Theo Eerdmans volgend seizoen weer spelleider SPEL OER ZEVEN VERGISSINGEN KIRIHIO OP SCHIPHOL Telstar-station I KAPPIE EN DE HOOGVLIEGER I Maandag 20 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 .EURYDICE'VERLOOR SFEER OP SCHERM Scandinavië wil bekeken Goede documentaire van Amerikanen PLEIDOOI .w>. Wereldomroep onderhoudt radiocontact met Himalaya-expeditie Televisieploeg uit Afrika terug Edinburghs Festival: Russische inslag Tornooi v.v. Kloetinge zijn In ^AiSte-.66" g6ZeUig Samen" ZATERDAG. De actualiteiten leverden ook deze avond het op merkelijkste deel van het televi sieprogramma op. De Nederland se kijkers zagen Onder meer een fraai geënsceneerde aankomst per vliegtuig van de succesvol le Russische ruimtevaarders Niko- lajew en Popowitsj, die als twee marionetten aan één lijntje een eindeloos lijkende rode loper al- marcheerden alvorens uitbundig te worden omhelsd door premier Kroesjtsjof en zijn mederegeer ders. Het avondprogramma begon met bijzonder primttiel in elkaar ge knutseld verhaaltje dat diende als kapstok voor het optreden van een aantal artiesten. Er zijn op deze kritiscK plaats wel eens kritische opmerkin gen gemaakt naar aanleiding van fan tasieloos gemaakte amusementspro gramma's als Music Box van de K.R.O., maar om wat muziek en zang op deze zouteloze manier tot een verhaaltje aan elkaar te breien is ook niet bepaald de manier om met het medium televisie om te springen. Na een wat zwakke aflevering van de Franse filmserie „Inspecteur Le- clerc" kondigde Theo Eerdmans ver volgens aan dat hij voor de één-na- laatste keer met de quiz „Willens en wetens" voor de camera's verscheen. Dat wil overigens alleen maar zeggen dat de Vara met „Willens en wetens" stopt. Theo Eerdmans komt al in ok tober weer op het beeldscherm met een nieuwe quiz en met nieuwe kan didaten. Dat betekent tussen twee haakjes dat Theo Eerdmans aan zijn zevende seizoen als spelleider gaat beginnen. Wat vooral boeit is het menselijke aspect van dit spelletje. Een paar miljoen kijkers leert in een, twee keer een tot dusver volslagen onbe kende landgenoot kennen. Een Haagse huisschilder die kind aan huis is in de paleontologie, een zoon in Nieuw-Zeeland heeft en die een jonge medekandidaat een telegram stuurt met zijn beste wensen voor de laatste ronde. Een Zeeuwse boerenzoon die een bewonderaar is van Gerrit Ach terberg en in het glazen huisje klitmt met dezelfde vanzelfsprekendheid als waarmee hij waarschijnlijk thuis op het melkstoeltje gaat zitten. Falen doet het programma uiter aard als de kandidaten hun hobby slecht blijken te beheersen en, wat wel eens gebeurt, als Theo Eerdmans in zijn vraaggesprekjes om onbeken de redenen ongemakkelijk gaat doen. Het genre blijkt echter onverwoest baar, al wordt de fqrmule jaarlijks wat door elkaar geschud. - 8» - Tai ZONDAG. Twee keer was het in ballet, modern als het mag zijn, de pas de deux die voor de televi sie het verhaal vertelde. Dit zeer oude middel van het ballet, door de cho reograaf Van Manen met expressieve en zeer dansante passen en lijnen verrijkt, was in de televisieuitvoering het meest aansprekend. Vooral door de absolute schelding tussen het ge luid en het gefilmde beeld namen de groepsscènes een wat mistige gestalte aan en dreef de uitvoering op de scè nes tussen „de gewone jongen" Orpheus en het lichte meisje Eurydice en tus sen de laatste en de souteneur. Vooral door de vervlakkende wer king van niet direct uitgezonden pro gramma's bleek dit ballet, hoe goed het ook is, geen grote gebeurtenis op de televisie. Wel was het goed gere- giseerd, met knappe vondsten, maar van de sfeer was te weinig overge bleven. Een land met bepaling van zijn po sitie in de beweging van de geschiede nis vangen in een filmdocumentaire van drie kwartier is een hachelijke onderneming. Zulke dingen moet men eigenlijk overlaten aan een buitenlan der. Dat was dan ook de kracht van de documentaire „Naschrift bij een wereldrijk", waarin aan de hand van twee voorbeelden een goede, zij het wat ruwe schets van Engeland Werd gegeven door Amerikanen. Een documentaire die, hoewel