BEDRIJFSLEVEN VERBLOEDT j WACHTMEESTER VAN VRIJHEID BEROOFD Wasbaas tussen de patrouilles door Drs. Rottier op 1 november pres.-directeur Staatsmijnen NIEUW-GUINEA: „BIJ HET SCHEIDEN VAN DE MARKT" REBELLIE IN ARGENTINIË Directie NSNog niet praten met Rijdend personeel Textielhandelaar kan nu „schoon schip maken" ir?eretrekkènPaPieren V°°r Hij maakte in Nijmegen gloeilampen» 1111 is hij al bijna veteraan door Wfm Hoffmann T\/rERAUKE. Tormie Lagar- •l-'A de was geschoold arbeider bij de Splendor-fabriek in Nij megen. Hij bediende een machi ne die gloeilampen maakt. Nu zit hij in Merauke, vijftiendui zend kilometer van huis: dienst plichtig soldaat Lagarde, Staf D-Cie, 6 In Bat, tien maanden tropendienst achter de rug, nog zes voor de boeg. Tegenvaller Baby-sitter mW Oerwoud in Donderdag 9 augustus 1962 WEEUWSCH DAGBLAD Pa£- 5 H. H. Wemmers pensioen Vele functies T.H. Eindhoven CONTRACTEN DODE MUSSEN Zeven marechaussees kregen twee maanden VIER MAANDEN CEL TEKENAAR STAL GELD OM ZIJN OUDERS TE KUNNEN ZOEKEN GOED OPGELET Generaal contra minister NIET VEEL KEUS EERST ERKENNING INREISPAPIEREN Vragen in Kamer over Indische Nederlanders weer vies en bezweet genoeg voor de tweede mandie-beurt. Zo gaat dat in de kazerne. Het is weer heel anders bij uitrukkende dienst. Lagarde heeft lange bush-patrouil- les gelopen: op zoek indertijd naar de vermiste zoon van Rockefeller, die nooit werd teruggevonden; naar verre kampongs om gegevens op te nemen voor volkstellingen en voor de medische dienst van het gouverne ment. „Die patrouilles, dat is géén va kantie. Lopen, rondkijken en nog eens lopen. Zo lang je loopt heb je de smoor in, maar zit het er een maal op, dan besef je pas hoe mach tig interessant het is geweest. Dat je eindelijk écht iets van Nieuw-Gui- nea hebt gezien." (onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea) Begin vorig jaar viel die dienst- envelop in de brievenbus aan de Genestetlaan 39, Nijmegen. De dienstplichtige Antonius Albertus Maria Lagarde oproep tot keu ring. Op 5 april 1961 staat hij, voor het laatst in burgerkleren, met zijn koffertje op het voorplein van de Johan Willem Friso Kazer ne in Roermond. „Daar heb ik een gezellige tijd gehad". Als de zeven weken recrutenop- leiding er op zitten, wordt hij bij de kapitein geroepen. Met een stel staan ze in het bureau van de compagniescommandant. Mannen, jullie zijn uitgekozen voor uitzen ding naar Nieuw-GuineaDat was wel een klap toen. Neen, ik heb geen vrijstelling gevraagd, dat helpt toch niks." Twee maan den tropentraining. Inschepingsver lof, alle ooms en tantes goeien- dag zeggen. „Het ergste vond ik het voor ons gezin. We zijn met tien kinderen, ik ben de oudste. Mijn vader, mijn broer en ik brengen het geld in huisEn dan is er zijn meisje, Margriet Viëtor, met wie hij dan al vier maanden gaat. De laatste dagen is hij thuis, met haar; dan ghat het vliegtuig. Hij zegt: komen jullie maar liever niet naar Schip hol. Het eerste wat hij ziet van Nieuw- Guinea is de landingsbaan op Biak; in de laaiende hitte siddert de lucht boven het beton. Doorvliegen meteen, Hollandia, Merauke. Dan kan hij zijn bed spreiden in de landrnachtka- zerne, midden in de kota, waar de houten huisjes en rommelige toko's onder palmen en waringgins te soe zen staan. „Het land viel me eerst hard te gen. Ik had me een prachtig land schap voorgesteld, maar het is wa ter, overal water en drassigheid, waar je tot je knieën in de loempoer zakt.. Het leger is als een bedrijf, ieder heeft er zijn functie. Tonnie Lagarde is mortierschutter: de geduchte ka chelpijpjes waarmee brisantgranaten, met een boog over alle dekking heen, op de vijand worden gemikt. De da gelijkse routine van de tropendienst begint. Om half zes 's morgens fluit de sergeant-van-de-week ze wakker. „Je slaapt hier goed, en je staat fris op, tenzij je de vorige avond een flinke borrel hebt gedronken" Tot op een dag de broodsnijmachi