Zonnebloemwerk geniet te weinig Kroniekschrijver Boxhorn 350 jaar geleden geboren Koninklijk zilver voor brandweercommandant Britse het „speerpunten" in spoor van nazi's Strip die jonge meisjes de weg wijst Sport GROTE PROPAGANDA-ACTIE VOOR DEELNEMING CURSUS „De Graanhalm in floodlight Persleiding voor afvalwater naar de Westerschelde Perspectief voor Bergen op Zoom Westhoek weer in fruitcorso Meer bezoek aan de Watertoren Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Bedrij f sleven heeft voordeel ondervonden Herstellen zoutschade werd aanbesteed DERDE PLAN OP BREED FUNDAMENT Straatprediking in Bergen op Zoom Nieuwe dakbedekking Meer verlichting in Scherpenisse Voor de laatste maal dia's en films w&nöeünqen öoor öe zeeuwse histORie Vele geschenken voor de heer J. Knuit Eerste steenlegging Bergen op Zoom zoekt tijdelijke oplossing voor jachthaven FLUITCONCERT VOOR BEKLAAGDEN Dinsdag 28 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk TN HET leven van tal van mensen vooral in dat van jongeren neemt de sport een belangrijke plaats in. Naarmate er meer vrije tijd is ge komen, is ook de belangstelling voor de sport toegenomen. Wij delen niet het standpunt van die mensen, die menen tegen sportbeoefening in elke vorm te moeten zijn. Wij zijn van mening dat het beoefenen van sport een zeer zinvolle vrije- tijdsbesteding is, die o.a. goede karaktereigenschap pén tot ontwikkeling kan brengen en slechte kan tegengaan. Bovendien kan het actief deelnemen aan een tak van sport van groot belang zijn voor de lichamelijke ontwikkeling, die men in gunstige zin moet bevorderen omdat de mens met ziel èn lichaam is ge schapen. Het lichaam mag men niet gering achten, want men heeft het van God ontvangen. Er is dus veel te zeggen voor sportbeoefening en voor lichamelijke ontwikkeling. Op zich zelf zijn er geen bezwaren tegen. Er is echter in de loop der jaren een der mate grote overtrekking van de bete kenis der sportbeoefening ontstaan, dat tegen tal van hedendaagse vormen van sportbeoefening terughoudendheid dient te bestaan. De voetbalsport bijv. krijgt een zo grote aandacht, dat we ons wel eens afvragen of deze interesse nog wel binnen redelijke verhoudingen ligt. Deze belangstelling ontvangt de voet balsport namelijk niet in de eerste plaats van de mensen, die de sport beoefenen, doch van een groot leger van mensen, dat commentariërend zich bezig houdt met de elftallen, die binnen de krijtlijnen wedstrijden spe len. Er zijn tal van mensen, die met de voetbalsport opstaan en naar bed gaan. Deze sport is voor hen bijna het een en het al geworden. Hier is naar onze mening beslist sprake van een ongezonde belangstel ling. De voetbalsport is in te sterke mate een kijkspel geworden. De ge volgen zijn dan ook niet uitgebleven. De laatste jaren is ook in Nederland het beroepsvoetbal ontstaan, waarbij goede spelers verhandeld worden in een sfeer, die doet denken aan de vee markt. Deze tak van sport is in bij zondere mate in de commercie ge trokken en dan schrijven wij nog niet eens over de toto de gokkerij die aan de voetbalsport is verbonden. Ten overvloede dit: we hebben geen bezwaar tegen amateurvoetbal, mits de belangstelling redelijk blijft. Wij rillen echter wel eens, als we mannen ontmoeten, die in de conversatie aan deze sport een allesoverheersende plaats hebben gegeven. Daarom mag naar onze mening de vraag worden gesteld of het aanbe veling verdient andere takken van .sport meer in de belangstellingssfeer te plaatsen. We denken in dit verband o.a. aan volleybal en korfbal. Het zal uitermate moeilijk zijn de massaliteit, die rond de voetbalsport van liever lede is ontstaan, minder te doen wor den, maar het zal zeker een goed streven zijn aan de vermindering van volksoplopen, die men bij voetbal wedstrijden dikwijls ervaart, mede te werken. Het ligt naar onze mening in de eerste plaats op de weg van ouders, jeugdleiders en leraren in de lichame lijke opvoeding aan onze scholen in die richting te werken. MIDDELBURG. Er is een Zeeuws stripverhaal op de markt gekomen. Geen relaas zoals de stories op pagina twee van dit