VERDERE STRIJD NIET IN BELANG VAN PAPOEA'S HOERAATJES VOOR LUNS Geen sporen van nieuwe landing vol .Handje geeft geen repatrianten moeilijkheden Bijstandswet wordt rijk sluitstuk van sociale wetgeving Op „nieuwe Van Gogh" Beroep op de Nederlanders in Nw.-Guinea Uit de kerken Jongelui verdacht van overval Graven van Hollandse Huis weer begraven AUSTRALIË PROTESTEERT NATIONAAL THUISFRONT KAN HET NU MET ACHT TON AF Ratten beten kinderen Nazi-rechters krijgen nog een kans André Regard gearresteerd PROF. DE QUAY NA ONDERTEKENING VAN AKKOORD: OVERHEID ZORGT VOOR ARMEN Donderdag 16 augustus 1962 ZEEÜWSCH DAGBLAD Pag. 6 Zelfbeheersing Beste wensen Vragen in Kamer over staatsmij n Beatrix Schip tijdelijk aan de ketting na ongeluk Militairen vragen om pin-upfoto's Militair verongelukt GERUCHTEN OMTRENT VERLOVING VAN ZWEEDSE PRINSES MINISTER-PRESIDENT DE QUAY: MOEILIJK BESLUIT strakke trekken. Het publiek kon Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG „Laat je niet koeje- neren, excellentie". Met deze eenvou dige, doch duidelijke bemoediging uit de verzamelde menigte ging minister mr. J. M. A. H. Luns gisteravond om half negen het ministerie van ver keer en waterstaat op het Binnenhof in. Hij glimlachte wat smalletjes en groette met een aarzelende beweging van de rechterhand. In de linker droeg hij de bruine leren tas met de stukken, waarover het laatste beraad van het kabinet zou gaan: de tekst van het in New York bereikte akkoord. In de laatste uren voordat dit ak koord zou worden getekend, had mi nister Luns trouwens toch al tot twee maal toe sterk in de publieke belang stelling gestaan. Zoals vroeger bij kabinetsformaties wel gebeurde, waren ook nu enkele honderden mensen samengestroomd om de ministers en staatssecretarissen te zien. Het dinsdag begonnen overleg in het kabinet werd gistermiddag om half drie voortgezet. Een warme zon scheen in de hoek van het Binnenhof toen minister Luns er achter het stuur van zijn grote zwarte auto, met naast zich staatssecretaris dr. H. R. van Houten, arriveerde. Er was enig applaus, maar toen hij was uitgestapt zwol dit aan en riep er iemand: Hiep, hiep, hoera voor een goed vaderlander! Om ongeveer vijf uur, toen hij als eerste naar buiten kwam om naar zijn departement terug te gaan, stonden er nog altijd heel wat mensen en kreeg hij weer een hoeraatje. Al dit onver wachte en vriendelijke publieke mede leven met de man die in het meest kritieke stadium van zijn politieke loopbaan verkeerde, vermocht echter nauwelijks iets te veranderen in zijn trouwens de ernst van het gebeuren wel van de gezichten van alle bewinds lieden aflezen. Het moeten gisteren en eergisteren voor de bewindslieden inderdaad slo pende dagen zijn geweest. Behalve het overleg in de vergadering van het ka binet was er ook voortdurend verbin ding met New York, vanwaar de Ne derlandse vertegenwoordiging Den Haag telkens telefonisch op de hoogte stelde van de stand van zaken bij de onderhandelingen. Het kabinet wilde blijkbaar tot op het ogenblik bij blij ven en zich terdege vergewissen van de onderdelen van de in de maak zijnde overeenkomst. De spanning bereikte een hoogte punt toen laat in de middag uit New York het bericht kwam dat daar om tien uur Nederlandse tijd de onder tekening zou zjjn. Onmiddellijk kwam er een officiële mededeling dat dit voorbarig was. Een woordvoerder zei zelfs dat er kennelijk nog „punten" waren die nog niet tot op de bodem waren geregeld. Wij hadden gelegenheid om minis ter Luns hierover