Sergeant in trein afgetuigd door vijf woedende knapen Dode bij aanvaring op Westerschelde Verkeerspuzzel te Oostburg m Drie maanden celstraf scooterdiefstal voor Bedrijf sluiten (Hinderwet) of in hoger beroep Oorzaak: verzoek om stilte Uit de kerken O.A.S. „werkt" toch door Zeeuwsch Dagblad Grens (I) Grens (II) KWINTET VOOR MIDDELBURGSE POLITIERECHTER Als wilden Reis bejaarden W esterschouwen Bromfiets tegen auto Onbekende pillen spoelen aan op Walchers strand Mars wedstrijd Hansweert week uitgesteld Gedeputeerde van den Bos naar Middelburg Bouw aanbesteed van beschuttende werkplaats in Vlissingen POLITIERECHTER MIDDELBURG Hoek niet optimistisch over PZEM-plan Takelwagen kantelde Raad Oudelande Carillonspel in Veere Zondagochtendconcert in de Ahdij De Provinciale Afzetcommissie Raad Kruiningen B. en W. Goes tot N.V. Duvekot en Timmerman: Stok achter deur? Vrijdag 10 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk TN enkele duizenden gezinnen heerst grote spanning en ongerustheid. Enige tijd geleden is een medisch pre paraat in de handel geweest, dat in verwachting zijnde vrouwen rust zou geven. Naderhand is gebleken dat het innemen van dit middel dat intus sen uit de circulatie is genomen tot gevolg kon hebben dat kinderen met misvormde armen en benen wer den geboren. Men is hierover in ons blad zo duidelijk mogelijk geïnfor meerd. In tal van gezinnen bestaat nu een bijkans ondragelijke spanning. Het is niet nodig dat nader uiteen te zetten. Een Amerikaans echtpaar heeft nu besloten, nadat was hekend geworden dat de in verwachting zijnde moeder het middel had ingenomen, naar Zwe den te gaan om daat doktoren te ver zoeken abortus tot te passen. Men heeft dat ook in de krant kunnen le zen. Heel de wereld weet dat mevrouw Finkbine en haar man in grote span ning leven. Men weet zelfs te gewa gen van smartelijke uitdrukkingen op het gezicht van mevrouw Fink bine, want In tal van kranten hebben foto's gestaan van de bedroefde vrouw en haar man. Het echtpaar is in het centrum van de publiciteit geraakt. Hit benauwt ons. De moderne pu bliciteitsmedia hebben in het verdriet van het echtpaar Finkbine aanleiding gevonden tot het schrijven van een aantal „menselijke" artikelen. Het publiek leest die verhalen. Wij willen echter niet verhelen ons ln de afgelopen dagen meermalen de vraag te hebben gesteld, waar in dit geval de grens van de intimiteit ligt. Is deze grens misschien meer dan ruim overschreden? Wij menen op deze vraag een bevestigend antwoord te moeten geven. TYP de dag volgende op het overlij- den van de filmster Marilyn Mon roe zijn in tal van kranten uitvoerige levensbeschrijvingen over deze vrouw verschenen. Het bleef dikwijls niet alleen bij een opsomming van films, waarin zij is opgetreden, maar ook werden tal van pikante opmerkingen gelanceerd over haar privé-leven, waarbij zelfs het feit dat zij ongeveer dertig jaar geleden werd aangerand werd gememoreerd. Ook hier de vraag: Is de grens van de intimiteit overschreden? MIDDELBURG. Vijf opgeschoten knapen keerden zich op 4 februari op het balkon van een trein tussen Bergen op Zoom en Rilland-Bath in blinde woede tot een 23-jarige luchtmachtsergeant (in burger) en ranselden hem af. De reden was onbegrijpelijk, omdat de sergeant de brooddronken jongens slechts had verzocht wat minder rumoerig te willen zijn. De sergeant, W. H. uit Rilland- Bath, reisde met zijn vrouw van Bergen op Zoom huiswaarts en stond op het balkon. De Krabbendijkse knaap P. L. L. zocht de w.c. op en bleef daar wat te lang naar de zin van zijn kornuiten. J. J. L. (bijrijder uit Krabbendjjke), J. F. M. die zich in militaire dienst be vond, de bakkersknecht M. C. H. en de bijrijder C. J. W. (beiden uit Rilland-Bath). de zuster van de steenhouwer C. W. Er kwam ruzie; W. wilde De K. het huis uitzetten en sloeg hem daarbij Het rumoerige gezelschap begaf zich naar het balkon en begon de toilet deur met handen en voeten te bewer ken. De sergeant verzocht de jongens wat stiller te zijn, waarna het vijftal in woede ontstak en zich als één man tegen de militair richtte. Eerst waren het scheldwoorden, daarna bedreigingen en daarna vielen er klappen. Een