ook bitter en scherp, toch een pleidooi voor de Engelsen inhield. Een pleidooi voor hun gevecht om in de stroom van veranderingen het hoofd boven water te houden. Een pleidooi voor hun verrassend scherpe analyse rende uitspraken, uitgelokt door even scherpe vragen. Men mag wensen, dat de Amerika nen op zo'n manier ook Nederland, vooral nu, eens onder de loep nemen, en ons dan het resultaat laten zien. G. MAANDAG 20 AUGUSTUS RADIO j HILVERSUM I. 402 M. Ochtend VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Socialistisch strijdlied; 7.23 Lichte ochtend klanken (gr). (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje)8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied; 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.) 8.35 Klassieke orkestmuziek (gr.); 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Lichte grammofoonmuziek; (9.35-9.40 Waterstanden); VPRO: 10.00 Want ieder mens draagt een naam, overdenking; VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig; 11.20 Voordracht; 11.35 Oude en moderne kamermuziek. Middag 12.00 Promenade-orkest en zangsolist: Italiaanse klanken; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12,33 Voor het platte land; 12.38 Hammondorgelspel; 12.55 Europese zwemkampioen- schappen te Leipzig; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de midden stand, lezing; 12.30 Lichte gram mofoonmuziek; 13.45 De gebroken zuilen van Hercules, lezing; 14.00 Klassieke en moderne kamermu ziek; 14.30 Hoorspel; 15.15 Lichte grammofoonmuziek; 16.00 Oude liedjes; 16.15 Weerklank, muziek- revue17.00 Lichte muziek; .17J5 Orgelspel: lichte muziek; 17.35 Grammofoonmuziek; 17.45 Euro- Eese zwemkampioenschappen te eipzig; 17.50 Actualiteiten. Avond 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Jazzmuziek; 18.40 Grammo foonmuziek; 19.00 Lichte grammo foonmuziek; 19.15 Regeringsuit zending: Bescherming Bevolking vraagt uw aandacht; 19.30 Viool en piano: klassieke en moderne muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Grand Gala-orkest; 20.35 Op de praatstoel; 21.00 Saizburger Fest- spiele 1962: Messa da Requiem; 22.20 Actualiteiten; 22.30 Nieuws; 22.40 Licht instrumentaal ensem ble; 23.05 Voordracht van gedich ten; 23.25 Filmmelodieën (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. Ochtend NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Ge wijde muziek; 7.50 Het brood des Van onze correspondent KOPENHAGEN. De Scandinavi sche landen overwegen samen een opvangstatio» te bouwen om uitzen dingen te kunnen ontvangen die door Amerikaanse communicatiekunstma nen worden gerelayeerd. Zij zijn al geruime tijd bezig plannen daarvoor op te stellen, en gaan deze week in Göteborg, Zweden, daarover confere ren. De voorlopige plannen voorzien in ingebruikneming van het opvangsta- tion binnen een, jaar. Het is nog niet zeker waar het zal komen. Denemar ken stelt als plaats van vestiging Reersp, een kaap aan de Grote Belt, voor. De voorkeur van Zweden gaat uit naar Raaö, ten zuiden van Göte borg. Het gaat de Scandinavische landen hierbij in hoofdzaak om het opvangen van transooeanische telefoongesprek ken. Het inter-Scandinavische overleg begon al geruime tijd voordat de eer ste Telstar werd gelanceerd. Al dadelijk was het uitgangspunt dat het in de toekomst niet zal blij ven bij een serie Telstars, maar dat op den duur communicatiekunstma nen met veel grotere capaciteit om de evenaar zullen gaan draaien. Derge lijke kunstmanen zullen, omdat zij in precies een etmaal een baan om de aarde beschrijven, schijnbaar stilstaan aan het uitspansel. Een opvangsta- tion met een ingewikkeld besturings mechanisme is dan niet meer nodig: de opvangspiegel kan op hetzelfde punt op de hemel gericht blijven. levens, meditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Liederen (gr.); 8.50 Grammofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram mofoonmuziek; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Klassieke muziek (gr.); 10.20 Rondom het woord; etherleergang; 11.05 Fluit en pia no: klassieke muziek; 11.35 Lich te grammofoonmuziek. Middag 