blad, maar een strip in brochurevorm met een zeer veelzeggende moraal: Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst. Het ge schriftje handelt over het Zonnebloemwerk, een vorm van aktivi- teit die helaas in Zeeland nog te weinig belangstelling geniet. Er zijn nog altijd mensen die niet of maar nauwelijks op de hoogte zijn van wat dit werk inhoudt. Heel in het kort (en een beetje j£roog gezegd)Het Zonnebloemwerk beoogt de vorming van meis- jes die na de lagere school in een nieuwe levenssituatie komen. Die persoonlijkheidsvorming richt zich op het dragen van verantwoor delijkheid en het samenwerken met andere meisjes. Het mei-sje krijgt daardoor de richting aangewezen die leidt naar een eigen (vaak met verantwoordelijkheid omklede) plaats in de maat schappij. De brochure nu is bedoeld om meer bekendheid aan het Zonnebloemwerk (met name op Walcheren) te geven. jaren bleek een versteviging van het personeelsbestand. Op het ogenblik vol gen in Nederland 30.000 meisjes een Zonnebloemcursus. Landelijk bekeken neemt Zee land geen hoge plaats in. Het werk komt hier door verschil lende oorzaken wat achteraan. Het stichtingsbestuur op Walche ren hoopt echter dat de achter stand spoedig kan worden inge haald. Dit kan bereikt worden in dien werkgevers en bedrijfsjeugd het belang van het Zonnebloem werk nog meer gaan inzien. Sa menwerking kan hier veel tot stand brengen. ZIERIKZEE. Ófschoon de waters- te bedrijfstijd geven, maar dit is op>odramp nu weer al bijna tien jaar Walcheren nog niet mogelijk Het ge-| «arter de rug beurt nu nog op avonden te de tedus- HAAMSTEDE. Met de floodlight- verlichting van de korenmolen „De Graanhalm" op vrijdagavond heeft de eigenaar, de heer W. D. Dijkman een groot succes gehad. 'De gehele avond be stond er belangstelling voor de prachti ge aanblik die de molen bood. De heer Dijikman werd o.a. geluk ge wenst door de burgemeester, jhr. R. J. H. Q. Köell en de voorzitter van V.V.V., de heer N. H. Lysen, die zijn geluk wens vergezeld deed gaan van bloemen. Ook anderen boden hun gelukwensen aan. Van heel ver was het zuiver witte rompgedeelte van de molen zichtbaar. Het succes was dermate groot, dat de eigenaar ook zaterdagavond de 5 mach tige schijnwerpers nogmaals deed ont branden. Ook nu bleven veel toevallig passerenden even staan, om het maar zelden voorkomende lichtfeest te aan schouwen. trie- en huishoudscholen. Gestreefd wordt naar het verkrijgen van een eigen jeugdgebouw. Een greep uit het pro- Een kleine duizend meisjes tussen 15 gramma van de cursus: Mens en maat- en 21 jaar op dit ..eiland' kunnen in schappij, huishoudelijke vorming, kle- de komende dagen de propagandastrip tegemoet zien. Zij verwijst aan het slot naar een tweetal avonden tijdens wel ke het Zonnebloemwerk het uitgespro ken accent zal krijgen. De eerste avond wordt gehouden op 4 september in De Schakel te Middelburg en de twee de een dag later in Het Anker te Vlis singen. De bijeenkomsten beginnen om halfaeht. De Zomiebtoemstrip is geen sensa tioneel verhaal, ook niet spannend of fantastisch, alleen maar boeiend en dat zegt al genoeg. Als je, staat er in de beeldroman, later een gezin hebt en een van de kinderen is wat han gerig, dan is het fijn wanneer je op de Zonnebloemcursus wat over kinder ziekten hebt gehoord. En verder kun je op een regenachtige dag de han- denarbeidlessen in de praktijk bren gen. Of als er visite komt, een heer lijk gerecht klaarmaken. Bovendien behoeft er geen couturier aan te pas te komen als je een nieuw japonnetje wilt hebben, je maakt het netjes zelf. En... enfin wij kunnen doorgaan. Meisjes die er iets voor voelen moe ten zelf maar gaan luisteren op de 4e en 5e september. Zij horen dan meteen dat er tijdens de cursus, die twee jaar duurt, ook excursies ge maakt worden. Uitbreiding ding en verzorging van het uiterlijk, ex pressie, handenarbeid, muziek, spel, sport, dans. Andere activiteiten: Het maken van excursies, verzorgen van avonden, bezoeken van uitvoeringen. Achterstand Een belangrijke vraag is natuurlijk: Wie bekostigt het vormingswerk? Wel, het rijk neemt 40 pet. voor zijn