Bedrijfsgeneeskunde is niet alleen E.H,B.O. Zwijgende aanklacht tegen gehate muur BREDE TAAK WACHT NOG Metselaar in arrest, dag na poging tot moord op vrouw en zes kinderen Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rust en voldoening! Ben Bella wint machtsstrijd in Algerije Aeroplanorama Uit de kerken Dinsdag 14 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. U hebt toch ook een pijp? C00PVAERT brandt kalm en rookt koel! De beste manier om van een pijp te ge nieten: stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van ge selecteerde tabakken. Door-en-door rijp. brandt langzaam en rookt heerlijk koel. JAAR SCHEIDING IN BERLIJN AANNEMER GEARRESTEERD Sloper liet rode haan werk doen Kans op „overwerk" van Harmelens oude raad „GEMOEDELIJKHEID" Koninklijke receptie besluit Prinsjesdag Militaire discipline in koninklijke stallen G.G.D. VOND GEEN PLAATS VOOR HEM IN ZIEKENHUIS HOOFDPIJN GEEN RUIMTE LEGER CAPITULEERT Bruggehoofd PALEIS AAN OOG ONTTROKKEN Op I september treedt de Wet op de bedrijfsgeneeskundige diensten in werking. Dit betekent, dat in fabrieken met minstens 750 werknemers zo'n bedrijfsgeneeskundige dienst aanwezig moet zijn. De wet is eigenlijk een aanvulling op de Veiligheidswet van 1934. Het heeft drie en een half jaar ge duurd voor de toenmalige staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. A. A. van Rhijn, zijn aanvullende bepalingen door de Tweede en Eerste Kamer goedgekeurd zag. In februari 1959 was het eindelijk zo ver. Nu ze binnenkort gaan werken, heeft het zin om eens te bekijken wat bedrijfs geneeskunde 'eigenlijk is. Van onze Haagse redactie T)EN HAAG. „Als het goed is, ■*-' is de bedrijfsarts de vertrou wensman, bij wie de arbeiders kun nen aankloppen met alle klach ten, die direct of indirect met hun werk te maken hebben. Daarbij gaat het in de allereerste plaats om de gezondheid van de werknemers en niet om de financiële belangen van de baas. Natuurlijk is het voor hem plezierig, als er minder vaak ziekteverzuim voorkomt en als de arbeidsprestaties worden opge voerd. In principe betalen de werk gevers daarom ook de kosten van hun bedrijfsgeneeskundige diens ten ze krijgen er geen cent sub sidie voor." Zo vatte dokter F. Be- zemer, voorzitter van het College van bijstand en advies voor de be drijfsgeneeskunde, de taak en de achtergronden van deze tak van sociale geneeskunde samen. POSITIEF De bedrijfsgeneeskunde werd in het begin van deze eeuw „geboren". Er ontstonden toen nieuwe gedachten over de plaats van de arbeider in het produktieproces. Men zag hem niet meer negatief als een verlengstuk van de machine maar positief, als medewerkende mens. De arbeidersbeweging was tot dan toe ook uitsluitend negatief geweest. Het Kinderwetje Van Houten uit 1874 het eerste begin op dit terrein en enkele andere wetten beschermden de arbeiders slechts tégen iets. Een pril geluid begon echter te klin ken bij de sinds 1903 opererende ar beidsinspecties, waarvan de medische adviseurs te maken kregen met alle problemen van wat men in die kringen noemt de hygiëne van de arbeid. In 1928 klonk een klaroenstoot: in een artikel wekte de toenmalige me disch adviseur bj^de arbeidsinspectie, dokter Kranenburg, op tot het aanstel len van artsen door de bedrijven zelf. De overheid doet wel een boel, aldus dokter Kranenburg, maar van een werkelijk intensieve gezondsheidszorg kan alleen sprake zijn, als die van de werkgevers uitgaat. Philips pakte nog in datzelfde jaar de koe- bij de horens; het stelde dr. G. L. E. Burger nu hoógleraar in Amsterdam als bedrijfsarts aan. Dr. Burger is de pionier geworden van de bedrijfsgeneeskunde. Zijn visie op de samenhang tussen gezondheid en arbeid heeft voor een zeer groot gedeelte inhoud gegeven aan de taak van de bedrijfsarts. LANGZAAM Voor en in de oorlog groeide het aantal bedrijfsgeneeskundige diensten maar heel langzaam. Slechts de aller grootste bedrijven zoals de Hoogovens, de Staatsmijnen en de Schelde gingen over tot de instelling ervan. Pas na de bevrijding begon de grote ontwikke