12.10 Pianospel met ritmische begeleiding; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte muziek; 12.53 Grammofoonmu ziek of actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Jazzmuziek; 13.35 Promenade-orkest: amuse mentsmuziek; 14.15 De zeven sprong, wedstrijd; 14.30 Omroep orkest en solisten: moderne mu ziek; 15.30 Klavecimbelrecital (gr.); 15.40 Vocaal-ensemble: klassieke liederen; 16.00 Bijbel- overdenking; 16.30 Pianorecital: klassieke muziek; 17.00 Voor.de kleuters; 17.15 Lichte orkestmu ziek en zangsoliste; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Regeringsuitzen ding: Bescherming Bevolking vraagt uw aandacht. Avond 18.00 Orgelspel: Lichte muziek; 18.30 Met band en plaat voor u paraat (gr): Gewijde muziek; ■19.00 Nieuws en- weerbericht; 19.10 Latijns-Amerikaanse muziek (gr); 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muziek; 20.10 Hertog te huur, humoristisch hoorspel; 20.55 Grammofoonmuziek; 21.10 Klave cimbel-recital; 21.40 Klassiek strijkkwartet (gr.)22.00 Reporta ge congres I.O.C.C.22.15 Amuse mentsmuziek; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbe spreking; 23.05 Moderne orkest muziek (gr,); 23.40 De Goede Boodschap; 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE 1 NTS: 19.00 Eurovisie Leipzig: Europese zwemkampioenschap pen; 20.00 Journaal en weerover- zicht; NCRV: 20.20 Memo; 20.30 Alles draait om Moeder, TV- feuill; 20.55 Muziek uit Zuid- en Midden-Amerika21.10 Voor dracht; NTS: 21.30 V for Victory, documentaire film over de tweede wereldoorlog; NCRV: 21.55 Avond- wijding: De twee tekeningen die hier staan afgedrukt, zijn bijna gelijk. In de on derste zitten zeven kleine vergissingen, die na enig zoeken tevoorschijn moeten komen. Mocht u niet alle afwijkingen terecht kunnen brengen, kijk dan in de krant van morgen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. M\l\\\nw,vKw HILVERSUM. De Nederlandse Himalaya-expeditie, die midden vol gende maand haar tocht in dit ge bergte begint, zal via de Wereldom roep mededelingen bestemd voor de derland. Van 10 september tot en met 19 november zullen elke maandag op een vast tijdstip door de Wereldom roep mededelingen bestemd voor de expeditie worden uitgezonden. Deze expeditie is waarschijnlijk de eerste die als voornaamste doel heeft geologisch werk in de Himalya te doen. De leiders van de ploeg, prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy, vertrekken woensdag 22 augustus naar Nepal. Vervolg van pag. 1 „Een andere kwestie, neem bijvoor beeld de Nederlandse middenstand in Nieuw-Güinea. Ze kunnen er als par ticulier gerust blijven. Subandrio heeft tegen mij gezegd, dat ik moet proberen oin de mensen, die tegen Indonesië zijn gekant, tot andere gedachten te bren gen. We zullen zeker niet rancuneus zijn". GEEN SCHEIDING Of de Papoea's ook al in interim- periode op belangrijke posten zullen worden geplaatst? „We zullen moeten afwachten of Oe Thant ons daarvoor uitnodigt", meende Kirihio. Over de ontwikkeling daarna, was hij zeer beslist; „Ik geloof niet, dat er in de huidige wereldconstellatie voor Nieuw-Guinea een mogelijkheid is voor zelfstandigheid. Wei wens ik een sterke autonomie binnen de Indone sische republiek. Ik zal nooit geloven in een volkomen scheiding tussen Nieuw-Guinea en Indonesië". „Overigens sluit het akkoord de mo gelijkheid van dat laatste niet uit. Vol gens het verdrag kunnen de Papoea's de onafhankelijkheid krijgen wanneer ze dat willen. Voor mij blijft dat ech ter theorie. Laten we ons concentreren op de interne autonomie. Vandaar uit zal het plebisciet in 1969 moeten wor den voorbereid". „Inderdaad, Nicolaas Jouwe heeft me een landverrader genoemd. Ik begrijp hem niet. Als hij dat ambieert, zal er in Nieuw-Guinea zeker ook voor hem een plaats zijn. Ik ben het immers met Subandrio eens: we kennen geen ran cune". RADIO In het programma van Hilversum 1 kunt u om 6.40 luisteren naar een Spaanse operette (een zarzuela), geti teld La Caramba (van Federico Mo reno Torroba). Uitvoerenden zijn het Madrileens Operakoor .en het Zarzue- laorkest onder leiding