zelf vragen te stel len, zijn antwoord luidde: „Ik kan me niet voorstellen dat er getekend wordt voordat het kabinet een beslissing heeft genomen, zo dacht ik tenminste". Het was toen al over zessen. Inmiddels was bekend geworden dat het beraad in het kabinet om half ne gen verder zou gaan. Dat was het beslissende beraad. Het ging over de tekst die in de tussentijd uit New York was overgebracht, de uitgebreide tekst dus die de ministerraad aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp voordat het laatste woord erover weer naar de overzijde van de oceaan zou gaan. DEN HAAG. „De Neder landse regering, beseffende, dat zij bij een gewapend conflict met Indonesië niet op steun van anderen zou mogen reke nen heeft gemeend het akkoord dat zo juist in New York is on dertekend te moeten aan vaarden. Deze beslissing is vooral ge nomen op grond van de over weging, dat bij een gewapend conflict geen sprake meer zou kunnen zijn van welke garantie dan ook voor het zelfbeschik kingsrecht van de bevolking. De regering is ervan overtuigd, dat zonder steun voortzetting van de strijd nooit in het belang kon zijn van de Papoeabevolking, noch in dat van Nederland." Aldus sprak gisteravond laat minister president prof. dr. J. E. de Quay voor radio en televisie. Het besluit tot onder tekening is voor de Nederlandse rege ring moeilijk geweest, zo zei hij. Er stonden geen Nederlandse belangen op het spel. Het ging om de toekomst van een volk, waarvoor Nederland zich ver antwoordelijk had gesteld. De Nederlandse troepen hebben met grote zelfbeheersing hun taak vervuld. Met deernis gedenk ik de jongeman nen, Papoea's en Nederlanders, die bij de volbrenging van hup taak zijn ge vallen. Toch, ondanks de grote terughou dendheid der Nederlandse troepen, spitste het conflict zich door voort durende acties van Indonesië in woord en daad toe. Er dreigde een conflict te ontstaan van grote omvang en dit voor al heeft de Nederlandse regering er toe gebracht de moeilijke beslissing van de ondertekening te nemen. Op de Nederlanders die nog in Nieuw- Guinea verblijven deed de minister president een beroep loyaal mee tte wer ken aan de uitvoering van het akkoord en loyaal te zijn tegenover de autori teiten van de Verenigde Naities en te genover Indonesische ambtenaren, die hun weik overnemen. En ten slotte, zich richtende tot de Papoea's: Ik betreur, dat het ons niet DEN HAAG. De sluiting van de staatsmijn Beatrix bij Vlodrop heeft een aantal vragen opgeroepen bij het lid van de Tweede Kamer de heer Jos Maenen (K.V.P.). Hij vraagt aan de minister van economische zaken en van volkshuisvesting en bouwnij verheid of de mensen die bij de Bea trix werkten, nu op en neer moeten gaan reizen naar hun nieuwe werk in Zuid-Limburg of dat er voor hen hui zen worden gezocht. Hij suggereert bovendien dat het tekort aan arbeiders in de imijnstreek enigszins verlicht zou kunnen worden als er extra vergunningen voor de woningbouw worden afgegeven. De heer Maenen heeft ook gevraagd of de Roerstreek niet tot probleem gebied kan worden verklaard nu de Beatrix wordt gesloten. NED. HERV. KERK: Aangenomen naar Wichmond: C. Fort- gens te Berlicum. EVANG. LUTH. KERK: Aangenomen naar Utrecht: J. Hap pee te Stadskanaal. