Gemeente Goes helpt Zeeuws fruitcorso Ontwikkelingsplan haven en industrieterreinen in raad Terneuzen Verkiezing wethouders Gladiolencultuur niet meer denkbaar zonder Zeeland Ziekenhuisverpleging op de Bevelanden: gunstig resultaat Scheidend raadslid laakt houding AR-Kiesvereniging JEUGDWERK MIDDELBURG KREEG WAARDIG SLOT GARANT VOOR EVENTUEEL TEKORT Eerste rollcurlingbaan in Kapelle officieel geopend Uitstel-afstel Zeeuwsch Dagblad Zaterdag 25 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Macht Tweede warenhuis in St. Annaland Vakanties voorbij in St. Annaland Zevenaarhaven Medische dienst ARTSENDIENSTEN APOTHEEKDIENSTEN DIERENARTSEN VANDAAG AFSCHEID A. DE LANGE J ubileumschieting in Heinkenszand Busdienst naar Gapinge opgeheven WEDVLUCHTEN Pag. 5 Protestants-Christelijk |N DE JAREN na de oorlog zien wij in steeds sterkere mate een toene ming van machtsconcentratie. De tijd van de kleine verenigingen, organi saties en bedrijven is voorbij. De maatschappij ontwikkelt zich in de richting van grote organen en grote bedrijven. Heel het hedendaagse le ven openbaart als het ware een voortdurende stuwing in de richting van het grote, dat niet steeds het grootste is. Voor de oorlog tro£ men diverse kleine verenigingen aan, die op maatschappelijk of sociaal terrein goed werk deden, doch deze vereni gingen bestaan niet meer. Zij zijn op gegaan in grote corporaties. In het gunstigste geval is er sprake van sa menwerking in federatief verband, maar dikwijls ook ziet men dat de kleine verenigingen geheel zijn ver dwenen. Zij zijn ingekapseld door de grote organisaties en na tien tot vijf tien jaar soms al veel eerder kent en vindt men hun standplaats zelfs niet meer. Wie zich het beeld van deze tijd Van techniek en van wetenschappe lijke benadering van bijkans elk pro bleem voor ogen stelt, moet wel tot de conclusie komen, dat het kleine heeft afgedaan en 'dat alleen het grote, het kolossale en het massale nog een bestaansmogelijkheid heeft. De kosten van veel werk moeten over een zo breed mogelijk vlak worden uitgesmeerd. Hetzelfde beeld als het maatschap pelijk en sociaal terrein vertoont ook het economische. Ook daar vindt een concentratie van macht plaats, dik wijls met dit verschil, dat op maat schappelijk en sociaal terrein vormen van federatieve samenwerking zijn gegroeid, terwijl op economisch ter rein slechts concentratie van macht (en van kracht) is ontstaan. Van deze machtsconcentratie huiveren wij meermalen. Het is gevaarlijk macht te leggen in handen van één man of van en kelen, want deze macht wordt uitge oefend door zondige mensen, die van nature geneigd zijn egocentrisch en egoïstisch te leven. In het onderlinge verkeer wordt dan over menselijkheid gesproken, maar het is niet meer dan humaniteit, gevoed door aardse nor men. Dat is levensgevaarlijk. De mens benaderen in humaniteit, in menselijkheid zoals men wel zegt, is tekort doen aan het wezen van de mens, die een schepsel van God is. En omdat macht in handen van enkelen de rem van correctie door anderen mist, is het gevaar van machtsmis bruik en ontmenselijking van het schepsel Gods groot. Op economisch terrein vindt een bijzonder grote concentratie van macht plaats. In het bedrijfsleven zijn de voorbeelden voor het grpen. Op natio naal en internationaal niveau is het eveneens het geval. Onze economie is vervlochten met die van de Benelux en met de Euromarkt en onlangs heeft president Kennedy gesproken over een „atlantische economische gemeen schap". Overal concentratie, machtsvorming. Verleden week hebben wjj over de ruimtevaart geschreven en opgemerkt dat slechts enkele staten de financiële macht bezitten deel te nemen aan de ruimtevaart: Amerika en de Sowjet- unie. Op economisch terrein zien wij deze concentratie heel sterk. De dra den van het beweeg in de sfeer van handel en verkeer komen in steeds minder handen te liggen en zo gaat de commercie het leven meer en meer beheersen, zelfs dwingend gebieden. Als wij dan in de Bijbel lezen dat tegeen het eind der dagen niemand zal kunnen kopen of verkopen, die niet het merkteken van het beest heeft, dan weten wij weliswaar de de Bijbel niet te mogen gebruiken om een eigen uitlegging te staven, maar dan be kruipt ons niettemin toch wel eens de vrees dat de huidige concentratie, de bundeling van economische macht, niet gezien kan worden los van de ontwikkeling, die een zich