Niemand kon Adrie Lasterie bedreigen Ineke Tigelaar vocht zich fel naar zilver it m LEIPZIG IN CIJFERS VIGOR FAI IB A AN TRILT AL BIJ TR AININ G SRITTEN Mistral wakkert vuur in Zuid- Frankrijl Nederlandse poloploeg stelde hevig teleur «tóf v&tgeien SUL HALEN! i TANDSTEEN en NICOTINE-AANSLAG Joop Helder en Huib Ozinga reeds zeker van hoofdprijs Wielerstrijd ontbrandt morgen Henneberke won van Dunkelblum Ook NOC stuurde gelukstelegram Donderdag 23 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Onbedreigd „Niet slecht", vindt kanshebber Post li aan Blozend Moeizaam Centimeters Eindelijk een afdoend middel tegen voor gezond witte tanden f i.as Punt gekregen Rus Geiler door winst naast landgenoot Keres Krachtige wind Slim Eindsprint Tekort aan intelligentie en conditie In slotfase maakten Belgen gelijk: 6-6 Triest Doeltreffend Huldiging zwemploeg f door Herman van der Spek LEIPZIG. Het- was om er kippevel van te krijgen. Opnieuw zweefden de tonen van het Wilhelmus gisteren boven het zwem- stadion van Leipzig toen het rood, wit en blauw voor Adrie Lasterie naar de hoogste mast ging, geflankeerd door onze nationale driekleur ter ere van Ineke Tigelaar en van de Zweedse vlag voor Elisabeth Ljunggren. Goud en zilver dus op de 400 meter vrije slag dames met bovendien voor Adrie Lasterie een evenaring van de scherpe Neder landse recordtijd van Corrie Schimmel: 4.52.4. Opnieuw dus een finale die een volkomen Nederlandse aangelegenheid werd; opnieuw een bewijs, dat Nederland zich nog'altijd onder de eerste zwemnaties ter wereld mag rekenen. m fes s «JswEsSw DEHALVE de prestaties van deze beide zwemsters was er ook weer voor de vierde maal binnen 48 uur een recordverbetering van Jan Wee teling. In de finale van de 200 meter rugslag liet hij nu 2.19.5 afdrukken waarmee hij een vierde plaats bezette. En dan die estafetteploeg op de 4 x 200 meter vrije slag, het team dat aan vankelijk niet uitgezonden zou worden en pas op het laatste moment werd ingeschreven. Dat Nederlandse kwar tet van Johan Bontekoe, Bert Sitters, Gerrit Korteweg en Ronnie Kroon stelde met een vijfde plaats in de finale en bovendien met een tijd die nog nooit voor een Nederlandse ploeg was afgedrukt (8.33.6) toch wel heei uitdrukkelijk vast dat de uitzending naar de Europese zwemkampioenschap- pen gerechtvaardigd was. Nog even en het goud is binnen. Adrie Lasterie is nog maar enkele meters verwijderd van de finish op de 400 meter vrije slag. door E. Barkey. Wolf TIEAAN Een paar dagen was het drukkend warm, ondanks wat regenbuitjes, die er maar niet in slaagden verkoeling te brengen. Gis termiddag bleek echter dat de zon zijn stralen wel wilde uitzenden naar de nu bijna volledige 'groep van tien tallen wielrenners, die morgen aan hun ritten om de regenboogtruien, de wereldtitels, gaan beginnen in Milaan. Van onze correspondent PARIJS. Het brandt nog steeds in het zuiden van Frankrijk en de mistral die gistermiddag op stak, deed het ergste vrezen voor de streken rondom Toulon, La Cio- tat, en Ceyreste die de laatste vier dagen onder voortdurende bedrei ging van het telkens weer op laaiende vuur hebben geleden. Se dert 1 juli is er ongeveer twintig duizend ha bos in vlammen opge gaan. Afgesloten Mocht men er nog aan twijfelen dat vele van deze bosbranden het werk zijn van kwaadwilligen, de brand in de buurt van Camp aan de grote weg tussen Toulon en Marseille, heeft alle twijfel uitgesloten. Aan weers zijden van de vuurzee lag de weg be zaaid met