erschelling EEN HUIS VOL MUZIEK OP STATIG LANDGOED Populaire concerten en Engelse toernee T VERWEERT ZICH TEGEN HET VENIJN VAN DE BOZE RODDELPRAAT EERSTE IN OIRSCHOT GEEN MISS APPEL MAAR KLASSIEK TONEEL Omroepkoor werd glanspunt bij Kurzaalconcert Expediteur verdacht van gelddiefstallen VERVEL EN KIES VAN MAMMOET De voertaal is en blijft er het Nederlands - ook in de twee drukste maanden Anne Frankprijzen voor Ankie Peypers en Geert van Beek van het sei seizoen Nederlandse jongen in Engeland omgekomen Mog en ze streeft naar plaats In Nationaal nationale kamp groot succes FRIESLAND ONDER LOEP VAN WETENSCHAP HARMONICA NIEUWE VECHTLUST BIJ R.PH. ORKEST BEDENKELIJK HONDERDDUIZEND UITGELOOT Duivenvrouwtje van Rotterdam overleden Straf ondergaan Bakerpraatje Bij de kraag Donderdag 30 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 DEN HAAG. De Amsterdamse schrijfster Ankie Peypers heeft met haar roman Geen denken aan, en Geert van Beek uit Veghel voor zijn ro man Buiten schot, de Anne Frankprijs 1962 gekregen. Deze prijs, een schenking van de Ne- therland-America Foundation, wordt door de minister van O.K. en W. toe gekend. In de jury zaten Ben van Eijs- selsteijn, mevrouw M. Ferguson en C. J. E. Dinaux. WAREHAM (ANP/Reuter). De vijftienjarige scholier Robert L. den Boer uit Huizen is in Engeland veron gelukt. Op zoek naar zijn zaklantaarn is hij waarschijnlijk van een rots in zee gevallen en verdronken. De jongen was met vakantie in Wareham in Zuid-Engeland. Duitsers het zwaarst hebben gevoeld en hij is nog steeds fel anti-Duits. Als een omvangrijke Duitser een van zijn zaken binnendreunt en „Bier" brult, staat de heer Vissel kalm op, pakt de Duitser bij zijn kraag en smijt hem de deur uit. Het is dui delijk, dat dit hem telkens eng vee1 ge noegen doet, maar hij blijft realist: „Als Duitsers zich bij mij behoorlijk gedragen, kunnen zij even rustig als de Nederlanders hun kopje koffie of hun kip gebruiken. Het is wel zo, dat ik veel meer van de Nederlanders kan verdragen dan van Duitsers". Enkele mensen op Terschelling dur ven bijna niet meer te praten. Een man, die in een Jappenkamp heeft ge zeten, is voor oud-n.s.b.-er uitgekre ten, omdat zijn hotel tijdens de oorlog een n.s.b.-eigenaar had. „Ga nu zelf mijn zaak door", zegt de eigenaar van een gezellig blokhut-restaurant, die een aanklacht wegens smaad heeft ingediend, omdat hij in enkele publikaties een landverrader is ge noemd. „Als u hier meer dan tien pro cent Duitsers vindt, ben ik verliezer". Wie Texel, Schiermonnikoog en de Noordzee-badplaatsen heeft bezocht, komt inderdaad op Terschelling tot de verademende ontdekking, dat er op dit eiland zelfs tijdens het topseizoen Nederlands wordt gesproken. De Ne derlanders, die Terschelling hebben ontdekt, weten zich er doorgaans goed te amuseren. Grote groepen kampeerders komen 's avonds in de restaurants van de heer Vissel naar voortreffelijke bands luisteren: „Zitten blijven, jongens", roept de heer Vissel als de muziek tot daden gaat inspireren, „het is hier een restaurant, geen dancing. Jullie mogen zoveel lawaai maken, als je wilt, want het is hier ook geen be grafenis-onderneming". ER ZIJN enkele dancings, waar elke avond kan worden gedanst. „Rel letjes", zegt opperwachtmeester R. Hemkes, vader van twee kinderen van acht en een dochter van acht tien, „Onzin! Ondanks de nozem-in dustrie, die de jongeren in een uitzon deringspositie wil plaatsen, zijn het gewone, fijne jongens en meisjes ge bleven. Ik heb hier op Terschelling