NEDERLAND AAN GOUDEN TOP Geestdrift van estafetteploeg bijna noodlottig SÊCO DA Q) een veilige keuze ACHTERVOLGER JAAP OUDKERK WERD TELEURGESTELDE DERDE Ik had het me wel anders voorgesteld Jan Derksen bij laatste vier De Ruyter en Helder al zeker van de titel omdat SKODA langer meegaat door uitzonderlijke degelijkheid Bianchetto won bij amateurs Uitnodiging voor poloploeg WOEST SNEEKERMEER SCHEEN TE ROKEN DE LAATSTE CIJFERS VIT LEIPZIG Maandag 27 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 TWEEDE MAAL TRANEN DRIE—VIER MARTELGANG Ingrid Schmidt zwom een wereldrecord OOST-DUITSLAND: EEN MEDAILLE IN TOTAAL MEER door Herman van der Spek J EIPZIG. Het ongelooflijke is gebeurd. Op de laatste dag van de Europese kampioenschappen in Leipzig heeft de Neder landse dameszwemploeg, met nog twee gouden medailles en twee nieuwe Europese records, zich naar de hoogste plaatsen op de Europese ranglijst gezwommen. Een overwinning van de dames estafetteploeg op de 4 x 100 m vrije slag en een zege van Adrie Lasterie op de 400 m wisselslag, beide in nieuwe Europese recordtijden, betexenen dat onze zwemsters met elkaar de sterkste zwemnatie van Europa vormen. En dat is meer dan verwacht werd. Zesmaal goud, vijfmaal zilver en vijfmaal brons, over treffen zelfs in grote mate de successen van de Europese zwem- kampioenschappen van 1958 in Boedapest. sprong, werd op dit zware nummer de Hongaar Katona met een tijd van 17.49.5. Met hem bleven de Spanjaard Torres (17.55.6) en de Engelsman Campion (17.59.9) onder de achttien minuten. Bontekoe kwam in zijn nieu we Nederlandse recordtijd op de vier de plaats. (Ingezonden mededeling) onverwoestbare motor - 1089 cc - 43 pk - 125 km/u oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat f 5250,—/geheel compleet Octavia Combi f 6475,- 1202 Cömbi f 6975,- Felicia Sportcabriolet 8250„- H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717)-2010* DEALERS: Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Autobedrijf IJ._T._ WANDEL,Zuidstraat 10, ^Nieuwerkerk, tel.J82 Gar J JOOSSE ZN., Rijksweg 24G, Nieuw- en St. Joosland, tel 318 Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174. Terneuzen tel 2030 In de ogen van de Koninklijke Ne derlandse zwembond was dit „Leip zig" een tussenfase voor de Spelen van Tokio. Wat moet er daar in de Japanse hoofdstad dan al niet met de tijden gebeuren, die door onze Oran- jevertegenwoordigers in Leipzig al zo verschrikkelijk scherp gesteld zijn Neem bijv. de laatste finale van de kampioenschappen, die van de 400 m wisselslag dames. Men mocht van Adrie Lasterie inderdaad èen zege verwachten. Maar toen rond het mid daguur pas werd besloten dat de Naardense pupil van Wil Bunschoten van Breukelen ook in de finale 4 x 100 m vrije slag moest uitkomen, toen wist men eigenlijk al zeker dat er geen nieuwe Europese recordtijd uit de bus zou komen op de wisselslag. En toch kwam die er; binnen één uur tijd mocht de keiharde Naarden se twee keer naar het erepodium om goud te gaan afhalen, waarbij zij de eerste keer, na de estafette, zeer ver standig verstek liet gaan. Zij wilde ADRIE LASTERIE ...goud op 400 meter wisselslag... rusten en zich concentreren op de wis selslag, die krap een half uur later zou beginnen. Had zij in de estafette al haar krachten aangewend om Nederland mede een overwinning te bezorgen en mede een nieuw Europees record te vestigen, een i cord dat Nederland