Franse president ongedeerd - geen Goud voor Adrie Lasterie zilver voor Ineke spoor van daders Nuth houdt lid in de raad met titel flnstoua Ziekenhuis moet nieuw gedeelte afbreken AUTO OP THUISREIS MET KOGELS DOORZEEFD Geen Russisch commandant meer voor Oost-Berlijn VLIEGENDE START NAAR HIMALAYA Snelle zege op 400 m vrije slag LOCOMOTIEF VAN SPOOKTREIN' IN BESLAG GENOMEN Nederlandse triomf niet op televisie Bloedige veldslag in Zuid-Vietnam De Bilt: Wind PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verdere isolatie OPNIEUW STEMMEN NA Nederlandse leiders van expeditie van Schiphol vertrokken Salvo's Thuis Fabriek eist grond op Directeur; JACQ. DE SMIT; Chefred.; G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nis. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG no. 5136 Abonnementsprijs t 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Donderdag 23 augustus 1962 AANSLAG OP DE GAULLE MISLUKT Van onze correspondent te Bonn) BERLIJN. Het bureau van de Russische garnizoenscomman dant in Berlijn is opgeheven. Alle Russische troepen in Oost- Berlijn komen nu direct onder bevel van de commandant van de Russische strijdkrachten in Duitsland. Het Russische minis terie van defensie in Moskou maakte deze maatregel gisteren bekend. Het is duidelijk dat deze stap drie voor de Westelijken en de Westduitsers on aangename kanten beeft: 1) Het wordt extra duidelijk gemaakt dat de Russen het vier-mogendheden- statuut voor Berlijn negeren; de Oost- duitse zelfstandigheid krijgt daardoor wat meer diepgang. 2) De onzekerheid onder de bevolking van West-Berlijn wordt vergroot. 3) Het is een nieuwe stap in de richting van een voor het Westen onaanvaard baar apart vredesverdrag tussen de Sowjetunie en het communistische re giem van Oost-Duitsland. Fictie In Karlshorst in Oost-Berlijn huisde tot nu toe een groep Russische officieren. Een van hen was genera al-majoor So- bolefsky, de laatste Russische garni zoenscommandant. Zijn werk wordt nu waargenomen door een kolonel. Sobolefsky en zijn plaatsvervanger golden in Westelijke ogen als leden van de geallieerde commandantuur", waarin de overwinnaars uit de oorlog, de Amerikanen, de Russen, de Engel sen. en de Fransen, zitting hadden. De Russen hadden de rechten van de Amerikaanse, Britse en Franse gar nizoenscommandanten tot nu toe ge respecteerd. Zij hechtten blijkbaar tot gisteren nog een zekere waarde aan de fictie van de vier-mogendhedenstatus van Berlijn, hoewel zij die bijna dage lijks met voeten traden. Er was ten slotte een Russische commandant die beleefdheidsbezoeken van zijn Weste lijke collega's nimmer uit de weg ging. Dat alles wordt nu anders. Om te be- gihnen zal het bordje op de deur van het Russische garnizoensbureau in Karlshorst worden veranderd. Daar zal nu komen'te staan dat Karlshorst for meel valt onder de Russische maar schalk Jakobowsky, de bevelhebber, van de Russische troepen in geheel Oost-Duitsland. Zijn positie is te ver gelijken met die van de Franse, Britse en Amerikaanse bevelhebbers in West- Duitsland. Politieke stap Van een volledige terugtrekking van alle Russische troepen en tanks uit Oost- Berlijn zal natuurlijk geen sprake zijn. De Russen zullen er wel zeker blijven: 1. om te voorkomen dat de Amerikanen, Britten, Fransen en West-Berlijners bij nieuwe Oostduitse terreurdaden langs de sectorgrens de Oostduitse moordenaars de les zouden lezen; 2. om te voorkomen dat van Oostduitse zijde harder zal worden opgetreden dan