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De recherche van het Rotterdamse politiebureau Boezem singel heeft drie jongelui aangehouden die ervan worden verdacht, dat zij vrij dagnacht in de Generaal Van der Hey- denstraat kort na elkaar een vorkhef truckrijder en een opkoper hebben over vallen. Zij mishandelden de twee mannen, maar slaagden er niet in hun slachtof fers te beroven. Beide keren waren zij in de duisternis ontkomen. De 22-jarige los-werkman K. W. J., die voor de nachtelijke uren van vrij dag geen sluitend alibi had, was de eerste die werd gearresteerd. Hij was door één van de slachtoffers herkend van een foto in het archief van de po litie. Een verder onderzoek wees uit, dat J. in de bewuste nacht op stap was ge weest met de 22-jarige metaalsorteer der F. J. S. en diens achttienjarige broer, de los-werkman L. J. S. Het drie tal is in het bureau Boezemsingel op gesloten en zal vandaag voor de officier van justitie worden geleid. CLEV1BL1AND (UPI) Een ongeluk, dat dinsdag is gebeurd aan boord van de Nederlandse Alkaïd heeft geresul teerd in het tijdelijk aan de ket ting leggen van het schip. Er is tegen de eigenaars Van Nievelt Goudriaan een schadeclaim ingediend. Joseph Lenio, een stuwadoor, werd tijdens «het lossen van het schip van 5518 ton door balken getroffen. Zijn advocaat diende onmiddellijk een claim in. A Er is echter een borg gestort van negentigduizend gulden, zodat het schip de haven van Cleveland in Ohio latei- kon verlaten. Van een onzer verslaggevers •piJNSBURG De graven van d-*- het Hollandse Huis zijn gisteren teruggekomen op de plaats waar ze zeven eeuwen geleden werden begraven. Hun skeletten rusten nu weer in Rijnsburg. Ze zijn tijdelijk ingemet seld in de voormalige oudheidkamer vlak achter het gemeentehuis, onge veer op de plaats waar van 1133 tot 1513 de kloostergang van de abdij van Rijnsburg was. De skeletten van de graven, zestien in totaal, waaronder die van Floris IV (1210-1234), Floris V (1254-1296) en Jan de Eerste (1284-1299), de laatste graaf van het Hollandse Huis, zijn in 1949 in de voormalige abdijkerk opgegra ven. Zij zijn onderzocht door dr. B. K. S. Dijkstra te Groningen, die er ver scheidene heeft kunnen identificeren. De skeletten zijn teruggebracht op gegeven is om met u samen het begon nen werk te voleindigen. Zie de toe komst tegemoet meit het voile vertrou wen in de rechtvaardigheid van uw zaak. Blijf gezamenlijk bouwen aan het welzijn van uw volk. De beste wen sen van het Nederlandse volk zullen u hierbij blijven vergezellen. HOLLANDIA Nederlandse pa trouilles, die dag eh nacht de gebie den verkennen waar in de nacht van Van onze Haagse redactie DEN HAAG De repatriëring van burgers uit Westelijk Nieuw- Guinea zal vermoedelijk geen grote moeilijkheden opleveren, zo wordt op de ministeries van binnenlandse zaken en maatschappelijk werk ver wacht. Van de circa tienduizend burgers op Nieuw-Guinea zijn er ruim tweeduizend (vrouwen en kin deren) al in ons land of onderweg naar hier. Inmiddels zijn er 1175 repatrianten in ons land aangekomen, van wie 349 door Maatschappelijk Werk zijn onder gebracht. Vanmiddag zal een toestel van de K.L.M. ongeveer negentig repa trianten op Schiphol brengen. Tachtig van hen zullen worden ondergebracht in de Willem de Zwijgerkazerne in We- zep, die voor de ontvangst van repatri anten beschikbaar is gesteld. In de nacht van zaterdag op zondag zullen drie vliegtuigen met tweehonderd men sen uit Nieuw-Guinea aan boord, op Schiphol aangekomen. De dienst Bijzondere maatschappelij ke zorg van het ministerie van maat schappelijk werk, die de ontvangst van de repatrianten verzorgt, noemt het aan tal van deze mensen „een handje vol". Organisatorisch heeft men de zaak on der de knie, voornamelijk