een dag eerder door Engeland was afgesnoept, ruim *een half uur later stond zij, na hete baden en douches en na een stevige massage, weer naast Marian Heemskerk en de En gelse Anita Lonsbrough volkomen fris aan de start voor de vierhonderd me ter wisselslag. Zij liet in de eerste baan Marian Heemskerk rustig gaan. De meer dan een lengte achterstand, die tot op de rugslag gehandhaafd bleef, deerde haar niet. Het kon haar ook niet hin deren dat de Engelse Lonsbrough haar op de schoolslag voorbijstreef de, haar zelfs naar een derde positie verwees. Bijna twee lengten was het ver schil toen de vrije slag nog gezwom men moest worden. En op die laat ste honderd meter sloeg zij haar slag. Letterlijk en figuurlijk. De eerste baan betekende reeds een terugwij zing van Marian Heemskerk. toen volgde een aanval op de Hongaarse Egervary en vervolgens op Anita Lonsbrough. In haar bijzonder fraaie stijl had zij al haar tegenstandsters voor het laatste keerpunt al te pakken om haar overwinning, de tweede binnen een uur, in de laatste baan geheel zeker te stellen. De tijd was bijna afschrikwekkend. Na die alles ver gende honderd meter in de estafette was Adrie Lasterie er toch in ge slaagd een nieuwe Europese record tijd te zwemmen: 5.27.8, wat slechts zes seconden boven die fabelachtige wereldrecordtijd van de Amerikaanse Sharon Finneran (5.21.9) ligt. Na die finale ging Adrie Lasterie, samen met de Engelse Lonsbrough en de Hongaarse Egervary, die het brons had veroverd, wèl naar het schavot. Marian Heemskerk, die zich op de vlinderslag en rugslag te veel had geforceerd, zat toen in de kleed kamers al dikke tranen te huilen, omdat men van haar brons, zo niet zilver had verwacht Zij zal niets ge hoord hebben van het Wilhelmus. 7Aj 00f. niet die vreugde hebben be leefd die Adrie Lasterie en alle Ne derlanders deelden, toen haar de gou den medaille om de hals werd gehan gen. Op dat moment nas slaakte de ge hele Nederlandse kolonie een zucht van verlichting, ontlaadde zich de nervositeit die de Nederlanders de middag in de ban had gehou den Het begon al met de vier maal honderd meter vrije slag dames, waarop na rijp beraad Adrie Lasterie was ingezet in plaats van Jopie Troost, met alle risico's van dien voor de 400 m wisselslag, een risico dat, zoals achteraf pas gebleken is, met een gerust hart genomen had mogen worden. Maar toen Cockie Gas telaars (1.05.0), Adrie Lasterie (1.03.5), Erica Terpstra (1.03.3) en Ineke Ti- gelaar (1.03.2) als eersten waren ge finisht begon de ellende pas. Op het moment dat Ineke Tigelaar tegen de bassinwand aantikte, sprong Adrie Lasterie uit louter enthousias me te water, onmiddellijk gevolgd door de beide andere zwemsters. Op dat moment echter moesten de num mers twee tot en met acht nog aan tikken. Dat enthousiasme kon dis kwalificatie betekonen, en ook prompt diende Oost-Duitsland een protest in. De zeven wedstrijdleiders gingen vergaderen en de spanning in het Ne derlandse kamp viel te snijden: geen titel, geen nieuw Europees record, dat was de algemene verwachting. Toen bij de wedstrijdleiders stem ming werd gehouden, bleken drie van hen voor diskwalificatie van de Ne derlandse ploeg te zijn. Vier hadden echter begrip voor het enthousiasme dat de Nederlandse zwemsters over spoeld had na die verrassende over winning. Dus toch goud, dus toch een nieuw Europees record in een tijd van 4.17.6, waarmee Engeland binnen 24 uur weer