LANDING ZONDER NEUSW1EL Zes jaar lijdensweg van krot naar krot Kennedy: verlaging van belasting niet voor begin 1963 Den Haag kan voor Zoetermeer geen contingent missen Soblen blijft voorlopig in Engeland Toeters jaagden poema niet uit struikgewas WONINGELLENDE IN KAATSHEUVEL GEDULD KREEG NOG GEEN j BELONING Moment tussen leven en dood „Geen slavernij voor Papoea's" Gröpper volgt Kroll op mt ve/tge SUIL HALEN! Champagne onder Mont-Blanc na laatste explosie Expansie bleef bij anderen achter VENLO DREIGT IN BLERICK TE VERLIEZEN Straf verminderd tot geldboete Fietsivagentjes voor Indonesië belediging AMBASSADEUR IN MOSKOU Nederlander in Tirol bij baden verdronken Klacht over overvol asiel in Delft MAN ONDER AUTO In Nieuw-Guinea contant betalen DUITSER VERDRONKEN Woensdag 15 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. S Van een onzer verslaggevers J^AATSHEUVEL In Kaatsheuvel, het drop met luxueuze vakan tiebungalows, zijn schrille tegen stellingen op woongebied tot een weerzinwekkende climax gekomen. Het gezin L. de Vaan (man, vrouw en vier kinderen), dat nu al zes jaar van het ene krot naar het an dere verhuist, werd gisteren met de sterke arm al tegenstribbelend in een nog erger hok ondergebracht. Maandag werd de familie De Vaan krachtens een rechterlijk von nis uit een onbewoonbaar verklaar de woning op straat gezet. De man betrok gisternacht, gehuld in een deken, in een crapaud de wacht bij zijn schamele huisraad; giste ren kwam van hogerhand het be vel dat hij met zijn meubels van de straat moest worden verwij derd. Daar volgens wethouder G. Groot zwagers geen beter huis ter be schikking is voor dit gezin, moest het „tijdelijk" in een nog slechtere woning worden ondergebracht. Een huis, waarvan de president van de rechtbank te Breda, mr. J. K. Schel'lenbach, in zijn vonnis zegt dat het in zo'n staat van verval verkeert dat het voor menselijke bewoning niet meer in aanmerking komt. MET GEWELD Overigens stelt de president in dit vonnis vast dat de heer iDe Vaan te recht weigert dit huis te 'betrekken, maar deze rechterlijke uitspraak ver hinderde niet dat de familie De Vaan met geweld in het huis werd gezet. Arbeiders van de gemeente hebben onder toezicht van de politie de op straat gedeponeerde meubels het bouwvallige huis binnengebracht. Het rechterlijk oordeel over deze huisves ting van een gezin met vier kinderen gewaagt verder van een gebrek aan goede trouw bij de gemeente. Wethouder Grootzwagers, die ons namens de burgemeester te woord stond omdat burgemeester Van der Heyden met vakantie is. zei dat het tijdelijk karakter van deze huisves ting helaas nogal wat ruim moet wor den genomen. Het meer dan zeventig jaar oude dorpshuisje is inderdaad nogal bouwvallig. Wegens brandge vaar mag er niet meer in worden ge stookt en de Provinciale Dienst van Volkshuisvesting is van mening dat het huis onmiddellijk onbewoonbaar moet worden verklaard. GEMAKKELIJK PRATEN De wethouder meent echter dat de Provinciale Dienst van Volkshuisves ting gemakkelijk praten heeft. Zodra Kaatsheuvel een extra toewijzing zou krijgen voor huizen die in de plaats van de krotten kunnen worden ge bouwd. zouden deze krotten direct wor den afgebroken, zo zei hij. Nu is de toewijzing van nieuwe woningen zo ge ring dat de daaraan verbonden eis tot krotopruiming het aantal te bouwen huizen overtreft. „Op die manier hou den wij steeds enkele gezinnen over als er nieuwe huizen zijn gebouwd en het verplichte aantal krotten is afge broken", zei wethouder Grootzwagers. Hij meent dat het gezin De