ling nog steeds op basis van vrij willigheid. Van de 164 bedrijven met meer dan 750 werknemers hebben er nu 59 een eigen b.g.d.61 hebben samen met an dere bedrijven zo'n dienst ingesteld. In 44 ondernemingen is nog niets of bijna niets op dit gebied gebeurd. Dat moet dus op 1 september veranderen. Of deze ontwikkeling in de toe toekomst nog verder zal gaan? Dokter Bezemer zei, dat men eerst eens fgil afwachten hoe het allemaal gaat lopen. Misschien moeten over een aantal ja ren ook kleinere bedrijven iets gaan doen, maar voorlopig is deze vraag «7Af QpflIPPI 1947 is een belangrijk jaar geweest voor de bedrijfsgeneeskunde. Toen gaf de Vereniging voor arbeids- en be drijfsgeneeskunde de „vakbond" van de bedrijfsartsen een rapport uit, waarin de taak van deze doktoren en de inrichting van hun diensten werd omschreven. Deze „grondwet voor de bedrijfsgeneeskunde" stelde toen zwart op wit, wat in een aantal jaren bij deze geneeskundigen in gedachten en ook wel in de praktijk was gerijpt. Het twee jaar later verschenen rap port van de Koninklijke maatschappij tot bevordering van de geneeskunst was eigenlijk niet minder belangrijk. Daarin werd de grens tussen het werkterrein van de huisartsen en dat van de bedrijfsartsen vastgesteld. PREVENTIEF van de zieke mens is en blijft het gebied van de huisarts, zijn collega in De curatieve zorg het genezen de fabriek wil alleen preventief wer ken. wil dus voorkomen dat een man of een vrouw ziek wordt. Natuurlijk komt de een wel eens op het terrein van de ander, maar als er een goed samenspel is, is er geen enkele moei lijkheid. Dit goede samenspel blijkt er in de praktijk bijna altijd te zijn. Dat klinkt allemaal heel mooi en veelbelovend, maar wat doen die b.g.d.'s nu eigenlijk; waarin onder scheiden zij zich van het werk, dat de „gewone" dokter doet? In de eerste plaats keuren ze de mensen. Die keuringen „prikken" echter ver der dan tot de vraag of de man wel gezond is, of hij dus volgens redelijke verwachtingen niet te vaak zal verzui men. De bedrijfsarts vraagt zich na melijk ook af of de gekeurde lichame lijk en geestelijk geschikt is voor de functie, waarnaar hij heeft gesollici teerd of hij dus de juiste man op de juiste plaats zal zijn. Een tweede „operatieterrein" is het periodieke onderzoek. Dat beperkt zich niet tot het bekende „doorlichten" op t.b.c., maar er kan bijvoorbeeld op een bepaald ogenblik bijzondere aan dacht aan de ogen worden besteed. Zo'n onderzoek is in textielfabrieken zeer belangrijk. Er is gebleken, dat tien procent van de textielarbeiders naar de oogarts moest. Door de bedrijfsarts van een bepaalde fabriek is ook eens nage gaan, of arbeiders boven vijftig jaar de belasting, die ze lichameliik en geestelijk van hun werk ondervonden, nog konden opbrengen. In een Enschede's bedrijf zijn enige tijd geleden de voeten van de arbei ders beken. Klachten hadden daartoe aanleiding gegeven. Het bleek toen. dat de voeten van deze mensen min of meer tot de onderontwikkelde ge bieden" behoorden; er werden slechte werkschoenen gedragen. De aard van deze onderzoekingen hangt af van be paalde verschijnselen in een bedrijf en van de „fantasie" van de dokter. SPREEKUUR Op de bedrijfsgeneeskundige dienst wordt ook spreekuur gehouden. Het doel hiervan is tweeledig. Allereerst worden kleinigheidjes behandeld hier een lik jodium en daar een pleis ter maar ook bestaat de gelegen heid met de dokter over moeilijkheden te praten. Als deze een lichamelijke oorzaak hebben, zal de bedrijfsarts de patiënt meestal naar zijn huisdokter sturen, die er dan eventueel op zijn beurt een specialist bij betrekt. Maar als het om geestelijke narigheid gaat het werk niet aankunnen of ruzie met de baas zal hij proberen een oplossing te vinden door de man bij voorbeeld voor een andere functie voor te dragen. Een van de meest spectaculaire ta ken van de bedrijfsgeneeskunde be staat ongetwijfeld uit het verrichten van onderzoekingen meestal in sa menwerking met het Leidse instituut voor Praeventieve Geneeskunde en andere instellingen