Bloemensprookje Breskens' trok door zonnige straten Spelpeil Zeeuws korfbal steeg aanmerkelijk Souburgse voetbalclub RCS „onder de pannen' Klaar voor sprookjestocht Dertig ruiters verreden jubileumrit en concours Achter de coulissen van de wintersporten (III COMMISSARIS REIKTE DE VISSERIJWIMPEL VIT AAN A. J. DE BAERE Breskens pionier Hulde Nauwelijks Auto in sloot na inhaalmanoeuvre Rattenbestrijding in Vlissingen Grote belangstelling voor opening clubhuis „ORANJEZON" BESTAAT TIEN JAAR Oriëntatierit in Goes Uitslag bloemencorso Kind onder wiel geraakt en gedood Z wem-examen Wandeltocht Koude- kerke Carillonspel in Veere Concours hippique in Zevenbergen Duikers vonden geweer in plaats van fototoestel STRAKS DRIE PLOEGEN IN LANDELIJKE COMPETITIE Krachtsverhoudingen Maandag 20 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Vis-fantasie" van de buurtvereniging Oranjeplein en Emmastraat. was deze lezing zeer waardevol. Te oor delen naar de reactie hebben zij het ook buitengewoon gewaardeerd. Na een kostelijke en geanimeerde lunch in ihet visrestaurant werd het pro gramma verder in de openlucht afge werkt. Natuurlijk was er de traditionele en altijd zeer gewaardeerde rondvaart met de gepavoiseerde vissersvloot, ge volgd door het bloemencorso, het onbe- BRESKENS. Sombere voorspellingen ten spijt is het grote bloemencorso zaterdag in zomerse feesttooi door de straten ge trokken, bekeken en bewonderd door de duizenden die bij wijze van uitzondering regenjassen en cape's met een gerust geweten thuis hadden gelaten. Voor dit bij uitstek zomerse feest was een frisse, zonnige dag beschikbaar, hetgeen de vele Bressiaanders die aan de omvangrijke voorbereidingen hebben medegewerkt een extra feestelijk gevoel gaf. Een bloemencorso moet nu eenmaal goed weer hebben, dat is buiten kijf, maar dat is tevens het zwakke punt. Het is elk jaar weer een opluchting als het goed gaat in ons labiele klimaatje. En dit jaar was het een dubbele opluchting omdat het tweede lustrum aan alle kanten een extraatje had, men had er over de hele linie een schepje bovenop gedaan, met het onvermijdelijke gevolg dat het ook allemaal een beetje duurder ging worden. Maar het feest is door geen wanklank verstoord, de zon ded braaf haar best en de wolken maakten een ommetje om het feest van kleur en licht en geur niet te verstoren. De aanwezigheid van de Commissaris der Kongin in eigen persoon gat het feest een extra accent. De festiviteiten begonnen zaterdagmorgen in het ge bouw ,,De Uitkijk" met een ontvangst door 'het gemeentebestuur, gevolgd door een vergadering van Zevibel. Burgemeester J. A. Eekhout onthulde in ziki begroetingswoord dat de visserij wimpel van de gemeente ditmaal ge wonnen was door de Breskens 20 van schipper A. J. de Baere. In 34 weken tijd had zijn schip 19.650 kg garnalen aangevoerd en daarvoor had hij een gemiddelde prijs van 2.31 gemaakt. ■De Commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot reikte het „dundoek" aan de bemanning uit. ,,Ik heb vijf jaar geleden al de eer gehad uw vader een koninklijke onderscheiding op de borst te spelden. Als hij dit moment had mogen meemaken zou hij trots op zijn zoons (en kleinzoon) zijn geweest" aldus de Commissaris. 