van de compo nist. De solisten zijn de sopraan Con- suelo Rubio, de mezzo Ines Rivadeney- ra, de tenoren Tino Pardo en Salvador Castello en de bariton Pablo Vidal. Muziek uit musical en film hoort u achtereenvolgens om 10.15 via Hilver sum 2 (het Metropole orkest met ge deelten uit Jerome Kerns Showboat) en om 11.25 via Hilversum 1 (grammo foonmuziek o.a. uit Ben Hur, Gigi en Bridge to the sun). Jazzmuziek vanavond via Brussel Frans, om 10.15 (Jazz in blue) en het Light programma van de B.B.C. om 11.45. SCHIPHOL. Een tweemans tele visieploeg van de K.R.O., bestaande uit de regisseur Manus van de Kamp en de cameraman Piet Kaart is gis termiddag op Schiphol teruggekeerd van een reis van een week naar Afrika. Zij hebben daar opnamen ge maakt voor een documentair pro gramma over het komende concilie, waarin met name de missionaire as pecten zullen worden belicht. Van de Kamp en Kart hebben in nauwelijks vier dagen tijd zowel Tan ganyika als Nyassaland en Kenya be zocht, waar zij een reeks vraagge sprekjes hebben gevoerd met de lei ders van de verschillende missies. Het resultaat van hun werk komt volgen de maand op het beeldscherm. TELEVISIE 1 Een beeldverslag van de Europese zwemkampioenschappen te Leipzig komt tussen 7 en 8 uur op het scherm. In het avondprogramma een nieuwe aflevering van de Donna Reed show (8.30) en een voordracht door Aline Markus van een kort verhaal van (alweer) Katherine Mansfield (9.10). België Vlaams: Horst Buchholz be heerst vanavond bijna het gehele pro gramma in „Marianne mijner Dro men" een film van Julien Duvivier, een film naar de roman „Schmerz- liches Arkadien" van Peter von Men delssohn. Naast Horst ziet u in de hoofdrollen Marianne Hold en Isabel la Pia (8.45). Voor wie om 4 uur reeds thuis is zij nog vermeld dat uit Leipzig een re portage wordt gepresenteerd van de Europese zwemkampioenschappen. België Frans: Ook de Waalse kij kers kunnen de reportage uit Leipzig zien (4 uur). Het avondprogramma biedt het sportmagazine voor de maan dag (8.30) en „La carrosse d'or", een film van Jean Renoir (9 uur). Duitsland: Na een reportage „Voor rokers" biedt de Duitse tv een nieuwe wedstrijd tussen studenten „Die sechs Siebeng'scheiten" (8.50). Het pro gramma eindigt met „Diesseits und jenzeits der Zonengrenze" (9.45). EDINBURGH. Met een speciale kerkdienst in de historische kathedraal van St. Giles is gistermiddag het zes tiende Festival van Edinburgh officieel begonnen. Onder de aanwezigen op deze inwij dingsplechtigheid van het festival, dat dit jaar een sterk Russische en Zuid- slavische inslag heeft, waren de Rus sische zaakgelastigde in Londen, Logi- nof, en de Zui'dslavische ambassadeur, Prica. De Opera van Belgrado en een hele reeks Russische musici nemen dit jaar deel aan het festival. Eregast is de Russische componist Dimitri Sjostako- witsj, wiens muziek een groot deel van het programma van het festival be- slaat. Het muzikale gedeelte van het festi val werd gisteravond in de Usher Hall geopend met een uitvoering van Beet- hovens Missa Solemnis door het Lon- dens Symfonie orkest ojider leiding van Lorin Maazel en met medewerking van ■het Festivalkoor van Leeds, de Russi sche sopraan Galina Visjnefskaya, de alt Marga Höffgen, de tenor Richard Lewis en de bas Frederick Guthrie. Zeventien landen leveren deelne mers aan het zestiende Festival van Edinburgh. Vijftien symfonie-orkesten, zeven kamerorkesten, drie toneelgezel- Schappen, een ooeragezelschap, twee balletgroepen en 35 solisten treden te- samen 179 keer op. 24 Het schip trilde en gromde als ver zette het zich tegen de wetten der zwaartekracht. Bezorgd keek Fairlie nu naar Christensen. „Ik weet wel dat een landing niet zoveel van je vergt als een start, maar je weet toch nooit zou je niet liever gaan liggen?" Christensens' blik was strak op Ryn gericht, op het gezicht van een nieuwe wereld. „Neen", zei hij. „Laat de dokter je dan tenminste een injectie geven", drong Fairlie aan. „Fairlie, ik heb een lange tocht gemaakt om dit te zien. Ik zal dit nooit meer meemaken. Daarom wil ik geen injectie." De schijf werd groter