Afsluiting Grevelingen experiment en kijkspel Van laboratorium naar realiteit „Oranje zon" jubileert met hippische dag Strand bij Wilhelminadorp aanmerkelijk duurder Aankoop bungalow Axel voor ambtswoning KRIS 3£raó I Fruitweek irt Goes begint met mosselmaaltijd door Zeeland Zeeuwsch Dagblad Vragen Ernstige autobotsing bij Rilland-Bath GEEN RISICO Nieuwe methoden Rijkswaterstaat weigerde goedkeuring Kabelbaan Torens Afloop verkoping Brand in kamer van burgemeester Reconstructie van de markt Oudste inwoner Bruinisse overleden OP ZATERDAG 8 SEPTEMBER Sluiting Uitvoer van kool naar België en Luxemburg Minimumprijsregeling voor druiven MARKT RMRH in N 1 Vrijdag 17 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk 'PUSSEN Nederland en Indonesië is na moeizaam onderhandelen overeenstemming bereikt inzake Nieuw-Guinea. Het akkoord is in de vergaderzaal van de Veiligheidsraad te New York getekend. Aan een con- ilict, dat vele jaren de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië in on gunstige zin heeft beïnvloed, is thans een einde gekomen. Weliswaar moet de overeenkomst nog worden be krachtigd door de volksvertegen woordigingen van heide landen, maar men mag aannemen dat, ondanks be denkingen die wellicht in beide lan den tegen de overeenkomst of tegen onderdelen van de getroffen regelin gen zullen worden ingebracht, de parlementen hun goedkeuring aan het akkoord zullen geven. Wat Ne derland betreft, in onze volksver tegenwoordiging zal men ongetwijfeld van gedachten willen wisselen over het akkoord. Woordvoerders van diverse politieke groeperingen zullen hun visie geven op de overeenkomst en de voorgeschiedenis, doch nieuwe perspectieven kunnen niet meer wor den geopend. De meerderheid van de Kamerleden zal tot de conclusie komen dat, gelet op de omstandig heden van de laatste maanden, de Nederlandse regering niet anders te doen stond dan het door de onder handelaars bereikte akkoord te doen ondertekenen. Nederland heeft moeten bukken voor de overmacht. Er zullen mensen zijn, die zich nu de tijd van Jan Pieterszoon Coen en Mlchiel de Ruyter herinneren en zul len beweren dat wij thans in tegenstelling tot vroeger op inter nationaal terrein een natie van de zoveelste rang zijn geworden. Een dergelijke constatering mag echter niet tevens een verwijt aan de rege ring zijn. Het is niet de schuld van de ministers dat ons buitenland steeds groter wordt, maar onze betekenis, onze positie in dat buitenland voort durend afneemt. In het overleg over Nieuw-Guinea is bewezen dat machtsverhoudingen op internationaal niveau een beslis sende invloed hebben, een invloed, die sterker is dan de morele en juri dische macht van het recht. Wij heb ben dat reeds geschreven na het be kend worden van het voorlopig akkoord. Van Nederlandse zijde is gestreefd naar een zo goed mogelijke beharti ging van de belangen der Papoea's. Nederland kan thans weinig meer doen voor de bevolking van Nieuw- Guinea. Het benauwende is dat de Papoea's zelf ook weinig of niets kunnen beginnen. In de overeenkomst is bepaald dat zfj over een aantal jaren zelf kunnen beslissen over hun toekomst. Hoe zal dat zelfbeschikkingsrecht worden gerealiseerd? De Verenigde Naties zullen het 'garanderen, maar als Soekarno er een andere interpre tatie aan geeft dan Nederland be doelde? Een andere vraag: Hoe zal het met zware economische problemen wor stelende Indonesië Nieuw-Guinea tot ontwikkeling kunnen brengen? Zal de ontwikkeling van het Papoeavolk nu tot stilstand komen? En zo zijn er tal van vragen. Het is niet mogelijk er een antwoord op te geven. De politieke verhoudingen in de jonge Indonesische staat die nu in evenwicht worden gehouden door de balanceerkunst van Soekarno kunnen zich wijzigen en hoe zal dan de gang van zaken zijn? Komt er misschien op de duur toch een federatieve staat? De geschiedenis zal het leren. RILLAND-BATH. Donderdagmor gen omstreeks zeven uur is op de Kreekrakdam tussen Woensdrecht en Rilland-Bath een ernstig ongeluk ge beurd. Een autobus uit Bergen op Zoom, bestuurd door C. de G. aldaar, had 's morgens werkmensen uit Tholen naar 's Heer Hendrikskinderen ge bracht. Op