Mr. Bot: „Mogelijkheden voor evacuatie voldoende" PRINSES BEATRIX KREEG PRETTIG GEZELSCHAP STAATSMIJNEN BOUWEN FABRIEK IN AMERIKA Chef - regisseur directie voor Egypte dreigt Arabische liga te verlaten Duizenden kilometers van Bolsward wordt nog oud-Fries geleerd IN UPPSALA EN PARIJS INFILTRANTEN WILLEN LIEVER IN HET OERWOUD BLIJVEN MEER GARANTIES VOOR BEDRIJVEN OP KOMST Investering van vele miljoenen Stakingen duren voort in Spanje Jongens verstopten gestolen brommers in bos bij Nijmegen Jeugdfestival Velp vol afwisseling Televisie brengt Europese atletiek Pag. 5 UNO-STATUS BEDRIJFSLEVEN TELEURSTELLING VREEMDE ZAAK NAAR ZIEKENHUIS HERRIE RIJ NEDERLANDSE OPERA „ZONDEBOK" ROUTINEZAAK NA SENSATIONELE RIT AANGEHOUDEN UNIE WEERKLANK Groningen. De heer Bo Sjölen is geboren in Upp sala. Als hij evenwel morgen in Friesland zou verdwalen en de weg naar Minnertsga zou moeten vragen, hoefde er geen woord „Hollands" aan te pas te komen. Ook geen Duits. De heer Bo Sjölen, leraar Ger maanse talen en student van de universiteit in Uppsala stu deert al jaren Fries en hij zit elke zomervakantie in een ka mertje van het Fries Instituut (aan het Zuiderdiep te Gronin gen) om aan een vertaling van middeleeuwse wetten ui-t Fivel- go te werken. NIET OFFICIEEL VRAGEN Wegens verduistering jaar voor P.T.T.-er Woensdag 29 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD HOLLANDIA. Staa-tssecre- taris Bot heeft gisteren in Hol- landia verdere mededelingen ge daan ter geruststelling van de Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea. Voor een tijdige repatriëring vóór 1 oktober iets waar de belangstelling van een groot aantal ambtenaren in de eerste plaats naar uitging zijn de mogelijkheden voldoende, aldus mr. Bot. Ambtenaren, die niet willen blijven tot na 1 oktober, wanneer de Uno het bestuur zal overnemen, zullen naar Ne derland kunnen reizen volgens het al gemene afvoerschema, zoals dat nu werkt. Voor zover nodig zal voor scheepsge legenheid worden gezorgd. De ambtenaren, die na 1 oktober blij ven. zullen worden gelijk gesteld met personeel van de Uno, dat uit het buiten land naar Nieuw-Guinea zal worden ge stuurd. Zij zullen werken onder dezelfde voorwaarden als het buitenlandse per soneel. Zij zuUen ook de status krijgen van ambtenaar van de Uno, waardoor zij ook zullen vallen onder de garanties van de Uno. Dat alles is duidelijk geworden in een gesprek dat gouverneur Platteel heeft gehad met de personeelsdeskundige van de Uno, die eergisteren in Hollan- dia was aangekomen. Mr. Bot heeft in Hollandia een gesprek gehad met vertegenwoordigers van het particuliere bedrijfsleven, dat blijkbaar grote indruk op hem heeft gemaakt. Na afloop van het gesprek zei hij dat hij de mogelijkheid niet uitgesloten achtte dat in het zeer binnenkort in te dienen wetsontwerp voor garanties aan dit be drijfsleven, nog veranderingen zullen worden aangebracht. Mr. Bot zei dat hij in het gesprek „enige verheldering" had kunnen brengen, en dat hij aan de andere kant een beter begrip had gekregen voor de wensen van het bedrijfsleven. Van zijn nog maar korte verblijf in Nieuw-Guinea had hij de indruk gekre gen dat overal onder de Papoea's teleur stelling heerst. Bij de bovenlaag bestaat er evenwel begrip voor dat Nederland de overeenkomst met Indonesië heeft ge tekend. Op de schouders van deze men sen, aldus de staatssecretaris, rust nu de taak de vaak emotionele massa in zoda nige banen te leiden, dat moeilijkheden worden voorkomen. Maandag had mr. Bot een gesprek