Bericht over landingen had geen invloed meer GEEN PARA'S GEVONDEN Staakt vuren" na akkoord DUITSE LOF VOOR OUD- N.S.B.-ER WOSTOKS NADEREN AARDE MOEDIGE REDDER KLOM TEGEN MUUR OP TOCH PROTEST BIJ UNO Dromedaris koopt geweigerd werk 55 KOSTEN SAMEN DELEN Marinier gedood PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND MILITAIR VERDRAG LIGT GEREED Verbeten Geen protest Paraat Reisleider stal geld om verlies te dekken Vrouw en 2 kinderen uit vlammenzee ONDERTEKENING VIA TELSTAR Premier Emanuels gaat met Luns overleggen De Bilt; Onvast HET WEER OVERAL Diiecteuu JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG no. 5129 Abonnementsprijs t 0.62 p. w., t 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Woensdag 15 augustus 1962 IJlg esprek op Binnenhof over ontwerp-akkoord KABINET BESLIST: TEKENEN! Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Vandaag, zo was tot gisteravond laat in welingelichte kringen in Den Haag de stellige verwachting, zal tussen Nederland en Indonesië een overeenkomst worden getekend voor bestuursoverdracht in Nederlands Nieuw-Guinea. Het enige wat de ondertekening nog zou kunnen verhinderen, is een nieuwe, onverwachte en onverhoopte bewegingvan Indonesische zijde, hetzij van militaire of van andere aard. Die zou dan echter ivel een „ernstig karakter" moeten hebben, zo zei men ons. ROTTERDAM. Terwijl de Wostok 3 en de Wostok 4 gis teravond met groeiende snel heid de aarde angstig dicht be gonnen te naderen begaven majoor Nikolajef en luitenant- kolonel Popowitsj zich in hun vehikels kalm ter ruste. t)e gehele dag hadden alle Russische pu- bliciteitsorganen zon stortvloed van cijfers over de afgelegde afstanden, over het aantal voltooide afstanden, over de polsslag en de ademhaling van de twee kosmonauten, en over de tem peratuur, vochtigheidsgraad en lucht druk in de Wostoks over de verbijsterde wereld uitgestort dat haast iedereen er van duizelde en zich er nog nauwelijks iets bij kon voorstellen. Nikolajef en Popowitsj meldden op ge zette tijden dat zij hun vliegplan stipt volgens de opdracht uitvoerden. Op aarde, waar over dit vliegplan nog al tijd niets bekend was gemaakt, werd de onzekerheid kunstmatig in leven ge houden. Al vroeg in de ochtend, toen Nikolajef en Popowitsj vermoedelijk lekker ontbeten, ging in Moskou het gerucht dat misschien een van de twee spoedig naar de aarde zou terugkeren. Dat zou dan naar alle waarschijnlijk heid Nikolajef moeten zijn. De staf van de grote Engelse radiotele scoop bij Jodrell Bank, die anders dan de vorige dag gisteren wel een flinke afstand 1600 kilometers xussen de twee Wostoks had waargenomen, had het zo druk met metingen dat er geen tijd overschoot om na te gaan of boven Engeland ook de gesproken woorden van Nikolajef en Popowitsj konden worden opgevangen. Enige uren later kwam Radio Moskou met de mededeling dat de omloopbanen van de twee Wostoks parallel aan elkaar zouden lopen. Een explicatie van die afwijking van de eerdere Russische verzekeringen dat de twee dezelfde baan beschreven werd niet gegeven. De nieuwe mededeling van Radio Moskou zou alleen kunnen betekenen dat de ene Wostok boven de andere om de aarde draaide. Op een andere wijze kunnen kunstmaanbanen namelijk on mogelijk parallel met elkaar lopen. In de loop van de middag werd het al duidelijk dat het ruimtevaartavontuur niet meer dan een dag langer zou kunnen duren, indien men ten minste in Moskou niet wilde spotten met de wetten van Newton- en Keppler waaruit de wiskundige berekeningen over de „levensduur' 'van kunstmanen zijn af geleid. Vandaag1 Op die wetten doelde een lid van de wetenschappelijke staf van een waar nemingspost van het Zweedse defensie instituut toen hij zei dat tocht spoedig zou moeten eindigen. De Wostoks, zo was uit waarnemingen gebleken, kwa men met toenemende snelheid, ge leidelijk in een lagere baan en dus in dichtere luchtlagen. De conclusie die daaruit werd getrokken was: de Wostoks zullen woensdag moeten landen. Zie vertier |>ag. 2 Van onze correspondent NEW YORK De Nederlandse gede legeerde bij de Uno, mr. C. W. At Schürmann, heeft gistermiddag bij Oe Thant geprotesteerd tegen nieuwe vij andelijke daden van Indonesische kant. Tezelfdertijd is het