Einde van rode ruimtevlucht moet naderen TL Ckefarme.,4 Drie mislukte aanslagen op leven van Soekarno Prima t.v.-avond KAPPIE EN DE HOOGVLIEGER Dinsdag 14 augustus 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 2 Anders verbranden kosmonauten in de dampkring Vervolg van pag. 1 Bruggen in Sloten op zondag open VAKANTIEGANGERS JAGEN OP POEMA Bemanning van sleepboot bij plundering betrapt Export tuinbouwprodukten met 23,4 pet. toegenomen 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! radio televisie Jongetje verongelukt Ochtend Middag Avond Ochtend Middag televisie""] Avond FUTS Ds. Van Vlietfterug naar Algerij e i De Wostoks zonden niet alleen formele boodschappen van de twee kosmonauten, gesprekken tussen deze twee en de staf op hun centrale basis en radiogra fische gegevens over hun licha melijke toestand ïiaar de aarde. Zij zonden ook vele malen tele visieopnamen van de twee kos monauten naar de Sowjetunie. Dit alles maakte de Wostok 3 en de Wostok 4 op onverklaarde wijze tot twee super-Telstars, twee relayeerstations in de we reldruimte voor allerlei vor men van eleotronische com municatie. De Telstar, die enige tijd geleden een directe televisieverbinding tussen de Verenigde Staten en West-Europa tot stand bracht, kwam er niet aan te pas. Uit Amerika was in Moskou het verzoek ontvangen om toestemming voor relayering via de Telstar naar vele delen van de wereld van directe televisieuitzendingen uit de twee Wcstoks. Dat verzoek weeS de Russi sche regering van de hand. JA SOKOL Opvallend was de zwijgzaamheid van Nikolajef en Popowitsj boven de Ver enigde Staten. In dab land was men er gisteren, toen de twee kosmonauten daai al verscheidene keren over wa ren gekomen, nog niet in geslaagd hun stemmen op te vangen. Spraakzamer waren zij boven hun eigen land en boven de ontwikkelingslanden. Daar hoorde men. tot gisteravond omstreeks negen uur toen zij aanstalten maakten om te gaan slapen, keer op keer hun oproepen. Die van Nikolajef was: „Ja sokol". Die Russische woorden bete kenden: Ik ben de valk. Het oproep- seia van Popowitsj was: „Ja berkoet" (Ik ben de gouden adelaari. Nog niet zo lang geleden, zo vertelde men in Moskou, was Popowitsjs oproepsein Ten behoeve van toerisme Van onze correspondent LEEUWARDEN In het Friese stadje Sloten, dat zijn bruggen op zondag steeds gesloten heeft gehou den met het oog op de zondagsrust, is de gemeenteraad tegemoet geko men aan de wensen van de watertoe risten. De bruggen zijn er voortaan op zondag gedurende enkele uren open. Deze kentering in de opvatting over de zondagsrust is te merken in de hele over het algemeen zeer recht zinnige zuidwesthoek van Friesland, waaronder de Friese meren en Gaas- terland vallen. Op een bijeenkomst van de stichting Sudergoa die gisteren in Sneek is ge houden, bleek dat steeds meer mensen een ruimer standpunt voorstaan waar het om het handhaven van de rust op zondag gaat. Van veel invloed is daar bij de overweging geweest, dat een te starre houding de groei van het water toerisme belemmert. Slechts een klein deel van de mensen die in het onderzoek van Sudergoa be trokken zijn geweest, wilde de brug gen in het gebied op zondag zonder meer gesloten houden. Aanmerkelijk groter was de groep, die vond, dat de bruggen de hele zondag door voor de watersportliefhebbers geopend moeten zijn. De grootste groep meende, dat de wa tersport 's zondags vrij baan moest hebben, behalve op de uren, waarop kerkdiensten worden gehouden. PARIJS Vandaag zal men weten of de poema op het eiland Ré bij La Roebel le nog in leven is of inderdaad dood, zo als de meesten geloven. Tijdens een bij eenkomst op de prefectuur van La Ko ebelle die. gezien de aanwezige militai ren en de geweldige stafkaarten die er werden gebruikt, veel weg had van een krijgsraad, is gisteren besloten tot een geweldige drijfjacht, die