die het ar beidsklimaat moeten verbeteren; die, zoals prof. Burger in zijn entreerede zei, „aan de menselijke arbeid de vorm moeten geven van merkwaardig heid". Zo zijn er, om een enkel voorbeeld te noemen, onderzoekingen gedaan naar de voeding van jonge werkne mers (waar nog wel wat aan bleek te mankeren), naar de „katoenstoflong" en de lawaaidoofheid bij textielarbei ders; naar problemen die met de ploe- genarbeid samenhangen. Daarbij is bijvoorbeeld gebleken, dat geen enkele architect rekening houdt met de eisen, waaraan een slaapkamer voor mensen „uit de ploeg" moet voldoen. Zij krijgen te weinig rust, omdat de geluiden van het gezin te veel doordringen. Deze ka mers zouden dus beter moeten worden geïsoleerd. In Duitsland zijn de „gecamoufleer de pauzes" onderzocht. Niemand kan uren achter elkaar ingespannen wer ken, en een gang naar het toilet of het uitvoerig snuiten van een neus is dan een welkome, hoewel niet altijd nood zakelijke, onderbreking. Proefnemingen hebben uitgewezen, dat eigenlijk regelmatig kort zou moe ten worden gepauzeerd. In de eonfec- tieindustrie zijn deze korte pauzes al ingevoerd, maar in andere bedrijven blijk dat, doordat bijvoorbeeld de ar beid is gebonden aan machines niet mogelijk te zijn. SAMENWERKING Dokter Bezemer wees ons op de grote samenwerking, dié bij de be drijfsgeneeskunde bestaat. De parti culiere ondernemers hebben het ini tiatief genomen, de overheid de arbeidsinspecties stimuleerden de ontwikkeling, de wetgever leidt de zaak nu in goede banen en de Ko ninklijke Maatschappij, tot bevorde ring van de geneeskunst heeft zich ingezet voor een speciale opleiding van de bedrijfsartsen. Dit alles komt weer samen in het College van bij stand en advies voor de bedrijfsge neeskunde, dat als adviesorgaan van de regering zijn invloed zal hebben op de verdere ontwikkeling. Is dit niet een figuur, zo vraagt dokter Bezemer zich af, die andere takken van gezondheidszorg tot na volging zou kunnen prikkelen? (Ingezonden mededeling) --v.- N4MUIZ11 Van onze correspondent DONN Langs de gehate commu- nistische muur door Berlijn, waarvan de bouw precies een jaar geleden begon, is het gisteren vrij rustig gebleven. Op verscheidene plaatsen verzamelden zich grote groepen Westberlijners, die het ech ter bij spreekkoren en het versprei den van pamfletten lieten. Slechts op één punt, bij het voormalig ministe rie van luchtvaart, konden Oostduit- se agenten zich niet bedwingen, toen zij aan Westberlijnse kant een groep je overigens rustige demonstranten zagen. Zij gooiden onverhoeds traan gasgranaten over de muur, waarop de Westberlijnse politie op dezelfde wijze reageerde. Slachtoffers vielen er bij dit traangasduel niet. Correct Om twaalf uur gistermiddag demon streerden de Westberlijnse bevolking correct en rustig met een minuut stilte tegen de bouw van de muur. Overal in de stad stond het verkeer en het werk stil. Verontwaardigde Westberlijners trokken op dat moment aan de nood rem van de S. Bahn, de door Oostduit sers verzorgde treinverbinding door de stad, waarvan de Oostduitse bestuur ders de opdracht hadden gekregen ook om twaalf uur door te rijden. Later op de dag hielden de Westduitse president Lübke en de Westberlijnse burgemees ter Brandt redevoeringen. In West-Duitsland, waar om twaalf uur op vele pleinen via luidsprekers het klokgelui van de Westberlijnse vrij- heidsklok werd gemaakt, maar waar de kerkklokken zelf zwegen, trok men zich nu juist niet veel aan van deze her denking. In sommige steden zetten de verkeersagenten de verkeerslichten op rood, maar van een algemene „stille" demonstratie gelijk in West-Berlijn, was geen sprake. De indruk ontstond aldus dat de gemiddelde Westduitser vrij onverschillig bleef voor de oproep van de regering om zwijgend maar de monstratief tegen de muur te getuigen. Van. claxonconcerten van automobilis ten, zoals Westberlijners aan de sector grens ten gehore brachten, was in de Bonds-Republiek dan ook geen sprake. Er werd rustig doorgereden, doorge werkt en vakantie gehouden. Op zijn hoede