reke ning, de provincie (in principe) 20 en de gemeente (ook al in principe) even eens 20. De resterende 20 pet. moet uit eigen middelen betaald worden: Do naties en bijdragen van werkgevers en cursisten. Men kan zich voorts de vraag stellen of de werkgever ook voordeel heeft van dit vormingswerk. De er. varing heeft geleerd dat het bedrijfsle ven profijt heeft van de persoonlijkheids vorming der werknemers. In de loop der In Middelburg bestaat het Zonnebloem werk al bijna zes jaar, in Vlissingen twaalf maanden. Maar het aantal cur sisten is volgens de leiding nog sterk voor uitbreiding vatbaar. Zoals de za ken nu staan kan het aantal meisjes ze ker nog verdubbeld worden. Dat is ook belangrijk voor de subsidie, want hoe meer meisjes hoe groter de kans op een volledig gesubsidieerde leidster. Bij de aanvang van de laatste cursus waren zowel in Middelburg als in Vlissingen veertig meisjes ingeschreven. Daarbij waren jongedames die een kantoorbaan hadden, maar ook jonge vrouwen die hun brood met handwerk verdienen. Tussen beide categorieën heerst de prettigst denkbare verhouding. Het liefst zou men het vormingswerk BERGEN OP ZOOM. Voor de derde maal is bij een aantal West Brabantse gemeenten een plan ter tafel gekomen dat voor ziet in de aanleg van een pers-af- voerleiding voor de riolering naar de Westerschelde. Begin april 1950 heeft reeds het ge meentebestuur van Bergen op Zoom een jiplan op laten maken door ir. Bon- .gaerts. In dit plan was een persleiding .gedacht die via de spoorlijn Roosendaal- Vlissingen zou lopen en die uit zou mon den in de Westerschelde bij Bath. De kosten zouden toen bijna twee miljoen gulden hebben bedragen. Daar kwam mog bij de bouw van een persstation voor de som van 420.000 gulden. Een -goed jaar geleden kwam een tweede plan op de groene tafels. Nu zouden Bergen op Zoom en Roosen daal samen een persleiding aanleggen waarbij nagenoetg dezelfde route was gepland als de eerste keer. Ook dit plan werd ,,in studie" genomen, in middels werden de kosten op het dub bele begroot. Het plan dat thans besproken wordt, schijnt steviger op zijn fundamenten te staan. Nu hebben nl. zeven gemeenten in West-Brabant de handen ineengesla gen om samen een oplossing te creeren voor hun afvalwater. Buiten Bergen op Zoom en Roosendaal zouden dit nog zijn: Steenbergen, Wouw, Ruophen, Et- ten en Woensdrecht. Vorig jaacr septem ber heeft men een werkcommissie in het leven geroepen, gevormd uit de zeven gemeenten. Deze leden hebben thans in zoverre overeenstemming bereikt dat men het werk dit jaar denkt aan te be steden. Het zou dan een persleiding worden van ongev»?er 70 km lengte met een zes tal persstations. Als dit plan gerealiseerd kan worden Strandfeest Westkapelle WESTKAPELLE. De V.V.V. West kapelle organiseerde het laatste strand-1 feest van het seizoen. Aan de verschil lende spelen werd met grote animo deel genomen. Aan het eind van de middagj werden de prijzen uitgereikt door de Kon. heer Th. H. de Meester als voorzitter van de V.V.V. men hoopt dat het binnen vier jaar gereed kan komen dan betekent dit dat het riolering>swateT van de fabrieken niet meer in de kanalen geloosd moet worden. Strand Voor Bergen op Zoom zou dit de mogelijkheid scheppen van een strand met badgelegenheid langs de kust van de Oosterschelde. Dit is thans nog onmogelijk omdat de afvoer van de stadsriolering ter plaatse uitmondt in de Ooster schelde. HAAMSTEDE. Behalve de fruit oogst. waaraan de fruitkwekers uit de Westhoek sinds enige weken de handen vol hebben, gloort in de verte weer het Fruitcorso in Goes. Een fruit- manifestatie waaraan de Westihoekse kwekers de afgelopen twee jaar met enorm succes hebben deelgenomen. Het was op een vergadering van de N.F.O. gecombineerd met Pomona dat de voor zitter van Pomona, de heer J. C. de Feiter, het plan opperde om aan het Fruitcorso deel te nemen met een praalwagen, teneinde het toch al zo be kende Westhoekse fruit, via dit corso, nog meer in de belangstelling van het publiek te brengen. Na het succe met „Egypte" in 1901 staat nu 15 september 1962 voor de deur. De derde zaterdag in