naar de fi nale voorstuwende wereld in de eind tijd zal openbaren. Macht in handen van enkelingen, macht van het geld, van het bezit, van het kapitaal, van de techniek en van de wetenschap. En de mens, die misbruik maakt van zijn macht wordt een beest gelijk. Hij zal de economi sche kracht willen bezitten om allen voor zich te doen knielen of bukken en zijn merktekenen aan de in de massaliteit levende onderhorigen uit reiken. Naarmate de macht geconcentreerd wordt neemt de materiële welvaart toe. We werken efficiënt en weten schappelijk verantwoord. De techniek heeft de produktie doen stijgen en de economie wordt beheerst, In die welvaart wordt vrolijk ge kocht en verkocht, getrouwd en feest gevierd. Het geld rolt en wij hebben aan geen ding gebrek. Wij voelen ons beveiligd door een gunstige economi sche ontwikkeling en hebben het leven lief, omdat het veel te bieden heeft. Zo hebben wij onze auto voor de deur staan, ons televisietoestel in de huiskamer, de koelkast in de keuken. En zo goed, zo mooi en zo aange naam en aantrekkelijk is het leven, dat we niet meer serieus, durven te bidden om de wederkomst van Chris tus. Daarom denken wij wel eens, dat Zijn komen als een dief in de nacht zal plaats vinden in een tijd van eco nomische bloei en machtsconcentratie. Wie zal Hem dan verwachten? Maar Hij zal ons storen in het kij ken naar een spannend t.v.-program- ma en de lopende band zal met half- afgewerkte produkten stoppen. GOES. Het college van B. en W. van Goes wil de helpende hand réiken aan het bestuur van de stichting „Zeeuws Fruitcorso". Weliswaar heeft het gemeentebestuur reeds financiële medewerking toegezegd, maar het stichtingsbestuur heeft meegedeeld desondanks niet in staat te zijn een sluitende begroting voor de fruitweek 1962 op te stellen. Het tekort wordt geraamd op 18.000. In verband hiermee heeft het stichtingsbestuur B. en W. verzocht een garantie van gemeentewege te verlenen, zoals destijds voor de Taptoe, tot dekking van een eventueel tekort met een mazimum van de ver schuldigde vermakelijkheidsbelasting. B. en W. menen echter de garantie tot de helft van een eventueel tekort te moeten beperken. In die geest wordt de raad gevraagd een beslissing te nemen. Op dinsdag 4 september, des avonds om zeven uur, komt de gemeenteraad bijeen. Voor het eerst in nieuwe samen stelling, hetgeen betekent dat voortaan zeventien in plaats van 15 raadsleden rond de groene tafel zullen plaats ne men. In deze vergadering zullen ook wethouders worden gekozen en tevens zullen de nieuw gekozen raadsleden wor den beëdigd. Reeds medewerking Wat het voorstel tot het garanderen van de kosten in het fruitcorso 1962 be treft delen B. en W. de raad nog mede, dat de gemeente reeds medewerking heeft toegezegd aan het corso met het plaatsen van muziektent en podium, het aanbrengen van de feestverlichting in de stad en het afzetten van het corsopar- cours, met dien verstande, dat de hier aan verbonden kosten maximaal 6200 gulden mogen bedragen. Dit bedrag kan worden bestreden uit de in de begroting 1962 opgenomen post „uitgaven in ver band mej evenementen", waarop een bedrag van 8000 gulden is geraamd. Als gemeentelijk aandeel van de subsidie voor de evenementencommissie werd voorts een bedrag van 1470 gulden toe gezegd. Tekort Het bestuur van het fruitcorso zit ech ter met een tekort van 18.000 gulden. Dit tekort wordt vooral veroorzaakt door een noodzakelijke verhoging van de prij zen voor praalwagens tot 12.500, beta ling van naar schatting 4000 gulden ver makelijkheidsbelasting en een nodig geachte reservering van 5000 gulden per jaar ter dekking van het aan het orga niseren van de fruitweeek verbonden ri sico. Het stichtingsbestuur heeft dan ook verzocht om een garantie van de ge meente tot dekking van een eventueel tekort met een maximum van de ver schuldigde vermakelijkheidsbelasting. Bij de vaststelling van een eventueel te kort wenst het bestuur een reservering van 5000 gulden in aanmerking te zien genomen. „Hoewel wij het ten zeerste op prijs stellen, dat het fruitcorso dit jaar weer zal plaats vinden", aldus B. en W., „menen wij ons voorstel tot het ga- ST. ANNALAND. Aan de Lange- weg te St. Annaland wordt voor reke ning van de heer H. van Dijke een tuinbouwwarenhuis gebouwd. Behou dens de nodige installaties kwam dit voor Sint-Annaland tweede warenhuis deze week nagenoeg gereed. Dit twee