Prestaties van Jiskoot en Kroon overtroffen de verwachtingen KLENIE BIMOLT BLEEK UITSTEKEND OP DREEF Een jaar Nederlandse Resultaten Leipzij Bakker won opnieuw in de Regenboogklasse WEER NIEUWE NEDERLANDSE ZWEMRECORDS NA TIEN DAGEN SPOEDCURSUS WOENSDAG PAS ECHT Russen kwamen nog niet opdagen in Luxemburg Czerniak leidt Dinsdag 21 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Teveel Felle strijd OOK OVERHEID PROFITEERT VAN TOERISTEN Drie zwemsters beneden wereldrecord Goedkoopte-eiland Jonge nieuweling Engelse league in cijfers Beeldje gestolen in Madurodam Nog nimmer Poloploeg klopte Polen: 5-2 AMBULANCEDIENST ALLEEN MEISJES FIJNE TAAL VOETANGELS I. B.M. -SCHAAKTOERNOOI Veertien spelers voor centrale training Geen grote daden van De Jong in Sneekweek Ongeslagen Tweede zege NIEUWE DATA VOOR SPARTA-LAUSANNE Door Herman van der Spek EIPZIG. De Nederlandse reeks van successen op de Euro pese zwemkampioenschappen in Leipzig werd gisteren op de i tweede dag voortgezet. Vooral het zwemmen van de heren heeft elke verwachting overtroffen, want wie had durven voorspellen dat Jan Jiskoot een zilveren medaille zou veroveren op de 400 meter wisselslag? En wie had durven hopen op een bronzen plak voor Ronnie Kroon op de 100 meter vrije slag? De Nederlandse kolonie in Leipzig was, begrijpelijk, wild enthou siast. En niet alleen over de resultaten van de heren. De kleine dappere Robbenzwemster Ineke Tigelaar kwam handen tekort om gelukwensen in ontvangst te nemen voor haar bronzen medaille op de 100 meter vrije slag bij de dames, waarbij zij in dezelfde tijd eindigde als de winnares Heidi Pechstein van Oost-Duitsland en de Engelse Diana Wilkenson, die tweede werd. zwommen. Jiskoot werd echter op de schoolslag door de Rus Androsof en de twee Oostduitsers Pfeiffer en Bachman voorbij gestreefd. Op de vrije slag even wel, zou de Nederlander ae naast hem zwemmende Oostduitsers weer voorbij sprinten. Zo hard was het gegaan, dat de tijden van 1.04.0 voor de vlinder slag. van 1.18.0 voor de rugslag, van 1.34.2 voor de schoolslag en 1.09.3 voor de vrije slag een totaal opleverden van 5.05.5; een nieuw Nederlands record. Een record, dat Jiskoot zondag in de series al tot 5.08.4 had verbeterd. Tot een recordverbetering kwam voor de tweede maal in twee dagen ook Ron nie Kroon in een finale die een ver schrikkelijke spanning voor zwemmers en toeschouwers opleverde. Op een ge lijke lijn gingen de acht finalisten na het keerpunt aan de tweede 50 m be ginnen, waarbij in het midden van de ze tweede baan Kroon even afzakte. Toen perste hij er een enorme eind sprint uit, kwam op gelijke hoogte met de Fransman Gottvalles en de Zweed Per Ole Lindberg. Van dit drietal kon in de laatste meter alleen Gottvalles zich een handslag losmaken. In 55 sec. werd hij met een evenaring van zijn Europese record kampioen, waarna de talrijke kamprechters moes ten beslissen over de tweede en derde plaats. Zowel voor de Zweed als voor Kroon was 55.5 sec. afgedrukt; een tijd die tien dagen geleden nog goed was voor een Europees record op deze afstand. Dit was een Ronnie Kroon op zijn best, een dankbare Kroon die onmiddellijk na de wedstrijd op zijn trainer Jan Armbrust in Leipzig aanwezig als kamprechter toestormde om hem bei de handen ,te schudden. Bij al die vreugde over deze wa penfeiten werd de verbetering van vier