Amerikaanse mini sterie van buitenlandse zaken van het protest op de hoogte gesteld. Na zijn onderhoud met Oe Thant ver klaarde mr. Schürmann dat de secre taris-generaal deze zaak hoog ernstig had opgevat. Mr Schürmann had geen op dracht bijeenroeping van de Veilig heidsraad te vragen. Het protest zal slechts worden verspreid onder de leden van de raad. In het protest wordt gewezen op nieu we vijandelijke daden, die Indonesië heeft gepleegd met volkomen negatie van het feit dat de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië voort gang vinden onder Oe Thants leiding en „reeds een stadium hebben bereikt waarin hun voltooiing dicht scheen te zijn genaderd". In het protest wordt gewezen op de aanval van zes Indonesische vaartuigen bij Misool op 11 augustus en op de schending van het luchtruim door zes of zeven vliegtuigen van het type Her cules, die waarschijnlijk („are belie ved") honderden parachutisten hebben neergelaten. AMSTERDAM De stichting In ternationaal Stud en ten centrum ,,De Dromedaris" in Enkhuizen heeft een oplossing gevonden voor het conflict met de Amsterdamse kunstschilder Theo Niermeyer, De culturele commissie van de Stichting had namelijk een expositie van diens werken in „De Dromeda ris" geweigerd omdat zij meende dat zijn werk hiervoor nog niet rijp was. Daarop diende de advocaat van de schilder een eis tot schadevergoeding in \an 450 gulden wegens ..gemiste verkoop". De directeur van „De Dro- medar s", de heer J. J. Rijfkogel, vond het echter een elegantere oplos sing om voor dit bedrag een of meer doeken van Niermeyer te kopen dan de vergoeding zonder meer te beta len. „Wij hebben natuurlijk niets aan de schilderijen die wij kopen", zei de heer Rijfkogel gistermiddag. „Daar om zullen wij probereh ze zo snel mo- gelijk weer te verkopen." DE Indonesische vliegtuigen, die gis ternacht het luchtruim boven Nederlands Nieuw-Guinea hebben ge schonden, hebben „hoogstwaarschijn lijk enkele honderden parachutisten" neergelaten, aldus een officieel com muniqué dat gisteren in Hollandia werd uitgegeven. Dat zou zyn gebeurd bij Sorong, Teminaboean, Kaimana en Merauke (zie kaart). De vliegtuigen waren afkomstig van bases op Ceram en de Kei-eilanden. Het vermoeden dat de landingen zijn uitgevoerd is nog niet bevestigd. Er waren gisteren nog geen berichten bin nen over contact met de parachutisten. „Aangenomen moet worden", zo wordt in het communiqué geconcludeerd, „dat de landingen op enige afstand van de genoemde plaatsen zijn geschied." Tot het geschatte aantal van enkele hon derden is men gekomen, omdat een Hercules, van welk type de Indone sische vliegtuigen waren, zeventig pa rachutisten kan vervoeren. Het ging om zes vliegtuigen. GEEN CONTACT Twee daarvan verschenen gister nacht om iets over half twee bij Me rauke. Even later waren er ook vlieg tuigen bij Sorong en vervolgens bij Teminaboean en Merauke. Neptunes van de Koninklijke Marine, die van Biak waren opgestegen nadat de nade ring van de indringers op de radar van voor de kust liggende oorlogsschepen was waargenomen, hebben met de Her culessen geen contact gehad. Naar de vier plaatsen zyn Neder landse militairen gezonden. Daar zijn ook Dakota's van De Kroonduif voor gecharterd. Vele evacuees kwamen daardoor gisteren vergeefs op het vliegveld. Zij konden niet naar Biak worden vervoerd voor de reis naar Nederland. Bij alle plaatsen waar gisternacht waarschijnlijk parachutisten zyn neer gelaten, is het al eerder tot landingen van infiltranten gekomen. Bij Merauke moet nog een vrij groot aantal van de eerder neergelaten para's in actie zijn. Bij de andere plaatsen, evenals bij Fak Fak en Kokonao, waren de para's vrijwel uitgeschakeld. NIET ZEKER Gisteravond is ons nog officieel ver zekerd dat uit Hollandia geen enkele bevestiging van het landen van Indo nesische parachutisten was ontvangen. Er was ook geen melding binnengeko men dat de bevolking in en rond de plaatsen waar de Herculesbommen werpers zijn waargenomen, een enkele Indonesische para had ontdekt. Het stond dus niet vast, aldus gaf men ons van bevoegde zijde te ken nen, dat er militairen waren afgegooid en van contact tussen Nederlandse troepen en Indonesiërs was evenmin sprake. Er is geen schot