de warenhuis heeft dezelfde afmetin gen als het eerste van de heer Jacs. Slager aan de Stoofweg. De heer Sla ger beoefent reeds vele jaren de tuin bouw, terwijl dit bij de heer Van Dijke van betrekkelijk recente datum is, na melijk vanaf het jaar 1961. Men kan dus in Sint-Annaland wel van een snel le ontwikkeling van het tuinbouwbe drijf spreken. Voorlopig zullen het ook twee teelten per jaar worden, namelijk van sla en tomaten. ST. ANNALAND. De zomervakan tie is voor de scholen in Sint-Annaland al weer verleden tijd. Alle scholen zijn reeds gestart. Op de Christelijke Kleu terschool zijn er 46 leerlingen vertrok ken, terwijl er een nieuwe eerste klas bijgekomen is van 34, terwijl er nog plaats is voor die kinderen, die vier jaar zijn. De School met den Bijbel leverde 30 leerlingen af, terwijl er een eerste klas bijgekomen is van 38, zo dat het totale aantal thans 209 be draagt, zodat met ingang van 1 okto ber a.s. een tijdelijke zesde leerkracht aangesteld is, namelijk de heer Vlug uit Zaltbommel. De openbare lagere school leverde 14 leerlingen af, terwijl er een zelfde aantal bijgekomen is. Het aantal leer lingen op deze school bedraagt thans 96 met drie leerkrachten. randeren van een bijdrage in een eventueel tekort te moeten beperken tot de helft van dit eventuele tekort met een maximum van het door de gemeente te heffen bedrag wegens vermakelijkheidsbelasting". B. en W. zijn tot deze conclusie ge komen, omdat destijds aan de afdeling Goes van de V.V.V. voor de organisatie kosten van de taptoe ook slechts een bijdrage tot de helft van een eventueel tekort met een maximum van 35.000 gulden werd toegezegd. Ten behoeve van de stichting Taptoe werd een be drag van 5000 gulden gegarandeerd. „Hoewel wij, gelet op de kwets baarheid van het fruitcorso, de nood zakelijkheid van reservering inzien, zijn wij van mening, dat bij de vast stelling van een eventueel tekort daar voor slechts een storting in het reser vefonds tot een maximaal tY drag van 3000 gulden moet worder meegere kend", zo schrijven B. en W. verder aan de raad. Voorwaarden In dit verband merken B. en W. nog op, dat in feite alleen reservering plaats vindt wanneer er een batig saldo is, terwijl thans de mogelijkheid tot re serveren zelfs geopend wordt bij een te kort. B. en W. achten het noodzakelijk aan het verlenen van de garantie de vol gende voorwaarden te verbinden: a. het reservefonds zal door het stichtingsbestuur eerst mogen worden aangewend na verkregen toestemming van B. en W. van Goes. b. indien de reserve 30.000 gulden zal gaan bedragen zullen eventuele volgende gemeentelijke garanties beperkt blij ven tot een werkelijk tekort, d.w.z. dat bij de vaststelling van een tekort geen storting in het reservefonds van 3000 gulden in aanmerking zal worden ge nomen. Daarop heeft het stichtingsbestuur ge vraagd de voorwaarde te willen toevoe gen, dat het stichtingsbestuur door B. en W. niet verplicht kan worden de kos ten van de gemeentelijke voorzieningen aan de gemeente terug te betalen, in dien het fruitcorso een voordelig saldo oplevert, zolang de te vormen reserve niet een omvang van 30.000 gulden zal hebben bereikt. B. en W. hebben daar tegen geen bezwaar. TERNEUZEN. De raad zal in de openbare vergadering van donderdag 30 augustus een voorstel van B. en W. in behandeling te nemen dat behelst ak koord te gaan met: a. het door ir. N. Snijders te Amster dam opgemaakte rapport „ontwikke lingsplan haven- en industrieterreinen"; b. dat dit plan wordt verwerkt in de eerstvolgende herziening uitbreidings plan; c. B. en W. te machtigen opdracht te geven tot het maken van bestek en te keningen en begroting voor de uitbrei ding van de zuidelijke kanaalhaven en Zevenaarhaven; d. B. en W. de acquisitie ter hand te laten nemen voor de vestiging van ha ven- en industriële bedrijven op de be schikbaar komende terreinen aan het vaarwater. Het plan voorziet in een verlenging van de zuidelijke kanaalhaven met 650 m. Deze verlenging heeft een breedte van 95 m gemeten op de waterspiegel en een waterdiepte van 6,50 m. De oevers zijn niet voorzien van een kade muur, doch van een talud. Aan de noordzijde van deze haven komt een terrein beschikbaar ter groot te van 5,6 ha. Langs deze terreinen is een voorzieningsweg en een spooraan- sluiting geprojecteerd. Tussen de be staande zuidelijke kanaalhaven en de Zevenaarhaven is een nieuw havenbek