'BEN BELLA WEER AAN DE MACHT DANK ZIJ LEGER Meisje verdronken arrestant geeft worsteling toe Wetsontwerp voor strakkere regeling van ui itverkop en Strijdmacht van bureau het sterkst AARDSCHOK TEISTERT ITALIË Aan de lezers VERZETSGROEP ALGIERS NU GEÏSOLEERD Koele wereldkampioen Nijdam: eerste jaar als prof was bevredigend De Bilt: Droger Het weer overal „VOORVERKOOP AFSCHAFFEN" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND MET GROOT VERTOON IN DE REGENROOG Zonder Kabylië Sterker Nog tien miljoen voor Nw.-Guinea, maar via Uno Kostbare houten beelden gestolen Vanaf zeventien jaar bij politie POGING TOT AANRANDING „Huiswerkklas" voor studenten in Eindhoven KORTE STAKINGEN IN AMSTERDAMSE BOUW Gevangenisstraf voor scheldwoord NIEUW BEROEP VAN NEDERLANDER AFGEWEZEN Indonesië stoort zich niet aan wijziging Sneeuwballen in Johannesburg Dlrecteun JACQ. DE SMIT: Chefred.: G. I. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwsch Dagblad 17e JAARGANG no. 5140 Abonnementsprijs t 0,62 p. w., 1 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een «ïinimum van 1,— Woensdag 29 augustus 1962 Van onze correspondent PARIJS. Ben Bella heeft bij monde van een van de woordvoerders van de hem goed gezinde verzetsgroepen de oor log verklaard aan de „opstan dige militairen" van de verzets groep Algiers. Hij deed dat op driehonderd kilometer ten zui den van Algiers, te Cétif, waar hij de leiders van de vier ver zetsgroepen van Oran, Noord en Zuid-Constantine, Aurès en Zuid-Algerije-Sahara giste ren bijeen had geroepen. In een communiqué verklaarden zij uitdrukkelijk dat zij Ben Bella en diens politieke bureau trouw zouden blijven. De commandanten van deze vier militaire districten hebben al hun strijdkrachten ter beschikking gesteld van Ben Bella, zodat hij zijn gezag desnoods door middel van geweld kan handhaven. Zij stelden kolonel Boume- dienne, de door de G.P.R.A. afgezette opperbevelhebber van h^t Algerijnse bevrijdingsleger, aantot algemeen commandant van de gezamenlijke strijdkrachten. Op de vraag of dit betekende, dat deze strijdkrachten naar Algiers zullen oprukken om de opstandige militairen daar te onderwerpen, werd geantwoord, dat een besluit hiertoe uitsluitend door het politieke bureau kon worden ge- nojnen. Alle andere vragen naar aan leiding van het besluit kregen een on geveer gelijkluidend antwoord. Met deze militaire steun is Ben Bella feitelijk de machtigste man in Algerije, te meer omdat de verzetsgroep Kabylië zich niet volledig heeft aangesloten bij de verzetsgroep Algiers. Het standpunt, dat de Kabylische officieren in dit con flict innemen, komt namelijk niet ge heel overeen met dat van de leiders van de opstandige verzetsgroep Algiers. Dat is ongetwijfeld de reden, waarom Ben Bella en zijn militaire partijgeno ten zich in hun verklaring uitsluitend tegen de verzetsgroep Algiers richten en niet tegen de Kabylen. Hierdoor is Ben Bella tevens in zijn opzet geslaagd om het te doen voor komen alsof het conflict uitsluitend tot de stad en de provincie Algiers beperkt is gebleven. Hij heeft daarmede in feite zijn tegenstanders geïsoleerd en het conflict heeft nu nog slechts een plaat selijk karakter. Men schat dat de militaire kracht van Ben Bella's aanhangers nu aan zienlijk groter is dan die van de op standige troepen in het district Algiers. Ben Bella moet nu over ongeveer an derhalf maal zoveel militaire aanhan gers beschikken als zijn tegenstanders. Mr. Bot in Hollandia HOLLANDIA