geen nozems ontmoet. Wel uitgelaten jongens en meisjes, die uitbundig hun vakantie vieren. Mogen ze? Waren wij vroeger van die lieverdjes?" Op Terschelling, het langgerekte eiland 23 kilometer lang en bij het minst smalle deel vier kilometer breed is het toerisme nog een pril verschijnsel. Vooral de oude eiland bewoners, die nog leven in de sfeer van Sil de Strandjutter, kunnen zich maar moeilijk aanpassen. Zij dromen nog van het oude, stille eiland, waar na iedere storm de masten van de thuisvarende vissersvloot met bang hart werden geteld; zij dromen nog van het harde, rechtlijnige leven van vroeger, zonder klatergoud en biki ni's. Misschien zijn deze oudste be woners van Terschelling de grootste vijanden van het jonge toerisme. Ieder voorvalletje dat buiten hun absolute orde valt, wordt door sommige van hen opgeblazen tot een ernstig feit. Op tragische wijze zijn zij de verlie zende partij, want de tijd van strand jutten en sputterende olielampen ii ook voor Terschelling voorgoed ver leden. Ieder, die een redelijk huis heeft, verhuurt het 's zomers aan toe risten en er wordt in sneltreinvaart op het eiland gebouwd. De stille levensstijl van vroeger heeft ook op Terschelling plaats moe ten maken voor een kleurrijker en uit bundiger heden. De oude eilandbewoners betreuren dit, maar ook zij kunnen de klok niet terugzetten. „Meer pit en meer nuancering jongens", zegt Hans Keuning, de leider van het koor. Van een onzer verslaggevers Rijswijk. „Niet zo saai jongens, puntiger en meer genuanceerd alsjeblieft en vergeet niet dat je Italiaans zingt en geen Nederlands". Hans Keuning heft de handen en voor de zoveelste maal zet ten de jonge stemmen Orlando di Lasso's Matona mia cara in. Op het statige landgoed Over- voorde in Rijswijk houdt Jeugd en Muziek zijn eerste nationale muziekkamp. Vijf dagen spelen en zingen daar 130 jongeren uit het hele land en mogen er hun eigen instrumenten bouwen. Uit de vensters van het in rode baksteen opgetrokken hoofdgebouw, in de bijgebouwen en zelfs in het romantische park klinkt muziek. Op het zonovergoten gazon bij de eendenvijver zit de Amsterdamse gymnasiaste Josje Potharst haar cellopartij door te nemen. „Je kunt hier de hele dag bezig blijven", zegt ze enthousiast. Een uur eerder had zij in de keuken van een van de bijgebouwen onder leiding van de jonge dirigent Peter van Zon met een kamermuziekensemble op een stuk van Bernard Bartelink zitten zwoegen. BOUWEN Terwijl Debora en Boukje Land hun cursus vierhandig pianospel ga ven en het grote orkest op Bart Hij- mans' compositie „Muziek breekt al lerwegen uit" zaten te studeren, snorde op de grote zolder van het hoofdgebouw de boormachine. Dertig jongens en meisjes zaten er ingespan nen hun eigen bootharpen en slagin strumenten te bouwen. „Als ze handig zijn, kunnen ze een bootharp in drie dagen klaar hebben. De laatste dagen van de cursus kun nen ze dan hun eigen instrument in het orkest bespelen. Dat is echt wel J. Vissel, wel restaurateur, maar liever geen kampioen. Van onze correspondent FRANEKER. In Franeker is woens dag een door de Fryske Akademy ge organiseerd driedaags filologencongres geopend. Er nemen bijna honderd taalkundigen, historici en archeologen uit Nederland, België, Duitsland, Zwit serland, Noorwegen, Zweden en Dene marken aan deel. Deze behandelen de vraag wat men in de wetenschap ver staat onder het begrip „Fries". Het congres wordt gehouden in het gebouw waarin lang geleden de univer siteit die Franeker toen nog had, was