Politie spaart bezitters" van Rembrandt nog Weer herrie oi Scholtes in Kerkrade GEVAARLIJKE WEDIJVER TUSSEN POLITICI EN MILITAIREN IN INDONESIË Ontsnapte gevangenen niet gepakt Gesloten mijn Beatrix duurste echoput van de wereld NAZI ROCKWELL BIJ KRANT GEPAKT MET VERNIELING GEDREIGD TIJDENS ONDERHANDELINGEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Waakzaamheid In Meuw-Guinea weer sterk opgevoerd Aanslag op Soekarno: Drie maal doodstraf 5? Met gestaakt Verkenningen Adenauer en de Gaulle komen tegemoet aan Italiaanse wensen Hoofd Deltadienst vraagt ontslag VLODROP WAS EROP VOORBEREID Jongste bediende ontdekt fraude De Bilt: Zachter Het weer overal Directeur; JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te. Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG no. 5123 Abonnementsprijs S 0,62 p. w., t 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Donderdag 9 augustus 1962 Generaal Jani TOCH NOG DREIGING Van onze correspondenten LEEUWARDEN/DORDRECHT. Drie gevangenen hebben zich gisteren uit de voeten gemaakt. Uit de Leeuwarder strafgevan genis verdwenen de 31-jarige W. van der W. uit Vught en de 36-jarige E. J. V. uit Avereest. In Dordrecht trok de 24-jarige J. van W. uit Leiden er tussen uit. Het tweetal in Leeuwarden zag zijn kans schoon, toen de re?reatjezaaJ moest worden schoongemaakt. Tussen vijf uur en half zes braken de twee gevangenen de deur tussen d£ recrea tiezaal en de bibliotheek open, haalden een spijl voor het venster van de bi bliotheek weg en kropen door de vrij kleine opening naar buiten. Op de binnenplaats van de gevange nis vonden zij een ladder en enkele ogenblikken later sprongen zij van de gevangenismuur af de vrijheid tege moet. Een burger die de twee mannen over de muur had zien klimmen, waar schuwde terstond de portier van de gevangenis, maar voordat iemand hen achterna kon gaan, waren de vluchte lingen al onvindbaar. De Leidenaar Van W. ging m Dor drecht aan de haal, toen hij in het consultatiebureau van het sanatorium Weizigt was doorgelicht. De drie poli tiemannen die hem naar het sanatorium hadden gebracht, hadden in de wacht kamer moeten gaan zitteD, omdat zij bij het onderzoek niet aanwezig moch ten zijn. Nadat hij naar de kleedkamer was verwezen, zag Van W. in de foto kamer een raam open staan. Hij schoot zijn overhemd aan en klom het raam uit. Zijn colbertje liet hij in het bureau achter. Tot vannacht waren de drie ont snapten nog niet gevonden. De twee uit Leeuwarden hebben mogelijk bus of trein genomen. Zij hadden enig geld bij zich en droegen kleren die niet aan een gevangenispak deden den- k6De blonde Van der W. heeft een geel werkpak aan; zijn metgezel draagt een bruine manchesterbroek en lage, zwarte schoenen. Beiden zijn 1.83 lang. Binnenstad De Leidenaar is vermoedelijk de binnenstad van Dordrecht in gevlucht. Hij was over een sloot gesprongen en over de spoorbaan naast het sanato rium heengerend. Van W. zat in het Dordtse huis van bewaring opgesloten in afwachting van een bei echting wegens diefstal. De twee gevangenen uit Leeuwarden moesten nog een deel uitzitten van een gevangenisstraf van vier en een half jaar, die hun wegens enkele vermo gensdelicten was opgelegd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Animositeit tussen militaire leiders en politici in Indonesië vormt een nieuwe bedreiging voor een verdere vreedzame afwikkeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Nu het er op gaat lijken dat de Indonesische ver langens ten opzichte van dat gebied binnen afzienbare tijd in grote lijnen zullen worden vervuld, wordt het in Indonesië uit prestige overwegingen belangrijk, welke groep dit succes voor zich kan opeisen. Wat dat betreft hebben de militairen tot nu toe in hun ogen ondankbaar werk te ver richten gehad. De landingen, die in Nieuw- Guinea zijn uitgevoerd, kunnen in militair opzicht nauwelijks een succes worden ge noemd. Slechts de voortdurende dreiging van een groter gewapend conflict heeft op de internationale beoordeling van het geschil in vloed gehad, niet de actuele militaire situatie. Minister Subandrio DJAKARTA (AFP) Een bijzonde re krijgsraad heeft gisteren drie Indo nesiërs ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de aanslag op president Soekarno van 14 mei. Voor deze aanslag waren eerder al twee doodvonnissen geveld. Alle veroordeel den' waren aanhangers van de Darul Islam. Van onze verslaggevers AKEN Onder steeds grotere spanning van de mensen die er bij betrokken zijn groeit de zaak van de gestolen Rembrandt naar een climax. Alles draait om de vraag of de poli tie in Aken erin zal slagen binnen 24 uur het kostbare schilderij