Fort „De Ruyter" verdwijnt onder Duits bunkerpuin Nieuwdorp gaat met een zwaar hoofd nieuwe competitie in INTERNATIONAAL GESCHILPUNT UIT 1910 Bijzonder handige auto voor politie Terneuzen Het drama van Koewacht (II) i—a Achter de coulissen van de wintersporten fVII Krabbendijke optimistisch Nutteloos bouwwerk kostte zes miljoen Porgy and Bess Groede treedt toe tot industrieschap Twee botsingen in Oosterland STAALTJE VAN KNAP KNUTSELWERK De kanonnen van Navarone ^trif0ed^rgted^GhijegeTneeïloo?d0wogned Carillonspel in Veere larzan en de meerminnen Blom. standsbeiaardier van Gouda, IJs- Geestelijke verzorging Ned. strijdkrachten Lager houtgewas in Oosterland Goese Coöp. Voorschot- vereniging en spaarbank ontbonden w&nöelinqen öoor zeeuwse nistORie Raad Brouwershaven Matroos met voet tussen kabel Aderlating HECHTE DEFENSIE JEUGDIGE SPELERS KERNGEZOND Zaterdag 25 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 VLISSINGEN. Het imposante Fort De Ruyter bij Vlissingen is langzamerhand aan het verdwijnen onder het puin van Duitse bunkers, dat met vrachtauto's vol iedere dag wordt uitgestort over het oude bouwwerk. Veertig Duitse bunkers worden momenteel op geruimd aan de Walcherse Zuidpunt, het puin hiervan rond 15.000 kubieke meter wordt gelost in het Fort De Ruyter. Het eens zo ge ruchtmakende fort is niet meer dan een puinstortplaats geworden. In 1910 brachten de plannen voor het fort de gehele internationale pers in rep en roer. Fel werd ons land aangevallen in de Franse en Engel se kranten, die Nederland verweten met Duitsland te heulen en verder dreigden in te grijpen, wanneer door deze „Scheldevergren- deling" de Belgische neutraliteit geschonden zou worden. heeft het fort er vergeten en scheefgezakt bijgelegen met zjjn doolhof van gangen en binnen' plaatsen. Nu verdwijnen elke dag meer de vormen onder het puin van de Duitse bunkers en straks zal, zoals door Rijkswaterstaat is berekend, de teen van de ver zwaarde Scheldedijk dwars door de vesting lopen. Het restant van een trieste politieke vergissing zal dan voorgoed uitgewist zjjn. Duitsland op zijn beurt dreigde ook weer met interventie bij een verdere be moeienis van Frankrijk en Engeland in deze kwestie. Heit bekende Engelse blad, de Times, schreef in die dagen, dat de bouw van heit fort 'beschouwd zou wor den als „een pistool op de borst van Engeland". Intussen werden de fundamen ten gelegd voor het nutteloze bouwwerk, dat ruim zes miljoen gulden kostte. Een halve eeuw Concert de Kunstvrienden TERNEUZEN. De Koninklijke har monie ,,De Kunstvrienden" te St. Ni klaas zal vanavond om acht uur op de nieuwe verplaatsbare muziekkiosk op de Markt te Ter-neuzen een muziek-con- cert verzorgen. Deze harmonie telt on geveer zestig spelende leden, tam boers en klaroen-trompetters. Ht volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. De Kaid - Mars op mo tieven van A. Thomas-E. Michel; 2. Huldigingsmars uit Sigurd Jorsalfar, E. Grieg; 3. De Stelende Ekster - Ouver ture, Rossini; 4. Binche - Fantaisie op Karnavalthema's, Paul Giison; 5. Hon gaarse Dansen no. 5 en 6, J. Brahms; 6. National Emblem - Mars, Ba-gley; 7. Jeanne d'Arc - Ouverture, G. Verdi; 8. Oklahoma - Fantaisie, Rodgers; 9. Mars der Verbroedering Veldleger 1914- 18, A. Prévost; 10. Mars van het 5e Li nierégiment, Lecail. Middelburg, City, 14 jaar. De fascinerende negeropera „Porgy and Bess" is waarschijnlijk het beste werk van die merkwaardige Ameri kaanse componist George Gershwin, de kunstenaar die zowel tophits (tot op deze dag) produceerde als een overal ter wereld graag gehoord symfonisch oeuvre. De bekende regisseur ptto Pre- minger heeft het aangedurfd van deze opera een film te maken. Het resultaat mag beslist gezien worden. Het is al tijd een riskante onderneming een sta tisch gebeuren als een opera in film beelden te vertalen. Preminger is het beslist gelukt cm alle starheid te ver mijden. De meeste scènes van het ver haal, dat algemeen bekend moet wor den geacht, spelen zich af in de nabij- GROEDE. In overeenstemming met het door B. en W'. uitgebrachte ad