NEW YORK, 15 augustus 1962 23.20 uur Nederlandse tijd: Overdracht van Nw.-Guinea na laatste uitstel nu definitief Zaterdag 0.00 u. staakt het vuren! Duits weekblad geeft nummer opnieuw uit HET AKKOORD IN VIJFTIEN PUNTEN NEW YORK - Om 6.20 uur gistermiddag plaatselijke, 11.20 's avonds Nederlandse tijd is in de vergaderzaal van de Veiligheidsraad te New York het Nederlands-Indonesisch akkoord inzake Nieuw-Guinea, gelijk tijdig door dr. Van Roijen en minister Subandrio getekend. MACHTIGING VAN PREMIER KWAM OM HALF ELF De BiltBuien Zeven miljoen bij overval geroofd Iraaks vliegtuig beschiet grens PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Na bericht in ons blad van gisteren: Zonder recensie van boek Goedewaagen Vopo omgekomen bij schietpartij VISIE VAN OE THANT TRADITIONELE VRIENDSCHAP BETERE VERSTANDHOUDING HET WEER OVERAL Powers wil scheiden Oe Thant hood champagne aan 4 5 11 De hoofdadministrateur zal regelmatig verslag uitbrengen over de vordering van de voorbereidingen voor de volks stemming. 12 De uiterste datum voor het referendum is 1969. 14 De Uno zal rechten en voorrechten in het gebied waarborgen, zoals vrijheid van woord, vrijheid van vergadering en vrijheid van beweging. 15 De kosten van de operatie zullen worden betaald door Neder land en Indonesië. JL Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs» 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Teraeuzen, ^Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een tunimum van 1, 17e jaargang no. 5130 Donderdag 16 augustus 1962 AKKOORD GETEKEND DOORNSPIJK Op de Eperweg in *t Harde onder Doornspijk is gistermid dag de 62-jarige A. van Spijkeren uit Doornspijk door een auto aangereden. Hij overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde toen de heer Van Spijkeren op zijn bromfiets het rijwielpad verliet. Waarschijnlijk heeft hij niet voldoende op het achteropko mende verkeer gelet. Aan de burgemeester van Avenhorn, mr. E. J. Diepeveen, is op zijn ver zoek met ingang van 1 oktober eervol ontslag verleend. Van onze correspondent BONN. De redactie van het Westduitse weekblad Das Parlement zal een deel van de oplaag van haar speciale num mer over ons land wijzigen. Dat geschiedt naar aanleiding van het bericht in het Algemeen Dagblad van gisteren over een lovende bespreking in dit Ne- derland-nümmer van een boek van de oud-N.S.B.'er prof. T. Goedewaagen, alias dr. Theo- dor Meursen. Das Parlament wordt uitgegeven door de Bundeszentrale für Heimat- dienst van het ministerie van binnen landse zaken in Bonn, die overigens los van welke partij ook werkt. To-t haar taak behoort het o.m. de politieke opvoeding van de Westduitse jeugd in nieuwe banen te leiden. Geregeld wijdt Das Parlament bijzondere uitgaven aan een bepaald land. Reeds geruime tijd, zo deelde ons de redactie van het blad mee, was men bezig met het samenstellen van een Nederland-nummer, hetgeen geschiedt in nauwe samenwerking met de Neder landse ambassade in Bonn. Die samen werking betrof evenwel niet de kleine open plekken die op de pagina's van het Nederland-nummer overbleven na het opmaken van de grote artikelen van vooraanstaande Nederlandse jour nalisten en hoogleraren. Voor die open plekken had men enige vrij korte boek besprekingen bestemd. TEGENZIN De medewerker van Das Parlament £ie, zoals men ons meedeelde, een meer dan middelmatige politieke vorming achter de rug heeft en o.m. voor het blad overzichten van het Europese parlement in Straatsburg schrijft, werd belast met de bespreking van het boek „Holland" van dr. Theodor Meur sen, alias prof. T. Goedewaagen, N.S.B.- secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten van 1940 tot 1943. Goedewaagen werd in 1948 tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zoals de redactie van Das Parlament ons meedeelde: „De bespreker, een man met een doctorstitel, heeft met tegenzin de recensie gemaakt, omdat reeds uit het voorwoord duidelijk was dat het hier om een schuilnaam ging, om ie mand die niet met open vizier schreef. Hij vond de inhoud van het boek van Meursen evenwel niet slecht en heeft in deze zin geschreven." NIEMAND WIST HET Waarom dan dit boek van Meur sen, dat in 1956 werd uitgegeven en waarvan in 1957 al bekend was dat het van Goedewaagen afkomstig was, was onze onvermijdelijke verdere vraag aan de redactie van Das Parlament. BERLIJN (Reuter, DPA). Bij een schietpartij aan de Oostberlijnse kant van de Britse sectorgrens is gisteren een Oostduitse grenswacht om het le ven gekomen. Het vuurgevecht had plaats in de stromende regen tussen bewakers op een uitkijktoren en een man die achter een hoop stenen op de grond lag. Volgens de Westberlijnse politie was de man op de grond een Oostduitse politieman die naar het westen tracht te te vluchten. Bij deze poging werd hij door een bewaker op de toren dood geschoten. Wordt het akkoord door de parlement en van beide landen geratificeerd en door de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties bekrachtigd, dan zal daarmee op 1 oktober het Nederlandse bestuur over westelijk Nieuw-Guinea een einde nemen. Onze correspondent Arnold Vaz Dias telefoneerde ons gister avond uit New York; De zitting begon om 6.07 uur. Zij werd ingeleid met een korte rede van de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant. Hij ver heugde zich erover dat beide regeringen bereid waren geweest „de kwestie-Nieuw-Guinea of Irian Barat" door vreedzame onder handelingen te regelen, in een geest van geven en nemen. Als gevolg daarvan, zo meende hij zal niet alleen een ontspanning intreden in dit gebied, maar ook een nieuw gevoel van waardering en vertrouwen tussen beide regeringen groeien. Hij noemde het een goed voorteken dat met het ondertekenen van deze overeenkomst de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen zullen worden hervat. Hij zei er zeker van te zijn dat deze toekomstige betrekkingen de vriend schappelijkheid en hartelijkheid zullen krijgen, die de onderhandelingen hebben gekenmerkt. Oe Thant noemde het een bijzonder kenmerk van de overeenkomst dat de Uno thans voor het eerst in haar geschiedenis tijdelijk gezag zal uit oefenen over een groot gebied. Ook is het nieuw dat de kosten hiervoor niet door de leden van de Verenigde Naties maar alleen door de twee betrokken landen zullen worden gedragen. Hij sprak de hoop uit dat zijn taak, de taak van de Uno bij het besturen van het gebied zal worden vergemakkelijkt door nauwgezet vasthouden, door beide regeringen aan letter en geest van de getroffen overeenkomst. Hij deed een ernstig beroep op hen om ten volle met hem daartoe samen te werken. Minister Subandrio zei dat het Indonesische volk het huidige moment als een zeer belangrijke nationale gebeurtenis beschouwt. De Indonesische eenheid is hersteld, de Indonesische revolutie is voltooid, aldus Subandrio. Subandrio wenste dr. Van Roijen, mr. Schürmann en alle leden van de Nederlandse delegatie geluk met het succes van deze overeenkomst. Hij wilde zijn waardering uitdrukken voor de voortdurende oprechtheid waar mede zij de problemen die men bad behandeld hadden benaderd. Hij eindigde zijn rede aldus: Nu deze overeenkomst is ondertekend en de Indonesische