ne in de eetzaal twee vingertoppen van zijn rechterhand hapt. Eerst laat het zich niet zo best aanzien. Er is net een hoofd van de wasserij van de kazerne nodig. Wil jij dat wor den? Hij zegt ja. Vuile gevechtspakken, doorzwete kleren, er moet hier enorm veel ge wassen. Wasbaas Lagarde krijgt er twee machines voor en twee Papoea helpers, goedlachse jongens. „Een rustige baan", zegt hij, „nu heb ik wél vakantie." Een paar maanden later landen de para's bij Merauke. Zijn kame raden trekken de bush in op meer daagse patrouilles wasbaas La garde kan in de kazerne niet gemist worden. Hij rukt uit om gevangen para's op te halen; 's nachts rijdt hij pa trouille, achter de mitrailleur op de jeep. Maar steeds moet hij weer te rug zijn in de kazerne om zijn was- serijtje te runnen. „Ik zou best weer eens lang de bush in willen", zegt hij, „Och ja, het heeft een zeker risico, maar dat hoort er nu eenmaal bij." Het zit er wel in, dat hij vandaag of morgen er weer op uit gaat als mortier- schutter; zijn gewonde hand is ge heeld,' hij kan er weer alles mee doen. 4é Wasbaas Lagarde met zijn beide helpers, links Dirk, rechts Amandus Na het avondeten brood met iets warms, soms patat of beste erw tensoep kan men 's avonds de poort uit. Tenminste, toen de para's nog niet waren geland. Uitgaanste- nue: lang kaki met witte koppel en breedgerande hoed. Er zijn twee bioscoopjes in de kota. Oriënt, vlak tegenover de ka zerne, geeft militairen half geld. Dan zijn er de paar bars, Texy, Centraal en het Gouvernementshotel, en Toko Tanah-Merah voor een koel drankje en het beste ijs van de stad. „De burgers hier vallen erg te gen. Die draaien liever hun hoofd om als ze een militair zien. Ik ben er wel eens als baby-sitter geweest. Maar ik trek toch maar het liefst op met de jongens." Zondagmorgen naar de kerk, en dan de omtrek, de kampongs in om foto's te maken. Lagarde stuurt af drukken aan de Papoea's die hij heeft geknipt. Dat loopt wel in de papieren, maar hij doet niet aan een spaarschema. „We hebben nogal een ruige compagnie!" Nu iedereen geconsigneerd is in de kazerne, is het mondjesmaat met vertier. Ze dammen en pingpongen in de cantine, en daar is ook een paar maal in de week film. „En dan natuurlijk: schrijven. Vier brieven in de week, twee naar m'n ouders, twee naar m'n meisje. Nee, dat is helemaal niet veel; er zijn wel jon gens die tien brieven in de week schrijven!" Om tien uur onder de wol, dat moet ook wel als de volgen de dag om half zes begint. „Eigenlijk is de dienst hier mak kelijker dan in Nederland. Natuur lijk, we kankeren wel, maar dat hoort nu eenmaal bij de Nederland se soldaat. Als hij niet kankert dan is er iets mis. Nu ik aan Nieuw-Gui nea gewend ben, heb ik hier eigen lijk wel een plezierige tijd!" Over een half jaar repatrieert hij; daar ziet hij toch verlangend naar uit. Hij denkt weer terug te gaan bij Splendor, zijn oude baan beviel hem wel. Als alles gewoon loopt, is dienstplichtig soldaat La garde met januari terug in Nijme gen. In burgerpak: meneer Lagar de, Tonnie thuis. Twee jaar eruit ge weest, maar een groot stuk ervaring rijker. Hij is dan twintig jaar oud. De poort uit in uitgaanstenue, maar veel vertier is er niet Om tien uur is er koffiepauze. „Goeie koffie en een lekkere snee, brood-met-gehakt". Om half twee is het bloedheet eind van de dienst! Warm eten, twee maal in de week nasi goreng, viermaal witte rijst, en op dinsdag Hollandse kost. „Nederlands eten smaakt hier niet. Van de aardappels blijft in die hit te niks over. Het Indische eten is best. Soms krijgen we ijs toe, door onze eigen koks gemaakt". Inspectie, appèl buiten, dan begint het echte werk pas. Velddienst, mar sen, oefenpatrouilles. Soms ben je „peloton van dienst", wat zoveel Om vier uur fluit de sergeant zeggen wil als kazerne schoonma- weer: „Onderhoud"! Wapens schoon- ken, vaten op vrachtwagens laden, maken, koper poetsen, koppels blan- en wat