vanmorgen om zeven uur zal beginnen. De prefect heeft alle bewoners en alle vakantiegangers opgeroepen aan de drijf jacht deel te nemen. Zij zullen worden bijgestaan en beschermd door twee de tachementen territoriale politietroepen, die vanmorgen voor dag en dauw aan land zijn gezet. Men heeft tot deze drijfjacht besloten, omdat enkele zomergasten meenden het dier te hebben gezien. Van onze correspondent PARIJS. In de haven van Duin kerken is de gehele bemanning van de sleepboot Brave gearresteerd en opge sloten. De bemanning werd op heter daad betrapt, toen zij bezig was een spoorwegwagen, waarvan de deuren wa ren geforceerd, te plunderen en de in houd ervan op de sleepboot over te brengen. Bij een nader onderzoek bleek dat gii tevoren reeds een andere spoorwegwa gen geplunae.d hadden. De havenpoli tie zet haar onderzoek voort, omdat er de laatste tijd veel klachten over plun deringen waren binnengekomen. De laat ste was afkomstig van een Engelsman, wiens jacht op het strand in de buurt van Duinkerken was gelopen. Het was daarna door een sleepboot viotgetrok- ken en teruggebracht naar de haven van Duinkerken. Na aankomst bleek, dat het jacht volledig geplunderd was. „Landisj" (Lelietje-van-dalen) ge weest. Dat was toen hij, samen met andere adspirantekosmonauten, de ra dioverbindingen met Gagarin en Ti- tof onderhield. Premier Kroesjtsjef droeg gisteren ook tot enige verhoging van de spanning bij. Hij liet uitlekken dat hij herhaal delijk telefonisch bij de staf van de centrale post had laten informeren of het al bekend was wanneer Niko lajef en Popowitsj zouden gaan lan den. Opdat een en ander nog geheim zinniger zou worden hield men de verblijfplaats van Kroesjtsjef geheim. GEGIS Gisteravond laat liet „een Russische zegsman" in Moskou uitlekken dat er de volgende middag vanmiddag dus iets interessants zou gebeuren. Hij wilde niet zeggen wat dat» interes sants dan wel kon zijn. Uiteraard sloeg men dadelijk aan het gissen, en even als de vorige dag leverde dat hersen werk het vermoeden op dat Nikolajef en Popowitsj zich na hun ontwaken zouden gaan voorbereiden op de lang verbeide landing. De omlooptijden en derhalve ook de snelheden van de twee Wostoks waren toen al opmerkelijke verschil len gaan vertonen. De omlooptijd van Wostok 3 was volgens Russische be rekeningen ingekrompen van 88 minu ten 18 seconden tot 88 minuten 7,8 seconden, en die van Wostok 4 van 88 minuten 30 seconden tot 88 minuten 13,6 seconden. Dat zou wijzen op een geleidelijke vermindering van de ge middelde hoogte van beide en een ge leidelijke verhoging van de gemiddel de snelheid. Sommige westelijke deskundigen maak ten lilt die gegevens, en uit de resul taten van eigen waarnemingen op, dat het einde van de dubbele Russische ruimtevlucht nabij was. Als de twee kosmonauten niet over enige uren landden zouden zij in hun Wostoks in de dampkring verbranden als vallende sterren. DEN HAAG In het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwproduk ten 1178,3 miljoen, dat is 119,2 miljoen of 11,3 procent meer dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De stijging is vooral afkomstig van de tuinbouwprodukten van Nederlandse her komst, waarvan de exportwaarde toenam met 60,8 miljoen of 23,4 procent tot 320,6 miljoen. Dit blijkt uit een over zicht van het Centraal bureau voof de statistiek. De agrarische export bereikte in het eerste halfjaar een waarde van 2307,1 miljoen, een stijging van 7 procent ten opzichte van de eerste zes maanden van het vorige jaar. Daarmee heeft de export van agrarische produkten zich hersteld van de teruggang, die vorig jaar optrad. Het aandeel van de land- en tuinbouw produkten in de totale Nederlandse ex port bedroeg over het eerste halfjaar 28,5 procent tegen 28 procent in het .eerste halfjaar van 1961. Ingezonden mededeling) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.,, doen wonderen Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebied is„synergismus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijn en griep. Geschikt voor een gevoelige maag, want die wordt beichirmd door hit bestanddeel Chefarox. 