eenheid is gecompleteerd hoop ik ernstig dat de traditio nele vriendschap lussen Indonesië en Nederland kan worden hersteld. Dr. Van Royen wees er in het bijzonder op dat bij de lange en soms moeilijke onderhandelingen, die aan de overeenkomst zijn voorafgegaan, de Nederlandse delegatie niets zwaarder heeft gewogen dan het lot van de 700.000 Papoea's. De Nederlandse regering is zeer gehecht aan het welzijn van de Papoea s. Daarom heeft Nederland grote waarde gehecht aan het opnemen in de overeenkomst van bepalingen die een verdere politieke, economische en culturele ontwikkeling van het gebied en van zijn bewoners en voor de Papoea's, onder actief toezicht van de Uno een wezenlijk vrije toekomst keuze waarborgen Het is moeilijk gebleken om de Nederlandse en Indonesische gedele geerden samen te brengen aldus dr. Van Royen, „maar toen wij eenmaal rondom de conferentietafel hadden plaats genomen, bevonden wij dat de Indonesische delegatie en wijzelven gelijkelijk in alle ernst er naar streef den om tot een vreedzame oplossing van ons geschil te komen." Het oordeel van de geschiedenis zal afhangen, zei dr. Van Royen, van de manier waarop de bepalingen van de overeenkomst in praktijk zullen wor den gebracht. De hele wereld zal ons hierbij gadeslaan. Dr. Van Roijen zei tot slot: De grondvesten zijn thans, naar wij hopen, gelegd voor een betere verstandhouding en tenslotte een gelukkiger en vruohtdragender verhouding tussen onze beide landen en onze beide volken. De toetssteen zal onze wederzijdse goede trouw zijn en onze voortdurende pogingen om de bepalingen van de overeenkomst uit te voeren. Naast de secretaris-generaal zat, aan zijn rechterhand, de heer Bunker en naast deze Subandrio en generaal Hidajat. Links van Oe Thant zaten dr. Van Roijen en, mr. Schürmann. Bij de ondertekening van de verschillende stukken heerste diepe stilte, maar toen eindelijk Oe Thant met een slotwoord nogmaals de beide delegaties had gelukgewenst brak op de publieke tribune een spontaan applaus los. Er waren voor zover was na te gaan geen Papoea's bij de zitting aanwezig. Het heeft tot het laatste ogenblik gespannen om de ondertekening van het akkoord. Aanvankelijk was de ondertekening vastgesteld op vijf uur 's middags plaatselijke tijd. Slechts een paar minuten voor het zover was werd aangekondigd dat de tekening een uur was uitgesteld. Minister Subandrio en de voornaamste leden van zijn delegatie waren toen de vergaderzaal van de Veiligheidsraad al binnen gegaan. Toen hij binnenging had hij nog tegen samengedromde verslaggevers gezegd: „Er is een overeenkomst. Wij zullen tekenen." Voor verder nieuws over de gebeurtenissen voor en na de onder tekening van het akkoord zie men pag. 3. 4L Ons bericht van gisteren De uitgeverij Glock und Lutz in Neurenberg geeft al enige jaren lang een serie uit genaamd Geistige Lander- kunde, Kultur der Nationen, waarin allerlei landen uitvoerig worden be handeld. Anderhalf jaar geleden be loofden wij de uitgeverij het boek van Meursen, dat over Nederland ging, en dat wij niet kenden, te bespreken in ons speciale Nederland-nummer dat wij toen aan het opzetten waren. Niemand van ons, aldus de redactie van Das Parlament, ook de bespreker niet, heeft geweten wie achter de schuilnaam Meursen stak. VEEL NAVRAAG Het is wat tragisch voor de redactie van Das Parlament, dat het speciale nummer over ons land overigens voor treffelijk in elkaar zit met bijdragen van formaat, waarin ook zeer open hartig over de Duits-Nederlandse be trekkingen wordt geschreven. De re dactie kan de exemplaren die aan haar abonnees en relaties per