doordat het apparaat, dat de repatriëring uit Indo nesië heeft verzorgd, nog vrijwel in tact is. De repatriëring geschiedt nu met drie chartervliegtuigen van de K.L.M. en met de Zuiderkruis. Voorts worden alle vrije plaatsen in lijntoestellen van de K.L.M. uit het Verre Oosten zoveel mo gelijk bezet door repatrianten. Dat wordt voornamelijk geregeld door de vertegenwoordiger van de dienst Bij zondere maatschappelijke zorg in Bang kok, de heer Bekelaar. Een DC-8 van de K.L.M. is door de regering gecharterd om in september en oktober 33 rechtstreekse vluchten Biak—Schiphol te maken. Daardoor kunnen 4500 mensen repatriëren. De overige 3500 zullen voor het merendeel worden gerepatrieerd met de twee ge charterde superconstellations en met lijntoestellen. Op die manier kunnen in drie weken tijds elfhonderd mensen naar ons land worden overgevlogen. Zuiderkruis De Zuiderkruis komt op 1 of 2 sep tember in Nederland aan met 580 bur gers uit Nieuw-Guinea. Het is nog niet zeker of de zg. emigrantensehepen voor de evacuatie verder nodig zullen zijn. Met de directie van Interoceaan, die de schepen beheert, is hierover nog geen afspraak gemaakt. Alle drie de schepen hebben een druk bezet vaarschema. De Zuiderkruis ver trekt 24 september met emigranten naar Australië. Op de terugweg zal zu mensen meenemen, die een bezoek heb ben gebracht aan eerder naar Australië geëmigreerde familieleden. Mocht het nodig worden dat het evacuatieschema in geforceerd tempo wordt uitgevoerd, dan kan dit schip op de terugweg al tijd nog voorrang geven aan evacue rende burgers. De Grote Beer en de Waterman va ren thans op de Verenigde Staten. De Grote Beer begint op 11 oktober aan Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De Stichting Na tionaal Thuisfront Nieuw-Guinea heeft nog zes ton nodig om het pro gramma voor toezending van ont spanningspakketten aan de militai ren in Nieuw-Guinëa te kunnen uitvoeren. Dat vertelde d^ adviseur van de stichting, de heer F. F. van Rhijn, gistermorgen op Schiphol. De voormalige directeur van de Ni- win keerde terug van een oriëntatie reis van veertien dagen door Nieuw- Guinea. Hij was erheen gereisd met zes proefpakketten. Er zijn twee soor ten: een normaal patrouillepakket err een lichtgewicht pakje, bestemd voor droppings. Het eerste zal onder meer briefkaar ten, luchtpostpapier, tandpasta, poeder, balpennen, speelkaarten, een nagelvijl tje, een schaartje, een zonnebril, siga- In het Noordhollandse Berkhout is de driejarige Keesje Huisman al spelend in een sloot achter het ouderlijk huis te rechtgekomen en verdronken. Zijn moe der zag hem enige tijd later in de sloot drijven. retten en snoep moeten bevatten. Maar ook dat had de heer Van Rhijn tij dens zijn rondreis geleerd gewaagde foto's van pin-ups. De jongens vragen er zelf om, vertelde hij. WAARDERING Het initiatief van onze krant band recorders naar Nieuw-Guinea te stu ren is bijzonder gewaardeerd. Het pro gramma van het Nationaal Thuisfront, dat eerst voor één jaar was opgesteld is nu berekend op een tijdvak van zes maanden. Daarom is er voor de uit voering van het programma geen twee miljoen gulden meer nodig, zoals aan vankelijk was begroot, maar nog maar acht ton. Daarvan is al twee ton bin nen. De eerste scheepslading komt 13 sep tember in Biak aan. Binnen tien dagen zullen er duizend pakketten per vlieg tuig worden verstuurd. Daartoe wordt een overeenkomst met de K.L.M. ge sloten. De machines die op Nieuw- Guinea vliegen zijn namelijk op de heenreis