de terugweg wilde de be stuurder met de lege bus op de Kreek rakdam een voor liem rijdende land- bouwtractor voorbijgaan. Plotseling echter schoot de autobus iwars de weg over. Op dat moment kwam er -uit de richting Bergen op Zoom een auto aangereden met aan !het stuur C. B. uit Roosendaal. De autobusbestuurder probeerde nog een aanrijding tevoorkomen. De auto van B. had geen uitwijkmogelijkheid en reed de autobus in de flank aan. Daar bij werd de Roosendaal-se wagen van voren geheel ingedrukt, terwijl de in zittenden in het wrak bekneld raakten. De heer B. was er wel het ergst aan toe. Hij werd zwaar aan de borstkas gewond. De andere inzittenden liepen ernstige hoofdwonden op en snijwonden door het glas. De gewonden werden naar het Algemeen burgergasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd. De auto moest worden weggesleept. De schade aan de autobus was minder erg. BRUINISSE Een brug over het Zijpe behoort nog niet tot de plannen van Rijkswaterstaat of Pro vinciale aspiraties, al was dit misschien gezien de grote verkeersdrukte van de laatste maanden toch wel gerechtvaardigd. En toch is er een plaats in Nederland waar deze brug over het Zijpe, zij het op kleinere schaal, werkelijkheid is. Maar het is daar niet te doen om de brug over het Zijpe. Men heeft in het Proeflaboratorium in de Noord-Oostpolder, het Zijpe overbrugd om vlugger van de ene kant naar de andere kant te kunnen. Van de ene kant namelijk van het het grote Delta object, dat Grevelingendam heet, en dat op kleine schaal tot in de finesses is nagemaakt in de Noord-Oostpolder, even buiten Kampen. Vroeger moest men bij het aanleggen van waterbouwkundige werken maar gissen wat er zou gebeuren als men een bepaald waterstaatkundig werk uit voerde en wie het boekje ,De oever- verdediging in Zeeland" leest (in de vorige eeuw uitgegeven) waarin over waterstaatkundige werken wordt ge schreven, staat verbaasd over de bok ken die soms geheel te goeder trouw werden geschoten. Een dijk aangelegd om de stroom te keren werkte soms zo averechts, dat de stroom het be dreigde dijkvak aanviel in plaats van de druk daarop te verminderen. Tegenwoordig neemt men geen risi co's meer. Modelbouwers maken alles op verkleinde schaal na, in het Water loopkundig laboratorium te Delft of in de Noord Oost-polder. Met de Krammerplaat in het midden ligt het gehele Grevelingengebied daar en duidelijk kan men de vloed zien op komen als een knopje wordt omge draaid. Een getijperiode van 12 uren is hier echter in een half uurtje afgelo pen. Zo is ontdekt dat de afsluiting van de Oosterschelde en het Brouwershaven- se Gat nooit zouden kunnen worden uit gevoerd, zonder dat men eerst een dam ging aanleggen in de buurt van Brui nisse. De stroombekkens van Ooster-Schelde en Grevelingen, dagelijks bij vloed ge vuld met miljoenen kubieke meters zeewater uit de Noordzee dat bij eb daarin weer terug loopt, moesten van elkaar worden gescheiden. Niet de kor tere verbinding van Schouwen-Duive- land met Rotterdam, of de vaste ver binding van Goeree-Overflakkee met de Hoekse Waard prevaleerde, maar de waterstaatkundige noodzaak. Werd in een laboratorium de afsluiting van de Grevelingen degelijk beproefd, op zijn beurt werd de Grevelingen zelf weer een object om door verschillende nieuwe methoden toe te passen, te zien of bij de grote afsluitingen deze metho den deugdelijk en zonder veel risico's zouden kunnen worden toegepast. Electri'Sche apparaten in het proefmo del geven alle Veranderingen die te wachten zijn aan, iedere caisson in het op schaal gemaakte model heeft de vorm en de grootte van een baksteen. Zoals gezegd wordt de Grevelingendam zelf ook als proefobject gebruikt. Deze dam is van zand, een materiaal dat in grote hoeveelheden in de Grevelingen zelf voorkomt. Het wordt met zandzui gers uit de bodem gezogen. Van dit zand wordt op de plaats waar de dam moet komen eerst een rug, een z.g. drempel gestort. Dit gebeurt met onder- lossers, die hun zandlading in een ogen blik kunnen lossen. Zand is natuurlijk een materiaal dat weinig weerstand kan bieden aan de stroom en moet dus beschermd worden door de een of andere