ken ontworpen ter lengte van 1050 m. Dit havenbekken verkrijgt een breedte van 250 m en een waterdiepte van 12,50 m. Tussen dit nieuwe havenbekken en de zuidelijke kanaalhaven komen totaal 31,3 ha nieuw terrein beschikbaar. Afhankelijk van de verdere verkave ling kunnen dus terreinen verder wor den voorzien van een wegaansluiting, bijvoorbeeld langs de oever van de zui delijke kanaalhaven. Verder is goede spooraansluiting mogelijk. Langs de zuidzijde van dit nieuwe ha venbekken komt een terrein ter grootte van 9,5 ha beschikbaar, eveneens voor zien van spoor- en wegaansluiting. De beide langsoevers van het havenbekken zijn voorzien van kademuren, de kop van de haven van een talud. Tenslotte is de Zevenaarhaven ver lengd met 920 m. De breedte van deze verlenging bedraagt gedeeltelijk 155 m en gedeeltelijk 125 m gemeten op de Het echtpaar W. Perestam-Verker- ke, Venkelstraat 13 te Tholen hoopt woensdag het 55 jarig huwelijksfeest te herdenken. De bruidegom is 76 jaar en de bruid 75 jaar. De heer C. P. Oppe, postbode te Borssele is benoemd tot kantoorhouder bij de PTT van het postkantoor te Schoondijke. De te Sint-Annaland gehouden ex tra collecte ten bate van de Kerkvoog dij der Nederlands Hervormde Gemeen te heeft: 286,53 opgebracht. KAPELLEEen burgemees ter moet tegenwoordig van alle markten thuis zijn. De burgemees ter van Kapelle, de heer H. G. van Suijlekom heeft dat gistermiddag moeten ervaren, toen hij de eerste overdekte rollcurlingbaan ter we reld in zijn gemeente ofpcieet opende. Hij deed dat met het rol len van de eerste steen over de gloednieuwe baan in restaurant „De Caisson' aan de rijksweg bij Kapelle. De eerste steen was mis, maar de tweede was precies in de roos. Het was in ieder geval geen slecht begin. Burgemeester Van Suijlekom had ook al een naam bedacht voor de eer- ste Zeeuwse rollcurlingclub: De Kapel- se Caisson Curlings. Overigens was de burgemeester erg blij met deze baan en bracht hulde aan de heei J. A. Leys en zijn echtgenote, die het inbiatief hier toe hadden genomen. De heci Van Suij lekom zag in deze nieuwe sport een waterspiegel. De waterdiepte is 10 m; langs de noordelijke oever van deze ver lenging wordt 25,3 ha terrein, langs de zuidelijke oever 24,4 ha terrein ge creëerd. De oevers zijn gedeeltelijk van een talud, gedeeltelijk van een kade muur voorzien. Beide terreinen kunnen van goede weg- en spooraansluitingen worden voorzien. Terneuzen zal door de uitvoering van de thans onder handen zijnde werken een aantrekkelijke vestigingsplaats wor den voor industrieën, die diep vaarwa ter nodig hebben. In de eerste plaats is dan ook hieraan aandacht besteed. Middelburg: J C B. Simons, Vlissing- sesingel 38. tel 2191: Goes: C Griep, Fr. den Hollanderlaan 29. tel 5821; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: J. Oos'terhoff, Veere tel 01181-271; Koude- kerke, Westkanelle en Zoutelande: M. Huijgens, Westkapelle, tel 01187-234; Ka- pelle-Biezelinge. Kloetineen en Wemel- dinge: H. J. Entinck, Kloetinge, tel. 01100-6857; Kanelle Biezelinge: H. W. ter Haar, Markt 20, tel 01102-500; Hoede- kenskerke en Kwadendamme: A P Ko- le. Hoedekenskerke, tel 01193-262; Bors sele en Nieuwdoro: J. J. Gelderblom, Nieuwdorp, tel 01196-327; Kruiningen, Hansweert, Krabbendiike en Rilland: J. A. Kamps. Rilland, tel 01135-343; Drie wegen en 's Heerenhoek: J. H. Lucas Luijkx, 's Heerenhoek, tel 01105-280; Wolfaartsdijk. 's Heer Arendskerke en HeinkenszandH. P. van Maanen, Hein- •kenszand, tel 011C6-234: Bergen op Zoom E. M. Kole, Halsterseweg 305, tel 5120, C. J. Glas, Kon. Willem Ill-straat 2, tel 4181: E. J. van den Boom, Asselberg- straat 6, tel 4621: Tholen, Poortvliet, Oud en Nieuwvossemeer en St. Philips- land: L. D. A. Looisen, Tholen, tel. 01660-542 en R. C. van Renes Oud Vos- semeer, tel. 01667-400; Zierlkzee: C. M. van Hoorn,/Havenpark 33, tel. 2080; Breskens, Groede en Schoondijke: J. E. van de Maas, Breskens, tel. 01172-466; Axel: A. Kats, Oranjestraat 19, tel. 01155-555; Oostburg en Aardenburg: F. F. Looise, Oostburg, tel 2121- Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande: dr. Bom, Cadzand, tel 01179-366; Biervliet en IJzendijke: H. C. Rozenmeijer, IJzendijke, tel 01176-366; Terneuzen: R. J. Hoving, Ax-elsestraat, tel. 2445. Middelburg: W. K. Hummelen, Markt 69. tel. 2134; Vlissingcn: J. H. Tan- Meijer, Scheldestraat 26, tel. 2025; Goes Herv. La Porte, Grote Markt 10, tel. 5255; Terneuzen: Ap. Klaassen, Noord straat 54, tel. 2090. West Zeeuwsch Vlaanderen: J. P. Risseeuw, Groede, tel. 01171-400. Oost Zeeuwsch Vlaanderen: J. F. de Haas, Zaamslag, tel. 01153-366. Schouwen: C. J. H. Scheuerman, Zie rlkzee, tel. 01110-2180. Bevelanden: A. A. Elzerman, Goes, tel. 01100-5259. SCHERPENISSE. De „sladio-, bollencultuur zijn respect en waardering i - at j i i I uit voor het verrichtte werk. Ook het lencultuur in Nederland is met jurylid, de heer J. de Wit uit Boven- meer denkbaar zonder de Z.