vies heeft de raad van Groede besloten voor de duur van tien jaren toe te tre den tot de gemeenschappelijke regeling inzake het industrieschap. Zoals bekend hadden B. en W. eerder een negatief advies gegeven omdat zij meenden dat recreatie en industrie twee dingen zijn die streng gescheiden moe ten worden. In de gemeenschappelijke regeling zoals die in ontwerp was voor gelegd waren niet de nodige garanties voor een ongestoorde recreatieve ont plooiing opgenomen. De raad nam toen nog geen beslissing over het al of niet toetreden en stelde als voorwaarde dat men bij het aanwijzen van een indu strieterrein met de recreatie rekening diende te houden. B. en W. waren van oordeel dat aan deze voorwaarden vol daan zou zijn als het aanwijzen van een industrieterrein zou gebeuren in overleg met de vier stedebouwkundigen en in nauwe samenwerking met de P.P.D. en het E.'T.I. Op deze voorwaarden is men kort geleden ingegaan, zodat voor de raad van Groede geen enkel bezwaar meer bestond. De raad ging dan ook z.h.s. met het voorstel tot toetreding ak koord. De bouw van drie bejaardenwomngen werd ondershands aanbesteed. Laagste inschrijver was de fa. Bron en zn. te Groede voor 28.475 gulden. Dit bedrag was echter 600 gulden te hoog om goed keuring voor de gunnen te verkrijgen. In overleg met aannemer en architect zullen B. en W. trachten een oplossing te creëren. De rekening 1960 werd voorlopig vast gesteld. De gewone dienst met een na delig slot van 14.145 gulden. Het nadelig saldo van de kapitaaldlenst is 74.240 gulden. OOSTERLAND. Toen de plaatselijke wijkzuster Compagne met haar auto uit i i _1_ 1 T 1 ,-v Trtt^o T~V4 TERNEUZEN. Als sluitstuk o' staat is er een hetrekkelijk ruim compartiment ontstaan waar toch al- van het motoriseringsplan van de Terneuzense gemeentepolitie, is gisteren een gloednieuwe Volks- wagen-combi in gebruik genomen. Deze wagen is van de nieuwste (politie)snufjes voorzien en wordt officieel een ,'uitruk-auto" ge noemd. Nu is het woord „uitruk-auto" niet erg fraai, dat moet iedereen toegeven, maar practisch is het wel, want het geeft precies weer waar men de auto voor gaat gebruiken. Bepaald opval lend zal de wagens niet zijn want het type is in de wandeling bekend als een doodgewoon Volkswagenbusje. Het is gespoten in de bekende donkerblauwe kleur die uitsluitend gereserveerd is voor politiewagens. Maar al is er uiterlijk niet veel aan te zien, dat neemt toch niet weg dat de wagen inwendig een schoolvoorbeeld van knap knutselwerk is. De firma die nl. het interieur leverde heeft letterlijk geen vierkante centimeter ruimte onge bruikt gelaten. Overal zitten kleine kastjes en laadjes en al die listige bergplaatsjes maken het mogelijk, dat er werkelijk een ongehoorde hoeveel heid materiaal wordt meegenomen zon der dat men nu de indruk krijgt dat de auto afgeladen is. Integendeel zelfs, ais de hele boel op z'n plaats hangt, ligt heid van dat samengeraapte stel krot-J ujtrit aan de Molenweg reed kwam ten dat Catfish Row heet, de buurt een J*'^tpaar uit Eikerzee op van de heel arme negerbevolking. een b1-omfiets aanrijden. Het kon de De sympathieke acteur Sidney Hoi- wagen niet meer ontwijken en de echt- tier speelt Porgy, Dorothy Dandndge „erfote van de j,eer H. kwam zodanig te beeldt Bess uit en Sammy Davis jr. is i yaden da( zh een been brak. Dokter een fraai-louohe Sportin'life. De zang- van Leeuwen uit Bruinisse verleende rollen staan op een hoog peil en geven heeiitUndige hulp. De ongelukkige vrouw de meeslepende muziek van Gershwin werd naar het ziekenhuis vervoerd, het volle pond Even tevoren was een motorrijder, de Vlissingen, Alhambra; Goes, Grand, 14 jaar. De Kanonnen van Navarone hebben wij reeds besproken. opliep, die ook door dokter van Leeu wen werd verbonden. In beide gevallen onderzoekt de plaatselijke politie wie van deze ongevallen de schuldige is. VEERE. Gisteravond sloot Maria selstein en Kamerik, de reeks zomer- Vlissiniren, Luxor, 14 jaar avond-beiaardconcerten, die in Veere Vlissingen, j werden gegeven op het carillon van de Deze Tarzanfilm om van te