afdekking. Tol voor enkele jaren gebeurde dit uitslij tend met de klassieke zinkstukken be staande uit een 40 cm dikke mat van rijshout en riet. Door deze zinkstukken te belasten met stortsteen worden deze aan de grond gezet. Nog steeds wordt deze methode gebruikt. Dat de Zeeuw- sche eilanden nog bestaan is ten dele aan deze zinkstukken te danken. Naast de klassieke methode werden in de jaren 1960 tot 1962 verschillende an dere manieren geprobeerd en wel: A. Afdekking met asfalt, waarvoor een drijvende asfaltfabriek op de Gre velingen verscheen. B. Afdekking met een dubbele laag polyaethyleen (plastic) gewapend met kippengaas. Beide nieuwe methoden blijken in de praktijk goed te voldoen, al wordt mo menteel nauwlettend nagegaan, hoe de ze afdekkingen ook in de toekomst zich zullen houden. Bij de afsluiting van de grote zeegaten kan uit de aard der zaak geen risico worden genomen. Men moet dan weten, dat een toegepaste me thode ook in de praktijk zijn deugdelijk heid heeft bewezen en deze praktijk is de Grevelingendam. De afsluiting van het Noordelijk sluit gat is een derde experiment. OOSTKAPELLE Ter gelegen held van het 10-jarig bestaan van de landelijke rijvereniging „Oranje Zon" zal op zaterdag 18 augustus een concours hippique worden ge houden op het terrein van de heer J. Maljaars, bij de hofstede „Zee duin" in Oostkapelle. Leden van verschillende rijver- enigingen uit Zeeland zullen aan de wedstrijden in dressuur en springen deelnemen. Het aantal deelnemers dat zich aanmeldde is nog niet overweldigend groot, maar minstens dertig landelijke ruiters en amazones zullen zater dag in de ringen verschijnen. Eén van de hoogtepunten voor de toe schouwers wordt ongetwijfeld het op treden van de in ruiterkringen vermaar de Lin van der Slikke uit Nieuw en St. 'Joosland. De heer van der Slikke zal met zijn „Etcetera" en „Mignon" een demonstratie dressuur verzorgen. Het concours hippique zal pas om zes uur in de avond aanvangen. Voor de Zeeuwse ruiters en amazones wordt 's middags een terreinrit geor ganiseerd, die hen door bos en duinen en langs het strand zal voeren. Met het oog op wedstrijden van die avond zal deze rit niet over al te grote afstand worden georganiseerd. Verwacht wordt dat deze ruiterdag vooral van de Oostkapelse touristische zijde belangstelling zal trekken. Om de ze reden ook werd het concours in Oostkapelle georganiseerd, temeer daar het eigen terrein van rijvereniging „Oranjezon", dat ligt bij het waterwin gebied, voor dit evenement wat afgele gen, en vooral te klein is. WILHELMINADORP. Als rijkswaterstaat niet de goedkeu ring had ontvangen van het plan van de gemeente Kattendijke voor een strand bij Wilihelminadorp zou de aanleg van dit strand aan merkelijk goedkoper zijn geweest dan thans het geval is. Tijdens de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering schatte burge meester P. J. Evers de meerdere kosten op het dubbele van de aanvankelijke begroting. Inmid dels is het strand aangelegd en op de schaarse zomerse dagen wordt er een druk gebruik van gemaakt. Een afrastering zal nog aange bracht worden en de badhokjes met toiletten, douches en garde roberuimte zijn bijna klaar. De gemeenteraad zal zich nog nader beraden op de exploitatie van het bad- strand. De gedachten gaair' uit om het strand te verpachten aan de .familie Noordhoek. Een definitieve beslissing is echter nog niet genomen. Zoals be kend weigerde Rijkswaterstaat aanvan kelijk de goedkeuring te geven om dit strand aan te leggen. Het zand voor de verwezenlijking voor dit recreatie-ob ject lag toen a.h.w. voor het grijpen, want men was nog bezig met de aanleg van de dam door de Zandkreek. Later kwam toch de goedkeuring, maaf toen was de dam klaar en was dus ook het materiaal verdwenen. Nu moest apart materiaal aangevoerd worden hetgeen de gemeente Kattendijke aanzienlijk meer geld is gaan kosten. Zelfs twee keer zoveel, zo zei de burgemeester gis teravond. Ook heeft de gemeenteraad gesproken over de inrichting van het nieuwe ge meentehuis, dat „gecreëerd" wordt uit twee woningwetwoningen. Een binnen huisarchitect zal om advies gevraagd worden. De andere