-Hol- karspel, uitte zijn bewondering. Ir. M. landse en Zeeuwse eilanden." Dit A-_ Geuze algemeen voorzitter van de zei de heer P. Oosterveer, direc teur van de H.B.G. bloemvollen- veiling in Lisse. Hij complimen teerde op deze wijze de Konink lijke Algemene Vereniging voor bloembollencultuur, afdeling Sta- venisse en omstreken met de gladiolen - bloemententoonstelling Floratho die gistermiddag werd geopend. Voor de opening door jgr. mr, dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, al gemeen voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor bloembollen cultuur was er een ontvangst van ge nodigden in het Holland-huis te Dcher- penisse. Hier sprak de heer M. Neele uit Stavenisse, voorzitter van de afde ling, een welkomstwoord. Hij wees er op dat de eerste tentoonstelling in 1960 geslaagd was, dat die van vorig jaar uniek mocht heten en dat het bestuur daar om enigszins bevreesd was een derde Floratho te organiseren met het oog op een eventuele teleurstelling. De heer Neele verwachtte echter dat ook deze keer de Floratho wel in de smaak zou vallen. Maar toen hij sprak over rechtvaardigheid en ingeto genheid en het toekomstig oordeel, werd Felix bevreesd en antwoordde: „Ga voor he den heen; en wanneer ik nog eens gelegenheid heb, zal ik u wel weder ontbieden." Hand. 24 vers 25. Van uitstel komt vaak afstel. Wij stellen vaak nodeloos aller lei zaken uit. Wat we vandaag moesten doen, kan dan morgen ook nog wel. Morgen komt het er niet van, dan is er weer iets anders. Het wordt uitstel van dag tot dag, totdat we er ein delijk maar van afzien. Het uitstellen van noodzake lijke dingen kan noodlottig wor den. 't Is echter nog erger wan neer we geen acht slaan op de roepstem van de Here tot beke ring en geloof. Dan is het he laas voor eeuwig te laat. Be kering, geloof? Ach, we zijn nog jong. Later! Maar later komen de zorgen en moeiten van het leven; geen tijd meer. En de ouderdom? Och dan hebben we geen lust meer of komt de dood onver- Waardevolle bijdrage In een gebouw van de groenvoeder- drogerij opende de heer jhr. Van Nis pen deze derde tentoonstelling. Hij sprak zijn vreugde uit over de voor spoedige ontwikkeling van de bollencul tuur op het eiland Tholen. „De resulta ten mogen er zijn en gezien worden en vormen een waardevolle bijdrage tot de uitgroei van de bloembollencultuur in deze streek". Jhr. Van Nispen sprak na mens het hoofdbestuur van de Konin klijke Algemene Vereniging voor bloem- Z.L.M. reikte hierna de prijzen uit in de vorm van fraaie bekers. Na de prijsuitreiking spraken nog de rijkstuin- bouwconsulent, ir. J. J. van Hennik en de heer Kleppe, wethouder van Scherpe nisse namens B. en W. De heer Oos terveer beklemtoonde met enkele frap pante opmerkingen de hoge vlucht die de bollencultuur landelijk gezien in Z.W. Nederland reeds heeft genomen. Zowel door ir. Geuze als door de heer Neele werd veel lof toegezwaaid aan de ar rangeur van deze expositie de neer Van Gurp uit Bergen op Zoom. De uitslagen waren: Eerste prijs en winnaar van de wisselbe ker: J. Rademakers, Kruisland met 239 p; eerste prijs groep 3 tot en met 5 inzendingen J. Rademakers met 214,4 p; eerste prijs groep 6, tot en met 10 inzendingen fa. Goede- gebuure-Bruynzeel, St. Annaland met 178,33 p; eerste prijs 11 en meer inzendingen gebr. Van Beveren, Stavenisse met 198.06 p. Be ker beste rode C. v. d. Berge, Tholen met 219 p: beksr beste oranje-rode J. Radema kers,. Kruisland met beste zalmkleurige gebr. Van Beveren Stavenisse met 203 p; beste lichtrose gebr. Neele, Stavenisse met 207 p; beste donkerrose Goedegebuure-Bruynzeel, St. Annaland met 201 p; beste oranje M. Neele, Stavenisse met 198 p; beste gele gebr. Van Beveren, Stavenisse met 178 p; beste room kleurige gebr Van Beveren, Stavenisse met 191 p; beste witte J. Rademakers, Kruisland met 213 p; beste