gehuisvest. De voorzitter van het con gres prof. dr. K. Fokkema uit Amstel veen, zei dat men de vragen over het begrip „Fries" van verschillende kan ten moet belichten. Het contact tussen verschillende takken van wetenschap is belangrijk omdat ieder over de grenzen van zijn eigen „vak" moet zien. Dr. E. H. Waterbolk, uit Haren be handelde het geschiedkundige facet. Hij noemde het gebied van Friesland een, dat in de loop van de eeuwen was uit getrokken en weer ingedrukt ais een harmonica, waardoor Vaak grenskwes ties ontstonden. De Noordzee heette in de achtste eeuw Mar Frisicum en in de dertiende eeuw wordt nog geschre ven over een koninkrijk Friesland van de IJssei tot Denemarken. De vrijheidsgedachte is bij de Frie zen altijd sterk geweest. Friesland is zich in de Gouden Eeuw meer naar het Westen gaan richten. Over de opkomst, het verval en de wederopbouw van de Friese taal sprak prof. dr. K. Fokkema, terwijl mr. N. E. Algra uit Groningen de Friese rechts geschiedenis behandelde. EDUARD FLIPSE vechtlust Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM ,Het voor Rotter dam beschamende rapport-Witteman heeft het Rotter dams Phiiharmo- nische Orkest met nieuwe vechtlust bezield. Wij gaan op vol le kracht het nieu we seizoen in met een programma, dat artistiek ver antwoord is en voor elk wat wils biedt. Willem Woske's vertrek naar het Residentie Orkest is een verlies, maar op de eerste repetitiedag was er al een nauw contact met de nieuwe concert meester Dick de Reus. Ik zie de toe komst met optimisme tegemoet." Dat zei de dirigent Eduard Flipse aan de vooravond van het nieuwe con certseizoen van het Rotterdams Phil- harmooisch Orkest. Het orkest gaat het seizoen in met een bezetting van 97 musici. Op het programma staan 71 werken van 45 componisten. Het aantal speelbeurten dat vorig jaar 162 bedroeg, is dit jaar uitgebreid tot 180. Zaterdagavond Met het oog op de vrije zaterdag worden er voor het eerst zes zaterdag avondconcerten in de Rivièrahal ge geven, waar populaire werken tegen een lage entreeprijs te beluisteren zijn. De concerten zijn niet in een serie ondergebracht, zodat ook degenen die maar eenis een enkele keer willen ko men luisteren, gemakkelijk aan plaat sen kunnen komen. Vijf van deze popu laire concerten worden verzorgd door het Rotterdams orkest; het zesde wordt gespeeld door het Promenadeorkest. De abonnementsconcerten in de schouwburg zullen onder leiding staan van Eduard Flipse en Franz-Paul Decker. In het najaar gaat het orkest naar Engeland, waar concerten gegeven zul len worden in Londen, Croydon, Leeds en Newcastle. Tijdens deze tournee zal het orkest ook een concert geven in het derde programma van de BBC. Voorts werkt het orkest de volgende zomer mee aan het Festival van Straatsburg. De programma's vermelden een klein aantal premières voor Rotterdam, waaronder werken van de Nederland-se componisten Landré en Flothuis. Van de Belg Victor Legley wordt De stalen kathedraal uitgevoerd en ook het Ca priccio van Strawinsky is een nieuw werk in Rotterdam. Debuut Van de 24 solisten zijn er acht Neder landers. Onder hen zijn er enkelen die tot dusver in Rotterdam nog niet voor het forum zijn verschenen. Tot hen be horen de Poolse violiste Wanda Wilko- mirska, de Tsjechische violist Jozef Suk en de celliste Aurora Natala. Er zullen dit seizoen ook kansen aan jonge Nederlandse dirigenten worden gegeven. Wie het zullen zijn, is tot dus ver een geheim. SCHEVENINGEN Het glanspunt van het concert van gisteren in