werd onttroond. Het was te vens de vijfentwintigste gouden me daille, die Nederlandse zwemsters in alle Europese zwemkampioenschappen tot nu toe wisten te behalen. Geïnspireerd door dit succes ging kort daarop Johan Bontekoe te water voor de finale 1500 m vrije slag, een afstand die hij zwom in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 18.06.1, een tijd die weer twaalf seconden sneller was dan het record, dat hij vrijdag in de serie vestigde. Kampioen, met talloze lengten voor- l\/riLAAN Misschien nog meer verward dan teleurgesteld heeft amateur Jaap Oudkerlc (23) zijn boeketje zaterdagavond op de bank in het ren nerskwartier laten vallen. Een jaar lang had hjj met enige reden kun nen hopen de kroon van Nijdam bij de achtervolgers over te nemen. Hij had zich zorgvuldig voorbereid om in stralende vorm aan de start te komen van de Vigorellibaan, tijdens de wereldkampioenschappen wielrenners op de haan. Tegen de macht van de nieuwe sterren Jensen en Van too kon Oud- kerk niet op. Wèl versloeg hij de Italiaan Belioni en mocht hij als derde een ereronde rijden; maar toch was zijn teleurstelling groot. „Tegen Van Loo in de halve finale ging ik maar niet. Je zult zeggen waar om niet, want alle omstandigheden voor een beste rit waren er. Ik weet het zelf ook niet. Ik heb mij gegeven tot het laatste greintje kracht dat er in mijn benen zat. Daarna, om die derde plaats, heb ik-gewoon maar een eindweg ge reden. Ik had er geen zenuwen meer voor. Met die derde plaats ben ik heus nog wel een beetje blij, maar ik had het me wel anders voorgesteld alle maal." Ondertussen was de Deen Jensen twintig jaar oud, nooit in het buiten land gereden, en nooit op een houten baan bezig met Van Loo af te reke nen. SEINTJE Hij had halverwege de halve finale tegen Belioni het dringende seintje ge kregen: kalm aan. Dat seintje kon wel eens van het allergrootste belang blij ken later. Jensen had het toen niet te gek gemaakt met Belioni en Van Loo had in zijn rit tegen Oudkerk al het alleronderste uit de kan gegeven, om het tot 4.51,- te brengen op de vier ki lometers. Dat was een gemiddelde snel heid van 49.485 km. De bijna vijfduizend bezoekers waren bereid tot langdurig applaus. Terwijl Oudkerk hij had een flinke morele tik gekregen droevig terugsjokte naar zijn Nederlandse kolonie, werd Van Loo als een heldje ingehaald. Als Van Loo zijn kunde op dit gebied door kennis van zaken had bereikt, had hij misschien een kans gehad tegen Jensen. Nu had hij die niet. In de finale hield Jensen de schaal in evenwicht tot hij het energievat T7an een onzer verslaggevers MILAAN. Voor Derksen is de vierde plaats al het minste dat hij op deze wereldkampioenschappen kan bereiken. Na zich vlot door zijn serie heengewerkt te 'hebben, kreeg hij de voor hem zo oude bekende Rousseau als tegenstander in de kwartfinales. De Fransman nam in de eerste rit de kop en na een uit voerig kruipen over de baan nam hij, zeker ervan dat Derksen zich niet tot de kopplaats voelde aange trokken, het initiatief. Met een paar forse rukken ging onze nationale kampioen er langs. In de tweede rit moest de foto er aan te pas komen om aan te tonen dat ook hier Derksen de snelste was. Ove rigens was hij bijna verrast, want Rousseau liep met sprongen in op de laatste paar meters. Voor Frankrijk was er bij de prof sprinters trouwens weinig eer te be halen. Gaignard werd in zijn kwartfi nale verrast door