'Hoe men aan de kleuren rood en geel is gekomen weet ik niet, zo ver volgde hij, maar ik heb me laten ver tellen dat het de kleuren van Brussel zijn en dat men die speciaal gekozen heeft om op die manier goedkoop aan vlaggen te kunnen komen. De vergadering van Zevibel die volg de stond uiteraard onder leiding van de heer A. L. S. Lockefeer die zichzelf de „Pater Familias" noemde, maar voegde hij er aan toe het is niet al-] tijd een voorrecht om dat te zijn. De heer Lockefeer bracht 'hulde aan de ge meente Breskens omdat de vroede va deren op twee manieren pionierswerk hebben verricht. Zij immers waren de eersten die de behartiging van de belan- gert van de visserij zo ernstig opvatten dat ze een rapport lieten vervaardigen door het E.T.I. Op deze wijze poogde men zich van meet af op de 'hoogte te stellen van de structuur van de visserij en van de speciale moeilijkheden waar mee men kampte of waarmee men in de toekomst te maken zou krijgen. En Breskens was het ook dat de fi nanciering van de vlootmodernisering garandeerde. Op deze manier is reeds een groot deel van de Breskense vloot door nieuwe en sterke schepen vervan gen. De heer Lockefeer bracht hulde aan het college van G.S. dat dit beleid destijds goedkeurde. Met nadruk stelde hij im dit verband dat de visserij het altijd van de lagere bestuursorganen heeft moeten hebben. „Als gemeenten en provincie ons in de steek hadden gelaten zou het er met onze visserij heel slecht hebben voorge staan want van een visserijpolitiek is bij de landsregering nauwelijks spra ke", zo zei de heer Lockefeer. De visserij moet het beslist van de lagere bestuursorganen hebben, en dat is een trieste zaak, want in Europees verband gezien wordt het hoog tijd dat de regering het roer omgooit. Als we tenminste de concurrentiepositie op de Euromarkt willen handhaven, dan zal er iets moeten gebeuren. De vergadering werd besloten met een interessante en uitstekend gedocu menteerde lezing van drs. Drinkwaard over havens langs de Westerschelde. Het besprokene werd toegelicht met tal loze lichtbeelden waarbij de bezoekers ook verschillende unieke en onvervang bare foto s te zien kregen. Voor de vis sers, die immers op het gebied havens bij uitstek de ingewijden twiste hoogtepunt van de visserijdagen. Enkele honderdduizenden verse bloemen waren in de schitterende wagens ver werkt. Het is voor de jury ditmaal beslist geen uitgemaakte zaak geweest welke buurtvereniging nu met de eerste prijs naar huis zou moeten gaan. Wat ont werp en kleurcombinaties betrof ontlie pen de praalwagens elkaar opvallend weinig. Het was voor Breskens gisteren een geanimeerde dag. Het feest heeft ook veel buitenlandse be zoekers getrokken. De watersportdemonstraties, de verschillende concerten en de judo-demonstraties trokken dui zenden belangstellenden. Vooral de judo-wedstrijden bleken een succes te zijn. Het is dan ook geen kleinigheid Anton Geesink, de grote wereldkampioen in actie te zien. Als de organisatoren terugzien, mogen ze zonder overdrijving van „geslaagd" spreken. VLISSINGEN. Het is bekend, dat ratten, behalve dat de beesten een zeer onaangenaam verschijnsel zijn, boven dien, vooral in grote aantallen een ern stig gevaar voor de volksgezondheid kunnen betekenen. Men tfenke b.v. aan de ziekte van Weil. Ofschoon in Vlissingen gelukkig nog niet van een ernstige rattenplaag gespro ken kan worden, komen toch regelma tig k-lachten van inwoners bij de rei nigingsdienst over de aanwezigheid van ratten binnen. Zo werden in het vo rig jaar 213 klachten ingediend over hin der van ratten. In al deze gevallen werd door de reinigingsdienst de strijd tegen dit ongedierte aangebonden, het geen geschiedde door het gebruiken van een speciaal hiervoor in de handel ge bracht vergif, dat, nadat de ra«t hier van gegeten heeft, een zodanige uitwer- jking heeft, dat deze als het ware vol- KiAPE'LLE. Twee vrij ernstig ge wonden, een totaal vernielde personen auto en een beschadigde bestelauto waren het resultaat van een inhaalma- iedfg verteert noeuvre van een Belgische dame. Het| ongeluk gebeurde