de Kurzaal vormde naar onze waardering de bij drage van het Groot Omroepkoor. Ter wijl het Radiofilharmonisch Orkest in de beide eerste delen van Strawinsky's Psalmensymfonie niet voldoende vast en zeker speelde om de soms bijna bar baarse kracht en pracht van deze muziek recht te doen, vervulde het koor zijn rol feilloos. Daartoe heeft de bekwame lei ding van de dirigent Franz-Paul Decker, die grondige kennis van de partituur verried, veel bijgedragen. Voor de pauze bewoog men zich langs gebaande en veelbetreden paden mét de Symfonia opus 18 nr. 5 van Joh. Christ. Bach en de beide vioolconcerten van Joh. Sebast. Bach. In de klein gehouden be zetting vertoonden enige strijkers steeds weer de neiging iets te vroeg te komen, een symptoom van op routine spelen, dat door Decker met werd gecorrigeerd. Dit gevoegd bij het ietwat onrustige en on ritmische spel van de soliste, de violiste Johanna Marzy, leidde soms tot ongelijk heden in het ensemble, welke in de fi nale van het a-mol concerto bepaald be denkelijk werden. Als uitgangspunt vielen de tempi van Johanna Marzy te loven, doch in zijn ijver tot begeleiding hield Decker die tempi niet voldoende strak. Dat de lang zame middendelen van beide vioolcon certen het best slaagden, zou men aan de soliste willen toeschrijven en ook in het slotdeel van het E-dur concert gaf zij blijk zich op haar gemak te voelen. Dat klonk markant en zinvol. De Witte een reden om hard door te werken", zegt de zeventienjarige Jelle Postma uit Amsterdam. TEVREDEN Max Vredenburg, de directeur van Jeugd en Muziek, is volop tevreden over het eerste nationale muziekkamp. In 1948 werd Jeugd en Muziek opge richt naar het voorbeeld dat Marcel Cuveiier twee jaar eerder met zijn Jeunesses Musicales in België had ge geven. „We hebben nu dertig afdelingen door het hele land", zegt Max Vreden burg. „De bedoeling van dit muziek kamp is in de eerste plaats de jon gens en meisjes van de verschillende afdelingen met elkaar in aanraking te brengen. Het is een probleem geweest het hun allemaal naar de zin te ma ken, want de meesten schreven voor ten minste twee cursussen op Over- voorde in." „Voor al die jongens en meisjes is er het verlangen om in het Natio naal Jeugdorkest te worden opgeno men, dat uit de beste krachten van Jeugd en Muziek is samengesteld. „Dat alles kost natuurlijk geld. We krijgen wat uit een extra potje van O.K. W, Hoe blij we daar ook mee zijn, het is met het groeiende ledental niet genoeg. Het zou zo fijn voor al die jonge muziekliefhebbers zijn als het plan van het bestuur zou lukken om ook het bedrijfsleven voor Jeugd en Muziek te interesseren. Op 14 ok tober geeft het Nationaal Jeugdorkest een concert in Eindhoven, waar voor het eerst een poging wordt gedaan een actie bij het bedrijfsleven ten gunste van Jeugd en Muziek te ont ketenen." Voor de 130 jongens en meisjes op Overvoorde is dat deze dagen echter allerminst een probleem. Op muziek van Bart Hijmans en een tekst van Hans Lodeizen zingen zij onbekom merd: Ik hoor het gefluit van de vogels op een doodgoeie dag door de week ik bezin mij niet meer op de logos ENSCHEDE. Maandenlang heeft op de expeditieafdeling van het En- schedese hoofdpostkantoor een ner veuze spanning geheerst. Telkens werd geld vermist, maar niemand wist wie de dader was. Op het laatst, de diefstallen strekten zich over een periode van ruim een jaar uit, ver trouwde men op de afdeling elkaar niet meer. Met de arrestatie van de 37-jarige expediteur G. A. B., die in de nacht dienst