Nederlandse records enigszins vergeten. Nieuwe records van Klenie Bimolt die met een snelste tijd in de series op de 200 m schoolslag ook al in de successen deelde van Jan Weeteling op de rugslag, van Jan Jis koot en van Ronnie Kroon. Het was eigenlijk allemaal teveel. Zo als de Oostduitsers hun twee gouden winnaars" in spreekkoren begroetten, zo schalden telkens Nederlandse kre ten door het zwemstadion. Alle Neder landse zwemsters en zwemmers werden bij hun wedstrijden begeleid door aan- moedigingskreten, die rillingen over de rug veroorzaakten. Het was een brui send enthousiasme dat steeds sterker toenam. Hoe werden bijvoorbeeld Klenie Bi- molt en Betty Heukels op de schoolstag niet naar overwinningen in hun series geschreeuwd, vooral toen bleek dat Kle nie Bimolt in de nieuwe Nederlandse re cordtijd van 2.51,2 de gouden-medaille winnares van Rome, Anita Lounsbrough, ging verslaan en ook toen Betty Heu kels zich de Oostduitse Ursula Küpper van het lijf wist te houden. Met die successen begon de tweede dag. Die dag eindigde met de geweldi ge finale van Jan Jiskoot, die in zijn race aanvankelijk op een onbedreigde overwinning leek af te gaan nadat hij de vlinderslag en de rugslag had ge' Nog emotioneler dan deze finale ver liep die op de 100 m vrije slag voor dames. Er waren talloze kandidaten voor de medailles, acht finalistes die in kracht slechts fracties van seconden van elkaar verschilden al mocht de Engelse Diana Wilkinson wel extra poor de titel worden getipt. Zij nam ook onmiddellijk na het startschot een kleine voorsprong, die zij bij het keer punt al kwijt was. Daar lagen vier zwemsters gelijk: de Oostduitse Heidi Pechstein, Diana Wilkinson en de Oranjezwemsters Erica Terpstra en Ineke Tigelaar. Het werd een gevecht op leven en dood, zo adembenemend, dat zelfs de chronometers geen uitkomst konden brengen. Voor drie zwemsters werd dezelfde tijd van 1.03.3 afgedrukt. Voor de Oostduitse, voor Diana Wil kinson en voor de dappere Ineke Ti gelaar. Het werd daarna voor de medailles door aanwijzing van de vele kamprech ters een volgorde, die acceptabel was; Pechstein werd kampioene, Diana Wil kinson tweede en een breed lachende Ineke Tigelaar derde. Erica Terpstra eindigde als vierde. Daar tussendoor was er ook nog die vreugde over de Nederlandse herenploeg, die op de 4 x 100 m wisselslag uit kwam. Tussen Oost-Duitsland en Rus land startend ging Jan Weeteling als rugslagzwemmer het eerste te water. Hij perste er onmiddellijk een tijd uit die goed bleek voor een nieuw Neder lands record: 1.04,7 wast een verbete ring met 0,9 sec van het oude record van Jiskoot betekende. Als tweede zwemmer nam Mensonides daarop in vierde positie de schoolslag voor zijn rekening. En toen bleek op- CHICAGO. De Amerikaanse zwem ster Sharon Finneran heeft tijdens de nationale kampioenschappen van haar land in Chicago het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag verbeterd. Zij liet een tijd van 2 min 31,2 sec afdruk ken en bleef daarmee ruim anderhalve seconde beneden het oude record, dat sinds 13 augustus van het vorig jaar met 2.32,8 op naam van haar landge note Becky Collins stond. Ook de nummers twee en drie op dit nummer bleven beneden het officiële wereldrecord. Voor Kim Roeley, die als tweede finishte, werd eveneens 2.31,2 genoteerd. De tijd van Sue Pitt, die derde werd, was 