zondagmiddag op dei Hoewel in de meeste gevallen de be- Rijksweg ter hoogte van Kapelle. In de strijding met succes wordt bekroond, richting Goes reed de heer C. J. S. uit;blijven er helaas ook onbevredigende Standaardbuiten met zijn bestelauto. resultaten. In de meeste gevallen is de Ter hoogte van de Zuidhoek in Kapel- Ie werd deze gepasseerd door een per sonenauto bestuurd door mevrouw M. J. M. uit Merksem. De personenauto •sneed de bestelauto en ging hierbij over de kop en belandde vervolgens in de sloot. De dame en haar zevenjarig zoontje werden uit de auto geslingerd en moes ten met zware verwondingen in het St. Jo anna ziekenhuis te Goes worden op genomen. De bestelauto kantelde, maar geen van de inzittenden liep ernstig letsel op. oorzaak gelegen in de omstandigheid, dat inwoners etensresten, huisvuil, eic, deponeren langs de openbare wegen en wateren, waaraan d>e ratten zich verza digen en het vergiftigde eten negeren. Vooral het voeren van eenden, waarbij veel meer eten wordt gedeponeerd dan de eenden kunnen verwerken, kan de hinder van ratten in hoge mate vergro ten. Een eerste vereiste voor een doelma tige bestrijding van de rat is derhalve om eenden niet te voederen. OOSTKAPEöuLE. Een eigen landelijke rij vereniging is Oost- kapelle nog niet rijk, maar zaterdag stond dit Walcherse plaatsje toch in het middelpunt van de Zeeuwse hippische belangstelling. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de ruitervereniging „Oranjezon" organiseerde het bestuur hiervan een concours hippique in een groot weiland bij „Zeeduin", dat uiteraard veel be langstelling van de zijde der touristisöhe en oorspronkelijk Oost- kapelienaans trok. De ruiters en amazones van „Oranjezon" inviteerden voor deze unieke 'gelegenheid hun collega's van de landelijke rijverenigingen „Noord Beveland", „Walcheren" en „de Veerse Dijkruiters", die naast de wedstrijden in hindernisspringen en dressuur, die 's avonds werden gehouden, 's middags deelnamen aan een terreinrit door bossen, duinen en over de noord-Walcherse blonde stranden. De dames die voor een paar dagen in dienst waren van de visser ij- vereniging trokken natuurlijk in „gala" in het bloemencorso mee. Zij hadden de beschikking over een keurige „hof-auto" waarmee ze de zegetocht door vlaggend en feestend Breskens maakten. De foto brengt het moment in beeld waarop ze vlak na de binnenkomst van de vloot instapten voor de rit met het corso. Ze reden natuurlijk aan het hoofd van de stoet. van zijn, ?e uitslag van het zaterdag gehouden bloemencorso is als volgt; 1. Spelevaren, buurtvereniging Dorpsstraat, 81 p. eerste prijs en me daille van H. M. de Koningin. 2. Gar- nalenfantasie, buurtvereniging Verleng de Dorpsstraat, 72 p, eerste prijs 3. Carnaval van Venetië, 73 p, eerste prijs. 1 Visfantasie, buurtvereniging Oranjeplein, 72 p. eerste prijs. GOES. De Bromfietsclub „De Bromvlieg" uit Goes organiseerde za terdag haar derde rit voor het Club kampioenschap 1962. Het was de langste Oriëntatierit sinds haar twaalfeneenhalfjarig be staan. De rit was 52,7 km lang en voer de de deelnemers langs prachtige we gen en dreven van Midden-Zeeland. Het begin bracht voor de deelne mers de diverse moeilijkheden, in de vorm van „Na mosselen" de voor- rangsweg Kruisen. De organisatoren hadden echter de aanhalingstekens bij deze opdracht weg gelaten engezorgd dat er even later op -hun weg mosselen in natura langs de wegberm prijkten. Nadat vele „kneepjes" waren genomen met meer of iminder succes kwamen al len weer goed bij de finish terecht. De uitslag luidde: 1. G v Haaften Goes 24 strafpunten; 2 H v d- Berge Kioetinge 54: 3 F Harinck Goes 56: 