Van Empel moest alleen Russen laten SPRINT MENSONIDES KWAM NET TE LAAT voorgaan Waterpoloploeg versloeg Italiaans team (4-3) Opstellingen eredivisie OUDKERK VIA FEL DUEL IN HALVE FINALE UITSLAGEN LEIPZIG Waarom gehoor zamen duizenden automotoren tegenwoordig zoveel attenter? Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Drink Tan aan de top door zege op Czerniak Wereldkampioenschappen wielrennen Ad de Graaf niet bij laatste acht Europese tennissers naar Amerika ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 de enige echte i ^gmssmm verlangen fj Vervolg van pag". 1 Voortreffelijk Groot overwicht Oranje in de eerste ronde Nu kans op een vijfde plaats Gustaafbeker tegen Polen Duitse ruiters vooraan HERMAN WILLEMSE IS WEER THUIS voor mensen die kwaliteit Zaterdag 25 augustus» 1962 Zo volledig als Ada Kok de vlinderslag beheerste, zo deelden de Russen Karetnikof en Prokopenko de lakens uit op de schoolslag. Tot op honderd meter wisten Rob van Empel en Wieger Mensonides zich te handhaven- totdat de Russen met hun vreemde „huppelslag" waarvan velen zich afvragen of de Russische beenslag wel aan vaardbaar is voor de schoolslag het tempo nog meer begonnen op te voeren. Van Empel ging mee; vooral in de derde baan probeerde hij gelijke hoogte te houden met Karetnikof, die als een hondje over het water huppelde, tot op zijn heupen soms boven de waterspiegel uit. Dat was voor Van Empel te veel gevraagd. „Ik was bij het keerpunt te veel kracht kwijt. Ik kon de laatste baan wel het tempo houden, maar de eind- sprint^ die ik in petto had, ging niet Mensonides had die eindsprint wèl, maar die kwam te laat om de Neder- landse recordhouder van de bronzen ü'H r~~~rjègï i medaille weg te houden. Toen onze *r\Yin/ jO*i landgenoten finishten was het pleit f' X. tussen de Bussen al beslecht.- Proko- f nNA0 XJl. *pjur At2-> penko had zijn landgenoot en Europees AV c3t recordhouder Karetnikof verslagen met I "ft® 'fC/IU een evenaring van de Europese tijd jVi jf'Twi rr o van Karetnikof 2.32.8. Voor deze werd O X; nu 2.33.2 afgedrukt. Onze herenploeg heeft op de 4 x 100 m vrije slag een voortreffelijke prestatie geleverd, al werd het „maar" een zevende plaats. Ronnie Kroon (56,9), Bert Sitters (57.3) Peter Vroegop (59,2) en Jan Jiskoot (54.4) bleven ruim onder de toch al snelle tijd, die zij in de serie hadden laten registreren. Het werd nu 3.49,8, waarmee zij een volle seconde van de serietijd afknabbelden. De titel op dit nummer ging naar de Franse ploeg, waarin Gott- valles met een tijd van 54,7 een groot aandeel had in de zege. Jopie Troost (1.05.6), Cockie Gastelaars (1.04,9), Erica Terpstra (1.04,9) en Ineke Tigelaar (1.05,2) wonnen met gemak de eerste serie van de 4 x 100 meter vrije slag gisterochtend en waren reeds zeker van een plaats in de finale van vanmid dag, toen de tweede serie nog gezwom men moest worden. Men was alleen be nieuwd naar de tijd die het Engelse kwar tet op deze afstand zou maken, het enige viertal dat, normaal gesproken, Neder land van de gouden medailles zal kunnen afhouden. De tijd van de Engelse ploeg was in drukwekkend. De zwemsters Wilkinson (1.03,5), Brenner (1.05,5), Tompson (1.04,8) en Amos (1.03.8) kwamen tot een totaal van 4.17,6, waarmee zij Nederland het Europees record op dit nummer (4.18,2) afhandig maakten. Met haar tijd van 4.20.6 start Nederland-vanmiddag naast de Engelse ploeg. Marian Heemskerk en Adrie Lasterie hebben zich met groot overwicht naar de finale van de 400 meter wisselslag ge zwommen. Slechts de Engelse Anita VAN EMPEL brons op 200 m schoolslag Lonsbrough, al Europees kampioene op de schoolslag, kwam met een tijd van 5.40,9 het dichtst in de buurt van de Nederlandse zwemsters. Voor Adrie Las terie en Marian Heemskerk verliep de vlinderslag in respectievelijk 1.12,8 en 1.10,9, de rugslag in 1.26,3 voor beiden, de schoolslag in 1.40,4 voor Lasterie, in 1.38,3 voor Heemskerk en de vrije slag in 1.15,0 voor de jonge Europese kam pioene en in 1.18,2 voor de kleine Marian. De totalen waren voor Adrie 5.34,5 en voor Marian 5.33,7. Wat voor de laatste betekende dat zij slechts 0,6 sec. boven het Europese record van Adrie Lasterie had gezwommen. En dat met de finale vlinderslag enkele uren later in het vooruitzicht. Johan Bontekoe, gisterochtend weer volkomen fit en vol vechtlust na de zware finale 400 meter, verbeterde in de series voor de 1500 meter het Ne derlandse record van Tino Jansen met bijna 9 seconden. Werd voor Tino Jan sen in april in Rotterdam 18.27.5 afge drukt, Bontekoe gleed nu naar een, tijd van 18.18.6, meer dan goed voor een plaats ,jn ,de finale. De vijftienjarige Ti no Jansen kwam. nog niet zo ver; voor hem waren de klokken op 18.41.3 blij ven stilstaan. -. De Zuidslaaf Veljko Rogusic stelde met 18.05.6 uitdrukkelijk zijn kandida tuur voor de titel. En na deze „bescheiden" voorlaat ste dag vanmiddag een voor Neder land hopelijk grandioos besluit van de Europese- zwemkampioenschappen 1962 van Leipzig. ROTTERDAM. Polen zal de nieuwe tegenstander voor Nederland zijn in de eerste ronde van het wïntertennistoer- nooi om de Koning Gustaafbeker. De wedstrijd wordt op zaterdag 3 en zondag 4 november in de Philips-ten- nishal te Eindhoven gespeeld. Het wordt een zware wedstrijd voor onze spelers. Met de ervaren Skonecki, Giasorek en de jonge Licis beschikt Polen over een ploeg die tot de top van de Europese middenklasse behoort. De wedstrijd bestaat uit vier enkel spelen (om twee gewonnen sets) en een dubbelspel (om drie gewonnen sets). Het is regel dat op de eerste dag (avond) twee enkelspelen worden ge speeld, op de tweede dag twee enkel spelen en het dubbelspel tot slot. Vo rig jaar verloor onze ploeg in Keulen van West-Duitsland met 4—1. In de Belgische teranisploeg diie van daag en morgen in Den Haag (Hanen- burg) tegen de Nederlandse ploeg speelt, is een wijziging gekomen door verhinde ring van drie spelers, alle uit de tweede helft van de ploeg. Zij zijn Vanderborght, Jamar en Despiegelaere. Hun plaatsen worden ingenomen door Dewamme, Bet- tens en Valentin, die reeds als reserves waren aangewezen. Van een onzer verslaggevers LEIPZIG. De Nederlandse wa terpoloploeg is al zeker van de zesde plaats bij de Europese kam pioenschappen in Leipzig. Na de ver rassende overwinning op Zuidslavië, dat met Rusland, Hongarije en Oost- Duitsland in de finalepool is gekomen, werd gisteren ook