Dorp bezijden de route STOF voor detectiveroman langs Zeeuwse kust AANTAL ONGEVALLEN LIEP TERUG Eeuwenoud isolement Oord waar stilte is KLEVERSKERKETE KLEIN VOOR DIENSTREGELING ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Geldlening voor B.L.O.-school Opleidingscursus tuinbouwakte Verslag gemeentepolitie Ruilverkaveling Excursie van het „Centraal Bureau" Wel weer slachtoffers CORRELATIE MISDRIJVEN Uien naar België en Luxemburg ÉÉN HOEK MAAR Getemd Schooltje Geen verbinding Onderzoek naar pillen aangevat Somber perspectief oesterkwekers Scheidsrechter K.N.V.B. V.V.V. Oriëntatierit \V oensdag 15 augustus 1962 i - M Twee minuten raad Goes GOES. Het was maar goed, dat de leden van de gemeenteraad van Goes tijdens de gistermiddag gehouden spoed eisende vergadering weinig behoefte hadden om uitvoerig van gedachten te WLSsel^ft over het voorstel van B. en W. tot het garanderen van een geldle ning ten behoeve van de Vereniging voor Buitengewoon Lager Onderwijs, de „Koningin Wilhelminaschool". Door het kermislawaai zou men elkaar toch amper kunnen verstaan. Na een kleine opmerking van het socialistische raads lid, de heer Ph. Ha verhoek werd het voorstel aanvaard. De school heeft, zo als wij gisteren hebben gemeld, het be drag van de lening, ter grootte van 800.000 gulden nodig om de bouw en de inrichting van de in aanbouw zijn de nieuwe school te kunnen financie ren. De gemeente zal nu garant zijn voor het bedrag. Naast burgemeester mr. F. G. A. Hu- ber en wethouder drs. J, J. Dijkgraaf ontbraken tijdens de spoedeisende ver gadering vijf raadsleden. GOES. In het voorjaar werd een opleidingscursus voor de tuinbouwakte gehouden. De lessen werden gegeven door personeel van de Rijkstuinbouw- voorlidhtingsdienst en de opzichter van de plantsoenendienst te Goes. De leerstof omvatte: Fruitteelt, Groen teteelt en Sierteelt. Aan het examen in Wagenimgen na men 9 cursisten deel, waarvan 8 de ak te behaalden. De namen der geslaag den zijn: H. W. Ellenkamp te 's-Heer Arendskerke directeur van de L. L. School aldaar; J. G. v.d. Goes te Scher- penisse leraar aan de L. L. School al daar; J. de Graag te Krabbendijke le raar aan de L. L. School te Kruiningen; J. Groenewegen te 's-Heer Arendskerke leraar aan de L. L. School aldaar; G. H. W. A. Meijlink te Tholen leraar aan de L. L. School te Scherpen.isse; E. J. C. Rademakers te Koewacht directeur van de L. L. School aldaar; T. G. Ster- kenburg te Zierikzee leraar aan de L. L. School aldaar; H. J. Versteeg te Schoondijke leraar aan de L. L. School aldaar. KLEVERSKERKE. Het dorpje Kleverskerke is klein. Zó klein dat de mensen het gewoon vergeten zijn. Een busverbinding met de stad is er niet. Wie vanuit Kleverskerke de „buitenwereld" wil opzoeken moet iets improviseren want het dorp is te klein voor de dienstregeling. Jaren geleden heeft een goedwillende busondernemer het ge probeerd. Met een kleine bus natuurlijk. Toen kreeg het dorp een halte, maar de passagiers moesten wel geduld oefenen want wie vrjjdags het plan opvatte om naar de stad te gaan, moest nog zes daagjes wachten. Er reed maar één hus in de week Maar zelfs dat was te veel en te groots voor Kleverskerke. Na een voorzichtige proefperiode werd de dienst opgeheven.' Het ex periment was rhislukt en de poorten vielen dicht. Kleverskerke lag „bezijden de route". den we mismoedig naar Kleverskerke