on derofficier die even later het balkon opkwam zag de sergeant in een hoek staan met de handen voor het gelaat terwijl de vijf jongens als wilden hem sloegen en trapten waar zij hem maar raken konden. „Gooi hem de trein uit", werd er geroepen. De tweede onderofficier kwam tus senbeide en maakte een eind aan het gevecht. Op het perron van Rilland laaide de woede van de jongens weer op en de sergeant moest op de loop om niet opnieuw klappen te krijgen. Alleen M., de enige militair van het kwintet, scheen spijt van zijn optreden te hebben en bood de sergeant zijn excuses voor het gebeurde aan. Vier jongens (P. L. L. was niet ver schenen) stonden gistermiddag terecht bij de Middelburgse politierechter. Daar kregen zij van justitiële zijde de wind van voren. De sergeant verscheen als getuige en verklaarde dat hij een flin ke schade had opgelopen door de mis handeling. Zijn regenjas en overhemd waren vernield en zijn schoenen geha vend. De officier van justitie, mr. T. Lebret, vond dat het gedrag van de knapen zeer ver over de schreef was gegaan en zei er over te hebben ge- BURGH. Het weer zat het jaarlijk se reisje, dat de ouden van dagen naar Zuid-Beveland en Walcheren maakten, niet mee, want de gehele dag vergezel de een stormachtige wind het gezel schap. Invloed op de sfeer in de gezel lige bus van Garage Van Oeveren heeft deze wind niet gehad, en iedereen was zeer voldaan toen ze des avonds, weer terug waren. Reeds om 6.45 werd van Burgh ver trokken naar het veer te Zijpe, waar vlot werd overgezet. In Steenbergen werd voor de eerste maal in hotel Van Meel uitgestapt om een kadetje en kof fie te gebruiken. Over Bergen op Zoom werd naar Goes gereden, waar dege nen die winkelen wilden hun gang kon den gaan. Van marktbezoek is niets ge komen omdat de storm een groot aan tal marktexploitanten had thuisgehou den. Wederom werd na een korte bus- rit de kadetjesvoorraad eer aan gedaan en wel in Lewedorp. Omstreeks twee uur werd doorgereden over Veere en Vrouwenpolder naar de dam tussen Noord-Beveland en Walcheren, waarna in flink tempo weer naar Steenbergen werd gereden. In hotel Van Meel wacht te een warme maaltijd. Precies om acht uur reed de bus het dorp weer binnen. Vanwege het minder goede weer werden de muzikanten van de Kon. Harmonie „Witte van Haemste- de" ook maar in de bus „geladen" die daarop hun nummertje in de bus speel den. Onderweg dankten de heren De Fouw en Janse het uitvoerend comité voor de vele voorbereidingen en de prettige dag. Chauffeur Joh. v. Aken zorgde ook nu weer voor een feilloze rit. VLISSINGEN. Op de hoek van het Bellamypark en de Nieuwendijk botste de 17-jarige bromfietset F. H. uit Ge- mert (N-B) tegen een auto bestuurd door R. uit Breda. De jongeman wilde zonder op of omkijken het Bellamy-park inrijden. De auto kreeg schade. Onder grote belangstelling werd gistermiddag het stoffelijk overschot van de heer L. C. Lauws te Koudeker- ke, in leven tekenaar-constructeur in de centrale Zeeland van de PZEM, op de begraafplaats van Koudekerke te aarde besteld. dacht gevangenisstraf te vorderen. Hij liet het echter bij een eis van f 100 en achtte toewijzing van de civiele vordering van 120 (ieder f 24) binnen een termijn van drie maanden gerechtigd. De politierech ter, mr. B. S. Sieperda, legde er nog een schepje op en veroordeelde de jongens ook nog tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. Onenigheid met zijn vrouw leidde tot bedreiging in het geval van de chauf feur O. T. R. uit Yerseke. Na ruzie bezocht R. café's, dronk teveel dan goed voor hem was en ging weer naar huis. In de keuken sleep hij zijn zak mes en bedreigde in de huiskamer zijn vrouw en een huisgenoot onder de woorden „ik zal je kapot maken". De man werd tot een maand voorwaarde lijk veroordeeld met drie jaar proef tijd, toezicht van het Leger des Heils en 60. De officier had 100 geëist. Kopje De Goesenaar T. de K. (lid van een beruchte familie) bezocht het huis van Waarschuwing aan vinders WESTKAPELLE. Het publiek zij gewaarschuwd voor de vondst aan de Walcherse stranden van medicinale pil len van onbekende soort en uitwerking. Gisteren spoelden aan het strand van een kopje op