er nog meer aan huishoude- coën, pak persen. Dan is men al lijks valt te doen. „Daar probeer je je op alle manieren van te drukken!" Dan baden, het ouderwetse man diën: het ene pannetje water na het andere uit een drum scheppen en uitgieten over het blote lijf. Dan is het tijd voor het weldadige middag dutje. „Of ik me daaraan houd? Nou, en óf!" Soms ook gaat hij 's mid dags een veldloopje maken in de buurt, of voetballen; de kazerne heeft een eigen terrein. Kleden, het korte appèl-voor-de- bedden, dan ontbijt: havermout, of muisjes. Erg best smaakt het niet. Het Hollandse broodbeleg wordt laf goedje door het hete klimaat. Klagen bij de officier-van-de-week doet hij maar niet. „Die proeft eens, en zegt dan tóch: lekker, best te eten, en dan zit je in de min, oftewel je trekt aan het kortste eind.. Soldaat Lagarde; kankeren hoort erbij -#■ Mandiën is een geliefde bezigheid ■jé Het beste ijs heeft Toko Tanah-Merah DEN HAAG Drs. A. C. J. Rottier is benoemd tot opvolger van de heer H. H. Wemmers als president-direc teur van de Staatsmijnen in Lim burg. Op 1 november zal de heer Rottier zijn nieuwe functie aan vaarden. De heer Wemmers verlaat de hoofddirectie wagens bet berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. In de vacature die dan ont staat is benoemd ir. W. E. van Os. De heer Wemmers die in Rotterdam is geboren, trad al op negentienjarige leeftijd in dienst van de Staatsmijnen. Van hem kan gezegd worden dat hij alle sporten op de ladder naar de directie heeft betreden. De heer Wemmers werd bureauchef, later directeur van het verkoopbureau in Den Haag. In 1949 volgde zijn aan stelling tot directeur en in 1953 tot directeur-voorzitter. Die titel werd in 1959 gewijzigd in president-directeur. Van 15 maart 1951 tot 1 september 1952 was de heer Wemmers minister van verkeer en waterstaat. TJit hoofde van zijn functie is de heer Wemmers lid van talrijke natio nale en internationale commissies en instellingen en commissaris van ver scheidene vennootschappen, die werk zaam zijn' op het gebied van de plastic- en kolenverkoop. De heer Wemmers is voorzitter van het Ver bond van protestants-christelijke werk gevers in Nederland. De nieuwe president-directeur is in 1910 in het Zeeuwse plaatsje Sint Janssteen geboren. Aan de Tilburgse hogeschool legde hij met succes het doctoraal examen economie af. Na twaalf jaar gewerkt te hebben op het deDartement van economische zaken trad drs. Rottier in dienst van de Staatsmijnen. Hij werd betrokken in het economische en administratieve beleid, dat ook onder zijn beheer bleef toen de heer Rottier in 1949 tot-direc teur werd benoemd, welke titel in 1959 werd gewijzigd in hoofddirecteur. Drs. Rottier is plaatsvervangend voor zitter van de hoofddirectie. De nieuwe president-directeur is lid van het dagelijks bestuur van het Nederlands katholiek werkgeversver bond en curator van de technische hogeschool in Eindhoven. Het nieuwe lid van de hoofddirectie, ir. Van Os, werd in 1908 in Hengelo geboren. De heer Van Os heeft de leiding gehad van het bovengrondse bedrijf van de „Wilhelmina". In 1947 werd hij directeur van de N.V. Stami- carbon, het bedrijf dat de technische kennis van de Staatsmijnen verkoopt. In 1952 werd ir. Van Os belast met het toezicht op de samenstelling en verwerkelijking van de werkplannen. Later kreeg hij allerlei taken op tech- nisch-organisatorisch gebied. In 1959 volgde zijn benoeming tot directeur van commerciële zaken. door Wim Hoffmann (onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea) HOLLANDIA. Wat gaat er nu met het Nederlandse bedrijfs leven in Nieuw-Guinea gebeuren? Bij de onzekerheid, die er thans heerst, lopen de verwachtingen van de zakenlieden uiteen. Een belangrijk man bij de import van consumptiegoederen zei mij: „Niemand weet nog waar we aan toe zijn. Wij gaan dus voorlopig zo goed mogelijk door". Een even belangrijk man bij de import van zwaar technisch