Plattner. Dat Mas- pes het kort maakte met Pfenniger behoeft nauwelijks verklaring. De Belg De Backer won door zeer vlot weg te sprinten van Gaiardoni in zijn eerste rit. In de tweede rit vloog hij onderuit in de laatste bocht. Hij kon zijn derde rit niet Tij dens wegens lichte verwondingen. Gaiardoni rolde dus gemakkelijk de halve finale binnen. In zijn serie heeft Derksen tegen Ogna (Italië) en Suter (Zwitser land) zelf het initiatief genomen. Zeer tijdig sprintte hij weg en toen Ogan ën Suter elkaar nog even raakten in de laatste bocht, was de zege van Derksen al een feit. Captein kon het niet redden tegen Rousseau en werd in de herkansing Uitgeschakeld door Sterckx. B)j de amateurs kwam de Italiaanse overmacht wat Bianchetto en Berg- hetto betreft regelmatig tot stand. Pettenella won de eerste rit tegen Baensch door een defect wiel van de laatste: de rit werd niet overgereden. De tweede r^t was ruim voor Baensch, de derde voor Pettenella en dat met veel minder dan een banddikte. Tren- tin rekende af met Romanof, net zo overtuigend als Bianchetto met Bod- nieks had gedaan. Trentin leek rnlsschien in staat de hegemonie van de Italianen te door breken, maar een val in de eerste bocht sloeg zijn concentratie stuk en in twee ritten vervloog de hoop van Frankrijk dat dit achttienjarige man netje dp oude Franse sprintglorie zou doen herleven. Berghetto kwam zo in de finale. Bianchetto en Pettenella vochten enorme duels uit sur place, twintig minuter in de tweede rit. nadat Pet tenella de eerste had gewonnen en 26 minuien in de belle. Honderden foto's werden er verschoten, toen moest daarin zakte plotseling Bianchetto met een lekke band de bocht uit: weer overrijden. Eindelijk was het zover. Bianchetto won de belle en de finale van de Oerlikon vorig jaar werd de Bianchetto de kop nemen. Een ronde werd er min of meer gereden, maar finale van de Vigorelli nu. In de finale waren er drie ritten nodig alvorens de nieuwe wereldkam pioen sprint der amateurs uitgeroe pen kon worden. De beslissende rit werd gewonnen door Bianchetto, die daarmee zijn titel prolongeerde Tren tin eindigde als derde. Leen van der Meulen heeft in zijn serie achter motoren moeten opgeven. Op zichzelf was de kramp die de oud-wereldikampioen uit Badhoevedorp tot dit opgeven dwong niets bijzonders. Dat hij gestart is in plaats van dat er een reserve voor hem in de baan kwam, bevreemdt ons wel. Van der Meulen heeft inzinkin gen, dat is bekend. Dokter Rolink had op medische gronden geen bezwaar tegen zijn starten. Zijn er echter niet nog een paar be langen naast dit direct medische. Kan een jongen, die bij de trai ning helemaal niet aan enige ver wachting beantwoordt, toch een acceptabele representant zijn? Kan men een renner die hele maal zonder een greintje zelfver trouwen op de fiets klimt ja, waarvan dit dagen van tevoren al vrijwel vaststaat op nota be ne een wereldtitel loslaten? Het lijkt ons dat ook de persoon van Van der Meulen ermee gediend zou zijn geweest als hij deze mar telgang niet had gemaakt. Hij moest nu door zijn opgeven kort voor het einde zelfs een kans in de repechage laten schieten. De Nederlandse wielerploeg voor de internationale tweedaagse van Gelsen- kirchen (8-9 september) bestaat uit Wim Dieperink, Roel Hendriks, Hemic Hoek stra, Henk Nieuwkamp, Piet Schreur en Gert Zwienenbeng. Reserve is Jan van Dam. 9 De Nederlandse professional-wielren ner Piet van