Vaan het slachtoffer is van dit woningbeleid. In Kaatsheuvel vindt men het overi gens opvallend dat het telkens het ge zin De Vaan is dat net geen behoor lijke woning aangeboden krijgt. Dat is Geen glorieus slot na een lijdensweg van zes jaar van krot tot krot. De „nieuwe" woning voor het gezin De Vaan. nu al zes jaar lang het geval. Het ge zin is een lange lijdensweg gegaan van krot naar krot. Nu is de man dit ge sol moe geworden en heeft hij giste ren botweg geweigerd het krot dat hem is aangewezen te betrekken. Hij beroept er zich daarbij op dat zijn kinderen al 25 maal in een ziekenhuis moesten worden opgenomen om bij te komen van de ontberingen die zij in vorige krotten hebben geleden. Ook zijn vrouw is ziek en zelf raakt de man in een overspannen toestand. VERZET Hoewel hij gisteren verzet pleegde tegen de politie, toen de mannen van gemeentewerken zijn eigendommen te gen zijn zin het bouwval binnendroe gen, toonde de politie begrip voor de moeilijke omstandigheden van de man. Inwoners van Kaatsheuvel hadden zich gisternacht over de op straat ge zette kinderen ontfermd. De moeder van het gezin kreeg tijdelijk onderdak in de pastorie. De heer De Vaan zegt verbitterd geen geloof meer te hechten aan toe zeggingen dat ook deze allerongelukkig ste huisvesting maar tijdelijk zou zijn en dat hij weldra voor zijn gezin een behoorlijk huis zal krijgen. Diezelfde toezegging is hem al jarenlang ge daan, ook toen hij een krot betrok on der toezegging van de gemeente dat hij slechts zes weken in dat huis zou hoeven te wonen. Daarna zóu een nieuwe woning ter beschikking komen. GEEN HVVR De zes weken groeiden uit tot drie jaar. Toen stortte het krot gedeelte lijk in en moest het gezin de wijk ne men naar een ander krot. Dit pand, waarin zij tot eergisteren hebben ge woond, moet worden afgebroken. De eigenaar heeft de familie De Vaan er, zonder een cent huur te willen accep teren, zo lang mogelijk in laten wo nen. Toen echter nog steeds geen be tere huisvesting voor het gezin in het vooruitzicht kwam, vroeg de eigenaar de heer De Vaan het pand te verlaten, omdat het voor de komende nieuw bouw dringend moest worden afgebro ken. Toen de heer De Vaan weigerde vroeg de eigenaar de rechter een be vel tot ontruiming. De president van de rechtbank te Breda ging zich persoonlijk van de omstandigheden in Kaatsheuvel op de hoogte stellen, voordat hij tot de uit spraak kwam dat het krot, dat door de gemeente als woning was aangewe zen, aan geen enkele voorwaarde tot menselijke bewoning voldoet. Overi gens zag de rechter zich verplicht de eis tot ontruiming in te willigen. Grote stofwolken en hoog op spattende vonkenregens mar keerden de landingsbaan waar op een straalpassagiersvliegtuig van de Westduitse Lufthansa een noodlanding uitvoerde, na dat de piloot had gerapporteerd dat het neuswiel van het toestel vastzat. Brandweerwagens en ambulances, die onmiddellijk na de melding van de piloot dat hij een noodlanding zou uitvoe ren waren uitgerukt, reden langs de landingsbaan gelijk op met het toestel om op alles voorbereid te zijn. De piloot hield zijn vliegtuig zo lang mo gelijk op de achterwielen. Hij remde af door de motoren in de achteruitpositie te schakelen. De passagiers konden onge deerd door een achteruitgang uitstappen. Er ontstond geen paniek. Een van de stewardes sen liep verwondingen op toen zij zich langs een ontsnappings luik omlaag liet glijden en met haar naaldhakken bleef haken. Zij werd met rugklachten naar het ziekenhuis gebracht. DJAKARTA (AP). Indonesië heeft met de