het hoofd stuk. Later Westkapelle, Domburg en ook elders was De K. met een broer teruggeko- flesjes aan waarin langwerpige groen- men en beiden hadden op hun beurt - W. afgetuigd. De K. werd conform de eis tot 80 veroordeeld, tegen W. werd f 50 geëist, het vonnis was 30. Met de windbuks van een jongen schoot de Kapelse gas- en waterfitter H. K. op 21 april een hondje dood. K. vertelde dat de jongen en hij achter in een tuin om de beurt op een fles schoten. De hond liep op een dreefje achter de tuin, er was geen af scheiding. K. zei op de fles te hebben gericht maar dat ver moedelijk een ketsende kogel het dier had gedood. De officier achtte de opzet' bewezen en eiste 80.alsmede verbeurdverkla ring van de buks. De politie rechter wilde echter de jongefl. horen en hield de zaak tot 13 september aan. De duivensportvereniging „Voor waarts" te Zaamslag hield een vlucht op Bohain. Uitslag; 1. H. de Feyter (Axel), 2. C. Cornelissen (Zaamslag), 3. P. Koopman (Zaamslag). HANSWEERT. De marswedstrijd om de „De Groof's wisselbeker" die zaterdag 15 september door de Kon. Harmonie „Scheldegalm" te Hansweert zou worden georganiseerd, is een week uitgesteld. Een 25-tal zusterverenigingen waren aangeschreven, maar enkele hiervan waren verhinderd wegens deel name aan het „Fruitcorso" te Goes. Daarom heeft het bestuur van „Schel degalm" gemeend de wedstrijd op 22 september te moeten laten doorgaan. Hrv. Kerk Aang. naar Woldendorp c.a. J. Hoe- kert, carid. te Leiden; aang. naar Par- rega (toez.) B. J. Riemersma te Sta voren. Ber. te Schoonebeek G. A. Westerveld te Dussen. Ber. te Ternaart M. Hiensch, cand. te Haarlem. Aang. naar Hilversum als hulppredikant voor de evangelisatie W. A. Wiersinga, a.s. eme ritus eveng. predikant in algemene dienst te Baarn. ST.ANNALAND. De gemeente Sint-Annaland zit thans al weer enige tijd zonder burgemeester. Zoals bekend, werd burgemeester J. van den Bos voor de A.R. fractie gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, doch bleef woonachtig in zijn gemeente, die hij ongeveer acht jaar als eerste burgervader diende. Nu er in Middel burg een woning voor hem en zijn ge zin beschikbaar is, zal het gezin Van den Bos eerstdaags uit deze gemeente vertrekken, zodat er ook nog diverse bestuursfuncties vacant zullen komen. De heer Van den Bos was namelijk nog kerkvoogd van de Nederlandse Her vormde Kerk en voorzitter van de Ver eniging tot Stichting en Instandhouding van Christelijke Kleuterscholen, alsme de van de Vereniging „Het Groene Kruis". In Sint-Annaland ziet men no de deze sympathieke figuur vertrekken, waardoor de ambtswoning aan de Voorstraat leeg komt en er dus een wo ning beschikbaar komt voor eventueel te benoemen burgervader, waar de be volking dan ook met spanning naar uit ziet. oranjekleurige tabletten zaten. De mo gelijkheid bestaat dat kinderen de am pullen voor snoep aanzien en consume ren. De rijkspolitie, die uiteraard geen ri sico met deze onbekende medicijn nam, heeft eerst een apotheek gepolst. Aten wist ook daar niet met wat voor pillen men te doen had en welke uitwerking deze zouden hebben. De rijkspolitie heeft de burgemeesters van de Walcher se strandgemeenten gewaarschuwd. Ook de inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland en de pharmaceutische inspec- trice zijn met de vondst van de pillen op de hoogte gesteld. Deze instanties konden eveneens niet direct zeggen met welke medicijn men te maken had. Men achtte het echter zeer waarschijnlijk dat het innemen van meerdere pillen schadelijke gevolgen zou hebben. Men heeft direct de gevon den pillen laten onderzoeken. De uitslag van het onderzoek is nog niet bekend. De politie verzoekt vinders in dit be richt genoemde pillen deze te willen In leveren. VLISSINGEN. Op het Vlis- singse stadhuis werd gistermorgen de bouw van een beschutte werkplaats op het industrieterrein aanbesteed. De uitslag was: 1. L. de Jong, Vlissingen, met 562.855. 2. Fa. Blankenburgh, Nieuwdorp, met ƒ576.300. 3. Wed. Post, Vlis singen, met ƒ600.400. 4 Fa. Haak, Souburg, met ƒ601.983. 5. De Muynck en Petri, Vlissingen, met ƒ602.300. 6. Fa. Van der Poel, Oudelande met ƒ602.930. 7. J. L.. Goedemondt, Vlissingen, met 603.055. 