Italië verslagen. De Nederlanders wonnen met 43. Vandaag zal de beslissing vallen of het Oranjeteam naar de vijfde plaats in de eindrangschikking kan opklim men. Dan zal vanochtend om elf uur Roemenië onder de Oranjeduimen moeten worden gehouden. Een achterstand die in de eerste pe riode tegen Italië was opgelopen toen Geutjes naar de kant moest en Gual- De uitslagen van de wedstrijden, die gisteren in het zwemstadion te Leipzig werden gehouden, luiden: 4 x 100 m vrije slag estafette dames: Eerste serie: 1. Nederland (Jopie Troost, Cockie Gastelaars, Erica Terp stra, Ineke Tigelaar) 4.20,6; 2. Oost- Duitsland 4.22,2; 3. Rusland 4.23,9; 4. Italië 4.29,3; 5. België 4.39,4. Tweede serie: 1. Groot-Britannië 4.17,6 (nw Eur. ree.); 2. Zweden 4.20,3; 3. Hongarije 4.21,7; 4. Polen 4.35,3. In de finale komen uit: Groot-Britan nië, Zweden, Nederland, Hongarije, Oost- Duitsland, Rusland, Italië en Polen. Slechts België is dus uitgesloten. 1500 m vrije slag heren: Eerste serie: 1. Richard Campion (GB) 18.29,2; 2. Giovanni Orlando (It) 18.32,5; 3. Kristian Langer (Pol) 18.38,5; 4. Jon Vengel (Noorw) 19.39,4; 5. Otto Christensen (Den) 19.10,2. Tweede se rie: 1. Miguel Torres (Spanje) 17.58,7; 2. Lars-Erik Bengtsson (Zweden) 18.30,5: 3. Juergen Bachmann (O.-Did) 18.58,8; 4. Jordan Aleksandrof (Belg) 20.05,4. Derde serie: '1. Veljko Rogusic (Zd-Sl) 18.05,6; 2. Johan Bontekoe (Ned) 18.18,6 fnw Ned record); 3. Hans Rosendahl (Zweden) 18.26,6; 4. Dieter Pfeifer (O.- Dld) 18.48,6; 5. Stanislaf Kedzia (Polen) 18.57,2 en 6. Hamnu Vaahtoranta (Finl) 19.10,3. Vierde serie: 1. Jozef Katona (Hong) 18.22,7; 2. Ja mes Kennedy(GB) 18.29,9; 3 Tino Jan sen (Nederland) 18.41.3: 4. P.iotr Pika- lof (Rusl) 18.46,3; 5 Juan Fortun.v (Sp) 19.13,5; 6. Sergio de Gregorio (It) 19.26,5; 7. Antonio de Almeida (Port) 20.33,7 In de finale komen uit: Campion. Ro gusic. Bontekoe, Rosendahl. Torres, Bengtsson, Katona en Kennedy. Tino Jansen is uitgeschakeld. 400 m wisselslag persoonlijk dames: Eerste serie: 1. Adrie Lasterie (Ned) 5.34,5; 2. Yvonna Tobisova (Tsj) 6.00,8; 3. Anna Beneck (It) 6.08,0; 4. Isabel Castane (Sp) 6.11,0; 5. Tone Brit Kors- vold (Noorw) 6.19,4; Tweede serie: 1. Anita Lonsbrough (G.-B.) 5.40,9; 2. Gise- la Ntissler (O.-Dld) 5.41,1; 3. Sweilana Babamina (Rusl) 5.55,3; 4. Kisten Stran ge (Den) 6.07,5; 5. Christina Balaban (Roem) 6.10,5; Derde serie: 1. Marian Heemskerk (Ned) 5.33,7; 2. Marta Eger- vari (Hong) 5.40,8; 3. Harriet Blank (O.-Dld) 5.42,4; 4. Anna Tuczenska (Po len) 6.08,2; Vierde serie: 1. Elisabeth Ljunggren (Zweden) 5.48,7; 2. Patricia Baines (G.-B.) 5.58,5; 3. Hannelore Ja- nel (Oost) 6.12,7; 4. Karin Müller (Zwits) 6.12,8. In de finale komen: Marian Heems kerk, Adrie Lasterie, Egervari, Lons brough, Blank, Ljunggren, Ntissler en Babanina. Finale 4 x 100 m vrije slag heren: 1. Frankrijk 3.43.7; 2. Groot-Britanniè 3.44.7; 3. Zweden 3.45.-; 4. Hongarije 3A6.5; 5. Rusland 3.46.9; 6. Oost-Duits- land 3.47.6: 7. Nederland 3.49.8; 8. Tsje- choslowakije 3.52.-. Finale 100 m vlinderslag dames: 1 Ada Kok (Nederland) 1 min 09 sec. (nw. Eur. record); 2. Ute Noack (O-Dld) 1-10.