GOUDEN LIBEL LONKT naar VENUS Al Kans op koerswijziging tijdens onvoorstelbare ruimtevlucht Dinsdag 28 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD CORRECTIES BENADERING „SEINTJES" WONDER AMERIKAAN MET HAAGSE POLITIE OP DE VUIST FORSE STRAF GEËIST TEGEN DRIE BROERS Twee jongens bij IJssel vermist Vrouw wurgde kindje uit angst voor ontdekking Ingeslingerd Van onze redacteur wetenschappen gEN kleine ruimtesonde is gistermorgen op weg gegaan naar Venus, de geheimzinnige planeet waarover de mens eigenlijk nog maar heel weinig weet. Een onderzoekingsinstrument, ruim 200 kilo zwaar, is in een baan gebracht waarin het tot heel dicht bij Venus zal komen. Mariner 2 heet dit instrument. De Mariner 2 is ten dele bedekt met een laagje bladgoud en heeft, wanneer de twee panelen waarop 9.800 zonnecellen zijn aangebracht, vol ledig zijn uitgeklapt, wel iets van een insect. Wie ook eens romantisch en poëtisch over de ruimtevaart wil denken mag de Mariner 2 gerust vergelijken met een gouden libel. de eerste keer over onvoorstelbaar gro te afstanden die wij slechts by benade ring kennen, het gestelde doel bereik te. Met de mogelijkheid dat de Mariner 2 Venus niet zal kunnen bespieden, is re kening gehouden. Daarom zijn maar twee van de zes instrumenten aan boord van de ruimtesonde voor die verspieden de taak bestemd. De vier andere zijn bestemd voor verrichting van weten schappelijke waarnemingen onderweg, in de oneindigheid van de wereldruim te. Op weg gegaan naar Venus. Het zin netje leest zo gemakkelijk. Toch is deze wetenschappelijke onderzoekings tocht in de wereldruimte, waarvan ons zonnestelsel maar een nietig onderdeel tje is, wel iets meer dan even een blok je om. Er zijn hier afstanden in het geding waarvan alleen de astronomen zich een voorstelling kunnen maken. Hier zijn, om te beginnen, enkele van die cijfers. De Mariner 2 zal, een wijde baan om de zon beschrijvend tussen de omloopbanen van de Aarde en Venus, tot eind december, wanneer de ruimtesonde Venus „in zicht" krijgt, een afstand afleggen van afge rond 307 miljoen kilometer. De Aarde en Venus zullen dan ongeveer 58 mil joen kilometer van elkaar zijn verwij derd. Slaagt de Mariner 2 erin, Venus te bespieden, dan zullen de zendertjes van onze gouden libel die afstand van 58 miljoen kilometer moeten overbrug gen opdat de gegevens op aarde kun nen worden ontvangen, verwerkt en bestudeerd. Of dat zal lukken? Dat moeten wij afwachten. Volgens de eerste bereke ningen die spoedig na de lancering snel werden gemaakt, volgde de Mari ner 2 niet precies de berekende baan. Daaruit werd afgeleid dat de ruimte sonde wellicht Venus op grote afstand zou passeren en niet de gehoopte waarnemingen zou kunnen verrichten. Het werd echter mogelijk geacht dat de Mariner 2 door kleine correcties onderweg aan te brengen door uitsto ting van gasstralen, weer nagenoeg in die berekende baan kan worden ge bracht. Het is allemaal maar werk van men senhanden en dat is nu eenmaal nim mer meteen volmaakt, al wordt de laatste tijd wel vaak de indruk ge wekt dat onmiddellijke volmaaktheid, zonder reeksen voorafgaande teleur stellende mislukkingen, al binnen het bereik van de mens is gekomen. Tech nische volmaaktheid dan altijd! •■■■'Alleen in het berekenen van de baan die de Mariner 2 zou moeten gaan volgen ligt een stuk menselijke onvolmaaktheid besloten. Het uit gangspunt daarbij moest zijn onze kennis van de banen van de Aarde en van Venus om de zon. Die kennis