Moskou noodzakelijk acht. In de praktijk zal door deze Russische, voornamelijk politieke stap ook weinig veranderen aan de situatie in Berlijn. De Russische legerleiding in Oost- Berlijn mag al sinds jaren niet praten met de Westelijke commandanten in West-Berlijn; de laatsten hebben reeds enige malen voorgesteld om een con ferentie van alle vier stadscomman- danten te beleggen ter bespreking van de ernstige situatie langs de muur, het geen de Russen steeds hebben ge weigerd Einde van status In de praktijk zullen straks deze wes telijke commandanten, alle drie gene raals met twee sterren, worden ver wezen naar maarschalk Jakobowsky die evenwel, vanwege het grote ver schil in rang, niet bereid zal zijn met hen te discussiëren over de toestand in Berlijn. De Russen zullen de drie westelijke stadscommandanten dan verwijzen naar de hoger in rang zijnde Amerikaanse. Britse en Franse gene raals in West-Duitsland. met wie Jako bowsky wel mag spreken, zoals hij onlangs tijdens een bezoek aan de Amerikaanse legerleiding in Heidelberg heeft bewezen. Daarmee komt een einde aan de vier-mogendhedenstatus van Berlijn, zelfs als fictie, en dat betekent dat West-Berlijn weer iets meer wordt geïsoleerd. Volgens het Russische communiqué had het Russische garnizoensbureau in Oost- Berlijn nog maar weinig bestaansrecht. Het bemoeide zich met het toezicht op net geallieerde personenverkeer in ge heel Berlijn en de bewaking van het Russische oorlogsmonument in West- Berlijn. Gelooft men het communiqué, dan is het rumoer in West-Berlijn van de afge lopen dagen, dat in feite een gevolg was van de laffe Oostduitse moord op i_ P^tberiijnse vluchteling Peter 1 echter, uitgelopen op „een inmenging van Westelijke zijde in de Oostduitse zaken". West-Berlijn is volgens de Russen niets anders dan een „steunpunt van de NavoBovendien, zo gaat het com muniqué van Moskou verder, is reeds in 1948 bet overleg tussen de vier stads commandanten gestaakt. Zie verder pag. 2, Van onze correspondent PARIJS Opnieuw is president de Gaulle op het uiterste nippertje aan de dood ontsnapt. Toen hij terug keerde van de ministerraad in Parijs werd zijn auto op de weg naar het vliegveld van Villacoublay, waar het vliegtuig gereed stond om hem naar Colombey-les-deux- Eglises te brengen, beschoten met twee mitrailleurs. De grote zwarte Citroen werd doorzeefd met kogels, maar geen van de inzittenden werd gewond. Het enige slachtoffer van deze aanslag was een zekere heer Villon, die met zijn vrouw en twee kinderen per auto van vakantie naar Parijs terugkeerde. Hij kreeg een kogel door zijn voorruit, die hem aan een hand verwondde. Zijn vrouw noch zijn kinderen liepen verwondingen op. Hoewel de twee auto's die door de daders voor het plegen van de aanslag gebruikt werden, zijn teruggevonden, ontbreekt van deze daders zelf nog elk spoor. De aanslag werd gisteravond ge pleegd om tien voor half negen. Sedert de aanslag op de weg naar Colomhey- Van een onzer verslaggevers LEIPZIG. Weer heeft gisteren de Nederlandse vlag' aan de hoogste mast gewap perd in Leipzig. Adrie Lasterie zwom. met verbluffende over macht naar de Europese zwem- titel op het nummer 400 meter vrije. slag. Met haar tijd van 4 minuten en 52,4 seconde evenaarde zij het Nederlandse record. Ineke Tigelaar, die 4,9 seconde na haar razendsnelle landgenote aantikte, legde be slag op de zilveren medaille. Jan Weeteling kon zijn goede pres taties op de 200 meter rugslag juist niet doen uitmonden in een