-; 3. Marian Heemskerk (Nederland) 1.10.3; 4. Karin Stenback (Zweden) 1.10.4; 5. Marta Egervari (Hong) '1.11.2; 6. Baerbel von Fircks (O- Dld) 1.13.1; 7. Eila Pyrhoenen (Fin land) 1.13.1; 8. Anne Cotteril (GB) 1.13.4. Finale 200 m schoolslag heren: 1. Georgi Prokopenko (Rusl) 2.32.8 (ev. Eur. ree.); 2. Iwan Kartenikof (Rusl) 2.33.2; 3. Rob van Empel (Neder land) 2 38.1; 4. Wieger Mensonides (Ne derland) 2.38.4; 5. Egon Henninger (O- Dld) 2.38.5; 6. Christopher Wilkinson (GB) 2.40.8; 7. Ferene Lenkei (Hong) 2 414; 8, Henning Thormann (O-Dld) 2.44.3. di kon scoren, werd vrij spoedig wegge werkt. Een enorme harde worp van Hans Aalberts na een goed opgezette aanval van Van Spengelen, betekende de gelijkmaker en toen Aalberts even later een viermeterworp mocht nemen werd een kleine voorsprong bereikt. Een fraaie rush leek Wim van Spen gelen daarna met een doelpunt te be sluiten, maar Fred van Dorp lag in een betere positie en dat betekende 31. Toen Leenaards er eveneens uit het achterveld vandoor ging en al zijn me despelers zwaar gedekt zag, drukte hij zelf de bal langs de Italiaanse doel man (41). BENAUWDE MINUTEN Met nog een laatste speelperiode voor de boeg leek een ruime zege waar schijnlijk, maar het werden nog een paar benauwde minuten. Eerst moest Waalewijn het water uit, waarvan Gual- di van de Italiaanse numerieke meer derheid profiteerde (42). Toen dezelf de speler enkele tellen na de Italiaan se treffers opnieuw naar de kant werd gewezen, gaf Barlocco zijn ploeg nog hoop op een gelijk spel. Maar gelukkig voor Oranje ging het drie maal is scheepsrecht bij Waalewijn dit keer niet op. De Nederlandse ploeg kon in de laatste minuten volledig blij ven en de nog kleine voorsprong van 43 tot het eindsignaal goed verdedigen. ROTTERDAM Op de tweede dag van het internationale dressuurconcours, toen in het Kralingse Bos te Rotterdam het programma van de Prix Saint Geor ges werd verwerkt, hebben de West- duitse ruiters hun visitekaartje gepre senteerd. Klimke reed met Matadoi een zeer beheerste proef. Stap, draf en galop alsmede de changementen, het was alle maal goed verzorgd. Klimke kreeg 616 punten; het hoogste totaal van de dag. De tweede plaats was voor zijn land genoot Boldt, wiens proef met Remus met 583 punten werd gewaardeerd. Ser geant Thomi (Zwitserland) vergaarde met Wodenga 546 punten en daarmee de derde plaats. Mejuffrouw D. Permeke (België) met Dunaburg werd vierde (532 punten). Onze landgenote mejuffrouw T. van Doorne gaf met Halva een goede demonstratie; met een totaal van 500 punten bezette zij de zevende plaats. Opvallend was, dat de Nederlandse amazones van het Nederlandse jurylid een matig cijfer kregen. 9 De uitslagen van de voetbalwedstrijden die gespeeld werden voor de Engelse league, luidden: tweede divisie: Swansea Bury 3—0; derde divisie Huil—Wrex ham 13, Notts CountyWatford 1—3. De huldigingsceremonie na de finale op de 100 m vlinderslag voor dames. Van links naar rechts Ute Noack, Ada Kok en Marian Heemskerk Dunkelblnm nam wraak AMSTERDAM. Van meester Dun- kelblum kan men hardop beweren, dat hij vredelievend is tot men hem kwaad doet. In de zevende ronde van het I.B.M.