De Nederlandse re gering is bereid over een periode van maximaal drie jaar, nadat zij het be stuur heeft overgedragen, de ontwik keling van westelijk Nieuw-Guüiea nog te steunen met een bedrag van m totaal tien miljoen gulden. Staatssecretaris Bot heeft dat gis+p- ren in Hollandia meegedeeld. In het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlands-Indonesische akkoord, dat eergisteren bij de Tweede Kamer werd ingediend, wordt wel over financiële steun gesproken, maar het bedrag is daarin niet genoemd. Wel zijn in het ontwerp allerlei voorwaarden opgeno men, waaraan de hulpverlening zou moeten voldoen. De bijdrage wordt ter beschikking gesteld van Oe Thant. Deze zou het geld moeten toewijzen aan de Uno of een van haar organisaties, waarbij zou moeten worden bepaald dat het uit sluitend ten goede mag komen aan de bevolking van westelijk Nieuw- Guinea. Beheer en verdeling zouden slechts mogen geschieden door orga nen van de Uno. Mr. Bot zelf zei gisteren in Hollan dia het onzeker te achten of Indonesië de hulp onder die voorwaarden zou aanvaarden. AMSTERDAM De Amsterdamse kunstcriticus Charles Wentinck heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee kostbare houten beelden. De beeldhouwwerken, waar van de waarde geschat wordt op tien duizend gulden, zijn gestolen uitzijn huis aan de Prinsengracht, toen de heer Wentinck op vakantie was. De beelden zijn afkomstig uitWest- Afrika en het zijn afbeeldingen van een moeder met zogend kind en van een naakte mannenfiguur. ATHENE (Reuter, AP) Een krachtige aardbeving heeft gisteren grote delen van Griekenland en Ita lië geteisterd. In Korinthië kwam een oude man om het leven, toen zijn huis instortte. Uit Italië kwamen geen berichten van slachtoffers, maar wel liepen vele mensen ver wondingen op. Voorts moesten tien tallen mensen in ziekenhuizen wor den opgenomen omdat zij geheel overstuur waren geraakt. De aardbeving was voelbaar in het zelfde Zuiditaliaanse gebied dat ook de vorige week door aardschokken werd getroffen. Daarbij vonden vijftien men sen de dood. De beving van, gisteren zaaide dan ook paniek onder tiendui zenden Italianen. De mensen renden hun huizen uit en spoedden zich in drommen naar het open veld. Verschei dene vluehtendeh werden onder de voet gelopen. De schok was buitengewoon zwaar. Op de universiteit van Rome werd de kracht vergeleken met een kernbom van vijftig megaton. Het seismologi sche instituut van de universiteit van Uppsala (Zweden) heeft verklaard dat de aardschok vijftig maal krachtiger was dan die welke in i960 twaalfdui zend levens in Agadir, Marokko, heeft geëist. Diep in aarde Ofschoon er verscheidene huizen en gebouwen zijn ingesort of zwaar werden beschadigd is de schade gezien de kracht van de aardschok, betrekkelijk gering. Zweedse deskundigen gaven als verkla ring dat aardschokken in dit deel van de wereld zich gewoonlijk dieper in de aarde voordoen dan elders. Het centrum van de aardbeving lag bij Nauplion, een stadje van tiendui zend inwoners in het oosten van de Peloponnesus. De schok werd ook ge voeld op het eiland Kreta en in Egypte. Duizenden mensen inItalië en Grie kenland waren zo bang geworden voor nieuwe aardbevingen dat zij de nacht in de open lucht wilden doorbrengen. DEN HAAG. De aanstellings leeftijd bij de politie wordt binnen - kort zeventien jaar. De maatrege len die daarvoor nodig zijn, zijn op de ministeries van justitie en van binnenlandse zaken in voorbe reiding. Tot dusverre is de