NSU-Motorenwerke te Neckars- ulm in West-Duitsland een contract ge tekend voor de assemblage in Indonesië van kleine personenwagens en bestel auto's. Over twee jaar zal met de pro- duktie kunnen worden begonnen. De jaarproduktie zal tienduizend wagentjes zijn. Het contract past in het programma tot uitschakeling van de duizenden bet- jaks driewielige fietswagentjes voor het vervoer -van mensen die nü het verkeer in de steden belemmeren. Vol gens president Soekarno is de betjak bovendien „een belediging voor de waardigheid van Indonesië." De wervelstorm Opal heeft aan zeven Koreaanse vissers het leven gekost, twaalf scheepjes worden vermist. Buurtbewoners hadden een briefje op de deur van de krotwoning geplakt. „Wegens vakantie gesloten. Het feestcomité", luidde de tekst. WASHINGTON (A.P.) President Kennedy heeft maan dagavond het idee van een on middellijke verlaging van de vennootschapsbelasting ter on dersteuning van de economie Brief aan Koningin DEN HAAG. „In grote zorgen en geestelijke nood" heeft de vereni ging van Papoea's in Nederland Kobe Oser een brief aan de Koningin geschreven, waarin zij zich beklaagt over de onderhandelingen met Indo nesië over de overdracht van Neder lands Nieuw-Guinea. De Papoea's vragen „de fatale uitwerking daar van alsnog te willen stuiten". Zij begrijpen wel dat Nederland in een overmachtspositie kan komen te verkeren, maar toch vragen zij of ko ningin Juliana nooit goed wil vinden dat een uitweg wordt gekozen die in wezen betekent dat de Papoea's worden uitgeleverd aan een vreemde mogend heid. Die uitlevering zou „door ons volk in Nieuw-Guinea naar zijn diepste over tuiging worden afgewezen als een ramp. die met slavernij op één lijn moet wor den gesteld". In een telegram aan de ministerraad hebben gisteren vertegenwoordigers van enkele organisaties en twee Kamerleden gevraagd de besprekingen met Indo nesië, „die wezenlijk een capitulatie zijn", at te breken. De Nederlandse houding koerst regelrecht naar verraad van de Papoea's en een grove onder mijning van de internationale rechts orde, aldus het telegram. Het was ondertekend door de heren Ritzema Bos namens het Comité Zelf beschikking Nieuw-Guinea, Hekkert na mens de organisatie van Brabantse K.V.P.-jongeren, Van Kampen namens het Veteranen legioen Nederland, Buiten namens de stichting Door de Eeuwen Trouw, het lid van de Eerste Kamer de heer Reijers (c.h.) en het Tweede- Kamerlid Van Rijokevorsel (kath.y.). van de hand gewezen. Hij zeg de echter toe het Congres in spoedzitting bijeen te zullen roepen als de Amerikaanse economie later in het jaar een plotselinge sterke daling mocht vertonen. Kennedy sprak het Amerikaanse volk toe via radio en televisie van zijn werk kamer in het Witte Huis uit. Het was zijn eerste rede voor radio en televisie sinds hij de bevolking in maart op de hoogte bracht van zijn besluit om de kernproeven te hervatten. Kennedy verduidelijkte zijn betoog met tal van cijfers en grafieken. Er is voor de Amerikaanse economie op het ogenblik geen acuut gevaar dat een belastingverlaging op staande voet kan rechtvaardigen, zo zei Kennedy. Hij gaf wei toe dat de belastingen in de Verenigde Staten op het ogenblik te hoog zijn met als gevolg een remmen de werking op de economische expan sie. Het is echter noodzakelijk het juis te tijdstip voor een verlaging van de belasting te kiezen en het ziet er naar uit dat 1 januari 1963 een betere da tum is. Kennedy liet grafieken zien waaruit bleek, dat het dieptepunt van de re cessie, die in de Verenigde Staten aan de gang