smullen Raadhuistoren. Voor zover ons bekend (voor de liefhebber) heeft het oude! is zij de enige vrouwelijke beiaardier thema' Een mooi meisje dat door on- ter wereld. Haar concert omvatte o.m. overwinnelijke Tarzan wordt gered. Dit werken van Timmermans, Bach en keer uit de handen van een boze god. I Muilebroek. HUIS TER HEIDE. Gisteren was het 12Vb jaar geleden, dat de toenmali ge minister van oorlog, mr, J. Meynen te Velp, het eerste vormingscentrum van de geestelijke verzorging van de Nederlandse strijdkrachten „Beukber- gen" te Huis ter Heide opende. Het eer ste jaar bood „Beukbergen" aan onge veer 200 van onze jonge mannen in mi litaire dienst een plaats tot bezinning op de levensvragen onder leiding van hu legerpredikant. Het werk heeft in deze 12^4 jaar een zeer grote vlucht genomen. Na „Beukbergen" werd ,,De Kroeskamp" te Heerde als tweede be zinningscentrum geopend en verleden jaar kwam „Scherpenzeel" te Goor als derde huis. Deze drie centra kunnen nu per jaar plaats bieden aan ongeveer 12.000 militairen die hier enkele dagen kunnen verblijven en aan de hand van gehouden inleidingen met elkander van gedachten wisselen. Sedert de opening van het eerste centrum zijn de centra door rond 75.000 militairen bezocht. De stichting wordt geëxploiteerd uit de giften, die het bedrijfsleven daarvoor schenkt en uit een subsidie. De hoofd- legerpredikant is voorzitter van het stichtingsbestuur. De directie wordt thans gevoerd door de herv. legerpre dikant, maj. ds. J. M. Langeveld en zijn gereformeerde collega, kapitein ds. J., Plug. OOSTERLAND. Doordat het houtge was langs de Molenweg en op meer plaatsen in het dorp steeds hoger en dichter wordt, gaat dit een gevaar be tekenen voor het steeds drukker wor dende verkeer. Dientengevolge zal de beplanting op de Molenweg worden ver wijderd, hoe diep te betreuren dit ook is; het zal worden vervangen door laag kruipend gewas, dat het uitzicht niet be lemmerd. Ook het groen achter de Ned, Herv. Kerk zal worden gesnoeid daar hier ook van een belemmerd uitzicht sprake is. Een en ander kwam ter spra ke op de raadsvergadering van de ge meente Duiveiand waar ook besloten werd om de voormalige waterloop ach ter de woningen op de Molenweg weer uit te diepen en schoon te maken, en deze te benutten voor brandbluswater. Een krediet groot 1000 werd hiervoor gevoteerd. tijd nog zes mensen kunnen zitten. En dit 'zal -in Vóórkomende gevallen geen overbodige luxe zijn omdat men immers bij verkeersongevallen een ge legenheid moet hebhen om de betrokke nen rustig te verhoren. Welnu, dat laat ste kan m de nieuwe politieauto ruim schoots gebeuren. De dienstdoende agenten hebben dan bovendien nog de beschikking over een uitklapbaar tafel tje waarop men al het „schrijfgereed schap" kwijt kan. De wagen is verder voorzien van al het benodigde materiaal. Zelfs een automatische kleinbeeld-ca- mera hoort tot de uitrusting. Onnodig te vermelden, dat men claxon-signalen in alle toonaarden kan produceren, dat er een blauw draailicht op het dak is gemon teerd en dat men de beschikking heeft over een mobilofooninstalla tie van het allernieuwste type. Kortom: De Terneuzense politie is thans wat men noemt „inge spannen". l j GOES. Een korte hamertik van 'voorzitter G. M. den Herder maakte vrijdagavond in hotel Centraal een ein de aan het bestaan van de Coöp. I Voorschotvereniging en spaarbank te Goes. Opgericht op 2 november 1868 moest deze vereniging thans de strijd om het voortbestaan staken omdat er de laatste jaren practisch geen belangstel ling meer voor bestond. Niet alleen werd er bij de vereniging niet meer ge spaard in 1961 werd zegge en scrhij- ve 30 aan spaargelden ingelegd maar ook het gros van de spaarders toonde geen enkele belangstelling meer. Van de 150 boekjes die de vereniging uitstaande had, waren er in het afgelo pen jaar slechts 8 TER BIJSCHRIJ VAN DE RENTE AANGEBODEN. Op wachten VING 90 spaar bankboekjes was er de laatste 30 jaar niets anders gebeurd dan rente bijge schreven in de boeken van de vereni ging. Het zal daarom een hele kluif worden voor het