20 tabletten f 0.80,40 tabletten f 1.50, 100 tabletten f 3.60 DJAKARTA (Reuter). De aan slag die 14 mei op president Soe karno werd gepleegd is de derde poging geweest van een groep van negen leden van de Darul Islam om het Indonesische staatshoofd te vermoorden. Het landgerecht in Djakarta, dat inmiddels vier leden van de groep ter dood heeft veroordeeld, heeft gisteren meegedeeld, dat Soekarno al op 8 maart tijdens de viering van het mohammedaanse nieuwjaar vermoord had moeten worden. Van de groep, die handelde in op dracht van de leider van de Darul Islam, Kartosuwirto, zouden drie leden het paleis van Soekarno binnengaan om de president met pistolen dood te schieten. De andere zes, die buiten zouden blijven, zouden handgranaten gooien. De aanslag mislukte doordat de drie in het paleis de moed verlo ren en zich terugtrokken. Op 20 maart hoorden de mannen, dat Soekarno van zijn paleis in Dja karta naar het vliegveld zou rijden. Mela Soesman, Ton Lutz en Peter Aryans behoren tot de medewerken den aan het amusementsprogramma Opklaringen, dat u via Hilversum I om 8.05 kunt horen. De samensteller en regisseur is Jo Vischer jr. Muziek van Britse componisten wordt gespeeld in het programma van Hilversum 2. Achtereenvolgens worden uitgevoerd Introduction and allegro op. 47 van Elgar, de Romance voor mondorgel, strijkers en orgel met orkest van Vaughan-Williams en de Serenade in e kl. t., op. 20, even eens van Elgar. Larry Adler is de so list. Jazzmuziek o.a. via Brussel Vlaams (9.15 en 10.42) en Brussel Frans (10.15). „Broeder Martin" is de titel van de hoofdfilm van vanavond. In de titel rol Paul Hörbiger, de regie is van Axel von Ambesser (8.45). België Vlaams presenteert de twee de van een serie van vijf reportages van Udo Langhoff over „Een reis naar Ecuador." Vanavond „Van Cu rasao naar Quayalquil" (8.30). „Renee Lebas zingt" is een opgeno men programma van de V.P.R.O. dat om 9 uur op het scherm verschijnt. Eveneens van Nederlandse bodem is het spel „De zaak A.D." Hans Tie- meyer is de auteur. Het wordt door Vlaamse acteurs gebracht (9.25). België Frans neemt van de Franse tv over het stuk „Arme Martin" van P.-A- Bréal (8.30) en de rubriek „Lectuur voor allen" (10 uur). Duitsland biedt om 9 uur een kome die van Sacha Guitry „Niet luisteren dames" waarvoor Norbert Pawlicki de muziek schreef. Onze landgenoot Johan Heesters ziet en hoort u in dit musicalachtige spelletje samen met o.a. Ingrid Capelle en Eva Kerbler. Vooraf een reportage over de Afri kaanse staat Soedan (8.20). kritisch bekeken „Hemo de Geweldige" was de titel van de tweede van een serie documen taires van de Amerikaanse cineast Frank Capra, die de Avro op het tele visiescherm brengt. Deze uitzending was precies zo opgebouwd als de vori ge over de zon: een geleerde en een tekstschrijver die in een samenspraak met elkaar en met het onderwerp in ge tekende vorm meneer zon, meneer bloed een populair-wetensehappelijke verhandeling ten beste geven. Daarbij wordt ruim en dankbaar gebruik ge maakt van de tekenfilmtechniek. Verbluffend van duidelijkheid en een voud tegelijk is bijvoorbeeld het beeld dat aldus gegeven kan worden van de bloedsomloop en van het ontstaan van het leven. Bij deze fascinerende weerga ve neemt men dan de soms wat kinder achtige, soms wat hooggestemde tekst op de koop toe. Op de Nederlandse na- synchronisatie valt niets aan te merken, al doet het wat vreemd aan om bij voorbeeld de stem van Sacco van der Made uit de mond van een eekhoorn te horen komen. Het programma van gisteravond werd gecompleteerd met een