedreven, uit genade wil vergeven. I Directie en hoofdredactie Zeeuwsch Dagblad Aan de abonnees, die het abonnementsgeld over het 3e g kwartaal 1962 reeds hebben betaald, zal in de eerstkomende g weken éénderde worden terugbetaald. IiliillilliiiillllllllllilliiiilliniliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiilluniiiiiiiiiiiiiiililllililiiiiiiiilliiiiililililiiMllllliililliiillliH DEN HAAG. Minister mr. J. M. A. H. Luns blijft zich tot het einde toe onthouden van iedere persoonlijke be moeiing met de afwikkeling van de zaak-Nieuw-Guinea. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, die leider is van onze afvaardiging naar de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, die 18 september in New York bijeen komt, zal in ieder geval niet aanwezig zijn als de assemblee in de eerste dagen van haar vergadering het Nederlands-Indonesisch akkoord behandelt. Mr. C. W. A. Schürmann, het hoofd van de permanente commissie bij de Uno, die mèt ambassadeur dr. J. H. van Roijen heeft deelgenomen aan de on derhandelingen met minister Suban- drio, zal bij afwezigheid van minister Luns aan de debatten over het akkoord deelnemen. Voor het eerst sinds jaren zal de mi nister van buitenlandse zaken op de derde dinsdag van september, dezelfde dag dat de assemblee in New York bijeen komt, in de Ridderzaal in Den Haag aanwezig zijn bij de plechtige opening van de zitting van de Staten- Generaal. Op het ministerie van buitenlandse zaken was men gisteren over deze zaak nogal terughoudend. Het enige wat wij los konden krijgen was de mededeling dat inderdaad de mogelijkheid bestaat dat minister Luns op 18 september niet in New York zal zijn. Welke zaken hem in Den Haag of althans in Europa om streeks die tijd kunnen vasthouden kon men niet zeggen. Wel werd te kennen gegeven dat de minister later nog naar New York zou gaan. Van onze redactie economie ROTTERDAM. De prijzen van een aantal aardolieprodukten gaan met ingang van 1 september omboog. Gewone benzine voor auto's wordt verhoogd met 0,5 cent en superben- zine met 0,6 cent per liter. De petroleum voor verlichting en verwarming wordt een kwart cent per liter duurder. Honderd liter trac- torpetroleum zal 35 cent meer gaan kosten. Met twintig cent per honderd liter worden de prijzen verhoogd van autogasolie uit pompen, huisbrand olie en dunne stookolie. De verhogingen zijn een gevolg van de stijging van de prijzen op de wereldmarkt. Gisteravond laat heeft een verkenningsafdeling van de troepen die Algiers tegen de aanhangers van Ben Bella willen verdedigen, de voor hoede waargenomen van de troepen die in opmars zijn naar Algiers. Sinds elf uur in de avond waren alle ver bindingen met Algiers ver broken. Dr. Spencer (32) heeft duidelijk be' wezen dat hij veel voor een ander over heeftHij stond een nier af om het Ze ven van zijn collega, de 34-jarige dr. Clark te redden. Gisteren verliet dr. Spencer het ziekenhuis waar de operatie plaatshad. Naast de rolstoel zijn vrouw Margaret. Van onze correspondent PARIJS. Het gevaar van een burgeroorlog in bet jonge Algerije leek gisteravond niet langer denkbeeldig toen bekend werd dut het politieke bureau van Ben Bella kolonel Bourae- dienne opdracht had gegeven op te rukken naar de stad Algiers, om daar de orde te herstellen. De leiders van de verzetsgroepen Algiers (in wier handen de hoofdstad zich bevindt) en Kabylië hebben zich met elkaar verbonden. Zij zullen hun verzet niet opgeven en bun posities verdedigen tegen Ben Bella's aanhan gers. In weerwil van al deze dreigende taal werden er gisteravond achter de schermen nog volop pogingen ge daan om tot een verzoening te ko men. Burgeroorlog is wel het laat ste wat de Algerijnse leiders wen sen. Eenheden van de verzetsgroep Oran, die trouw zijn aan Ben Bella, zijn reeds op mars gegaan in de richting van dg hoofdstad, waar de leiders van de verzetsgroep Algiers, die weinig steun schijnen te vinden bij de bevolking van de stad, zich opmaken voor een strijd op leven en dood om het bezit van Algiers. Uit Kabylië, dat nu ook openlijk de zijde heeft gekozen van Ben Bel la's tegenstanders, zouden troepen oprukken om het garnizoen van Algiers te versterken. De toestand is in elk