had gewerkt, is aan spanning en wantrouwen een eind gekomen. In zijn bezit vond de recherche bankbiljetten die tevoren waren gemerkt Hoe groot het bedrag is dat B. in de loop van de tijd heeft ontvreemd, is nog niet be kend, maar het loopt zeker in de dui zenden guldens. Aan de arrestatie van B. is een maan denlang onderzoek voorafgegaan. Aan gezien op het laatst verdenking tegen hem begon te rijzen, werd een val op gezet. In de zakjes met geld van de hulppostkantoren die op het hoofdpost kantoor werden verzameld, waren ge merkte bankbiljetten gestopt. B. slaag de er telkens in de sluiting van de zak jes te verwijderen zonder het zegel te beschadigen. Aanvankelijk dacht men dat er spra ke was van een kastekort, maar aan gezien dit te vaak optrad, werd de pos tale recherche in de zaak gemengd. Het was opgevallen dat B. op grote voet leefde. Mede op grond daarvan werd verdenking tegen hem opgevat. ik vergeet alle fietsen en autoos ik zit op een tak als Anthropos en fluit met de vogels mee cantate cantabile. De zestienjarige Josje Potharst uit Amsterdam studeert haar partij op het zonnige gazon van 'Over voorde. Van onze correspondent TILBURG De toneelgroep Sancta Maria uit Oirschot doet haar naam alle eer aan. Reeds vier jaren werd het zomerseizoen in het teken van het klassieke drama geplaatst, een voorkeur die in stad en gewest veel bewondering afdwingt. Ook burgemeester Steger is ingenomen met deze tot een traditie gegroeide programmakeuze. Andere plaatsen zoeken de publiciteit door de verkiezing van een miss appel, pruim of peer, een methode, die naar zijn oordeel wel effect sorteert, doch alle diepgang mist. Dit jaar heeft regisseur kapelaan Leenders uit Tilburg de keuze laten vallen op Euripides' Hippolytos, een drama waarin het Medenagan, het con flict tussen mensen die de gulden mid denweg niet weten te houden, op een tekenende en direct tot de verbeelding sprekende wijze is uitgesponnen. Het grootste winstpunt van dit spel, dat ook wel eens wordt aangeduid als het eerste drama van de liefde in de wereldliteratuur, is de psychologische waarschijnlijkheid van de karakters. Zij bewegen zich op het plan van de menselijke complexiteit, die wij in ons zelf herkennen en beleven. Uiteraard kunnen de climax en de leidraad van het gegeven, die zich in dit geval op het plan van de liefde be wegen, voor zichzelf gelden maar in essentie ook op andere terreinen van het alledaagse bestaan worden toege past. Raak getroffen gaf de groep deze tendens gestalte. Alleen de benadering van de Hippolytos-figuur vanuit de cul tus rond zijn persoon uit de Troizene was min of meer overtekend. Het koor gaf alle gelegenheid tot fi losoferen. Het beeldde de weifeling en de worsteling met het probleem van het lijden en de wisselvalligheid van het menselijk bestaan goed uit. Het personifieerde in alles de vox populi die door de blijvende actualiteit van DEN HAAG (ANP). In de 556ste staatsloterij (vierde klasse, zevende lijst) is gisteren de honderdduizend gevallen op nummer 8463. De series van het lot zijn verkocht in Diemen, Gouda. Haarlem, Purmerend, Nijmegen en Dor drecht. ROTTERDAM Het Rotterdamse duivenvrouwtje is gisteren, 92 jaar oud, m het tehuis voor bejaarden aan de Oos- tervantstraat overleden. Hendrika Trijntje van Ham, zoals haar officiële naam luidde, was vroeger een bekende verschijning in de Rotterdamse straten. Met een karretje voer trok zij langs de duiven-, zwanen- en eenden- centra in de stad. Vooral in de buurt van de St. Laurenskerk