„PUBLIEK EN PERS RECHTSZAAL UIT" Ben Khedda wil gaan bemiddelen Bevreemding in Hollandia over pamflettenbaan Rigoureus idee van dr. Brongersma Inbrekers van „vijf over vijf' ACHT MAANDEN GEËIST TEGEN „EEN PERSOON" Peter Fechter begraven in Oost-Berlijn SPEURTOCHT NAAR DUISTERE FIGUUR Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rust en voldoening! CHEFAROX ALGERIJE IN HET SLOP Toxopeus vraagt opnieuw advies over brandweer DODELIJK SPEL IN DUINEN WAARNEMERS VAN VNO MEE Frankrijk vraagt toeristen om gele autolampen Dinsdag 28 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Op eigen verzoek Bij toerbeurt Communiqué Geen initialen Huichelarij PAPOEA KIRIHIO NAAR DJAKARTA VERTROKKEN UITEENLOPEND Ben Bella zoekt steun OP JAPANS VERZOEK „Aziatische spelen" thans zonder naam Weigering Zonder voorbehoud COOPVAERT brandt kalm en rookt koel! Repatrianten naar hotel in Haamstede Meisje onder auto NOTA OVER VOPO'S GEKREUN NOTA BOETEN VOOR TRACTATIES Maagklachten? GEEN BEVESTIGING „PANIEKSCHOT" De Gaulle kwam langs route van aanslag terug van zijn vakantie AMSTERDAM (ANP).Als de ideeën van dr. E. Brongersma, wetenschappelijk hoofdambte naar aan het criminologisch instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht, weerklank vinden zullen de publieke tribunes en de perstafels uit de Nederlandse rechtszalen gaan verdwijnen. De berechting van de strafrechtelijk meerderjarige wordt dan radicaal gereorga niseerd. De gewenste controle van de publieke opinie op de rechtspraak wil hij laten waarnemen door een steeds wisselend college van toehoorders, dat met de rechtbank van gedachten kan wisselen over de wijze van behandeling van een zaak en de daarin gedane uitspraak. Dat mag echter pas als het eindvonnis is uitgesproken. Dr. Brongersma acht deze regeling als controlemiddel veel doeltreffender dan de instituten van publieke tribune en perstafel, die volgens hem de recht spraak in ons land ernstig belemmeren, omdat door het „schandpaaleffect" veel verdachten en getuigen belang rijke feiten verzwijgen. Dr. Brongersma heeft zijn ingrijpen de voorstellen voor een nieuwe rege ling voor de berechting van straf rechtelijk meerderjarigen gepubliceerd in twee artikelen in het Nederlands tijdschrift voor criminologie. Hij heeft getracht een oplossing te geven, waar bij enerzijds de waardigheid van de menselijke persoon in de strafrecht spraak beter wordt gerespecteerd dan thans en waarbij anderzijds geen af breuk wordt gedaan aan de noodzake lijke voorlichting van het publiek over d» actuele criminaliteit en de bestrij ding daarvan. Zittingen van rechterlijke coleges, waarop mensen voor een misdrijf te recht staan, zijn volgens de voorstellen van dr. Brongersma niet toegankelijk voor het publiek en voor vertegen woordigers van de pers, tenzij de ver- daöite daarom verzoekt. Een dusdanig verzoek kan slechts om belangrijke redenen worden geweigerd. Voorts stelt dr. Brongersma voor tot de besloten zittingen allen toe te laten, die in Nederland als rechterlijk ambte naar zijn aangesteld of behoren tot het openbaar ministerie. Ook zouden moe ten worden toegelaten allen die als advocaat staan ingeschreven en voorts degenen aan wie de rechtbank op grond van hun deskundigheid of weten schappelijke belangstelling daartoe verlof verleent. De verdachte kan zich desgewenst doen vergezellen door ten hoogste vijf mensen, die hij zelf mag aanwijzen. Elke besloten zitting waarop mis drijven worden berecht, moet volgens dr. Brongersma worden gehouden in tegenwoordigheid van een college van toehoorders, dat op soortgelijka wijze is samengesteld als elders een jury. In ons land zou ook het Duitse systeem kunnen worden aanvaard, dat bij toer beurt aangewezen leken op voet van gelijkheid met de bereoepsrechters aan de berechting laat deelnemen. Een tussenvorm zou volgens