vrijwel leeg. Binnenkort vertrekt ook een door het bestuur van de stichting uitgekozen groep artiesten, aldus de heer Van Rhijn. maandag op dinsdag Indonesische transportvliegtuigen doordrongen, hebben nog altijd geen vers gelande parachutisten gevonden. In het ge bied van Merauke zijn uit de lucht enkele tientallen, op de grond lig gende parachutes gezien. Bij Kai- mana, Teminaboean en Sorong heeft men helemaal nog geen spoor ge vonden van de honderden parachu tisten, die daar „hoogstwaarschijn lijk" zijn neergelaten. De Australische regering heeft intus sen, afgaande op de Nederlandse mel ding over landingen, een krachtig pro test bij de Indonesische regering inge diend. De Australische minister van buitenlandse zaken, sir Garfeld Bar- wick, riep de Indonesische ambassa deur generaal Suadi bij zich om hem het protest te overhandigen. Sir Garfield deelde gisteren in het parlement mee dat Australië zich tot dusver had onthouden van inmenging in het Nederlands-Indonesische geschil, omdat het meende dat de onderhande lingen succes zouden hebben. De Australische regering kan echter niet begrijpen waarom Indonesië in dit sta dium nog meer troepen in westelijk Nieuw-Guinea heeft laten landen, al dus de minister. Asiel Sir Garfield liet ook weten dat de Australische regering eventuele aan vragen om politiek asiel van mensen uit westelijk Nieuw-Guinea zal behan delen op basis van de meest humani taire normen. Daar waren al bespre kingen over gevoerd tussen de Austra lische departementen van buitenlandse zaken en van immigratie. Inmiddels is bekend geworden dat kort nadat in de nacht van maandag op dinsdag zes of zeven Indonesische vliegtuigen van het type Hercules bo ven westelijk Nieuw-Guinea waren ge weest, het luchtruim ook nog is ge schonden door vermoedelijk drie In donesische jachtvliegtuigen van het type Mustang. Een onderzeebootjager van de Koninklijke Marine nam de toe stellen onder vuur en verdreef ze. Daarbij is waargenomen dat een van de Mustangs zich in dalende lijn ver wijderde. Het liet rookslierten achter. De formatie kwam waarschijnlijk van Ceram en bewoog zich in de richting van de zuidwestelijke kust van Nieuw- Guinea. Op Misool hebben Nederlandse ma riniers een speedboot en een hoeveel heid munitie en voedsel op de daar ge lande Indonesische mariniers buitge maakt. Nederlandse Neptunes verlenen de mariniers op Misool uit de lucht steun. De infiltranten, die op het eiland Was waren geland (vermoedelijk veer tig) blijken onderwijl te zijn doorge varen naar het schiereiland Onin. Daar hebben de Nederlandse strijdkrachten contact gehad met de Indonesische mi litairen, van wie er een aantal gevan gen werd genomen. DEN HAAG. Bij een verkeersonge luk in Frankrijk is gisternacht de reser ve wachtmeester J. C. Dieters (22) uit Groningen verongelukt. De dienstplichtig soldaat A. Hoogland uit Oldebroek werd gewond. Beide militairen, die met hun onder deel van La Courtine op terugweg naar Nederland waren, stonden vijf kilome ter voorbij Chalons-sur-Marne naast hun jeep om aan burgers de weg te vra gen. Ze werden door een (particuliere) tegemoetkomende auto aangereden. In een Haags ziekenhuis is gistermid dag de 67-jarige H. F. Kuling uit Den Haag overleden. Vrijdag was hij ernstig aan het hoofd gewond, toen hij met zijn fiets tegen een auto botste. Op het Gedempte Zuiderdlep in Gro ningen is de 35-jarige wielrijder L. de Beer uit Groningen onder de aanhang wagen van een vrachtauto geraakt en gedood. verzoek van de „Stichting