minimumleeftijd 21 jaar. Ze wordt verlaagd „omdat het politiewerk in de tegenwoordige tijd een opleiding op ulo-niveau ver eist en bii handhaving van de be staande aanstellingsleeftijd onvoldoen de aansluiting aan het ulo-onderwijs kan worden verkregen". Verlaging van de aanstellingsleef tijd betekent overigens niet, dat jon gelui van zeventien of achttien jaar direct met de praktische politiedienst zullen worden belast. Ze zullen een opleiding van een jaar volgen aan een van de politiescholen, die daar toe hun opleidings- en vormingspro gramma zullen aanpassen. Na deze opleiding komen ze met de praktijk van het politiewerk in aanraking. Dan gaan ze in dienst, zo dat de aspiranten omstreeks hun 21- ste jaar definitief ter beschikking van de politiekorpsen komen. Een juichende Henk Nijdam. in de regenboogtrui; het ere- tricot, alleen bestemd voor we reldkampioenen wielrennen. Van een onzer verslaggevers DEN HELDER De 24-jarige Annie Gouwenberg uit Den Hel der is gisternacht bij een worsteling met de 23-jarige machinist van de mijnendienst J. K. uit Huizen te water geraakt en verdronken. De Koninklijke Marechaussee heeft K. gearresteerd, verdacht van poging tot aanranding, geweldpleging en doodslag. Na een langdurig verhoor gaf hij gis- teren toe, dat hij de vorige avond met het meisje op de kermis in Julianadorp was geweest. Ook erkende hij, dat hij, op de plaats waar het lijk van het meis je in het water was gevonden, met haar in het gras gezeten had en dat hij onenigheid met haar had gehad. Hij zegt dat het meisje tijdens de worsteling in de sloot is gevallen en dat ze als gevolg daarvan kan zijn ver dronken. Hij zwijgt echter over de wij ze waarop het meisje in het water te recht is gekomen. Leden van het luchtwachtkorps bij het vliegkamp De Kooi, ongeveer zes kilometer ten zuiden van Den Helder, hadden gisternacht uit de verte gezien dat een paartje aan de Nieuweweg langs de slootkant was gaan zitten. Het was toen omstreeks half twee in de nacht.' Lijk gevonden De volgende morgen omstreeks zes uur vonden de wachters het lijk van het meisje in de sloot. Het meisje lag ruggelings in het water. Het droeg nog een papieren roos van de kermis als corsage. Het lijk toonde vele sporen van een gevecht. Ook de slootkant was omge woeld. Andere sporen wezen erop dat de aanrander zelf ook door de sloot had gelopen. De recherche kwam de verdachte spoedig op het spoor. Een vriendin van Annie Gouwenberg vertelde, dat zij samen met Annie vanuit Den Helder naar de kermis in Julianadorp was ge weest. Op de kermis hadden de meisjes twee matrozen ontmoet, met wie zij de avond hadden doorgebracht. Het meisje kende alleen hun voornamen. Toen de kermis ten einde was, waren ze naar Den Helder teruggekeerd. Uit het verwarde verhaal van K. is later gebleken, dat hij samen met zijn vriend de beide meisjes 's nachts naar het huis van Annie had gebracht. De vrien din zou bij de ouders van Annie blijven, slapen. De andere matroos ging direct Het is ons gebleken dat onder de lezers van Zeeuwsch Dag blad geruchten circuleren over moeilijkheden die zich bij ons blad zouden voordoen. Het heeft aanvankelijk in onze bedoeling gelegen in ons num mer van a.s. vrijdag hierover mededelingen te doen. Wij me nen echter thans een publikatie niet langer achterwege te kun nen laten. Vooruitlopend op onze mededeling van a.s. vrijdag willen wij daarom nu reeds be richten dat er inderdaad moei lijkheden zijn. Deze liggen zo wel in de technische