kopspijkers en de brand weerwagens uit Toulon en Marseille, die ter assistentie waren geroepen, verloren daardoor zeer veel tijd. Behalve langs de Franse zuidkust brandt het ook langs de uitvalswegen naar het noorden. Gisteren werd de Napoleontische weg in de buurt van Grasse voor alle verkeer gesloten vanwege enkele branden tussen Grasse en St. Vallier die op verschil lende plaatsen aan weerskanten van de weg waren ontstaan. Ook in de oostelijke Pyreneeën woedden giste ren hardnekkige branden. Het hout van de Vigorellibaan heeft geirild onder de driftige, drummende duwen 'die vele tientallen renners trainend aan het nu al enthousiaste publiek voorzetten. De dreunende en knetterende muziek- van de motoren die met -hun stayers de baan uitproberen, galmt 's ochtends en 's avonds tussen zes en zeven, 's middags worden oneindig veel rondjes aan el-kaar gebreid van sprinters en achtervolgers en vergeet het niet, ook van de dames. Pasquier, de tachtigjarige gangmaker gaat stilletjes zijn gang met de motoren. 80 jaar, maar als ze hem een licentie zouden geven, ging hij op een holletje de baan weer in, want hij blijft fel op zijn sport, zo fel als een jonge vent van twintig jaar. Misschien is hij de stilste en dan kunnen wij daar rustig Gerrit Schul- te als de meest luidruchtige gang-maker tegenover stellen. Schulte slingert met Peter Post acher zich aan, onverdroten op zijn derny over de smalle latten. »,Och, ik rijd niet slecht", zegt Post even goed geluimd als Schulte en even veel handen schuddend. Dat 'hij slecht zou rijden verwachtte trouwens niemand. Iets anders is hoe goed Post wel rijdt. Bijna iedereen ziet 'hem wel in de finale komen 'bij de achtervolgers, iets waarcfp men inderdaad en zonder over dreven optimisme kan hopen. Nijdam trekt zijn baantjes niet achter de derny, hij huppelt tussen de groepen sprinters door, veelal met Jan Derksen, een waar devolle partner door zijn enorme routine. Van de blozende gezichten van Post, Schule en Nijdam naar de nauwelijks minder blozende Aad de Graaf. „De baan ligt me wel en de conditie is er ook weer. Ik heb nu een tijdje -met Van der Lans getraind en we rijden als treinen. Wat zou je zeggen van een tijd van 11 sec. over de laatste tweehonderd meter? Ik heb intussen wel in de gaten dat het niet gemakkelijk is om hier van achteraf naar voren te komen, zojuist met een groepje van zes man kwam ik er gewoon niet voorbij. Ik zie wel weer een Italiaan op de eerste plaats of misschien Baensch, of de Rus Bodnieks, of ook wel Zajac, die Pool. Bij de stayers zijn er ook nog wel een paar moeilijkheden. Gangmaker Van Roeij kan maar moeizaam met zijn mo tor in het reine komen en Leen van der Meulen had bij de training een in zinking van kaliber. „Blijkbaar iets ver keerds gegeten", zei hij, die vorig jaar kampioen was bij de amateurs. Dat hij zal starten is overigens wel vrij zeker en iets ernstigers dan een kleine en zeer tijdelijke storing ziet men -er niet in. Nog een goede 24 uur dan klinkt het eerste startschot. 4.50.1; 2. Zweden 4,52,2; 3. Hongarije 4.50,0; 4. Italië 5.04,4; 5. Polen 5.07,1. In de finale hebben zich geplaatst: Nederland 4.45,7, Oost-Duitsland 4.46,3, Groot Britannië 4.50,1, Zweden 4.52,2, Hongarije 4.54,0, Rusland 4.59,9, Frank rijk 5.03,4 en Italië 5.04,4. Finale 200 m rugslag heren: 1. Leo nid Barbier (Rusland) 2.16.6, 2. Wolf- gang Wagner (O-Dld) 2.17,9, 3. Josef Dsikany (Hong) 2.18,5, 4. Jan Weete ling (Nederland) 2.19,5 (nw. Ned. ree.), 5. Claude Raffy (Frankr) 2.21,9, 6. Ro land Kunze (O-Dld) 2.22,1, 7. Herman Verbauwen (Belg) 2.23,-, 8. Bengt Alm- sted (Zweden) 2.23,5. Finale 400 m vrije slag dames: 1. -VCÜïl* Lasterie (Ned) 4.52.4 tev.r Ned. ree.) 2. Ineke Tigelaar (I^ed) 4.57J) -3.