gedenkteken Graven van het Hollandse Huis te Rijnsburg", die een gedenkteken wil oprichten waarin zij zullen worden her begraven. Dit mausoleum komt te staan tussen de kerk en het nieuwe raadhuis, dat gebouwd wordt op de plaats waar thans het oude raadhuis en een school staan. Behalve de skeletten van de man nelijke leden van het Hollandse Huis zijn bij de opgravingen in de funda menten van de abdij ook een groot aantal resten van vrouwen gevonden. Daarbij zijn zeker ook de skeletten van abdissen en andere nonnen van de abdij. De indentificatie van de gra vinnen en andere vrouwelijke leden van het huis zal daarom zeer moeilijk zijn, zo niet onmogelijk. De opgravin gen in Rijnsburg zullen worden voort gezet. Wanneer de school en ook het raadhuis is afgebroken verwacht men het hele abdij complex te kunnen bloot leggen. De opgravingen geschieden door het Instituut voor pre- en protohistorie van de Amsterdamse universiteit onder leiding van prof. dr. W. Glasbergen. Van onze parlementaire redacteur rtEN HAAG De zorg voor de ar- ■*-' men is een plicht van de over heid. Dat is de grondslag van het ont werp voor een Algemene Bijstands wet, dat minister mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé bij de Tweede Kamer heeft ingediend en dat zij beschouwt als een sluitstuk van de sociale wet geving. De armenzorg zal geen gunstverle ning meer zijn, zoals het geval was onder de oude Armenwet van 1912, die de overheid slechts opdroeg aan te vullen wat de liefdadigheid al deed. De ondersteuning aan de „bijstand- behoevenden" moet een daad van so ciale rechtvaardigheid zijn. De gemeenten zullen volgens dit ont werp de bijstand uitsluitend moeten verlenen in de vorm van geldelijke steun, afgestemd op de persoonlijke om standigheden van degene, die deze hulp nodig heeft om in zijn bestaan te voor zien of om weer overeind te komen, zo dat hij weer voor zichzelf kan zorgen. Geen grens Voor deze financiële bijstand geeft het ontwerp geen grens aan. De ver- pleegkosten van een behoeftige krank zinnige kunnen hoog oplopen. Ook is er geen bepaling dat iemand die om bij stand vraagt, pas wordt geholpen als hij eerst zijn laatste cent heeft uitgegeven. Een oud vrouwtje zal dus niet haar huisje hoeven te verkopen en een klei ne winkelier die in moeilijkheden is ge raakt, hoeft niet meteen zijn bedrjjfs- kapitaaltje of zijn voorraad aan te spre ken. Wel zal er een algemene maatregel van bestuur komen, die aangeeft tot welk bedrag tenminste moet zijn voor zien in bepaalde noodzakelijke kosten van bestaan. Deze voorziening betreft dan in de eerste plaats de mogelijkhe den, die de sociale verzekering biedt. Zo zal een „uitgetrokken" werkloze eerst nog twee jaar een beroep op bij stand kunnen doen. Buiten beschouwing blijft wat de ker kelijke of particuliere liefdadigheidsin stellingen doen, al mag het niet zo wor den dat bijstand en liefdadigheid sa men „uit het oogpunt van bijstand on aanvaardbaar" zouden zijn, zoals het wetsontwerp zegt. Groepsregeling Het ontwerp onderscheidt persoonlij ke bijstand, gezinsbijstand en groepsre gelingen. De laatste zullen afzonderlijk worden vastgesteld in de eerste plaats voor werklozen, oorlogsslachtoffers, ge- repatrieerden, Ambonezen, blinden, ge handicapten en minder validen. De dienstverlening op het terrein van maatschappelijk werk, arbeidszorg, so ciaal-cultureel werk enzovoorts wordt overgelaten aan de kerkelijke en par ticuliere instellingen. Uitdrukkelijk laat het ontwerp uitko men dat bijstand