-schaaktoernooi werd hem kwaad gedaan; Henneberke versloeg hem in negentien zetten. Dies nam hij giste ren in de achtste ronde wraak ten koste van Kool. Hij staat thans opnieuw op vijftig procent en is gemoedelijk als weleer. Donner stond tegen Hartoch ronduit slecht, maar hij hield het hoofd koel, kwamtot divërse ruilen en accepteer de togh e.eh remise-aanbod. Tan nam de leiding door een zege op Czerniak. Het was een spitse partij, die hem bovendien met nog drie ronden te spelen slechts op een halve punt van het meesterresultaat bracht. Van den Berg staat tegen Heidenfeld een pion voor bij stevige positie; hier moet t.z.t. winst uit kunnen komen. RellstabHenneberke en Kieninger- Langeweg waren brave remises. Vanmiddag luidt de bel voor de ne gende ronde. waren: 4e ronde: Hartoch (Ned)—Henneber ke (Ned) 1—0; 6e ronde: Tan (Ind)—Kool (Ned) 10; Van den Berg (Ned)Henneber ke (Ned) Va—ti; 7e ronde: Heidenleld (ZA)— Tan (Ind) 0—1; Czerniak (Isr)—Hartoch (Ned) Va—Va. De uitslagen van de partijen gespeeld uit de achtste ronde waren: Donner (Ned)—Har toch (Ned) '/s—ié; Tan (Ind)—Czerniak (Is raël) I—0; Van den Berg (Ned)—Heidenleld (Z.A.) afgebr; Dunkelblum (Did)—Kool (Ned) 10: Rellstab (Did)Henneberke (Ned) 14 14: Kieninger (Did)—Langeweg (Ned) %-54. De stand na de achtste ronde ziet er als volgt uit: 1. Tan 6 punten: 2. Donner 514 pnt; 3. Czerniak 5 pnt; 4. Van den Berg 4(4 pnt. en 1 afg; 5. Kieninger 4V pnt: 6. Dun kelblum 4 pnt; 7 en 8. Henneberke en Lange weg beiden 314 pnt; 9. Rellstab 3 pnt: 10, Heidenfeld 214 pnt. en 1 afg; 11-12. Hartoch en Kool beiden 214 pnt. ROTTERDAM. De opstellingen van de elftallen uit de eredivisie voor morgen, zijn., voor zover gisteravond bekend: DE VOLEWIJCKERSKirsten; Soetekouw en De Vries; Van Wijk, Ellens en Reuser; Kees Kick, Boogaard, Schaft, Frits Kick en Polak. BLAUW WIT: Conrad; Petterson en Royé; Wa gem aker, Hughes en Koers; Frankel, Mul, Drommel, Koeman en Kruyer. AJAX: Hoogerman; Henk Tijm en Ouder- land; Schaaphok, Pronk en Muller; Swart, Henk Groot, Piet Keizer, Prins en Petersen. Bij Ajax kan Muller weer spelen, daar zijn schorsing is afgelopen. Piet Keizer neemt de middenvoorplaats van Cees Groot voorlopig in. FEIJENOORD: Pieters Graafland; Kerkum en Veldhoen; Kreijermaat, Kraaij en Klaas- sens; Van der Gijp, Bennars, Kruijver, Bouwmeester en Moulijn. SPARTA: Het. elf tal zal worden samenge steld uit de volgende soelers: Van Doesburs. De Groot, Van der Lee, Van Bun, Ter Horst, De Koning, Bosselaar, De Vries. Wi!son, L»od- nar, Adelaar, Van Miert en Verhoeven. N.A-C.: V. d. Merwe; Van Hoogenhuizen en Pelkman; Schrijvers, Kuys en Luyten; Groe- newegen, Rijvers, Canjels, Vissdhers en Van Gastel. WILLEM II: Mathieu; Smolders en Brooy- mans; Van Elderen, De Wit en Vriens; Uyter- merk, Kere&ztes, Koopal, Senders en Louer. DOS: Van Zoghei: Liptak en Ockhuysen; Koole Dacsev en Visser; Kruin, Hup. van der Linden, van Wiggen en Weber. HERACLES: van der Wint; Donners en Arnthof; Pesman, Vinken en Brand; Gre- ving, Bartelink, Schuman, Westra en Ree kers. ENSCHEDE: Lagarde; van der Wel en Kalter; Ter Beek, Weusink en Hoomans; Rahn, Nemes, Zweers, Bosveld en Janssen. PSV: doet morgen keuze uit volvende der tien: Bals; Bekkerink; van der Meer; Kern- Der, van Wissen, Svensson; Wiersma, Gis