- Elisabeth Ljungrenn (Zweiden) 4.58.1 ,4. Margaretha Rylander (Zweden) 4.58,1. 5. Elizabeth Long (GB) 4.58.2 6. Helga Zimmerman (O-Dld) 5.05.- 7. Annie Van- acker (Frankr) 5.10.6 8. Hilda Zeier (Zd.Sl.) 5.12.5. Finale 4 x 200 m vrije slag heren: 1. Zweden (Lindberg, Rósendahl, Bengs- son en Svensson 8.18.4 (nieuw Eur. ree.) 2. Frankrijk 8.20.4 3. Oost-Duitsland 8.24.5 4. Rusland 8.27.7 5. Nederland 8.33.6 6. Finland 8.34.4 7 Hongarije 8.40.1 8. Italië 8.42.3 Schoonspringen finale heren: 1 Kurt Mrkwicka (Oostenr) 147,21 pnt 2. Dieter Pophal (O-Dld) 145,70 3. Boris Poluly- hak (Rusl) 145,20 4. Rolf Sperling (O-Dld) 142,58 5. Anatoly Kastritsky (Rusl) 140,86 6. Penttl Koskinen (Finl) 131,80 7. Tadeusz Bubek (Polen) 131,66 serie: 1. Groot Britannië 8. Jerzy Kowalewski (Polen) 130,39. De resultaten van gisteren tijdens de strijd om de Europese zwemtitels te Leipzig waren: 200 m vlinderslag heren: Eerste serie: 1. Brian Jenkins (GB) 2.17.9; 2. Antonello Rastrelli (It) 2.19,2; 3. Pavel Kurhajec (Tsj) 2.25,6; 4. Jan Wakowski (Polen) 2.29.8; 5. Iwan Ikono- pisof (Buig) 2.35,1. Tweede serie: 1. Wolfgang Sieber (O.-Did) 2.20,5; 2. Jose Claret (Sp) 2.21,5; 3. Per Arne Pederson (Noorw) 2.22 2; 4. De Fonseca (Port) 2.22,2; 5. Valentin Bogatschef (Rusl) 2.23,1. Derde serie: 1. Valentin Kusmin (Rusl) 2.17,0; 2. Nenad Kuridza (Zd.Sl.) 2.22,8; 3. Jean Pommat (Fr) 2.24,9; 4. Alexandru Popescu (Roem.) 2.25,4; 5. Joaquin Pujol (Sp) 2.30,8^ Staakiewicz (Polen) 2.3S.3. Vierde serie: 1. Volker Frischke (Oost-Duitsland)- 2.22.7; 2. Matti Kasvio (Finland) 2.23,8; 3. 'Giampiero Fossati (Italië) 2.24,'5; 4. Terence Glenville (G.B.) 2.24,5: 5. Ha- kan Bengtsson (Zweden) 2.24,5; 6. Vol ker Deckardt (Oostenrijk) 2.30,3; 7. Vla dimir Hopka (Rusland) 2.36,7; 8. An dras Kalona (Hongarije) 3.07,1. Voor de finale plaatsten zich: Kusmin (Rusland) 2.17,0; Jenkins (GB) 2.17,9; Rastrelli (Italië) 2.19.2; Sieber (Oost- Dld) 2.20,5; Claret (Spanje) 2.21,5; Pe derson (Noorwegen) 2.22,2; De Fonseca (Portugal) 2.22,2; Frischke (Oost-Dld) 2.22,7. 4 x 100 m wisselslag dames: Eerste serie- 1. Nederland 4.45,7; 2. Oost-Duitsland 4.46,3; 3. Rusland 4.59,9; 4. Frankrijk 5^03,4; 5. Tsjechoslowakije 5.06,8. Tweede "Wat een wedstrijd was dat, die 400 meter vrije slag dames; wat een fraaie, onbedreigde zege van Adrie Lasterie; wat een enorm gevecht dat Ineke Tige laar heeft uitgevochten met de beide Zweedse zwemsters Margareth Rylander en Elisabeth Ljunggren. Toen de pupil van Wil Bunschoten-van Breukelen de eerste honderd meter in 1.08.1 had afgelegd stond het bij v^rbaat al vast dat zij rechtstreeks op een titel zou afstevenen. In haar fraaie, zelfs hier in Leipzig ongeëvenaarde stijl, gleed zij, zonder maar een ogenblik de rustige cadans te verliezen, als een dolfijn door het water, naar een tijd van 1.13.9, over de tweede honderd meter, naar een iets langzamer voorwaartse honderd meter in 1.14.9 en naar een laatste dubbele baan, die zij dankzij nog een forse eindsprint, in 1.12.3 aflegde. Voortdurend had ze een lengte of drie voorsprong op het overige veld zonder een enkel besef te hebben dat vlak ach ter haar een verwoede strijd gevoerd werd door Ineke Tigelaar en de beide Zweedsen. Op de eerste honderd meter moest