2.31.7. Van onze correspondent LUXEMBURG Niet alleen de Luxemburgse hotels en restaurants profiteren flink van de aanwezig heid van duizenden toeristen, maar evenzeer de overheid. De politie schrijft bij voorkeur bekeuringen uit voor overtredingen van regels, die tot de specifieke verworvenheden van de Luxemburgse „Code de Rou te" behoren, en buiten het groot hertogdom als zodanig niet gelden. De» eenheidsboete van 100 frs. of zeven gulden, voor praktisch alle voor komende overtredingen is gelukkig nog wel te dragen, al ontstond er onlangs bij het overhandigen van deze som door een automobilist een incident, toen de incasserende gendarme er anti- semietische gevoelens op na bleek te houden. Doorgaans is de toeristenwerving ech ter zeer positief gericht, waarbij de Ne derlandse taalschat naast de Franse, de Duitse en de Engelse, een ere-plaats inneemt. Op grote schaal worden er plakkaten verspreid, die de aandacht vestigen op het volgend jaar door de hoofdstad des lands te vieren „1000- jaar-feest". Trouwens, -het verrukke lijke Luxemburgse landschap verkoopt zichzelf zonder enige moeite en boven dien zijn de vakantiegangers dit jaar tot de slotsom gekomen dat Luxem burg met Spanje tot een goedkoopte- eiland in Europa is geworden. De hotels zijn niet alleen ouderwets van snit, maar ook van prijs, en toe risten hebben doorgaans niet te maken met de werkelijke dure dingen in dit land, zoals levensmiddelen, textiel, huishuur en medische verzorging. In het begin van het seizoen had men nog gehoopt op een geheel nieu we categorie vreemdelingen; Russen, die met een tweemaal per week door de Aeroflot te openen directe verbin ding van Moskou naar Luxemburg („hartje van Europa") zouden worden gebracht. De Westduitse kranten had den de primeur van die belofte, die tot nu toe nog niet is waar gemaakt. Wel hebben sindsdien Luxemburg en Moskou hun wederzijdse legaties tot ambassades verheven. De oude, moei zaam Duits prevelende Russische ge zant vertfok en er kwam een jonge nieuweling, Pawel Iwanowitsj Goeras- simof ais ambassadeur. Hij had zijn vloeiende kennis van de regeringstaai, het Frans, reeds eerder in Guinee suc cesvol kunnen uitbuiten. LONDEN. De uitslagen van de voetbal wedstrijden, die gisteren voor de Engelse league werden gespeeld, luiden*. Eerste divisie: Aston VillaTottenham 2—1; Blackburn—Nottingham Forest 2—5; BlackpoolIpswich 10; West HamWol verhampton 14- Derde divisie: Colchester—Bristol City 1-0; Port ValeMillwall 1tl; Queens Park Ran gers—Halifax 5—0; Southend—Reading 2—0. Vierde divisie: Chesterfield—Doncaster 3-1; Darlington—Chester 2—1? Newport—Oldham 0—0; Southport—Hartlepools 1—1; Tranmere —Workington 0—1; York—Crewe 2—0. Het Engelse cricketteam van de Free Foresters heeft gisteren in Schiedam zijn Nederlandse toer ingezet met een wed strijd tegen een ploeg van de Koninklijke Nederlandse Cricketbond. De ontmoeting eindigde in een draw. DEN HAAG Een beeldje van circa 35 centimeter hoogte is zaterdagavond gestolen van de tentoonstelling Klein- plastiek, die in Madurodam werd ge houden. Zaterdag was het de laatste dag van de tentoonstelling. Het beeldje, ..De Franse pastoor" van de Haagse beeldhouwster mevrouw J. de Wit van Riemsdijk, was met ijzerdraad vastgemaakt aan het voetstuk. Een be zoeker heeft in de grote drukte kans gezien het beeldje los te maken. Het. was 'reeds in de eerste dagen van de tentoon stelling voor 350 gulden verkocht. De resultaten, die gisteren in Leipzig werden geboekt, luiden: le serie: op de 200 m. schoolslag dames: 1. Jacky Enfield (gb) 2.54.