8. Fa. Verhage, Vlissin gen, met ƒ612.000. 9. N.V. Korte- weg, Breda, met ƒ625.300. 10. Fa. Van Koeveringen, Schore, met ƒ626.000. 11. Fa. Stegink, Vlissin gen, met 629.000. HOEK. De raad van Hoek sprak zich in een gisteravond gehouden raads vergadering niet bepaald optimistisch uit over het welslagen van liet honderd procent plan van de PZEM in Hoek. De raad keurde eerst op verzoek van de PZEM een bijdrage van 1000 goed voor de aansluiting van woning en fruit- bewaarplaats van mej. van Rompu en daarna ontstond een discussie. De beer J. van der Peijl (PvdA) informeerde eerst hoeveel personen in Hoek deelne men aan de electrificatie van de onren dabele percelen. „Niet enorm", luidde het antwoord Van de ruim vijftig in aanmerking ko- menden hebben zich slechts een klein gedeelte gemeld, ruim een tiental. De heer Van der Peijl sprak de vrees uit dat indien de deelname in Hoek zo klem bleef, er van het plan niet veel terecht zou komen. „Eigenlijk is het een over heidstaak iedere Nederlander electrici- teit en water te verschaffen". Aan het eind van de vergadering richtte voorzit ter A. F. Hanssens woorden dan dank tot de heer J. P. Vergouwe <CH) die niet meer in de raad terugkeert. De burgervader dankte het scheidende raadslid voor de medewerking verleend in het belang der gemeente. COLIJNSPLAAT. De reusachtige takelwagen van de AMZ uit Goes is gis termorgen bij werkzaamheden in Co- iijnsplaat omgekanteld. Ten bate van het scheepvaartverkeer werden langs de haven meerpalen gezet. Men gebruikte daarvoor oude geschutsiopen. Per stuk wegen deze overblijfselen uit de oorlog vier ton. Bij het verslepen van een loop gebeurde het ongeluk. De loop bleef haken in een pas ge graven put en trok de takelwagen net jes om. De chauffeur sprong er bijtijds uit zodat geen persoonlijke ongelukken gebeurden. Overigens was de chauffeur al enigszins berekend op dit soort on gevallen omdat enige tijd geleden de zelfde takelwagen bij het tillen van een steen ook al kantelde. Een kraanwagen heeft in de loop van de dag de gevallen reus weer op de wielen gezet. MIDDELBURG. De Mechelse schippersknecht J. H. S. zal voor dief stal van een scooter, in Terneuzen ge pleegd, drie maanden moeten zitten. Hij stond gistermiddag bij de Middelburg se politierechter en vertelde dat hij op 16 juli in Sluiskil van zijn schip was gegaan. In Terneuzen, na cafébezoek en het nuttigen van drank, stal hij een scooter en reed daarmee naar België. Daarna monsterde hij op een ander schip en probeerde het voertuig weer Nederland in te krijgen. De douane stak daar een stokje voor, de diefstal kwam uit en S. werd in Middelburg gedetineerd. „Ik moest die avond naar Gent, ik had geen geld en daarom heb ik maar een scooter geleend," aldus de verdachte. De officier, mr. J. L. An- dreae, zei niet erg te geloven in de verzekeringen van S. dat het voertuig naar Terneuzen terug zou worden ge bracht. Ook joyriding heeft met de daad van S., die ik heel ernstig vind, niets te maken. De drank heeft hem trouwens altijd in moeilijkheden ge bracht. De officier eiste vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De raadsman, mr. J. J. van der Weel. wees erop dat S. op 16 juli in geldgebrek verkeerde. Hij had onenig heid met zijn werkgever gehad en werd niet uitbetaald. Ook had h jiruiterlijk tegen de douane verklaard dat de scoo ter was gestolen. Tenslotte bepaalde de politierechter vonnis op drie maanden met aftrek. De politierechter achtte niet bewe zen dat de Kruiningse koopman A. M. op 25 maart onder invloed van sterke drank een botsing met zijn auto had veroorzaakt. Voor de verkeersovertre ding legde hij M. f 60,- op. De offi cier had veertien dagen gevangenis straf gevorderd. Ook mevr. H. M.