Generaal van Uno kan vandaag meteen beginnen 2 Terborchs op Delftse Antiekbeurs Indonesische onderzeeboten bij Hollandia onderschept Twintig mille verduisterd Raadselachtige moord in Amsterdam-West KOELER AUTO TEGEN LICHTMAST: DRIE DODEN Toch naar New York PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 21 augustus 1962 Meesterwerken samen thuis ZELDZAAM STILLE KUNST Geen schot Womsiwor wil naar Soekarno Geen waarnemer Geen vreugde Louison Bobet stopt met wielrennen Koninklijke waardering voor prof. Levenbach 5 - RUIMTEVAARDERS WACHT GROOT AANTAL VRAGEN De Bilt: Koeler POLITIE SPEURT NAAR ONBEKENDE DIE TIPS GAF Zeventien doden in weekeinde Schilderijendiefstal in Amerika ontdekt INGEKORT Minister afgetreden na verlies geding PARIJS-LONDEN-TURIJN Veelbelovende grote tentoonstellingen Nabij Nova Zembla WEER KERNPROEF, MELDT UPPSALA Directeur.' JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeenwscli Dagblad 17e JAARGANG no. 5134 Abonnementsprijs 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, DJAKARTA SCHENDT BESTAND Van een onzer verslaggevers DELFT. Twee van de belang rijkste portretten van Gerard Terborch (16171681) komen op de Antiekbeurs, die donderdag in het Prinsenhof te Delft be gint. Het zijn de portretten van Johanna Quadaeker Bannier en haar schoon zoon Aelbert Nilant. die tot vorig jaar november deel hebben uitge maakt van de befaamde Amerikaanse collectie Erickson. Zij zijn thans eigendom van de Am sterdamse kunsthandel P. de Boer C.V. die de beide panelen kocht op de veiling van de collectie Erickson op 16 november 1961. Op deze veiling werd ook de Aristoteles van Rembrandt verkocht. Voor de hoogste prijs, 8.280.000 gulden, die ooit voor een kunstwerk is betaald, De beide Terborchs hebben in de col lectie Erickson steeds naast deze Rembrandt gehangen. Er verschijnen wel eens meer Ter borchs in de kunsthandel vorig jaar was een Ruiterportret op de Antiekbeurs en een ander elders in de handel en enige jaren geleden was in Delft een zeer fraai rond vrouwen portret te zien maar werken van een kwaliteit als deze portretten zijn hoogst zeldzaam. Het zijn twee van de allerbelangrijkste stukken welke op het ogenblik aan de markt zijn. Zij behoren tot de werken waarin Ter borch zijn grote talent op de meest grandioze wijze heeft geuit. De Zwol se meester heeft in de laatste helft van de zeventiende eeuw het Holland se intieme portretgenre, dat door de uitbundigheid van een Van der Helst en de latere leerlingen van Rembrandt overwoekerd was, doen herleven. Er is in zijn schilderijen minder ver telling dan over het algemeen in het genre van die jaren en ook minder pretentie. Het is stille kunst, maar van een zeldzame rijkheid, te derheid en zorgvuldigheid. Aandach tige kunst, gedempt en sober, maar vol spanning; er is geen „lege" plek in Terborchs werk uit zijn rijpe tijd. Uit deze periode, omstreeks 1670, stammen de twee schilderijen in Delft. De beide portretten zijn een zeventig jaar uit Nederland weggeweest. Ze werden in 1895 te Amsterdam geveild. Sindsdien waren ze niet meer bij el kaar. Het vrouwenportret is in de col lectie James Simon in Berlijn ge weest, het andere in de verzameling Joseph Block,eveneens in Duitsland. In de collectie Erickson werden ze weer verenigd en nu zijn ze samen thuis gekomen. 