te rug. Misschien is het wel een reusach tig karwei om een paar spoorbomen omhoog te draaien. Je kunt tenslotte niet weten als je niet in het vak zit. In Kleverskerke zei men: U had rus tig moeten blijven wachten. Op een gegeven moment gaan ze echt omhoog. De ironie was niet mis te verstaan. Organisch heeft Kleverskerke inder daad weinig met Arnemuiden gemeen. Van oudsher heeft het stamdorp een bevolking van vissers en zelfs van in dustrie-arbeiders. In Kleverskerke wo nen uitsluitend agrariërs. Er is een dui delijk mentaliteitsverschil, dat wast het water van de zee niet af. Overigens zijn er geen rivaliteiten, de betrekkin gen zijn ronduit goed, al zijn ze schaars. Zomers is Kleverskerke een juweel. Als de witte bloei van het vlas een gonzende bijenzwerm over de velden lokt, als de suikerbieten, de gerst of de erwten in volle wasdom staan, dan is Kleverskerke een lustoord „bezijden de route". Het web van verkeerswe gen, dat de twintigste eeuw als een dicht netwerk over de aarde heeft ge spannen, liet Kleverskerke nog steeds met rust. Doorgaand verkeer is er niet en de stilte is er dromeloos diep. En toch is het voor de laatste keer dat we dit van Klevérskerke kunnen zeggen. Want ook dit dorp staat op het punt gevangen te worden in de maal stroom van mechanisatie en ontwikke ling. Dit betekent het einde van een isolement. Stampende machines komen dan ontsluitingswegen aanleggen. De akkers en de wegen worden gerecht en het beeld geschematiseerd. Utiliteit en rentabiliteit zullen de velden gaan be heersen, de opbrengst verhogen, de be drijven vergroten en de welvaart doen toenemen. Misschien zullen de bewoners van Kleivexskerke straks in hun comfortabele huizen van alle ge makken zijn voorzien. Misschien zullen ze dap. ook sneller en ge- haaster lopen. Maar de .meidoorn aan het be gin van het dorp zal dan ver dwenen zijn. GOES. De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de land bouw „Centraal Bureau" organiseert op maandag 20 en dinsdag 21 augustus a.s. een persexcursie door Zeeland. De ex cursie begint op maandag met een sa menkomst in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Er zullen korte inleidingen wor den gëhouden door de heren ir. Y. de Boer, G. H. Morsink en ir. B. G. Oude Ophuis over de activiteiten van het Cen traal Bureau in een veranderende we reld, over de afzet van granen in het lioht van de veranderde oogstmethoden en over de technische aspecten van het oogsten, drogen en opslaan van granen. Dinsdag wordt een bezoek gebracht aan de bedrijven van de coöp. landboutwver- eniging „Noord-Beveland" te Kortgene, van de coöp. aankoopvereniging „Land bouwbelang van west Zeeuwsch-Vlaan- deren" te Breskens en tot slot aan. het graanopslagbedrijï te Axel van de coöp. aan- en verkoopvereniging Oost Zeeuwsch VlaandeTen. TERNEUZEN Uit het verslag van de gemeentepolitie over het eerste half jaar van 1962 blijkt, dat het aantal aan rijdingen in vergelijking met dezelfde periode van 1961 teruggelopen is van 119 tot 116. Minder gunstig daarbij is, dat het aantal doden en gewonden op gelopen is. Verleden jaar waren er geen dodelijke ongelukken, terwijl er nu een dode te betreuren was. Het aan tal gewonden liep op van 22 tot 28. Het kleiner geworden aantal aanrijdingen is vooral daarom verheugend, daar uit gegevens van het Centraal bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aantal