mate riaal zei daarentegen: „De bedrij ven, die materieel leveren aan pro- jecten, die grote investeringen ver gen, kunnen wel inpakken. Door het teruglopen van het aantal orders kan deze branche definitief op breken". De consumptiesector zit voorlopig nog vast aan contracten, maar intussen be raadt men zich er op wat te doen, nu de consumptiemarkt door het vertrek van vrouwen en kinderen snel inkrimpt. Het hele bedrijfsleven verbloedt trou wens door personeelsgebrek. Veel Indi sche Nederlanders waren al eerder ver trokken en nu gaan de vrouwelijke werknemers, die groot in aantal waren. Papoea's in opleiding, worden al voor zij eindexamen doen, door het gouver nement geworven voor ambtelijke func ties. Daar ligt dus voor het bedrijfsleven ook geen uitkomst. Een zakenman wees mij demonstratief op een zaal waar veel schrijftafels onbezet waren. Verwacht wordt dat de vrouwen, die tot nu toe evacuatie dapper hadden af gewezen, van gedachten zullen verande ren, wanneer zij zieh onbehaaglijk gaan voelen in de verlaten en afgelegen woonwijken. Over de garanties voor het bedrijfs leven, die nu in een wetsontwerp zijn neergelegd, zegt dat bedrijfsleven dat het schoon schijnende regelingen zijn, maar dat zij in de praktijk een dode mus kunnen blijken te zijn. In het wets ontwerp wordt gesproken van een nood situatie, maar wanneer treedt die in? „Moeten wij blijven tot wij worden verdreven op de punt van een Indo nesische bajonet om aanspraak te kun nen maken op de garantiesom?", zo vraagt men zich af. Een ander bezwaar tegen het wetsontwerp is dat het geen rekening houdt met de reële waarde, maar met de boekwaarde. Het zou be tekenen dat op een waardevolle truck niets zou worden uitbetaald, wanneer het afsehrijvingsschema zou zijn vol tooid. „Bovendien", zo zei een zakenman bitter, „is het ontwerp veel te laat in gediend en nu is de Tweede Kamer nog kalm op reces ook!" Bestaat er een kans dat het Neder landse bedrijfsleven na de overdracht doorwerkt? In de consumptiesector zegt men: „Indien mogelijk, ja". In de technische sector was men zeer pessimistisch. Daar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twee maanden militaire detentie of gevangenis straf met aftrek heeft de krijgs raad in Den Haag gistermiddag op gelegd aan zeven marechaussees van het 101ste marechaussee batal jon uit Nunspeet. Zij stonden te recht wegens wederrechtelijke vrij heidsberoving of insubordinatie ten opzichte van de wachtmeester S. Op 28 juni bivakkeerden de militai ren in Ermelo voor een oefening in het behandelen van krijgsgevangenen. Of het geleerde hun nu enigszins naar het hoofd was gestegen of dat zij er juist zo weinig door waren geboeid dat de zucht naar een avontuurtje was gegroeid, werd gisteren niet dui delijk. In ieder geval hadden zij die nacht een grapje willen uithalen met wachtmeester S. De wachtmeester had permissie ge kregen een afscheidsfuifje van een collega in de kazerne bij te wonen. Hij zou weer worden opgehaald dooi de marechaussee M. K. Deze kwam hem inderdaad halen en reed hem met een jeep terug naar het bivak. Bij de toegang ervan stopte hij, om dat er met een rode lantaarn werd gezwaaid. Dat dit zou gebeuren wist hij, want dat had hij met zes collega's afgesproken, „omdat er een grapje met de wachtmeester zou worden uit gehaald". Wat er precies zou gebeu ren had het zestal K. niet verteld Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een van de merk waardigste overwegingen om te gaan stelen heeft de 21-jarige constructiete kenaar B. A. van V. uit Den Haag gis teren de Haagse politierechter voorge legd: Hij wilde geld hebben om zijn ouders te gaan zoeken. Sinds zijn prille jeugd was Van V. op gevoed in pleeggezinnen en gestichten; nooit had iemand hem kunnen of willen zeggen, waar zijn ouders zich bevon den. Met het naderen van zijn meerder jarigheid wilde Van V. dit toch beslist weten en daarom ging hij kris-kras Ne