0 Terborchs portret van Johanna Quadaeker Bannier. (Sommige kunst historici nemen aan dat op dit portret een andere dame is afgebeeld). I erdachte aangehouden HENGELO. In het huis van zijn ouders in Hengelo heeft de politie de 26-jarige Nijmegenaar A. L. gearres teerd. De man wordt ervan verdacht, dat hij bij de firma waarvoor hij als vertegenwoordiger werkte, twintigdui zend gulden heeft verduisterd, In februari verdween de vertegen woordiger plotseling. Vermoedelijk heeft hij toen de vlucht genomen naar het buitenland. HOLLANDIA De Indische brigade-generaal Rikliye, die hedenochtend tien uur plaatselijke tijd in Hollandia aan zou komen om in opdracht van Oe Thant met een staf van ruim twintig officieren van verschillende nationaliteit toe te zien op de naleving van het militaire bestand in Nieuw-Guinea, kan terstond met zijn werk beginnen. Gister avond namelijk onderschepten schepen en vliegtuigen van de Koninklijke Marine onder de noordkust van Nieuw-Guinea twee Indonesische onderzeeboten. Schout-bij-nacht Reeser zal deze schending van het Nederlands-Indonesische akkoord meteen aan de Indi sche generaal voorleggen. De onderzeeërs waren zondag al opgemerkt. Zij voeren aan de rand van de Nieuwguinese territoriale wateren in de richting van Hollandia. Nu eens voeren zij binnen de driemijlszone, dan weer voeren zij er buiten. Gisteravond echter voer een van de onderzeeërs de Tanah- Merahbaai nabij Hollandia binnen. Op dat moment richtten de onderzeebootjagers Friesland en Overijssel, die de Indo nesische vaartuigen al die tijd hadden gevolgd, hun schijn werpers op de onderzeeboot. Neptunes, die zich in de lucht bij de optocht hadden aange sloten, wierpen fakkels uit. Hoe de commandant van de onderzeeboot daarop heeft ge reageerd was gisteravond in Den Haag nog niet bekend. Wel schijnt het vast te staan dat er geen schot is gelost. De Koninklijke Marine viel niet aan omdat in het Nederlands-Indonesische akkoord is be paald dat schendingen van het bestand zullen worden voorgelegd aan de mili taire waarnemers van de Uno. Wel werden allerlei voorzorgsmaat regelen getroffen. In Hollandia werd het garnizoen geconsigneerd. Troepen werden in de richting van de Tanah- Merahbaai gezonden. Overigens heeft de onderzeeboot blijkbaar geen militai ren aan land gezet. De onderzeeboot jager Rotterdam, die onderweg was naar Nieuw-Guinea, is intussen in overeenstemming met de bepalingen van het bestand (geen ver dere versterking van de troepen) naar Nederland teruggeroepen. Het schip zal weer via het Panamakanaal varen. Op weg naar huis zal het een niet-officieel bezoek brengen aan het zojuist onaf hankelijk geworden Trinidad. De Rot terdam wordt 18 september in Den Helder terugverwacht. Het is overigens met het militaire bestand een wat wonderlijke geschiede nis. Het is zaterdagochtend ingegaan, maar er is nog geen militaire waar nemer van de Uno in het land. Gene raal Rikhye zou er gisteren zijn aan gekomen, maar het vliegtuig van de K.L.M. waarmee hij van Tokio naar Biak reist, kreeg vertraging. Als hij vandaag aankomt is er verder nog nie mand van zijn staf aanwezig. De vluchten boven Nieuw-Guinea van Indonesische vliegtuigen, die pamflet ten zouden uitwerpen waarin de infil tranten van het staakt-het-vuren op de hoogte worden gesteld, verkeren nog in het vage. Ook aan Indonesische kant is het wachten op waarnemers van de Uno, die in de toestellen zullen mee vliegen. Aangenomen moet dus worden, dat lang niet alle infiltranten van het be stand Op de hoogte zijn, want velen hebben de radio's, die tot hun uitrus ting behoorden, verspeeld. Het aantal infiltranten, dat nog vrij rondzwerft, wordt thans geschat op vijfhonderd. Het staat bij dit alles al vast, dat de Indische generaal door vele Papoea's niet met vreugde zal worden begroet. Het Front nationaal Papoea heeft Oe Thant telegrafisch laten weten, dat het eigenlijk van zijn komst niet gediend is. „Wij staan niet in voor zijn veilig heid", zo heeft het front aan Oe Thant geseind en het voegt daaraan toe: „En ook niet voor uw veiligheid als u hier mocht komen". Er bestonden gisteren plannen om bij de aankomst van de generaal te demonstreren. Gisteren zijn de eerste promoties voor Papoea-ambtenaren afgekomen. Met ingang van 1 september zijn zeven dis trictshoofden bevorderd tot hoofd van een onderafdeling. Binnenkort zullen er nog zeven hoofd van een onder afdeling worden, met