bestuur om van de spaargelden, die momenteel nog een totaal van rond 30.000 belopen af te komen. Met de Nutsspaarbank Vlissin gen worden onderhandelingen gevoerd om dit totale bedrag aaan deze instel ling over te dragen. Deze bank zal dan gaan proberen om alle spaarders of hun eventuele nabestaanden te achterhalen. De jaarstukken van de vereniging over 1960 en 1961 werden onveranderd goed gekeurd. In zijn openingswoord wijdde de heer Den Herder enkele gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van mr. C. M. Kegge, die vele jaren het kas sierschap van de vereniging vervulde. door l. van Wallanbura door L. van Wallenburg /AP zaterdag 4 november 1848 stierf de vrouw van de heel meester Jean Baptiste de Loeil. Hij deed niet de moeite om zijn kinderen te waarschuwen, even min kregen ze een uitnodiging tot de begrafenis. Na wat ik in het vorige artikel over de ver wikkelingen in dit gezin geschre ven heb, was dat ook niet te ver- Huisvestingsmoeilijkheden Gemeentebedrijven van Middelburg onderzocht MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg zullen in een op 4 septem ber te houden vergadering de raad om een krediet van 10.000 verzoeken voor een onderzoek naar het oplossen van huisvestingsmoeilijkheden van Gemeen tebedrijven en Gemeentewerken. Ook de huisvesting van de gemeentelijke dienst voor maatschappelijke zorg is hierbij betrokken omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat deze dienst de thans in gebruik zijnde vleugel van het Stadhuis moet verlaten. B. en W. willen de pro blemen in handen van deskundigen op het gebied van bedrijfsorganisatie leg gen. De kosten voor een onderzoek wor den geraamd op 10.000. De raad wordt tevens verzocht een krediet te verlenen van 2900 voor nieuwe schoolborden in de O.L.S. 't Zand. De raad wordt verder verzocht twee lokalen beschikbaar te stellen ten behoeve van de Chr. school 't Zand. Deze lokalen zijn gelegen in de Prinses Ireneschool. De ULO-school van de Vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag is onderge bracht in drie lokalen van het gebouw aan de Nederstraat en een lokaal van het gebouw aan de Verwerijstraat. De school aan de Nederstraat zal echter binnenkort (in verband met de bouw van een nieuwe school J) voor een ge deelte worden afgebroken. In verband met de vestiging van de nieuwe vglo- school in het gebouw aan de Verwerij straat moet ook! het lokaal daar worden afgestaan. De raad wordt dan ook ver zocht de ulo-school drie lokalen van school C en een lokaal van de school aan de Gravenstraat ter beschikking te stellen. BROUWERSHAVEN. De gemeente raad van Brouwershaven komt dinsdag 4 september voor de eerste maal in vergadering bijeen. De vergadering be gint des morgens om negen uur. Op de agenda staat: beëdiging van de raads leden en verkiezing van wethouders. HANSWEERT. De negentien jari ge matroos Mijn-ster van het Belgische sleepschip Nautilus 9 raakte gisteravond omstreeks zes uur met zijn voet be kneld in een kabel. Het ongeluk ge beurde tijdens het meren in de Oost- sluis. Zijn voet is waarschijnlijk afge- kneld. Hij werd naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Toch hoorde de oudste zoon Adolphus de bakker uit Brussel, het, Picavet, een buurman van de heelmeester, kwam het hem vertellen. Dadelijk reisde hij naar Koewacht. Daar hij vermoedde dat zijn moeder geen natuurlijke dood gestorven was, vroeg hij lijkschouwing aan, die door 3 geneesheren en heelmeesters werd verricht. Felicita van Peteghem. de vrouw van De Loeil, bleek door en door verma gerd te zijn, zo erg als de do-kters het nog maar zelden 'hadden meegemaakt. Bovendien bleek ze ook verscheidene wonden, bl-auwe plekken en bloeduitstor tingen te hebben. Ze was als het ware bezaaid met levend ongedierte en afzich telijk vuil, ,zo zwart en vuil als de schoorsteen." Heelmeester beschuldigd Wat was er met de ongelukkige vrouw gebeurd? Volgens de verklaringen van de getuigen had haar man haar onge veer 114 jaar in een kelderkamertje op gesloten. Voedsel kreeg ze niet voldoen de. De zoeven genoemde buurman Pi cavet