is niet volmaakt. De eenheid waarin wij de afstanden in ons zonnestelsel uit drukken, de astronomische eenheid dat is de gemiddelde afstand tussen de aarde en de zon is nog altijd niet zuiver bepaald. Zonder de hulp van razend snel wer kende elektronische rekenmachines zou de mens weken, wellicht maanden, nodig hebben gehad om de baan van Mariner 2 te berekenen. Er moet daar bij met zeer vele factoren rekening worden gehouden. Tot de factoren behoren: de omloop snelheid van de aarde om de zon, de snelheid waarmee de aarde om de eigen a3 wentelt, de omloopsnelheid van Venus om de zon, de invloeden van de zwaartekrachtvelden van de Aarde, de zon, de maan, Venus en de andere planeten, en zelfs de druk die het zonlicht in de wereldruimte uit oefent op de kleine ruimtesonde. De meeste van die gegevens zijn niet zuiver bepaald Zij zijn nog onvol maakt, en dus kan ook de uitslag van de berekeningen, hoe knap ook uitge voerd, niet anders dan onvolmaakt zijn, niets anders dan een benadering vanuit de menselijke onvolmaaktheid. In de 37 dicht met duizenden techni sche bijzonderheden over deze tocht naar Venus bedrukte pagina's van de brochure die de Amerikaanse rijks dienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) ons enige weken geleden al zond, staat hierover: „Het verwerken van al die factoren tot een succesrijke baan die in de ruimte miljoenen mij len en in de tijd ongeveer vier maan den omspant, is een formidabele taak." Het is, laten wij het gerust erken nen, een onmogelijke taak. Daarom mogen onze verwachtingen niet te hoog zijn gespannen. Daarom zou het onverstandig, zijn wanneer wij gering schattend de schouders ophaalden in dien deze gouden libel niet dadelijk In de -wielerbaan van ons zonnestelsel gaat Mariner 2 rondjes draaien tussen de banen van de aarde en Venus in. Onze tekenaar heeft hier de verschillende sta dia van deze vlucht in één tekening in beeld gebracht. Met telkens ongeveer een maand tussen ruimte zijn de aarde, Venus, en Mariner 2 afgebeeld, en voor elk van de gekozen tijdstippen hebben zij een gelUk cijfer ge kregen. KUkend naar de cijfers 4 in deze teke ning kan men, bijvoorbeeld, in één oog opslag zien hoe omstreeks 1 november de onderlinge afstanden tussen deze drie zijn verandert sedert het ogenblik van de lancering (1, de aarde, en la. Venus). De cijfers betekenen: Terwijl de afstand tussen de aarde en onze gouden libel geleidelijk groeit tot ongeveer 58 miljoen kilometer, zullen de zendertjes aan boord de gegevens die worden verzameld door die vier in strumenten over de kracht van het mag netische veld van Venus, over de bewe gingen van elektrisch geladen deeltjes in de wereldruimte, over de kosmische straling en over de uitstralingen van de zon naar de aarde seinen. Die gegevens alleen al maken dit nieuwe experiment tot een groot weten schappelijk avontuur, waarbij niet alles op een kaart is gezet. De Amerikaanse overheid heeft voor deze ene lancering 18,5 miljoen dollar betaald. Rekenen wij de mislukking met de Mariner 1, van onlangs mee dan worden de kosten naar schatting 37 miljoen dollar voor dit stuk doorvorsing van ons zonnestelsel. En slaagt alles ten. slotte toch nog bo ven verwachting? Dan verschaffen de twee verspiedingsinstrumenten aan boord van de gouden libel ons wellicht antwoorden op twee belangrijke vragen: 1 Waaruit bestaat de dampkring van x Venus? o Hoe warm is het aan de oppervlak- te van Venus? Het mag in lckenogen al een wonder heten