Aan beide zijden van de Oost-West- berlijnse grens was men overigens be paald op zijn hoede. Oostduitse en Rus sische troepen demonstreerden hun macht in Oost-Berlijn. In West-Berlijn, waren de geallieerde troepen in alarm toestand gebracht. Daarentegen viel het op dat de Oostduitse douane en grens politie bij uitzondering zeer soepel op traden en de Westduitse en Westber lijnse reizigers bijna pijnlijk correct be handelden. Zelfs lieten de Oostduitsers twee Rijnlanders vrij, die het afgelopen weekeinde in de kofferbak van hun au to een jonge Oostduitser naar het Wes ten hadden willen smokkelen, maar daarbij ontdekt waren. Een dergelijke vrijlating gold tot voor enkele dagen als iets ongelooflijks. Zij toonde aan hoeveel de Oostduitsers en de Russen eraan gelegen was om te doen alsof de muur een normaal verschijnsel, een normale grens tussen Oost-Duitsland en West-Berlijn is. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De politie heeft gis teren een 42-jarige aannemer gearres teerd omdat hij een smederij aan de Kattenlaan te Amsterdam, die hij moest slopen, in brand heeft gestoken- Dat leek hem praktischer, omdat het vuur nu een maal sneller werkt dan de slopershamer. De politie dacht daar anders over, te meer omdat de brand een in de buurt gelegen garage en een stal vol koeien in gevaar had gebracht. Twee keer is de brandweer voor het geval uitgerukt. De eerste maal sloegen de vlammen hoog op uit het gebouw, dat met zijn houten dak een gemakkelijke prooi was. Men had drie kwartier nodig om het vuur te blus sen. Later op de dag moest men er weer aan te pas komen, omdat het nablussings- werk blijkbaar niet grondig was ver richt. De politie neemt het de gearresteerde vooral kwalijk dat hij een gisterochtend vroeg gegeven waarschuwing niet heeft opgevolgd. Toen was hij bezig vuur te stoken in de smederij. Agenten wezen hem op het gevaar, maar van dit ver maan heeft hij zich niets aangetrokken. Van onze correspondent HARMELEN Er bestaat een gro te kans dat de gemeenteraad van Har- melen nogmaals in de oude samenstel ling bijeen zal -moeten komen om op nieuw de geloofsbrieven van de nieuw gekozen a.r. kandidaat drs. C. B. Wels te onderzoeken. Bij de laatste vergade ring werden de geloofsbrieven geaccep teerd, maar ze zouden niet aan de ge stelde eisen hebben voldaan. De gekozen kandidaat voor de ge meenteraad moet op de dag van de officiële kandidaatstelling in dit ge val op 31 maart minstens twaalf maanden in de betreffende gemeente hebben gewoond. De heer Wels is ech ter pas op 26 september van het vori ge jaar in het bevolkingsregister van Harmeien ingeschreven. De raad heeft tijdens zijn laatste ver gadering getuigenverklaringen aangeno men, volgens welke de heer Wels al langer in Harmeien woonde. Het libe rale raadslid J. Veldhoen heeft die strijdigheid met de wettelijke voor schriften geconstateerd en geprotesteerd bij Gedeputeerde Staten van de provin cie Utrecht. Het gaat hier niet om persoonlijke bezwaren tegen drs. Wels, zo meent de V.V.D. De partij wil echter niet dat met bepaalde voorschriften de hand wordt gelicht, ook al gebeurt dat in een stemming van „gemoedelijkheid". Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De 225 leden van Eerste en Tweede Kamer zullen op de derde dinsdag van september. Prinsjes dag, niet zoals gewoonlijk direct naar huis gaan. Na de plechtige zitting ter opening van de Staten-Generaal zullen zij worden verwacht op een receptie, die koningin Juliana dit jaar geeft op Huis ten Bosch. De Koningin zal na de gebruikelijke rijtoer door Den Haag naar Huis ten Bosch gaan. De receptie wordt de Ka merleden nog aangeboden ter gelegen heid van het zilveren huwelijk van de Koningin. Het accent van de huwelijksviering viel indertijd voornamelijk in Amsterdam. Daar waren toen bijna geen Kamerle den aanwezig. Ook de Prinsessen zullea de receptie vermoedelijk bijwonen. LONDEN (Reuter) Achttien van de vijftig employe's die werken in de stallen en garages van Buckingham Palace hebben onlangs ontslag geno men omdat zij de