gelost, om dat er geen contact is geweest, ook niet door de Nederlandse Neptune vliegtuigen waarvan er slechts een een vreemd toestel op zijn radar heeft gehad. Het was waarschijnlijk op te grote afstand om het te kunnen be reiken. NEW YORK (Reuter) Nederland en Indonesië zijn over eengekomen alle vervoer van troepen en militair materieel naar westelijk Nieuw-Guinea te staken, zodra een akkoord inzake bestuursoverdracht in Nieuw-Guinea is ondertekend, zo wordt van gezaghebbende zijde in New York vernomen. Het militaire verdrag, dat gisteren is voltooid, bepaalt ook dat alle vijandelijkheden tussen Nederlandse troepen en Indone sische infiltranten zullen ophouden na de ondertekeningsplech tigheid. Het militaire protocol voorziet verder in de zending van ongeveer duizend man troepen van de Uno naar Nieuw-Guinea. Die zouden het bestaande Papoea-politiekorps moeten helpen bij handhaving van orde en wet in de periode, waarin de Uno het beheer voert. Aan een of meer Aziatische landen zou worden gevraagd de manschappen voor de Uno-macht te leveren. Indië wordt ge noemd als mogelijk grootste leverancier. De kosten van de troepenmacht zouden zijn geraamd op 300.000 dollar per maand. Daar komt nog 100.000 dollar bij voor het ambtenarenkorps (gezegd wordt 150 man) dat de Uno naar Nieuw-Guinea zal zenden. Nederland en Indonesië zullen ieder 200.000 dollar van de maandelijkse kosten dragen. Er zou een bevredigende regeling zijn gevonden voor het toezicht op de Indonesische krijgsmacht, die zich al op Nieuw- Guinea bevindt De bevoorrading van deze troepen zou ge schieden door de Uno, die later met Indonesië zou onder handelen over hun status. Een groep van twintig militaire waarnemrs, die ook elders al eens hulp hebben geboden, zou worden belast met het toe zicht op de uitvoering van het militaire protocol. Tot slot werd een overeenkomst bereikt voor de repatriëring van infiltranten, die door de Nederlanders gevangen zijn genomen. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken deelde gistermiddag laat mee dat op dat ogenblik de besprekingen over alle technische aspecten van het komende akkoord tot een einde waren gebracht. Hij zei dat men nu nog bezig was met een slotlezing van de tekst van de verschillende protocollen. Een functionaris van de Uno bevestigde later dat de be sprekingen over technische zaken waren afgesloten. De principiële beslissing tot ondertekening viel gistermid dag aan Nederlandse zijde in een buitengewone vergadering van het kabinet, waarvoor vier ministers hun vakantie hadden moeten onderbreken. Dit plot selinge, hoewel niet onverwach te overleg op het hoogste plan, was noodzakelijk om te beslis sen over het in Washington tot stand gekomen ontwerp, voor een akkoord tussen Nederland en Indonesië. Verder was daar de tekst opgesteld van een mili tair bestand, dat onmiddellijk na de ondertekening van het akkoord van kracht zal worden. De dag van gisteren was er een van grote spanning op en rond het Bin nenhof. Omstreeks half drie kwamen daar de ministers en staatssecretaris sen, alleen of in groepjes, aan bij het departement van verkeer en water staat, waar zoals gewoonlijk in de Tré- veszaal werd vergaderd, ongeveer drie uur lang. Toen was al het bericht uit Hollandia over de „hoogstwaarschijnlijke" landing van ruim vierhonderd Indonesische parachutisten bekend. Dit was goed deels oorzaak van het ontstaan van een verbeten stemming. Desondanks bleef in de loop van de middag de le vendige verwachting heersen dat het kabinet tot een positieve beslissing zou komen. Voor die verwachting meende men nog temeer reden te hebben toen de kabinetsvergadering al na ongeveer drie uur eindigde. Na afloop is er geen enkele medede ling gedaan, behalve dan dat er niets te melden viel. Wat ook uitbleef was een officiële mededeling dat de Neder landse regering had geprotesteerd te gen de landingen, zoals immers vorige week wel het geval is geweest. Daarmee kwam trouwens meteen wel vast te staan dat op het hoogste niveau het bericht hieromtrent uit Hollandia van geen invloed was geweest op de beslissing. Deze invloed is er slechts ge weest op de stemming onder het pu bliek, dat er van hoorde. Het kabinet is slechts afgegaan op de feiten