en de Rotte was ze vaak te vinden. Ook verzorgde „Hannetje" de vele los lopende dieren in pakhuizen. De kosten die daaraan waren verbonden droeg ze zelf en het gevolg was dat ze uiterst so ber moest leven. De laatste zes jaar van haar leven heeft ze in het tehuis voor bejaarden aan de Oostervantstraat door gebracht. het gegeven niet aan plaats en tijd is gebonden. De voorstellingen worden dit jaar gegeven op 1, 2, 8, 9, 15 en 16 septem ber, 's avonds om acht uur in het open luchttheater in Oirschot. T wintigduizend jaar oud Van onze correspondent TERNEUZEN. Nadat ir Trimpe Burger van de dienst van oulheidkundig bodemonderzoek de bij de graafwerkzaamheden aan de nieuwe sluizen te Terneuzen gevonden kies als afkomstig van een mammoet had geïdentifi ceerd, heeft hij nu verklaard dat ook de gevonden wervel van een mammoet afkomstig is. Hij schat dat het dier heeft geleefd rond het laatste ijstijdperk, minstens twintigduizend jaar .geleden. Ir. Trimpe Burger verklaarde dat de kies niet bijzonder groot is, maar dat hij opvallend gaaf is gebleven. De halswervel,die een dragline opgroef, heeft een dia meter van ongeveer 35 centime ter en weegt enkele kilogram men. Men verzamelt bij het gra ven van de bouwputten voor de nieuwe sluizen te Terneuzen nog steeds wervels en stukken van boomstammen, waarvan de ouder dom op ruim vierduizend jaar wordt geschat. Hoewel zij een vervelend obsta kel vormen voor de aannemers, zijn zij voor de oudheidkundigen van grote betekenis. Enige tijd geleden, toen vele eeuwen oude taxisdennen boven kwamen, trok ken zij onmiddellijk de aandacht van Belgische bodemvorsers. De heer Frison uit Antwerpen, een deskundige op dit gebied, heeft uitgebreide onderzoekingen ge daan en het geheel gekarteerd. Prof. Mullenders van de Leuvense universiteit is daarna een uitge breide studie over dit verschijn sel begonnen. Hoewel de vondst van deze boomwortels op zichzelf hoogst merkwaardig is kan men er ver der toch niet veel meer mee doen dan ze op een hoop verzame len en verbranden. Reeds eerder in het begin van deze eeuw, toen eveneens het kanaal Terneuzen— Gent werd verbreed, werden oud heidkundige vondsten gedaan. Van een onzer verslaggevers ERSCHELLING „Dit eiland is als een glazen huisje en doorlopend worden er stenen naar gegooid". Gemeentesecretaris R. Laauw zegt het met een on dertoon van verbazing. Wie en kele dagen op Terschelling is geweest, gaat deze verbazing delen. Met venijnige windstoten spoelt de regen de laatste vakantiedagen weg van de Nederlandse waddeneilanden. Overal worden de voorlopige balan sen opgemaakt. Al is het weer bar en boos geweest, op de waddeneilanden is men niet ontevreden over de uit komsten. Tijdens bet hoogseizoen werden alle beschikbare bedden bijna eike dag beslapen. Terschelling kan ook terugzien op een seizoen met goe de bedrijfsresultaten, maar de afgelo pen maanden hebben een al jaren aanwezige indruk bevestigd: Ter schelling heeft in Nederland geen goe de naam. In Nederland wordt er dik wijls erg onvriendelijk over Terschel ling gesproken: „Het is een eiland, waar alleen Duitse toeristen welkom zijn", zegt men. En: „De hele Horeca op Terschelling is in handen van oud- n.s.b.