de heer Brongersma kunnen bestaan uit een eollege van toehoorders van ongeveer tien mensen, die telkens voor een be- gaaide periode worden aangewezen. iat gebeurt op soortgelijke wijze in Duitsland met lekenrechters, in Frank rijk, België of Engeland met juryleden. Dat college kan volgens dr. Bronger sma op veel doeltreffender wijze de gewenste controle van de publieke opinie op de rechtspraak waarborgen dan de instituten van tribune en pers tafel. Binnen een korte termijn nadat het eindvonnis is gewezen, wil dr. Bron gersma door de rechtbank een mede deling over de behandelde zaak ter beschikking van de pers laten stellen. Het communiqué geeft in ieder geval een korte beschrijving van de te last gelegde en de bewezen feiten, vermeldt de woonplaats, het geslacht en de leef tijd van de verdachte en behelst voorts de beslissing van de rechtbank. Indien dat in het algemeen belang of in het belang van de verdachte gewenst is kan de rechtbank, hetzij uit eigen beweging, hetzij op verzoek van het openbaar ministerie of van de verdach te, nadere bijzonderheden geven. Dit gebeurt echter niet. dan nadat zowel het openbaar ministerie als de verdach te in de gelegenheid zijn gesteld hun mening over de uitgebreide tekst van het communiqué aan de rechtbank kenbaar tc maken. Tenslotte is dr. Brongersma voor stander van een wettelijke verbods bepaling inzake het in het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeelding aanduiden van de identiteit van iemand, die van een misdrijf wordt verdacht of die wegens misdrijf is veroordeeld. Van deze verbodsbepaling kan alleen worden afgeweken indien daartoe uit drukkelijk verlof is gegeven door de rechtbank of de verdachte zelf. In het stadium van de opsporing kan de offi cier van justitie beslissen, dat een ver dachte in het openbaar met zijn volle dige naam mag worden gesignaleerd. Dr. Brongersma stelt dat een ver bodsbepaling zich niet alleen zal moe ten keren tegen de naamsvermelding v^n verdachte of veroordeelde, maar ook tegen het in Nederland gevolgde systeem de initialen op te geven of door andere aanduidingen de identiteit soms toch makkelijk vaststelbaar te maken. De schijn van discretie, die de krant wekt door de volle naam weg te laten, terwijl zij anderzijds ieder de gegevens versohaft, waarmee in een handomdraai is vast te stelden om wie het gaat, doet volgens dr. Brongersma denken aan huichelarij. Dr. Brongersma gelooft niet dat dooi de aanwezigheid van de pers de recht spraak door de openbare mening wordt gecontroleerd, omdat de dagbladen geen „uitgebalanceerde" verslagen ge ven. (Onze juridische medewerkster, mevrouw mr. E. Fischer-Keuls, zal de hier ontwikkelde ideeën van dr. Brongersma nader beschouwen Red.) UTRECHT (ANP) Frits Kïrihio, de Papoea die in Leiden heeft gestudeerd, is gisteravond met zijn verloofde Rachel Pimara en een 24-jarige medestudent S. Hindom op de trein naar Keulen gestapt. Vanochtend zouden zij met een vliegtuig van. de S.A.S. naar Bangkok vliegen en daar overstappen op een toestel van de Garuda, dat hen naar Djakarta zou bren gen. Hindom studeerde in Utrecht socio logie. Kirihio zal ongeveer een maand in Djakarta blijven en daar Hindom aan de Indonesische leiders voorstellen. Kirihio hoopt na 1 oktober de Uno heeft dan het bestuur overgenomen naar Nieuw- Guinea te gaan. Hij zal de Indonesische regering adviseren bij de benoeming van Papoea's op bestuursposten. Hij dacht wel dat Indonesië het akkoord loyaal zou uitvoeren. Hij was er even overtuigd van dat Nederland oprecht had getracht zijn land tot ontwikkeling te brengen, „vooral de laatste drie jaar". Hij verwachtte dat de Nieuwguinese bevolking de bestuursoverdracht aan In donesië rustig zou ondergaan. Zestig pro cent van mijn volk begrijpt niet eens wat er gebeurt en van de rest zal verreweg het grootste deel een passieve houding aannemen. Natuurlijk zullen er ook wat relletjes voorkomen, aldus Kirihio. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Voor de tweede keer heeft minister Toxopeus de brandweerraad advies gevraagd over verbetering van het brandweerwezen. In september 1961 heeft de raad de minister ook al een rapport gezonden. De gemeentelijke brandweren zouden moeten gaan samenwerken in regionale korpsen, omdat de huidige organisatie vorm in toenemende mate tekortkomin gen zou gaan vertonen, aldus dat rap port. Deze korpsen zouden binnen tien jaar tot stand moeten komen. Voorts had de raad in het rapport verbetering van de opleidingen en de salarissen van het brandweerpersoneel voorgesteld. De minister had dit rapport om ad vies gestuurd aan de Gedeputeerde Sta ten van de provincies, de Vereniging van Nederlandse gemeenten en de Ne derlandse vereniging van brandweer commandanten. Da uitgebrachte adviezen lopen zo zeer uiteen, dat minister Toxopeus de brandweerraad heeft gevraagd hem, na bestudering van de verschillende ge zichtspunten, opnieuw te willen advise ren. Van onze correspondent PARIJS. De crisis in Alge rije is gisteren geen stap nader tot haar oplossing gekomen én de toestand is verwarder dan ooit. De twee partijen gaan elkaar opnieuw met communiqué's te lijf. Uit de vele verklaringen die gisteren wer den afgelegd, zijn de volgende nieuwe feiten naar voren gekomen: -| De verzetsgroep-Oran blijft Ben Bella en het politieke bureau trouw en heeft zelfs een oproep ge lanceerd aan de bevolking van Al giers om zich te ontdoen van de „elementen, die de opbouw van de nieuwe staat dreigen te vertragen"; O Het politieke bureau heeft het ontslag van het lid Boudiaf (Kaby- lië) geaccepteerd en de secretaris generaal Khider belast met de za ken die aan Boudiaf waren toever trouwd. O Het parlement van de Algerijnse revolutie zal, aldus een verklaring van Khider, niet worden bijeen ge roepen, dan nadat de verkiezingen zijn gehouden, zoals door alle partij en was overeengekomen. A De benoeming door het politie- ke bureau van Saadi Yacef, die zondag door de verzetsgroep-Algiers ervan beschuldigd werd dat hij met neo-kolonialisten samenwerkte, tot voorzitter van de F.L.N. (als poli tieke partij) voor Groot-Algiers. Hier mee is hij in feite de machtigste man van de kasjba van Algiers ge worden. 5) Ben Khedda, de premier van de voorlopige Algerijnse nationalisti sche regering (GPBA) zal in het ge heim pogingen doen om in het con flict te bemiddelen. Wat de toestand zo onoverzichtelijk maakt is de houding van het poli tieke bureau. Ben Bella, de leider ervan, heeft weer eens Algiers ver laten om steun te gaan zoeken daar waar hij weet dat hij die vinden kan, namelijk bij de verzetsgroepen Oran, Ourès, Noord- en Zuid-Con- stantine en Zuid-Algerije-Sahara. Hoewel het politieke bureau za terdag verklaarde niet te kunnen werken zo lang de militairen niet gehoorzamen, is het niet afgetreden DJAKARTA (AP, UPI) De inter nationale sportwedstrijden in Djakar ta dragen niet langer de titel „Azia tische spelen". De federatie die de spelen had georganiseerd heeft daar toe op verzoek van Japan besloten wegens de uitsluiting van Israël en Nationalistisch China. De vergadering waarin het besluit werd genomen, werd niet bijgewoond door de voorzitter, de sultan van Djok jakarta. en door de secretaris, de Indo nesische minister voor sportzaken R. Maladi. De spelen zijn nu met meer dan een internationale ontmoeting, waardoor de deelnemers wellicht kunnen ontsnappen aan de sancties waarmee de Internatio nale Amateur Atletiek Federatie na de uitsluiting van Israël en Nationalistisch China had gedreigd. De Japanse deelnemers en deelneem sters, die tot dusverre al negen gouden medailles hebben gewonnen, hadden van de Japanse Amateur Atletiek Federatie opdracht gekregen