-L. uit Wissenkerke werd vrijgesproken. Zij zou op 30 maart in een auto niet hebben voldaan aan een stopteken van de politie. De eis was 25,-. De politierechter achtte opzet niet aanwe zig. Ook de diefstal van anker, die de Wemeldingse koopman R. S. op 1 maart zou hebben gepleegd, vond de politie rechter niet bewezen. Hij sprak de man vrij. De eis was 25,- De Goese fa brieksarbeider J. C. van der W. dronk zich tezamen met zijn vader een stuk in zijn kraag waarna het niet nuchtere tweetal de bromfiets beklom, vader achterop. Er werd een bocht te scherp genomen, de brommer reed tegen een stoep en de vader werd eraf geslingerd. Hij liep een schedelbasisfractuur op. Later kwam daar nog een longontste king bij en het slachtoffer overleed. De officier nam het Van der W. zeer kwa lijk dat hij zijn aangeschoten vader, van wie kon worden verwacht dat hij niet achterop een brommer kon zitten, had meegenomen. Hij eiste vier weken onvoorwaardelijk. De politierechter vond grove schuld aan het letsel niet bewe zen, maar veroordeelde de verdachte voor het rijden onder invloed tot twee weken onvoorwaardelijk. De jeugdige B. W. J. F. van den D. uit 's-Heer Arendskerke reed op 22 juni onder invloed met zijn bromfiets in een (droge) sloot. Er werd 150,- te gen hem geëist en zes maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. Het von nis verminderde het laatste tot twee maanden. OUDELANDE. In de raadsverga dering zijn de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden onderzocht en goedgekeurd. De huren van alle ge- meéntewoningen zullen per 1 september overeenkomstig de zojuist verschenen voorschriften, worden verhoogd met 12 procent. De Hoge Raad van Adel heeft zich akkoord verklaard met de vastge stelde nieuwe gemeentevlag. De jaarlijkse subsidie voor het Wit- Gele Kruis te Ovezande werd vastge steld op 3 per in deze gemeente wo nend lid. Een verzoek van het Zeeuws Studiefonds om verhoging van de jaar lijkse suhsidie van 5 op 10 cent per inwoner werd in zoverre ingewilligd, dat het subsidiebedrag werd vastge steld op ƒ50 per jaar. De door de PZEM voorgestelde bij drageregeling voor aansluiting van per celen die gebouwd worden in een on rendabel gebiedn adat aldaar de elek- trifikatie is voltooid, kon niet voor 100 procent de instemming van de raad wegdragen. Er zal nader overleg wor den gepleegd. Uitvoerig werd gediscussieerd over de door de Herverkaveling voorgestelde wijziging van de perceelsindeling en grondtoedeling aan de Stationsstraat, waarbij de raad tenslotte de voorkeur gaf aan handhaving van de bestaande toestand. TERNEUZEN. Op de Westerschelde nabij Terneuzen vond donderdagmorgen omstreeks vier uur een ernstige aanvaring plaats tussen een Amerikaans schip en een Nederlandse coaster. Hierbij is de machinist van de coaster, de 27-jarige P. J. Schlosser uit Enschede, om het leven gekomen. De aanvaring gebeurde toen het Amerikaanse schip, de Hur ricane, die onderweg was van Antwerpen naar Rotterdam, de tegemoetkomende 398 bruto ton metende coaster Vrede uit Groningen passeerde Het voorschip boorde zich in de coaster ter hoogte van de machinekamer en sloeg daar een groot gat. De machinekamer liep vol water en de daar verblijvende machinist kwam klem te zitten en verdronk. Gisteravond was zijn stoffelijk overschot nog niet geborgen. De coaster werd naar de werf in Terneuzen gesleept om daar leeggepompt te worden. De acht andere opvarenden van de Vrede, waaronder de vrouw en een kind van de omgekomen machinist, werden in hotel L'Ambassadeur te Terneuzen ondergebracht. Het Amerikaanse schip liep geen schade op en vervolgde zijn reis. Aanvankelijk werd gemeld dat onder de opvarenden van het Amerikaanse schip een dode was gevallen. Eén van hen zou overboord zijn geslagen. Dit bericht bleek later onjuist. VEERE. A.s. zaterdagavond van 89 uur, zal het wekelijkse beiaard concert op het carillon van de raad huistoren te Veere. gegeven worden door de stadsbeiaardier van Vlissingen en Veere, Piet Broerse. Op het program ma komen o.a. voor een sonatine van Ignace Pleyel, een beiaarddans van Jef Denijn en een gavotte van de con certgever. Bewerkingen van bekende melodieën en volksliederen zullen even eens worden uitgevoerd. De toren en het raadhuis zullen wor den geïllumineerd. Handboogschieting Axel AXEL De handboogmaatschappij „Ons Vermaak" te Axel organiseerde een schieting op het terrein bij de jeugd herberg „Blije Haghe". De uitslag was; Hoofdvogel R. de Vos te Clinge, Ziivogels A. Lippens uit Moerkerke (B) en J. Schuddmga uit Nieuw Na men. MIDDELBURG. De Christelijke muziekvereniging ONIDA