en het betrof hier niet meer dan een waarschijnlijkheid, waarvan de be vestiging uitbleef. Zo is het ook welhaast zeker dat de onmiddellijk betrokken bewindslieden nog vlak voor de vergadering van het kabinet telefonisch op de hoogte zijn gesteld van de stand van zaken in New York door ambassadeur dr. Van Roijn. Met het oog op de gebeurtenissen die zich vandaag in New York zullen vol trekken en op wat het kabinet dan nog te doen staat, zijn de vier ministers (Van Aartsen, Marijnen, Toxopeus en Zijlstra), die overhaast en per vlieg tuig uit hun vakantieoorden naar Den Haag waren gekomen, stellig niet van plan om eerstdaags weer terug te gaan. Het kabinet blijft dus vrijwel voltal lig „paraat", met uitzondering van drs. De Pous, die voor een officieel bezoek in Noorwegen is en mr. Cals die zo pas op Curacao is aangekomen. Het is dus niet onwaarschijnnlijk dat vóór vrijdag nog wel een tweede buitengewone ka binetsraad bijeen zal komen. HAAG. De vuurgevechten m Nieuw-Guinea tussen Indonesische infiltranten en Nederlandse troepen hebben tot dusverre aan acht Neder landse militairen het leven gekost. Bij Weij op het eiland Misool sneu velde begin deze week de twintig jaar oude dienstplichtige marinier tweede klas P. M. G. C. Mannie uit Tilburg. Hij was niet getrouwd. De 25-jarige eerste luitenant der mariniers J. A. Woortman werd bij een vuurgevecht (ook op Misool) ge wond. Luitenant Woortman is ge trouwd en woont in Manokwari, Over de aard van de verwondingen is niets bekendgemaakt. Een jaar gevangenisstraf DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisterochtend de 36-jarige reisleider A. W. M. V. uit Voorburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voor waardelijk. De man zou bij elkaar twintig keer uit kleedtenten en uit de garderobe van een hotel in Scheveningen"portemonnees hebben weggenomen. Het zou hem te zamen driehonderd gulden hebben op geleverd. De reisleider zei dat hij de diefstallen had gepleegd omdat hij op een reis naar het buitenland geld had verloren. Dat had hij voor zijn werkgever willen ver zwijgen. UTRECHT. Terwijl woedende vlammen door het huis kolkten en het duidelijk werd dat er niets meer te redden was, klom de 31-jarige koopman J. W. Tomassen gistermid dag tegen de gevel op van café Murk aan de Jagerskade in Utrecht. In het woonhuis op de eerste ver dieping zaten de 62-jarige mevrouw Schoonhoven-Van der Brink en haar kleinkinderen Keesje van vier en Mieke van twee jaar opgesloten. Vuur versperde hun de weg naar be neden; hun enige redding was het raam. De heer Tomas sen klom moei zaam verder, sloeg een ruit in en liet de vrouw en de twee kinderen langs de muur naar beneden zak ken in de ar men van buren en politiemannen. De vlammen sloegen wild in het rond en be dreigden de twee huizen naast het café. In allerijl werden zij ont ruimd; van het ene vatte het dak vlam. Het vuur, dat was ontstaan in een bijkeukentje van het café waar op een pe troleumstel een pan met gehakt ballen had ge staan, vrat het hevigst om zich heen in het woon huis. Met zes stralen probeer de de brandweer de vlammen klein te krijgen. De hoofdbrandwacht Oostveen stond op een gegeven ogenblik midden in De 31-jarige koop man J. W. Tomassen, Redden wat er te redden valt, was gistermiddag het parool by de brand in café Murk aan de Jagerskade in Utrecht. Vele bereidwillige handen ontfermden zich over de inboedel van de huizen naast het café, die ernstig gevaar liepen. de vlammen. Toen hij van een ladder af water in het vuur spoot, knalden vóór hem een paar ruiten kapot en loeiden de vlammen naar buiten. Ter wijl collega's hem beslopen, klom de heer Oostveen via de dakgoot van het brandende huis naar een veilige plaats. Na ruim een half uur had de brand weer het vuur zo ver onder de knie, dat er geen gevaar voor uitbreiding meer was. Het café en het woonhuis erboven waren uitgebrand. Van een huis ernaast was een stuk uit het dak gebrand en beide aangrenzende huizen hadden veel waterschade opgelopen. De schade wordt voorlopig op een halve ton geschat. De brand was ontdekt door de vrouw van de caféhouder T. Murk. Zij was in het café aan het bedienen, omdat haar man niet thuis was. Toen zij de vlammen in het bijkeukentje