-; 2. Karin Beyer (O. Did) 2.56,4; 3. Kaleria Jegorowa (rusl.) 2.56,5, 4. Liljana Parewa (Buig) 3.03,8; 5. Luciana Marcellini (It.) 3.04,5. 2e serie 1. Bettie Heukels (Ned.) 2.54,3; 2. Ursula Küeper (O. Did) 2.54,6; 3. Barbro Eriksson (Zweden) 2.58,1; 4. 4. Kveta Klemessova (Tsjech) 2.59,4; 5. Nicole Varvenne (Fr.) 3.00,9; 6. Isabel Castane (Sp.) 3.01,3. 3e serie: 1. Klenie Bimolt (Ned.) 2 min. 51,2 sec. (nieuw Ned. record); 2. Anita Lonsbrough (gb) 2.52.—; 3. Irina Petucho- wa (Rusl.) 2.58,4; 4. Zsuszsa Kovacs (Hong) 3.01,8; 5. Michele Pialat (Fr.) 3.01,8. Voor de finale, hebben zich gekwalifi ceerd: Klenie Bimolt (2.51,2); Anita Lonsbrough (2.52.-): Jacky Enfield (2.54.-); Bettie Heukels (2.54,3); Ursula Küper (2.54,6); Karin Beyer (2.56,4); Kaleria Je gorowa (2.56,5) en Babro Eriksson (2.58,1). De uitslag van de eerste serie 4 x 100 meter wisselslag luidt 1. Hongarije 4.17,7; 2. Nederland 4.15,1; 3. Oost-Duitsland 4.17.5; 4. Zweden; 4.19,1, 5. Spanje 4.20,4; 6. Polen 4.22,7; 7. Luxemburg 4.48,4. 2e Serie: 1. Rusland, 4.13.4; 2. Tsjecho- slowakije 4.16.9; 3. Frankrijk 4.17.5; 4. Groot-Brittanië 4.18.-; 5. Italië 4.18.3. De acht snelste ploegen plaatsen zich in de eindstrijd 4x 100 meter wissel slag. Het zijn Rusland 4.13,4; Hongarije 4.14,7? Nederland 4.15,1; Tsj.-Slowakije 4.16,9: Oost-Duitsland 4.17,5; Frankrijk 4.17,5; Groot-Britannië 4.18,0 en Italië 4.18,3. De uitslag van de finale 100 meter vrije slag heren was: 1. Alain Gottval les (Fr.), 55,0 sec.; 2. Per Ola Lindberg (Zweden) 55,5 sec.3. Ronnie Kroon (Ned.) 55,5 sec. (nieuw Ned. record); 4. Robert McGregor (G.B.) 55,7 sec.; 5. Frank Wiegand (O.-Dld.) 56,1 sec.; 6. Igor Bury chin (Rusland) 56,1 sec.; 7. Gyula Dobai (Hong.) 57.0 sec.? 8. Horst Günter Gregor (O.-Dld.) 57.0 sec. De uitslag van de finale 100 meter vrije slag dames luidt: 1. Heidi Pech stein (O.-Dld.) 1.03.3; 2. Diana Wilkin son (G.B.) 1.03.3; 3. Ineke Tigelaar (Ned.) 1.03.3; 4. Erica Terpstra (Ned.) 1.03.6; 5. Maria Frank (Hong.) 1.04.3; 6. Paola Saini (It.) 1.04.8; 7. Csilla Madarasz (Hong.) 1.05.1; 8. Anne Christine Hag- berg (Zweden) 1.05.1. De uitslag van de finale 400 meter wisselslag heren luidt: 1. Gennadi An- drasof (Rusland) 5.01.3; 2. Jan Jiskoot (Ned.) 5.05-5 (nieuw Ned. record); 3. Jürgen Bachmann (O.-Dld.) 5.05.9; 4. Dieter Pfeiffer (O.-Dld.) 5.08.4? 5. Yannu Vaahtoranta (Finland) 5.11.6; 6. Heino Toivonen (Finland) 5.11.9; 7. Boris Gra- vilof (Rusland) 5.12.1; 8. Joszef Katona (Hong.) 5.18.3. Finale schoonspringen dames: 1. In- grid Kramer (O.-Dld.) 153.57 pnt.; 2. Christiane Lanzke (O.-Dld.) 137.78 pnt.; 3. Natalia Kuznetsova (Rusland) 133.78 pnt.; 4. Erlena Safronova (Rusland) 128.73 pnt.; 5. Elisabeth Swoboda (Oos tenrijk) 122.20 pnt.; 6. Ulrike Sindelar (Oostenrijk) 119.98 pnt.; 7. Margaret Aus ten (G.B.) 110,38 pnt.? 8. Terez Szaboh (Hong.) 108.35 pnt.; 9. Margaretha Seh- lin (Zweden) 97.41 pnt: 10. Klara Balta (Hong.) 83.69 pnt. Klenie Bimolt (onder) in de derde ronde op de 200 m schoolslag voor dames Het Nederlandse meisje klopte o.m. de Engelse Anita Lounsbrough (boven) en vestigde bovendien een nieuw Nederlands record. nieuw in welk