septem ber, dus over 3 weken gaat het weer gebeuren. Inmiddels zijn de plannen al in uitvoering en is men begonnen met de opbouw van de wagen. Wat de wa gen voor gaat stellen, moet voorlopig nog geheim blijven, doch dat het weer iets aparts wordt, is zeker. De wagen is met nog 3 meter verlengd, zodat ■het wel een enorme lengte is gewor den met zijn 10 meter. Ook dit jaar zal alleen het ruwe werk te Burgh wor. den uitgevoerd waarna enige dagen voor de grote dag te Goes de wagens wor den afgewerkt. Getracht zal dan worden om direct na afloop de wagen weer naar Schouwen te vervoeren, waarna op maandag 17 september de wagen aan het eigen publiek zal worden voor gesteld. Ten einde de wagen wat more le en muzikale steun te geven zal de Harmonie „Witte van Haemste- de'' met drumband ook weer van de partij zijn. BERGEN OP ZOOM. Evenals vo rig jaar heeft men ook thans een serie straatpredikingen in Bergen op Zoom georganiseerd. De actie zal weer staan onder de bezielende leiding van ds. J. Offers uit Sittard. De straatsamenkom sten zullen van 10 tot en met 14 sep tember plaatsvinden. Men zal gebruik maken van een geluidswagen. BERGEN OP ZOOM. In de com missiekamer van het stadhuis te Ber gen op Zoom werd namens B. en W. door de directeur van gemeentewerken aanbesteed het vernieuwen en verbete ren van diverse dakbedekkingen op het gemeentehuis en bijgebouwen te Bergen op Zoom. Er was slechts een inschrijving bin nen gekomen en wel van de fa. A. Job- se te Middelburg voor 28.377. Over de gunning zal later worden beslist. SCHERPENISSE. De gemeenteraad van Scherpenisse komt vanmiddag om drie uur in openbare vergadering bij een. Op de agenda prijkt ondermeer een meerderheidsvoorstel van B. en W. om de muziekvereniging „Eendracht" 100 gulden meer subsidie te verlenen en dus te brengen op 550 gulden. Andere voorstellen zijn verbetering van de verlichting in de Kerkstraat, verhuur gemeentewoning Achterweg 34a, huur verhoging perceel Spuidamstraat 6 en vaststelling uitbreidingsplan in hoofd zaak 1961. Duiveland nog regelmatig herstellingen aan gebouwen uitgevoerd vanwege de [zoutschade. Deze week werd namens de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" te Zie- rikzee aanbesteed het herstellen van zoutschade aan de Beatrixschool te Zie- rikzee. De laagste inschrijver was L. W. Boogerd te Oosterland voor een to taalbedrag van 11.735. Bouw aardappelkoelhuis IDREISCHOR. Door het aannemings bedrijf M. Slager wordt momenteel ge werkt aan de voltooiing van een aard appelkoelhuis op het voormalige haven terrein „Beldert" voor aardappelhandel Joh. Cats te Nieuwerkerk. Wanneer het gehele aardappelhandel- complex gereed gekomen zal zijn be staat de opslagruimte uit drie loodsen en een sorteergebouw. Het in aanbouw zijnde gebouw is speciaal bestemd voor het opslaan van aardappelen die los ge stort wonden. Vroeger werden de mees te aardappelen in jute zakken aange voerd. maar vanwege de voortschrij dende mechanisatie in de landbouwsec tor worden veel aardappelen los op de wagens vervoerd om zo hun weg naar de aardappelkoelhuizen te vinden. HAAMSTEDE. Aan de vertoningen van de veel gewaardeerde voorstellin gen -van „Schouwens Westhoek" komt deze week een einde. Gisteravond was het de laatste maal dat ds. Boer in de Winterkerk zijn diaserie „De kerk in klank en kleur" vertoonde, na een zeer groot succes. Het totaal aantal bezoe kers is nog niet bekend, doch het over treft ver^e de verwachtingen. Ook de beide filmvoorstellingen, „Schouwens Westhoek" getiteld, draaien deze week voor het laatst. Ook deze na tuurfilm heeft dit jaar weer talloze be zoekers getrokken, zoveel, dat op enige avonden toeschouwers geweigerd moes ten worden en naar een volgende avond verwezen moesten worden. Wel een be wijs dat de heren v. d. Berge en Boot met deze -vertoningen nog steeds in de belangstelling blijven. Woensdag- en donderdagavond kunt u nog een natuur wandeling door de Westhoek, rustig op een stoel gezeten, op het witte doek meemaken. Voor het volgende jaar hebben de or ganisatoren van de dia-avond en de filmvoorstellingen nu reeds grote plan nen. Te