agendapunten wer den vlot afgewerkt. De subsidie van het Zeeuws studiefonds werd van 5 op 10 cent per inwoner gebracht ingaande 1963. Subsidieverzoeken van het Huma nistisch thuisfront, Pro Rege, de rege lingscommissie van de Zuid-Beverlandse fokveedag, Ned. federatie van bejaar denzorg en de Bond tegen het vloeken werden afgewezen. Voorlopig zullen geen wachthuisjes voor buspassagiers worden geplaatst, omdat dit een erg kostbare aangelegenheid wordt. De bur gemeester deelde nog mede, dat de ge meente Kattendijke samen met de ge meente Goes, op de bres zal staan voor de belangen van de Goese Sas, in het kader van de aansluiting van onrenda bele percelen op het electriciteitsnet. Het is nl. gebleken, dat uitsluitend land bouwbedrijven en landarbeiderswoningen voor aansluiting in aanmerking komen. De huizen aan b.v. het Goese Sas zou den voldoende buiten de regeling val len. Tenslotte richtte burgemeester Evers hartelijke woorden van dank en afscheid tot de heren, die niet terug keren in de nieuwe raad. Dat zijn wet houder P. van Waarde, die vanaf 1939 raadslid en vanaf 1946 wethouder was, N. Meyer sedert 1949 lid van de raad en J. van Leeuwen, die met een on derbreking van 1953 tot 1958 vanaf 1945 deel uitmaakt van de raad. Ook wet houder C. Burger sprak vriendelijke woorden, waarna de scheidende raads leden ieder op hun beurt dankten voor de prettige samenwerking. pel kunnen op een veel gemakkelijker manier worden gerepareerd. Vandaar dat de caissonsluitint op prijs wordt gesteld. Daarnaast wil men de 'traditionele sluiting met steenstorting nog niet geheel prijs geven. Het grote proefobject is hier weer de Grevelingen, c.q. de afsluiting van de Noordelijke Grevelingen. Bij sluitgaten van kleine afmeting werd gebruik gemaakt van kipkarren die op smalspoor over de af te sluiten plaats werden gelegd. De kipkarladingen werden dan in het gat gestort. Dit kon niet bij de afsluiting van de Noordelijke Grevelingen en daarom werd naar een ander middel gezocht. Zo werd de idee voor een kabelbaan ge boren. Op de Krammerplaat is een enorme fundering en verankering gebouwd. Hier zal over enkele weken een stalen to ren van dertig meter hoogte worden ge bouwd. Midden in het 1-200 meter bredè sluitgat zijn vier caissons aan de grond gezet als steunpunt voor een toren van 42 meter hoogte. Het is bijna een feëriek beeld het zand te zien spuiten in de noor delijke geul van de Grevelingen. Met caissons deed men sedert 1953 verschillende ondervindingen op, maar de afsluiting met behulp van een kabel- baan werd nog nooit beproefd. In het Veerse Gat werden voor de slui ting z.g. doorlaatcaissons gebruikt. Caissons die in het sluitgat werden ge^ varen. De in de caissons aangebrachte schuiven werden neergelaten en de caissons waren waterkerend. Toch is deze sluitmethode niet zonder gevaar. Onverwachte ontgrondingen kunnen zich voordoen, waardoor de drempel waarop de caissons komen te rusten, gevaar loopt gedeeltelijk wég te vallen. De caissons komen dan op zijn minst scheef te liggen of spoelen helemaal het sluitgat uit. Bij een geleidelijke sluiting omzeilt men het risico van de caissonsluiting. Eventuele aantastingen van de drem- Op de fotqi: Een grote kraan lost materiaal bestemd voor de opbouw van een kabelbaan. nooit ergens is vertoond. De bewoners van het eiland Flakkee zitten hierbij eerste rang. Reeds nu komen iedere week meer mensen op Flakkee een kijk je naar de werkzaamheden nemen. Als straks de kabelbaan werkt zal de belangstelling ongetwijfeld vele malen groter zijn. Want een machtig staultje van technisch vernuft is dan te zien. MIDDELBURG. Notaris J. A. Jan- se de Jonge te Middelburg heeft te Oostkapelle publiek verkocht het huis en erf aan de Brouwerijweg, groot 1 are 80 centiaren, aan mevr. N. Middendorp- De Voogd te Oostkapelle, voor 2850. Inmiddels is op de vaste wal van Flakkee ook al begonnen met de bouw van de verankering voor het keerpunt van de kabelbaan. Eveneens een toren van 30 meter hoogte. Deze torens zijn de steunpunten voor de kabels die van oever tot oever over het sluitgat zullen worden gespannen. De kabels zijn 92 mm dik, elk met een