een uitstekende conditie de Hagenaar verkeert. Hij zwom in een verschrikkelijk tempo naar het keerpunt, haalde er op de laatste tien meter nog een verbazingwekkende sprint uit en zorgde ervoor, dat Jiskoot als eerste kon starten voor de vlinderslag. De Dordtenaar kliefde als een snoek door het water en toen Ronnie Kroon startte, was de positie praktisch gelijk met Hongarije in eerste stelling. Maar Kroon had, volkomen begrijpelijk, ho gere belangen in de finale op de 100 m vrije slag, die hij nog moest zwemmen, Slechts negentig procent van zijn ca paciteiten wendde hij aan om,-Nederland naar een finaleplaats te brengen. Met de tijd van 4.15,1 was dit een ploeg die een estafette volbracht in een tijd die een Nederlands team nog nim mer heeft kunnen maken. Dat het geen Nederlands record betekent, komt al leen door het feit dat in ons land slechts clubteams voor de estafetterecords in aanmerking komen. Drie medailles, vier nieuwe Nederland, se records en een wel heel bijzondere prestatie bovendien van de herenploeg. Het was gisteren weer feest in Leipzig. Van een onzer verslaggevers LEIPZIG De waterpoloploeg heeft zich gedeeltelijk hersteld. In de voorron de werd gisteren met 5—2 van Polen gewonnen waardoor een plaats bij de laatste acht zeker is. Het zou overigens ook wel bijzonder beschamend geweest zijn wanneer het Oranje-team deze wed strijd zou hebben verloren. Polen na melijk debuteerde met deze wedstrijd in een internationale titelstrijd en het bleek een gewillig slachtoffer van een middelmatige Nederlandse formatie. Het Oranjeteam kreeg in de eerste speelperiode een ruggesteun toen de Pool Szemel uit het water gestuurd was en Hans Aalberts via de paal kon scoren. Tweemaal in de volgende speelperiode vergat Leenaards, door slecht plaatsen, de score op te voeren. Van Spingelen pro fiteerde daarna van het zwakke veldspel van de Polen om toen zowaar Waale wijn uit het water was gestuurd de stand op 20 te brengen. Stam. maakte daarop met een hard schot nog duide lijk, dat de Nederlandse ploeg zich niet zonder meer als uitgeschakeld wenst te beschouwen (301. Bij een volgende numerieke meerder heid gaven de Polen onze spelers niet opnieuw de kans hen te verrassen. Stam en Aalberts konden van de kant toe zien hoe de Polen hun eerste treffer in een internationale ontmoeting scoorden door toedoen van Domagala. Met een doeltreffend schot van Aalberts en een vier-meter-worp van Van Dorp (51) was de overgang naar de volgende ron de vrijwel zeker, ook al slaagden de Polen er in door Widawski nog op 52 te komen. In de voorronden werden nog de vol gende wedstrijden gespeeld: RoemeniëZweden 4—0 (00, 2—0, 1—0, 10)ZuidslaviëGroot-Britannië 8—1 (3—0. 1—1, 2—0, 2—0). Van een onzer verslaggevers SPIER. „Wij zijn zo blij, dat wij hier zijn." Met zwierige letters schrijft Alice Whitney in een bungalow bij het Drentse dorpje Spier deze zin op een zwart schoolbord. Negen meisjes aan tafeltjes kijken gespannen toe: dat heeft een van hen dan toch maar even klaar .gespeeld! Het is wel geen indrukwek kende volzin voor een zeventien jarig meisje, maar het wordt een hele prestatie voor een Amerikaantje, dat twee maan den geleden nog geen woord1 Nederlands kende. Met haar negen vriendinnetjes volgt Alice in Spier een spoedcursus Neder lands, want volgende maand moet ze op een Nederlandse h.b.s. de