sen, Hoenen, Wolbers, Kerkhofs, Peys en van der Kuil. MW: Körver; Brull en van Dijk; Toenaar, Haenen en Loo; van Kan, Bühler, Wilms, Mares en Brinkhuis. FORTUNA: J Gijsel; H Köster en Mom- merts; Notermans; Smeets en Pfeiffer; Qua- dackers; Munsters, Beenen, P. Kosters en Kohn. GVAV: Roffel: Van der Hoeven en Buist; Zoetendal. Borghuis en Tardy; Weering, Al ma, Nuninga, Fransen, Meuken. Vorendam: J. Kwakman: K Karregat en K. Zwarthoed: J. Schilder. J. Schilder en G. Zwarthoed; D. Bont, W. Kras. D. Tol, J. Pelk en H Veerman. Johnny Haynes, de 27-jarige aanvoer der van het Engelse voetbalelftal, heeft bij een auto-ongeluk in de omgeving van Blackpool een beentje vlak boven zijn rechterervkel gebroken. Hij zal minstens zes weken zijn uitgeschakeld. SCHIPHOL Beladen met roem en een kapitaal van ongeveer vijftigdui zend gulden is de 28-jarige Utrechtse onderwijzer en lange-afstandzwemmer Herman Willemse gisteren vanuit Mon treal op Schiphol teruggekeerd. Willem- se, die deze zomer in alle vier zwem- marathons waaraan hij deelnam triom feerde, staat op 3 september weer voor de klas. De mogelijkheid is groot, dat hij in de komende winter naar Argentinië zal gaan om daar op uitnodiging van een zwemorganisator vier maanden door te brengen en deel te nemen aan diens race. (Ingezonden mededeling) door E. Barkey Wolf MILAAN. Lachend stond de Nederlandse amateur-wiel renner Jaap Oudkerk gisteren in Milaan. Na een schijnbaar hope loze achterstand had hij alles uit zijn sterke lichaam geperst om de Argentijn Contreras op de Vigorellibaan in de laatste meters te kloppen. Het was gelukt: Oud- kerk verzekerde zich daarmee van een begeerde plaats in de halve finales van het nummer achtervolging voor amateurs in het gisteren begonnen toernooi om de wereldkampioenschappen op de baan. De nationale sprintkampioen bij de amateurs, Ad de Graaf, slaagde er niet in tot de laatste acht door te dringen. In de laatste herkan sing werd de Rotterdammer door de Rus Bodniek verslagen. Voor enige sensatie in de series zorgde De Graaf, zij het dat een bandje van hem meer dan hijzelf voor onrust verantwoordelijk was. In zijn serie tegen de Japanner Sato en de Hongaar Bicskey ging hij in de eerste bocht al onderuit: een scheur in het canvas van de band verraste hem. De val op zichzelf was niet zo belangrijk, wel het feit dat hij nu direct naar de herkansingen werd verwezen. Dapper Ook de andere twee Nederlandse amateursprinters konden niet onge stoord door de series heen komen. De kleine Nolten deed een dappere poging, maar werd door de veel meer gerouti neerde Baensch makkelijk op de tweede plaats gehouden. Van der Touw kon, moedig sleurend, Bodnieks noch de Duitser Fuggerer houden. Voor de laatste twee Nederlanders was trouwens maar heel weinig eer te behalen, want Nolten had ook in zijn herkansing tegen de prominente Binder en Hereger niets te vertellen. j Voor Van der Touw leek even een zonnetje te gaan schijnen, toen hij de Franse kampioen Suire gemakkelijk klopte. Verder op was het voor hem in de herkansing toch slechts verlies wat /Ia lrlnV glrtfct De Graaf nam in zijn rit vroeg het j initiatief en hij won ruim. Zijn aanval was mooi op tijd. De