zich terug te trekken. Zij weigerden, omdat „in de ogen van de deelnemers uit Aziatische landen dit toernooi belangrijker is dan de Olympi sche Spelen". Zij zien de Aziatische spe len als hun eigen toernooi. (Ingezonden mededeling) iifeci - Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. U hebt toch ook een pijp? en blijft rustig doorgaan met het uitdelen van benoemingen en het af leggen van verklaringen. Gisteren zei Khider nog, dat Algiers als zetel van alle centrale diensten "slechts onder gezag kon staan van een cen trale macht, namelijk die van het politieke bureau. Daarmee bedoelde" hij dat het de militairen zijn, die in feite de macht in handen hebben, een macht die tot nu toe niemand hun heeft kunnen ontnemen. Niettemin oefenen de militairen geen macht, in de ware betekenis van het woord, uit. Integendeel. Zij schijnen zelfs de uiterlijke tekenen van hun macht, zoals de censuur van de kranten en de radio, geheel te hebben losgelaten. Kranten en ra dio brachten dus in hun edities van maandag weer lange uittreksels van de verklaringen van de leiders van de verzetsgroep-Oran. Daarin werden juist de militaire leiders van de verzetsgroep-Algiers ervan beschuldigd dat zij een greep naar de macht wilden doen. De bevolking werd opgeroepen zich te ontdoen van de elementen die de opbouw van de nieuwe staat en de opbloei van de economie bedreigen. De verzetsgroep-Oran die zich overigens geheel volgens de instruc ties van het politieke bureau, de „voormalige verzetsgroep-Oran" noemt liet tevens weten dat zij het politieke bureau zonder eni'g voorbehoud steunt. Met dit alles is Algiers weer te ruggekeerd naar de chaotische toe stand, waarin het zich bevond op 3 juli, luttele dagen na de onafhanke lijkheidsverklaring. De beste manier om van een pijp te ge nieten: stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van ge selecteerde tabakken. Door-en-door rijp, brandt langzaam en rookt heerlijk koel. HAAMSTEDE Hotel Ostoerio zal het tijdelijk tehuis worden voor een groep van 115 repatrianten uit Nieuw-Guinea, die maandag 3 september wordt ver wacht. Het zijn hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, die of met de Zuiderkruis of per vliegtuig aan zullen komen. Na aankomst gaan zij eerst naar een kazerne in Wezep om te worden door gelicht. Waarschijnlijk zullen zij de hele winter in het hotel, dat een capaciteit van 120 bedden heeft, blijven. ZANDVOORT Achter het caravan kamp Duinrand in Zandvoort is gister middag de dertienjarige Joost van Wilsen uit Amsterdam bij het graven van een hol in de duinen om het leven gekomen. De jongen had een brok beton onder graven, waardoor zand en beton gingen schuiven en de knaap werd bedolven. CASTRICUM Op een tiental meters van de ouderlijke woning is gisteravond op de Beverwijkerstraatweg in Castricum de zevenjarige Lida Brakenhoff door een auto gegrepen. Zij was op slag dood. Het kind was plotseling de weg overgesto ken. HENGELO De mannen die bij de Internationale Bedrijfstmaohine Maat schappij (I.B.M.) in Hengelo hebben in gebroken, hebben er in ieder geval geen twijfel over laten bestaan hoe laat zij het bedrijf zijn binnengedrongen. Op drie plaatsen drongen ze zaterdag nacht door het forceren van ramen de kantoren binnen. Doordat een van die ramen de stekker van een elektrische klok uit het stopcontact duwde, kwam vast te staan dat de inbraak om vijf mi nuten over vijf was gepleegd. De mannen gingen er met drieduizend gulden van door; zakjes met losse centen lieten zij op de bureaus liggen. Diezelfde nacht hebben zij nog vijf andere zaken in hetzelfde flatgebouw, De Telgen genaamd, met een bezoek vereerd. In een supermarkt stalen zij twintig gul den aan klein geld, in een sportzaak ruim duizend gulden en in twee modewinkels en een hoedenzaak totaal negentig gul den. AMSTERDAM (ANP). „Een