post zijn ge stuurd niet meer terugvragen. Zij zal evenwel de vier pagina's, waarin o.m. de bespreking van het boek van Goe dewaagen staat, over laten drukken en het Nederland-nummer dan opnieuw uitgeven. De navraag naar exemplaren, zo ver zekerde men ons, is steeds bijzonder groot, speciaal van scholen, jeugd organisaties en het buitenland. Ook enkele honderden exemplaren voor de Nederlandse ambassade in Bonn zul len op »1eze wijze worden verzorgd, d.w.z. zonder de bespreking van het boek van Goedewaagen. De weersverwach ting van het K.N. M.I. in De Bilt, gel dig tot vanavond: Wisselend be wolkt met plaat selijk enkele bui en. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Weinig verande ring in tempera tuur MIESJE: Allemaal akkoord? 17 aug.: zon op 5.26, onder 20.02; maan op 21.09, onder 07.16. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Athene Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon weer wind max.t. n.sl. regen stil 17 0.2 zw.bew. stil 18 0 h.bew. ONO 17 1 regen ZO 15 0.1 regen ONO 13 3 zw.bew. WZW 19 1 onweer WZW 22 0 l.bew. ZW 21 0 regen W - - h.bew. WZW 24 0 onbew. W 24 0.3 regen stil 25 6 h.bew. N 27 0 regen NW 25 27 l.bew. ZW 24 0 onweer ZW 25 6 regen Z 25 13 l.bew. z 21 1 zw.bew. W 26 4 zw.bew. WNW 34 0 regen stil 26 3 onbew. N 33 0 l.bew. stil 34 0 zw.bew. W 27 0 onbew. WZW 32 0 h.bew. ZW 35 0 onbew. NNW 26 0 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Om half elf gisteravond heeft prof. De Quay de Nederlandse ambas sadeur dr. Van Roijen gemach tigd het akkoord met Indonesië te ondertekenen. Een half uur later was de bijzondere verga dering van de ministerraad be ëindigd. Pas in de loop van de avond had de regering „ontbrekende gegevens" ont vangen. Toen die binnen waren was de volledige tekst van het verdrag in het bezit van de regering gekomen. Toen de ministers in de stromende regen naar buiten kwamen, werd mi nister Luns vanuit de menigte toege roepen: „Volhouden!" WASHINGTON (Reuter, AP). Fran cis Gary Powers, de U-2 piloot die in mei 1960 tijdens een verkenningsvlucht boven de Sowjetunie werd neergescho ten, heeft gisteren een eis tot echtschei ding ingediend. Hij beschuldigde zijn vrouw Barbara van wreedheid en ge regeld gebruik van verdovende midde len. Het echtpaar heeft geen kinderen. Powers werd op 10 februari door de Russen uitgewisseld tegen de Sowjet- spion Rudolph Abel. rvéMwSSm NEW YORK. Tegelijk met de ondertekening van het akkoord is een wapenstilstands regeling tussen Nederland en Indonesië vastgesteld. Het vuren zal in de nacht van Vrijdag op Zaterdag om 12 uur worden gestaakt. Er verloopt tussen het tekenen van het ak koord en dit „staakt het vuren", een periode van enkele dagen. Dit is noodzakelijk omdat alle, ook de vooruitgeschoven posten op de hoogte moeten zijn. De regeling houdt bovendien in, dat na de nacht van vrijdag op za terdag geen versterkingen meer zullen mogen worden aangevoerd. Geregeld wordt ook het verblijf van infiltranten, die nog vrij in Nieuw- Guinea rondzwerven. Hun bevoorra ding zal geschieden onder de vlag van de Verenigde Naties. Krijgsgevange nen zullen naar Indonesië worden af gevoerd. VLAG NEER De naleving van de regeling zal worden gecontroleerd door de staf der Verenigde Naties onder toezicht van de secretaris-generaal. In een nieuw memorandum is over het hijsen van de vlaggen het volgen de gezegd: Als de Uno op 1 oktober het beheer over Westelijk Nieuw-Guinea overne men, zal de Nederlandse vlag worden gestreken, daarna zal de vlag van de Uno worden gehesen en onmiddellijk daarna zal de Nederlandse vlag weer omhoog gaan. De