Japanner Obata i had nogal zenuwachtig zitten doen en toen De Graaf het tijd vond, was ook dèt meteen afgelopen. De finale van de herkansing bood hem de Zwitser Boller als tegenstan ders. Met een lange sprint velde de Rotterdammer de Helveet afdoende. Favoriet Bij de achtervolging der amateurs diende zich de Deen Jensen onver wachts voor velen als een grote favo riet aan door in zijn serie tegen de Brit McCoy, die in het spel nauwelijks voor kwam, een tijd van 4.52,2 voor zich te laten afdrukken. Of er niet per ongeluk een halve ron de te weinig was gereden? Alles klopte. Toch was hierbij wel reden voor ook Nederlandse vreugde, want Jan Buis, de oud-wegrenner, is trainer van Jen sen. Van Loo uit België schoot met 4.54.3 eveneens uit zijn slof. Dan kwamen er oude bekenden als Oudkerk die met zijn 4.56.7 de vijfde plaats innam. Doordat de zich wild verbijtende Poolse „ener giebron" Jozefnicz zich in zijn eentje in de laatste rit kon opwerken tot 4.58.3, vloog Testa, een van de mannen waar op Italië sterk had gerekend, eruit en mocht Belloni het voor Italië verder al leen opknappen. Hij was een halve se conde op Oudkerk voorgebleven. Even leek het of de Nederlander naar een vlotte winst toe fietste, maar hal verwege de 4 km beet Belloni terug. Zijn tred was iets soepeler, hij stuurde iets rechter, net genoeg voor deze klei ne winst. In de kwartfinales verbeterde Jensen om iedereen goed duidelijk te maken dat zijn eerste rit geen vergissing was geweest, het record van de Vigorelli baan: 4,52.3, zijnde het gemiddelde van flink over de 49 km. Gered Van Loo deed niet voor hem onder. De Belg kwam tot dezelfde tijd. Belloni redde zich vervolgens op het kantje te gen de Tsjech Daler en toen kwam Oud kerk. Geladen sprong de Nederlander van start, greep na 1 km al twintig meter maar stampend reed de Argentijn Con- teras op hem toe. Halverwege leek, Oud kerk verslagen, doch hij beet door, kwam gelijk en kwam zelfs minimaal voor. Rukkend sleurde Oudkerk zich de laatste bocht uit; hij gaf alles om de paar meter die hij nodig had, te behou den. Hij had tenslotte 0,2 sec. voorsprong. Dat gaf hem een plaats bij de laatste vier, waarbij zij opgemerkt dat zijn 4.55.9 op twee na de beste tijd was van de laatste acht. Overmacht Nadat in de achtste finales bij de ama teursprinters de favoriete Italianen Ber- ghetto en Bianchetto met vrij grote overmacht hun serie hadden gewonnen, kwam De Graaf tegen Baensch en de Deen Duckert. Als een poes sloop hij achter hen aan: De Graaf, bereid alles te geven om aan een nieuwe herkan sing te ontkomen. Hij gaf alles maar dat was een minimaal beetje te weinig en toen hij met de Deen afrekende schoot Baensch met een bandje voorsprong over de streep. De herkansing bracht De Graaf in eerste instantie de Hongaar Bicskey en de Pool Wackeki als tegenstanders en met twee formidabele rukken nam hij de hindernis. Met 11,4 sec. over de laat ste 200 meter plaatste hij zich bij de laatste vier voor de herkansing. Twee van die vier gaan over naar de laatste acht. De Rotterdammer sneuvelde, zoals ge meld, daarna tegen de Rus Bodniek. Wierstra toch achter Van Roey. die op het laatste ogenblik zijn machine in orde had