de titel Hoofd plaatselijk bestuur. PARIJS De Franse wielrenner Louison Bobet, die op het ogenblik met vakantie in Bretagne vertoeft, heeft thans officieel bekendgemaakt dat hij met wielrennen zal stoppen. Hij heeft dit gedaan in overleg met de directie van het rijwielmerk waaraan hij con tractueel verbonden is. Bobet heeft als reden voor het beëin digen van zijn wieiercarrière opgegeven dat, hoewel het auto-ongeluk waarvan hij de afgelopen winter het slachtoffer is geworden geen enkel spoor zal nala ten, de genezing toch langer zal duren dan men verwacht had. Gezien zijn leef tijd hij is veertig jaar meent hij dat, indien hij daarna de training moet hervatten zelfs een ongekend harde training niet meer in staat zal zijn van hem de toprenner te maken die hij was. Herman Womsiwor, (rechts op de foto) een van de Papoealeiders, liet zich gisteren veel minder fel uit dan hij de laatste tijd gewoon was te doen. Hij kwam gisteren met Nico- laas Tanggahma op Schiphol aan. Zij hebben in New York met Nico- laas Jouwe de Nederlandse onder handelingsdelegatie van advies ge diend. Op enkele vragen wilde Womsiwor niet antwoorden, omdat wij nu in een delicate positie zijn gekomen". Papoea's uit de Indone sische delegatie hadden hem gezegd dat Soekarno had beloofd hun de vrijheid te geven indien zij die wensten. Womsiwor had geant woord: Daar houd ik jullie aan. „Maar", aldus Womsiwor, „ik zou zelf graag naar Djakarta gaan om dit te bespreken. Ik hoop dat de Nieuw-Guinearaad een delegatie naar Soekarno zal sturen". DEN HAAG. Prof. Levenbach benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Tijdens een diner ter gelegenheid van diens afscheid als lid van het college van rijksbemidde laars zijn prof. Levenbach de versier selen overhandigd door de minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp, die samen met mi nister De Pous (economische zaken) en staatssecretaris Roolvink (sociale za ken) aanzat. Brigade-generaal RIKHYE .het werk ligt te wachten ROTTERDAM. De wereld zal vandaag horen hoeveel basisgege vens de Sowjetunie wil verstrek ken over de nu al roemruchte vluchten van majoor Nikolajef en luitenant-kolonel Popowitsj Westelijke journalisten in Moskou gaven gisteren bij voorbaat al een opsomming van de vele vragen die zij vandaag op Nikolajef en Popowitsj wilden afvuren. Afgaande op hun er varingen met Gagarin en Titof hadden zij niet veel hoop op ook maar enigs zins bevredigende antwoorden. Hier zijn de voornaamste vragen: Bevonden Nikolajef en Popowitsj zich werkelijk in hun Wostoks toen die landden? Hoe werd de terugkeer van de Wostok 3 en de Wostok 4 door de dichtere luchtlagen bewerkstelligd? Hoe was het mogelijk beide kunst manen precies op de berekende plaats te laten landen? Is er werkelijk sprake geweest van een rendez-vous van Nikolajef en Po powitsj in de ruimte? Hoe dicht zijn de Wostok 3 en de Wostok 4, waar dan ook in hun baan, elkaar maximaal genaderd? Hoe zwaar waren de Wostok 3 en de Wostok 4? Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Enkele zonnige perioden, maar plaatselijk ook en- •kele buien. Vrij krachtige zuidwes telijke wind. Lage re middagtempera- turen. MIESJE: Als we maar een zonnig gezicht houden! 22 augustus: zon op 5.34, onder 19.51; maan op 23.27, onder 13.58. Van onze weerkundige medewerker Het mooie zomerweer van de afgelopen dagen blijkt ook ditmaal niet bestendig te zijn. Na een dag met temperaturen die aan de hoge kant waren in het zuiden van het land werd gistermiddag de zomerse temperatuur van 25 graden bereikt ontwikkelden zich gis teravond in het zuidwesten alweer onweersbuien onder invloed van een opdringend oceaanfront. Achter dit front stromen grote hoeveelheden koele oceaanlucht West-Europa binnen. Deze zullen ons de komende dagen koel en enigszins onbestendig weer bezor gen, waarbij naast opklaringen ook enkele buien zullen voorkomen. De wat toenemende wind draait daar bij naar westelijke richtingen. weer wind temp. n.sl. Helsinki onbew. N 19 0 Stockh. 