gaf haar door een paar dakpan nen op te lichten wel eens wat te eten. Toen haar man erachter kwam, bracht hij haar naar de zolder waar ze even eens ongeveer 1% jaar heeft vertoefd. Omdat ze door de honger gedreven door het zolderraampje wel eens onrijpe abri kozen wist te pakken te krijgen, werden de zoldervensters dichtgespijkerd en met kalk besmeerd. De laatste 2 3 weken vóór haar dood la,g ze vastgebonden met een ijzeren hondenketting om haar blote lijf. Zo kort Was deze ketting, dat ze bijna niet liggen kon, in ieder geval niet in het ledikant dat er stond. Meestal zat ze dan ook op de hurken. Kleren had ze zo goed als niet aan, ze sliep op vodden en vuil verrot stro. Het was een verschrikkelijk vuile boel op die zolder. Ze zat onder de luizen en overal stonden potten en pannen met vuiligheid en etensresten. Rauwe bonen lagen er genoeg. Was dat haar voedsel geweest? Als ze wat te eten kreeg, wa ren het koude aardappels en droog brood, imaar soms werd ze ook wel eens een dag of nog langer overgeslagen. Misschien smaken in zo'n geval bonen nog wel een beetje. Buren en voorbijgangers verklaarden dat ze haar dikwijls hadden horen roe pen en schreeuwen. Van honger en om dat haar man haar dikwijls sloeg. Ver moedelijk diende daartoe de bruine wan delstok die op zolder werd gevonden. Een pa-ar bewoners van het dorp had den haar ook wel eens op de zol-der ge zien. Het vermoeden, dat de dood wel eens een gevolg -kon zijn van uithonge ring of mishandeling was dus wel ge grond. Alles ontkend Toen de marechaussees de dinsdag na haar dood het huis van Dé Loeil -binöen- traden'öm hem te arresteren, vonden ze hem aan tafel zitten, gekleed in een dikke overjas en met de hoed op het hoofd. Béhalve zijn aanstelling als heel- en verloskundige had hij ook nog ruim tweehonderd gulden aan geld en gouden en zilveren sieraden in zijn zak. Was hij van plan te vluchten? Dan was hij net even te laat. Vluchten was anders zo moeilijk niet geweest, zijn tuin lag ge deeltelijk op Belgisch grondgebied, waarheen hij de laatste tijd ook al eens voorwerpen van waarde had overge bracht. Bij het verhoor ontkende hij alles. Hij had haar alleen de laatste 3 a 4 dagen aan een ketting gebonden, omdat ze tel kens wilde weglopen en hij bang was dat ze van de trap zou vallen. Volgens hem leed ze namelijk aan vlagen van krankzinnigheid. Omdat hij geen midde len had om haar naar een gesticht te brengen, had hij haar op zolder opgeslo ten met een grendel aan de buitenkant van de deur. Geslagen had hij haar nooit, evenmin voedsel geweigerd. Hij had haar altijd met zorg en liefde bejegend. Zachtmoe- MIDDELBURG Nieuwdorp gaat met een zwaar hoofd de competitie in. De groen-witten kampen de laatste jaren met een tekort aan actieve leden. Dit jaar is de nood echter wel zeer hoog gestegen. Er staan twee elftallen in geschreven voor de competitie n.l. het hoofdelftal en een A-juniorenteam. Vooral de samenstelling van het „eerste'' biedt de nodige zorgen. De uitstekende rechtshalf M. Polder dijk is inmiddels gehuwd en staat als onderwijzer voor de klas in het Zeeuws- Vlaamse Driewegen, wat betekent dat hij voor Nieuwdorp verloren is. De technisch begaafde Ad. de Jager is we gens zijn studie aan de Zeevaartschool ook niet meer beschikbaar en als klap op de vuurpijl komt daar nog bij dat J. Goedegebuure en Wisse de Kok naar het zich laat aanzien ook niet elke za terdag op het appèl kunnen verschij nen. Dit duo is nl. aangesloten bij' een muziekband en heeft al te kennen ge geven dat het op de zaterdagmiddag voorafgaande aan de avond die daar op volgt en waarin zij de muzikale noot moeten verzorgen, niet op het voetbalveld zullen opereren. Dit alles brengt dus zeer grote moei lijkheden met zich. Nieuwdorp telt als vereniging wel 98 leden maar daarbij zijn slechts 23 actieve voetballers en hierbij zijn dan reeds gevoegd de twee genoemde muzikanten. De formatie waarmee Nieuwdorp straks aantreedt is in grote trekken om lijnd. Het doel wordt weer verdedigd door Rinus Traas. De capaciteiten van deze keeper zijn alom bekend. Ongetwij feld is hij momenteel de beste Zeeuwse doelman in de zaterdagcompetitie. Zijn verkiezing voor het Zeeuws elftal in de afgelopen maanden spreekt eigenlijk voor zichzelf. De gehele defensie van de groen- GOES, 24 augustus. Export en Industrie veiling: Perzikrode Zomerappel I 75-80 48, 70-75 51. 