van 3ti uur met leden van de Nieuw-Guinea- Onder de Papoea's heerst overal teleurstelling, zo heeft staatssecretaris Bot in Nieuw-Guinea geconstateerd. Hier spreekt hij voor het gebouw van de Nieuw-Gninearaad in Hollandia een menigte toe, die voor hem had gede monstreerd. Links op de voorgrond gouverneur Platteel. raad. Nadat de raad de inmiddels ont vangen memorie van toelichting op het wetsontwerp tot ratificatie van het Ne derlands-Indonesische akkoord heeft be handeld, zullen de leden naar hun dis tricten reizen om aan de bevolking uit leg te geven over de totstandkoming van het akkoord. Mr. Bot achtte het niet onmogelijk dat het Nederlandse kader van het Papoea Vrijwilligers Korps tot eind mei 1963 zal aanblijven. Gebeurt dal niet dan zou het korps uiteen kunnen vallen. Hij deelde nog mee dat Indonesiërs ook in de perio de van bestuur door de Uno een visum moeten hebben om Nieuw-Guinea bin nen te komen. Met de aankomst van de infiltranten, die vorige week donderdag al in Merau- ke werden verwacht, begint het een vreemde zaak te worden. Het schijnt dat kapitein Benny, die het commando voert over ruim honderd van de 230 in Me- rauke verwachtte infiltranten, heeft la ten weten dat hij vporlopi-g maar liever in het oerwoud blijft. Hij heeft de waar nemers van de Uno in Merauke laten weten dathij niet te voorschijn zal ko men, zolang hij geen instructies uit Dja karta heeft gekregen. Luitenant Moh. Hamid, die vorige week als eerste met dertien manschappen in Merauke was aangekomen en vervolgens Dit zijn de vijf infiltranten, die het laatste vuurcontact met een Neder landse patrouille hebben gehad. Zij waren bij Ifar aan land gezet door een van de onderzeeboten, die vorige week bij de Tanah Merahbaai werden onderschept. Na de korte vuurwisseling kwamen de vijf het oerwoud uit. Zij zitten nu in Hollandia gevangen. HEERLEN De Staatsmijnen in Limburg en de Amerikaanse onderne ming Pittsburgh Plate Glass Company zullen voor gezamenlijke rekening een fabriek voor stikstofmeststoffen vestigen in de Verenigde Staten. Daartoe is een aparte vennootschap opgericht onder de naam Columbia Nitrogen Corporation. De fabriek wordt gebouwd in de staat Georgia bij de stad Augusta waar ca. 120 hectaren voor de bouw is gereser veerd. Het bedrijf zal een hoeveelheid stikstofmeststoffen produceren die over eenkomt met ongeveer honderdduizend ton stikstof per jaar. De Staatsmijnen produceerden zelf in 1961 239.000 ton stikstof. De grondstof en energiebron zal aardgas zijn. In 1963 in bedrijf De onderneming zal een investering vergen van verscheidene tientallen mil joenen dollars. De Staatsmijnen zullen voor 49 procent in het aandelenkapitaal deelnemen. Volgens 't bouwschema zal de fabriek half oktober 1963 in bedrijf worden gesteld. Zij zal dan de markt als voor het mestseizoen 1963-'64 van gereed produkt kunnen voorzien. De fabriek in Augusta zal als eindpro- dukten afleveren ammoniumnitraat, kal- mammonsalpeter en stikstofhouden- de oplossingen. De Staatsmijnen verkopen al vele ja ren haar procédé's en kennis via de dochteronderneming Stamicarbon in het buitenland. De onderneming is in vele landen betrokken geweest bij de bouw van kunstmestfabrieken en heeft op het gebied van de bereiding van kunstmest stoffen een grote ervaring verworven. Het gebied waarin het nieuwe bedrijf wordt gevestigd is overwegend agra risch. Het verbruik van stikstofmeststof fen stijgt er nog iaarlijks. Het is niet de eerste keer dat de Pittsburgh Plate Glass Company contact