persoon, 1.84 meter lang, flink pos tuur, zwart haar, gebogen wenk brauwen, ovale gelaatsvorm en don kerbruine ogen", luidde het signa lement van de Noord-Afrikaan, die zich gisteren voor de Amsterdam se rechtbank moest verantwoorden voor het stelen van een beurs met negenhonderd gulden. De officier van justitie geloofde niet dat ae opgegeven naam D. G. Mahmud juist was, daarom had hij gewoon „een persoon met signalement en drie pasfoto's" gedagvaard. Die unieke vorm van dagvaarding dreigde op het laatste moment nog mis te lopen. Voor de rechters ver scheen een man met een baard. De ze gaf echter vlot toe dat hij zonder baard precies dezelfde was als de man op de pasfoto's. Hij maakte zich nu bekend als de 26-jarige kelner Mohammed B. uit Tunesië. Op 9 juli werd de man in een Amsterdamse nachtclub aange houden. Bij zijn arrestatie zei hij de 22-jarige student en filmfigurant Mah mud uit Tripoli te zijn. „Dat zei ik alleen omdat ilt een vals paspoort had van de F.L.N.", verklaarde hij gisteren. Hij ontkende de diefstal te hebben gepleegd. „Dat heeft een Marokkaanse vriend gedaan met wie ik die avond op stap was". De getuigen een barkeeper en een kelner hadden daarvan echter niets gezien. Met grote vingervlugheid zou de Tunesiër in de nachtclub de porte- monnaie hebben gestolen, het geld eruit hebben gehaald en de lege beurs daarna weer hebben teruggestopt. Toen de bestolene ziin geld miste fouilleerde hij de Tunesiër zonder succes. Deze had het geld inmiddels in zijn sok gestopt. De officier geloofde niet veel van de verwarrende verhalen van de ver dachte. Hij eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest. HOLLANDIA. Vandaag en mor- neming van de vijf infiltranten (afkom- _„n„ stig van een onderzeeboot) was gemeld, gen zullen Indonesische vliegtuigen wist gjsteren echter alleen maar van het boven Nieuw-Guinea verschijnen. Ze „paniekschot". Hem was niet meegedeeld zullen honderdduizenden pamfletten ^oten ^e<^er'ant*erE °°'c hadden 8®" uitwerpen om geïsoleerde infiltranten ^het onderzoek van de waarnemers in het oerwoud op de hoogte te stellen was ook niet gebleken dat de Neder- van het militaire bestand en het landers het vuren hadden beantwoord. Op grond daarvan had Melin geconclu- staakt-het-vuren. deerd dat de patrouille „uiterst gediscipli- In de vliegtuigen zullen waarnemers Zorden^n^fvoor^ M van de Uno meevliegen „om er zeker van te zijn dat er alleen pamfletten worden TTTTVE'DTT'T uitgeworpen", zoals de leider van het UI I GlLr U 1 team militaire waarnemers in Nieuw- Guinea, kapitein-luitenant ter zee Melin Bij Fak Fak hebben zich dit weekeinde het uitdrukte. De pamfletten zullen wor- acht Indonesische infiltranten gemeld, den uitgeworpen uit twee Indonesische Zij waren uitgeput. Twee van hen zijn in vliegtuigen van het type Hercules. het ziekenhuis opgenomen. Een negende infiltrant is nog naar Fak Fak op weg. De vliegroutes zijn van tevoren vast- ;esteld. Generaal Rikhye heeft daarover De drie Indonesische parachutisten, jesprekingen in Djakarta gevoerd en de die in Australisch Nieuw-Guinea wer- resultaten aan overste Melin in Hollan- den aangehouden, zijn over de grens met dia doorgegeven. Bij die routes is in Hol- westelijk Nieuw-Guinea teruggeleid, landia iets merkwaardigs opgevallen. Van onze correspondent BONN In Oost-Berlijn is pas giste ren, in tegenwoordigheid van zeker driehonderd mensen, de op 17 augustus doodgeschoten achttienjarige Oostber- lijnse bouwvakarbeider Peter Fechter begraven. De Oostduitse communisti sche leiders hadden verboden dat de ter aardebestelling een kerkelijk karakter zou krijgen. De Westberlijnse familiele den van de jongen werden niet toegela ten. Peter Fechter werd tijdens een po ging om van Oost- naar West-Berlijn te vluchten vlak bij de muur door de Volkspolitie neergeschoten. De