lessen kunnen volgen. Het is al weer vier jaar geleden, dat de American Field Service de eerste Amerikaanse scholieren naar Nederland bracht, waar zij een jaar lang het leven van Nederlandse jongeren zouden leiden. De American Field Service was tij dens de oorlog een ambulancedienst aan het front. Na de oorlog is de or ganisatie blijven bestaan. Men ging volkeren in vriendschap bij elkaar brengen en richtte zich tot de jeugd. Er kwam een groots uitwisselings programma tot .stand. Amerikaanse jongens en meisjes van middelbare scholen konden zich bij de organisa tie opgeven voor een jaar studie in het buitenland. Ze konden niet kiezen in welk land ze zouden studeren. Zo hoorde de zestienjarige Betty Ahlert uit Alabama pas op 31 mei. dat ze naar Groningen zou gaan. Half juni moest ze al vertrekken, maar ze kreeg in Amerika nog vlug even een paar taallessen van een Nederlandse immigrante. ,,Ik ben wel een beetje bang voor de school", zegt ze in keu rig uitgesproken Nederlands, „maar ik wil hopen, dat men mij wil helpen wat". De heer J. J. van der Maas van de United States Information Service in Den Haag, staat aanmoedigend glimlachend voor zijn klas: „In de dikke woordenboek...", begint een hoogblond meisje dapper. Dit zinnetje verbergt een van de typisch Neder landse moeilijkheden; het Engels kent geen geslachten. „Neen", zegt de heer Van der Maas langzaam, ieder woord duide lijk uitsprekend, „woordenboek is on zijdig; de zin wordt dus: in het dikke woordenboek". De meisjes kunnen het Nederlands al goed volgen, want er zijn geen vragende blikken en iedereen gaat ijverig aantekeningen maken bij de Engelse tekst, die voor hen ligt. Het is toevallig, dat er dit jaar al leen meisjes naar Nederland zijn ge komen; de drie vorige jaren waren er ook jongens bij. Voor de uitwisse ling er gaan ook ieder jaar Ne derlandse jongeren naar Amerika wordt als enige eis gesteld: een goed verstand en aanleg om talen te leren. Wanneer de ouders de kosten van de uitzending niet of niet helemaal kun nen dragen, dan springt de American Field Service bij. Betty uit Alabama (rechts) en Mary uit Californië (links) moeten over een maand op Nederlandse scholen de lessen kunnen volgen. Daarom volgen zij nu een spoedcursus Nederlandse taal in Drente. Mary Cordner is nog op een leeftijd, dat ook de halve jaartjes meetellen. Ze vertelt, dat ze zestien-en-een-half jaar is en dat ze in Californië woont. Mary wil alleen maar in foutloos Ne derlands praten en ze doet heel erg haar best om zelfs de moeilijkste woorden goed uit te spreken: „Ik heb erg geboft", zegt ze, „want toen ik in Voorburg bij de familie De Wit aankwam, mocht ik na twee weken al mee op vakantie naar België, Frankrijk en Italië". Het is een heel lange zin geweest, maar Mary zegt hem als een echte Nederlandse. „Was u niet verbaasd toen u hoor de, dat u naar Nederland ging", vra gen we. „Had u al eens van Neder land gehoord". „Ja natuurlijk", antwoordt Mary een beetje verontwaardigd, „ik wist precies waar Nederland lag op de kaart. En ik ben onmiddellijk boeken gaan lezen over Nederland". Mary vindt niet, dat er veel ver schil is tussen een Amerikaans en een Nederlands gezin: „Aleen eet men in Nederland meer dan in Amerika; ik ben bevreesd erg dik te worden". Dat vindt Betty ook, maar ze laat er onmiddellijk op volgen, dat Neder lands een fijne taal