als in de commerciële sfeer. De N.V. Zeeuwsch Dagblad, die van ok tober 1958 af de krant exploi teert, heeft het exploitatierecht aan de Stichting Zeeuwsch Dag blad, die het recht van uitgave heeft, teruggegeven. De Stich ting Zeeuwsch Dagblad heeft echter geen kans gezien de moei lijkheden op te lossen en een be roep om hulp dat is gedaan op de protestants-christelijke dag bladen Trouw en De Rotterdam mer heeft niet geleid tot het vin den van een mogelijkheid die het voortbestaan kan garande ren na zaterdag 1 september. Het spijt ons deze mededeling te moeten doen en voorts verwijzen wij naar onze publikatie van a.s. vrijdagochtend. Directie. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN. Aan de Technische Hogeschool in Eindhoven zal tijdens het komende studiejaar aan een in teressant experiment worden begonnen. Op de bovenste verdieping van de stu dentenflat aan de Boutenslaan zullen twee groepen van dertien eerstejaars studenten onder leiding van een oude rejaars samen gaan studeren. De „huiswerkklas" is alleen toegan kelijk voor eerste jaars en in het twee de jaar zal iedereen op zichzelf moeten gaan werken. Het is de bedoeling van het Eindhovens studenten corps dat op deze manier enige eerstejaars zullen gaan leren een juiste verhouding tussen studieactiviteiten en studentenleven te vinden. De ouderejaars zullen hen zo wel introduceren in het gezelligheids leven als in de wetenschap. Het idee voor dit experiment is op aandrang van de hoogleraren door de studenten zelf uitgewerkt en ook voor de uitvoering van het plan dragen zij de volle verantwoordelijkheid. De Syrische regering heeft luitenant kolonel Zaghloul Abdulrahman, mili tair attaché van Egypte in Libanon, po litiek asyl verleend. De officier was maandagavond uit Libanon naar Svrië gegaan. Van onze speciale verslaggever MILAAN. Met het oorverdo vende gejuich van achttienduizend uitgelaten Italianen nog in de oren sprak de nieuwe wereldkampioen der profachtervolgers, de Nederlan der Henk Nijdam, gisteravond in Milaan nuchtere woorden: „Ik moet toegeven dat mijn eerste jaar als be roepsrenner nogal bevredigend is geweest". Iedereen die het hoorde, iedereen die opgewonden naar deze grandioze kampioen was gesneld, stond perplex van deze weinig geestdriftige constatering. De schijn bedrooig echter ook hier, want even tevoren was de oersterke Drent met een schreeuw van blijdschap van zijn fiets gesprongen oni de eerste de beste voorbijiganger om de nek te vallen. „Het is gelukt", jubelde de man, die de Italiaan Faggin in de finale een figurantenrol had opgedrongen. Het Italiaanse publiek, dat de wieler sport zo'n warm hart toedraagt, zwiep te golven van geestdrift op, toen Nijdam aan zijn glanzende triomf werkte op het hout van de Vigorellibaan. Tranen „Tijdens de finale voelde ik", zo zei Nijdam later, „dat di,t het keerpunt was in mijn loopbaan. Ik ben er trots op, dat de hooggespannen verwachtingen van de vele Nederlanders in vervulling zijn gegaan." Minder spraakzaam was de Italiaan Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Ruim veertig bouw vakarbeiders, die aan het nieuwe ge bouw van de Amsterdamsehe bank op' het Frederiksplein werkten, zijn giste ren niet op het normale uur aan het werk gegaan. De wilde staking was het gevolg van een meningsverschil over de verrekening van bepaalde, in de jongste c.a.o. opgenomen toeslagen. De werkgever, de Aannemingsmaatschap pij Van Eesteren, past de nieuwe c.a.o. nog niet toe