de kleine, blonde pupil van Jan Stender de Zweedse dames vlak voor zich laten keren, maar bij elke volgende slag kroop de Hilversumse met centimeters naar haar directe mededingsters voor het zil ver toe. Het gevecht was zo adem benemend dat de ruim vierduizend Oost- duitse toeschouwers zich, in al dat enthou siasme staande, hun kelen schor schreeuw den. Zij aan zij gleden alle drie de laatste honderd meter in; in die positie was nog geen enkele verandering gekomen toen de drie zwemsters op drie lengten ach ter Adrie Lasterie in schijnbaar één vloeiende beweging ihet keerpunt namen. Toen brandde Ineke Tigelaar op de sprint los. Zij liet 'haar tegenstandsters schieten, dwong zichzelf in die laatste vijftig meter tot een enorme krachts explosie, die haar één, twee, drie hand lengten voor de beide Zweedsen bracht. De laatste rukken van Ineke Tigelaar (Ingezonden mededeling) TANDSTEEN vormt zich op de tanden, aan alle kanten, voortdurend. Het is niet alleen lelijk, maar ook onhygiënisch. Bruinige TABAKSVLEKKEN worden veroorzaakt door teer-afzetting op het ruwe tandsteen oppervlak - een bron van ergernis voor rokers. TEEL A K is geen gewone tandpasta. Teelak is een nieuw, niet-schuimend procédé dat hinderlijk en vaak verkleurd tandsteen zacht maakt en dan geheel doet verdwijnen - voorgoed. Uw tanden krijgen weer hun natuurlijke witte kleur, glad en schoon, zonder een spoor van nicotine-aanslag. SCHAKEL OVER OP TEELAK, de verantwoorde dagelijkse tandverzorging. Bij controle zal uw tandarts versteld staan over de perfecte toestand van uw gebit. WAT DE TANDARTS ZEI :De hr. P. E. te Nijmegen schrijft; „De resultaten, welke ik met TEELAK heb bereikt zijn zeer goed. zó zelfs dat mijn tandarts opmerkte dat mijn tanden zo wit waren en dacht dat ik niet meer rookte." Geval van zwaarverkleurde tanden Na 5 dagen Teelak-behandeling Geregeld met Teelak gepoetste tanden Van onze schaakmedewerker AMSTERDAM De held van de ze vende ronde in het IBM-schaaktoernooi was Henneberke, die in een verbluffend simpele partij de Antwerpenaar Dun kelblum versloeg. De Belgische mees ter, die vrijwel nooit verliest, liet een centrum-opmars toe om daarna tot zijn ontsteltenis te moeten concluderen dat hij reddeloos verloren stond; knappe strategie van de Amstelvener. Langeweg herstelde zich wat door een overwinning op Rellstab; het was een gesloten Spanjaard, waarin wit tot een koningsaanval kwam. KoolVan den Berg vroeg slechts dertien zetten tot het vredige slot. In de partij KieningerDonner bleef ook al les als een kalme zee. De strijd tussen Heidenfeld en Tan begon vrij rustig, namelijk met een vroegtijdige dameruil. Toen had wit enig ruimte voor deel en zwart een loper- paard dat nog niet erg kon lopen. De Zuidafrikaan greep echter in het gevor derde middenspel mis, Zwart veroverde vervolgens een pion en kreeg ellebogen- vrijheid voor de raadsheren. Het duel werd afgebroken met hoop voor Tan. De laatste kreeg overigens een punt doordat Henneberke zijn hangpartij te gen de landskampioen zonder verder spelen gewonnen gaf. CzerniakHar- toch werd eveneens afgebroken. Laatst genoemde verdedigde zich pittig; in de afgebroken stelling kan hij evenwel ma ximaal op remise hopen. De uitslagen van de zevende ronde waren: Kieninger (W-Dld)Donner (Ned) y2 Langeweg (Ned)—Rellstab (W-Dld) 10; Henneberke (Ned)Dunkelblum (Belg) 10; Kool (Ned)Van den Berg (Ned) \'2\'2\ Heidenfeld (Z-Afr)—Tan (Indonesië) afg.; Czerniak (Israël)Hartóch (Ned) afg. De