is om naar te luisteren. Alleen de spraakkunst en het idioom bezorgen hen dikwijls grote hindernissen. De spoedcursus in Spier duurt tien dagen, ts Morgens om half negen be ginnen de lessen en met enkele korte pauzen zijn de meisjes tot 's avonds negen uur over Nederlandse taalboek jes gebogen. „Wij vertrouwen op er, dat we het Nederlands goed leren zullen", zegt Betty, „we hebben het genoegen van een heel goede leraar". De heer Van der Maas is intussen bezig de klas het verschil tussen „waarom" en „daarom" uit te leggen. Hij doet dit niet voor de eerste keer, want vele kinderen van Amerikaans ambassadepersoneel hebben van hein Nederlands geleerd. Tot woensdagmorgen heeft hij de ■kans de meisjes te waarschuwen te gen de voetangels, waaraan de Ne derlandse taal zo rijk is. Dan gaan de meisjes terug naar hun gastgezin nen. Zij wonen het komende jaar in een Nederlands gezin, met een zoon of dochter van hun leeftijd. Na woensdagmorgen begint het pas echt, dan moeten ze een jaar lang Neder lander zijn. „Een indrukwekkend avontuur", zegt Mary plechtig. AMSTERDAM Door gisteravond de hangpartijen tegen Kieninger en Henne berke tot winst te voeren, heeft de Is raëlische meester Czerniak, met de fraaie score van 4'A uit 5, de leiding genomen in de hoofdgroep van het IBM-schaak- toernooi. De gespeelde varianten waren alle min of meer voorzien. Heidenfeld verloor van Henneberke, hetgeen een verrassing was. De positie was namelijk zeker voor wit remise; enkele onnauwkeurigheden leverde zwart echter een pluspion op, benevens een winnend eindspel. Kool ten slotte won de hangpartij van Heidenfeld op regelmatige wijze. Vandaag wordt de zesde ronde gespeeld. Na vijf ronden is de stand: 1. Czerniak (Israël) 4',i pnt. 2/3 Van der Berg (Ned.) en Dormer (Ned.) beiden 3Vr pnt. 4. Kienin ger (W.-Dld.) 3 pnt 5 Dunkelblum (België) 2Va pnt. 6. Tan (Indonesië) 2 pnt en 1 afg. 7/8 Kool (Ned.) en Rellstab (W.-Dld.) beiden 2 pnt. 9. Henneberke (Ned.) l)i pnt en afg. 10/11 Heidenfeld (Z.-Afr.) en Langewei! (Ned.) beiden iy2 pnt. 12 Hartoch (NedJi Va pnt en 1 afg. DEN HAAG. De bondscoach Elek Schwartz heeft veertien voetbalspelers aangewezen voor de twee centrale trai ningen woensdag 22 en 29 augustus te Zeist ter voorbereiding op de wedstrijd Nederland'Nederlandse An tillen, die woensdag 5 september wordt gespeeld. De veertien spelers zijn: Van der Merwe (NAC) een tweede doelman moet nog worden 'aangewezen Wiers- ma (PSV), Pettenson (Blauw Wit), Ren ders (PSV), Van Wissen (PSV), Pronk (Ajax), Schrijvers (NAC), Swa-rt (Ajax), Henk Groot (Ajax) Kluiver (Feijenoord), Van der Linden (DOS), Prins (Ajax), Keizer (Ajax) en Van der Kuil (PSV). MADRID (Reuter, AP, UPI). Voor de kantoren van twee Madrileense kranten zijn gistermorgen bommen ont ploft. Er vielen geen doden of gewon den, de schade was gering. Kort na middernacht explodeerde een kneedbom voor het nieuwe gebouw van het rooms-katholieke dagblad Ya. Enke le uren later deed zich een ontploffing voor buiten het gebouw van Pueblo, het orgaan van de Spaanse vakbonden. Trots kijkt de heer Van der Maas toe, als een van zijn Amerikaanse leer- lingetjes na acht dagen Nederlandse taalles al foutloos een zin op het bord kan zetten. Van onze zeilmedewerker CNEEK Wat velen hadden ver- wacht' is gisteren niet gebeurd. Het duel tussen C. de Jong en ir. G. A. Bakker bleef