heeft het voor nemen een zondagochtendconcert te geven in de Middelburgse Abdij. De keus is gevallen op zondag 12 augustus, 's morgens om acht uur. Het programma vermeldt o.a. een uitvoe ring van Psalm 150, en voorts „Dochter Sions" van G. F. Handel, een fantasie over psalm 42, een liederenselectie e.a. OOSTBURG Hola, dachten we, toen we deze vreemde combinatie van verkeersborden zagen, wat mag dat wel voorstellen? Van een ver keersbord mag je immers op z'n minst verwachten dat het duidelijk is. Welnu, de combinatie zoals die hiernaast staat is perse niet duide lijk. Althans niet op het eerste ge zicht. We hebben deze foto aan onge veer twintig proefpersonen (voor een groot deel automobilisten) la ten zien. Van deze mensen was er niet één die definitief, gedecideerd en zonder twijfel durfde beweren wat nu precies de bedoeling was. Weet u het wel? Kijkt u eens goed, voor u verder leest. Welnu, als het niet direct lukt zullen we een poging doen u uit de droom te helpen. Vast staat om te beginnen dat het tussenge plaatste witte bordje hoort bij hel bovenste verkeersbord. Het hoort geheel volgens de regelen, nl. on der het bord te zitten waar het ap slaat. Met deze kennis gewapend kunnen we de combinatie nu „ver talen". (Realiseert u zich intussen dat dit „vertalen" in een onderdeel van een seconde dient te geschie den, omdat de automobilist nooit langer dan gedurende een oogop slag verantwoord is.) Goed. nu staat er dus dat het op woensdag aan beide kanten van de straat verboden is te parkeren (wachtverbod). Op alle overige da gen geldt het onderste bord, en dit vertelt u dat u op de andere da gen rechts wel mag parkeren. Deze „vertaling" is de juiste, on getwijfeld, maar we kunnen ons voorstellen dat u bezwaren hebt. Want, zegt u, het bord dat voor zes dagen van de week geldt hoort bovenaan te zitten, en het „uitzon deringsbord" (verboden te parke ren op één dag) komt dan onder aan. Volkomen juist. Zoals het er nu staat kunt u, in een argeloze bui tenminste, makke lijk tot een omgekeerde conclusie komen. U zegt dan: Het is blijkbaar aan beide kanten van de straat verboden te parkeren, behalve op woensdag, want dan mag het aan de rechter zijde wel. U hebt het dan logisch bekeken want het „uitzonderings bord" (op woensdag mag het wél) zit nu aan de onderkant, en dus op de juiste plaats. Maar nogmaals, als u naar deze conclusie handelt, bent u fout, en dat zal ongetwijfeld consequenties hebben. We willen overigens graag toege ven dat men niet de minste, maar dan ook helemaal niet de minste moeite heeft gedaan om het de ver keersdeelnemer makkelijk te ma ken. Want het had zo makkelijk gekund. Kijk maar: We plaatsen het half- witte bord in de kop van de paal, (daar hoort het immers thuis), daaronder bevestigen we het blau we en helemaal onderaan komt de toelichting „Alleen op woensdag enz.". Dan zit de zaak goed, en dan is het ook duidelijk. Als men weet dat de toelichting „alleen op woensdag" perse onder het blauwe bord moet zitten, dan zijn er dus maar twee mogelijkhe den. In Oostburg heeft men precies de verkeerde gekozen. En dat is toch wel een heel klein beetje stout. Vergeet u niet dat de borden ge plaatst worden door mensen die er desnoods weken over kunnen pein zen, terwijl ze bestemd zijn voor mensen die er slechts een seconde naar kunnen kijken. Bovendien maakt de verkeers deelnemer noodzakelijkerwijs s. al fouten genoeg. Hij zou zijn straf lijst ongaarne in dit Oostburgse straatje uitgebreid zien. Het moder ne verkeer eist van de deelnemer dat hij een panoramisch facet-oog heeft, en liefst drie stel hersenen om het legioen van indrukken ge lijktijdig te verwerken. Wie in zulke omstandigheden ge heel foutloos blijft moet zich na la ten kijken, want hij is dan óf een genie, óf bij is niet helemaal fris. Dit tot troost van de talloze zonde bokken die voor de groene tafel van de kantonrechter verschijnen. Maar gekheid is gekheid, zouden de gemeenten nu niet het mogelijke kunnen doen om de last wat lich ter te maken? Het is maar een vraag bij een Incidenteel geval. Ditmaal werd Oostburg het slachtoffer, maar we geloven dat in elke plaats wel zot ternijen zijn aan te wijzen. Op