en bestond op eens niet meer. Nu was er alleen maar een golvende en bergachtige oppervlakte, waar groene. grijze, bruine en zandkleuren overheersten. HOOFDSTUK 17 Het donkere land gleed weg onder het sterrenschip. Alleen weerkaatste een enkele maal een kalm meer er gens het licht van de maan. Toen uitte Nils Christensen, het hoofd van het maanproject, een zach te kreet en op het zelfde moment meende Robert Fairlie in de duister nis beneden hen licht te zien flikke ren. Niet één lichtpunt maar ver scheidene. Snel schoten ze onder hen door en ze lieten alleen een indruk achter van roodachtig gele speldeknoppen, die dicht bij elkaar lagen. „Zag je dat?" vroeg Christensen. „Ja, ik zag het." „Een stad?" „Ik weet het niet waarschijnlijk niet. Het zou van alles kunnen zijn brand of werkende vulcanen Christensen was hierdoor niet vol daan. „Wat het ook is. DeWitt zal niet rusten voordat hij erachter komt." Hij sloot de ogen. „Even dacht ik maar zo gemakkelijk zal het wel niet zijn Na een poosje ging hij verder:„Dat zouden we trouwens ook niet kunnen verwachten." Verder suisde het schip. En ze za gen een enorme zwartverbrande strook in het midden van een rossi ge vlakte. Het leek of die op hen had gewacht. Tussen die strook en het lage gebergte daarachter zagen ze wilde grassen, afgewisseld met ver spreide steenblokken die daar kenne lijk niet vanzelf waren gekomen. En die plek kozen ze uit om te lan den. Het duurde even terwijl er ver schillende proeven werden genomen. Gedurende dat wachten kwam De Witt de hut binnen om met Christen sen te praten. Winstedt, Raab en Tho massen waren er ook, evenals Fair lie. Buiten was het morgen. De geel witte zon scheen, de hoge grassen golfden in de wind, tot aan die zwar te strook waar alle leven ophield. Het lijkt wel wat op een herfstoch tend in Kansas, meende Fairlie, be halve dan dat het allemaal juist een tikje anders was. De zon die hier veel witter was, maakte de hemel koperkleurig. Misschien een contrast werking of een zekere straalbreking. De kleuren van bodem en gras wa ren ook niet gewoon, evenmin als de vormen van de struiken, de bomen, de grassprieten, - Wordt vervolgd. I\l tIK H E B CE (TIM Kou OPCEDfl/W. IK WC ET /JILEEN NIET HOE IK JÉ OVERREDEN MOET li wtCT JE T. Nou |iiini!iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i|||||||||{£ 11. Nauwelijks was de ratelende slag, die de meester aan de machine had toegediend, uitgestorven of een onheil spellend gerommel Monk in het schip. „Zeg ereis, makreel," riep Kappie tegen Bjork, „we gaan toch niet naar de haaien met dat hieperhop van jou?" De vreemdeling gaf geen antwoord en staarde bleek naar de deur. Op hetzelfde moment werd deze openge rukt, en de maat tuimelde naar bin nen. „Ik hoor dreunen en slagen," jammerde hij, „dat geeft ellende en narigheid met de atoomsels. We vliegen de lucht in." „Klont, die je bent!" riep Kappie boos, „dat dubbelgeslagen gehol van je doet een eerlijk zeeman schrikken. Er ploft niets." „Inderdaad niet," sprak Bjork met een dunne grijns, „maar het getal der gevaarlijke trillingen is slechts mij be kend. Blijf dus op uw hoede." En met deze woorden trok hij zich terug naar zijn kisten. „Als je het mij vraagt," bromde Kappie. „zit er een lucht van bedorven oesters - dat spul. Hoe eerder we het ank r j het Toe-Voereiland uit gooien, ho„ liever." KLOETINGE. De v.v. Kloetinge organiseerde zaterdag een tournooi voor A.- en B-junioren waaraan behal ve door de organiserende vereniging werd deelgenomen door Kapelle en de Duitse club „T.U.S. Bredenscheid". Deze gasten waren reeds vrijdag in Kloetinge gearriveerd. Er werden vin nige duels op de grasmat geleverd en de toeschouwers kregen dan ook waar voor bun geld. In poule A won Kapelle zoals alge meen werd verwacht. In poule B wist Kloetinge verrassend beslag te leggen K1 netri^p "P Is; Pe voorzitter van Kloetinge reikte direct na afloop der stonden h £riiZen uit die 0-3- be te Avond, kers en lauwertakken. poult A L K»»napelle^ 1—1' Eindstand unge, 2. T.U.S. Bredenscheid; 3 Kapelle.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2