-ers". TAe geruchten zijn begonnen, toen L» op het eiland twee kolossale ho tels verrezen: Victoria en Europa; beide hotels zijn het eigendom van een oud-politieke delinquent, die voor zijn gedrag tijdens de oorlog is ge straft. „Deze man heeft zijn straf onder gaan en heeft zich daarna een uiterst knap zakenman getoond", zegt de ge meentesecretaris. „Er was en is voor de gemeente geen enkele aanleiding zijn plannen tegen te werken. Dat zou ook in strijd met de wet zijn". Een hoteleigenaar, wiens oorlogs verleden boven alle twijfel is verhe ven, zegt het krachtiger: ,Als deze mensen geen nieuwe toekomst hadden mogen opbouwen, had men hen in 1945 allen moeten doodschieten. Dat is niet gebeurd en dus hebben ze recht op een nieuwe kans". De heer H. Dambrink, directeur van de Terschellingse V.V.V. komt met cijfers: „Er zijn hier ruim twin tig hotels; hiervan zijn er drie in han den van twee oud-n.s.b.-ers. Betekent dat nu, dat de Horeca op Terschelling in handen is van oud-n.s.b.-ers?" Hotel Europa ligt midden in de bos- strook langs de zuidkust van het eiland. Een kwartier verder torent Victoria boven op een duin. Het zijn net grote flatgebouwen. Samen kunnen de twee hotels zevenhonderd gasten onderdak verschaffen. Een zeer strak ke organisatievorm heeft de bedrijfs kosten tot het minimum terugge bracht, waardoor een gezin van vier mensen er voor dertig gulden per dag kan logeren. Voor hotel Europa staan ruim vijftig Duitse auto's en twee Ne derlandse. „Laten we nu even een naar sprook je uit de wereld helpen", zegt de ge meentesecretaris. Hij haalt een sta tistiek van het vorig jaar tevoor schijn: „In 1961 had Terschelling onge veer een half miljoen overnachtingen van toeristen. Ruim honderdduizend hiervan waren buitenlandse overnach tingen. Dit betekent, dat 75 procent van de overnachtingen Nederlands waren. Bij de resterende 25 procent bevonden zich ook nog Belgen, Denen en Fransen". DE heer J. Götz, eigenaar van het luxueuze hotel „Paal 8" aan de noordkust van het eiland, zegt: „Tij dens het topseizoen heb ik in mijn ho tel soms meer Duitse dan Nederland se gasten. Dit komt, omdat de Duit sers veel eerder boeken. We hebben op Terschelling bepaald, dat er voor januari niet voor de zomermaanden mag worden gereserveerd. Als ik wil de kon ik in december al vol zitten voor juli en augustus. En dan zouden het allemaal Duitsers zijn". „Ja", beaamt de heer Dambrink, „De Duitsers reserveren eerder en zakelijker dan de Nederlanders. In januari schrijven ze: Reserveer een vierpersoonskamer voor me voor ju li De Nederlanders beginnen in april-mei om inlichtingen te vragen". „Het kan me financieel werkelijk niet schelen wie ik als gast heb", zegt de heer Götz. „Het is een ba kerpraatje, dat de Duitsers meer zou den verteren dan de Nederlanders. Wel is het zo. dat de Duitsers bij slecht weer opgewekter zijn dan de Nederlanders. De Duitsers uit de gro te industriecentra komen hier voor de frisse lucht; regen deert hen niet. De Nederlanders komen voor de zon en hun stemming is dus kwetsbaar der. Ik zou echter een slecht gast heer zijn, als ik me daardoor liet af schrikken". De heer P. Miedema, eigenaar van het middelgrote hotel Nap, meent dat het toerisme op Terschelling nog erg jong is en daardoor aan veel kritiek bloot staat: „Zeven jaar geleden was het toerisme hier nog te verwaarlo zen. Er waren wat zomerpensions, maar de grote expansie is pas van de laatste jaren". TXIT is ook de mening van de heer J. Vissel. Hij is vorig jaar in het kampeercentrum Midsland met goede en goedkope eethuisjes begonnen. Hij is al eens tot de enige ware Neder lander'* op Terschelling uitgeroepen, maar hij is niet blii met deze titel. Hij behoort tot de Nederlanders, die tijdens de oorlog de terreur van de

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7