1. bew. wzw 21 0 Oslo zw. bew. stil 21 0 Kopenh. zw. bew. Z 20 0 Aberdeen regen z 17 4 Londen regen wzw 23 0,1 A'dam regen zo 24 0,2 Brussel regen zo 24 0,1 Luxemb. regen stil Parijs regen WNW 29 0,2 Bordeaux 1. bew. W 23 0,2 Grenoble zw. bew. NW 32 0 Nice onbew. ZO 26 0 Berlijn zw. bew. WZW 18 0 Frankf. onbew. 25 0 München onbew. O 23 0 Zürich onbew. ZW 26 0 Genève h. bew. ONO 30 0 Locarno onbew. WZW 28 0 Wenen onbew. N 22 0 Innsbr. 1. bew. stil 26 0 Belgrado onbew. NW 26 0 Athene Onbew. O 35 0 Rome onbew. WZW 33 0 Ajaccio onbew. ZZW 27 0 Madrid I. bew. NW 37 0 Majorca 1. bew. z 31 0 Lissabon onbew. NW 30 0 Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Sinds gis ternacht houdt een belangrijk deel van de Amsterdamse re cherche zich bezig met het zoe ken naar de oplossing van een raadselachtige moord. In Amsterdam-West werd in een sloot bij een nog onbebouwd terrein achter de Jan Evertsenstraat het lijk van een man gevonden. Tegen de och tend kon het slachtoffer worden ge ïdentificeerd. Het was de 55-jarige J. K. Termohlen, een kantoorbediende, die op de factureerafdeling van de firma Weyers werkte. Weer enkele uren later stelde pa tholoog-anatoom, dr. Zeldenrust, de doodsoorzaak vast: een wurghandeling, gevolgd door verdrinking. Dat bete kende, dat een nog onbekende eerst heeft gepoogd de heer Termohlen te wurgen. Nadat de man bewusteloos was geraakt is hij enkele tientallen meters over het terrein gesleept en in een sloot gegooid. Toen politiemannen hem daar vonden, staken alleen zij,n rug en voeten boven water. TELEFOONTJE Aan de vondst van de vermoorde waren twee bijzonder geheimzinnige telefoontjes voorafgegaan. Omstreeks één uur werd de wachtcommandant van het bureau Lodewijk van Deijssel- straat opgebeld met de volgende mede deling: „Op het terrein achter de Jan Evertsenstraat wordt gevochten. Er is bovendien iemand vermoord. Ze heb ben het lijk vlak in de buurt ver borgen." Onmiddellijk kwam het politie-appa- raat in actie. Een legertje agenten kamde het terrein met zaklantaarns af. Er werd echter niets gevonden. Totdat de telefoon in het wachtlokaal ten tweeden male rinkelde. Weer was het dezelfde stem van een man, die ditmaal zijn boodschap gaf als een kort klin kend bevel: „Ze zoeken verkeerd. Ze moeten aan de andere kant van de sloot zijn." Een half uur later stuitten de nolitiemannen od het drijvende lijk. Bij het onderzoek klampt de politie T> OTTERDAM. Het aantal doden dat het afgelopen weekeinde heeft geëist, is gestegen tot zeven tien: tien mensen werden gewond. In Amsterdam is gisternacht een Volks wagen tegen een lichtmast gereden. Twee van de vier inzittenden waren op slag dood. Een derde overleed kor te tiid later. Voor het leven van de vierde inzittende, de invalide 46-jari- ge Sipke Feenstra uit Duitsland, wordt gevreesd. De slachtoffers zijn de 38-jarige be stuurder A. Feenstra uit Amstelveen, de 66-jarige heer Giakomini uit Am sterdam en zijn 47-iarige vrouw M. Giakomini-Gerben. Het ongeluk ge beurde op de Johan Huizingalaan, op de plaats waar de tweebaansweg overgaat in een eenbaansweg. In Reuver onder het Limburgse Bezel is gisternacht de 22-jarige automon teur J. van Gent uit die plaats met ziin bromfiets tegen een auto gereden. Hij was onmiddelliik dood. De 75-jarige J. Giffhard is zondag avond in Dordrecht met zijn fiets aangereden door een auto. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij later is overleden. Onder de gemeente Schinnen is gister ochtend vroeg een zwaar gewonde man gevonden, die vermoedelijk met zijn scooter was gevallen. De man, K. van der Meer uit Hoensbroek, werd naar het ziekenhuis in Sittard ge bracht. waar hij aan zijn wonden is bezweken. Haak tussen spaken In de nacht van zaterdag op zondag is in het ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam de 47-jarige M. A. J. de Bruyn overleden. Kort voor zijn dood had de man een val gemaakt met zijn bromfiets, doordat een haak die hij bij zich droeg tussen de spaken van het achterwiel terecht was gekomen. In het ziekenhuis in Doetinchem is de twaalfjarige Tonny Baars uit Kilder gisteren bezweken aan wonden die hij zondag had opgelopen. Het knaapje, dat langs de weg speelde, stak on verwacht de weg Kilder-Weel over. Een juist passerende trekker kon hem niet meer ontwijken. NEW YORK (A.P.) De schilder Charles Meions heeft bij de politie van New York aangifte gedaan van de diefstal van zes zijner schilderijen. Eén daarvan was, volgens de maker, be stemd voor het Witte Huis. De waarde daarvan zou vijftigduizend dollar zijn: van de andere samen 25.000 dollar. Volgens de politie zochten de dieven naar geld. Toen ze dat niet konden vinden, namen ze de schilderijen mee. zich voorlopig aan deze anonieme tip gever vast. Het is het enige, zij het nog vage spoor. Vast staat, dat deze man op zijn minst enige opheldering over de moord kan geven. Theoretisch is het ook mogelijk, dat de man die de mys terieuze telefoongesprekken voerde tevens de dader is. Een van de eerste maatregelen van de politie was het afzetten van het ter rein. Vervolgens werd de beroemde politie-speurhond Sies te hulp geroe pen. Na enkele honderden meters ver loor het dier echter het spoor. In de loop van de dag concentreerde het onderzoek zich om de naaste om geving van het slachtoffer. Het motief voor de misdaad immers was duister. Volgens hoofdinspecteur Verhoeff, die het onderzoek leidt, was de politie in die richting evenmin veel verder ge komen. De heer Termohlen stond als een vrij driftig en niet al te gemakke lijk mens bekend. In de nacht van zaterdag op zondag had hij zijn huis verlaten. Hij zou daar na nog enkele café's hebben bezocht. Zondagmiddag had de familie van het slachtoffer hij was getrouwd en had twee kinderen de politie al gebeld, omdat zij zich ongerust maakte. Op de map werden geen papieren of geld ge vonden. VERHOOR Gedurende de middag heeft de re cherche nog een man, die tot de ken nissenkring van het slachtoffer be hoorde, ondervraagd. Het verhoor ge beurde op het bureau Lodewijk van Deijsselstraat. Na enkele uren is de man weggestuurd. Welgemoed ondanks al het ge harrewar dat om zijn reis was ont staan is Eindhovens burgemees ter ir. H. B. J. Witte gistermiddag van Schiphol naar New York ver trokken. Met een brede armzwaai wuifde hij de achterblijvers vaarwel om vervolgens op eigen kosten naar Amerika te vliegen. Zoals bekend hadden Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant geen fiat willen geven aan de gemeentesubsi die van veertigduizend gulden, waar van de burgemeester en drie wethou ders een studiereis door Amerika zou den maken. De gemeente heeft tegen dit besluit beroep aangetekend. „Vandaar dat het nog altijd mogelijk is dat de wet houders de reis alsnog volgend jaar zullen maken", zei de heer Witte vlak voor zijn vertrek van Schiphol. „Je weet natuurlijk niet hoe de uitspraak in beroep valt, maar misschien zit er nog wel wat in het vat." Hij gaat nu particulier. „Ik betaal mijn eigen reis. Het bezoek aan de jaarlijkse reünie van oud-strijders van de 101ste Airborne Division zal daar om wat moeten worden ingekort. Oorspronkelijk zou ik drie weken wegblijven. Dat is veranderd in een reis van tien dagen uit en thuis. Ik koester overigens geen gevoelens van rancune. Er is alleen een duide lijk verschil van opvatting tussen mijn gemeentebestuur en G.S. Het aan vankelijke reisdoel: De studie van de Amerikaanse stedebouw, het verkeer en de aanleg van winkelcentra moet nu vervallen. Misschien dat ik nog even de kans krijg hier en daar wat op te pikken. Verscheidene