heeft met Nederland. In samenwerking met de A.K.U. zal in Hoogezand een fa briek worded gevestigd voor de produk- tie van glasgaren en glasvezel. De Pittsburgh Plate Glas heeft naast bedrijven in de Verenigde Staten ook vestigingen in Canada, Argentinië, Bra zilië, Zwitserland, België en Italië. De industriële activiteiten beslaan verschil lende gebieden en wel: a. glas (spiegelglas, vensterglas, glas vezel), b. verven- (verf, vernis, lak, polyester harsen, staalzuuranhydride, verfbor- stels), c. talrijke basis- en andere chemica liën zoals soda, chloor, ethyleendichlori- den, oplosmiddelen, kunststoffen, ammo niak, insecticiden, enz. De netto omzet van het bedrijf be droeg in 1961 603 miljoen. De netto winst was 35 miljoen groot. MADRID (Reuter, UPI). Het Spaanse ministerie van voorlichting heeft gisteren meegedeeld dat het niets weet van een gunstige ontwikkeling in het stakingsgebied van Asturië. Volgens eerdere berichten zou een groot aantal mijnwerkers het werk hebben hervat. De staking is gisteren de elfde dag in gegaan. Delegaties van mijnwerkers in Asturië hebben gisteren een onderhoud gehad met de provinciale voorzitter van het door de regering beheerste vak verbond. Zij verzochten hem met de regering te onderhandelen over de her opening van de 27 mijnen die de Spaan se regering heeft laten sluiten toen op 18 augustus dertienhonderd mijnwerkers in staking gingen om een vrije zater dagmiddag af te dwingen. was teruggestuurd om Benny en de zij nen op te halen, kwam gisteren met die boodschap terug. Hij zei dat Benny ver wachtte na 1 oktober Merauke te zullen binnenrukken. Bij Kaimana zijn opnieuw 46 Indone siërs uit het oerwoud gekomen. Drie van hen waren er zo slecht aan toe dat Zij in het ziekenhuis zijn opgenomen. De anderen zijn onder toezicht van waar nemers van de Uno naar de verzamel plaats voor het gebied van Kaimana ge bracht. De drie Indonesische parachutisten, die in Australisch Nieuw-Guinea waren aangetroffen en weer naar Nederlands Nieuw-Guinea waren teruggeleid, zijn gisteren in Merauke aangekomen. Het aantal Indonesiërs dat nu in verzamel plaatsen is ondergebracht bedraagt nu bijna driehonderd. Bij Manokwari, Sorong en Fak Fak zijn gisteren door Indonesische vliegtui gen volgens plan duizenden pamfletten uitgeworpen voor Indonesische infiltran ten, die nog in het oerwoud zouden kun nen zwerven, onbekend met het staakt- het-vuren. Vandaag zullen pamfletten worden uitgeworpen bij Merauke en bij Jera. Minister Subandrio is gisteren door president Soekarno benoemd tot vice- premier voor zaken West-Irian betreffen, de. Hij heeft opdracht gekregen de ont wikkelingsplannen voor westelijk Nieuw- Guinea te coördineren. Hij blijft tevens minister van buitenlandse zaken. Al het geld, dat tijdens de campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw- Guinea in Indonesië is ingezameld, moet worden gestort in een ontwikkelings fonds voor Nieuw-Guinea, zo heeft Soe karno bepaald. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De vele, buiten het muzikale en artistieke vlak liggende spanningen die het bedrijf van de Nederlandse Opera nogal eens plegen te beheersen, kwamen gistermorgen buiten de schouwburg aan het lic'ht in de kamer van de president van de Amsterdamse rechtbank. Daar boog men zich over de problemen die het kort geding meebracht, dat door de chef regisseur Wolf-Dieter Ludwig tegen zijn directie was aangespannen. De regisseur die sinds 1956 bij de Nederlandse opera werkt, werd eind 1960 vast