straffe discipline niet langer konden verdragen. Het Britse ministerie van arbeid stelt nu een on derzoek in. Volgens een van de vroegere arbei ders is sedert de benoeming van luite nant-kolonel John Miller tot opperstal meester een straf militair regiem inge voerd. Het poetsen van de tuigen ge schied-de voortaan geheel naar militair model. Er waren ook klachten over de her ziening van de werkuren in de stallen, waardoor de employé's hun bijbaantjes buiten het paleis ter aanvulling van hun salaris van acht tot elf pond sterling (tachtig tot 110 igulden) per week, nigt langer konden aanhouden. Het is langs de befaamde muur in Berlijn gisteren vrij rustig gebleven. Het ergste incident deed zich voor toen deze Westberlijnse demonstranten een kruis met de tekst „Wij beschuldigen" langs de muur droegen. Dat wond de Oostduitse politie blijkbaar zo op, dat zij traangasgranaten wierp. De West berlijnse politie liet zich niet onbetuigd en gooide eveneens granaten. Daar op begonnen ook burgers allerlei projectielen te smijten. Tenslotte maakte de Westberlijnse politie een einde aan de demonstratie. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Am sterdammer, die zondagavond in zijn huis in Amsterdam-West alle gaskranen had openge draaid, is gisterochtend gear resteerd wegens poging tot moord op zijn vrouw en zijn zes kinderen. Het is de 39-ja- ri-gé metselaar De R. Aanvankelijk had de politieman, die van het geval kennis nam, de zaak niet zo hoog opgenomen. Toen echter gisterochtend de chef van het bureau Overtoom, hoofdinspecteur Landman ervan hoorde, heeft hij de man onmid dellijk laten ophalen. Van hem begrepen wij dat hij op het standpunt staat dat dit veel eerder had moeten gebeuren. Er bestond, mede ge zien het feit dat de metselaar reeds tweemaal in een psychiatrische inrich ting verpleegd is geweest, een redelijke kans op herhaling. Toen de politie de metselaar gisteren kwam arresteren, was alles in het huis pais en vree. De vrouw stond de was te doen en de man lag te slapen. De poging tot moord heeft zich. zo bleek uit de gegevens die de politie thans bekend zijn, als volgt toegedra gen. De metselaar kwam zondagavond laat onder de invloed van drank thuis. Zijn vrouw en zes kinderen (de oudste is zeven jaar) lagen te slapen. De man zette alle deuren in de kleine woning open, en opende vervolgens alle kranen van het gasstel in de keu ken. Daarna ging hij naar bed. Na enige tijd het zal ongeveer om een uur of twaalf geweest zijn werd zijn vrouw met hevige hoofdpijn wakker. Zij draaide onmiddellijk de gaskra nen dicht en belde om geneeskundige hulp. De G.G.D. verscheen, en ook de politie. Nadat bij kinderen, vrouw noch man nadelige gevolgen van het gas waren geconstateerd, liet de politie voor het ogenblik de zaak zoals die was. Wij hebben gisteren bij de G.G.D. geïnformeerd of er geen aanleiding was om de metselaar op te nemen. Wij kregen als antwoord dat men heeft ge probeerd de man in een ziekenhuis ge plaatst te krijgen. Dat bleek door ge brek aan ruimte echter niet mogelijk. De dienstdoende psychiater, die de metselaar gisternacht heeft onderzocht, meende dat er geen aanleiding bestond voor (te vrees dat de man opnieuw gevaar voor zichzelf of zijn omgeving zou opleveren Men deelde ons nog mee dat de metselaar bij de G.G.D. be kend is. Er loopt met het oog op zijn psychische toestand al geruime tijd een aanvraag om opneming voor hem. Er is echter steeds geen ruimte. Wat de metselaar precies tot zijn daad heeft bewogen, blijft nog wat in het vage. Hij had schulden, die hij met geen mogelijkheid kon aflossen. Zijn kijk op het leven m het algemeen schijnt zeer pessimistisch te zijn. Hij heeft tegen de politie onder meer ge zegd; „Mijn kinderen zijn te goed voor deze rot wereld". Hij geeft toe dat hij zijn gezin en zichzelf van het leven heeft willen be roven. Al eens eerder is tegen hem een verbaal wegens mishandeling van kin deren opgemaakt. Dat heeft toen niet tot een strafvervolging geleid. Van onze correspondent PARIJS Ben Bella heeft de strijd om de