blauwe gebr. Van Beveren, Stavenisse met 172 p; beste donkerblauwe gebr. Van Beveren, Stavenisse met 224 p; beste purper gebr. Van Beveren, Stavenisse met 219 p; beste paarse gebr. Neele, Sta venisse met 210 p; medaille voor beste lila ge br. Van Beveren, Stavenisse: beste zwarte J. Janssen, Tholen, beste smoky J. Rademakers, Kruisland met 182 p; beste gevlekte gebr. Van Beveren, St. Annaland. GOES. De Vereniging voor Ziekenhuisverpleging op de Beve landen heeft in 1961 gunstige re sultaten geboekt. Er werd een winst gemaakt van 62.312,83. Het bestuur stelt voor het winstsaldo geheel naar de reserves over te brengen. Tevens wil het bestuur enkele uitkeringen verhogen, ge zien deze gunstige resultaten. Vanmiddag tijdens de algemene vergadering in de Prins van Oran je zullen deze voorstellen aan de orde komen. Tevens zal afscheid genomen worden van de heer A. de Lange, sedert 1937 administra teur van de vereniging. De heer De Lange blijft echter wel secre taris van de vereniging. De ruime winst over 1961 betekent niet, dat het alle afdelingen van de zie kenhuisverpleging goed is gegaan. Zo liet de A.-verzekering een verlies zien van ruim 20.000 gulden. Enkele andere verzekeringen, zoals de aanvullende, po liklinische en sanatoriumvereniging boekten daarentegen aanzienlijke win sten. De nieuwste verzekering, (behandeling door huis- en tandartsen) heeft met 251 ingeschrevenen met 100 gulden bijgedra gen aan het winstbedrag. Het aantal ingeschrevenen voor de verschillende verzekeringen laat over het algemeen een grote stijging zien. Er zijn 62.724 leden, verdeeld over elf verschillende verzekeringen, ingeschre ven bij de Ziekenhuisverpleging. Vorig jaar was dit aantal ruim 58.000 leden. Het- bestuur stelt voor enkele uit keringen te verhogen. De B-verzeke ring zal bijv. per dag twee gulden meer uitkeren. Voor de poliklinische verzekering zullen in het vervolg de reiskosten worden vergoed. Als laatste punt staat op de agenda het afscheid van de heer A. de Lange als administrateur. De heer De Lange behoorde in 1928 tot de drie oprichters van de Vereniging voor Ziekenhuisver pleging. Onmiddellijk werd hij benoemd tot secretaris, welke functie^ hij thans al ruim 34 jaar bekleed. Ruim 25 jaar is hij administrateur. HEINKENSZAND. Te Heinkens zand zal op 26 augustus a.s. op de schutterswei aan de Kraayendijk een handboogschieting worden gehouden, die speciaal is georganiseerd ter ere van twee veteranen van de sociëteit „Soranus". Gevierd wordt, dat Adriaan de Jonge (71) sedert 50 jaren „werkend" lid is en bovendien gedurende 40 jaren voor zitter van de sociëteit „Soranus". Gevierd wordt tegelijkertijd, dat Adriaan Vermeulen (op een maand na 78 jaar oud) zelfs 60 jaar geleden lid werd van dezelfde handboogschutterij. Gewoonlijk komen vrij veel schutters van sociëteiten uit andere plaatsen in Zeeland proberen, om bij zo'n gelegen heid speciale prijzen in de wacht te slepen. Ditmaal worden zelfs Belgische gas ten verwacht. Deze welkome gasten zijn leden van de Koninklijke Gilde St. Sebastiaan uit Brugge, één van de al leroudste (en best gedocumenteerde) schutterijen. _De oudste jubilaris is in zijn omge ving welbekend als de waard van „De Toelast" (naar men zegt het oudste huis van Heinkenszand). De voorzitter-jubilaris zal onder de schutters van deze dag zeker zes zo nen kunnen tellen. Beide heren zijn (reeds vroeger) on derscheiden met medailles in de Orde van Oranje-Nassau. VEILING ST. ANNALAND, 24 aug. Doré gewone 26,50, koopmansblauwe 13, eigenhei mers gewone 16,61—17,43, drielingen 7,61— 7,92, bintjes gewone 14,2014,87, bonken 17,3518, drielingen 5,40, aanvoer 210 ton. MIDDELBURG, 24 aug. Fruit: tomaten a extra 3.04, al 2.97, b extra 3.03, bl 2.89, c extra 2.58, cl 2.58, appelen: vellow 70-75 52—58, 60-70 4—49, 60-65 44—56, 55-60 2845, III gr 1931, perzikappel 70-80 4146, 65-70 37—42, 60-70 28—49, 50-60 21—29, III gr 23— 32, "stark earliest 70-op 71—79, 65-70 6074, 60-65 6267, 55-60 46—59, bramen doos 31 48, kasperzik 1242, meloenen orange ana nas 62121, netmeloen 61101, ogenmeloen 5184, druiven: frankenthaler 264276, prui men: Washington 70100, czar 71110, Onta rio 4897, r el 61103, aardappelen: eerste lingen bonken 14, grote 12, bintjes bon ken 14, grote 11, groenten: komkommers groen 75-op 10—14, 60-75 10—12, 50-60 10—11, wit 10—16, bloemkool (4) 5479, (6) 53—63, (8 39—42, (10) 18—37, boskroot 