niet slechts dient om gebrek op te heffen, maar ook om ge brek te voorkomen. De bijstand moet, waar mogelijk, op het behoud of het herkrijgen van de financiële zelfstan digheid zijn gericht. Kosten van scholing, omschakeling, herscholing of revalidatie, financiële sa nering enzovoorts dienen dus als dat in bepaalde gevallen noodzakelijk is in het bedrag van de bijstand te worden opgenomen. Het is de bedoeling dat de „bijstandbehoevende" zijn zelfstandig heid zo veel mogelijk bewaart of her wint. Grotere uitkering De uitvoering van de bijstandverle ning zal, volgens het wetsontwerp, in handen worden gelegd van de gemeen telijke overheid van burgemeester en wethouders. De lasten daarvan komen evenwel geheel voor rekening van het rijk. De gemeenten zullen niet extra worden belast omdat zij hiervoor een grotere uitkering van het gemeente fonds zullen krijgen. In de nieuwe bijstandswet bestaat „Proost" zeiden mr. H. J. Rei- nink van het ministerie van O. K. en W. (links) en de Haagse wethouder Van Zwijndrecht te gen elkaar onder een schilderij van Van Gogh. Het gebeurde gistermiddag in het Haagse Gemeentemuseum waar mr. Reinink namens het Rijk het schilderij in langdurige bruikleen overdroeg aan de ge meente 's Gravenhage. Het schil derij, de Tuin van Aries, is eigendom geweest van dr. W. Moll, in leven gemeente-archi varis van Den Haag. Dr. Moll heeft het aan het Rijk nagelaten onder voorwaarde dat het ge plaatst zou worden in het Haag se museum. Aan die voorwaarde is giste ren voldaan en de beide heren op deze foto dronken er ver heugd een glas op. BRUSSEL (ANP) Twee kinderen, ondergebracht in een instelling van de openbare onderstand, het St. Elisabeths- gasthuis te Antwerpen, zijn, terwijl zij vastgebonden op bed lagen, door ratten gebeten, zo bericht het Brusselse dag blad De Standaard. Zij waren te slapen gelegd in een zaaltje, dat wegens de vervallen staat waarin het zich bevindt, ongeschikt was verklaard als inrichting voor kinder geneeskunde. „In dat zaaltje zijn ratten. Er is des nachts geen toezicht en men bindt de kinderen vast", aldus het blad. Een van de twee gebeten kinderen lijdt aan een bloedziekte, waardoor de rattenbeet een gevaarlijke wonde tengevolge had Dat kind is thans ougenomen in hel Stap- paert gasthuis te Antwerpen. geen behoefte meer aan een regeling voor de samenwerking tussen de ker kelijke en particuliere instellingen van weldadigheid en de overheid waar het gaat om financiële bijstand. De sociale raden zullen daarom verdwijnen. Het verhaal op degenen die bijstand hebben gekregen, wordt in het nieuwe ontwerp grotendeels afgeschaft. Zo zal er bijvoorbeeld geen verhaal mogelijk zijn op ouders van meerderjarigen en omgekeerd. Dat is wel mogelijk op minderjarigen kinderen of op ouders van minderjarigen. Alleen bü groepsre geling wordt daarvan afgeweken. Ook het verhaal op de nalatenschap van de echtgenoot en de gewezen echtgenoot blijft bestaan. Als de algemene bijstandswet hele maal loopt zoals de beide onderteke naars, de ministers Klompé en Veld kamp, zich dat voorstellen, zal zij 65 miljoen gulden meer gaan kosten dan de Armenwet. De Armenwet kost het rijk thans 330 miljoen gulden. Van onze correspondent BONN. Veertien hardnekkige Westduitse rechters en openbare aanklagers met een nazi-verleden krijgen nóg een kans om zich op fatsoenlijke wijze terug te trekken. Voor hen wordt een nieuwe termijn vastgesteld binnen welke zij voor tijdig om pensioen moeten vragen; doen zij het ook ditmaal