dat de mens de beschikking heeft over instrumenten die deze twee vragen op een afstand van ongeveer 16.000 ki lometer van Venus kunnen helpen op lossen. Kan het dan verbazen dat die twee instrumenten niet in werking kun nen komen indien de Mariner 2 Venus niet op 16.000 kilometer passeert maar op, bij voorbeeld 500.000 kilometer? Krijgen wij over een afstand van mil joenen kilometers van onze verspieder antwoord op de twee vragen dan zul len wij ons met minder giswerk dan tot dusverre kunnen gaan afvragen of de nevels die Venus omringen wellicht bepaalde vormen van leven, hoe nietig ook, verbergen. Ook hier weer is de mens op zoek naar leven in het peilloze heelal. De be langstelling voor leven is primair voor de levende mens, ook voor de mannen die deze fantastische technische presta ties mogelijk hebben helpen maken. Vinden wij geen leven op Venus, dan gaan wij het zoeken op Mars. Vinden wij het daar ook niet, dan zullen wij er ons mee moeten verzoenen dat wij in ons zonnestelsel met het dieren- en plantenrijk uniek zijn. -#-De Mariner 2, bijna gereed, In de werkplaats waar deze ruimtesonde werd gebouwd, het Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, Californië. Alleen de met duizenden zonnecellen bezette „vleugels" van deze gouden libel van de wetenschap waren nog niet gemonteerd toen deze foto werd gemaakt. ■g-Als een insect in een cocon zit de Mariner 2 tijdens de lancering in de neus van de raket. De „vleugels", pa nelen bezet met duizenden zonnecellen die de energie voor de instrumenten aan boord moeten leveren, zijn langs de zijden van de Mariner 2 opgeklapt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met vuistslagen en I scheldwoorden heeft een agressieve Amerikaan van Nederlandse afkomst, de 38-jarige ir. H. M. H., zich in Den i Haag te weer gesteld, toen hij werd aangehouden door politiemannen, die aan zijn manier van autorijden meen den te zien dat hij- onder invloed van drank was. Drie jaar geleden heeft de man van zich doen spreken, nadat hij op dezelfde wijze op een aanhouding had gereageerd. Ook toen werd hij ge arresteerd wegens rijden onder invloed, waarbij bleek ,dat hij ether snuifde als verdovingsmiddel. Een politieauto had de onzeker rijden- I de ir. H. zaterdagavond op de Stadhou derslaan ha een korte achtervolging klem gereden. De man wilde alleen En gels spreken, hoewel hij uitstekend Ne derlands verstaat en spreekt, aldus de Haagse politie. Hij is pas enkele jaren Amerikaans staatsburger. De ingenieur weigerde uit zijn auto te komen,. en verzette zich hevig toen politiemannen hem eruit trokken. Een agent kreeg een vuistslag midden in fte.t gezicjit, Na een langdurige worstelpartij werd 1 dé man overgeheveld in een politiejeep. H?ij-viei de-bestuurder van de jeep aan, maar een andere agent kreeg hem in bedwang. Al scheldend, nog steeds in het En gels, en vechtend werd hij het politie- bureau binnen geloodst. Daar sloeg hij een ruit van de portiersloge in en schold hij de wachtcommandant en de officier I van de wacht uit. Met veel moeite luk te het eindelijk, hem in een cel te krij gen. Na ontnuchtering en een verhoor is hij weer vrijgelaten. Ir. H. is bekeurd voor rijden onder invloed, verzet tegen de politie en belediging. Zo beweegt de Mariner 2, met gespreide wieken, zich de ko mende weken door de wereld ruimte, zich steeds verder van de aarde verwijderend. Pas over verscheidene weken zal blijken boe dicht deze ruimtesonde de planeet Venus kan naderen. 