ere medaille. Wel zwom hij naar een nieuw Nederlands record (2.19,5), maar hij bleef toch een volle seconde achter de Hongaar Csikany, die der de werd. De damesploeg zwom zich naar de finale van het nummer 4 x 100 me ter wisselslag. De herenploeg legde in de finale 4 x 200 meter vrije slag beslag op de vijfde plaats. ZIE VERDER DE SPORTPAGINA. ROERMOND (A.N.P.) De locomo tief die vorige week in de buurt van Weert door een aantal op onveilig staande seinen was gereden, is ter beschikking gesteld van de officier van •justitie in Roermond. De officier stelt naar het gebeurde met de trein een onderzoek in. ANTWERPEN (Reuter) Rovers, die zich als kapers voordeden, hebben gisteren de 41-jarige Antwerpse dia manthandelaar Bernard Mermel- stein in zijn kantoor neergeslagen en beroofd. De buit bedroeg ruim 715.000 gulden aan diamanten en geld. Een stralende Adrie Lasterie (rechts) en een even verheugde Ineke Tigelaar horen de toe juichingen in het zwembad te Leipzig aan. KORTSLUITING BIJ REPORTAGE Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Handen wringend stonden gistermiddag de televisiecommentators Piet Mulder en Piet Duinker in Leip zig voor de monitors: zij konden de kijkers in Nederland geen verslag doen van de triomf van Adri Lasterie en Ineke Tigelaar op de vierhonderd meter vrije slag. De televisie-reportage van de Europese zwemkampioenschap- pen was even na vijf uur abrupt afgebroken en toen de Nederland se meisjes naar hun gouden en zilveren medailles zwommen, was op de schermen thuis het kinder programma van de N.C.R.V. aan de gang. HEFTIG Onze sportverslaggever In Leip zig deelde ons mee dat Mulder en Duinker heftige telefoongesprek ken met Bussum voerden om de reportage te redden, maar in Bus sum kon men ons gisteravond daar niets over vertellen. Men achtte de oorzaak van het afbre ken van de reportage een misver stand tussen Leipzig en Bussum of wel een kortsluiting in de on derlinge verbindingen te Bussum. Het was, zo werd ons gezegd, afgesproken dat de N.C.R.V. het kinderprogramma zou opschorten als de reportage uit Leipzig lan ger zou duren dan was voorgeno men. De N.T.S. heeft later, om kwart voor zes, niet opnieuw contact ge maakt met Leipzig omdat dan de reportage niet langer dan een kwartier geduurd zou hebben. Om zes uur moest de televisielijn na melijk vrij zijn voor de dagelijk se internationale t.v.-uitwisseling. TVfUTH De fout, die 30 mei in het I'' stemdistrict 3 van de Zuid limburgse gemeente Nuth werd ge maakt, is hersteld. Gisteren zijn de 576 kiezers 'uit het stemdistrict op nieuw naar de stembus getrokken en het resultaat was dat' er in de samen stelling van de gemeenteraad niets veranderde. Bij de verkiezingen van 30 mei bracht mevrouw Houtvast twee stemmen uit één voor zichzelf en één voor haar man. die de dag tevoren ziek was ge worden. Zij had de vereiste machtiging daartoe niet, maar de voorzitter van het stembureau, de heer Moonen die lijsttrekker was van lijst 3 had het goedgevonden. Bij de telling bleek, dat op de lijst van de heer Moonen één stem meer was uitgebracht dan op lijst 2. Die ene stem gaf de lijst-Moonen recht op een tweede zetel in de gemeenteraad. Het raadslid Gielkens kwam bij toe val op de hoogte van de onregelmatig heid in het stemdistrict 3. Gedeputeerde Staten van Limburg bepaalden daarop, dat in het stemdistrict opnieuw moest worden gestemd. Gisteren is dat dan gebeurd. Opnieuw werd aan het eind van de dag geteld en de uitslag liet geen twijfel