aangesteld. Dat hield ver band met de bepalingen van de pen sioenwet. Op 11 december 1961 werd hem echter ontslag aangezegd per 31 augustus 1962 onder meer omdat de heer Ludwig een brief mede had on dertekend, waarin het beleid van de directie werd gekritiseerd. De ontslagaanvrage werd door het Gewestelijk arbeidsbureau in eerste instantie ongeldig verklaard. Het in 1956 gesloten contract tussen de re gisseur en de opera loopt tot 31 augustus 1963 De heer Ludwig nu meent dat hij als zondebok heeft moeten dienen en dat de directie hem verhindert zijn norrpale werk te verrichten. Het standpunt van het arbeidsbureau zou volkomen genegeerd zijn en de inten dant van de opera zou hem zelfs aan vankelijk ieder onderhoud hebben ge weigerd. De president werd gisteren gecon fronteerd met de uiterst moeilijke vraag, of men de directie van een groot bedrijf kan dwingen een top functionaris te handhaven die men om welke reden dan ook juist liever kwijt wil. „Het gaat hier om een strijd tegen de gevestigde instanties, die het bij de opera voor het zeggen hebben", meende mr. R. J. Polak namens de heer Ludwig. De raadsman wilde daarvan graag de achtergrond schet sen. „Aan het hoofd van onze Opera staat een merkwaardige leiding", zei hij. „Het is een driemanschap waar van twee directieleden niet uit de kringen van de opera stammen. Zulks in tegenstelling tot het buitenland waar operadirecteuren in dit vak hun sporen moeten hebben verdiend. Men moet daarom ernstig twijfelen aan de competentie van deze leidinggevende figuren. Het is niet te verwonderen dat een vakman als Ludwig daar tegenop komt. Zijn kritische opmerkingen over de door een van de directeuren geregisseerde voorstelling van Hoff mann's „Vertellingen" werden als een persoonlijke belediging be schouwd. Daar heeft hij voor moeten boeten. Het ontslag was niet anders dan wraak. De regisseur verschilde ook op tal van beleidspunten van.me. ning met de directie." „Het is natuurlijk onzin", aldus pleiter, dat een directie plotseling na zoveel jaren tot de ontdekking komt dat de chef-regisseur niet deugt. Nog vreemder is hét, dat zoiets gebeurt nadat men de man een jaar tevoren een vaste aanstelling heeft gegeven. De gronden waarop men het ont slag had willen geven, werden stuk voor stuk door mr. Polak aangevoch ten. Hij concludeerde dat het onzin is de regisseur na zes seizoenen plotse ling door een ander te vervangen. „Het is niet vol te houden dat Ludwig de kwaliteiten van een erva ren regissier zou missen. Tal van buitenlandse opera-instellingen heb ben hem voor gastvoorstellingen uit genodigd. Het is volkomen uit de lucht gegrepen dat de regisseur niet met de overige geengageerden zou kunnen samenwerken. Een brief van de Federatie van beroepskunstenaars verklaart het tegendeel. Het is on juist dat de heer Ludwig geen reke ning zou hebben gehouden met de omstandigheid dat de opera nog steeds niet over een eigen gebouw ge schikt en het is zeker op zijn plaats dat hij kritisch staat tegenover het directiebeleid. Pleiter meende verder nog, dat bur gemeester en wethouders van Am sterdam in de ontslagkwestie zouden moeten worden gemoeid. De Neder landse Opera immers is een door Rijk en gemeente gesubsidieerde in stelling. Hij noemde de beslissingen van de directie hoogst merkwaardig en hij wilde de ontslagkwestie zien als een soort eigen rechtertje spelen. Optredend voor de Nederlandse Ope ra erkende mr. R. Korthals-Altes. dat de regisseur in vaste dienst is aange nomen, maar dat was slechts een routinezaak