stand is nu: 1. Donner 5 pnt.; 2. Czer niak 4V2 pnt en 1 afgebr.; 3. Van den Berg 4 pnt. en 1 afg.; 4. Kieninger 4 pnt.; 5. Tan 3 pnt en 2 afg.; 6 en 7. DunkellSum en Lan geweg beiden 3 pnt.: 8. Henneberke 2Vs pnt. en 2 afg.; 9. en 10. Heidenfeld en Kool beiden 21/2 pnt. en 1 afg.; 11. Rellstab 2'/2 pnt.; 12. Hartoch '/2 pnt. en 2 afg. MOSKOU. De zesde schaakpartij in de tweekamp tussen de Russen Ke res en Gelier om een plaats in het ko mende kandidatentoernooi is geëindigd in een overwinning voor Geiler. Keres gaf de partii. die dinsdag af gebroken werd, gisteren zonder verder te spelen op. De stand is thans met nog twee partijen voor de boeg, 33. SNEEK Voor Joop Helder en Huib Ozinga ligt de hoofdprijs in Sneek klaar. Zij bleven gis teren op de „Hardzeildag" respectie velijk in de 16 m2- en Flying junior klasse opnieuw ongeslagen. Het standvastige zeilen dat beide man nen toonden was in veel mindere mate te vinden bij het Friese regen boogteam, dat zijn goede prestaties van de vorige dag niet voortzette. De eerste magere overwinning werd nu gevolgd door een daverende neder laag, waardoor de kans op een Hol landse eindzege zeer groot is gewor den. De talrijke toeschouwers konden gis teren wel hun hart ophalen. Zo presteer de Ulbe de Vries het om in de Flying Dutchmanklasse een prachtige zege te behalen voor H. D. Bellinga en om in de Valkenklasse als vierde te eindigen. Op de derde dag van de Sneekweek was het net andersom. Toen werd hij eerste in de Valken en vierde in de Flying Dutchman. Met een zeer krachtige tot stormach tige wind gingen in de vroege morgen uren de teamzeilers in de Regenboog klasse van start. Ir. G. A. Bakker en F. P. Bos. beiden van Holland, lagen bij het eerste merk teken aan kop voor H. de Vries, Hans van de Velde, Holland en Jack de Wilde, Friesland. Op dat moment was Holland dus al in het voordeel ondanks het uit vallen van A. Gebuis, die een gescheurd grootzeil kreeg. Later moesten J. Alber- da en H. de Vries van het Friese team door averij de strijd staken. Op dat mo ment leverde De Wilde een verbeten strijd met ir. Bakker, die het duel gretig aanvaardde als middel om zijn teamgeno ten Van der Velde en Bos de kopplaat- sen te bezorgen. Die opzet slaagde volkomen, en ir. Bak ker zag zeil nog kans om als derde voor De Wilde te finishen. Holland kwam aan 32.1 en Friesland slechts aan zeventien punten. De totaalstand is nu na twee ontmoetingen: Holland 59,2, Friesland 45. Joop Helder sloeg in de 16m2 streep- klasse AI zijn beslissende slag in het lange kruisrak van Heerenzijl naar Roe koe Polle. Achter hem lag in tweede po sitie Reinier Siebrand, die evenwel later zijn plaats moest afstaan aan H. A. Minks. De groepswedstrijd in de Pampusklas- se werd ongeldig verklaard, omdat ver schillende deelnemers in een wel enigs zins gerechtvaardigde twijfel kwamen over de baan en over de wijze van fi nishen. De eerste groepswedstrijd Holland Friesland werd een fraaie zege voor Hol land met 23,1 pt. tegen Friesland 12, In de eerste teamontmoeting in de Valkenklasse boekte Friesland een pun- tenoverwinning van achttien punten te gen Holland 15,1. Dit werd veroorzaakt doordat twee Hollanders de strijd moes ten opgeven. In de open Valkenwedstrijd had Albert Wester zijn schip in het zeer harde weer uitstekend in bedwang en hij wist voor Egon Rolf van der Baumen, J. Klazinga, U. de Vries en mevrouw M. 