televisieballet van de Duitse choreograaf Kurt Jacob „Das Rendez-Vous", of beter gezegd een samenspel van drie verschillende bal letten. Men kreeg vooral technisch knap vertolkte, hoewel niet helemaal vlekke loze scènes te zien. die zich achtereen volgens afspeelden in een Oosters pa leis, een schouwburg en een hotel. De Amerikaanse danser Ray Barra speelde en danste de rol van de snel af geleide jongeman in het verhaaltje, dat niet meer was dan een draaddunne aan leiding tot de balletten. Tas BRUMMEN. Het zesjarige zoontje van de familie Sluyter uit Dieren is gis termiddag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij fietste achter zijn ouders en viel. waarna hij door een trek ker met oplegger, beladen met bomea, werd overreden. DINSDAG 14 AUGUSTUS f RADIO HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Och- tendgymnastiek; 7.20 Ochtendva- ria (gr.). VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.); 9.35 Water standen; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken. 12.00 Jazztrio; 12.20 Regerings uitzending: Voor de landbouw; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Nederlands koper orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen, actualiteiten of grammo foonmuziek; 13.25 Beursbericht; 13.30 Metropole-orkest; 14.00 Om roep kamerkoor; 14.15 Kamermu ziek; 14.40 Voor de jeugd; 15.00 Zangrecital; 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel; 16.05 Filmmu ziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws; 18.15 Actualitei ten; 18.20 Pianospel (lfchte mu ziek) 18.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Operamuziek (gr.); 20.00 Nieuws; 20.05 Opklaringen, licht programma; 20.50 Het ABC van het heelal, lezing (6)21.10 Dansorkest en zangsolisten; 21.40 Lichte orkestmuziek (gr.)22.00 Zangrecital. 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Pizzicato, nieuwsflitsen en actualiteiten uit de lichte muziekwereld; 23.55— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Klassie ke kamermuziek (gr.); 7.45 Mor gengebed en overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoon muziek; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Lichte grammofoonmuziek; 9.45 Voor de kinderen; 10.15 Lichtba ken, lezing; 10.25 Moderne mu ziek (gr.); 11.15 Lichte grammo foonmuziek; 11.50 Volaan.... voor uit, praatje. 12.00 Middagklok noodklok; 12.04 Licht lunchconcert (gr.); 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Licht lunchcon cert (gr.); 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieuws; 13.30 Operetteklan ken (gr.); 14.05 Klassieke en mo derne Franse muziek; 14.35 Voor de plattelandsvrouwen; 14.45 Lich te grammofoonmuziek; 15.40 Pia norecital; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. Avond 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Poli tieke lezing; 18.30 Lichte orkest muziek en solisten; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Lichte grammofoonmuziek; 20.20 Omroep orkest: moderne muziek; 21.30 Te nor en piano: Franse chansons; 21.55 Orgelconcert; 22.15 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Lichte Engelse or kestmuziek (gr.); 23.15 Lichte grammofoonmuziek; 23.5524.00 Nieuws. NTS: 19.00 Samenvatting van het bezoek van H.K.H. Prinses Irene en H.K.H. Prinses Margriet aan de West; 20.00 Journaal. 20.20 P.v.d.A.politieke lezing; 20.30 Zorg om het nageslacht, kor te film over vogels; 20.4522.20 Broeder Martin (Und der Himmel lacht dazu), speelfilm. Zij stelden zich weer met pistolen en handgranaten langs de weg op. In plaats van de president passeerde een buitenlandse bezoeker. De derde poging werd gedaan op 14 mei, toen Soekarno in de tuin voor zijn paleis een toespraak zou houden. Eén van de leden van het complot schoot toen drie kogels uit zijn pistool af. Zij misten hun doel. Vijf mensen die bij Soekarno stonden, werden ge wond. Aan zijn verklaring voegde het land- gerecht in Djakarta toe, dat de vijf leden van de moordenaarsgroep die nog niet zijn veroordeeld, binnenkort terecht zullen staan. Op Formosa is het aantal gevallen van cholera sedert gisteren tot 285 ge stegen. Zeventien mensen zijn reeds aan de ziekte bezweken. 