macht in Algerije gewonnen. De militairen hebben gecapituleerd en zich neergelegd bij de scheiding van de staatszaken en militaire aangelegen heden, zoals deze door het politieke bu reau was vastgesteld. Dit is bekend gemaakt in een commu niqué, dat werd uitgegeven aan het ein de van besprekingen tussen vertegen woordigers van het politieke bureau en afgevaardigden van de zes Algerijnse verzetsgroepen. Om deze scheiding duidelijker te doen uitkomen heeft het politieke bureau be sloten om aan de ene kant een nationaal comité, belast met de organisatie van de F.L.N. als politieke partij onder leiding van Bitat op te richten, en aan de ande re kant een kabinet te vormen bestaan de uit officieren, dat onder leiding van Benaliah het lid van het politieke bu reau belast met militaire zaken zich zal bezighouden met de hervorming van het leger. Dit kabinet zal een eigen budget krij gen. Het zal nauw samenwerken met het politieke bureau. Dit laatste, in feite een bruggehoofd van de militairen in de or ganisatie van de nieuwe staat, is onge twijfeld de prijs, die Ben Bella voor de capitulatie van het leger heeft moeten be talen. Gisteren heeft het onafhankelijke Alge rije zijn eerste religieuze feest, de ge boortedag van de Profeet, gevierd. In te genstelling tot de gewoonte gebeurde dit in alle rust en kalmte, omdat de politie het ontsteken van vuurwerk en alle ande re uitbundige manifestaties had verboden. AMSTERDAM. De eerstkomende één tot twee jaar zal een schutting van bij elkaar negentig meter lang en 25 meter hoog de voor- en achterkant van het koninklijk paleis op de Dam ge deeltelijk aan het oog onttrekken. Achter de schutting zal de laatste fa se van de restauratie worden uitge voerd. Die moet over twee en een half jaar klaar zijn. De vooral door toeristen veel gefoto grafeerde voorgevel van het paleis zal door de schutting tijdelijk als foto-ob- ject verloren gaan. Ook de beroepsfo tografen op de Dam verliezen er een goed decor door. Met het plaatsen van de schutting is aan de achterkant van het gebouiw al begonnen. Al naar gelang het werk vor dert zal de schutting weer verdwijnen. Ned. Herv. kerk: Beroepen te Nieu- werkerk a.d. IJssel: J. van Wier te Put ten. Beroepen te Oosterzee en Echten (Fr): A. J. Plug te Blankenham. Be noemd tot secretaris van de centrale voor vormingswerk vanwege de Ned. Herv. kerk: dr. H. Bartels, predikant voor buitengewone werkzaamheden, te Amersfoort. Aangenomen naar Appel scha (als geestelijk verzorger van het sanatorium Beatrixoord)N. Bergstra te Oudenhoorn. Geref. kerken: Beroepen te Nieuw- Vennep: G. W. H. Peddemors te Heer- de. Geref. kerken (vrijgem.): Aangeno men naar Hoek (Z.H.): H. M. Ohman te Zuidbroek. Geref. gemeenten: Beroepen te Lei den: P. Blok te Dirksland. Ingezonden mededeling) In het ziekenhuis te Boxtel is overle den de 22-jarige M. A. Mutsaart uit Vught. Hij werd zondagavond ernstig gewond toen de bromfiets waarop hij als duo-passagier meereed bij Boxtel onder een auto kwam. In het 'augustusnummer van AVÏA maandblad voor lucht- en ruimte vaart wordt o.a. een artikel gewijd aan het in de vakantietijd drukbe zochte Nationaal Luchtvaart Museum Aeroplanorama op Schiphol. Het is geïllustreerd met een fraaie over zichtsplaat van het interieur van dit bezienswaardige museum. De serie vliegtuigherkennings- puzzels wordt voortgezet. Er zijn mooie prijzen aan ver bonden. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de K.L.M. en de moeilijkheden van andere luchtvaartmaatschappijen. Interessant is voorts het vraagge sprek met de Heer F. J. L. Diepen, commercieel direkteur van Fokker. Dit artikel is verlucht met een teke ning van het nieuwe Fokker-straal- verkeersvliegtuig F 28. Het augustusnummer van AVIA telt vele andere rijk geïllustreerde artikelen, interessant voor iedereen, die belang stelt in lucht- en ruimte vaart. Koop dit nummer, voordat het is uitverkocht bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhandel. AVTA vergroot Uw actie-radius.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5