niet, dan zullen zij met dwang worden ver wijderd. Volgens de nieuwe Westduitse „rechterwet"hadden rechters en openbare aanklagers, die in de nazi- tijd hadden meegewerkt aan het tot standkomen van doodvonnissen, het recht zich vóór 30 juni te laten pen sioneren. Van deze zg. gouden brug naar een fatsoenlijke en financieel zeer redelijke oude dag maakten 143 rechters en openbare aanklagers ge bruik. Veertien van de 157 die voor de maatregelen in aanmerking kwa men weigerden evenwel van hun func tie afstand te doen. Ze zijn ook thans nog rechter of officier van justitie bij een Westduitse rechtbank, ondanks hun verleden en de doodvonnissen waarvoor zij mede verantwoordelijk zijn. Onafhankelijk Het Westduitse ministerie van justi tie kan deze veertien hardnekkige lieden niet zo maar verwijderen. Er bestaat ook in Duitsland rechterlijke onafhankelijkheid. Men kan hen al leen de laan uitsturen via een wijzi ging van de Westduitse Grondwet. Het is om deze klip van de zeer om slachtige grondwetswijziging te om zeilen, dat men nu overweegt de veer tien een nieuwe termijn van enkele weken te geven. Blijven zij ook daarna aan, dan wordt eerst gedacht aan publikatie .van hun namen, waarna men aan de moeilijke parlementaire procedure van een grondwetswijziging niet zal kun nen ontkomen. Van onze correspondent PARIJS. André Régard, de oud-secretaris-generaal van het Franse gouvernement-generaal in Algiers, is de eerste leider van de nieuwe opstandige beweging van Georges Bidault, die is gearres teerd. Hij werd, naar eerst nu be kendgemaakt is, op 3 augustus in Parijs gearresteerd. André Régard die secretaris-gene raal van het gouvernement-generaal in Algiers was op de befaamde 13de mei 1958, was reeds in arrest gesteld kort na de generaaisopstand, doch werd daarop weer vrijgelaten. Kortge leden had hij zich aangesloten bij de Nationale Verzetsraad, de beweging waarvan Georges Bidault de leider is, en die in feite een voortzetting vormt van de O.A.S. Régard was door Bidault naar Frankrijk gestuurd om daar de nieu we beweging te organiseren. Hij werd gearresteerd in het huis van mevrouw Tabet te Parijs, waar ken nelijk een vergadering van de nieuwe beweging werd gehouden. Deze bijeen komst stond onder leiding van de markies de Rozières die, ten tijde van de O.A.S., in zijn kasteel van Beau- champ een recrutenschool voor de stoottroepen van de O.A.S. had opge richt. Van onze correspondent STOCKHOLM. Ondanks alle tegen spraak blijven de geruchten omtrent een verloving in het Zweedse vorstenhuis hardnekkig aanhouden. Het gaat om het derde klemkind van koning Gustaf Adolf, de 24-jarige prinses Désirée. Zij is genoemd naar de stammoeder van het huis Bernadotte. de gemalin van de eerste koning van deze dynastie De waarschijnlijke aanstaande echtge noot van prinses Désirée behoort tot de hoge adel. hij is namelijk de 27-iari«e baron Niklas Silfverschjöld, een van de rijkste grondbezitters van Zweden De familie bezit een kasteel dat in 1400 werd gebouwd en reeds tweehonderd b!?rn Bt^e °?u van de fam'üe is. Toen bed^e Jn nezlt eJ£de van ziin vader een mfi V? aIJeen de successierechten ifnoJJIiv Zweedse kronen. Zijn be- Tndfseb ng ?aat Ult naar Paarden en i"1 broer is getrouwd ril 7,?,e de este vriendinnen van de Zweedse prinsessen. Volgens een oude sage zou het slot Koberg, eigendom van de familie Silf verschjöld, eenmaal een prinses als slot- vrouwe krijgen; die tijd schijnt nu aan gebroken te zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6