voordat deze bindend is verklaard. - Na overleg met de directie hebben de stakers in de lqop van de ochtend het werk hervat. Op enkele kleinere bouwwerken in de stad waren de af gelopen dagen ook een paar korte sta kingen uitgebroken. DEN HAAG. Twee maanden mili taire detentie met bevel tot onmiddel lijke inhechtenisneming, alsmede ver laging tot de stand van soldaat der eer ste klasse was het vonnis dat het Hoog Militair Gerechtshof gistermorgen uit sprak over de 41-jarige korporaal A. van O. uit Veenendaal. De korporaal had na een feestje ter gelegenheid van de opening van een nieuwe korporaalskamtine in Ede een in burger geklede overste, die hem wegens dronkenschap wilde aanhouden, uitge maakt voor „dienstklopper". Antonio Maspes, die gisteravond voor de vierde achtereenvolgende maal de wereldtitel bij de profsprinters verover de. Met het gezicht van een kluizenaar liet hij na zijn onbedreigde zege over zijn landgenoot Gaiardonl het gejuich over zich heengaan. Toen hij zijn tegen stander zag huilen ging hij naar hem toe en sloeg zijn arm om Gaiardoni. Heit was voor de eerste maal, dat de som bere Italiaan in dit toernooi uit de plooi kwam. Moord op zijn vrouw BRISBANE (UPI). Het gerechtshof in Brisbane heeft een beroep van de Nederlandse immigrant Plomp, die we gens moord op zijn vrouw tot levens lang was veroordeeld, afgewezen. Plomp had aangewend dat uit de verklaringen van de vrederechter uit Southport kon worden opgemaakt dat hij onschuldig was. Volgens de vrederechter waren de schouderbandjes van het badpak van Irene Plomp gebroken. Plomp zei daar over dat hij zijn vrouw in de branding bij Southport van de verdrinkingsdood had willen redden door haar bij haar schouderbandjes vast te houden. Hij beweerde dat zij onder water verdween toen de bandjes braken. De 33-jarige Nederlander, die in Bris bane buschauffeur was, had al eerder beroep tegen het vonnis aangetekend Dat was eveneens afgewezen. „Aziatische" Spelen DJAKARTA Hoewel het organisatie comité van de Aziatische Spelen heeft besloten de naam „Aziatische Spelen" niet langer te gebruiken, gaat Indonesië nor maal door met het uitreiken van medail les die de naam „Vierde Aziatische Spe len" dragen. De voorzitter en de secretaris van het comité, de sultan van Djokjakarta en de Indonesische minister van sportzaken R. Maladi, hebben tegen het besluit protest aangetekend. De vergadering was niet uitgeschreven door de voorzitter en was daarom ongeldig, zo stellen zij. Ook tijdens de wedstrijden is niet alles koek en ei. Tijdens de voetbalwedstrijd JapanIndonesië raakten een Indonesiër en een Japanner gisteren in gevecht. Al vechtend rolden zij de sloot in, die rondom het terrein loopt. De scheidsrechter, die de vechtenden probeerde te scheiden, trof dank zij het optreden van een verhitte supporter hetzelfde lot. Japan won met 1—0. Japan heeft intussen al negentien gou den medailles gewonnen. Indonesië en Indië komen op de gedeelde tweede "laats met ieder vijf gouden plakken. naar de kazerne, K. ging met Annie nog een eindje wandelen. De vriendin, die gisteren door de po litie werd opgespoord, verschafte een belangrijke aanwijzing voor de opspo ring van K. De matrozen hadden ver teld dat zij van Den Helder per taxi naar Julianadorp waren gegaan. Bij de taxi-onderneming kwam de recherche te weten, dat de marinemannen bij een café waren ingestapt. In het café wist men bij welk onder deel ze dienden. Ook wist de caféhouder dat een van hen machinist