't Hooft- Snijders te eindigen. De hoofdprijs kan Rolf van der Baumen echter niet meer ontgaan. In de Regenbogenwedstrijd bemachtig- de Jong de koppositie en al spoedig de C. lag H. de Vries, die goed naar voren was gekomen met F. P. Bos, kort achter hem. Het zag er toen nog niet naar uit, dat De Jong zijn leiderspositie zou afstaan. Plotseling echter dreef het schip met klapperende zeilen hulpeloos achter in de plas in de hoge golven. Met want- breuk moest De Jong, die kennelijk in deze Sneekweek het geluk niet op zijn hand heeft, uit de strijd. Meerdere zei lers volgden dit voorbeeld. Krijn Tol brak de mast en slechts een gedeelte van het grote veld zeilde de race uit. Win naar werd H. de Vries met Bos op de tweede plaats, voor Albeda en ir. Bak ker. De kansen voor de eindoverwinning zijn hierdoor voor ir. Bakker opnieuw gestegen. De verdere uitslagen zijn: Olympiajollen1. H. W. Leferink, 2. J. G. Beekman; Jeugdklasse: 1. R. Bakker, 2. H. Doets; Twaalfvoetsjollen1. L. Hommels, 2, Mej. M. Bootz; Sternklasse: 1. M. Kraaier, 2. F. Beek; Topklasse: 1. L. v. d. Meij, 2. S. Ruiter; 30 m2-klasse: 1. G. van der Meer, 2. T. Geveke; 22 m2-klasse: 1. A. Bouwes, 2. H. Faber; Finn jollen: 1. J. W. Ballon, 2. B. Wiegers; Pampusklasse: 1. K. Jissink, 2. H. Bakker; 16 m2 streepklasse: A II: 1. F. Ro. bijns, 2. M. van Dijk; Vrijheidsklasse: 1. J. R. de Vries, 2. C. de Haas. schroefde die voorsprong op tot een dui delijke armlengte, terwijl de beide 2Jweedse zwemsters in tijd onbeslist ble ven voor het brons. De kamprechters moesten beslissen dat Elizabeth Ljung'gren in dezelfde tijd van 4.58,4 als Margareth Rylander met de beide Nederlandse zwemsters naar het erepodium mocht. Met 4.58.1 had Ineke Tigelaar het zilver toen al veilig in handen. Was het een wonder dat de toch al zo hoog opgelopen vreugde in het Neder landse kamp nog meer toenam? Uit ne gen finales nu twee gouden, vier zilveren en drie bronzen medailles. Iedereen die hier Nederlands spreekt kwam handen tekort om soms volkomen vreemde han den te schudden. In alle talen werden de Nederlanders hier, zwemsters of zwemmers, officials of journalisten, polospelers of equipe leiders, toegezongen. Het waren grootse momenten, die hun apotheose vonden in het hijsen van twee nationale vlaggen, in het spelen van het Wilhelmus. „Dit is geen kippevel meer, het lijkt wel oli- fantenvel". Dat was het enige dat Iet Kosten-van Feggelen, leidster van de-da- mesploeg, na die dubbele overwinning kon uitbrengen. En ook al kwamen uit de beide andere finales voor de eerste keer dan geen me dailles het heeft de schijn dat een vierde of vijfde plaats al niet meer vol doende is, hoewel de prestaties toch bo ven alle lof verheven zijn toch waren de tijden van Jan Weeteling op de 200 meter rugslag en van de herenploeg 4 x 200 meter estafette zo scherp, dat ze nog in geen enkel boek van de Konink lijke Nederlandse Zwembond voorkomen. Weeteling, als derde snelste uit de se ries in de finale gekomen, gaf de indruk op de eerste honderd meter vrij lang zaam te gaan. Maar ook in de serie deed hij dat om al zijn tegenstanders met een geweldige eindsprint nog te kloppen. record in vierde nieuwe Nederlandse Leipzig zwom. Boeiend was ook het duel in de finale van de estafette 4x200 meter vrije slag. In de series waren Johan Bontekoe, Peter Vroegop in de finale vervangen door Ronnie Kroon Bert Sitters en Gerrit Korteweg al naar een verrassende zesde plaats gezwommen om in die ver schrikkelijk spannende finale vooral door het duel tussen Zweden en Frank rijk naar een vijfde plaats achter