geval zorg wekkend. Na de vuurgevechten van eergisteravond in de kasj ba tussen HOLLANDIA. Al'le Neder landse militairen, die zich nu nog in Nieuw-Guinea bevinden, kunnen voor Kerstmis thuis zijn. Dat is gisteren in Hollandia meegedeeld. In Den Haag ver zekerde men ons gisteravond dat de militaire evacuatie, als het kan, eerder zal worden vol tooid. In Hollandia is gisteren het volgende evacuatieschema gepubliceerd: Een dag nadat de Uno het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea zal heb ben overgenomen, op 2 oktober dus, zal de Seven Seas met ongeveer duizend militairen nar Nederland vertrekken. Op 24 oktober zal de Waterman met nog eens 850 militairen de reis naar Nederland aanvaarden. Van Biak uit zullen in oktober 2700 militairen per vliegtuig naar Neder land worden overgebracht. Van hen zullen er 450 met de normale lijndien sten van de K.L.M. worden vervoerd. Voor de overigen zal een groot aantal chartervluchten worden gemaakt. In oktober zullen dus in totaal ruim 4500 Nederlandse militairen per schip of per vliegtuig uit Nieuw-Guinea zijn vertrokken. In november zullen de chartervluch ten in hetzelfde tempo worden voort gezet, zodat in die maand 2250 militai ren kunnen repatriëren. Dan zijn er nog circa duizend mili tairen over. Getracht wordt voor hun vervoer nog een schip af te huren. Bij de vertegenwoordiging van de Uno in Hollandia toonde men zich over de bekendmaking van dit afvoer- schema wat verbaasd. Over het tempo van de repatriëring van de Nederlandse troepen wordt nog overleg gepleegd, zo zei men daar. In het Nederlandse schema zullen, zo zei men, daarom zeker nog wijzi gingen kunnen worden aangebracht. Bij de vertegenwoordiging van de Uno wil men met name bezien of de Nederlandse troepen niet sneller kun nen worden afgevoerd. Men wees er met enige nadruk op dat na 1 oktober de Uno het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea uitoefent. De Uno zal dus ook bepalen hoe snel, eventueel met technische hulp van ALPHEN a. d. RIJN De driejarige Kareltje van Veenendaal is gistermorgen in de Oude Rijn te Alphen aan de Rijn verdronken. De kleuter is waarschijn lijk bij het spelen in het water gevallen. Nadat de politie urenlang had gedregd, werdhet lijkje vijfhonderd meter van de plaats van het ongeluk drijvend ge vonden. de Uno de evacuatie zal verlopen. In Den Haag zei men hierop: Als de Uno extra transport ter beschikking kan stellen, dan graag! Ons werd ook nog meegedeeld dat de troepen zoveel mogelijk materieel zullen meenemen. Er gaat echter geen materieel mee als de transportkosten dat niet lonend maken. De Pakistaanse troepen, die de or demacht van de Uno in westelijk Nieuw-Guinea zullen gaan uitmaken, zullen op 23 september in Nieuw-Gui nea aankomen. Zij zullen worden aan gevoerd met het Amerikaanse troepen transportschip General Blatchford. Dit schip doet op het ogenblik nog dienst voor het vervoer van troepen van de Uno in Congo. Schout-bij-nacht Reeser heeft giste ren zijn eerste ontmoeting gehad met de drie Indonesische verbindingsoffi cieren, die nu in Hollandia zijn. De heer Reeser schijnt daarbij grote in druk te hebben gemaakt door zijn za kelijke, maar tevens bereidwillige hou ding. Hij deelde de Indonesiërs mee dat zij elk moment bij hem konden binnenvallen wanneer zich moeilijk heden zouden voordoen. De Indonesiërs trokken in Hollandia nogal bekijks, toen zij zich in smette loos uniform gekleed naar de heer Reeser en naar het kantoortje van de Uno begaven. Tientallen zwijgende Pa poea's stroomden toe. Zij keken wat dromerig naar de keurige kleding van de officieren. DEN HELDER. De 23-jarige machinist van de mijnendienst der Koninklijke marine J. K. uit Huizen, die er van verdacht wordt de 24-jarige Annie Gouwenberg uit Den Heldr na een po ging tot aanranding door verdrinking om het leven te hebben gebracht, heeft gisteren tijdens de voortgezette verhoren enkele nadere bijzonderheden losgelaten. Hij zei dat het belaagde meisje tijdens de worsteling langs de slootkant even buiten Den Helder vlak bij haar ouderlijke wo ning, opeens overeind had weten te komen. Op dat moment wil de hij haar verhinderen weg te lopen. Hij omknelde haar enkels waardoor het meisje