over: Lijst 3 had nu niet één, maar 95 stem men meer dan lijst 2. Mr. J. W. G. Petit, die de tweede zetel var. de lijst- Moonen toegewezen had gekregen, kon blijven zitten. Over het algemeen is men daar in Nuth wel mee ingenomen, want de heer Petit is het enige raadslid met een titel. SCHIPHOL (ANP) De twee leiders van de Nederlandse ex peditie naar het Himalayageberg- te, prof. dr. D. G. Egeler en dr. T. de Booy, beiden verbonden aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam, zijn gisteren van Schip hol naar New Delhi vertrokken. Zij maken de reis met een toestel van de Air India, omdat zij „het risico dat Nederlandse vliegtuigen door de politieke situatie rondom Nieuw- Guinea niet in Indië zouden mogen landen", willen vermijden. Op 5 september volgen de overige zeven leden van de expeditie: de geo logen dr. J. W. A. Bodenhausen, dr. G. Schaar en drs. H. J. Nijhuis, de artsen dr. A. Tammes en P. 'van Loo- keren Campagne en de alpinisten H. C. en P. F. J. van Lookeren Campag ne. De vermaarde Franse berggids Lionel Terray reist het gezelschap veertien dagen later na. Hij zal de ex peditie verfilmen. Op 1 oktober komt het gezelschap bijeen in het basis kamp, dat overigens nog moet wor den aangelegd. Offi icieren De negen Nederlanders en de Fransman zullen op hun tocht wor den vergezeld door twee Indische ver bindingsofficieren, die de Nepalese regering (tegen betaling) zal meestu ren. Terray heeft tijdens zijn vorige tocht in het Himalayagebied aj tien sherpa's voor de expeditie gecontrac teerd. Ter aanvulling zullen honderd dragers de karavaan vergezellen. De kosten zijn voorlopig geraamd op tweehonderdduizend gulden. Het grootste deel van dat bedrag wordt gesubsidieerd door enkele organisa ties en het bedrijfsleven. „Ons hoofddoel is een geologisch on derzoek", zo verklaarde prol. Egeler voor zijn vertrek. „Daar is echter een alpinistisch doel aan toegevoegd. Tenslotte is er nog het onderzoek van onze artsen naar de reacties van het menselijk lichaam, dat bij gebrek aan zuurstof en bij hevige kou veel vocht kwijt raakt. De temperaturen zullen op een hoogte van zevenduizend me ter twintig tot dertig graden beneden nul zijn". De vijf geologen van de expeditie -*■ Eindelijk zijn de jarenlange voor bereidingen achter de rug. Aan het prille begin van hun lange tocht tot diep in het Himalayagebergte wui ven de Amsterdamse geologen prof. dr. C. G. Egeler (links) en dr. T. de Booy de wegbrengers vaarwel. zullen een kléine vijf maanden weg blijven. De overigen worden eind no vember al terug verwacht. Zij gaan een poging wagen de 7.031 meter hoge Koordtop van de Nilgirigroep in het Himalayagebergte te bereiken. De geologen zullen op een hoogte tussen vier- en zesduizend meter een verge lijkend structuuronderzoek met de Zwitserse Alpen verrichten. SAIGON (Reuter) Het Zuidvietna- mese leger heeft dinsdag in de provincie Ba Yuen een veldslag geleverd met cpmmunistische guerrillastrijders. Daar bij zouden 134 opstandelingen zijn ge dood. Aan regeringszijde vielen zeven doden en veertien gewonden. Bij deze operatie waren vijfduizend man troepen ingezet, die werden ge steund door hefschroefvliëgtuigen en eenheden van luchtmacht en marine. ley-deux-Bglises van het vorig jaar, laat de Gaulle, als hij zich naar zijn landhuis wil begeven, zich naar het militaire vliegveld van Villacoublay rij den, vanwaar hij dan met een helicop ter naar huis reist. Gewoonlijk wor den de wegen, die naar het vliegveld leiden, bewaakt