65-70 50. 60-65 47«-48, II 75-80 44—47 70-75 42, 65-70 42, 60-65 36, II D 35, Stark Earliest I 75-80 94 70-75 95, 65-70 84, 60-65 65 —69. 55-60 52, II 75-80 76. 70-75 72—73. 65-70 64, 60-65 55—57, 55-60 46, II D 36. Earley Victoria I 70-80 47, 60-70 36, II 70-80 44, 60-70 34. II D 20. Yellow Transparent I 65-70 5357, 60-65 45—46, 55-60 37—38, II 65-70 53—54, 60-65 46—48. 55-60 36—37. II D 10-16. Beauty of Bath I 60-65 52, 55-60 39, II D 26. Précoce de Trévoux I 65-70 71, 60-65 69—70. 55-60 60—61. Oomskinderenpeer I 55-60 71, 50-55 62, 45-50 49, II' D 31. Div. appels kroet 6.50. Dubb. pr. bonen I 54. II 43.10—45.40, II B 34. Pre lude I 39. II 32. Totale aanvoer hard fruit 2800 kisten. Gewone veiling: Yellow Transparent grof 3642, fijn 16. Stark Earliest grof 42—68, fijn 18<22. Beauty of Bath grof 29, fijn 11. Per zikrode zomerappel grof 3435, fijn 16—23. Early Victoria grof 2327, fijn 9. Oomskin derenpeer grof 4755, fijn 14—38. rijp 5056, Précoce de Trévoux grof 3639, Czarpruimen I. 64-r-102, II 40—63. grof 30—77, fabriek 4—35, Ontario I 80—99, II 30—68, grof 30—71, fa briek 24—52, Washington I 60—90. II 34—42, grof 30—68, fabriek. 1645. Mons Hative I 98149, grof 03. fabriek '41. Tollenaars I 511. Dubb. Boerenwitte I 4380. Witte wijnprui men I 28. Rode bessen I 118, II 56. Bramen II 47—70. Kruisbessen II 3140. Druiven I 270. Per doos: Rode bessen II 36. Fram bozen II 47. Bramen I 23—29, II 1924. Aard beien II 71. Loganbessen I 51. Groenten: Per stuk: Bloemkool AI 3564, All 27—52. Bil 21—35, afw. 17—26. Kropsla I 24, II 1221. Kussa I 910. Komkommers A 12—22, B 14—16. Meloenen 75—145. Per bos: Wortelen I 1320. Kroten 58. Selderij 5. Uien 18. Per kg: Tomaten A 5464, B 59—67, C 42—50. Uien 4—9. Augurken A 61— 69. B 40—66, C 19—34, D 14—18, E 3. Kroten 910. Dubb. pr.bonen I 4146, II 33—43. Pre lude II 24—39. Pronkbonen I 49—57, II 39—46 Stoksnijbonen I 91111, II 50—'73. Rode Kool 1219. Groene sav.kool 12—14. Waspeen 16 Andijvie I 2934. Postelein 27. Bintjes bon ken 1315, grote 1112, drielingen 3. Aard appelen bonken 1214, grote 1314, drielin gen 8—9. KAPELLE, 24 augustus 1962. Kapelle- Biezelinge en Omgeving te Kapelle. Bramen consumptie I 94109, n 7779, Bramen in dustrie I 80. II 6880. III 49.Frambozen con sumptie I 259, Dubb pr. bonen I 5053. II 42 10—43.20, lib 30, Perzikappel I 75—80 55—60, I 70—75 54. I 65—70 52—54. I 60—65 45—47. II 75—80 45. II 70—75 46—47. II 65—70 43, II 60—65 41, Iïd 36, grof 33. fijn 27, Yellow Transp. I 70—75 65. I 65—70 61. I 60—65 49— 50, I 55—60 38. II 65—70 53. II 60—65 46. II 55—60 35, lid 23. grof 40, fijn 19, Early Vic toria I 70—80 48—53. I 60—70 35—39, II 70— 80 46, II 60—70 34, lid 17,10—19.50, grof 18— 25, fijn 1314. Stark Earliest I 7580 97, I 70—75 98. I 65—70 89. I 60—65 68. I 55—60 50, II 70—75 77—86. II 65—70 65—71, II 60— 65 53—54. II 55—60 45—47, lid 30—31, grof 4550, fijn 2425, Scarlet Pimpernel II 70 75 71, n 65—70 63—64. II 60—65 52—53. II 55— 60 42, lid 33. grof 46, fijn 23, Melba II 65—70 48, II 70—75 66, grof 26. lid 32, Oomskinde renpeer I 5560 68, I 5055 62—63, II 4550 48—50. lid 37, fijn 19—21, Pree. de Trévoux I 65—70 76, I 60—65 72—73. I 55—60 61—62. II 60—65 61, II 55—60 56. grof 43. fijn 24. Nrd. Holl. Suikerpeer II 55—65 3536, fijn 615. lid 23—25, Verpakt Fruit: Stark Earliest I 80—85 100, 1 75—80 103—105. I 70—75 96—105. I 65—70 9197, Pruimen: Czar ex. 119—139, I 91—115, II 40—81. grof 62—87, fabr. 14—20. Ontario I 92—116, II 35—75, grof 65—105, fabr. 17—34, Reine Cl. 