Est heeft zaterdag een wegwedstrijd over 204 km in Rijkevorsel gewonnen. Zijn tijd was 5 uur en 15 min. Piet van Est had een halve minuut voor sprong op de tweede aankomende, de Belg Schrayens. De Caenadese atleet Harry Jerome egaliseerde in Vancouver het wereld record op de 100 yard met een tijd van 9,2 sec. De uitslagen van de voetbalwedstrij den, het afgelopen weekeinde gespeeld voor de reserve divisie, waren. DWS 2 Sparta 2 23, Feijenoord 2Ajax 2 24, ZFC 2—Volendam 2 3—3, PSV 1ADO 2 21, Veendam 2NAC 2 02, Willem II 2—GVAV2 2—1, Blauw Wit 2—Excelsi or 2 52, Go Ahead 2SC Enschede 2 3—1. mocht opengooien. Sterk vluchtte hij weg en zijn lichtje op de baan floepte steeds eerder aan dan van de Belg. Met zijn 4.55.4 bleef hij 2.4 sec. voor op Van Loo. Was zijn rit tegen Van Loo dan een trieste affaire voor Oudkerk, zijn zege op Belioni mocht er zijn. Ondanks de tik die zijn moreel had gekregen kon hij frank en vrij en met overleg zijn laatste vier kilometers stuk bijten. Het leek ons zijn beste rit. Ditmaal slingerde hij pas lichtjes toen hij werkelijk heel moe was. Zijn begin was naar gewoonte snel. Belioni kon meteen de illusie laten varen dat hij met een kapotte Oudkerk te doen had. Halverwege was het verschil 25 meter en toen Oudkerk nog even had moeten doorbijten tegen een niet al te overstelpende vermoeidheid, wel toen had Belioni ook zijn beste krachten verspeeld. Met een goede vier secon den voorsprong zegevierde Oudkerk. PROFS De indeling van de profs in de ach tervolging gaf om te beginnen, zoals Italianen en Fransen het zeiden, een voorspel van de finale: Post tegen Faggin. Een grote vent tegen een wat ouwelijk uitziend baasje dat met on menselijk grote bezetenheid het stuur omklemde toen hij aan het karwei (vijf kilometer) begon. Als een kat sprong Peter Post uit de handen van de starter, belust op winst en wel zo vlug mogelijk. Goed, het mocht dan zo zijn, dat er van de elf renners acht in de kwart finales kwamen. Post reed om een goede tijd te krijgen, om Faggin te laten zien dat hij niet moet denken in zijn eigen land alleenheerser te zijn. Na één kilometer had Post dertig meter. Tevreden overzag hij even de situ atie: Faggin worstelde als een wanho pige. Zijn beentjes gingen als dol ge worden heipaaltjes op en neer. Het leek werkelijk of de regenboogtrui hier zijn eigenaar zou gaan vinden. Lang hield Post het zo vol, zeker tot er vier kilometers waren weggedraaid. Toen bleek ineens dat het hem toch te machtig was geweest. Weg cadans, weg de zekerheid die van hem af straalde. Faggin naderde, kuchte en blies maar bleef in zijn tempo. De tijd van Post was nog goed: 605.4, maar Faggin kwam grommend tot 6.02.3. Daarna speelde Ruegg met Bouvet en vervolgens werd Henk Nijdam los gelaten op de Luxemburger Gillen. Wat Gillen deed was niet van belang: hij werd ingelopen en moest dé baan uit. Wat Nijdam deed daarentegen was van de eerste orde. Met een tijd die 0.2 sec. onder die van Faggin lag toerde hij door de vijf kilometer. Het ging schijn baar zonder moeite en met souplesse, zonder vertoon van versnellen of zelfs maar van enige rush, eenvoudig omdat het niet nodig was. Kalm gleed hij van zijn fietsje, het was hem allemaal nauwelijks aan te zien. INSPANNING In de kwartfinales achtervolging voor ploegen was Italië de tegenstander van Nederland. Een beste tegenstander, zoals al spoedig bleek, want nadat Italië tien meter had genomen kon