4 P Scheffers Goes 57; 5 J Hollestelle Middelburg 61: 6 P J Tem merman Goes 96; 7 D Lamper Goes 106; 8 W Loamans Goes 190; 9 J Dalebout Kloetin- i ge 223; 10 F Temmerman Middelburg 224. HOEK. De zesjarige Harold v. d. Vijver uit Hoek is zaterdagmiddag on der een der wielen van een aanhanger geraakt en gedood. De aanhanger was een van de twee wagens, gekoppeld achter een tractor bestuurd door de va der van het kind, de heer J. G. v. d. Vijver uit Hoek. De wagens waren geladen met stro. Het zoontje van d-e heer v. d. Vijver liep achter de tweede wagen en ging toen op d-e trekstang zitten, hoewel hem dat uitdrukkelijk was verboden. Hij werd door andere kinderen ge waarschuwd en wilde er afkomen, bleef met het been haken en viel voor het linker voorwiel van de tweede aanhan ger. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. Het ongeluk gebeurde in d-e ge meente Terneuzen op de verbindings weg tussen de Visaertpolder en de Bon te Polder. Ruim dertig ruiters en amazones ver reden deze jubileumrit. Meer afgestemd op het publiek was het concours hip pique, dat bestond uit een eierrace voor de beginnende ruiters (jeugd-springen was er deze maal niet bij) springen L, M. en Z., dressuur met achttal, sa mengesteld uit de ruiters van Nieuw- land, en een dressuurdemonstratie door de heer C. Steendijk op zijn paard Fe lix, die in de klasse Z. reed (zwaar ste klasse bij de landelijke ruitersport). Hoewel voor het publiek minder at tractief, waren de sublieme prestaties op het moeilijke gebied van de dres suur beslist een intensieve belangstel ling waard. Dit nummer van het jubi leumprogramma zou aanvankelijk door de heer L. van de Slikke worden ver zorgd, maar toen 'bleek dat Van der Slikke met zijn „Mignon" uit zou ko men (een volledige volbloed, waarmee landelijke ruiters niet mogen starten) koos men Steendijk met Felix. Tenslot te bleek de heer Van der Slikke toch met .Etcetera" te verschijnen, waarop hij het Z.-springconcours verreed. Hoewel het parcours beslist niet zwaar was te noemen bleek er, zoals bij elk parcours, toch nog; wel een ver r aderlijk hindernis Je bij te staan. Een tweesprong, bepaald niet hoog, werd door vrijwel niet één combinatie feil- GOES. De heer Koene uit Souburg, K.N.Z.B.-official, heeft zaterdag onder aus piciën van de Zwem- en Badciub ,,'t Sas" aan het Goese Sas zwemexameais afgenomen. Door de sterke wind waren de omstandighe den verre van ideaal. De uitslagen luiden: Geslaa'gd voor diploma A: Goes: Yvonne Janssens; Ineke Schop: Helmonda Goedhart; Ineke Remeeus; Anki van Maris; Maja Rijn; Anke Gunst; Lenie Wiskerke; Leunie Poort vliet; Heieen van Tol; Frans Breas; Nico Oele; M P. van Zweeden; Honoré van, Dam me; Niek van Zweeden; Stephan Krekelberg; Pieter Korstanje; B. van Tol; B. Nieuwdorp; A. v. Welbergen; R. Kopmels; M. Priester; WilhelminadorpJan Bom, Kapelle: Maaike Slabbekoorn; J. Burger; G. Burger, 's H.H. Kinderen: M. van 't Sant-de Dreu, 's-Gra- venpolder: Josien Goense; D. W. Joppe, Borssele: A. Walhout. Diploma B: Goes: M. van Amersfoort; An neke Nijssen; C. van Espen-Franke; Rien de Puit; W. de Bat; Tonney v. Maris; Wilhelmi nadorp: Liesbeth Bal; Peter Dieleman; Ka pelle.' Heieen Lafeber; R. Kopmels. Kam perland; Adriaan de Putter; Catharina de Putter; Kioetinge: Maria Lagrand; 's H.H. Kinderen: Elja van Liere; L. Dekker-Koppe- jan. Diploma C: Goes: Lenie van Wel; Han Leenhouts: Hans Schop; Charles Kolle; Mar tina Kwekkeboom; Teun Ros. Na afloop onderlinge wedstrijden. Uitsüa- gen: Schoolslag 13 t.m. 16 jaar. 100 m. Meis jes 1. Margriet van Oost. 2. Elly Pak. 3. Leu- ni Poortvliet. 4. Wilma de Bat. 50 m. school slag meisjes 10 tm. 72 jaar. ie serie: 1. Jeannet Peeman. 