uit en de laatste heeft zijn kansen op een eindzege in de Sneekweek vergroot door in de Regen boogklasse een tweede overwinning te behalen. De Jong, die maar weinig aan nationale wedstrijden deelneemt, behoorde in vo rige jaren in Sneek altijd tot de sterk- sten, maar ditmaal blijven zijn prestaties zeer middelmatig. Aan het begin van de wedstrijd van de Regenbogen, die de hoofdschotel vormt van de Sneekweek, ieek het er nog wel op dat er een felle strijd tussen de beide rivalen zou losbarsten. De Jong immers wees het veld de weg met ir. Bakker in tweede positie. Al spoedig echter kwamen er verschuivingen. Ir. Bakker kreeg de leidersplaats vóór A. Gebuis, en De Jong verhuisde gelei delijk naar achteren. 23e volgorde van aankomst was: 1. ir. Bakker, 2. Albërda, 3. L. de Elt, 4. E. K. Hoogstad, 5. A. Gebuis. Twee zeilers zijn tot nu toe ongeslagen gebleven in deze Sneekweek: Joop Hel der was voor de tweede maal in succes sie eerst in de 16 m2 streepklasse AI en Huib Ozinga presteerde hetzelfde in de Flying juniorklasse. In afdeling AII van het gesplitste 16 m2-veld ging de zege naar F. J. Robijns, die vóór H. Bruinsma en R. Zaadstra eindigde. Een opmerkelijke prestatie leverde de zeiler uit Grouw: Ulbe de Vries. De Vries start in twee klassen, 's morgens in de Flying Dutchman- en 's middags in de Valkenklasse. In de snelle Olym pische klasse eindigde hij als vierde achter Fred. Imhoff, U. Jager en D. H. Bellinga; in de Valkenklasse werd hij eerste vóór Egon Rolf v. d. Baumen. Ook O. P. Besseling was op dreef en eindigde als eerste in de Pampusklasse met een grote voorsprong. P. Honig, K. Jissink en J. Sytema werden lang na Besseling afgeblazen. Spannend was de groepswedstrijd in de 16 m2 klasse. Holland behaalde 69 punten, de Groningers 59, Friesland 57,1 en Overijssel 22. De eindstand werd daar door: Groningen win' met 136 punten, Holland 129,1, Friesland 102,1, Overijssel 49 punten. In de typisch Friese 30 m2 klasse behaalde H. Geveke zijn tweede zege. De winnaar van de eerste wedstrijd, G. W. van der Meer werd tweede, zodat hier nog veel mogelijk heden zijn. In de 22 m2 klasse voer zoals gebruikelijk weer de commissaris der Koningin in Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan, mee. In de derde race van de 22-ers had H. R. ROTTERDAM. Sparta en Lausanne hebben na onderling overleg de data voor hun ontmoetingen voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars als volgt ge wijzigd: 19 september: LausanneSparta en 3 oktober: SpartaLausanne (op het ter rein van Feijenoord). Schaap direct al een grote voorsprong op ir. A. Bonnema. In de groep jachten achter ir. Bonnema was mr. Linthorst Homan in een felle strijd gewikkeld met A. Knol en S. G. Dijlstra. De volgorde van aankomst werd: 1. Schaap; 2. ir. Bonnema; 3. Knol; 4. Dijlstra: 5. mr. Linthorst Homan. In het 28 schepen tellende Finnjollenveld ging de dagzege naar ir. J. j. Woortman, die vóór J. W. Balm, P. Wiegers en Rick van der want finishte. Uitslagen. Olympiajollen: 1. J. K. Corts, 2. M. J Venema; 12-voetsjollen: 1. L. Hom mels, 2. mej. M. L. R. Bootz," Flying junior: 1. H, Ozinga, 2. mej. M. Vader; Sternklasse: 1. P. M. de Bruyn, 2. F. H. A. Beek? Top klasse: l. L. van der Meij, 2. O. van Gorcum; Vrheidsklasse: 1. C. de Haas jr.; 2. J. Helle mans.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7