ver keersongevallen, landelijk gezien, jaar lijks toeneemt. Hieraan kan worden toegevoegd, dat in Terneuzen een grote toename van de verkeersintensiteit heeft plaatsgevonden. De meeste verkeersongevallen blij ken, zoals te verwachten was, plaats te hebben gevonden op de Axelsestraat, terwijl als meest voorkomende oorza ken kunnen worden genoemd: 1. geen voorrang verlenen; 2. foutief uitwijken c.q. inhalen; 3. foutief achteruit rijden. Het grote aantal gewonden wordt vooral veroorzaakt doordat automobi listen, bij het rechts- of linksafslaan vanaf de Axelsestraat, geen vrije door gang laten aan het zich op de rijwiel paden bevindende verkeer. Het is voor de politie moeilijk om deze overtredin gen, die vaak ernstige gevolgen heb ben, op heterdaad te constateren. De vraag rijst dan ook of burgers, die op enigerlei wijze gehinderd worden, er niet verstandig aan doen om het ken teken van het. betreffende voertuig te noteren en vervolgens aangifte bij de politie te doen. Aangenomen wordt bo vendien, dat op hoeken van straten over het algemeen wel iemand aanwe zig is, die van de overtreding getuige was. De politie zal het zeer op prijs stel len wanneer ook van de zijde van de burgerij een steentje wordt bijgedragen tot verhoging van de verkeersveilig heid. Zij, die in hun naaste omgeving geconfronteerd worden met verkeerson gevallen, weten hoeveel leed en ellende deze in een gezin kunnen veroorzaken. Voor wat de vermindering van het aantal verkeersongelukken betreft, is het wellicht van belang te vermelden, dat deze vermindering aansluit bij de conclusie van recente onderzoekingen in de Verenigde Staten. Verkeersdes- kundigen aldaar hebben namelijk aan getoond, dat er van een correlatie tus sen het aantal verkeersongevallen en het verkeerstoezicht sprake is. Een scherpere controle en een uitgebreider verkeerstoezicht zouden volgens deze deskundigen het ongevallencijfer gun stig beïnvloeden. Het aantal processen-verbaal, die op gemaakt werden bedraagt 109 (zelfde periode vorig jaar 68). Van deze mis drijven kon ongeveer 88 procent wor den opgelost. De grote vermeerdering van het aantal misdrijf processen-ver- baal is niet zozeer een gevolg van een grote criminaliteit, doch meer van het feit dat thans in voorkomende gevallen ook tegen buitenlandse zeelieden ver baliserend wordt opgetreden. Met de Officier van Justitie werd overeengeko men, dat betrokkenen eerst worden vrijgelaten, nadat door hen een borg som is gestort. Opmerkelijk is het gro te aantal dronken bestuurders over ge noemde periode. Tot slot laten we nog enige getallen volgen met daarachter die van verleden jaar: Totaal aantal opgemaakte processen-verbaal: 899 (551) waarvan wegenverkeerswetgeving 628 (304); overtredingen maximum-snel heid 160; bijzondere wetten (drankwet, wapenwet, e.d.) 26 (19); gemeentelijke verordeningen 19 (26); betaalde waar schuwingen 40; dronken bestuurders 8 (0); kennelijke staat van dronkenschap op de openbare weg 26 (23); diversen 51. GOES. De autoriteiten van België en Luxemburg hebben de invoer van uien uit de E.E.G.