2. Corrie de Jonge 3. Anne- marie de Bourgraaf. 4. Tineke Kwekkeboom. 5. Riekje Toorenaar. 2e serie: 1. Leny van Wel. 2. Ima Priester. 3. Truus v. d. Broeke. 50 m. schoolslag jongens 10 t.m. 12 jaar 1. Bernhard van Oost. 2. Gerard Brëas. 50 m. vrije slag meisjes 10 t.m. H2 jaar, 1. Leny van Wel. 2. Corrie de Jonge. 3. Annemarie de Bourgraaf. 4. Ina Priester, 50 m. vrije slag jongens 10 t.m. 12 jaar 1. Ad Louws 2, Bernhard van Oost. 3. Harry v. d. Broeke. KOUDEKERKE. Zaterdag orga niseerde de Wandel-sportvereniging „De Vrolijke Tippelaars" een tocht door de duinen en langs het strand -van Kou- dekerke. richting Zoutelande. Deze tocht mocht zich in een flinke belang stelling verheugen. Er schreven 550 per sonen in, de jongste deelnemer was 5 jaar, de oudste 65. Vele vakantiegan gers gaven acte de presence en de stemming zat er -al gauw in. Er wa ren tochten over 5, 10 en 15 km uitge stippeld, start en finish waren bij het Café-pension Gebr. Huvere. VEERE Het 12de carillonconcert van dit seizoen werd zaterdagavond ge geven door de stadsbeiaardier van Vlis singen en Vcere, Piet Broerse. Op het irogramima stonden een menuet van Baustetter, een wals en een landler van Mozart en de bekende Prinsen mars van Clarke, die ten onrechte be ter bekend is als „Trumpet Voluntary" van Purcell. Ook bewerkingen van di verse volksliederen werden ten gehore gebracht. Volgende .week worden de concerten besloten met een bespeling door Maria Blom uit Gouda. Haar con cert begint om 7 uur. Het programma zal nog nader worden bekend gemaakt. loos gesprongen. Bovendien was het ter rein er wat hobbelig en hadden de deel nemers de ondergaande zon pal in het gezicht. Met alle gevolgen van dien. Tijdens een korte pauze namen alle ruiters en amazones deel aan de para de, tijdens welke o.a. de heer A. de Kam, burgemeester van Vrouwenpol der en voorzitter van het bestuur van „Oranjezon" enkele prijzen uitreikte. De uitslagen luiden als volgt; Eierrace: 1 P Verhuls Noord Beveland: mej Leny Meijers Veerse Dijkruiters: 3 mej M E van der Sande Noord Beveland; A Antheunissen Nieuwland. Springconcours L: 1 Cor Abrahamse op Yvonne „Oranjezon" 11 fouten; 2 Wim van Nieuwenhuijzen op Runelli Nieuwland 12 fout; 3 A van Nieuwenhuijzen; 4 Bram Wat- tel op Tarzan „Oranjezon; 5 H Maljaars op Peter. - Sprinconcours L. en Z.: 1 L B H van der Slikke op Etcetera 8 fouten; 2 C Steendijk op Felix Nieuwland 16 fout; 3 G Quist op Fritz Noord Beveland 16 fout; 4 A J Priester op „Swing" Noord Beveland 28 fout. SOUBURG. Onder bijzonder gro te belangstelling werd zaterdagmid dag het nieuwe clubhuis van de Sou burgse voetbalvereniging RCS in ge bruik genomen. Het is een grote ba rak, gelegen op het voormalige Am- bonnezenkamp Vliegveld aan de Nieu we Vlissingseweg, die vroeger als een cantine werd gebruikt. Vele van de aanwezigen spraken hun bewonde ring er over uit dat de in desolate toestand verkerende barak door de leden van RCS in een prachtig club gebouw was omgetoverd. De waarne mend burgemeester van Souburg, de heer M. A. van der Putte, noemde het clubgebouw een „grensgeval". Het nieuwe clubgebouw is namelijk precies op de grens van de gemeenten Vlissingen en Souburg gelegen en de heer Van der Putte meende zelfs dat de gTens over het podium liep waar hij de aanwezigen toesprak. De burge meester wees erop dat voor de tweede ma-al een clubhuis van een Souburgse sportvereniging kon worden geopend Hij vond dat een bewijs voor de leven dige en -sportieve -geest van de Soubur gers en een manier van „selfsuppor ting" door wegen te zoeken naar een niveauverhoging van de eigen vereni ging. Kweek