Vopo's lieten de eerst luid om hulp roepende later nog slechts kreunende jongen let terlijk doodbloeden; ze weigerden hem eerste hulp te verlenen. Pas na tachtig minuten stuurden ze een paar man op de neergeschoten vluchteling af, die toen reeds overleden was. Ook van Amerikaanse zijde was men niet bereid de jonge vluchteling, die vlak bjj de Amerikaanse doorlaat post checkpoint Charlie lag en wiens ge kreun door tientallen mensen aan de Westberlijnse kant van de muur werd gehoord, te helpen. Deze moord was de oorzaak van een reeks Westberlijnse de monstraties tegen Oostduitsers en Rus sen en zelfs enkele malen tegen Ameri- kdllCR Enkele Amerikaanse en andere niet- Duitse journalisten waren gisteren bij de begrafenis van Peter Fechter in Oost-Berlijn aanwezig. Toen zij op de terugweg Oost-Berlijn wilde verlaten werden zij door de Oostduitse politie opgepakt en naar het Oostduitse minis terie van buitenlandse zaken gebracht. Daar deelde men hen mee dat de be richtgeving over de dood van de bouw vakarbeider als een onvriendelijke daad jegens de Oostduitse regering werd be schouwd. Na deze mededeling lieten de Oostduitsers de Westelijke journalisten weer vrij. De Verenigde Staten hebben giste ren ook namens Groot-Britannië en Frankrijk, in Moskou een nota laten overhandigen waarin zij de Sowjetunie opnieuw uitnodigen tot het houden van een vier-mogendhedenconferentie over de gevaarlijke toestand in Berlijn. Zij beschuldigen de Sowjetunie ervan dat zij de Oostduitse Volkspolitie bij het be drijven van haar wreedheden maar rus tig haar gang laat gaan. De moord op Peter Fechter wordt met name m ae nota genoemd. Van onze correspondent PARIJS. Buitenlandse automobilis ten, die zich naar Frankrijk begeven zullen binnenkort aan de Franse grens een beleefd doch dringend verzoek krij gen om gedurende hun verblijf in Frank rijk hun witte koplampen door een gele verlichting te vervangen. Zoals bekend verondersteld mag wor den, zijn de gele autolampen in Frank rijk voor de Fransen verplicht gesteld. Franse fabrieken mogen geen auto's afleveren zonder deze gele lampen. Het is echter niet mogelijk om de bui tenlanders, die in Frankrijk met witte lichten willen blijven rond rijden, te dwingen van verlichting te veranderen, omdat Frankrijk mede-ondertekenaar is van de verkeersconventie van Genève, die zowel de gele als de witte verlich ting erkent. Bij de komende onderhandelingen over een uniforme Europese verkeersconven tie zal Frankrijk evenwel, steunend op wetenschappelijke en medische statistie ken en rapporten, trachten de witte autoverlichting te doen verbieden in de landen van de Euromarkt. PEEL, eiland Man Drie Scheve- ningse vissers, de 53-jarige P. S., de 41-jarig L, de H. en de achttienjarige T. van der T„ zijn gisteren in Peel op het eiland Man beboet wegens het niet aangeven van drank en sigaretten. Het kostte hen resp. veertig, dertig en 25 pond sterling. Later bleek dat de mannen, opvaren den van de SOH 102, van plan waren ge weest «en feestje te geven in Peel, uit dank voor de gastvrijheid hun vorig jaar betoond. Zij hadden daarvoor vijf tig flessen drank en een grote hoeveel heid sigaretten meegenomen. „Ik ge loof dat de overtreding eerder het ge volg was van goedheid des harten, dan het resultaat van winstbejag", zei in specteur Robert MacDuff voor de rechtbank. (Ingezonden mededeling voor blijvende veebetering Vormt een genezend* lug op d* maagwand Vandaag zal een Hercules van Indone sisch gebied naar Sorong en Manokwari vliegen en een andere Hercules van Am- bon naar Fak Fak en Kaimana. Morgen vliegen Herculessen naar Jera en Me- rauke. In Hollandia nu heeft het be vreemding gewekt dat de vliegtuigen ook bij Manokwari en Jera pamfletten zullen uitwerpen. Voor zover in Hollandia he kend was, zijn daar geen infiltranten. Generaal Rikhye vertrekt