-landen tijdelijk stop g.ezet in verband met de prijsontwikke ling op de eigen markt. Nederland mag nog wel uien naar deze landen uitvoeren mits de vastge stelde minimumprijs wordt gegaran deerd. Op grond hiervan kan het mo gelijk zijn dat-er heffing betaald moet worden bij uitvoer .van Nederlandse uien naar België en Luxemburg. De hoogte van deze heffing kan da gelijks verschillend zijn en is afhan kelijk van de Nederlandse veilingprijs van uien. U kunt in het dorp maar één hoek omslaan want er zijn maar twee straten. Op die hoek, de eerste en de laatste van het dorp, staat de kerk. Als de zware kastanjebomen in de lente hun bladerkronen uit strekken wordt het donker in de kerk. Maar dat is niet zo erg want op de kansel wordt het Licht van het Woord ontstoken. Kleverskerke ligt in een vergeten hoekje van Walcheren. Vijf en twintig huizen en een kerk, drie minuten lang en tachtig inwoners, dat is Kleversker ke in een handvol woorden. Een eeu wenoud dorp dat aan zichzelf gelijk bleef. Ons land, zo druk bezaaid met machines en mensen, kent nog maar weinig plaatsen waar het echt stil is. Kleverskerke is één van die plaatsen. Men kan er de seizoenen bijna horen kruipen. De lente, die ritselend z'n bloesem- hoed afzet voor de zomer, de herfst, die minder beleefd de zomer van het veld ranselt, en de winter die de herfst doodbijt. Het is een beweging van komen en gaan, een trage zucht, die men alleen in de stil te kan horen. Maar de natuur, die hier zo dicht bij de mensen slaapt, wordt soms wak ker. Dan bonst hij op de deuren, ram melt aan het ijzeren kerkhek en kreunt in de olmen en kastanjebomen. In de verte dondert de zee en houdt de men sen wakker want het zoute, bijtende water is ook in Kleverskerke geweest. Maar eigenlijk is dat verleden tijd. Sedert de dam bij Veere klaarkwam is de rust in Kleverskerke alleen maar dieper geworden. Het water is getemd, en ligt langzaam verzoetend achter de dijk. Voor de bewoners betekent dit laat ste veel. Het betekent dat de natuur zich voor het eerst in de geschiedenis van Kleverskerke begint terug te trekken. Het front is verlegd en een gevaarlijke zeearm, die door de eeu wen heen mankracht heelt opgeëist, is een speelplaats geworden voor kinderen uit een rijk land. Mevrouw Brasser legt een bosje ver bleekte schorrebloemen en een paar zeeschelpen op tafel. ..Kijk", zegt ze, „zo was het, maar dat komt niet terug". De duizenden schorrebloemen, die in de zomer een paarse gloed over het buitendijkse land legden, moeten dood gaan want ze gedijen alleen in het zil te grondwater. „Misschien komt het van 't jaar nog terug", zegt ze hoopvol. „Zo snel zal het toch niet verzoeten?!" Kleverskerke heeft maar één winkel. Het is een klein, laaggezolderd zaakje waar een onbestemde geur hangt die in de verte doet denken aan zeep en soda. De koffie komt er nog uit grote blikken en de snoepjes uit stopflessen, die keurig in 't gelid op een plank voor de etalage staan. Mevrouw Besuijen heeft het er niet druk mee. Welnee, zegt ze, de klanten hoeven bier niet te wachten. Ze rekent de prijzen nog uit op een vodje papier, met een stompje potlood waar ze even aan likt. Een kassa, die de elndprijs afbelt als een benzinepomp, heeft ze niet nodig. Toch is haar win keltje een warenhuis op dorpsniveau. Ze verkoopt suiker jawel, u had niet anders verwacht maar ook boenders, hoorzalf, melk en vlees in blik. Thijm- siroop, stokvis, klompen en bier. Het is een wonderlijk samenraapsel van kleuren, geuren en prijzen en het klei ne vrouwtje dat hier de scepter zwaait heeft geduid, zoals alle mensen van Kleverskerke geduld hebben. De lucht hangt immers nog vol