breukkracht van 930 ton. In vele toeristische centra bewegen de kabels van z.g. kabelbanen. De zit jes zijn vast aan de baan gemonteerd. Bij de Grevelingen is het anders. Hier is het niet de kabel die zich ver plaatst, deze beweegt niet. Zij is alleen maar draagkabel. Langs deze draagka- bel kunnen zich gondels voortbewegen met een eigen aandrijving, met behulp van een dieselmotor van 240 pk., die te vens de kracht moet leveren voor het hijsen van het te vervoeren stortmate riaal. De gondels kunnen een mazimum snelheid bereiken van 30 km per uur. De gemiddelde snelheid tijdens de werkzaamheden zal ruim 18 km per uur bedragen. Dat is de snelheid waarmee een gewone goed doortrappende fietser over de weg rijdt. Elke gondel neemt 10 ton stortmate riaal mee. De vervoerde last kan echter niet zo maar ineens boven water los gelaten worden. De kabel zou dan op een gevaarlijke manier gaan „sprin gen". Oe lading moet dus geleidelijk gelost worden. Vermoedelijk zullen voor het vervoer en lossen stalen netten worden gebruikt. De constructie van het geheel is zo danig opgezet dat bij een harde wind tot 17 meter per seconde nog gewerkt kan worden. Verder zal bij het gebruik van de installatie een radiocommunica tie worden ingeschakeld. Voordat de ka belbaan in gebruik wordt genomen, zal deze gedurende enige tijd beproefd wor den. In het voorjaar ,van 1983 zal de ka belbaan in .gebruik worden genomefl. 's-GRAVENPOLDER. In de burge meesterskamer van het gemeentehuis is woensdag ten gevolge van schilders- werkzaamheden een begin van brand ontstaan. De typiste van de secretarie, mej. J. A. W, R. die tussen de middag „overblijft", bemerkte een sterke rook ontwikkeling in het gemeentehuis en bel de direct de brandweercommandant. Deze 'had met behulp van enkele brandblusapparaten het brandje spoedig bedwongen, waardoor veel schade werd voorkomen. AXEL. De raad van Axel zal dins dagmiddag moeten beslissen over een voor deze gemeente zeer belangrijk voorstel. B. en W. stellen namelijk voor de bungalow Zuidsingel 32 aan te kopen van de fa. F. J. Steel en Zoon te Axel voor ambtswoning voor de burgemeester. Over de huisvesting van de burge meester werd reeds uitvoerig gesproken in de raadsvergadering van 28 februari 1961. In de vergadering die een maand later gehouden werd deelde het college op vragen van raadsleden mee dat het op „dit punt" diligent was en dat men hierop nader zou terugkomen zodra zich mogelijkheden voordeden. Nu na an derhalf jaar zijn B. en W. in staat met een nader voorstel te komen. De vraagprijs voor de nieuwe bungalow is 48.300,Gelet op de grootte van de woning (ruim 600 m3), de kwaliteit en de afwerking komt de prijs het college zeer billijk voor, temeer omdat daarin ook de kosten voor centrale verwarming, het dagelijks toezicht en het architecten- honorarium is begrepen. Er is ook een garage bij de woning. Een ander voor stel dat de raad te behandelen krijgt is dat tot het verbeteren van de ver keerssituatie op de Markt en het vote ren daarvoor van de benodigde gelden. In een toelichting op het voorstel zeg gen B. en W. dat het plein gevaarlijk is voor het verkeer. Er komen vijf stra ten op uit, waarvan de meeste scherpe bochten hebben. Vaak steken auto's diagonaalsgewijs de Markt over wat herhaaldelijk kleine aanrijdingen ver oorzaakt. Verder gebeurt het parkeren op vrij willekeurige wijze, terwijl gasten bij een trouwpartij soms moeite hebben met het in- en uitstappen. Er is nu advies uitgebracht door het hoofd van de verkeerspolitie en het hoofd van de afdeling bestratingen te Utrecht. Door reconstructie van de Markt hoopt men te kunnen bereiken dat: 1. het aan rijdingsgevaar verminderd wordt, 2. liet parkeren ordelijker geschiedt, 3. het cen traal gelegen plein een heter en verzorg der aanzien krijgt. De kosten van deze reconstructie in eigen beheer zijn ge raamd op 15.900, Verder stellen B. en W. de raad nog voor tot aanvulling van de gastarieven voor grootverbruikers. Door de n.v. Phi lips wordt per 1 september 1962 gas levering gevraagd voor haar proefvesti- BRUINISSE. Te Bruinisse overleed op 92-jarige leeftijd de oudste manne lijke inwoner, de