6—12, bos- peen 20—21, sla 9—30, prei 19—27, andijvie 22—29. spinazie 12—31, rode kool 7—17 sa- voye kool 14—24, pronkbonen 52—56, stam- snijbonen 30—32, stoksnijbonen 41—93, was- peen 10—33, dubb bonen 3247, kussa 18—35. ST. MAARTENSDIJK, 24 aug. Doré 25,77; bintje I 14,57—14,78; idem II 10— 14,44; afw 6,80—7,52; bintje bonken I 14,10 14,30; II 12,50; afw 9,10; drielingen 4,69; eigehneimers 12,21al6,14; idem afw 7—8: bonken 9,01; drielingen 7,61; voer 3,41; aan voer 135 ton. wachts. Vreselijk zonder Borg te verschijnen voor God. Wij hebben èn de tijd èn de gele genheid niet in onze hand. Dat heeft Felix ook ervaren. Hij was procurator in Caesarea. Felix betekent: gelukkig. Dat 'scheen hij ook, althans naar menselijke maatstaf had hij geluk. Als slavenkind geboren, werd hij vrij Romeins burger en geroepen tot een hoge be trekking, een goed betaalde baan. Toch was hij niet geluk kig. Hij werd weduwnaar van twee vrouwen en deze vrouw Drusilla, een Jodin, heeft hij op een infame manier (zij was reeds getrouwd) tot zich geno men. Hij is corrupt tot en met. Zedeloos en diep verdorven; zo'n man van „wijntje en Trijn tje". Langs een wonderlijke weg komt deze man onder het gehoor van Gods Woord. Paulus moet voor hem pre ken. Paulus, de gevangene. Maar het Woord is niet gebon den. Paulus heeft gesproken van Christus, Zijn offerande en opstanding, met een oproep tot geloof en bekering; hij heeft ge wezen op het lege leven buiten God en zonder uitzicht. De preek besluit met enkele toe passelijke opmerkingen over rechtvaardigheid en ingetogen heid. Felix schrikt. Rechtvaar digheid kent hij niet zijn han den dropen van onrecht in getogenheid, zelfbeheersing? Heel zijn leven is één aan klacht daartegen. Dan komt de laatste klop op zijn hartedeur: Paulus spreekt van het komend oordeel, het gedaagd worden voor de rechterstoel van Jezus. Felix wordt bevreesd, hij komt onder diepe indruk, hij komt nog verder dan menig kerk mens. Vrees is echter nog geen bekering, 't Is hier gewetens overtuiging, geen hartombui- ging. Hij kijkt eens hoe laat het is. De preek is lang ge noeg. Houd maar op Paulus! Tot later tot ziens! Het komt er niet meer van. Hij Iaat het juiste ogenblik voorbijgaan. Uitstel werd af stel. Straks komt de eeuwige ondergang. Leer hieruit: Heden zo gij Zijn stem hoort, verhardt u niet, laat u leiden! De droef heid naar God werkt een on- berouwelijke bekering tot zalig heid. De droefheid der wereld werkt de dood. Biezelinge Ds. J, van Dijken. TWEE MUTATIES IN VROUWENPOLDERSE RAAD VROUWENPOLDER. Het ge- meenteraadslid J. Janse (A.R.), dat niet meer terugkeert in de nieuwe raad, heeft in een gister middag gehouden vergadering de stemming in de plaatselijke A.R. Kiesvereniging aangevallen. Hij deed dat in zijn afscheidswoord, waarin hij naast woorden van dank aan de burgemeester en de andere raadsleden voor de samenwerking in zijn twaalfjarig raadslidmaatschap, aandacht be steedde aan de A.R.-Kiesvereni ging. De heer Janse zei diep ge schokt te zijn dat juist van die WEMELD1NGE De Postduiven- Jac. Ridderhof; 10 P. de Roe Kat tendijke. Uit Creil: 1 M. Pieterse; 2. G. Felius Kattendijke; 3 7 8 M. Jere- miasse; 4 5 6 W van Stel: 9 10 P. de Boe Kattendijke. machtige gelegenheid om de teamgeest aan te kweken. Tevoren had de adj.-di recteur van de Ocriefabrieken te Baarn, welke fabriek deze sport in Nederland vereniging „de Delta Vliegers" nam heeft geïntroduceerd, de heer B. P.deel aan de volgende vluchten. No- Hofstede, verteld, dat Rollcuriing is af-,yon: 1 9 G. Felius Kattendijke; 2 7 geleid van ijscurling, welke sport in de;M. Jeremiasse; 3 4 W. van Stel: 5 6 vijftiende of zestiende eeuw tot leven kwam. Vooral in Canada en Zwitserland werd deze sport gemeengoed, ook in Schot land ontwikkelde deze sport zich hard, omdat daar het graniet in overvloed aanwezig was om de stenen te creëren. Later kwam men tot de ontdekking, dat het ook op rollen kon. Diverse banen werden aangelegd en in Kapelle kwam de eerste overdekte rollcurlingbaan ter wereld tot staan. Met het overhandigen van de rollcur- lingvlag droeg de heer Hofstede de baan over aan de heer J. A. Leys. Vervolgens sprak burgemeester H. G. van Suijlekom. gevolgd door de heer M. Haasdonk, voorzitter namens de V.V.V. op de Bevelanden. De heer Haasdonk vond het gelukkig, dat er weer iets nieuws is in Zeeland. Daarna begaf het gezelschap