geweest omdat het gehe le personeel moest worden overgehe veld naar het algemeen burgerlijk pensioenfonds. „Die vaste aanstelling was dus be slist geen onderscheiding", aldus de advocaat, die zijn tegenpleiter ervan beschuldigde, dat hij veel te ver bui len de in de dagvaarding gestelde fei ten was gegaan." Op kletspraatjes kan geen recht worden gedaan", vond hij. „De verhouding tussen de directie en de regisseur is onmogelijk gewor den. Na een lang ziekteverlof de heer Ludwig had een hartaanval ge had was hij nu hangende de zaak van het ontslag weer met regiezaken belast. De chef-regisseur is een verwaande man, die lijdt aan een grenzeloze zelfoverschatting. Hij denkt, dat hij alles beter weet. In zijn werk is hij onzeker en dat geeft vaak aanleiding tot botsingen. Zijn controle op bij komstige zaken, zoals die van de de cors, is onvoldoende". „De samenwerking tussen Ludwig en de directie 'an de Nederlandse Opera is volkomen onmogelijk gewor den en er is geen president van een rechtbank die een beter klimaat voor een dergelijke samenwerking kan be velen", meende de raadsman. De president zal volgende week dinsdag uitspraak doen. HIVERSUM De VARA presen- teert in haar televisieprogramma van zondagavond 9 september de muzika le komedie „De wonderbar" van Ge' za Herczeg, Karl Farkas en Robert Katscher. Hans van den Bergh ver zorgt de Nederlandse tekst. Joop van Hulzen voert de spelregie, Henk van Dijk heeft de muzikale leiding en Ben de Jong de t.v. regie. In deze komedie ziet u onder meer Johan Kaart, Petra Laseur, Hans Bos kamp, Adèle Bloernendaal, Donald Jo nes, Marijke Morley, Sylvain Poons en Hedy d' Ancona. Deze uitzending komt om vijf voor negen op de beeld buis. Van onze correspondent NIJMEGEN Drie Nijmeegse jon gens van vijftien en zestien jaar wor den ervan verdacht in vier weken tjjds zeker dertig diefstallen en inbraken te hebben gepleegd. Vooral bromfietsen trokken hun belangstelling. Daarvan moeten zij er in die tijd ten minste twintig in de wacht hebben ge sleept. Een van de jongens werd dit weekeinde in het dorpje Milsbeek bij Boxmeer aangehouden, de beide anderen werden kort daarna in Nijmegen gevat. De twee knapen die in Nijmegen wer den gearresteerd, konden pas na een sen sationele rit door de stad wordeh aange houden. Ze joegen met een bromfiets op topsnelheid door de St. Annastraat, ach terna gezeten door een motorrijder, die evenwel geen kans zag hen in te halen. Waarom hij hen achterna zat is ook de politie niet bekend. Hij vroeg een motor agent om medewerking en verdween toen in de drukte. De agent, die al gauw met een snelheid van meer dan honderd kilometer door de stad raasde, haalde de jongens snel in. Door de tuin van de Vereeniging pro beerde het tweetal te ontkomen om ver volgens opnieuw het stadscentrum in te schieten. De agent gaf echter geen krimp en wist de knapen tenslotte vlak bij het politiebureau klem te rijden. De gestolen brommers werden in de bossen ten zuiden van Nijmegen verstopt en van tijd tot tijd verkocht. Zeven brom fietsen zijn door de politie uit de bossen gehaald. De drie knapen worden ook ver dacht van het lichten van offerblokken. KAïRO (Reuter). Egypte heeft gisteren gedreigd zich uit de Arabi sche liga te zullen terugtrekken wan neer er geen einde komt aan de anti- Egyptische campagne die vooral door Syrië wordt gevoerd. Zou het uit de organisatie treden dan zal het toch de belangen van de arabisohe landen blijven behartigen. Egypte noemt zich no-g altijd „Ver enigde arabisohe