Goes- en Eindhoven slaagden voor patroon waterfitter de heren Jac, Slager Azn. en G. Roozemond te Drei- schor. TE'RNEUZEN. Hoewel het weer niet altijd even aantrekkelijk is ge weest voor een bezoek aan de Terneu» zense watertoren zijn er toch. in ver gelijking met vorig jaar. al 600 bezoe kers meer geweest. Vorige week werd zelfs de 10.000ste bezoekster van dit seizoen genoteerd, t.w. ipcvr. S. War- net-Buijse uit'Moerbeke-Waes. Als her innering ontving zij een fraaie foto van het gebouw. Vooral vele Belgen to nen grote belangstelling voor het im posante 'bouwwerk. Het uitzicht is dan ook bijzonder fraai: bij helder weer ziet men Vlissingen, de Lange Jan te Middelburg, de televisietoren van Goes, de Braakman enz. door L van Wallenburg TUIST 35» jaar geleden op 28 au- J gustus 1612 werd de kroniek schrijver Boxhorn geboren. Hij was geen Zeeuw, hoewel zijn geboorteplaats Bergen op Zoom, vlak tegen Zeeland aanligt. Maar door zijn huwelijk met een Zeeuwse vrouw had hü hier veel fa milie en vrienden. Door zijn kroniek over Zeeland heeft hij bekendheid ge geven aan onze provincie. Hij voelde veel voor de historie van ons gewest en was graag officieel historieschrijver van de Staten van Zeeland geworden, maar dat is niet gelukt. Zijn volledige naam was Marcus Zue- ris Boxhorn. Met een dubbele achter naam dus. Ik heb eens enkele artikelen over Zeeuwse familienamen in ons blad geschreven en toen nog enkele voorbeel den van dubbele namen gegeven. Dat kwam vroeger vaak voor. Zijn grootva der was d-s. Jacob Zueris en getrouwd met Anna Boxhorn. Hun zoon werd eveneens predikant en nam zowel de naam van zijn vader als van zijn moe der aan: Henricus Zueris Boxhorn. Diens zoon Mar-c-us is onze kroniekschrijver. Hij is in 1639 getrouwd met Suzanna Duvelaar, dochter van een Middelburg se burgemeester. Ze kregen 2 dochters: Johanna en Anna Ju-stina. De laatste was getrouwd met Joh. van Miggrode. Hun zoon werd naar zijn grootvader Marcus genoemd en droeg als achterna men Zueris Boxhorn van Miggrode. Drie stuks dus. Hij is verscheidene jaren pre dikant in Philippine geweest. Maar nu genoeg over de namen. We keren terug tot onze kroniekschrijver Marcus Zueris Boxhorn. Na zijn studietijd in Leiden werd hij daar eerst buitengewoon hoog leraar in de welsprekendheid en in 1640 gewoon hoogleraar. Later kreeg hij er ook de geschiedenis bij. Hij heeft hard gewerkt en is in 1653 op 41-jarige leef tijd reeds gestorven. ZIJN KRONIEK In 1644 verscheen de kroniek van Box horn, zoals deze meestal wordt genoemd. Eigenlijk was het de 3e druk van de kroniek van Reygersbergh. Dat zit zo. In 1551 verscheen „Dye Cronijcke van Zeelandt", de eerste kroniek van enige •De bestrating en de riolering van de Weststraat te Sint-Annaland is thans gereed gekomen. Ook de Tienhoven na dert haar voltooiing. Dergelijke werk zaamheden moeten nu ook nog in de Noordstraat geschieden. Eén en ander heeft tot gevolg, dat het verkeer van genoemde straten voorlopig omgeleid moet worden. WOLPHAARTSDIJK. Op bijzon der hartelijke en ongedwongen wijze heeft de heer J. Knuit maandagavond in café Ossewaarde te Wolphaartsdljk, te midden van raadsleden het brand weerkorps, de leden van de rijkspolitie en het gemeentepersoneei te Wol- phaartsdijk het feit herdacht, dat hij 40 jaar geleden als spuitgast werd opge nomen in het vrijwillige brandweer corps en het in die tijd bracht tot on dercommandant van deze brandweer. De heer Knuit nam tevens afscheid van dit corps en het moet voor hem een grote genoegdoening zijn geweest, dat hij voor zijn werk koninklijke waarde ring verkreeg in de vorm van de zil veren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze onder scheiding werd hem opgespeld door burgemeester Ter Haar Romeyn die hem tevoren had toegesproken. De burgemeester herinnerde hem er aan hoe hij op 28 augustus 1922 zijn eer ste schreden zette in het brandweer corps en dat hij gezien zijn leeftijd reeds twee jaar geleden zijn functie had moeten neerleggen. „Dat u", aldus de burgemeester, „nog twee jaar bent aan gebleven was niet om u de veertig ja ren te laten volmaken maar