resp. Zweden, Frankrijk, Oost-Duitsland en Rusland op te klimmen. Bontekoe startte met een enorm snel le eerste 200 meter in 2.04.5; het bete kende een wissel in eerste positie voor de zeven andere finalisten, maar die positie bleek niet te handhaven. Bert Sitters (2.10,4), Gerrit Korteweg (2.09,2) en Ronnie Kroon (2.09.6) zorgden echter toch voor een totaal van 8.35,5, een ver betering van de beste prestatie uit de serie met 2.1 seconde. Voor Zweden be tekende de tijd van 8.18,4 niet alleen een gouden medaille, maar ook een nieuw Europees record, dat Frankrijk gisteren in de series al op 8.25,9 had gebracht. Vanmiddag zal verder moeten blijken of de naar haar mening slimme zet van de Oostduitse dames-estafetteploeg in derdaad slim is geweest. In de series van de viermaal honderd meter wisselslag hebben de Oostduitsen gisterochtend twee van hun sterkste zwemsters niet laten deelnemen: Veronika Holletz, bronzen- medaillewinnares op de rugslag en Ute Noack. de eerste Oostduitse vlinderslag specialiste. Voor hen zwommen Ingrid Schmidt en Barbel von Fircks, die in de finale vanmiddag dan weer plaats moe ten maken voor de beide anderen. Zo doende kon de Nederlandse ploeg in de series de snelste tijd maken, mede dank zij Ada Kok en vooral Erica Terpstra. Ria van Velzen, die voor Nederland begonnen was, bleef met 1.11. op vrij wel gelijke hoogte met Ingrid Schmidt en toerr Klenie Bimolt op de schoolslag een lengte moest prijsgeven haalde Ada Kok deze achterstand in tot op een arm lengte. De veel betere wissel tussen Ada Kok en Erica Terpstra (ingevallen voor Ineke Tigelaar, die zich spaarde voor de finale van de vierhonderd meter 'vrije slag, maakte dat de Haagse zwemster precies gelijk startte met de nieuwe Europese kampioene Pechstein. De race van Erica Terpstra was zo sterk dat zij de Oost duitse met een halve lengte kon kloppen. Dat zal vanmiddag in de finale tussen deze twee ploegen -r- de andere bleven alle ver onder de tijd van Nederland en Oost-Duitsland een enorm boeiend Die eindsprint kwam nu ook, maar de Hongaar Csycany, de Oostenrijker Wag ner en de Rus Barbier bleven in hun onderling gevecht om de verdeling van het eremetaal onbereikbaar voor de bij zonder slanke, maar o zo taaie Zaankan- ter. Zij. kwamen tot tij dep. die 2., 3 of 4 •volle sèèoftdëilonder de "serietijden la gen. Dat bleef ook Weetéling, die in-zijn eindsprint van de zesde naar de vierde plaats opklom en met 2.19.5 naar zijn duel om het goud en-het zilver worden. Van een onzer verslaggevers T EIPZIG. Het Nederlandse wa- J-' terpolozevental heeft opnieuw te leurgesteld, niet omdat tegen België geen revanche voor de wedstrijd in Gent werd bereikt de uitslag werd 66 maar omdat onze nationale ploeg opnieuw heeft laten blijken diep uit de Europese topklasse te zijn ver stoten. Met iets meer 'intelligentie, met een betere conditie en met een rustiger spelopbouw had dit hier te gen België niet mogen gebeuren. Want wat te zeggen dat er weer door Van der Zwan een viermeter- worp werd gemist, dat de Belgen zo- waar kans kregen te scoren toen zij een speler uit het water hadden, dat juist voor het einde, toen onze ploeg nog met 6—5 voorstond, Bram Leenaards op nieuw het water uit moest waardoor België in de slotfase met een numerieke meerderheid tot een gelijk spel kon ko men. Dit was triest en men vraagt zich af welke plaats de Nederlandse ploeg op de Europese ranglijst moet gaan inne men. Gezien het spel tegen België gis terochtend zal dat echt