zich zelf mogen wat ons betreft die din gen wetstechnisch allemaal juist zijn. Maar toe nou, een beetje hu mor kan ook.... De gemiddelde ver keersdeelnemer is echt niet zo knap en hij trekt heus in 99 van de 100 gevallen aan het kortste eind. Dat is héél duidelijk. Maar mag hij er misschien op re kenen dat men hem een klein eind je tegemoet komt? B.v. door de verkeersborden lo gisch te plaatsen?.... (Ingezonden mededeling) voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en geveild, vanaf maandag 13 augustus 1962 Yellow transparent, alle maten, op 5 mm sorteren. Beauty of Bath, alle ma ten, op 5 mm sorteren. Donderdag 16 augustus 1962 Stark Earliest, alle maten, voldoende gekleurd, op 5 mm sorteren. Perzikr. zomerappel, alle maten, mits voldoende rood gekleurd, op 5 mm sorteren. Early Victoria, 60 mm en op 10 mm sorteren. KRUININGEN. De gemeenteraad van Kruiningen zal op dinsdag 14 augus tus a.s. in openbare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt: Voorstel tot overname van het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland van de mede-eigendom van een weggedeel te. Voorstel tot verkoop van een per ceeltje tuingrond aan de Schoolstraat aan de heer A. van Daalen te Kruinin gen. Voorstel tot overname van het Rijk van de in 1958 gebouwde houten noodschool bij de bijzondere school te Kruiningen. Indertijd is door het Rijk een bedrag beschikbaar gesteld voor de bouw van een houten noodschool met twee lokalen voor het onderwijs aan Ambonese kinderen. Dit gebouw is in gebruik bij de bijzondere school en voorziet in een dringende behoefte aan lokaalruimte voor die school. Een der lokalen is reeds eerder door de gemeen te overgenomen. Het is gewenst ook het tweede van het Rijk aan te kopen. De prijs ad 10.000.- achten B. en W. al leszins redelijk. Wedvlucht „De Zwaluw" OUD VOSSEMEER. De postduiven vereniging ,,De Zwaluw" te Oud Vosse- meer hield een concours vanuit Bohain. In totaal werden 173 duiven gelost bij een westelijke wind. De afstand bedroeg 183 km. De uitslag was: 1. J. Tholenaar; 2. I. Ber- key; 3. A. Rijnberg. Oude duiven: 1. A. Voormeulen; 2. J. Tholenaar; 3. J. Thole naar. Van onze correspondent PARIJS. Hoewel zij haar reden van bestaan heeft verloren en officieel door haar leiders in Algerije is opgege ven, blijft de O.A.S. zich roeren. Gis teren gebeurde dat op vier plaatsen in Frankrijk met wapendiefstallen, een bomaanslag en het hijsen van een Franse vlag met de letters O.A.S. erop. Men neemt aan dat hoewel de O.A.S. in Algerije is opgeheven, de Franse tak van deze opstandige beweging haar taak ten behoeve van de partij van Bi- dault en Soustelle voortzet en dat men tracht door manifestaties als deze nieu we leden en vooral militante leden te winnen, met name onder de uit Algerije teruggekeerde Fransen. Intussen heeft de buitengewone krijgs raad te Parijs de beide vliegeniers, die op 18 februari van dit jaar met een vliegtuig het kamp van de F.L.N. in Marokko, Oujda, gebombardeerd had den, bij verstek tot twintig jaar gevan genisstraf veroordeeld. Van een onzer verslaggevers GOES. Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur van en N.V. Droogbedrijf J. G. Timmerman er op gewezen dat de in- Goes vorige week in een schrijven aan N.V. Duvekot's Graanhandel richting van het bedrijf niet is overeenkomstig artikel 28 van de Hinderwet. Derhalve is de gemeente Goes verplicht, ook volgens deze wet, de betrokken bedrijven er kennis van te geven dat tot sluiting zal moeten worden overgegaan, mits men niet in hoger beroep gaat bij de Kroon, twintig dagen na dagtekening. In geval van hoger be roep wordt namelijk uitstel van sluiting verleend, hangende de be slissing. Het zou hier met name de verspreiding van stof en het hinderen van omwonenden door geluid betreffen. De procedure, in deze door de gemeente Goes gevolgd, wordt in dergelijke gevallen altijd toegepast, vooral indien de overheid reeds meerdere malen een bedrijf heeft gewaarschuwd, dat niet aan de eisen van de Hin derwet voldoet. U\RKTBEMIÏK\ KAPELLE, 9 aug. Marktberichten van veiling „Kapelle-Bie®elinge en Omgeving" te Kapelle (IZ.). Frambozen I 199197, II 148. Rode bessen