door de plaatselijke po-litie, terwijl de motorpolitie, die de presidentiële wagen begeleidt, alle ver keer tegenhoudt. Zoals altijd werden ongeveer een kwartier voordat de presidentiële stoet vertrok, door een aantal patrouilles van de motorpolitie de toegangswegen afgezocht naar mogelijke obstakels, die de vaart van de stoet zouden kunnen verhinderen. Vanwege de vakantiedrukte en ook omdat men vermoedelijk de presiden tiële stoet ongemerkt wilde laten pas seren, waren een deel van deze veilig heidsmaatregelen gisteren opgeheven. De stoet, thans bestaande uit de motor politie en de wagen van de president, had om acht uur het Elysée verlaten en begaf zich via de Porte d'Orléans en Petit-Clamart naar Villacoublay. Bij het uitrijden van het Parijse voorstad je, even voor het kruispunt waar de „Ministeriële weg" naar Villacoublay begint, stonden twee wagens langs de kant van de weg geparkeerd. De ene aan de linker en de ander aan de rech- kant van de weg, op ongeveer honderd meter van elkaar. Op het ogenblik, dat de stoet passeer de werden er uit beide wagens enkele salvo's gelost op de zwarte auto van president de Gaulle. In die auto zaten, behalve de president, ook mevrouw de Gaulle en de schoonzoon van de presi dent. Of nu de stoet sneller reed dan de moordenaars verwacht hadden, of dat zij nerveus waren, is niet bekend, maar de salvo's waren slecht gemikt. Wel werd de wagen van de president met kogels doorzeefd, evenals de hem vol gende wagen en moesten de motor agenten die hem volgden, zich plat op hun motoren leggen om niet geraakt te worden. Maar afgezien van de auto mobilist die uit de tegenovergestelde richting kwam en door de motorpolitie naar de zijkant van de weg was gedre ven, werd er niemand gewond. Uit de eerste wagen, een bestelwa- gentje werden bovendien nog enkele granaten in de richting van de wagen van de Gaulle gegooid, zonder die te raken. Onmiddellijk na de aanslag ver trokken de beide wagens hals over kop in de richting Parijs. Uit de laatst vertrekkende wagen werd nog een laatste salvo gelost, vermoedelijk om de aftocht van de eerste auto waar in zich ongetwijfeld de leiders van de aanslag bevonden te dekken. Dit salvo ruïneerde slechts een etalage van een radio- en televisiezaak. Na de aanslag reed de Gaulle onver stoorbaar verder naar het vliegveld, waar hij op tijd arriveerde. Hij vertrok meteen naar Coiombey-les-deux-Eglises, waar hij een kwartier later veilig landde. Onmiddellijk na de aanslag werden Petit-Clamart en de omliggende voor steden van Parijs, alsmede alle toe gangswegen tot de stad door de politie hermetisch afgesloten. Op enkele hon derden meters van de plaats van de aanslag vond de politie in een zij straatje een van de wagens terug. Zij ontdekte daarin een machinepistool en een ongebruikte granaat. Later in de avond werd eveneens de bestelwagen teruggevonden, in een andere voorstad van Parijs. Hierin lagen vier machine pistolen. Een opmerkelijke bijzonder heid is, dat president de Gaulle juist met zijn ministers strengere maatrege len had besproken tegen het terrorisme in Frankrijk. {ingezonden mededeling) HET GOED ARISTONA GRANDIOZE EUROVISIE SPORTWEEK zaterdag IS augustus EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN ZWEMMEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Komende week bijna dagelijks directe uitzendingen van de wereldkampioenschappen wielrennen uit Milaan, Salo en Brescia Is het niet erg genoeg, dat je je geld verliest? Moet je