niet hoog zijn. Want hoe heeft ons team in de eerste speelperiode niet moeten worstelen om de achterstand op 21 te houden. Goed, Nederland nam bij een nume rieke meerderheid door Leenaards de leiding, maar toen deze kort daarop uit het water werd verwezen slaagde Devis erin tegen te scoren. En met een aan val die zelfs de zwakste verdediging had moeten onderscheppen kwam België opnieuw door Devis op 21. De enige fraaie Nederlandse treffer ontstond uit een snelle rush en een zeer listige boogbal die kwam van Van Spin- gelen. Maar de score van 22 werd spoedig te niet gedaan toen Aalberts een te zware overtreding beging tegen De Wilde. De Belg maakte bij de vier- (Ingezonden mededeling) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL meterworp niet de fout te slap te schie ten zoals Van der Zwan kort tevoren bij een strafworp voor Nederland had ge daan (23). Een doeltreffend schot van Leenarts (33) gaf weer hoop, maar toen de Bel gen na het uit het water sturen van Noeninckx er toch nog in slaagden met zes tegen zeven Nederlanders door Du- mont te scoren, bleek toch wel duidelijk de zwakte van dit Nederlandse team. Van Dorp mocht dan wel de balans weer in evenwicht brengen, maar nadat Van Spingelen door de Russische scheidsrechter Rosental naar de kant was gestuurd en Leenaards tegen de Rus met een duidelijke vingerwijzing te keer ging en er ook uit moest, was het voor de Belgen met zeven tegen vijf spelers niet moeilijk de stand op 54 te brengen. Twee doelpunten van Van Dorp gaven nog enig uitzicht op een overwinning (6—5), maar na een heel domme zet van Leenaards, die opnieuw uit de strijd gezonden werd, kon België profiteren door d'Oosterlinck, die voor de Belgen de balans in een verdiend evenwicht bracht. De uitslagen in het waterpolotoernooi luid den: Voorronden groep A: Hongarije—Roe menië 53 (1—1, 2—0, 1—0. 1—2). Groep D: ZuidslaviëBelgië 101(30. 20, 21, 3 0). De eindstanden in de voorrondegroepen A, B en D luiden: Groep A: 1. Hongarije 2—4: 2. Roemenië 22; 3. Zweden 2—0. Groep B: 1. Oost-Duitsland 1—2; 2. Italië 1—0. Groep D: 1. Zuidslavië 24; 2. België 2—2; 3. Groot Britannië 20. De indeling van de halve finalepoules luidt: Groep 1: Hongarije, Roemenië, Oost- Duitsland en Italië. Groep 2: Rusland, Neder land, Zuidslavië en België. Voor de bezetting van de negende tot twaalfde plaats klopte Groot Britannië Polen met 6—2 (0—0, 1—0, 3—0, 2—2). Evenals de ontmoeting Nederland—België eindigde ook de wedstrijd Italië—Roemenië (groep 1) in een gelijkspel: 2—2. De tussen standen waren 0—1, 2—0, 0—0 en 0—1. DEN HAAG. Ook het Nederlands Olympisch Comité (N.O.C.) heeft een gelukstelegram naar Leipzig gezonden naar aanleiding van de successen door Nederlandse zwemmers en zwemsters op de Europese kampioenschappen be haald. In dit telegram, dat ondertekend is door de voorzitter jhr. H. A. van Kar- nebeek en gericht is aan de heer J. de Vries, de praeses van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, wordt verzocht de gelukwensen aan alle medaillewin naars over te brengen. UTRECHT De Nederlandse zwem ploeg die deelneemt aan de Europese kampioenschappen in Leipzig, zal zon dagavond ..in het Utrechtse Jaarbeurs- restaurant officieel worden gehuldigd. Het team wordt om half tien op het station verwacht, direct daarna volgt de huldiging. Slechts de naaste familiele den, clubbesturen en de pers zullen in het Jaarbeursrestaurant worden toege laten.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7