voorover in het water was gevallen. De machinist zegt dat hij daar erg van geschrokken is. In paniek is hij volgens zijn zeggen weggerend toen hij zag dat Annie stil in het water bleef liggen. Later had hij bemerkt dat hij zijn pet in het gras had laten liggen. Hij is daarop naar de plek teruggegaan. Annie lag toen nog steeds roerloos in het water. Hij meende toen zeker, dat het meisje dood was. De politie meent dat de toedracht anders geweest moet zijn. Toen het meisje de volgende ochtend werd ge vonden, lag zij immers niet voorover maar ruggelings in het water. Verder duidt het kroos in de schoenen van K. er op, dat hij in de sloot heeft ge staan of gelopen. De mensen die hem verhoren, type ren K. als een keiharde. Hij geeft er helemaal geen blijk van, dat hij onder de indruk is van het gebeurde. Nadat hij na lang praten tot de hier boven vermelde nadere verklaring was gekomen, vroeg hij als tegenpres tatie van zijn verhoorders de uitslag van de voetbaltoto. Hij had een toto formulier in zijn zak en hij wilde toch wel graag weten of hij soms de toto had gewonnen. Kranten krijgt hij nog niet onder ogen. troepen van de verzetsgroep Algiers en aanhangers van Ben Bella, waar bij dertig doden gevallen zouden zijn, besloot Ben Bella tenslotte een beroep te doen op de verzetsgroepen Aurès, Constantine, Oran en Zuid-Algerije- Sahara en op het opperbevel van het bevrijdingsleger om Algiers „te be vrijden". In Algiers wist men toen reeds dat bij het aanbreken van de. dag troepen van de verzetsgroep Oran, gesteund door eenheden van het Algerijnse bevrijdingsleger, de pro vincie Algiers waren binnengetrok ken. Zij zouden langs de hoofdweg tussen Oran en Algiers oprukken naar Orleansville. Volgens tegen de avond ontvangen berichten waren deze troepen nog niet ver gevorderd. Gezien de grote af stand Orleansville, waar het giste ren volkomen rustig was, ligt op bijna tweehonderd kilometer van Algiers verwachtte men niet dat het spoe dig tot gevechtscontact zou komen. Aan de grenzen van de provincie Al giers was het gisteravond overal rus tig. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de leiders van de verzetsgroep Algiers al aan de iand van hun provincie ver zet zullen bieden. De eerste tegen stand zal vermoedelijk pas op korte afstand van Algiers zelf worden ge boden. Onmiddellijk nadat bekend was ge worden dat het politieke bureau tot daden wilde overgaan riepen kolonel Hassan, de 21-jarige medische student die commandant is van de verzets groep Algiers, en kolonel Mohand Ould el Hadj, commandant van de verzetsgroep Kabylië, hun officieren bijeen. Zij annuleerden de betogingen die in het stadion van Algiers gehou den hadden moeten worden, vaardig den een bevel uit dat ieder zijn wa pens binnen 48 uur moest inleveren en gelastten een beloofde persconfe rentie af. Inplaats van die persconferentie kwam er een communiqué uit waarin stond dat de leiders van de twee verzets groepen gezworen hadden zich met alle middelen te weer te zuilen stellen te gen een aanval. Zij herhaalden hun oude beschuldiging dat Ben Bella slechts probeerde een dictatuur te ves tigen en zich nu van zijn handlangers in Algiers bediende om zich ook van de hoofdstad meester te maken. De twee verzetsgroepen zeggen hun ver trouwen in het politieke bureau van Ben Bella derhalve op en zij wekken de bevolking van Algiers op, hetzelfde te doen". De commandanten deden in het com muniqué ten slotte nog een beroep op de bevolking van Algiers om zich in massa's op straat te begeven zodra de stad zou worden aangevallen. In de loop van de dag werd de be waking van de kasjba, waar men in het algemeen Ben Bella aanhangt, ver sterkt. In de rest van Algiers bleef het rustig. Daarom werd de avondklok op geheven. In de loop van de ochtend is Bel- kacem Krim, de politieke leider van Kabylië, uit Tizi-Ouzou naar Algiers teruggekeerd. Kort na zijn aankomst richtte hij daarna een. oproep tot het politieke bureau om op het besluit terug te komen en de reeds oprukken de troepen terug te roepen. Hij vroeg Ben Bella nogmaals het indertijd af gebroken gesprek te hervatten. Ben Khedda, wiens compromisvoor stel intussen door het politieke bureau is afgewezen, heeft beide partijen