klassespelers De heer Van der Putte wees erop dat de voetbalclub het gebouw uit handen van de rijksgebouwendienst had verkre gen en sprak zijn grote bewondering uit voor de activiteiten der leden, die zelf voor de aankleding hadden ge zorgd. „Het ziet er allemaal keurig MIDDELBURG. In het West- Brabantse plaatsje Zevenbergen, cen trum van een, ondanks de voort schrijdende industrialisatie, nog steeds agrarisch gebied, staat een maal per jaar het paard extra in de algemene belangstelling. Jaarlijks wordt hier het groot na tionaal concours hippique verreden en dit jaar vindt het ruiterevenement plaats op 29 augustus, op kermis- woensdag zoals de traditie wil. Aan deze wedstrijden in springen en dressuur nemen ieder j-aar weer vele amazones en ruiters deel en ditmaal belooft het concours nog aan kwaliteit en kwantiteit deelnemers te winnen. Met de deelname van de Landelijke ruiters, leden van de N.C.B. en Neder landse Federatie overschrijdt het aantal paarden de 400. De organisatoren van de „Vereniging ter bevordering van de warmbloed-fokkerij in West Brabant" hebben voor het eerst nu een vijftal tuignummerj ingelast, die verreden worden onder auspiciën van de Neder landse Hippische Sportbond. Hierdoor is het mogelijk geworden deelname uit de meeste bekende en beste stallen van ons land te..verkrijgen. Het aantal in schrijvingen voor tuignummers, limiet en open klasse, bedraagt tot nu toe 57. Vanzelfsprekend zal het weer een groots ruiterfestijn worden, waarmee de kermis -wordt ingeluid. Bovendien wordt er op deze dag aan de andere kant van Zevenbergen nog een grote paarden- en veemarkt gehouden. uit", aldus de burgervader die er ver der op wees dat het clubhuis de band tussen de leden kon verstevigen en ge legenheid tot vrijetijdsbesteding. Ook voor de kweek van klassespelers vond de heer Van der Putte het club huis van grote waarde. Ondanks de excentrische ligging van het clubge bouw hoopte de burgemeester dat het clubgebouw intensief door de leden zou worden gebruikt. Na het overhandigen van een -geschenk verklaarde de burge meester het clubgebouw voor geopend. De heer Oh. J. Gillissen Verscha-ge, wethouder van Vlissingen en voor zitter van de Stichting Sportbelangen, wijdde uit over de uitstekende resul taten die de Sc-heldestad had met clubgebouwen van sportverenigingen. Hij doelde o.m. op het nieuwe club huis van Zeeland Sport. De wethou der was van mening dat het clubhuis van die vereniging niet in geringe mate had bijgedragen tot de promo tie van Zeeland Sport naar de twee de klasse van het amateurvoetbal. De wethouder vond het alleen jam mer dat het clubgebouw op zo grote afstand is gelegen van de sportvel den. De voorzitter van de afdeling Zee land, van de KNVB, de heer A. W. Bak ker, sprak zijn bewondering uit voor de wijze waarop RCS zich altijd staan de heeft weten te houden in de scha duw van grote voetbalverenigingen en -er zelfs in geslaagd is een eigen club huis te stichten. De ere-voorzitter van RCS en secretaris van het comité Sport steunt Zonneveld, de heer H. Plompen, sprak de hoop uit dat RCS ook in de toekomst zou denken aan de belangen van die gezonde Souburgse jeugd en aan de noden van het gehandicapte kind. Nadat de voorzitter van RCS, de heer M. Nieuwdorp, in het kort de totstand koming van het clubhuis onder de loupe had genomen, bedankte hij alle leden voor hun werk aan het gebouw. De heer Nieuwdorp dankte alle sprekers met een kort persoonlijk woord en had nog vele geschenken in ontvangst te nemen. O.m. namen nog het woord de heer S. Simonse, voorzitter van de voetbal vereniging „Middelburg", de heer P. Loekemeyer namens de voetbalvereni