was toen hij in januari 1961 zijn ambt aanvaardde, reeds lang ach ter de rug is. Het bruto nationale pro- dukt is met 10 procent gestegen, de industriële produktie met 16 procent, de lonen en salarissen met 10 procent en de winsten van het bedrijfsleven met 26 procent. Het aantal werklozen is met 23 procent gedaald. In vergelijking met andere landen echter heeft de economische ontwikke ling in de Verenigde Staten vijf jaar lang stilgestaan. Daarom deed hij een beroep op het volk om mee te werken aan een programma ter bevordering van de groei van de Amerikaanse eco nomie, dat uit de volgende vijf punten bestaat. j Investeringsaftrek om de aankoop van moderne machines door het bedrijfsleven aan te moedigen. 2 Een wetsontwerp om jonge mensen arbeidskansen te geven, zoals het te werk stellen in bossen en parken. 3 Uitbreiding van de werkloosheids uitkeringen. 4 Een verlaging van de tarieven om de export te bevorderen en het Amerikaanse bedrijfsleven te laten delen in de kansen, die de Europese gemeenschappelijke markt biedt, c Financiële hulp aan instellingen voor hoger onderwijs. In 1970 zullen twee maal zo veel jonge mensen hoger onderwijs willen volgen als in I960. Van onze correspondent BONN De Westduitse regering heeft aan de Sowjetunie het agré- ment gevraagd voor de opvolger van Kroll, de huidige Duitse am bassadeur in Moskou. Hoewel het niet gebruikelijk is de naam_ van een opvolger te publiceren vóór de officiële toestemming van het an dere land is gegeven, is het duide lijk dat Kroll zal worden opgevolgd door Gröpper, een hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn. Rondom de soms wat eigenzinnige en zeer zelfstandige Kroll is nog al wat te doen geweest. Hij werd vorig jaar genoemd als de man die in Mos kou dank zij zijn kennis van het Russisch en zijn goede persoonlijke betrekking met Kroesjtsjef op eigen houtje politiek bedreef. In het afge- looen jaar nam de regering te Bonn he't besluit Kroll terug te roepen om dat er veel kritiek op zijn optreden was geuih Hij wordt in de herfst bij zonder adviseur voor Oosteuropese zaken bij het ministerie van buiten landse zaken te Bonn. Expert Gröpper is op het ogenblik plaats vervangend chef van de afdeling Oost- Europa van dat ministerie. Hij wordt gerekend tot de beste experts op het gebied van Oosteuropese en Russische aangelegenheden. Hij heeft al eens ge werkt op de ambassade van de Bonds republiek in Moskou. Hij spreekt, ge lijk Kroll, vloeiend Russisch. PLANSEE (Oostenrijk) Een Neder landse toerist, de 29-jarige H. van Tyl uit Eindhoven, is gisteren in de Plansee verdronken. Hij was met enkele land genoten, met wie hij zijn vakantie in Pflaoh, Tirol, doorbracht, gaan zwem men. Van Tyl waagde zich te ver en werd door de stroom gegrepen. Zijn metgezellen trachtten hem tevergeefs te redden. (Ingezonden mededeling) w w1 NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Van onze correspondent DARIJS De operatie-Poema op het eiland Ré is geëindigd in een grote teleurstelling; het dier is niet gevonden. Het zoeken is ge staakt. De twee detachementen ter ritoriale politietroepen zullen naar het vasteland terugkeren, evenals het circus. Gistermorgen om- zeven uur waren vijfhonderd bewoners en vakantie gangers met ketels, oude benzineblik- ken, ratels, toeters en al wat maar lawaai kon maken erop uit getrokken om de poema (die op 4 augustus uit een circus was ontsnapt) op te jagen. Zij werden vergezeld door ongeveer honderd man territoriale politie met karabijnen en machinepistolen. Het gezelschap was in drie