ge vraagd zijn voorstel nog eens nauw keurig te overwegen opdat bloedver gieten zou worden voorkomen. DEN HAAG. In afwijking van wat ons daaromtrent dezer dagen door het ministerie van binnenlandse zaken werd meegedeeld, bedraagt de bijdrage, die de Nederlandse regering nog voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea heeft bestemd, maximaal dertig miljoen dol lar, dus ruim honderd miljoen gulden. De hulp die nog na de bestuursover- dracht via de Uno kan worden verschaft, zal zich uitstrekken over ma ximaal drie jaar. De regering is bereid per jaar tien miljoen dollar besohikbaar te stellen. Karei is zo flink en handig als hulp in huis. dis iets gerepareerd moet worden weet'ie onmiddellijk wie hij moet op bellen. i Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG' De vroegere Rus sische ambassadeur in Den Haag, P. K. Ponomarenko, die in oktober vorig jaar ten gevolge van de affaire- Goloeb op Schiphol naar Moskou terugging, zal, als opvolger vam Mo- lotof, in Wenen de functie krijgen van Russische vertegenwoordiger bij het internationale bureau voor atoomenergie. Het was te ver wachten dat am bassadeur Pono marenko, die na zijn vechtpartij met adjudant Velt- man van de Ko ninklijke Mare chaussee onge wenst werd ver klaard, niet in Den Haag zou terug keren, ook niet als de diplomatieke vertegenwoordi gingen van Neder land en de Sowjet- unie weer öp het peil van ambassa deur zouden zijn gebracht. Zo keert mr. H. A. Helb, die als gevolg van de Rus sische tegenmaat regel uit Moskou moest vertrekken, niet op zijn am bassadeurs post te rug. Mr. Helb wordt trouwens reeds geruime tijd genoemd als degene die het meest in aanmerking komt voor de post Djakarta, zodra de normale diplo matieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zullen zijn hersteld. In Haagse diplomatieke kringen is het de laatste tijd, vooral nadat minis ter Luns onlangs de gast van de Sow- jet-Russische ambassade was tijdens een intieme ontvangst daar, een wel haast voor de hand liggende zaak dat eerlang ook de zaak met Moskou wel weer in orde zal komen. Nu Ponoma renko in Wenen is benoemd wordt ver wacht dat de diplomatieke vertegen woordigingen van beide landen spoedig weer een normale bezetting zullen krij gen. PONOMARENKO De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Droog weer met af en toe wolken velden, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. MIESJE: Nog even de kans waarnemen. 1 september: zon op 5.50, onder 19.29; maan op 8.00, onder 20.39. weer HelsiiTki regen Stockholm zw.bew. Oslo regen Kopenhagen regen Aberdeen h.bew. Londen onbew, Amsterdam onbew. Brussel onbew. Luxemburg onbew. parijs onbew. Bordeaux zw.bew. Grenoble l.bew. Nice Berlijn Frankfort München Zürich Locarno Wenen h.bew, zw.bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw.bew. Innsbrück onbew. Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon onweer h.bew. h.bew. onbew. onbew. wind WNW Z stil W NNW NNW W stil NNO NNO NO WNW WZW wzw O NO ONO stil NNO OZO ONO ZW W ZZW WNW max.t. n.sl. 16 18 11 15 17 22 19 20 22 24 33 29 26 17 23 22 23 30 22 26 30 27 37 31 29 0.1 0 4 2 0 0 0 0 0 0 O O 0 O 0 0 O 0 O 0 O 0 0 0 0 ALMELO In Twente woont een jong paartje, dat een bruidsgift kreeg toe gezonden in een echte raket. Van het bedrag, dat in de raket zat hebben ze echter nog geen cent kunnen gebruiken. Vrienden van de bruidegom die, evenals hu werken bij een technisch bedrijf, wilden het voor het bruidspaar bijeengebrachte bedrag op originele wijze' zenden. Zo stapten ze tot ieders verbazing met een enkele meters hoge raket de zaal, waarin de bruiloft werd gevierd, binnen. De lancering lukte prachtig. De raketmotor produceerde een grote hoeveelheid rook, maar toen deze was opgetrokken was de raket in geen velden of wegen te zien. Het ding bleek bijna door het plafond te zijn gedrongen. De capsule werd ijlings geborgen en het geld kwam te voorschijn. Maar alle munten waren zwart geworden. Poetsen hielp niet en geen leverancier wilde het zwarte geld in ontvangst nemen. Tenslotte beloofde de Amsterdamsche Bank dat zH zou pro beren het „rulmtegeld" weer bruikbaar te maken. i

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1