republiek", zoals het land heette toen Syrië en Egypte pro vincies waren van één staat. In 1958 verenigden Egypte en Syrië zich onder president Nasser, maar reeds in sep tember 1961 viel de Verenigde arabi- sche republiek weer uiteen. Syrië maak te zich toen van de unie los. Sindsdien is de Eg'yptisch-Syrische verhouding slecht geweest, met uitzon dering van een korte periode in het be gin van dit jaar, toen de Syrische pre mier had voorgesteld de twee landen andermaal in een unie te verenigen. Van dat voorstel kwa-m niets terecht. Sindsdien is er geen vergadering van de Arabische liga geweest waarop niet Syrië .en Egypte elkaar belasterden. Syrië beschuldigt Egypte steeds van inmenging in binnenlandse kwesties van andere landen, een beschuldiging die b.v. in Jordanië en Saoediscih Arabië weerklank vindt. Ook daar is men van mening dat Nasser nog steeds streeft naar een groot arabisch rijk onder zijn leiding. De Egyptische regering eist nu dat de vergadering van de Arabische liga een resolutie aanneemt waarin de „laster campagne" tegen Egypte wordt veroor deeld. Gebeurt dat niet dan zal Egypte de organisatie verlaten. Bo Sjölen vindt het Fries geen afwijking, zoals „onder de Afsluit dijk" wel eens verwijtend wordt opgemerkt, zodra er sprake is van afscheiding van Ameland uit het Koninkrijk der Nederlanden of als het Leeuwardense Zaailand moet worden schoongespoten door de brandweer, wijl er enige nationa listische gevoelens boven het kook punt komen. Bo Sjölen staat hierin niet alleen. In Lapland woont een eenzame on derwijzer, die 's avonds Fries stu deert met behulp van een bandrecor der en bandjes, die van de Fryske Akademy in Leeuwarden komen. Aan de Sorbonne doceert een professor, die nog nooit in Grouw of Snits is ge weest maar die een vloeiend mondje onvervalst Fries spreekt. Vandaag komen er een paar hon derd liefhebbers van de Friese taal uit alle windstreken in Leeuwarden tezamen om tijdens een congres de zaken te bespreken, die hun ter harte gaan. Bo Sjölen is er bij. Hij is toeval lig tegen deze taal aangelopen. Hij studeerde in Uppsala Germaan- Van onze correspondent VELP. Het vierde Velpse jeugdfestival dat maandag met 440 scholieren en vijftig kunstenaars is begonnen, kreeg gistermiddag be zoek van prinses Beatrix. De Prinses woonde enkele groepsbij eenkomsten bij en liet zich tijdens de gesprekken over de verschillen de lcunstonderwerpen niet onbe tuigd. Ruim twee en een half uur verbleef de Kroonprinses tussen de 280 Nederlandse en zestig Belgi sche festivalgangers. Die laatsten hadden er al een hele ochtend van groepsgesprekken op zit ten toen de Prinses arriveerde. Zij kwam wat te vroeg. Van de weerom stuit kwam commissaris mr. H. W. Bloemers van Gelderland, die haar moest ontvangen, enkele minuten te laat. Mr. J. P, Drost, voorzitter van het festival, wist echter de zaak op te vangen, zodat de rest van de ont vangst volgens protocol en draaiboek kon worden afgewerkt. De Prinses kreeg voor deze middag geen officieel escorte maar het pret tige gezelschap van de negentienjari ge Rotterdamse kweekschoolleerlinge Ada Mekes. Vorig jaar woonde juf- .frouw Mekes als leerlinge van de Schiedamse Middelbare meisjesschool het festival bij. Zij maakte er toen het beste opstel over, vandaar dat zij dit keer als ingewijde gids optrad tij dens het bezoek van de Prinses. In de aula van het Rhedens ly ceum, waar het festival zich voorna melijk afspeelt, luisterden prinses Beatrix en juffrouw Mekes vervol gens naar wat Pierre