gekregen kwam bij de prof stayers tot een tweede plaats. Met De Lillo, winnaar van de serie, en Verschueren (derde) stapte hij de finale binnen. Koch vijfde kwam tot een bescheiden plaatsje. Misschien heeft er meer in gezeten maar ander zijds heeft hij niet te hard tegen de belagers van Wierstra aangeduwd. Varnajo is de enige geweest, die tot een aanval op Verschuerens positie kwam. Een positie die hij halverwege al innam. De Frarisman kwam echter los van zijn rol. Van de wereldkampioen Marselle was har weinig te vertellen, tenzij in het negatieve dat hij keer op keer de troep voorhij zag schuiven, vijf tien maal in totaal. In een van de series over veertig kilo meter bij de amateurstayers reed voor Nederland Romeyn. De kaarten waren hier snel geschud, want de slanke Belg Deloof schoof, voordat er vijf kilometer gereden waren, langs de ganse groep naar voren. Verder deelde hij daar de lakens resp. de rondjes achterstand uit. Slechts de Fransman Giscos bleef ge spaard. Romeyn bekeek het echter goed door, nadat hij op één ronde was gezet, nog een tijd achter Deloof te blijven hangen. Hierdoor redde hij bekwaam een derde plaats, wat genoeg was voor de finale. (Ingezonden mededeling) AMSTERDAM Vijfentwintig Europese tennisspeelsters en spelers uit 24 landen zullen maandagavond negen uur gezamenlijk met een door een Amerikaanse organisatie gechar terd K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar New York vertrekken om daar deel te nemen aan de internationale kampioenschappen. Zij zullen zowel wat de overtocht als wat het veer tiendaagse verblijf in New York be treft de gasten zijn van die organisa tie. Deze unieke tennisreis van continent naar continent vindt haar oorsprong in het verlangen van de Amerikaanse Ten- nisbond om de kampioenschappen in Forest Hills aantrekkelijker te maken. De belangstelling was er in de laatste jaren dalend, mede als gevolg van hel dalende spelpeil van de Amerikaanse tennissers. Er is samenwerking gezocht met de stichting „People to People" en hier door is de uitnodiging mogelijk gewor den. Deze werd aan een ongeveer tach tig topspelers van een dertigtal landen gericht. Nederland, dat aanvankelijk niet was uitgenodigd, wordt, zoals reeds gemeld, vertegenwoordigd door Schneider en Ha- jer. 't is overal te zien (in Europa), overal te vernemen (van enthousiaste automobilis ten): vele automotoren gehoorzamen tegenwoordig veel secuurder, veel attenter. Waarom? Omdat ze rijden op BP Super Mix - de nieuwe individuele motorvoeding! Individuele motorvoeding? Ja, want alle motoren verschillen van elkaar. Ook al zijn ze van hetzelfde merk en type. Hun taken verschillen, hun snelheden, hun afstanden, de rij-stijlen van hun bestuurders Daarom stellen ze eigen voedingseisen. Maar daaraan was vaak (in 57% van de gevallen) niet te voldoen. Nu wel. Er zijn nu 5 soorten BP benzine voor individuele motorvoeding: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super Probeer üw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - rtiet te veel, niet te weinig. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v« Frederiksplein42. Amsterdam-C.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9