beide vlaggen zul- WASHINGTON (UPI) Een bende die was bewapend met machinepistolen heeft dinsdagavond in Plymouth (Mas sachusetts) een wagen van de Ameri kaanse posterijen beroofd. De rovers maakten zestien zakken met geld buit ter waarde van twee miljoen dollar (ongeveer zeven miljoen gulden). De bende bestond uit ten minste vier man, van wie er een het uniform van een politieman droeg. De postauto was op weg naar Boston toen die omstreeks acht uur 's avonds werd ingehaald door een sedan. Enkele minuten nadat de sedan was gepas seerd verscheen er een politieman op de weg, die een stopteken gaf. Voordat de bewakers, die in de post auto meereden, de list hadden door zien, sprongen de bandieten te voor schijn, die machinepistolen op hen richt ten. Vier bandieten, onder wie de man in politie-uniform, stapten in de post auto en reden weg. De bewakers ver telden later aan de politie dat de post auto driemaal stopte. Elke keer werden enkele zakken geld overgeladen op an dere auto's. De zeventigjarige wielrijder A. Jagt- man is gisteren in het Wilhelminagast- huis te Amsterdam overleden aan de verwondingen, die hij de avond tevoren bij een aanrijding met een taxi op het kruispunt Rooseveltlaan-Maasstraat had opgelopen. Deze handtekening maakte een einde aan het tuaalf en een half jaar oude conflict tussen Neder land en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea. Een ernstige dr. Van Roijen tekende namens de Nederlandse regering. Tevoren had hij nog eens overduidelijk de aan dacht gevestigd op de Nederlandse zorg voor het lot van de Papoea's. (Telefoto) ANKARA (Reuter) Twee straalja gers van de Iraakse luchtmacht heb ben gisteren een Turkse grenspost be schoten, waardoo-r een politieman om het leven is gekomen. Volgens het Turkse ministerie van buitenlandse zaken duurde de beschie ting een 'half uur. De grenspost ligt zes kilometer van d:e Traaksè grens af. Bij de Iraakse ambassade in de Turkse hoofdstad is een krachtig protest inge diend. len tezamen wapperen tot 31 decem ber. Daarna zal de Nederlandse vlag wor den gestreken en worden vervangen door de Indonesische, die dan tot 1 mei samen met de vlag van de Uno zal wapperen. Op die datum zal ten slotte de vlag van de Uno omlaag gaan en zal de Indonesische vlag overblij ven. NEW YORK (UPI) Secretaris generaal Oe Thant heeft gisteravond na het ondertekenen van het akkoord de Nederlandse en Indonesische on derhandelaars een champagnefeest aangeboden. De bijeenkomst werd ge houden in de flat van de heer Thant in het V.N.-hoofdkwartier. De hoofdpunten van het akkoord zijn: Ratificatie door de twee regeringen tegen medio september en voorlegging van het akkoord aan de Assemblee van de Uno. 2 Overdracht van het Nederlands gezag aan het tijdelijk uitvoe rend gezagslichaam van de Uno op 1 oktober. 3 Samenstelling van het Uno-bestuur in het gebied. n i Benoeming van een hoofdadministrateur van de Uno in weder zijds overleg. Troepen van de Uno zullen gebruik maken van de bestaande politiemacht van westelijk Nieuw-Guinea. Vervanging van hoge Nederlandse ambtenaren door adminis trateurs van de Uno. Overdracht van het gezag op 1 mei aan Indonesië. g Tegen die tijd worden de troepen van de Uno vervangen door Indonesische. 9 Een klein aantal deskundigen van de Uno blijft na 1 mei in westelijk Nieuw-Guinea. 10 Het werk van deze deskundigen zal adviserend van aard zijn. Zij zullen ondergeschikt blijven aan de fungerend secretaris generaal. 1 3 hoofdadministrateur zal rapport uitbrengen over het resul taat van de volksstemming.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1