Janssen over de moderne kunst vertelde. Behalve de genodigden hadden zich tweehon derd jongens en meisjes plus een verdwaalde hond in de aula verza meld Zij hoorden de heer Janssen onder meer vertellen: „Het zijn altijd be jaarde, nerveuze sprekers die op een jeugdfestival het woord voeren". De Schiedamse museumdirecteur bracht het in zijn geestige speech tot de con statering, dat het in laatste instantie in de beeldende kunst gaat om wat wij te zien krijgen. Op dat moment verdwenen Prinses en gidse naar een andere zaal om Bert Haanstra midden in de beant woording van een vraag te verrassen. De Prinses schaarde zich geruisloos tussen de jongelui op een zorgvuldig van te voren- voor haar gereed gezette stoel. Hoe onopvallend alles ook ver lopen moest, de discussie tussen de cineast en zijn jeugdig gehoor liep on middellijk dood. Haanstra zette, zich daarom maar aan de vertoning van zijn met geest drift begroete film „Zoo", het spiri tuele filmpje over Artis, waaruit niet goed blijkt wie nu wel het meest be zienswaardig zijn in een dierentuin, de dieren of de mensen. In zijn nabeschouwing vertelde Haanstra bezig te zijn met de ver vaardiging van een lange film over zo maar gewone mensen. Met een verborgen camera beziet hij sinds maanden de Nederlanders in hun da gelijks doen. Er zal niets bijzonders gebeuren in deze nieuwe film. Er tre den ook geen sterren in op. Het wordt een rolprent die alleen maar de on gewone gewoonheid van alledag wil vastleggen. Na de film kwam de beeldhouw kunst aan de beurt. Beeldhouwer Piet Siegers had zijn bungalow en de tuin eromheen ingericht tot privé mu seum. Tussen de beelden en de jon gelui die hier hun groepsgesprek voerden, zette de Prinses zich in het gras. Zij luisterde, stelde vragen en bezichtigde vervolgens het werk van Siegers. De architectuur ten slotte kreeg de prinsesselijke belangstelling tijdens een discussie, weer in het Rhedens lyceum. Daar ook bezichtigde prin ses Beatrix een tentoonstelling waar op met enige moeite de verbonden heid der kunsten wordt getoond. Tegen de tijd dat alle groepsge sprekken waren .fgelopen. vertrok de Prinses weer. De festivalgangers spoedden zich naar hun vakantiecen trum om zich gereed te maken voor een filmavond. Zij hebben nog drie en een halve dag kunst en kunstbe spreking voor de boeg. BARENDRECHT Op de Voordijk in Barendrecht is gisteravond bij het over steken de heer A. Sparreboom door een auto aangereden. Hij overleed ter plaatse. De heer Sparreboom was bezorger van ons blad in Smitshoek en West-IJssel- monde. Dr. Bo Sjölen uit Uppsala in Zweden studeert... Fries. Hij is een van de vele buiten landse taalkundigen die in Leeuwarden het filologen congres van de Fryske Akade my zullen bijwonen. Vandaag begint het. In het Fries uiteraard. Hetgeen voor de heer Sjölen zeker geen be zwaar is. se talen, deed zijn staatsexamen en wilde verder. Een van zijn professo ren „gaf" Noordfries. De heer Sjölen raakte in de ban van grammatica en idioom en ook een beetje van de uitspraak, die hij goed in zijn Zweedse gehoor vond liggen en begon aan een studie van het Oud Fries. Nu vertaalt hij op eigen houtje het Fivelgo-handschrift, waarin een aan tal Friese wetten uit de middeleeuwen is samengebracht. Droge stof? „Hielendal net", oftewel helemaal niet", zegt de heer Sjölen, die het moderne Fries weliswaar alleen voor noodgevallen achter de hand zegt te houden, maar die zich in datzelfde Fries niets wijs laat maken. „Die oude wetten zijn hier en daar uitermate poëtisch. Ik