om van ZOUTELANDE Vanmorgen om tien uur vindt de eerste-steenlegging filaats voor de bouw van de Christe- ijke Kleuterschool. De plechtigheid zal verricht worden door de voorzitter van het schoolbestuur, ds. Joh. van Dulle- men. Dreischor-jeugd verloor van S.K.N.W.K. DRE1SOHOR. De returnontmoeting tussen de twee voetbalelftallen van jeug dige spelers tot 18 jaar van Dreischor en SKNWK uit Nieuwerkerk leverde dit maal een 34 zege Op voor de gasten. De doelpunten werden voor SKNWK gescoord door Jan Gaanderse, A. Heij- boer, W. Radewalt en W. de Vlieger. Dreischor doelpuntte door Kees Lode- wijk (2x) en Wim Nuijens. BERGEN OP ZOOM. B. en W. van Bergen op Zoom hebben de raad een nota gestuurd waarin ze nadere gegevens mededelen over de jachthaven. Uit een bespreking die het college heeft gevoerd met Gedeputeerd Staten is gebleken dat men niet op een subsidie van rijkswege •hoeft te rekenen zolang in venband met de Schelde-Rijn verbinding geen defi nitieve beslissing is genomen nzake de meest gewenste ligigng van de jacht haven. Indien echter geen rijkssubsidie wordt verleend en de kosten derhalve uitsluitend door de gemeente gedragen zullen moeten worden, verwacht men Wel de nodige moeilijkheden. Het is te voorzien dat zulks de draagkracht van de gemeente te boven gaat. Maar afgezien van dit alles zou men toch nog geen voortgang kunnen ma ken om-dat de betreffende gronden nog niet in eigendom van de gemeente zijn. Gezien deze moeilijkheden, waarvan vaststaat dat voorshands geen snelle oplossing kan worden verwacht, hebben B. en W. het voornemen te kennen ge geven een provisorische oplossing te willen creëren in het havenkanaal en in de zwaaikom van de Theodorushaven. In een weiland bij het goede Vrouwenpolder dartelen tussen de rood- en zwartbonte koeien twee voor Zeeland niet bepaald alledaagse ver schijningen. Twee jonge ezeltjes één licht grijs en één zwart-bruin stammen rechtstreeks uit het zonnige Spanje en verbazen de rasechte Zeeuwse koeien en de zware, grove trekpaarden dag in dag uit met hun vurig Spaans gehuppel over het Vrouwenpolderse grasland. De jonge langoren zijn eigendom van de heer F. Leijnse uit Middelburg, die in Vrouwenpolder een kampeerterrein exploiteert en zijn Spaanse have zomaar" kocht, alleen voor de aardigheid en ook al om de kamperende kindertjes eens iets leuks te laten zien. De heer Leijnse, behalve camping-baas ook nog veekoopman, ziet iets in deze grappige dieren. Twee jaar geleden regeerde Sokrates in de Leijnseweide en Sokrates bleek van mening te zijn dat hij de enigszins dubieuze faam van zijn soortgenoten moest vergroten en werd het meest onhandelbare dier dat denkbaar was. Geplaagd en gesard door kamperende kinderen, die zich verveelden, ging Sokrates aan het bijten en slaan bij een ieder die het waagde zijn wei in te stappen. Uiteindelijk belandde Sókratesje-lief bij circus Boltini en na een pony grazen nu zijn twee opuolgers in de loeide, die door al hun Spaanse vurigheid nog niet eens aan ezelkuren gedacht hébben uw kwaliteiten te kunnen profiteren bij de ter hand genomen reorganisatie van het corps en opdat u hierbij een oogje in het zeil kon houden en het gemeen tebestuur van advies kon dienen." Vooral in de ramp van 1953, zo ver volgde de burgemeester kweekte u een grote goodwill toen u verschillende men sen het leven kon redden. Hij dankte de heer Knuit ook voor het feit dat, toen er op het politieke vlak een beroep op hem werd gedaan hij geen neen zeide waardoor hij eerst als raadslid en la ter ook als wethouder zijn intrede maakte in het bestuur van de gemeen te. De heer A. Koert sprak als oudste raadslid zijn gelukwensen uit en bood de heer Knuit namens de raadsleden het fotoboek Kastelen van Nederland' aan. Voorts ontving de heer Knuit nog geschenken van de heer C. H. van Dam en van de adjunct-inspecteur van de rijks-inspectie voor het brandweerwe zen. Jaarvergadering KNVB afdeling Zeeland MIDDELBURG. De algemene jaar vergadering van de K.N.V.B., afd. Zee land zal worden gehouden op zaterdag 22 september 1962 in restaurant Wohler te Middelburg, aanvang kwart over