vrienden in Amerika hebben me al uitnodigin gen gestuurd." Op 16 september wordt met een her denkingsbijeenkomst het vijftigjarig be> staan van het Nederlands Openlucht museum te Arnhem gevierd. Mag ik een tientje hebben om me te amuseren, totdat je een betere bui hebt? Rijstaffaire in Suriname PARAMARIBO (ANP) De Su rinaamse minister van justitie en politie H. Shrimisier is gisteroch tend afgetreden om te voorkomen dat een conflictsituatie rondom hem zou ontstaan. De minister verloor zoals wij gisteren meldden eind vorige week voor het hof van justitie een geding dat de rijsthandelaar Carlos Thomas tegen hem had aangespannen. Een te legram van de heer Shrimisier zou er oorzaak van zijn geweest, dat de levering van tienduizend ton ongepel de .rijst aan Venezuela niet aan de handelaar zou zijn gegund. In het telegram aan de Nederland se ambassade in Venezuela was de naam van de heer Thomas in ver band gebracht met een onderzoek in een strafzaak, waarvan rijsttransac- ties de inzet waren. De Venezolaanse instantie die de inschrijving hield, was van de inhoud van het telegram op de hoogte gesteld. Willekeur Een belangrijk punt in de aanklacht yan. de rijsthandelaar was Shrimisiers lidmaatschap van de Verenigde Hin- dostaanse Partij. De voorzitter van de fractie van deze partij in de Staten van Suriname, was één van de be langhebbenden in de Surinaamse pro- duktenhandel, een concurrent van de heer Thomas. In zijn arrest overwoog het hof van justitie dat de minister een „daad van willekeur" had begaan. De drie grote autotentoonstellingen van het najaar zien er veelbelovend uit. De eerste van de drie, de Parijse salon die wordt gehouden van 4 tot 14 oktober, zal door de Amerikaanse autofabrikanten worden aangegrepen om hun nieuwe modellen voor 1963 in Europa te introduceren. Bovendien zullen in Parijs naar alle waarschijn lijkheid de nieuwe Duitse en Engelse Fords die on komst zijn en de al lang verwachte Opel Kadett voor het eerst naast elkaar te zien zijn. De salon wordt dit jaar niet zoals vanouds in het Grand Palais gehou den, maar in het Pare des exposi tions. bij de Porte de Versailles. Vlak daarop, van 17 tot 27 oktober wordt in Earls Court in Londen. War wick Road, de Engelse autotentoon stelling gehouden. De ster van de show zal zonder twijfel de sensatione le nieuwe Morris 1100 zijn. De laatste van de drie exposities is die van Turijn, van 31 oktober tot 11 november. Als immer zal de tentoonstelling van Turijn ook dit jaar weer vooral de salon van de koetswerken zijn. De Italiaanse autofabrikanten plegen trouwens altijd wel wat nieuws voor Turijn te bewaren. Heel misschien komt Fiat zelfs wel voor de dag met de op stapel staande nieuwe, kleine Fiat. Dat zou een 950-1000 ce'er moe ten worden. ROTTERDAMVolgens het seis mologische instituut van Uppsala (Zweden) zou gisteren nabij Nova Zembla een proef met een kernwapen in de orde van grootte van twaalf me gaton in de dampkring zijn genomen, maar die waarnemingen zijn elders in Europa bevestigd. In Uppsala slaagde men er niet in vast te stellen op welke hoogte de proef was genomen. De proef zou gistermorgen zijn genomen om twee minuten over tien Zweedse tijd. Het is niet duidelijk geworden hoe men in Uppsala zonder de hoogte te we ten de kracht van de explosie heeft kun nen schatten. Er is tussen die twee fac toren een verband dat in een eenvoudige wiskundige formule uitgedrukt kan wor den. Is een van de factoren, bij voorbeeld de hoogte, onbekend dan kan men de for mule niet oplossen. ROTTERDAM De Toneelgroep Arena speelt morgen in het Openlucht theater Dijkzigt te Rotterdam voor de eerste keer een nieuwe kindermusical van Jan Staal. „De Kermis". Deze voorstelling is een voor-première. De officiële eerste voorstelling is over enige tijd in de Rotterdamse Schouw burg.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1