heer Adrianus van Ree. De heer van Ree woonde 62 jaar te Bruinisse. Afkomstig uit de Hoekse Waard kwam hij, toen de R.T.M. de veerdiensten op de Zeeuwsche Stromen en de verbindingen met de eilanden en Rotterdam ging exploiteren, naar Bruinisse. Als kapitein op verschillende van deze schepen was hij werkzaam tot aan zijn pensionering. Het langst was hij kapitein op de Zijpe, de veerboot die de verbinding Zijpe Anna Jacobapolder onderhield. (Ingezonden mededeling) ging te Terneuzen: De n.v. is bereid een jaarcontract aan te gaan voor een mi- nimumafname van 20.000 m3. De be staande regeling kent slechts contraeten tot afname tot 5300 m3 tegen een prijs van 16 cent. Door de geringe invloed van groter verbruik is het mogelijk voor een afname van 20.000 m3 een prijs vast te stellen van 14 cent per m3. De Provinciale Afzetcommissie voor Zeeland maakt aan de fruittelers he kend dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en geveild vanaf DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962: Early Victoria, alle maten, op 10 mm sorteren. Precose de Trevoux, 55 nam sorteren. Precoce de Trevoux, 55 mm •ifcr mM uit Voor het sluiten van het gat zal ver moedelijk stortsteen worden gebruikt. De gondels zullen op de Krammerplaat worden geladen en volgens een vaste „dienstregeling'' en stortschema het ma teriaal op de drempel brengen. Op die manier zal een stenen dam worden ge maakt met een lengte van 1200 meter. De kade die op die manier wordt ge bouwd, zal bij vloed boven het tij rei ken. De hoeveelheid stortsteen die ver werkt zal worden bedraagt in ronde ge tallen ongeveer 150.000 ton. Per uur zul len 360 ton worden gestort. De afsluiting van dit gat belooft een enorm kijkspel te worden, zoals nog GOES. Fruit en mosse len; het zijn twee woorden, die zo op het oog niet te combi neren zijn. Toch .gaat het in Goes gebeuren. Want op zater dag 8 september zal de jaar lijks weerkerende fruitweek, met als hoogtepunt het fruit- corso op zaterdag 15 septem ber, worden ingezet met een grote mosselmaaltijd. Deze maaltijd wordt aangeboden door de Goese Middenstands- centrale. Het is destijds een goede gedach te geweest van de Goese midden standers om de krachten te bunde len in de Goese Middenstandscentra le. Het is elk jaar moeilijk geweest om de middenstanders tijdens de fruitweek enthousiast te maken voor plannen. Er werden wel plannen ge maakt, maar in de praktijk kwam van de uitwerking niet veel door de geringe deelname van de midden standers zelf. Het bestuur van de Goese Mid denstandscentrale heeft voor de ko mende fruitweek het plan opgevat een mosselmaaltijd op de Grote Markt te organiseren. Zowel de be reiding als het consumeren zal in de openlucht geschieden. Daarbij zal ook voor de nodige voorraad bier worden gezorgd. Een boerenkapel uit Twente zal bovendien voor de muzikale omlijsting zorgen. Dit on derdeel van het programma belooft een spectaculair evenement te wor den. De Goese middenstanders zullen echter moeten zorgen voor de deel nemers aan deze mosselmaaltijd. Ieder lid van de middenstandsver eniging krijgt de kans om bonnen te kopen, die vrije toegang geven tot deelname aan de mosselmaaltijd. De zakenmensen 'kunnen deze bon nen uitreiken naar eigen goeddun ken aan klanten, relaties, kennissen of personeel. Ook de grote bedrijven kunnen hiervan profiteren, want zij krijgen de mogelijkheid om hun personeel op die manier een gezellige avond aan te bieden. Braderie Er staat echter nog meer op het programma. De Goese Midden standscentrale wil nl. weer proberen, na het fiasco in voorgaande jaren, toch een braderie te organiseren op donderdag 13 september op de Gro te Markt. De braderie wordt gehou den van 11 des morgens tot tien uur des avonds. Bovendien wordt op die zelfde avond een groot schutters feest gehouden, waarvoor een deel name wordt verwacht van meer dan 100 personen. Zoals gebruikelijk zal de fruitfee met haar hofdames op zaterdag 8 september op het Goese stadhuis of ficieel worden geïnstalleerd door het gemeentebestuur. Overigens is het volledige pro gramma voor de fruitweek nog niet helemaal in kannen en kruiken. Te verwachten is dat volgende week het programma bekendgemaakt kan worden. Opening zelfbedieningszaak SCHOON DUKEDe eerste zelfbe dieningszaak in levensmiddelen in Schoondijke werd gisteren door de loco- burgemeester, de heer J. de Feijter, ge opend. Hij wenste de eigenaar, de heer A. de Bart, geluk met zijn nieuwe ge heel verbouwde winkel. Verder spraken nog de heer J. M. van Baal namens de plaatselijke winkeliersvereniging en de heer van Hinte namens het Spar-con- cern in Zeeland. GOES. België en Luxemburg heb ben besloten met ingang van 17 augus tus de invoer van bloemkool en witte kool uit de E.E.G.