vier. Op de agenda komen behalve de behandeling van de gebruikelijke jaar stukken, enkele verkiezingen voor. Bij de bestuursverkiezingen zijn de aftredende heren J. Allaart, J. J. Plat- teeuw en A. L. Dikkenberg weer her kiesbaar. Hezelfde geldt voor wat be treft de commissie van beroep voor de heren M. D. P. L. Hackenberg en H. L. Plompen, alsmede voor de leden van de financiële commissie, de heren S. Eeckhout, P. J. Melse en M. I. de Vos. Tijdens deze vergadering zullen de kampioensdiploma's en de medailles van de na-competitie junioren worden uitgereikt. Rillandia I speelde zaterdag een vriendschappelijke wedstrijd tegen Ruc- phen. Rillandia won met 11—0. Met de rust was de stand reeds 50 voor de Zeeuw-en. omvang, die uitsluitend aan Zeeland was gewijd. De schrijver was Jan Jansz. Reygersbergh, apotheker te Veere. Hij was geboren in Kortgene, maar door de overstromingen van 1530 en 1532 liep geheel Noord-Beveland onder water. Toen vestigde hij zich in Veere. Hij was Rooms, wat ons niet verwondert, als we o-p de jaartallen letten: in die tijd wa ren er nog niet veel „ketters" in ons land. Zijn achterkleindochter Maria trouwde in 1603 met de bekende Hugo de Groot, die ze in een boekenkist uit Loevestein liet ontsnappen. Eerst in 1634 verscheen er een 2e druk van, vermeerderd met de figuren van de graven van Zeeland, maar ver der weinig veranderd. Toen jaar later (1644) bewerkt Box horn deze kroniek. Hij zegt ervan: „de kroniek is gans gebrekkelijk, maar ver dient toch niet het sohamperig en spijtig oordeel „dat sommige schrijvers o-ver deze kroniek hebben uitgesproken. Bij de verschillende hoofdstukken van Rey gersbergh geeft hij eigen toelichting en uitbreiding die hij „bijvoegsels" noemt. In het werk dat ik geraadpleegd heb is de oorspronkelijke tekst van Reygers bergh gedrukt in gothische letters, de zogenaamde Bijbeld-ruk. Zijn eigen bij voegsels staan in nieuwe prent. Het boek is gedrukt „tot Middelburg bij Zacha- rias ende Michiel Roman, boekverko pers, wonendie op de Burcht in de ver gulde Bijbel" (dat was het uithangbord van de zaak). Op het titelblad staat ook dat de kroniek van Reygersbergh „verbetert ende vermeerdert" is. Zo'n verbetering is meestal wel nodig, want' met oude kronieken moeten we voor zichtig zijn. Ze zijn lang niet altijd be trouwbaar. De schrijvers ontleenden hun verhalen wel aan bronnen die historisch niet juist waren. De Calvinist Boxhorn laat duidelijk uitkomen, dat hij het niet altijd met de Roomse Reygersbergh eens is. Vooral niet met wat deze ge schreven heeft over kloosters, monniken en wonderverhalen van heiligen. ANDERE KRONIEKEN Veel bekender dan de kronieken van Boxhorn en Reygersbergh is die van Smallegange, die in 1696 van de pers kwam. Toch vermoed ik dat er maar weinig lezers zijn, die dit boek werk van ongeveer 800 bladzijden in hun boekenkast hebben staan. Een vol ledig exemplaar met de ruim 80 pla ten en de wapenkaart van Zeeland is tegenwoordig zeker een paar honderd gulden waard. De in Goes geboren Mat- theus Smallegange heeft behalve heel wat eigen werk ook veel uit andere kro nieken overgenomen. De eerste 60 -blad zijden zijn de vertaling van de kroniek van Eijndius. Tamelijk onbekend, om dat het boek in het Latijn geschreven werd. Ook is jhr. Jacob van den Eyn- de, zoals zijn eigenlijke Hol landse naam luidt, niet klaar gekomen met wa.t hij van plan was. Bij zijn dood was hij gekomen tot 1299, de dood van graaf Jan I. Aan de Smallegange heb ben we het dus te danken, dat dit werk bekend geworden is. Bovendien heeft Smallegange de eer ste vijftien hoofdstukken van die -kroniek Boxhorn Reygersbergh overgenomen evenals werk van an-dere schrijvers, dat soms nooit is uitgegeven en door middel van zijn kroniek dus gele-aen kon wor den. In 1688 had hij alles klaar en kon het werk dus bij zijn uitgever Johannes Meertens, boekverkoper in de Giststraat te Middelburg, gedrukt worden. Dat ging echter niet zo gemakkelijk. De Staten van Zeeland benoemden reviseurs, per sonen die de tekst moesten nalezen om te zien of er niets in stond dat hun niet welgevallig was. Dat -gebeurde