derland doorkruisen. Het geld daarvoor ontbrak hem ech ter en zo kwam hij tot diefstallen uit kleedkamers e.d. Na twintig diefstallen vond hij zijn moeder in een Limburgs plaatsje. Maar de politie vond Van V. óók. Hij werd gisteren veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met af trek, wat betekent dat hij binnen enke- ie dagen op vrije voeten zal komen, aangezien hij deze tijd al in voorarrest heeft doorgebracht. Wel achtten de politierechter en de of ficier van justitie (die dezelfde straf als opgelegd had geëist) een stok ach ter de deur nodig in de vorm van een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. naar later bleek omdat de mannen bang waren dat hij dan niet meer zou willen meedoen. Zodra de auto stil stond sprong het zestal in de jeep, bond de wachtmees ter met touwen aan handen en voeten en blinddoekte hem. Daarop kreeg K. te horen dat hij verder moest rijden. Veertien kilometer verderop stopte de jeep. Enkelen van de overvallers die waren meegereden maakten de tou wen om de benen van de wachtmees ter los en verwijderden de blinddoek. Hij werd uit de jeep gezet en kreeg te horen, dat hij maar terug moest zien te komen. De wachtmeester had onderweg goed gelet op het aantal bochten en spoorwegovergangen en liep regel recht naar het bivak terug. Bij zijn aankomst gaf hij overduidelijk te ken nen, dat hij het grapje in geen enkel opzicht kon waarderen. Kort daarop verdwenen de zeven marechaussees in de eel. Zij zullen daar na vandaag ook nog een paar weken moeten blij ven, want de krijgsraad legde con form de eis twee maanden op. Zij had den, zo verklaarden zij nog, het niet in het bijzonder op deze wachtmees ter gemunt, maar hij was op dat mo ment het meest aangewezen slachtof fer geweest, K. kreeg twee maanden gevangenis straf wegens wederrechterlijke vrij heidsberoving, de andere zes kregen dezelfde straf ais militaire detentie wegens insubordinatie. Voor verla ging tot soldaat laagste klasse, zoals de auditeur-militair ook had geëist vond de krijgsraad geen aanleiding. Allen waren marechaussee tweede, derde of vierde klasse. BUENOS AIRES (Reuter, AP, UPI) De Argentijnse generaal Frederi- co Montero, commandant van het vierde legerkorps dat zijn basis in de noordelijke provincie Salta heeft, is gisteren in opstand gekomen. Hij eiste het aftreden van de minister van oorlog, generaal Juan Loza, en nep zichzelf tot opperbevelhebber van het leger uit. Volgens persberichten wordt de rebellerende generaal gesteund door de garnizoenen van Mendoza, Córdoba, Oomodoro, Rivadavia en La Plata. De eerste officiële bevestiging van de rebellie bestond uit een communiqué van het Argentijnse ministerie van oor log waarin werd aangekondigd dat maatregelen zouden worden genomen om de tucht in het leger te herstellen. In het communiqué werd over Montero gesproken als „de ex-commandant van het vierde legerkorps." De rebellerende generaal is een broer van generaal Carlos Montero, die onder president Frondizi opperbevelhebber van het leger was. Op 23 maart van het vorige jaar trad hij af en nam hij zijn ontslag uit het leger. was het uitblijven van grote projecten, waaraan bulldozers, trucks, e.d. zouden kunnen worden geleverd, al lang een knelpunt. Van Indonesisch bestuur ver wachtte men op dit punt niets want, dacht men, Amerikaanse miljoenen, die wellicht ter beschikking zouden worden gesteld, steekt Indonesië toch niet in Nieuw-Guinea. Ook zei men in die sector: „Wü drij ven op vertegenwoordigingen van voor al buitenlandse fabrieken. Die zullen hun Nederlandse vertegenwoordigers wel afstoten". Bij de Europese middenstand over weegt de neiging ook weg te trekken. Men heeft niet veel keus want de klan tenkring dunt snel uit. Na de deining over de berichten over het voorlopige akkoord is de stemming onder de burgerij nu rustiger. Men wacht opnieuw af. Ook de stadspapoea's zijn rustig. Zij begrijpen dat Nederland met de rug