industrie I 100108, U 84, Hl doordr. Zwarte bessen I 187, H 184, Hl 113. Zure morellen ontsteek! I 104, n 97, OT 25. Bubb. bonen I 96109, II 8586. Appelen: Yellow Transp. I 75-80 96, I 70-75 104, I 65- 70 91-32, I 60-65 71—72, I 55-60 48—58. II 75- 80 92, n 70-75 91—92, II 65-70 79, II 60-65 62, II 55-'60 4446, grof 5052, fijn 32. Stark Earliest I 60-65 110—112, II 55-60 77. grof 69—75, Verpakt: I 65-70 144—155, I 60-65 127, I 55-60 104. Oomskinderenpeer I 50-55 86, II 45-50 75, nd 56, val 16-30. Close II 70-80 81, II 60-70 76. Yellow Transp. val 23.2024.40, Stark Earliest val 23.20. Perzikappel val kroet 13.40.. Diverse rassen val en kroet 18.50—19.70. Pruimen: Early Laxton I 130— 171, n 83—109, grof 79—146, fabriek 26—40. Oranjepruim I 58—61, II 33—39, grof 46.Tol- lenaars I 4450, II 2838, grof 31. Pruimen val 10—56, geseh 2155. Rode bessen p.d. I 3338. Kruisbessen p.d. I 19—22 p. kg.: Ex tra 73, I 60—62, II 29—50. Aardbeien p.d.. II 46. Kersen p.kg.: Klerken n 170, Krieken I 139—150, H 160. Vleeskersen II 136. VEILING ST. MAARTENSDIJK, 9 AUG. Dore 17.97., Bintje 1 16.36—15.95, 2 13.74— 15.75, Bonken 20.50—20.40, 2 17.66, Drielingen 9,91, Kriel 7—7.08, Eigenheimers 19—19.77, Drielingen 7, Kriel 4, aanvoer 53 kisten. Plantuien 40-70 17.59, Drielingen 29.94, Pick- lers 30, Stek 4.12, aanvoer 25 ton. Tarwe 30 34, Gerst 2528, Haver 25—28, Kleine erwten 3843, Schokkers 4045, Bruine bonen 54.65 —65, Blauw maanzaad 50—55. THGLEN, 9 aug. Doré: bonken 16, ge wone 18.69—19.62, poters 8.05. Witte Eigen heimers gew. bl. il 1719, bl. n 1215, po ters 6.406.98. Bintjes: bonken 20, gewone bl. I 15.50—15.80, bl. n 14.50—14.80, poters 8.63. Aanvoer 65 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarna len 1728 kg 44.60, schar 35, bot 333, schol 89, tong 535, paling 11, rog 14, griet 2, tar bot 1, ongesorteerde vis 69. VEILING ST. ANNALAND, 9 AUG. 8 Dore gewone 25.10., drielingen 9.08., eigenheimers gewone 2021.56., drielingen 7.2110.04., bint jes gewone 16.25.,—17.33, bonken 20—23., drie lingen 9.339.70., aanvoer 200 ton. Export en Industrieveiling. Yellow Trans parent KL. I 75-80 104, 70-75 107-108-65-70 91, 60-65 65—72, 55-60 47, KI. II 75-80 94, 70- 75 94—96, 65-70 81, 60-65 57—60 55-60 43—44, grof 60—73, kroet 24,30. Stark Earliest KI. I 70-75 129, 65-70 110—127, 60-65 109—118, 55-60 91105. kroet 24,30; Perzikrode Zomerappel kroet 15,50; Goudreinette kroet 19,10; Div. ap pels kroet 19,1019,30; Zwarte bessen I en II 184, iri 151; Rode bessen I en II 84; Duit se Zure I en II 81; Zure Morellen I 93, n 95, III 8; Frambozen in kratten en II 156176; Dubb.pr.bonen I 97—104, II 90. Totale aan voer hard fruit 3200 kisten. Gewone veiling. Per doos: Rode bessen: I 35-45 II 30—34; Frambozen I 53; Loganbessen II 49; Per stuk Perziken I 11—24, II 813; Per kg: Rode bes sen TI 86; Klerken II 183190; EarleyLax- ton I 141—178, II 71—111, grof 111—163, fa briek 4'668, gesch. 5964; Oranjepruimen I 67. II 51—57, grof 58. fabriek 2538; Tolle naars I 53, II 2837; Kruisbessen 1 63, II 42— 61; Yellow Transparent kroel 21—40, val 23 39; Oomskinderenpeer KI. 55-60 80, H D 57— 66, fijn 21—43. Het schrijven van B. en W. zou dus als een „stok achter de deur" kunnen worden beschouwd. Merkwaardig is overigens wel dat wij geen zekerheid konden verkrijgen welke overtreding concreet aan de N.V. Duvekot ten laste kan worden gelegd. Het droogbedrijf N.V. Timmerman wordt beschuldigd van het verspreiden van stof. In middels is dit bedrijf al in hoger beroep gegaan. Men verwacht verder door het treffen van bepaalde maatregelen binnenkort aan de eisen van de Hinderwet te kunnen voldoen. LONDEN (Reuter,UPI). Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de ambassadeur van Israël ontboden voor overleg inzake de kwes tie Soblen. De Britse regering heeft tot nu toe vastgehouden aan haar eis dat de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al voor het vervoer van de Russi sche spion naar de Verenigde Staten moet zorgen. Er werden geen mededelingen over het onderhoud verstrekt. De verblijfs vergunning van dr. Soblen in Engeland is verlengd tot vandaag middernacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3