1. Stand van Venus tijdens de lancering van Ranger 2. la. Stand van de aarde op dat moment. 2. Venus op 1 september. 2a. Aarde op 1 september. 2b. Mariner 2 op 1 december. 3. Venus op 1 oktober. 3a. Aarde op 1 oktober. 3b. Mariner 2 op 1 oktober. 4. Venus op 1 november. 4a. Aarde op 1 november. 4b. Mariner 2 op 1 november. 5. Venus op 1 december. 5a. Aarde op 1 december. 5b. Mariner 2 op 1 december. 6. Venus eind december. 6a. Aarde eind december. 6b. Mariner 2 eind december. Na reeks inbraken AMSTERDAM (ANPl In zijn re- quisitoor tegen drie inbrekende broers zei de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank gisteren: „Er moet aan die golven van inbraken een eind komen en daarom is slechts een ernstige gevangenisstraf op zijn plaats". Hij eiste tegen de oudste twee broers twee en een half jaar met aftrek en te gen de jongste anderhalf jaar. Van de 25 inbraken, die zij in de buurt van Am sterdam zouden hebben gepleegd, wa ren er slechts vijf te last gelegd Toen de 23-jarige apothersbediende Antoon van de B. zijn baantje was kwijtgeraakt en hij het wachtgeld van zeventig gulden te weinig vond om van te leven, probeerde hij met inbraken en winkeldiefstallen aan de kost te komen. Dat lukte best met de hulp van zijn beide broers, de 26-jarige schilder Henk en de 21-jarige fabrieksarbeider Arie. Toen zij tegen de lamp liepen kon den behalve de 25 inbraken ook twaalf fietsendiefstallen worden opgelost. In het zwembad 't Hitje in Poster- holt is gisteren de twaalfjarige P. van D. uit Maastricht verdronken. De jon gen, die niet kon zwemmen, had zich te ver gewaagd. ZUTPHENTwee jongens uit het Zutphense gezin Klein Brinke worden sedert zaterdag vermist. Het zijn de elfjarige Gerrit Jan en de dertienja rige Henk. Gevreesd wordt dat beiden in de IJssel zijn verdronken. Aan de oever van de rivier zijn de kleren van Henk gevonden, die, zo neemt de politie aan, is gaan zwemmen en daarbij in moeilijkheden is geraakt. Vermoede lijk heeft zijn broer hem daarna ge kleed nagesprongen. De politie heeft langdurig gedregd, maar zonder resultaat. Koning Hoessein van Jordanië is naar Saoedisch Arabië vertrokken voor een bezoek van drie dagen. Hij zal proberen een verbond te sluiten met koning Sa- oed tegen de infiltratiepogingen van de Egyptische president Nasser. Van onze correspondent APELDOORN. Uit angst voor ont dekking van de geboorte van haar on wettige kind heeft de 21-jarige mejuf frouw A. B. uit Zeeland haar baby kort na de bevalling gewurgd. Het lijkje verborg zij in een kast in de christe lijke inrichting voor geesteszwakke kin deren te Apeldoorn, waar ze werkte. Zonder dat iemand daar bij tegen woordig was, had het meisje zondag in de inrichting een dochtertje ter wereld gebracht. De Apeldoornse politie heeft mejuffrouw B. gisternacht gearresteerd. Het lijkje is in beslag genomen. Lil J door Wim Hoffman.* (Onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea) LS aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot Walrus" driemaal de claxon zoemt, do ven de mannen hun sigaret ten. Ze weten: nu gaan we onder water. De buitenstaan der vindt dat meestal maar een griezelig idee: zo veel water boven je.. en wat als er eens iets gebeurt. De mannen van de onderzee dienst denken er zowat omge keerd over. Zij zeggen: wij lo pen minder risico dan boven waterschepen, want wij hebben meer controle- en veiligheids maatregelen, en een dubbele waterdichte sluiting. Ze zeggen zelfs: We