tegen de muur staat. Wel zijn er grote betogingen in Hollandia aangekondigd. De advertenties, die in de Nieuw- Guineakoerier verschijnen, blijven in het teken van de evacuatie staan. Het expeditiebedrijf van Hollandia deelde per advertentie mee dat er weer vol doende verpakkingsmateriaal is voor de verscheping van boedels naar Neder land. Een kledingwinkel biedt wollen vesten en sjaals en regenjassen aan. Een veelgebruikte uitdrukking, die figuurlijk en letterlijk betekenis heeft, is thans: Bij het scheiden van de markt. UTRECHT De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir.j J. Lohman, zal het bestuur van de catego rale organisatie „Vakvereniging Rijdend personeel N.S." niet ontvangen voor een gesprek. Hij wil eerst dan met het be stuur spreken, wanneer de vereniging is erkend. De directie van de Spoorwegen heeft een aantal voorwaarden gesteld waar aan de vereniging moet voldoen om er kenning te verkrijgen. Zo moet zij de belangen van het gehele personeel be hartigen, een belangrijk deel van de spoormensen als lid hebben ingeschre ven, en bereid zijn in constructieve zin mee te werken. Bovendien moet de ver eniging in alle opzichten betrouwbaar en loyaal zijn en dat ook bewezen heb ben. Na het bekend worden van de voor waarden heeft het bestuur, onder voor zitterschap van de heer J. Gijsbertse, erkenning aangevraagd. Het meent aan alle voorwaarden te voldoen. In een federatieve vakvereniging is ook opgenomen het technisch, admini stratief en het buitenpersoneel. Men hoopt in oktober tezamen tienduizend leden ingeschreven te hebben. De ver eniging Rijdend personeel telt op het ogenblik alleen al 3300 leden, vertelde de secretaris, de heer G. H. Wieinan. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Voor de officier van justitie te Amsterdam is gisteren de 44-jarige textielhandelaar L. G. J. S. geleid. Enkele dagen geleden werd S. gearresteerd toen hij met de boot uit Engeland in Hoek van Holland aankwam. In 1957 was hij naar Engeland uitge- weken, omdat hij in eigen land wegens 34 gevallen van flessentrekkerij en op lichting werd gezocht. In twee jaar tijds zou hij zich hiermee een bedrag van veertigduizend gulden hebben toe- geeigend. Zijn slachtoffers bestonden veelal uit kleine fabrikanten, vertegen woordigers en winkeliers. Na zijn vlucht naar Engeland zette de textielhandelaar daar zijn oplichters- praktijken voort. Na enkele maanden al werd hij gegrepen en tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld Toen zijn straftijd was verstreken, zette de Engelse politie hem als onge wenste vreemdeling over de grens. De Nederlandse justitie werd hiervan op de hoogte gesteld. S. had nog geen voet op Nederlandse bodem gezet of hij werd lnJ?.e kraag gegrepen. Bij zijn arrestatie wekte hij aanvan kelijk de indruk dat hij vrijwillig naar zijn vaderland was teruggekeerd. Hii zou daar nu eindelijk eens „schoon schip willen maken". TS Het socialistische Tweede-Kamerlid Daams heeft minister Beerman gevraagd de zgn Indische n1- derlanders in Nieuw-Guinea op korte .Daams vraagt of het juist is, dat het ministerie van justitie desze- yerkIaard dat het vraag- terraad"mS 'oelatin§ "og in de minis- ,moet worden bekeken, dat niet t beoordelen wanneer een beslis sing kan worden verwacht en dat de de spijtoptanten en andere maatschappelijke Nederlanders in Indo- nesie veel dringender is, omdat daar de materiele en geestelijke nood veel nii- pender is. Acht de minister het verantwoord, zo vraagt het Kamerlid, deze groep maat schappelijke Nederlanders tot een voort gezet verblijf in Nieuw-Guinea te dwin gen wanneer Nederland de souvereini- teit over dit gebied zal hebben overge dragen? MILSBEEK. Een verkeersongeluk waarbij vier auto's waren betrokken heeft gisteren aan de 62-jarige mevrouw C. Reedijk-Klemann uit Den Haag het leven gekost. Haar man (66) werd zwaar gewond. i

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5