Nederland met een geweldige inspan ning terugkomen. Het ging met deci meters. Italië pikte de draad weer op, even leek het te gaan en toen nam Oudkerk een formidabele rush en hij kreeg zijn drie man mee. Bij de Ita lianen vloog de vierde man eraf toen Testa ook grof geschut ging gebruiken. Van der Lans nam over, lanceerde zijn drie man en met 0.2 seconden verschil daverden Koel, Oudkerk en Nikkessen over de streep. Met Oranje kwamen Duitsland, Rus land en Denemarken in de halve fina les. Bij de eerste schifting er moes ten vier equipes afvallen om tot het totaal van acht in de kwartfinales te komen stond Nederland met 4.35.3d op de zesde plaats. Het klopte aar dig en het leek of zeker Nikkessen nog vrij veel over had, terwijl Van der Lans een- sterke indruk maakte. Duits land kwam hier met de beste tijd voor den dag: 4.29.9. LEIPZIG Het goede spel van de Nederlandse waterpoloploeg tegen Zuid- slavië heeft klaarblijkelijk indruk ge- maakt. Kort na de verrassende zege van 4—3 ontving Nederland de voorlopige monde linge uitnodiging om volgend jaar sep tember in Split en Dubrofnik te komen deelnemen aan een toernooi met Zuid- slavië, Hongarije. Italië en Rusland. De Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft de invitatie in beraad genomen. De Amerikaanse atleet Jim Beatty won in de Finse stad Aabo tijdens inter nationale wedstrijden de 5000 m in 13 min. en 45 sec.; een nieuw Amerikaans record. Nijdam (links) op het moment, dat hjj op de achtervolging bij de profes sionais de Luxemburger Gillen inhaalde. Van onze zeilmedewerker SNEEK. In de strijd om het nationale kampioenschap in de Vrijheids-, Pampus-, 16 m2-, Valken- en Regenboogklasse heeft Joop Helder een verbluffende prestatie geleverd. Hij won de vier eerste wedstrijden en is daardoor zeker van de titel in de 16 m2 klasse. Praktisch hetzelfde resultaat bereikte Henk de Ruyter in de Pampusklasse. Hij werd drie maal eerste en een maal tweede. Een nog niet behandeld protest tegen Hans Reeder kan evenwel die tweede plaats nog veranderen in een eerste. Het was dit weekeinde moeilijk wed strijdzeilen op het woeste Sneekermeer. Zaterdag woei het zo hard dat het meer „rookte". Voor de tweede race werd na een langdurig uitstel toch nog gestart. Het was duidelijk dat onder deze omstan digheden veel averij voorviel die dik wijls niet meer te herstellen was. Over het algemeen waren de zeilers over de wedstrijdleiding en de organi satie niet bijzonder te spreken. Valkenzeiler Max Breuning, die in de tweede wedstrijd zijn gehele tuig over boord zeilde, startte in de vierde wedstrijd zonder fok maar met de protestvlag in het want: protest tegen de Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersportverenigingen (K.V.N.W.V.). Breuning maakte er bezwaar tegen dat de kampioenschappen over drie dagen verzeild worden, Reglementair immers is vastgesteld dat de strijd om de titels in twee weekends wordt be slist Het protest werd afgewezen omdat op de verbondsvergadering van decem ber 1961 was bepaald dat op drie ach tereenvolgende dagen zou worden ge zeild Toch is deze regeling onbevredigend, zoals wel duidelijk gebleken is. Bij bijzondere weersomstandigheden im mers, zijn er absoluut geen uitwijk mogelijkheden aanwezig. Obstakel De Pampuszeilers tenslotte waren niet te spreken over het onwaarschijnlijk klinkende feit dat zij bij een finish zeer veel hinder ondervonden van nota bene het