da gen! (Ingezonden rrtededeliitfl) Als we de hoek omgaan, de enige die er is, komen we aan de andere kant van het dorp bij de school. De weg eindigt hier abrupt in de modder, maar dat is niet zo belangrijk. Het schooltje van meester De Bert heeft maar een paar leerlingen, die ver deeld zijn over zes klassen, maar in één lokaal samenzitten. De heer De Bert zelf, die we nog vóór de vakantie spra ken, zei er zelf aardigheid in te heb ben. „Ik sta hier nu zes jaar", zei hij „maar het verveelt me allerminst". Hij woont in Vlissingen omdat de „ambtswoning" die vlak naast het schooltje staat te bouwvallig was. In het schoolseizoen komt de meester elke dag met zijn auto heen en weer. Natuurlijk heeft hij z'n aparte moei lijkheden. Als de zesde klas maar één leerling telt, kun je met de zesde klas moeilijk gaan zingen. Zoiets is toch te gek. Maar voor de rest is het onderwijs volkomen individueel en dat geeft een geheel aparte sfeer aan dit oude lo kaal. dat zes klassen en een oude pot kachel bevat. Als het speelkwartier om is, doet meester De Bert de deur op een kier en zegt; „Het is tijd jongens" En dan is een halve minuut later de hele school weer in -bedrijf. „In Kleverskerke heet iedereen Baayens", vertelde de heer De Bert, Van zijn leerlingen heette de helft Baayens. Een proef op de som beves tigde dit frappant. Toen we een praatje maakten met een willekeurige vrouw die aan de deur stond en haar vroegen naar haar naam, antwoordde ze: Baayens. Natuurlijk, dachten we, dat kon al haast niet an ders, want we hadden al een Brasser en een Besuijen gehad. Mevrouw Baayens (de vrouw vanC. is zelf afkomstig van Nisse en is dus niet veel drukte gewend. Maar hier, in Kleverskerke. zwemt ze in de rust. „Als je hier 's nachts lawaai hoort kun je er zeker van zijn dat er iets mis is". We geloven dat graag want zelfs een kroeg is in de verre omtrek niet te vinden. Kleverskerke hoort ambtelijk en ad ministratief bij Arnemuiden, maar or ganisch hoort het er eenvoudig niet bij. Over Arnemuiden horen we in Klevers kerke geen woord. De tegenstelling is dan ook te groot. Door een of ander bizar toeval bestaat tussen Kleversker ke en het stamdorp Arnemuiden niet eens een verbinding. Of moeten we het bonkige grindpad dat zich in dui zend bochten door de velden wringt een weg noemen? We hebben het ge probeerd, om langs deze Achterdeur Ar nemuiden te bereiken, maar het lukte niet eens. W-e stuitten helemaal aan het eind op een spoorwegovergang die blijkbaar permanent gesloten werd ge houden. Na tien minuten wachten keer- WESTKAPELLE Het klinkt als de titel van een detectiveroman: „Het mysterie van de pillenflesjes". Talrijke Nederlanders breken zich op dit moment het hoofd over de geheimzinnige capsules die nu al dagenlang de Zeeuwse en Zuid hollandse stranden bespoelen. Er gens onder de oppervlakte van de Noordzee ligt vermoedelijk de sleutel tot het geheim, dat langza merhand beangstigend dreigt te worden. Geen sterveling in Neder land weet'waar de ampullen van daan komen. De leek niet, maar ook de deskundige niet. Onderwijl worden politiebureautjes aan de kust herschapen in apothekers lokaliteiten. Het is nu zo dat het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht met aan het hoofd algemeen directeur dr. J. Spaander bezig is de inhoud van de flacons te onderzoeken. Dit .gebeurt in opdracht van de