benijden die stakkers „boven" helemaal niet, want als het stormt aan de oppervlakte varen wij onder water heerlijk rustig. Als het woelig weer wordt klinkt aan boord van de onder zeeboot de verzuchting: Wan neer gaan we nu eindelijk eens onder water. Hr. Ms. „Walrus" patrouil leert in de wateren rond Nieuw-Guinea. De dienst is vrij zwaar, want er wordt ge varen in verhoogde staat van paraatheid. Nauw is het wel aan boord, want ieder hoekje is benut om iets onder te brengen: van het ziekenboegje en de machtige accu-centrale, tot het scheeps- kantoortje en de drie douche cellen (waarvan één zoutwa terdouche, naspoelen met zoet.Maar de tachtig kop pen bemanning voelen zich niettemin best in hun drijvend verblijf, waar alles glimt van de properheid, en ook in de tropen de lucht heerlijk koel ververst wordt. Over de repat bestaat echter maar één opvatting. Terug gaan. naar Nederland en onze gezinnen? Het liefst GISTE REN...! Marinemannen van de „Friesland" beproeven hun krachten met Papoea-pijl en -boog. Het bleek moeilijker dan ze dachten. De man nen, die aan boord vlot omgaan met 12-cm-kanons en raketdiepte- bomwerpers, hadden wat boogschieten betreft nog heel wat van de Papoea's te leren VAN de mannen van Hr. Ms. Jager „Friesland" zijn de meesten al eerder in Nieuw- Guinea geweest. Ze zijn, zoals dat in marine-taal heet, „goed ingeslingerd"Varen vin den ze plezierig, want dan is er „zeewacht", dan houdt de dienst je voortdurend bezig, en zo schiet er flink wat tijd op van de lange ,,tropenterm". Als het schip in de haven ligt, is de dienst „reewacht"; dat betekent dat men niet bar veel om handen heeft, en de mannen zich zelf maar moe ten amuseren. Op het halfdek zitten ze brieven naar huis te schrijven. Op een geschutsloop, afgedekt met een hoes, speelt een draagbare radio. Eén hakt er een klappernoot open met een groot kapmes. In het man schappenverblijf doen er een paar hun middagdutje, of lezen wat op bed. Anderen gaan zwemmen in de baai, een prauwtochtje maken naar het strand, of volleyballen aan de wal. Dat klinkt allemaal genoeg lijk, en dat is h/t ook, maar het blijft in feite een strijd tegen de verveling. De verveling van een klamme tropische namid dag, als het schip levenloos voor de wal ligt, onder een loodgrijze regenhemel zonder één spoortje tropenzon. Het is bijna een opluchting als de dienst fveer roept. Een stem door de luidsprekers aan dek: „Attentie, attentie! Einde mid dagrust. Sloep naar de wal! Uit". Kok le klasse L. C. van der Wagt is de bakker van Hr. Ms. Ja ger „Friesland". „Kuch" of zo? vergeet het maar! Witbrood, harde en zachte puntjes, vlinderbroodjes, krentebollen. Thuis, in het Friese Ooster- Nijkerk, heeft electromonteur 2e klasse J. Faber een orgel staan. De „Friesland heeft er geen, maar wel een prachtige Soprani accordeon van de dienst Ontwikke ling Sport en Ontspanning. Een onderzeeboot strijdt met torpedo's. In het voor- en achterschip zijn de Ianceerbuizen geladen. In het manschappenverblijf zijn reserve torpedo's opgeslagen tussen de bedden. Hier kort korporaal-torpedo- maker J. Wesselink de tijd met lezen, aan boord van de „Walrus". Passageluiken zwaar als kluisdeuren sluiten de onderzeeboot hermetisch af. Bij vaart op open zee blijft dit dekluik ook gesloten. Hier worden de navigatiebewegingen van de „Walrus" ten uitvoer gelegd: de manoeuvreerkamer. Sergeant A. Schenkels en korporaal G. H. Streefkerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6