startsehip. Dit voer met de officials aan boord naar die finish. In twee klassen is de zaak dus eigen lijk al bekeken; in de overige klassen kan echter nog veel gebeuren. Bij de Regenbogen zijn verscheidene kanshebbers o.a. Krijn Tol, die er met twee eerste plaatsen het best voor staat, C. J. de Jong die zegevierde in de eer ste middagwedstrijd en die in de vierde derde werd en Johan Alberda die een eerste en een tweede plaats op zijn naam bracht. In de vierde wedstrijd leverde Tol een zware strijd met de steeds op kop' liggende A. van der Zee, die in een der spinnakerrakken zijn spinnaker onder het schip kreeg maar die toch de leiding wist te behouden. Tol kreeg zijn kans in het laatste kruisrak door dat hij een slag naar de wal maakte, die zeer gunstig uitkwam. Van der Zee werd daardoor tweede, gevolgd door C, J. de Jong en Leen de Wit. Ook de laatste heeft nog een theoreti sche kans op de titel. Verrassing In de Vrijheidsklasse verraste Beer Willemsen iedereen door twee maal op zaterdag van favoriet Bouw van Wijk te winnen. In de derde race ging de zege naar de voortreffelijk zeilende Jan Romkes de Vries, met achter zich Caes de Haan jr., die door pech achtervolgd wordt in deze kampioenswedstrijden. Beer Willemsen finishte als derde. Van Wijk bracht het niet verder dan een zesde plaats. In de vierde wed strijd evenwel was hij weer in zijn beste vorm. Hij had zijn trim geheel veranderd. Cees de Haan lag aanvan kelijk aan kop na een zeer goede start, maar hij verspeelde zijn spinnaker. Dit was op de ruime rakken een na deel en Peter de Reuver nam de lei ding over. Van Wijk die nu weer zeer hard liep. was inmiddels in derde positie gekomen. Op den duur moest ook De Reuver voor hem het hoofd buigen. Willemse slaagde er verder in om voor Jan Romkes de Vries en Wim Graafland als derde te eindigen. De beslissing zal hier dus in de laatste wedstrijden moeten vallen, waarbij de kansen er voor Willemse het beste voor staan. Niet moeilijk Henk de Ruyter heeft het in de Pampusklasse niet moeilijk gehad. Zijn voornaamste concurrenten waren G. Biesot en Hans Reeder. De laatste, die zeer hard liep, had evenwel met voort durende pech te kampen. Eenmaal kwam zijn grootzeil naar beneden door breuk van het val en in de vierde wedstrijd knapte zijn mast finaal af. Beide malen lag hij in goede positie. G. Biesot staat nu met een grote puntenachterstand als tweede in het klassement genoteerd. In de 16 m2 klasse wist Joop Helder keer op keer de zege weg te dragen. Zijn sterkste tegenstanders waren Hen- ny Minks en Reinier Siebrand. In de vierde wedstrijd kreeg hij zijn overwinning dverigens stellig niet cadeau. J. de Ruyter lag lange tijd aan kop met een geweldige voorsprong waarvan Helder echter rak na rak iets afknabbelde. Hij kwam tenslotte kruisend voor De Ruyter. Nog open In de Valkenklasse is de strijd nog geheel open. Egon Rolf van de Baumen heeft twee eerste plaatsen op zijn naam waarvan echter één door protest mo gelijk kan wegvallen. Mevrouw M. 't Hooft—Snijders heeft in de vier eerste wedstrijden zeer sterk gevaren. Zij werd eenmaal eerste en eenmaal tweede. Haar eerste plaats in de tweede race in een verschrikke lijk noodweer was een opmerkelijk staaltje van zeilkunde. Ook H. Kirkenier heeft grote kansen door zijn regelmatige wijze van varen, die hem als resultaat een eerste, een derde een vierde en een vijfde plaats opleverde. In de laatste wedstrijd won Rolf v. d. Baumen, Hij kreeg de lei ding nadat J. F. Klazimga zijn spin naker onder het schip kreeg en daar door wegviel. Als de laatste twee races vandaag niet meer worden gevaren, gezien de te verwachten storm van kracht negen, zal het van de uitspraak in de lopende protesten afhangen of mevr. 