pharmaceutische hoofd inspectie in Nederland. Onafhankelijk hiervan speurt prof. dr. Froentjes in Den Haag met zijn staf van het ge rechtelijk laboratorium naar de samen stelling van de mysterieuze pilletjes. Een man als Sherlock Holmes zou ver moedelijk reeds de oplossing gevonden hebben, maar de held van Conan Doyle Is een hersenschim. Wij hebben hier te maken met nuchtere, van elke sensa tie gespeende wetenschappelijke werkers. Zij nemen rustig de tijd voor het be studeren van de capsules. Een dag meer of minder komt er niet op aan. Intussen zijn tal van mensen ongedul dig geworden. Velen willen een uit spraak over de aangespoelde flesjes. „Wat voor vlees hebben we in de kuip?" zo vraagt en redeneert men. Burgemees ter Th. H. de Meester van Westkapelle heeft zijn gramschap uitgesproken over de grote mate van onzekerheid die er omtrent de pillen heerst. Hij is ontstemd over het uitblijven van een officiële me dedeling over de flesjes. Hij vindt het belangrijk met het oog op de onrust on der de badgasten dat bekend wordt wat er nu eigenlijk in de flaconnetjes zit. Te hoge kosten mogen -geen argument zijn om geen onderzoek aan te vatten, deelde hij mee nadat hem bekend was geworden dat men terugschrok voor een onderzoek omdat dit te kostbaar zou zijn. Inmiddels schijnt dus in de labora toria de studie ter hand te zijn geno men. In sommige plaatsen is het gerucht gegaan dat de flesjes onschuldige vita mine-preparaten bevatten. Een van de redenen waarom niet alle flesjes inge leverd zijn. Hierin schuilt natuurlijk een gevaar. De medische autoriteiten en ook de politie waarschuwen dat zich wel de gelijk voor de gezondheid schadelijke pillen in de flesjes kunnen bevinden. Men doet er verstandiger aan de cap sules maar direct bij de politie te bren gen. Aan de andere kant worden ook op het strand gevonden flesjes bij de Hermandad gedeponeerd die niet de ge heimzinnige pillen bevatten. Maar be ter zo dan andersom. In ons blad van gisteren heeft men kunnen waarnemen hoe de flacons er uitzien. Zij hebben een lengte van onge veer tien centimeter. In de flesjes zit ten ten hoogste tien geel-achtig-oranje pilletjes. Op het flesje dat in onze krant stond afgebeeld en dat in Scheveningen gevonden werd zat een plastic dop die op schuimrubber rustte. YERSEKE. In de gehouden ver gadering van de Vebo, de vereniging van oester kwekers en exporteurs bracht de secretaris de heer C. J. Sinke zijn jaarverslag uit. Hij memoreerde onder meer, dat het bestuur het initiatief heeft genomen tot het bijeenroepen van een vergadering van alle oesterexpor teurs, teneinde te komen tot een be teugeling van de concurrentie op de binnen- en buitenlandse markt. Wat de oester verzending betreft mag gesproken worden van een gunstig jaar. In aantallen per, stuk liep de export met bijna 2,5 miljoen oesters terug. Door de hogere prijzen werd de export waarde echter 172.568 hoger. In to taal werden verzonden 31.280.030 oes ters met een exportwaarde van 6.187.293 de walwaarde was ƒ4.597.502. De overproduktie werd zo goed als geheel weggenomen, zodat de weg naar de normale gewichten steeds meer open komt te liggen. Jarenlang was de over produktie het grote struikelblok. Nu deze „strijd" is overwonnen zien velen in de toekomst met angst het tegendeel tegemoet. Veel factoren werkten samen om de oestervoorraad te verminderen. De uiterst, pessimistische verwachtin gen over de broedval 1962 beloven niet veel goeds voor de toekomst. Smmige exporteurs hebben gemeend reeds te moeten overgaan tot de im port van Franse zaai-oesters, 190 ton is ingevoerd. Een gelukkige omstandig heid is, dat de prijs in Frankrijk hoog is, zodat de concurrentiemogelijkheden beperkt zijn. GOES, 14 aug. Export en Industrievei ling. Yellow Transparant KL.I 75-80 92. 