ging Zeeland Sport, de heer Van der Heyden, voorzitter van Zeelandia, de heer De Bruin namens de zwemvereni ging SZV, de heer Crucq namens de korfbalvereniging Animo, de heer Wal- rave namens het Rode Kruiskorps, de heer Smits, trainer van RCS, de heer Sanderse, voorzitter van de jeugdcom missie en de heer Van den Berge na mens de C-junioren. BRESKENS. De bemanning van het duikwerkvaartuig Cerberus van de Koninklijke Marine heeft zich zaterdagmiddag bijzonder ingespan nen voor een bezoeker van het--vis serijfeest. Toen de camera van de man in de haven was gevallen daal den enkele duikers af in het water om de bodem af te zoeken. Na veel speuren kwamen de marinemannen echter met een negentiende-eeuws geweer in plaats van de kostbare camera boven water. MIDDELBURG. De kwaliteit van het Zeeuwse korfbal is de laatste jaren aanmerkelijk gestegen. Zeer duidelijk kwam dit tot uitdrukking tijdens de enkele maanden geleden gehouden Souburgse Sportweek toen 12 Zeeuwse korf halsters en korfballers het presteer den om een bijna volledig „liet Zuiden" uit Rotterdam, uitkomend in de hoofdklasse van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond, ge durende anderhalf uur uitstekend partij te geven. Dit feit zou enkele jaren jaren geleden nog tot de onmogelijkheden hebben behoord. De grootste stoot tot deze spelpeilverbetering komt voor rekening van die die Zeeuwse ploegen, die het Zeeuwse korfbalisolement doorbraken en hun neus buiten de provinciegrens gingen steken. Doch ook het regionale korfbal in Zeeland ging vooruit. Dit werd mogelijk omdat verschillende clubs kon den gaan beschikken over trainers. Meestal zijn dit oud-spelers en speelsters, die hun sporen op het korfbalveld in vroeger jaren hebben verdiend en die nu proberen hun gaven over te brengen op een jongere generatie. Ook het feit, dat bijna alle Zeeuwse korfbalclubs nu over adspirantenafdelingen be schikken en de vorming van jong talent reeds vroeg ter hand kan worden ge nomen werkt spelpeilverbeterend. Buitengewoon verheugend is ook het feit, dat het totaal aantal leden, aange sloten bij de Zeeuwse korfbalbond, dit jaar voor het eerst weer een lichte stij ging te zien geeft. De door de Z.K.B. gevoerde propaganda-actie, die onder meer de heroprichting van BKC (Bres kens) tot gevolg had is hieraan niet vreemd. Bovendien vertoonden enkele Z.K.B.-ploegen dit jaar een opmerkelij ke groei. In hoofdzaak betreft dit even wel clubs in en rond de grotere bevol kingscentra. Het Zeeuwse korfbal zal zich in de toekomst gaan concentreren in en rond de grootste steden en dorpen in ons gewest. Dit omdat de kleinere woonkernen meer en meer gaan ontvolken en ver ouderen waardoor er eenvoudig geen jongeren meer zijn die een korfbalver eniging kunnen vormen en in stand hou den. Als straks de tweede wintercompe titie van de Z.K.B. van start gaat zal dit zeer zeker in de indeling reeds tot uitdrukking gaan komen. Hoe de krachtsverhoudingen in de a.s. competitie zullen liggen is moeilijk te voorspellen. In de eerste klasse is Togo 1 uit Goes weer sterk favoriet met Swift 2 en Zuidwesters 1 als gevaarlijke mededingers. De Goese na ren zijn ech ter nog niet zo bijster enthousiast om bij een eventueel kampioenschap over te gaan naar de landelijke competitie zodat deze stimulans voor hen nog niet direct aanwezig is. Benieuwd zijn we naar het heroptreden sinds jaren van de nieuwe eerste klasser Luctor uit Terneuzen. In de tweede klasse zal het gedegra deerde TOP uit Arnemuiden weer hoge ogen gaan gooien omdat deze ploeg haar spelpeil in de eerste klasse aan merkelijk heeft weten te verbeteren. Ondo 1 uit St. Lauren-s behoort weer tot de favorieten en voorts kan misschien het Vlissingse Vedo zich in de nieuwe competitie wat gaan opwerken. Te lang verblijft deze ploeg al in de midden moot van het Z.K.B.