nogal eens, zodat er telken-s nieuwe bladen ge drukt moesten worden. Door de onder linge naijver van de verschillende ste den wilde de een er iets in hebben, dat een ander er beslist wilde uitlaten. Zt>-, doende heeft het tot 1696 geduurd eer de kroniek het licht zag. De schrijver stierf acht jaar later (1704) en werd in de Grote Kerk van zijn geboorteplaats begraven. Jaarvergadering korfbal vereniging Blauw Wit KLOETINGE. Tijdens de jaarver gadering van de korfbalvereniging „Blauw-Wit" in Amicitia werden de af tredende bestuursleden, de heer Mieras en mevrouw Kraak herkozen. In de twaalftalcommissie werden ge kozen: mevrouw Kraak, Beb de Klerk en Jaap Schipper. Tevens werd een commissie van vijf leden benoemd, die een en ander zul len organiseren in verband met het 10- jarig bestaan dat „Blauw-Wit" in 1963 hoopt te vieren. Na afloop van de vergadering vertoon de de heer Kloosterman dia's, die hij maakte op zijn reis door Oosten-rijk, Italië en Zwitserland. LONDEN (Reuter) In de wo ningen van vier leden van de Britse nationaal socialistische beweging heeft de politie bussen gevonden met een verdelginigsmiddel voor onkruid, waar van de tekst was veranderd in „jo- denverdelger". In een van de blikken bevond zich een instructie waarop stond: „Plaats enkele capsules in een kamer met joden". Dit onthulde gisteren de openbare aanklager op de eerste dag van het proces tegen vier Britse nazi-leiders, onder wie „Führer" Colin Jordan. De politie had nog meer bewijsmate riaal bijeengebracht waaruit de bewonde ring van de Britse fascisten voor de methoden van de nazi's bleek. Getuigen vertelden van openlucht-bijeenkomsten met brallende liederen en opruiende redevoeringen tegen negers en joden, van straffe militaire excercitie en leger- oefeningen met een aanvallende en een verdedigende partij. Ook de uniformen, de hakenkruisen, de stalen helmen en het Sieg-Heil geroep ontbraken niet. Voorts had de politie in het hoofdkwar tier portretten gevonden van Hitier, Goebbels en Streicher. Extra versterking Het gerechtsgebouw was extra ver sterkt, toen daar gisteren de vier beklaag den aankwamen. Een menigte van enkele honderden mensen onthaalde de vier bewonderaars van Hitier op een oor verdovend gejoel en gefluit. Deze vier waren de leiders van een elite-groep in de nationaal socialistische beweging, die met de naam „speerpunt" was getooid. De openbare aanklager Friffith Jones zei daarvan: „De politieke geloofsbelijde nis van deze groep komt overeen met die van Hitlers nationaal-socialistische party in Duitsland en is gebaseerd op anti semietisme en alles, wat tegen de demo cratie is gericht". Jones zei dat in een artikel van Jordan een lid van „speer punt" werd omschreven als iemand „van wie wordt verwacht dat hy zal opmar cheren in de geest van S.A.-mannen" Nadruk Jones legde er nogmaals de nadruk op, dat de beklaagden niet worden ver volgd om het vrije woord te beknotten. „Dit proces wordt gevoerd om een einde te maken aan wat onvermijdelijk moet leiden tot een werkelijk vertoon van macht en gebruik van machtsmiddelen, waardoor er een wezenlijk gevaar voor de bewoners van dit land zou ontstaan". De wet op de openbare orde, op grond waarvan de vier zijn aangeklaagd, voor ziet m gevangenisstraffen tot twee jaar. Zaterdagavond concerteerde de mu ziekvereniging Rillandia voor het dorps huis. Er bestond behoorlijke belangstel ling voor het evenement. Het fanfarekorps O.K.K. te West kapelle gaf zaterdagavond het laatste zomeravondconcert. In verband met de slechte weersomstandigheden werd het gegeven in het verenigingsgebouw. Er was veel belangstelling. Het programma voor de afdeling Zeeland KNVB voor zaterdag luidt als volgt: 2e klas A: VCK 2—Kloetinge 1; 2e klas B: Kloetinge 2Beren 1; 3e klas B: Beren 2Zaamslag 2. De Gereformeerde Kerk van Vrou wenpolder heeft beroepen cand. J. B. F. van der Brink te Voorburg. In het Belgische plaatsje Lokeren werd Ferdinand Boonman uit 's Heeren- lioek in een wielerwedstrijd voor ama teurs vijfde. De Belgische kampioen Lu- cien Stevens zegevierde.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3