70-75 85, 65-70 59—60, 60-65 74,70—49,20, 55-60 38,50— 40^5, KL.II 75-80 87 70-75 84, 65-70 57, 60-65 47—48, 55-60 37, II D 28, kroet 16,60; Stark Earliest KL.I 70-75 127—132, 65-70 107—136, 60-65 98—100, 55-60 77—69, KL.lTI 70—75 12, 65-70 98—115, 60-65 67—92, 55-60 56—77, kroet 9,10; Beauty of Bath KL.I 65-70 82—91, 55-60 70, II D 2131; Oomskenderenpeer KL.I 50- 55 95, 45-50 63—70, II D 4144; Goud re ine tie kroet 8,90; Div. appels kroet 8; Zwarte bes sen I en. II 152, III 124, stek 60; Rode bessen I en II 68; Duitse Zure I en II 68; Zure Morellen I 98, II 77, II 5,50; Dubb. pr. bo nen 5759, II 54. Totale aanvoer hard fruit 4300 kisten. Verpakt fruit: Stark Earliest KL.I 75-80 153, 70-75 141—146, 65-70 130—146, 6065 in'117; Gewone veiling. Per doos: Ro de bessen I 40, II 3739, III 27; Frambozen II 46—50, III 21—35; Bramen I 50—58, n 50— 56; Logan'bessen I 58; Perstuk: Perziken I 1353, in 1116; Per kg: Yellow Transpa rent grof 38—50, fijn 18—34, val 19; Stark Earliest grof 6183; Beauty of Bath grof 60, val 21; Oomskinderenpeer grof 60—72, fijn 9—43, val 15; Earley Laxton I 129147, II 56100, grof 80—134, fabriek 868, gesch. 24—74; Oranjepruimen. I 49, II 3846, rijp 54; Czarpruimen I 129154, II 64100, grof 89, fabriek 18—52; Tollenaars I 28—35, II 23— 26, grof 21—27, fabriek 8—22, rijp 47; Rode bessen II 68; Kruisbessen I 7080, II 64. KAPELLE, 24 aug. 1962. Marktberichten van veiling ..Kapelle-Biezelmge en Omge ving" te Kapelle (Z.). Frambozen in kratten: I 187207, 11 187; rode bessen extra 109, I 100108, II 72; zwarte bessen II 164, III 71. zure morellen ontst. I 92, II 88, ITI 5; dubb bonen I 59.30—63.10, 11 52.30—52.70; yellow transparent I 75-80 89, I 70-75 80—83, I 65-70 58—60, I 60-65 47—49, I 55-60 38—41, II 75-80 87. 70-75 80—83, 65-70 54—55, 60-65 46, 55-60 37—38, nd 27, grof 43—44, fijn 25, kroet 10; stark Earliest II 70-75 120, 65-70 124. 60-65 100, 55-60 71, Hd 50, grof 81—96, fijn 39. kroet 20; beaty of Bath II 60-65 67, 55-60 52. TId 29; ooms kinderpeer I 50-55 94, II 45-50 80—82, IId 49—53, fijn 33—36, val 13, kroet 18; appelen val 18.2022.50, val-kroet 8.70 16.20; perzikappél 'val-kroet 11,20; Verpakt fruit:, stark earliest I 80-85 158, 75-80 168 169, 70-75 173—174, 65-70 159—168, 60-65 117. Pruimen: Early. Jaxtbn extra 144, ,X,115 152, II 61—109, grof 77—108, fabriek 24—38; czar I 149—189, II 90—103, grof 112—127, fa briek 34; Ontario I 134156, II 73, grof 83— 107, fabriek 41; oranjepruimen I 43—47, II 29 33, grof 3948; tollenaars I 29—42, II 23; occulanen I 11—16; pruimen ges-eh 1036, val 6—32: bramen p.d. I 6271, H 43—53: Io- ganbessen p.d. II 53; rode bessen p.d. I 34 40, n 20—27; kruisbessen p.kg. I 68, n 25 42; klerken p.kg I 189; perziken p.kg. D II 66, p.st. D II 7V2. BEURSBERICHT GOEIS, 14 aug. Vlas. Voor vlas worden prijzen betaald van 15002100 per ha, le vering op auto. De prijs van onrerepeld vlas, uit de schelf geleverd, bedraagt 1'624 cent per kg., levering op auto. Voor beste partij en worden nog iets hogere prijzen betaald. Voor gerepeld vlas geldt een. notering van 2229 cent 'per kg. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter f 150 per ton. Weidehooi, geperst uit de rui ter 115—-ƒ 130 per ton. Dijkhooi, geperst uit de ruiter 105110 per ton. VeTdbeemd, andere beemdsoorten en raaigrassen 45— 57,50 per ton. Roodzwenk 4045 per ton. Gerstestro, voor directe levering 42,50 47,59 per ton. Tarwestro, voor directe le vering 40—<f 45 per ton. Erwtenstro, voor directe levering 72,5080 per ton. Eieren, De eierprïjs bedraagt 1,15—1,30 per kg. ST. ANNALAND, 14 aug. Dore gewone 23,87; eigenheimers gewone 19,36—21,19; bint jes gewone 14,30—15,25; bintjes bonken 21,40. Alles per 100 kg. Aanvoer 175 ton. Uien mid del 17,8217,98; eien drielingen 29,9429,98; uien pickiers 24,49. Alles per 100 kg. Aanvoer 15 ton. THOLEN, 14 aug. Dore bonken 16, ge wone 23,35—23.83, poters 9,38, bintjes bonken 212, blok 1 14,94, 2 14 32, poters 6, witte eigenheimers blok 1 1®19, 2 12, poters 6,81—. Aanvoer 38 ton. „KRABBENDIJKE EN OMSTREKEN": mDINSDAG 14 AUGUSTUS 1962: Zwarte es sen II 1,65; dubbele prïncessen I 63; II 58; bramen I 59; yellow tr I 75-80 93; I 70-75 78; I 65-70 56-62; I 60-65 44; I 55-60 38; II 75-80 84; II 70-75 71; II 65-70 53; II 60- 65 42; n 55-60 35; II D 27; m grof 36— 47; II fijn 18—22; kroet 10—20; val 13—17; stark earliest 75-80 1,28; I 70-75 1,34; 65-70 I,25; I 60-65 93; I 55-60 72; IID 36; III grof 59—75; fijn 20—26; kroet 917; p r zomer- appel I 75-80 71; I 70-75 83; I 65-70 77; I 60- 65 70; n D 37; in grof 56—59; val 28; beau ty of Bath val 28; yellow verpakt II 70-75 84; valappels industrie 68; stark earliest verpakt I 70-75 1,51—1,52; I 65-70 1,46—1,48; I 60-65 1,16—1.22; I 55-60 73—77; early lax- ton I 1,17—'1,19; II 641,12; val 35; Ontario I 1,65; n 1,46; m 61—80; val 65. ST. MAARTENSDIJK, 14 aug. Doré 22.70; bonken 14.5; bintje 1 15.09—15.43; 2 II.80—14.95; bonken 21.40—22.53; idem 2 20.50 afw 18.02; drielingen 8.534.61; kriel 7.30 4.62; eigenheimers 12.04—'19.97; idem bon ken 12.50; drielingen 8.37—6.87; kriel 3.72; voer 3.70; aanvoer 5400 kisten. COLIJNSPLAAT, 14 aug. Export garna len 1986 kg 2,98—4,25; schar 120 kg, bot 85 KG, WIJTING 14 kg, schol 12 kg, tong 329 kg, paling 35 kg, rog 16 kg, onges, vis 42 kg. DREISCHOR. Naar wij vernemen is de bekende scheidsrechter Joh. D. van der Linde uit Dreischor met in gang van 9 augustus j.l. bevorderd tot K.N.V.B.-scheidsrechter. De heer Van der Linde heeft vroeger het doel van de vereniging „Dreischor" verdedigd maar heeft het deelnemen aan wed strijden er toen aan gegeven. Daarna heeft hij gedurende een vijftal jaren wedstrijden geleid in afdelingsverband. Met ingang van de nieuwe voetbalcom petitie zal de heer Van der Linde nu regelmatig wedstrijden leiden in KNVB- verband. De heer Van der Linde is hiermede de enige KNVIB-arbiter op Schouwen-Duiveland. AAGTEKERKE De V.V.V. organi seerde een oriëntatierit voor auto's en bromfietsen over een afstand van 42 km. Voor deze rit hadden 37 deelne mers ingeschreven. De eerste prijs voor auto's werd gewonnen door de heer C. Bosselaar. Als eerste van de brommers eindigde de heer K. Visser. Overigenr was er voor iedere deelnemer een aar denken, hetgeen vooral door de Duit. toeristen op prijs werd gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3