groepen ver deeld en trok van drie verschillende punten van het eiland in de richting van Barola, waar het hakhout en struikgewas het dichtst was en waar men vermoedde dat het dier zich op hield. Enkele hefschroefvliegtuigen namen ook deel aan de opsporing. In scheer- vluchti vlogen zij over wijnvelden en struikgewas. Tegen tien uur vonden de groepen elkaar terug in de buurt van Barola waar men gezamenlijk het Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het gemeentebe- stuur van 's-Gravenhage voelt er niets voor om in de eerstko mende jaren een' deel van het Haagse woningbouwcontingent af te staan voor de uitbreiding van Zoe termeer. Zoetermeer heeft opdracht gegeven tot het ontwerpen van een structuurplan waarmee men wil bereiken dat de gemeente uitgroeit tot een stad van honderdduizend inwoners. Zoetermeer is daarbij uitgegaan van de gedachte dat Den Haag een deel van zijn woning bouwcontingent zal afstaan. Volgens het pre-advies over de Haagse agglomeratie, dat B. en W. van 's-Gravenhage aan de gemeente raad hebben uitgebracht, is Den Haag dat voorlopig niet van plan. Den Haag kan het ook moeilijk doen, omdat de contingenten die de gemeente krijgt toegewezen, steeds kleiner worden. Voor 1962 kreeg de kleine Haagse agglomeratie (Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Leidschendam) vergun ning voor 1009 woningwetwoningen, tegen 2000 voor Den Haag alleen in 1958. Den Haag heeft thans nog grond beschikbaar voor de bouw van rond negenduizend woningen. Zo lang de contingentering niet wordt verbeterd en blijkens recente uitlatingen van de minister van volkshuisvesting be staat daar voorlopig weinig kans op zal het dus nog jaren duren eer de gemeente is volgebouwd. Daarom is er vooralsnog voor Den Haag geen aanleiding tot het afstaan van een deel van zijn contingent aan Zoetermeer. Al zou dat op uiterst be scheiden schaal wel geschieden, dan zou een dergelijk restje van een con tingent in geen enkel opzicht genoeg zijn om te beginnen met de opbouw van een stad van honderdduizend in woners. Voor een dergelijke stad zou den ruim dertigduizend huizen nodig zijn, alsmede scholen, kerken enzo voort. Volgens het gemeentebestuur van Zoetermeer dient de opbouw in nau we samenwerking met Den Haag te leiden tot een harmonisch ontwikkel de stad, waarin ook handel en indus trie een plaats zullen vinden. Zo zou er dan niet alléén een slaapstad bin nen de Haagse agglomeratie ontstaan. Hoewel Zoetermeer aanvankelijk rekende op het Haagse woningbouw contingent heeft het begrip voor de Haagse bezwaren. Volgens B. en W. vah Den Haag kunnen de Zoetermeerse plannen al leen worden verwerkelijkt als de re gering er extra contingenten voor be schikbaar wil stellen. Overigens meent Den Haag dat het niet nodig is om uit te gaan van het stichten van een totale stad. Veeleer dient met gedeel telijke uitbreidingsplannen te worden gewerkt, „ter invulling van het ont worpen structuurplan. Ook daarvpor zal evenwel een ruimere toewijzing van woningen nodig zijn. Voorts zeggen B. en W. van Den Haag, dat niet zonder meer mag wor den aangenomen, dat de woningnood in Den Haag door de voorgenomen huizenbouw in Zoetermeer kan wor den opgelost. Daarvoor is een nade re analyse nodig van de steeds in beweging zijnde woningnood en de daarop berustende prognoses. Van een scherper inzicht in dat vraagstuk hangt het in hoge mate af hoeverre Den Haag bereid en bij machte is tot medewerking aan de verdergaande verhuizing van inwoners van Den Haag naar aangrenzende gemeenten. struikgewas doorzocht. Men