-korfbal. Een punt van bespreking is momenteel nog de vraag of de kampioen van de 2e klasse a, Togo 2, zal promoveren naar de eer ste klasse, hetgeen in feit reglementair niet is toegestaan, of dat nummer twee uit deze afdeling. Animo 2, zal over gaan. Bij de derde klassers is het heel goed mogelijk, dat de kaarten heel an ders zullen liggen dan de vorige compe titie omdat diverse teams versterkingen zullen krijgen uit de adspirantenteams. Hopelijk zal deze tweede wintercom petitie van de Z.K.B. een regelmatiger verloop hebben dan de eerste, die zeer werd geteisterd door slecht weer, veel vuldige verzoeken om uitstel, en door scheidsrechters die steeds maar weer door andere verplichtingen of bezighe den verhinderd waren wedstrijden te leiden. Het baanbrekende werft van het Mid delburgse Swift, dat nu ai weer ver schillende jaren geleden, op eigen ini tiatief, het Zeeuwse korfbalisolement Doorbrak en daarna een opvallende plaats veroverde in de landelijke com petitie van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond, gaat nu duidelijk zijn vruchten afwerpen. Trok vorig seizeon Tjoba 1, als meervoudig kampioen van de Zeeuwse Korfbalbond, voor het eerst over de Moerdijk om zich te gaan me ten met ZuiD-Holiandse clubs, straks gaat het Souburgse Animo dit voor beeld volgen. De zwart-wit gestreepte Souburgers doen deze stap al meteen na hun eer ste kampioenschap van de Z.K.B. In dien de Animoërs zich wat snel kunnen aanpassen aan het spel en de spelop vattingen van de Zuid-Hollandse tegen- s-tandersdan zullen ook zij zeker him weg in het landelijke korfbal weten te vinden. Hoe hun resultaten straks zullen zijn in klasse 3c Zuid-Holland valt moei lijk te voorspellen. Dat zij zich in deze klasse zullen weten te handhaven staat voor ons als een paal boven water. De tegenstanders van Animo 1 in deze klas se zullen zijn: DKV (Dubbeldam), Gymnasiasten (Den Haag), Kwiek (Den Haag), Pams (Den Haag), Schiedam, Succes (Schiedam), Unicum (Rotter dam), USV (Rotterdam) en Wion (Rot terdam). Dat Swift 1 het in de eerste klasse KNKB zwaar te verduren zal krijgen is buiten kijf. Het feit evenwel, dat de oranje-zwarten zijn doorgedrongen in het voorportaal van het Nederlandse topkorfbal is al een prestatie op zich. De hoofdstedelingen beschikten aan het eind van het vorige seizoen over een glanzende ploeg en indien dit team niet te veel aderlatingen heeft moeten on dergaan dan zullen diverse gerenom meerde tegenstanders aan deze Swift- ploeg de handen meer dan vol krijgen. De eers-te klassers waarmede Swift 1 te doen krijgt zijn: Algemeen (Leiden), Fluks (Leiden), HKV 2 (Den Haag), ODO (Dordrecht), Ons Eibernest 2 (Den Haag), OSOR (Rotterdam), Regenboog (Dordrecht), Rozenburg (Rotterdam) en Sperwers (Rotterdam). Tjoba heeft in zijn eerste KNKB- seizoen zeer lang een leidende rol ge speeld in de strijd om de titel en ook nu koesteren wij omtr nt de komende prestaties van de groen-witten grote verwachtingen. Hun voornaamste bela ger wordt, zonder twijfel het Dordtse Merwede, een ploeg die het ook Swift 1 in de eerste jaren van zijn verblijf in de landelijke competitie bijzonder lastig heeft gemaakt. In klasse 3a zijn naast Tjoba 1 nog de volgende ploegen ingedeeld: Ahoy (Rotterdam), ALO (Den Haag), Crescendo (Leiden), Fórtu- na (Delft), Merwede (Dordrecht), Over- kanters (Rotterdam), De Raven (Der Haag), De Spartaan (Rotterdam) e: Trekvogels (Rotterdam). r

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3