ben een para graaf over huiszoeking tegengekomen, die wonderlijkerwijs letterlijk terug te vinden is in de oud Zweedse wet geving. Wie het van wie heeft over genomen weet ik niet, maar de beide wetsvoorschriften lijken als twee drup pels water op elkaar. En dan die lijfstraffen. Alle mogelijkheden om een zondige burger of burgeres te tuchtigen worden uitvoerig in het Fi- velgo-geschrift uit de doeken gedaan, van de haren tot de tenen. De Frie zen bleken in de middeleeuwen al aardig op de hoogte te zijn van de menselijke anatomie. En voor hun in tellectuele peil neem ik mijn pet af ze hebben kennelijk veel contacten met de Latijnse landen onderhouden". Waarom deze Zweedse geestdrift in Groningen moet worden botgevierd? Omdat er geen woordenboek in het Oud Fries bestaat. Het is in de maak, maar tot zolang moet de heer Sjölen elke zomer naar Groningen om in het Friese instituut de bestaande middel eeuwse geschriften te bestuderen en vergelijkend en tastend zijn Fivelgo- wetten uit te rafelen en te vertalen. Het gaat overigens niet met tegen zin, want de heer Sjölen voelt zich in het Friese taalgebied, dat zich nog altijd tot diep in Noord Duitsland uit strekt, helemaal op zijn gemak. „Friezen en Zweden hebben veel ge meen. Ze zijn allebei geheide indivi dualisten. Even, heel voorzichtig komt de gro te taalkundige lacher uit het midden van de vorige eeuw ter sprake: het roemruchte Ora Linda Boek, dat in 1867 uit de Friese familie Over de Linden tevoorschijn sprong en de ge leerden uit die dagen tot een verbeten discussie dwong. Het zou, zeiden som migen, het oudste bekende geschrift zijn, terugreikend tot in de zesde eeuw voor Christus. „Laten we het daar niet over heb ben", zegt de heer Sjölen glimlachend. „Voor mij is het een enorme grap, waar enigen mijner toenmalige colle ga's met de ogen dicht ingevlogen zijn". Toch heeft hij in zijn Fivelgo-ge- schrift dezelfde lankmoedigheid ten aanzien van de menselijke dwalingen teruggevonden, die destijds zo be drieglijk-deskundig in het Ora Lin da Boek werd beschreven. In het (echte) Fivelgo-geschrift wordt moord weliswaar een ernstig misdrijf geacht, maar de middeleeuw se Friezen konden het onder bepaalde voorwaarden afkopen. De tinmijnen van Britannië, die in het Ora Linda Boek als verbanningsoord worden ge noemd voor zware misdadigers, heeft de heer Sjölen nog niet ontdekt in zijn Fivelgo-geschrift. Zodat dat wel echt is en nog een paar zomers werk kan opleveren. J£AA9, Wegens verduistering van 26.000 gulden verscheen gisteren de 34-Jarige vroegere kantoorhouder van de Wou brugge, A. P., voor de rechtbank in Den Haag. Hij werd, con form de eis, veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en met af trek van voorarrest. P. had de verduisteringen gepleegd in ee" Penc>de van zes zeven jaar De verdachte leefde boven zijn stand en'had daarvoor veel geld nodig. Hij werd ten slotte ontdekt, nadat een inwoner van Woubrugge er over had geklaagd, dat hij een betaling, die aan hem was gedaan, niet had ontvangen. HILVERSUM De NTS brengt van- woensdag 12 september dagelijks rechtstreekse televisiereportages van de Europese atletiekkampioensehappen in Belgrado op het scherm. Deze beeldverslagen zijn te zien woensdag 12 september om 5,45 uur donderdag 13 en vrijdag 14 september om 5 uur, zaterdag 15 september om 5,35 en zondag 16 september om 3,30 en 5,16 uur. Voor het commentaar zorgen Wim Kortland, Frits de Ruyter en da Belg Roger Moens.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5