kwam tot de conclusie dat de poema of van het eiland was verdwenen of zich zo goed had verborgen dat hij onvindbaar was. Na een korte krijgsraad werd de drijfjacht opgeheven. Deportatiezaak verdaagd tot 22 augustus LONDEN (Reuter, AP, UPI). Het Britse hooggerechtshof heeft gisteren de behandeling van de de portatiezaak tegen dr. Robert So blen verdaagd tot woensdag 22 augustus. Tot zolang zal de in Ame rika tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde spion dus in elk geval in Engeland blijven. De advocaat van de 61-jarige So blen, Elwyn Jones, betoogde gisteren dat Soblen zich niet verzet tegen zijn uitwijzing uit Engeland, maar tegen zijn uitlevering aan de Verenigde Sta ten. Zijn argumentering was dat So blen in Engeland geen wet had over treden en dat hij geen politieke vluch teling was. Hij zou daarom vrij moe ten zijn om te gaan naar het land van zijn keuze. Jones las het hof een beëdigde ver klaring voor, waarin Soblen meedeel de dat hij een visum voor Tsjecho- slowakije had gekregen. De raadsman van Soblen stelde voor dat de gevolgen van het uitwijzings bevel ernstig voor zijn cliënt zullen zijn „omdat hij aan leukemie lijdt, waardoor hij in een Amerikaanse gevangenis spoedig zal sterven". Van een onzer verslaggevers BLERICK De melkventers van de Venlose melkinrichting Sint Mar- tinus hebben gisteren weer gepro beerd melk te verkopen aan de klanten van de Coöperatief Vere nigde melkhandelaren Blerick. Hun wagens werden opnieuw om zwermd door joelende kinderen. De huisvrouwen de vorige dag wijs geworden en bovendien ingelicht door een folder die de Bleriekse melk handelaren in allerijl hebben laten verspreiden kochten voor het me rendeel weer melk bij hun eigen melkboer. De Bleriekse melkhandelaren had den nauwelijks tijd om op de acties van de Venlose slijters te letten, want zij moesten twee keer zo hard werken als op een normale werkdag. Van daag (Maria ten Hemelopneming) is het zondag in Blerick, óók voor de melkboeren. Zij maakten zich er trouwens niet druk over. De voorzitter, de heer A. H. Joosten, zei: „De Venloërs zullen altijd wel wat melk verkopen, maar het is niet zoveel dat wij er ons druk over kunnen maken. Wij wachten rus tig af wat er gaai gebeuren. Komt het vuur ons te dicht aan de schenen, dan kunnen we altijd nog terugslaan". Van onze correspondent DELFT. Bewoners v.an de Hoom- sekade in Delft hebben bij het ge meentebestuur geklaagd over de over last die zij hebben van het dierenasiel dat aan die kade is gevestigd. Het asiel heeft in deze vakantietijd ■meer pensiondieren opgenomen dan de ruimte ijl feite toelaat en het heeft ook nög zwervende honden en pension dieren uit buurgemeenten onderdak verschaft. Daarbij is vooral Rijswijk, dat wacht op een eigen asiel, een flin ke leverancier. Het bergen van verscheidene honden in één hok leidt tot stevige vechtpar tijen, waahbij de honden worden ge wond en de buurtbewoners uit hun slaap worden gehaald. Dat een eige naar zijn hond na de vakantie onder de littekens terugkreeg, wordt door die verbolgen bewoners geen dierenbe scherming maar dierenmishandeling genoemd. Volgens hen geschiedt bo vendien de afvoer van de afvalstof fen niet bijster hygiënisch. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, afdeling Delft, en de Vereniging bewaarplaats nood lijdende dieren, die het asiel enkele jaren geleden hebben geopend, erken nen dat het tehuis in deze (maanden overbevolkt is. De afvoer van afval stoffen noemen zij echter in de eerste plaats een zaak van de eigenaresse van het terrein, de gemeente. Van onze correspondent WERKENDAM. Op het kruispunt De Tol in Werkendam is de 83-jarige J. de Heus uit Gorkum door een auto gegrepen, toen hij met zijn fiets de rijksweg wilde oversteken. Hij was op slag dood. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft de vaandrig en de sol daat die ervoor verantwoordelijk wa ren dat door een grapje met een rook- pot dertien soldaten werden gewond een van beri overleed later aan compli caties alleen tot boetes veroordeeld. De vaandrig G. J. W. E. uit Ubbergen kreeg 250 gulden boete, de soldaat J. L. A. S. uit Noordwijk vijftig gul den. De krijgsraad had hen eerder veroor deeld tot respectievelijk een maand hechtenis met verlaging en veertien da gen hechtenis. De advocaat bij het Hoog Militair Gerechtshof had respectieve lijk 150 gulden boete. twee maanden voorwaardelijk en verlaging tot soldaat en veertien dagen voorwaardelijk geëist. Op 7 december vorig jaar, na een oe fening in Amersfoort, was een soldaat met een nog niet ontbrande rookpot komen aandragen. Toen een peloton sol daten in een vrijwel gesloten vrachtwa gen was gestapt dacht S. dat het wel grappig zou zijn die rookpot in hun mid den te gooien, om te zien hoe snel zij weer naar buiten kwamen. Vaandrig E. had de soldaat nog aangemoedigd. De uitwerking was funest: De rook kreeg bijna geen kans te ontsnappen en was zo geconcentreerd dat dertien sol daten aandoeningen aan de luchtwegen opliepen. Een van hen kreeg later een longcomplicatie en overleed. PARIJS half twaalf Frankrijk en bonden door Mont-Blanc. driehonderd 3.2 m. dikke Om één minuut over werden gisterochtend Italië met elkaar ver- de tunnel onder de Een springlading van kilogram blies de wand weg en uit de HOLLANDIA (UPI) Nagenoeg alle bedrijven in Nieuw-Guinea eisen sinds gisteren contante betaling. Die maatregel komt niet alleen voort uit grote onzekerheid over de betaling. Groter is de bezorgdheid van de on dernemers over de verhouding van de gulden in Nieuw-Guinea tot de Ne derlandse gulden. Nu is de gulden in Nieuw-Guinea nog evenveel waard als in Nederland. Verwacht wordt dat na de gezagoverneming door de Ver enigde Naties de Nieuwguinese munt eenheid van de Nederlandse zal wor den losgemaakt. grote stofwolk die enkele minuten later aan Italiaanse zijde uit de tunnel kwam, bleek dat de verbin ding tot stand was gebracht. Vijfhonderd meter van de plaats van de laatste explosie stond een ta fel met sandwiches en champagne; beschermd door een helm maar ver der geheel correct in rok serveerde de oberkeiner van het Casino van Chamonix de verversingen. De toe spraken bleven bewaard tot de intie me lunch die de genodigden werd aangeboden in het Casino van Cha monix. Hier kregen de arbeiders ook hun extra enveloppe. Voor degenen die het gehele werk hadden meege maakt zat er ongeveer 1000 in. Half september zal de gebeurtenis van vandaag worden gevierd met een officiële- ceremonie, waarbij de minis ter-presidenten van Frankrijk en Ita lië aanwezig zullen zijn. De Westduitse marine beschikt nu over drie torpedobootjagers. Gisteren is het derde schip van dit type, de 2850 ton metende Bavaria in Hamburg te water gelaten. Een vierde schip van deze klasse staat op stapel. ZANDVOORT. De 42-jarige W.Roth- winner uit Dortmund (Duitsland) is gis termiddag bij Zandvoort in zee verdron ken, Niemand heeft iets van het onge luk gemerkt, tot men het lichaam van de man in het water zag drijven. De Duitser logeerde met vrouw kind in Zandvoort. en

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5