-landen tijdelijk stop te zetten in verband met de prijsont wikkeling van deze produkten op de eigen markten. De invoer uit Neder land blijft echter toegestaan maar voor bloemkool kunnen er heffingen worden opgelegd. De hoogte hiervan houdt ver band met de Nederlandse veilingprijs. Voor witte kool zullen bij wijze van proef geen heffingen worden berekend bij uitvoer naar België en Luxemburg. GOES. Gedurende het komende seizoen zal op de Nederlandse veilin gen weer .een minimumprijsregeling gelden voor druiven. Deze gaat uit van het centraal bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland. De minimum prijs bedraagt dit seizoen 60 cent per kg. en de vergoedingsprijs bij eventue le doordraai is 50 cent per kg. Evenals het vorig jaar mogen ook thans drui ven van fabriekskwaliteit niet worden geveild maar dienen tegen een vaste prijs van 50 cent per kg ter beschikking gesteld te worden van het Centraal bu reau van de tuinbouwveilingen. Deze worden daarna aan de verwerkers door verkocht en onder hen verdeeld. Fa- brieksdruiven moeten vrij zijn van rot, praktisch geen groene korrels en uit knipsel hebben en niet te zwaar zijn aangetast door kwaad. Voor druiven welke niet voldoen aan fabriekskwali teit kan geen vergoeding worden gege ven. Jeugddienst Zonnemaire ZONNEMAIRE. Zondagmorgen 26 augustus a.s. wordt in de Nederlands Hervormde Kerk te Zonnemaire een jeugddienst gehouden waaraan het mu ziekgezelschap uit Zonnemaire muzikale medewerking zal verlenhn. De meisjes van de jeugdclub zullen zingen. De dienst begint om 10 uur. In café Ossewaarde te Wolphaarts- dijk werden door notaris M. S. Frant- zen uit Goes enkele panden publiek ver kocht. Een woomwinkelhuis met werk plaats en erf in de Lepelstraat werd voor 4511 verkocht aan dhr. W. v. d. Kreeke te Wolphaartsdijk, terwijl een woonhuis met erf in de Lepelstraat werd verkocht aan dhr. J. Goedemond te In het zwembad 't Fort te Wol phaartsdijk zijn examens afgenomen voor zwemdiploma door de heer en mevr. Wagenaar-Weijermans. Van de 37 deelnemers slaagden er 34, waarvan 23 voor diploma A, 10 voor B en 1 voor D. Geslaagd voor „Sterkstroom-mon teur" aan de Avondschool voor Tech nisch Onderwijs te Middelburg; M. J. P. A. S. Falhaber te Vlissingen, J. van der Guchte te Souburg, M. J. Koole te Vlissingen, S. A. Passenier te Domburg, A. A. Pieters te Vlissingen. GROENTE EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM, 16 aug. Oomskinderen 33—81; yellow 42—64; laxton 73172; croes 4780; czar 1,60; rode bessen 1,181,23; andijvie 24 37; sla 514; tomaten 2671; bloemkool 11 32; savoye kool 1317; stam dubb princ 3063; snijbonen 97165; bospeen 2324; prei 4250; erwten 30; kussa 212; meloen 23 118. EIERNOTERINGEN van de Coöp. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom, 16 aug.: prijsklasse 0 17 cent, 1 18c, 2 15, 3 14, 4 11 c. VEILING GOES, 16 augustus Export en Industrie veiling, Yellow Transparent KL I 75-80 87, 70-75 78, 65-70 65, 60-65 50—54, 55-60 37—39, KL II 75-80 72, 70-75 68, 65-70 56, 60-65 46, 55-60 35, II D 28, Early Victoria KL I 70-80 56, 60-70 4042, Perzikrode zomerappel: KL I 75-80 77, 70-75 80—81, 65-70 77, 60-65 57, II D 48, Beauty of Bath KL I 70-75 86, 65-70 80—82, 60-65 67—68, 55-60 58, ILD 33, Stark Earliest KL I 70-75 115—142, 65-70 106—132, 6-65 83—104, 55-60 57—73, H D 40—48, KL II 75-80 132, 70-75 107—128, 65-70 100—123, 60-65 7699, 5-60 49—59, Oomskinderenpeer KL I 55-60 95, 50-55 79—80, KL II 45—50, 47—49, II D 29, 1030.90, Yellow Transparent kroet 1113, Perzikrode zomerappel kroet 5.50, Stark Earliest kroet 5.50, Div. appels kroet 5.50, Zwarte bessen I en II 64, Dubb. pr. bonen I 66.10—67.40, II 57.90—61. Totale aan voer hard fruit 4100 kisten. Verpakt fruit: Stark Earliest KL 75-80 147, 70-75 152, 65-70 132138. Gewone veiling: Yellow transparent grof 3041, fijn 2227, Stark Earliest grof 4685, fijn 3549, Perzikrode zomerappel grof 27—61, fijn 2432, Oomskinderenpeer grof 4048, fijn 1520, Earley Laxton I 120 —161, II 50—122, grof 69—157, fabriek 34—81, gesch. 