zich naar de baan, waar de burgemeester de opening verrichte en waar twee demonstratie'earns van de Baarnse fabriek hun kunnen toonden op de baan. „De Harmonievereniging: „Crescen do" uit Dreischor zal vanavond om acht uur een concert geven op de muziek tent te Oosterland onder leiding van de directeur de heer J. van der Weijde. Er zullen twaalf nummers ten gehore worden gebracht. De collecte in Oosterland ten bate van de Stichting Valkenheide te Maars- bergen, die door een drietal collectanten wordt opgehaald elke week, heeft voor het tweede kwartaal 1962 bedragen de som van f 47.20. Öpor de schietvereniging „Prinses Jiïïiaüa" te Sint-Annaland wordt op za terdag 1 september a.s. een kringwed strijd georganiseerd, waaraan alle ver enigingen uit de omgeving kunnen deel nemen. Deze wedstrijd duurt van 10 uur tot 7 uur. MIDDELBURG Het] dingrijkste wijze opge- leek er even op, dat de laatste dag van de jeugd- vakantieweek in Mid delburg „in het water" zou pallen. Het regen de namelijk 's morgens pijpestelen toen de wed strijd met versierde fietsen, steps en wa gens zou worden gehou den. De start op de Dwarskaai ging daar door niet door. Om elf uur klaarde de hemel zowaar op en er ver scheen een zonnetje. Bij de Graanbeurs startte de wedstrijd dan toch ter elfder ure. Ongeveer zestig kleine deelnemers hadden hun voertuigen op de mooiste en vin- tuigd. Er was zelfs een jongen die zich door de ruimtevaart had laten inspireren en zijn fiets in een raket had omge toverd. De jury bestaande uit de dames Van Kasteel en De Vries en de heer Van de Brie), had een hele toer alle versierde voertuigen naar waarde te schatten. Ten slotte werden de winnaars be kend gemaakt en de prijzen werden op het Abdijplein door de prins en prinses van de week uitgereikt. Bij de categorie 5—8 jaar was de uitslag: 1 Liesbeth en Ineke Cla- rijn. 2. Wilma Hendrik- se, 3. Peter van Oort. Troostprijzen Maria, Anneke en Nienke de Vries, Louise van IJssel, Peter Schouten. Cate gorie 9—12 jaar. 1, Adri Coppejan. 2. Ria en Ma rian Lenselink. 3. Gerry Hoebeke. Troostprijzen Kees Leynse, Boukjè de Bokx, Addie Kleyn. Gisteravond werd de week met een feestavond in het Schuttershof ge sloten. Een voorstelling van het Goese kinder circus Hogerop werd vooraf gegaan door een jeugdparade van de deelnemertjes aan deze zeer geslaagde week. zjjde de laatste tjjd verzet tegen overheidsbeslissingen kwam. Het was voor het vertrekkende raadslid een reden geweest om te be danken voor het lidmaatschap van de kiesvereniging. De heer Janse zei dat het voor hem een pijnlijke gedachte was dat bij de AR-Kiesvereniging, ge tuige de handelwijze en de uitlatin gen van bestuursleden daarvan, geen ontzag bleek te zijn voor de overheid. Het raadslid hoopte dat de kiesvereni ging op de dwalingen zijns weegs zou terugkeren. Met de heer Janse keert ook de heer P. Duvekot (GPV) niet meer in de raad terug. De heer Duvekot zag In zijn afscheidswoord voor de gemeente gro te mogelijkheden. Burgemeester A. de Kam roemde de ijver van de nestor van de gemeenteraad, de heer Janse die in zijn twaalfjarige zittingsperiode begrip toonde voor een eendrachtige sa menwerking in de raad. Niet alleen in de raad maar ook als afgevaardigde van de gemeente in de Drie-eilanden- commissie heeft de heer Janse een sti mulerende invloed uitgeoefend. De heer Duvekot heeft slechts kort in de raad zitting gehad maar heeft zich in die periode een plaats in het be stuurslichaam veroverd, aldus de bur gemeester. Hij zei dat de raad de twee vertrekkende leden zou missen en ge denken. Hij overhandigde beide heren een boekenbon. De woorden van de burgervader werden door de heer W. Louwerse (AR) namens de raad onder streept. De voorzitter deelde mee dat de di rectie van de N.V. Streekvervoer Wal cheren heeft besloten de busdienst naar Gapinge op te heffen. Slechts op don derdagmiddag rijdt een bus van Mid delburg naar Gapinge viee-versa. De voorzitter beloofde het raadslid G. de vos (CH) pogingen te doen tenminste fit per dag naar Gapinge te bewerkstelligen. De Muziekvereniging Mozart" uit A erseke gaf te Wemeldinge een con cert °P de tent aan de Pr. Beatrix- straat „Mozart" werd aan de Loo ont- jiengen door de Muziekvereniging j Wemeldinge waarna een mars door het Dorp gemaakt werd yoor het concert was slechts een ma- tige belangstelling.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3