nou ook nog zien hoe je het kwijt raakt? Van onze correspondent DRACHTEN. Viervijfde deel van de vorig jaar gereedgeko men. uitbreiding van het protes tantse ziekenhuis in Drachten zal moeten worden afgebroken. Het terrein waarop dat stuk van de nieuwbouw staat wordt opgeëist voor de uitbreiding van de N.V. Duimstokken- fabriek S. Schuil. Het ziekenhuis verliest daardoor zeven tig bedden, die met het oog op de .snelle ontwikkeling van de industrie kern Drachten hard nodig zijn. Aan vier gemeenten in het oosten van Friesland, die belang hebben bij het ziekenhuis, is gevraagd om leningen tot een gezamenlijk bedrag van 1,35 miljoen gulden. Van dat geld wil men alvast een klein deel gaan bouwen van het grote ziekenhuis dat metter tijd elders in Drachten zal verrijzen. Gehoopt wordt daarmee het verlies aan bedden tecompenseren. Optie Tot de uitbreiding van het ziekenhuis werd in 1958 op aandringen van het Drachtense gemeentebestuur besloten. De duimstokkenfabriek had een optie op het terrein, waarop de gebouwen zouden komen, maar zij was bereid de grond voor vijf jaar te verhuren. In de huurovereenkomst werd de bepa ling opgenomen, dat het stuk zieken huis in november 1963 moest zijn af gebroken. Het bestuur van het zieken huis meende daarmee akkoord te kun nen gaan, omdat het dacht dat het nieuwe, grotere ziekenhuis elders in Drachten dan spoedig in gebruik zou kunnen worden genomen. Geen verlenging Toen alles in kannen en kruiken was, duurde het niettemin drie jaar voor dat met de bouw werd begonnen. Dat betekende dat de gebouwen maar twee jaar zouden mogen blijven staan als de fabriek het huurcontract niet zou willen verlengen. De N.V. Schuil heeft nu laten weten, dat van verlenging van het contract geen sprake kan zijn. Zij neemt al lange tijd proeven met metalen duim stokken die in de nieuwe fabriek zul len worden gemaakt. Zij kan niet lan ger wachten met de bouw van de nieuwe bedrijfsruimte. „Onze inschik kelijkheid het verhuren van de grond voor vijf jaar heeft ons al veel geld gekost". „Bovendien", zo zegt de directie van de fabriek, „heeft het bestuur van het ziekenhuis nooit contact met ons op genomen om over verlenging van de huur te praten". Er blijft het ziekenhuis niets anders over dan viervijfde deel van de nieuw bouw af te breken de rest kan eventueel blijven staan; dat deel staat op eigen grond. Op het nieuwe, grote ziekenhuis hoeft men voorlopig niet te rekenen. Eer dat er is, zullen op zijn minst vijf of zes jaar zijn verstreken. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Geleidelijk toe nemende bewol king, voornamelijk in de hogere ni- veau's met tegen de avond van het westen uit enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust later mo gelijk harde zuid westelijke wind. Aanhoudend koel. MIESJE: Natte successen in Leipzig. 24 augustus: zon op 5.37, onder 19.47; maan op 0.05, onder 16.13. 0 2 O 0,4 9 0 1 2 0 0.1 O O O O Helsinki zw.bew. ZZO 20 Stockh. zw.bew. Z 17 Oslo zw.bew. Z 17 Kopenh. regen ZW 18 Aberdeen regen W 17 Londen h.bew. W 21 A'dam onbew. W 18 Brussel h.bew. W 18 Luxemb. zw.bew. W Parijs regen W 21 Bordeaux onbew. WNW 23 Grenoble onbew. NW 25 Nice l.bew. stil 27 Berlijn geh.bew. WZW 19 Frankfort zw.bew. München h.bew. Zürich h.bew. Genève onbew. Locarno onbew. 23 21 Wenen Innssbr. Athene Rome Ajaccio Madrid onbew. h.bew. onbew. onweer h.bew. onbew. WNW 21 NO 24 WZW 27 W O 23 23 NNO 32 ONO ZW ONO o,a f

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1