was bij de mijnendienst van de Koninklijke Ma rine. In samenwerking met de Ko ninklijke Marechaussee werd een on derzoek ingesteld in de kazerne van df mijnendienst. Daar bleek dat de machinist K. om streeks tvyee uur de vorige nacht met een nat pak was thuisgekomen. Toen hij nader werd ondervraagd, deelde hij mee dat het uniform dat hij de vorige avond had gedragen, was gestolen. Gis teravond laat herriep hij die verkla: ring na veel talmen en draaien. Hij had zijn kleren na thuiskomst in het water van het binnenhaventje van de mijnendienst gegooid. Op zijn aanwij zing werden de kleren gisteravond uit het water opgehaald. Tijdens het onderzoek in de kazerne vonden de politiemannen in het kastje van K een paar doorweekte schoenen met eendekroos erin. Deze stukken van overtuiging én de confrontatie met de vriendin van Annie Gouwenberg brachten K. gistermiddag tot de be kentenis. dat hij de vorige avond in het gezelschap van beide meisjes kermis had gevierd. Pas later gaf hij toe, dat hij onenigheid met Annie had gekre gen. Dr. J Zeldenrust heeft bij de lijk schouwing vastgesteld, dat het meisje is verdronken. Toen zij te water raak te, was zij nog niet buiten bewustzijn. K. was nog maar korte tijd op vrije voeten na een periode van voorarrest wegens een zedendelict in Den Helder met een minderjarig meisje. Het on derzoek in die zaak is nog niet hele maal voltooid. K. is getrouwd en heeft twee kinderen. Hij was enkele maanden geleden in Den Helder gestationeerd. JOHANNESBURG (Reuter) Hon derden uitgelaten kinderen hebben gisteren in Johannesburg voor de eer ste maal in hun leven in de sneeuw gespeeld. Het was zestien jaar gele den dat daar sneeuw was gevallen. Ook vele ouderen, die op weg wa ren naar hun werk, hebben de ver leiding niet kunnen weerstaan om eerst nog enige tijd met sneeuwbal len te gooien. Velen kwamen daar door te laat op hun werk. Bsfmsii I Tom overdrijft een beetje met z*n dienstvoorschriftenniet? De weersverwachting van het K.N.M.Ï. in De Bilt, geldig tot vanavond: Op de meeste plaatsen droog weer en in de loop van de dag enige opklaringen. Zwakke tot mati ge wind uit wes telijke richtingen. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Zou het op Venus ook zo mer zyn? 30 augustus: zon op 5.4*7, onder 19.34; maan op 5.50, onder 19.59. weer wind max.t. n.sl. Helsinki regen W 14 6 Stockholm regen W 15 0.1 Oslo regen W 18 0.4 Kopenhagen l.bew. w 17 0 Aberdeen zw.bew. stil 17 1 Londen zw.bew. WNW 21 0 Amsterdam regen Z 19 0.2 Brussel geh.bew. ZW 19 0 Luxemb. zw.bew. w 21 0 Parijs h.bew. NW 25 0 Bordeaux onbew. nnw 29 0 Grenoble onbew. NW 29 0 Nice onbew. ZO 26 0 Berlijn zw.bew. w 17 0.3 Frankfort h.bew. NW 24 0 München h.bew. N 26 0 Zürich onbew. W 26 0 Genève onbew. stil 28 0 Locarno onbew. stil 29 O Wenen h.bew. Z 26 0 Innsbrück l.bew. stil 28 0 Athene onbew. NNO 35 0 Rome onbew. W 31 0 Ajaccio onbew. zzw 27 0 Madrid: onbew. NW 38 0 Majorca onbew. z 30 0 Lissabon l.bew. WZW 38 0 SEOEL (Reuter) De ergste over stromingen sedert honderd jaar heb ben tot nu toe aan 138 mensen het leven gekost. De havenstad Soetsjon kwam voor een groot deel blank te staan, doordat de dijken van een ri vier, die door de zware regenval sterk was gezwollen, bezweken. Honderden mensen worden nog ver mist. Tienduizenden Koreanen zijn dakloos. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De staatssecretaris van economische zaken, drs. F. J. W. Gij zeis, zal binnen afzienbare tijd een wetsontwerp indienen tot wijziging van de Uitverkopenwet. De bewindsman hoopt met de wijziging te voorkomen, dat winkeliers door het voeren van bepaalde verkoopacties vooruitlopen op de eigenlijke seizoenuitverkopen. Het wetsontwerp is de ministerraad al gepasseerd. Wanneer het de Tweede Kamer zal bereiken is nog niet bekend. Voor de wijziging van de Uitver kopenwet 1956 heeft de staatssecretaris nagenoeg het advies gevolgd, dat het hoofdbedrijfschap detailhandel op 26 oktober 1960 heeft uitgebracht. De voornaamste punten van dit advies waren: Iln de zes weken voor de seizoen opruiming mogen winkeliers ar tikelen niet onder de aandacht van hun. klanten, brengen op een manier die voor hen gebruikelijk is tijdens de seizoenopruiming. Hierdoor hoopt men verkoopacties uit te schakelen, die misschien geen overtreding vormen van de huidige wet, maar die wel tegen de geest ervan indruisen. Gedacht is o.a. aan onordelijke uitstalling van goede ren, het gebruiken van kaarten met doorgestreepte prijzen in de etalage en het naar voren brengen van beschadig de goederen en van restanten. 2 Gedurende de zes werkdagen vóór de seizoenopruiming mogen geen aankondigingen worden gedaan van een bijzondere aanbieding of van een aanbieding, die een prijsverlaging aangeeft of daarop duidt. Hieronder zouden ook moeten vallen de zgn, „vrijdagprijzen" en aankondigingen van een nieuw artikel, dat voor het eerst op de markt wordt gebracht. Het hoofdbedrijfschap tekende daar bij in zijn advies aan, dat deze maat regel de normale bedrijfsvoering be moeilijkt en daarom niet langer dan zes dagen moet gelden. Bovendien hoeft deze blokkeringsperiode niet te gelden voor bedrijfstakken die geen belang hebben bij seizoenopruiming, zoals bijv. de levensmiddelenhandel. 3 De voorverkoop wordt verboden. Deze voorverkoop is toegestaan sinds de Uitverkopenwet 1956 van kracht werd. Hij wordt thans toegela ten als de voorverkoop niet openbaar wordt aangekondigd en niet eerder dan zes dagen voor de eigenlijke opruiming wordt gehouden. Het hoofdbedrijf stelde in zijn advies dat aankondigingen niet openbaar zijn, zolang zij maar niet huis aan huis wor den verspreid. Daardoor kan de win kelier praktisch zoveel mensen een uitnodiging sturen als hij wil. Dan is de voorverkoop niet meer service te genover de klanten (zoals de wet het bedoelt), maar klanten werving. De voorverkoop belemmert de goede uit voering van de wet en ondanks de grote bezwaren was het hoofdbedrijf schap van mening, dat deze voorver koop moet worden afgeschaft. De Uitverkopenwet heeft in de loop der jaren de vindingrijkheid van on dernemers in de ontduiking van de wet flink gescherpt. Jaarlijks worden in de periode voor de seizoenopruiming be keuringen gegeven aan winkeliers, die op handige wijze door de mazen van de Uitverkopenwet heen willen glip pen. Vooral de detailhandel in textiel- goederen toonde zich hier actief. De ondernemers die zich wèl aan de regels hielden werden zodoende ernstig ge troffen. De wet maakt een scheiding tussen opruimingsaankondigingen en reclame aanbiedingen. Het doel hiervan is zo wel gezonde concurrentieverhoudingen te handhaven en gelijke kansen voor de winkeliers te scheppen als de doel treffendheid van de uitverkopen of op ruiming te waarborgen. Door nadere precisering van de wettelijke bepalin gen, zoals in het voorgenomen wets ontwerp is voorzien, zullen de mazen van de wet aanmerkelijk kleiner worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1