'd Ouillin 1 64—85. II 28— 47, grof 41—65, fabr. 1422, Mons. Hative ex. 144165, I 120—121, .II 64—68. grof 66—81. fabr. 10—19. Utility I 81—86, II 27, grof 32— 51. Tonneboer I 22, Tollenaarpruim I 19, prui men gescheurd 1036, valpruimen 616, Lo- gambessen per doos I 4557, Rode bessen per doos I 2231. idem per kg. II 7678, Bramen per doos II 26. Frambozen per doos I 82. II 1626. Aardbeien per doos I 110. II 55. Zure Morellen ontsteels II 29. Meloenen per stuk I 61—149, Kasperziken per stuk AAA 44, AA 36. A 33—35. BI 18. Aardappelen: bonken 11—13. I 12—13. 11 8^—11. drielingen ZVz, kriel 2l2. afw. 6—10. Groenten: Kropsla 9—21. Bloemkool 1418, Kussa 57, Kom kommers 10—16, Uien 13—16, Bosselderij 4— 9>ó. Snijbonen 121—122, Kroten per kg. 8—11, Sav. kool 14, Bospeen 17, Boskroten 9, Pronk bonen 61—63, Peterselie 6*2. Andijvie 20, To- maten ex. A. 5559. ex. B. 5561, ex, C. 53. I IA 55—57. IB 555—57, IBB 50—52, IC 49, CC De definitieve opstelling' is nog niet 45-^51, gepl. kroetappels wit 6(2. rood 5*2, t Ir an rt Ua, /.ra n nnl. Jau ...aI j. J.l I - 6 uur I Dubb. pr. bonen I 47, II 41. Als rechtshalf fungeert de 17-jarige C. I ?nder de lat inne»'en- N* het ver- j KRABBENDIJKE, 24 augustus^ start Goedegebuure, die al aardig is geac- trek ,va", d* befaamde doelman Adrt Earlies^l ,5-80 90-98^ I _70._,5 9L-1.06. i 65- climatiseerd termijl men op links jvan Vrede heeft weer staat kan maken op de onver- moeibare hairde werker Rinus Dekker, i Y f e Ongetwijfeld hij 'uit het goede keepershout gesneden. hemden baart trouwens weinig zor gen. De Hamer op rechts en De Jon ge als linksback vormen met stopper Deurloo een hecht verdedigingsblok voor het doel van Traas. Natuurlijk is Deurloo ook een zeer bruikbare kracht in de voorhoede maar men pre fereert hem toch nog meer als stop per. Deze speler heeft conditie ge noeg om zo af en toe ook nog we trainer Dick Mos (de vroegere rechtsbuiten van „Goes") zal de con ditie der tricolores alsmede de tech niek en tactiek nog wel weten op te voeren. De vereniging is kerngezond. Men is geestdriftig om strafe weer binnen de krijtlijnen te verschijnen en dit geldt zowel voor de drie seriorenelftallen als voor de teams der a- en b-junioren. Er is de laatste tijd een flinke ledenwinst geboekt. De laatste vijf weken zijn weer twaalf, hoofdzakelijk actieve leden ingeschreven. Het eerste elftal van Krabbendijke zal alles op haren en snaren zetten om straks op de ranglijst bij de eerste vier te eindigen. dig van aard was hij altijd een liefheb bend en zorgdragend vader voor zijn kinderen en een teder beminnende echt genoot voor zijn vrouw geweest! Deze mooie woorden kloppen niet erg met wat hij eens van zijn vrouw gezegd heeft: „Ze is niet meer waard dan door de luizen opgegeten te worden." Even min met de verklaring van zijn dochter Virginie, dat hij haar op de dag vóór haar dood nog mishandeld heeft. De wonden over haar lichaam zijn volgens hem ontstaan, doordat ze soms neerviel of zich stootte, ze was immers niet goed bij zinnen! Daarom kon hij haar ook geen licht geven op zolder, dat zou te gevaarlijk zijn. Hij noemde erfe lijke melancholie, koortsen en diarrhec als de oorzaak van haar dood. Ter dood veroordeeld De rechters geloofden niets van zijn mooie praatjes. Daarvoor waren de ver klaringen van de tientallen getuigen, de meeste onder ede afgelegd, te bezwa rend. Ook de knappe verdediging van zijn advocaat kon niet helpen. De recht bank te Middelburg sprak het doodvon nis uit. „Een ieder spiegele zich aan deze man des doods. Die staat zie toe dat hij niet valle" waren de laatste woorden van de president der rechtbank. Zijn verdedigers dienden bij de Koning (Wil lem III) een verzoek om gratie in, maar het werd geweigerd. Op maandag 11 februari 1850 beklom hij het schavot op de Markt te Middel burg. Door duizenden toeschouwers werd het laatste doodvonnis dat hier voltrok ken werd bijgewoond. Bleek en vermagerd scheen hij in kor te tijd jaren ouder geworden te zijn. Hij vroeg vergiffenis aan wie van de om standers hij misdaan mocht hebben, ook aan de justitie als hij min eerbiedig was geweest. Pastoor Knoors ging met hem mee op het schavot, sprak hem toe, vermaande ■en bemoedigde -hem, nodigde hem uit be rouw te hebben en wees hem op Chris tus, zoals -hij d-i-t de laatste -dagen al meer gedaan had. Daar sloeg de doodsklok, zijn ure was gekomen. Hij rukte zich los uit de ar men van de pastoor en beklom de lad der naar de strop.... P.S. Toen deze twee artikelen reeds geschreven waren, kreeg ik toegestuurd het weekblad „Panorama" van 12 dec. 1959, waarin deze geschiedenis op onge veer dezelfde manier wordt weergege ven, een paar foto's van de dokter, zijn woning, de zolder illustreren het. tVeaaSn°0r h6t Vijandeli*e d°"el I bekend*16 Hrt'tiLriohï^'we. v°4t dIU Sfi. de i8-jarige A. J. Kriekaard de plaats Dubb. pr. bonen I 47. II 41. lemen. Na het ver- j KRABBENDIJKE. 