vandaag weer uit Djakarta naar Hollandia. Hij zal reizen via Bangkok in gezelschap van ces Indonesische officieren, die deel zul len gaan uitmaken van de verbindings commissie. die in Hollandia wordt ge vestigd. Ook dat laatste is wat merkwaardig, tn het Nederlands-Indonesische akkoord wordt voorzien in een verbindingscom- missie bestaande uit drie Nederlanders, drie Indonesiërs eri drie officieren van de Uno. In Hollandia veronderstelde overste Melin dat Indonesië had gevraagd om sen grotere vertegenwoordiging en dat Oe Thant daarover wel de Nederlandse regering zou hebben geraadpleegd. (In Den Haag kon men ons dat gisteravond niet bevestigen). Intussen is gisteren pas bekend geworden dat het vrijdag tussen Neder landse troepen en Indonesische infiltran ten toch nog tot een vuurcontact is ge komen, waarbij overigens niemand werd getroffen. Het gebeurde bij Ifar nabij Hollandia. De garnizoenscommandant van Ifar vertelde de speciale correspondent van het A.N.P. dat een politiepatrouille vijf infiltranten had ontmoet. De Indonesiërs hadden een „paniekschot" gelost. De patrouille antwoordde met een korte serie schoten. De Indonesiërs kwamen daarop onmiddellijk met de handen om hoog uit de bebossing te voorschijn. Overste Melin, aan wie de gevangen- Van onze correspondent PARIJS. Langs precies dezelf de weg die hij woensdag volgde toen er een aanslag op hem werd gepleegd, is president de Gaulle in gezelschap van zijn vrouw na af loop van zijn vakantie te Colombey- les-deux-Eglises te Parijs terugge keerd. Bij het passeren van de plaats waar de aanslag gepleegd was keek de Gaulle noch zijn vrouw op of om. Ditmaal was de bewaking van de presidentiële stoet op volle sterkte. Langs de gehele weg stondeh om de vijfhonderd meter politieagenten en inspecteurs, van wie velen in burger. De „verspiedersbrigade", die enkele minuten aan de-officiële stoet vooraf pleegt te gaan, was ook weer aanwe zig. De auto van de Gaulle, die ditmaal voorop reed in de stoet van drie, werd omzwermd door motorpolitie en gevolgd door auto's van zijn persoon lijke lijfwacht en van de politie. De stoet werd geslo.ten door een wagen waarin zes tot de tanden gewapende agenten zaten. In Parijs werden be halve de boulevards en Seinekaden, waarlangs de stoet trok, ook de zij straten en parallelwegen bewaakt. Inmiddels zoekt de politie van ge heel Frankrijk naar een zekere Anto- nin Favier, die op 10 augustus te Amiens een auto huurde. Hij diende zich aan als Colombier uit Briey. Hij betaalde de borgsom van de wagen met een chèque, waarvan gisteren is gebleken dat zij niet gedekt was. Als gevolg daarvan is men te weten geko men wie zich achter de valse naam Colombier verschool. Favier was namelijk in 1958 uit Al giers overgekomen waar hij twee jaar had doorgebracht (zij het in de gevangenis) en was als elektricien gaan werken bij een onderneming te Uckange (Moezel). Oo 4 juli was hij niet meer op zijn werk verschenen en tegelijkertijd constateerde een van zijn collega's, een zekere Colombier. dat zijn rijbewijs en - zijn chèqueboekje verdwenen waren, Onmiddellijk liet hij al zijn geld op een nieuwe rekening zetten. Hoewel het niet vaststaat dat Favier iets heeft uit te staan met de aanslag op de Gaulle, meent de politie dat er gezien de datum waarop hij zijn wa gen gehuurd heeft, gezien zijn verle den, gezien ook het adres waar hij de wagen huurde (de geheimzinnige iMu- rat huurde daar ook zijn auto), vol doende redenen zijn om hem in ver band met de aanslag te brengen. Vanwege de gemakkelijke wijze, waarop de daders van de aanslag aan een uitgebreid autopark zijn gekomen achteraf is gebleken dat er negen auto's voor de uitvoering van de aan slag werden gebruikt overweegt men het toezicht op het verhuren van auto's te verscherpen. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5