't Hooft— Snijders dan wel Kirkenier kampioen wordt. In dat geval ook zal Beer Willemsen kampioen worden in de Vrijheidsklasse -en zal Tol in de Regenboogklasse de titel veroveren LEIPZIG Op de laatste dag van de Europese zwemkampioenschappen te Leipzig (buiten het programma om) verbeterde de Oostduitse In-grid Schmidt het wereld- en Europese re cord -op de 220 yards rugslag door een tijd te laten afdrukken van 2 min. en 1,1 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van de Amerikaanse Donna de Varona met een tijd van 2.36,8. De uitslagen van de laatste dag der Euro pese zwemkampioenschappen in Leipzig waren Finale 4 x 100 m vrije slag dames: 1 Nederland (Cockie Gastelaars, Adrie Lasterie, Erica Terpstra en Ineke Tigelaar) 4.15.1 (nw. Eur. ree.), 2 Groot-Britannië 4.16.3 (nw Engels ree.), 3 Hongarije 4.17.5 (nw Hongaars ree.), 4 Zweden 4.18.1 (nw Zweeds ree.), 5 Oost-Duitsland 4.18.1 (nw Duits ree.), 6 Rusland 4.23.1 (nw Russisch ree.), 7 Italië 4.29.1, 8 Polen 4.34.6 (nw Pools ree.). Finale 400 m wisselslag dames: 1 Adrie Lasterie (Ned.) 5.27.8 (nw Eur. record), 2 Anita Lonsbrough (GB) 5.32.3 (nw Brits ree.), 3 Marta Egervari (Hong.) 5.33.3 (nw Hongaars ree.), 4 Marianne Heemskerk (Nederland) 5.35.1, 5 Harriet Blank (O.-Did.) 5.40.3 (n,w Duits ree.) 6 Gi- sela Nüsller (O.-Dld.) 5.45.2, 7 Elisabeth Ljungrenn- (Zweden) 5.45.9, 8 Swetlana Bab- nina (Rusland) 5.54.2. Finale 1500 m vrüe slag heren: 1 Josef Katona (Hong.) 17.49.5, 2 Miguel Torres (Spanje) 17.55.6 (nw Spaans ree.), 3 Richard Campion (GB) 17.59.8, 4 Johan Bontekoe (Nederland) 18.06.1 (nw Ned. ree.), 5 James Kennedy (GB) 18.12.7, 6 Veljka Ro- gusic (Zuidsl.) 18.24.9, 7 Lars Erik Bengts- son (Zweden) 18.32.5. Hans Rosendahl trad wegens ziekte niet aan. Torenspringen heren: 1 Brian Phelps (GB) 150.81, 2 Rolf Sper ling (O.-Dld.) 148.24, 3 Gennadi Galkin (Rus land) 143.18, 4 Gerd Völker (O.-Dld) 142.11, 5KurtMrkwicka (Oostenr.) 137.78, 6Dimitri Trusof (Rusl.) 135.85, 7 Fabio Pajella (Italië) 131.63, 8 Anthony Kitchner (GB) 130.36. LEIPZIG. De verdeling van de medailles bij de Europese kampi oenschappen zwemmen, schoon- springen en waterpolo is de vol gende 1. Nederland: goud 6x, zilver 5x, brons 2x. 2. Oost-Duitsland: goud 5x, zilver 5x, brons 7x. 3. Rusland: goud 4x, zilver 4x. brons 3x. 4. Groot Britannië: goud 2x, zilver 5x. brons 2x. 5. Frankrijk: goud 2x, zilver lx 6. Hongarije: goud 2x, brons 3x. 7. Zweden: goud lx, zilver 2x, brons 2x 8. Oostenrijk: goud lx. 9. Zuidslavië: zilver lx. 10. Spanje: zilver lx. De Brediusbeker (eindstand bij de dames) werd gewonnen door Neder land. De uitslag is hier: 1. Nederland 137 pnt; 2. Oost-Duits land 109; 8 Groot Britannië 63: 4 Hongarije 25; 5. Zweden 21; 6. Rus land 20: 7. Oostenrijk 7; 8. Frankrijk en Italië, ieder 1 pnt. De eindstand bij de heren luid de: 1. Rusland 113 pnt; 2. Oost-Duits land 100; 3. Frankrijk 63; 4. Neder land 56; 5. Hongarije 54; 6. Zweden 52; 7. Groot Britannië 50; 8. Oosten rijk 15; 9. Zuidslavië 14; 10. Spanje 8; 11. Finland 6 en 12. Tsjechoslowakij® 5 pnt.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7