24 augustus. inde doelman Adri Earliest I 75-80 90 98j I 70-75 941. Kriekaard fi-etnnnd 170 85—93: I 60-65 70—78; I 55-60 5558; II 75- jremnrar van vïn 80 7°-78' 11 7°-75 68~80: 11 65"70 64~~69: 11 vervanger van van g^g- 5&_60; n 5.60 42—47; iid 35; m De rechtervleugel wordt gevormd door J. Goedegebuure en Wisse de Kok, de twee spelers van wie men hoopt dat ze weinig absent zullen zijn. Bram San- dee wordt linksbinnen en de 29-jarige Kees de Kok gaat als linksbuiten zijn befaamde rushes langs het lijntje weer uitvoeren. De Kok die tevens de oudste speler uit het elftal is fungeert als aanvoerder. Hoewel Nieuwdorp dus met vele pro blemen worstelt mag men toch ver wachten dat deze oude club die in de competitie al vele malen een eerste vi ool heeft gespeeld zich schrap zal zet ten om zich te handhaven in de 4e klas se. De goede wil die bij de oude kern altijd aanwezig is geweest om er het beste van te maken zal hopelijk ais een spattende vonk overslaan op de jon geren. Krabbendijke ziet met gematigd optimisme de komende competitie tegemoet. Het spelersarsenaal is van behoorlijke kwaliteit en de nieu- De linksbackplaats zal mogen wij aannemen worden bezet door J. A. Kriekaard, Deze speler heeft zijn spo ren in de afgelopen jaren ruimschoots verdiend. Hij is op vele plaatsen in een elftal bruikbaar imaar komt toch wel het best uit de verf als verdediger. De rechtsbackplaaits is nog een vraag teken. Candidaten hiervoor zijn Marijn Lobbezoo en Jan Kaat. Eén van beiden kan ook als rechtshalf worden opge steld maar voor deze plaats heeft men ook de beschikking over Van Luyk. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat J. Traimper als stopper gaat funge ren en Korstanje als linkshalf. Ook mag worden aangenomen dat Gom- mert Traas de rechts-buitenplaats -gaat bezetten -met naast hem Piet T-ramper. Aanvalsleider wordt Piet Kaat en linksbinnen Kees Schouten. Voor de linksbuitenplaats zijn er weer twee can didaten: M. Senze en J. Poortvliet. Het gehele team bestaat vrijwel uit jeugdige spelers. Het bestuur gaat nog beslissen wie er als aanvoerder op treedt. IID 35; III grof 4857: fijn 2034; kroet 15; P.B Zomerapoel I 80-85 40; I 75-80 49; I 70-75 48— 51: I 65-70 48: I 60-65 46; II 80-85 31; II 75-80 31; II 70-75 39: II 65-70 37; II 60-65 35; II D 31; I grof 24—30; fijn 20—25; kroet 9: Yel low Transparent 65-70 41; I 60-65 34; II 55-60 27; II 75-80 39; II 70-75 38; II 65-70 28; II'60-65 21; II 55-60 15; II D 9: III grof 19—31 Précose de Trévoux I 60-65 66: I 55-60 63 Early Vic. II 70-80 40; II 60-70 32: IID 18' III grof 25: fijn 14: kroet 5: Ontario II 61— 1.02; III 3350: Washington II 61—69; III 13 —II; Czar pruim I 1.16; II 50—94: III 45— 52; Bramen 2628 per doos; II 21; III 8- Princesse bonen I 52: II 3843; III 30— 32: Rode Bessen II 20 per doos THOLEN.5? aug - Witte 'eigenheimers blok 1. 1617, 2. 12Id, poters 8 binties bonken 12,50. blok 1. 13.97. 2 11.20^-13.10. 3 ~4'48' aanvoer 37 ton. BERGEN OP ZOOM 24 aug. Andijvie 20—27, sal_ 3.5—12,5, rabarber 6—li, bloem- l5' bospeen 11—18, waspeen 9—19. M «?r>?c 4'. snijbonen 45—78, to- i01? ommers 10-4J1' k°o1 «liiai Sr8' kussa B-8' staakprinc ,2m. 14T - savoye kool 7—14, kro- sT12,- Mxbonen 25, Ontario 27—110, an 7a ,1{''ashl'!lgton «9—72. oomskinde- m orT63' ,ïeIl°.w 30,-45' stark earliest 43- m.^croes 14—45. erl victoria 11—38, melba SZrl'mS?'verinnen 27-55, perzik rode zo- r.. .?37l3' precosse 18—56. rode bes sen 62—120, kasperzik 4—59. meloen 20—129. A.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6