19 Raab en Thomason knikten. „Wij zijn verder van de aarde weggeweest dan ooit iemand te vo ren", vervolgde DeWitt, „sinds de oermensen zelf. De energie werkt volmaakt. Alle mogelijke voorafgaan de studies zijn nu voltooid. De heren Raab en Thomason zijn het met me eens dat het nu het beste moment is om onze expeditie naar Altaris te bespreken." „Dan zie ik geen enkele reden tot verder uitstel", zei Rendell. „Na tuurlijk heeft Washington het laatste woord, maar na het gesprek dat ik zoeven met het Witte Huis heb ge voerd geloof ik niet dat er twijfel behoeft te bestaan aan de mening van de Veiligheidsraad. Laten we dus de details bespreken." DeWitt zei: „Wat de organisatie van de expeditie betreft, zou ik „Jawel", viel Rendell hem kortaf in de rede, „dat zal dr. Christensen wel met U bespreken." DeWitt's 'gezicht betrok. „Uitste kend. Maar ik zou U en dr. Chris tensen eraan willen herinneren dat zijn gezag ophoudt zo gauw het schip de aarde verlaat, en daarom-" „Ik ga imet je mee", zei Christen sen rustig. „Als bevelvoerder." Fairlie ging recht overeind zitten. Hij zag hoe de verbazing op DeWitt's gezicht plaats maakte voor woede. DeWitt wendde zich tot Rendell en zei: „Daar protesteer ik tegen. Dit hele project is van meet af aan van mij geweest. Ik heb het doorge dreven ondanks alle pogingen van Christensen om de boel tegen te houden en nu Het is niet eerlijk. Het is Hij kon er geen woor den voor vinden. „Het Witte Huis", zei Christensen onverstoorbaar, „heeft mij deze op dracht verstrekt." „O. U heht dus alles buiten mij om 'bedisseld." Rendell zei: „Er zit meer aan vast." Zijn stem Klonk enigszins scherp. ,,U hebt U dermate bezig gehouden met de details van dit pro ject, dat u de draagwijdte ervan uit het oog hebt verloren." „Spaar me dat diplomatiek gedoe", zei DeWitt. „Vertel me alleen maar wat hierachter schuilt." „Oorlog", zei Rendell kortaf. „Dat is een heel simpel woord, nietwaar? Dat begrijpt iedereen. De beschuldi gingen dat Amerika een rnketbasis heeft in Gassendi hebben de wereld al in rep en roer gebracht. Als la ter (bekend zou worden dat er een Amerikaanse militaire missie naar de sterren is vertrokken, zitten we onmiddellijk midden in een wereld crisis." „Dus jullie zijn nog steeds bang." „Ja bang voor de nuchtere mensen, hoe knap ze ook zijn." DeWitt schudde het hoofd. „Neen, er is nog meer waarvoor jullie hang zijn. Bang voor de toekomst, 'bang voor nieuwe ideeën, bang voor din gen die jullie niet begrijpen of die jullie macht te boven gaan. Jullie vragen je af welk gebruik we daar van zullen maken, en daarom wor den wij (gedwarsboomd. En ik heb er meer dan genoeg van altijd tegen jou op te tornen, Christensen", voeg de hij er woedend aan toe. „Jij bent te oud om mee te gaan. Je zou het niet overleven." Christensen knikte. „Best moge lijk. Maar dat verandert niets aan de situatie. Je moet je er maar mee verzoenen, DeWitt." Ze staarden elkaar een paar se conden aan. Tenslotte zei DeWitt. „Het is goeden hij ging zitten. Nu wendde Christensen zich tot de anderen. „Heren Ze gingen allen zitten. De beraad slagingen begonnen. Fairlie ging bij hen zitten. Hij bracht iets te berde als het gesprek op zijn terrein kwam maar meestal zat hij maar te luis teren en naar de gezichten van de anderen te kijken. Het conflict tussen Christensen en DeWitt zou weieens een grote moei lijkheid kunnen opleveren voor de operatie Duisternis, meende hij ver ontrust. HOOFDSTUK 14 Het werd tijd om een koffer te pakken. Ja wat moet iemand die een reis naar de sterren