2546, val 56, Czarpruimen I 150— 175, II 68—93, grof 128—146, fabr 31—60, Ontario I 155—171, XI 92, grof 66—140, fabriek 23, Tollenaars II 2036, rijp 47, grof 2838, fabriek 1619, Eld. Blauwe II 5671, fabriek 53, Washington I 174, Perzikpruimen I 132 138, Rode bessen II 71. Per doos: Rode bes sen I 3741, II 2930, Frambozen I 6063, XI 46—56, in 22—30, Bramen I 66—69, II 53— 67, Loganbessen I 49—51, Per stuk Perziken I 14—48. ,KRABBENDIJKE EN OMSTREKEN", donderdag 16 augustus 1962. Yellow Tr. I 75-80 88, 70-75 84, 65-70 64—65, 60-65 51, 55-60 41, II 65-70 61, 60-65 50, 55-60 39, D 28, III grof 3640, fijn 2325, kroet 5. Stark Earliest I 75-80 1,38, 70-75 1,40, 65-70 1,26, 60-65 1,03, 55-60 65, II 65-70 1,08, 60-65 55-60 60, in grof 80—83, fijn 29—42, kroet 9, val 22. P. R. Zomerappel I 75-80 75, 70-75 82, 65-70 78, 60-65 66, II 75-80 74, 70-75 80, 65-70 73, 60-65 61, III grof 52—56, fijn 44, kroet 29—37, val 9—27. Early Victo ria II 70-80 55, 60-70 44, Hl grof 39. Ooms kinderen I 55-60 93, 50-55 80, II 45-50 50, D 31, III grof 4247, kroet 1625. Ontario II 1,60—1,64, III 18—68. Bramen I 58—62, II 22. Dubb. Pr. bonen I 59—60, II 53—54. Yellow verpakt II 80-85 86, 75-80 85, 70-75 8184, 65-70 6263. Stark Earliest verpakt I 75-80 1,49, 70-75 1,50—1,55, 65-70 1,46—1,49, 60-65 1,04—1,11. Industrie appels val 514. KAPELLE, 16 augustus. Marktberichten van veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle (Z.). Frambozen in kratten I 205 211, II 177; rode bessen extra 124, I 106—107, LI 5765; zwarte bessen doordr; zure morel len ontst I 63, n 53; dubb. bonen I 62.70 63.90, II 54.90—56.70, III doordr. Yellow Transp I 75-80 85, I 70-75: 77—78, I 65-70 64—65, I 60-65 52, I 55-60 40—41, II 75-80 76, II 70-75 74, II 65-70 61—63, n 60-65: 45—50, II 55-60: 33—36, lid 27—28, grof 39—44, fijn 25, kroet 15; perzikappel I 75-80: 75, I 70-75: 7779, I 65-70: 72, I 60-65: 64, II 75-80: 73, II 70-75 71—75, II 65-70 70—71, II 60-65: 63—64, Hd 48, grof 4951, fijn 39, kroet 17; early victoria I 70-80: 56, I 60-70 40—43, II 70-80: 51, II 60-70: 37, grof 34—36, fijn 23—25; stark earliest I 70-75: 141, I 65-70: 132, I 60-65: 101, I 55-60: 68, n 65-70: 102, II 60-65 85, II 55-60 59, nd 46, grof 8593, fijn 36—-51; oomskinde renpeer I 55-60 96, I 50-55 78—82, II 45-50: 46.70—48.70, Hd 30.25—30.95, grof 40, fijn 14— 15, kroet 9, val 815; appelen val 15, val-kroet 5. Verpakt fruit: Stark earliest I 75-80: 166, I 70-75: 168, I 65-70: 151; bramen p.d. I 54 66, n 45—53; rode bessen p.d. I 32, TI 25; loganbessen p.d. I 57, II 44—52; witte bessen p.d. I 24, II 15; kruisbessen p. kg I 61, n 49 57; pruimen: early laxton I 138167, II 93 111, grof 101131, fabriek 4161; czarpruim I 168—190, II 97—111, grof 117—156, fabriek 36—56; Ontario I 154—184, IT 8483, grof 72— 124, r.cl. douillins 1 136—151, grof 104, fa briek 39; tollenaars I 53, II 34; occulanen I 17; red june I 61; pruimen gesch. II 63, val 10—36. THOLEN, 16 augustus. Doré bonken 13, gewone 20.96, poters 7.80, bintjes bonken 20 21, gewone blok I 13.62, blok II 12.50—13, III 12.11, poters 5, eigenheimers gewone 16 18, aanvoer 52 ton. ST. MAARTENSDIJK, 16 aug. Dore 22,15 —18,56, bonken 12,50, eigenheimers 11,82 19,25, bonken 13,50, drielingen 8,97, bintjes 1 14.03—14.18, idem 2 10.34—13.60, bonken 2 20.5-3—2.073, idem 2 18.8214.99, drielingen 6.503.94, kriel 4.974.00, aanvoer 150 ton. Klasse 1 plantuien 14.701.924, idem drie lingen 30.82, picklers 29.48, idem rek 3.81, aanvoer 54 ton. Tarwe 3031, gerst 2628, haver 2428, kleine erwten 40—45, schokkers 4050, bruine bonen 50—60, blauw maan-» zaad 5055. H

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3