zag, had zij eerst haar moeder en haar twee kinderen boven willen gaan halen. Er bleef echter niets anders over, dan naar buiten te rennen en iedereen te alarme ren die maar kon helpen, want de trap stond al in lichter laaie. NEW YORK (UPI). De Ver enigde Naties zijn van plan de on dertekening van het Nederlands- Indonesische akkoord over de over dracht van Nieuw-Guinea via de communicatiesatelliet Telstar naar Europa uit te zenden. Het doorgaan van die uitzending hangt af van de plaats waar de Telstar zich op het moment van de ondertekening bevindt, maar als de positie gunstig is, zal de Tel star worden gebruikt. Ik moet nu afbellen; er i> iemand aan de deur. Van onze correspondent "DONN. Het met regeringssteun uitgegeven Westduitse weekblad Das Parlament is deze week aan Nederland gewijd. Maar te midden van voortreffelijke beschouwingen van Nederlandse journalisten en hoogleraren, van inleidende woorden van de ministers Luns en Schroder en van vele artikelen over onze kunst, politiek en waterwerken, vindt men op pagina 22 een zeer lovende beschouwing over het boek „Holland" van dr. Theodor Meursen, uitgegeven in 1956 bij de uitgeverij Clloek und Lutz in Neurenberg. Dr. Theodor Meursen is, naar wij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid menen te weten, de schuilnaam van prof. dr. T. Goedewaagen, van 1940 tot 1943 de N.S.B. secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, van 1943 tot 1945 hoogle raar in de wijsbegeerte in Utrecht. Goedewaagen werd in 1948 door het Haagse bijzondere gerechtshof tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Meursen, alias Goedewaagen zegt im zijn voorwoord van het boek dat de econo mie: de opvoeding, de pers, de kunst etc. behandelt, dat het werk in harmo nische samenwerking met verscheide ne Nederlandse auteurs tot stand is ge komen. Wie die auteurs zijn, vermeldt hij er evenwel niet bij. Tot driemaal toe wordt de naam Goedewaagen genoemd, o.m. als een van de belangrijkste verte genwoordigers van een filosofische rich ting in ons land. Over de Duitse be zetting vindt men in het boek geen le lijk woord. In de kritiek over dit werk van Meursen, alias Goedwaagen, in Das Parlament, die staat onder een artikel over onze literatuur van de Nederlandse criticus Pierre Dubois, wordt gezegd dat dr. Meursen voortreffelijk redactioneel werk heeft verricht. Zijn stijl wordt ge roemd. Mogelijkerwijze, aldus de boek bespreker, is „de interessante volkska- rakterkunde van de Nederlander uit de pen van Meursen gevloeid". Ten slotte wordt gezegd dat er van het boek „veel goeds" is te zeggen. Wat de regering in Bonn en die in Den Haag, die beide aan het tot stand ko men van dit bijzondere nummer van Das Parlament hebben meegewerkt over deze boekbespreking van het werk van een voormalige N.S.B.'er zullen zeg gen, is ons niet bekend. Maar dat hier een nutteloos stuk is gepubliceerd in een orgaan dat beoogde de Duits-Ne derlandse betrekkingen te verbeteren, staat voor ons vast. Wat deze zaak nog erger maakt is dat reeds in 1957 in een Nederlands tijd schrift werd onthuld dat Goedewaagen de auteur van het boek van Meursen was. Men had dus gewaarschuwd kun nen zijn. PARAMARIBO (AP) Premier Ema nuels van Suriname komt naar Neder land om met minister Luns te praten. Vooral de eigen vertegenwoordiging van Suriname in het buitenland zal ter spra ke komen. De weersverwachting van het K.N.M.Ï. in De Biit, geldig tot vanavond: Veranderlijke be wolking met af en toe regen, plaatselijk verge zeld van onweer. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. In het algemeen iets ho gere temperatu ren. MIESJE: Echt „landerig" weer. 16 augustus: zon op 5.24, onder 26.04- maan op 20.41, onder 3.53. Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Zürxch Genève Locarno Wenen Innsbr. Rome Ajaccio Madrid Mallorca weer onb. l.bew. onweer regen regen regen regen l.bew. z.bew. onb. l.bew. geh.bew. l.bew. z.bew. z.bew. h.bew. onb. onb. onb. onb. h.bew. onb. wind NNO zzo O O Still NO O WNW NW zzw O NO ONO stil stil stil O ONO ZW ZW wzw zzw max.t. n.sl. 18 o 17 17 19 18 28 26 27 33 27 17 28 33 33 34 31 33 0 5 1 1 0.1 3 0 O 0 0 0 O O 0 0 0 O .0 0 >4

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1