gaat maken, eigenlijk meenemen? Er bestaan geen reisboekjes, geen practische raadgevingen aangaande klimaat en zo, en niemand weet wel ke bagage er het meest geschikt is voor een tocht met een sterrenschip. Scheergerei, 'n tandenborstel, as pirine die dingen heb je altijd nodig, waar je ook heen gaat. Voor al aspirine, 'n Grote hoeveelheid. Fairlie keek naar zijn plunjezak, dat onpersoonlijke ding van een lichte stof die ze hem hadden ge geven. Hij stopte er zijn scheergerei, tandenborstel en aspirine in. En 'n kam. Toen ging hij even zitten. ....Toen ik vertrok naar Altaris..... Nu, dat wilde je toch zelf? Nie mand heeft je ertoe gedwongen. Jawel die vrouw. Die ellendige vrouw, die al dertigduizend jaar ge leden tot stof is vergaan, die vrouw die voor me zong, die mij lokte, 'n Prachtkerel ben ik, een echte nuch tere en koppige geleerde, dat ik aan zo iets idioots toegeef. Bovenkleding was verstrekt. Daar hing de boel een keurige over all van een of andere glibberige syn thetische stof met ingebouwde ver warming. Ik voel me een volslagen zot, net als een derderangs-acteur in een goedkope kitschfilm over ruimtevaart... Wie weet of ik niet eens een behoorlijke schok krijg door die ingebouwde verwarming. Die thermostaat kan trouwens ook nog kapot raken... Fairlie kleedde zich aan en wacht te op de jeep die hem en zijn baga ge zou komen halen. Wordt vervolgd. DE TINTELS door m Jack Dunkley iiiiiiiiiiiiiiiiiiy nn GORDON 1 in ket ketlal door II Dan Bury |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig 6. De volgende morgen, toen een ble ke zon achter de haven opkwam, ver schenen twee grote vrachtwagens op de kade. De maat stond met Okki op de brug van de Kraak en keek bezorgd naar de mannen, die zwijgend een aan tal kisten in het ruim droegen. „Het is machtig zwaar, dat spul", zei Okki. „Het zit vol verderf", meende de maat en hij keek nog eens het haventje rond, naar alle vriendelijke huisjes, als of hij ze nooit weer zou zien. Enkele uren later lichtte de Kraak het anker en zette koers naar zee. De maat stond nog op de brug, en nu de frisse zeewind door zijn baard speelde en de Kraak zijn vertrouwde stamp-bewegin gen maakte, voelde hij zich weer vro lijk worden. Hij besloot de laatste som bere gedachten met een koen zeelied te verdrijven en reeds zette hij het „Jo- ho" in, toen een geschuifel van voet stappen achter hem hoorbaar werd. „He Kappie!" riep hij. „Is die lamme landrot Blork of Plork nog aan boord geweest vanochtend?" „Om u te dienen, brave zeeman", klonk het achter hem. „Hij is er nog steeds. Wees zo goed, en breng mij naar de kapitein." Verbleekt draaide de maat zich om. Achter hem stond Bjork, met een vrien delijke glimlach om de lippen. (DEN HAAG. Ondanks de onzekere toestand in Algerije, blijft de Neder landse dominee P. van Vliet zijn zen ding in dit land volbrengen. Ds. Van Vliet predikant voor Tegal van de Ge reformeerde Kerk van Rotterdam, is door de zendende kerk afgestaan aan de Morgenlandzending in Algerije. De predikant vertoeft momenteel met va kantie in Nederland. In september gaat hij terug naar Algerije. De Franse kerk heeft in Algiers vier wijken met elk een eigen predikant en een kerkgebouw. Ds. Van Vliet zal in een der sterkst ontvolkte wijken, Saint-Eugenie, het evangelisatiewerk voortzetten. Tevens zal hij zijn studie van het Arabisch weer ter hand nemen. Zijn gezin zal voorlopig nog niet naar Algerije terug gaan. WESTKAPEtLLE. Omdat het strandfeest wegens slechte weersom standigheden niet kon doorgaan, orga niseerde de VW Westkapelle onder leiding van secretaris A. Huibregtse een speel- en dansmiddag in het vere nigingsgebouw. Tweehonderd kinderen namen deel aan zaklopen, schatzoeken, enz. Aan het eind van de middag wer den de prijzen door de heer Huibregtse uitgereikt. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2