en de drie andere gestolen kunstwerken onbeschadigd in handen te krijgen. Hoogst merkwaardig daarbij is dat de huidige bezitters van de kunst werken vier in getal zich via enige advocaten officieel met de politie in verbinding hebben gesteld om over de teruggave te onderhan delen. De politie weet wie die bezitters zijn, maar heeft tot nu toe niet durven in grijpen, omdat de tegenpartij dreigt dat dan in ieder geval de Rembrandt zal worden vernietigd. Bij de onderhandelingen is door de advocaten een veel hogere losprijs ge vraagd dan de 25.000 gulden die de verzekeringsmaatschappij heeft uitge loofd voor degene die aanwijzingen zou geven waardoor het schilderij bij de rechtmatige eigenaar terugkomt. Brutaal De advocaten betogen, dat de man nen die de kunstwerken in bezit hebben, juridisch niet wegens heling kunnen worden vervolgd. Zij zouden de schilde rijen in goed vertrouwen hebben ge kocht. Pas daarna zouden zij hebben De muur run dc Leeuwarder strafgevangenis uas nauwelijks een obstakel op de weg die twee gevangenen gisterochtend vroeg naar de vrijheid voerdeDe mannen waren er via een ladder opgeklommen en de sprong eraf hadden ze er graag voor over. De twee maen die gisterochtend ontsnapten uit de strafgevangenis in Leeuwarden links de 31-jarige W. van der W. uit Vught en rechts de 36-jarige E. J. V. uit Avereest. Van der W. droeg gele werkkleding, toen hij ontvluchtte; de andere had een bruine manchester broek en zwartelage schoenen aan. gehoord dat de schilderijen van diefstal afkomstig waren. Aan de andere kant is men van me ning, dat men met brutale helers te doen heeft, die' vooraf vastgesteld wil len zien dat zij vrijuit zullen gaan en die tegelijk toch een goede zaak willen doen. Deze onzinnige situatie is ontstaan nadat de verwachting de bodem was ingeslagen, dat de kunstschatten gister morgen zouden worden uitgeleverd. De Akense politie had hiermee rekening gehouden, ondanks de omstandigheid dat zij aan de aanvankelijke onderhan delaar geen advocaat, maar een ge heimzinnige onbekende geen enkele toezegging had gedaan over het buiten schot blijven van de mannen, die de schilderijen beheren. In plaats van de schilderijen verschenen gistermorgen bij de politie de advocaten. Geduld op Tot nu toe vinden de justitie en de politie in Aken het onbeschadigd terug krijgen van de schilderijen tegenover Nederland belangrijker dan het inreke nen van enige mogelijke helers. „Het gaat tenslotte om een onvervangbaar kunstwerk", aldus een hoge "Westduitse politiefunctionaris. Het is echter wel zo, dat het geduld van de politie langzaam maar zeker begint op te raken. Zij heeft voor zichzelf al een ultimatum gesteld. Zijn voor die tijd de schilderijen niet terug, dan zal met ingrijpen niet langer Wor den gewacht. Volgens onze inlichtingen zal dit ultimatum vanavond laat af lopen. Het groeiende ongeduld van de po litie wordt onder meer gevoed door de ontdekking, dat de schilderijen van de oorspronkelijke schuilplaats naar een andere zijn overgeplaatst. Ook zijn enige mensen, die door rechercheurs in de gaten worden gehouden, uit Aken verdwenen. Een van hen heeft de boodschap ach ter gelaten dat hij een korte vakantie trip is gaan maken, maar dat hij vrijdag weer in Aken zal terugkomen. Verzekering De rustpauze, die wat het onderzoek betreft nu is ingetreden, wordt door de politie gebruikt om te fungeren als intermediair tussen de huidige bezit ters van de schilderijen en de vertegen woordiger van de rechtmatige eige naar, jhr. mr. J. H. Loudon. Een voor beeld daarvan is, dat volgens onze inlichtingen Nederlandse politie mensen gisteren van Vaals uit contact hebben opgenomen met de verzeke ringsmaatschappij in Amsterdam, waar bij de assurantie van de kunstwerken is ondergebracht. In dat gesprek zijn de voorwaarden van de onderhande laars overgebracht. In Aken wacht men met spanning af of de maatschappij .of mogelijk de familie Loudon zelf op de voorwaarden zal ingaan en inderdaad het door de huidige eigenaars van de schilderijen gevraagde bedrag op tafel zal brengen. Hierover zou binnen 24 uur een be slissing moeten zijn genomen. Een vertegenwoordiger van de maat schappij, de heer Van Essen, wilde ons geen inlichtingen over de zaak geven. Het verdere onderzoek in Bern naar de gedragingen van de drie Duitse arrestanten daar, heeft gisteren niet veel nieuwe aanwijzingen opgeleverd. Waarschijnlijk zal hoofdinspecteur J. Voerman van de Bloemendaalse politie uiterlijk morgen naar Aken vertrek ken om daar de verdere ontwikkelin gen die hoogstwaarschijnlijk be slissend zullen zijn van nabij mee te kunnen maken. BREDA De twaalfjarige Kootje 'van Santbergen uit de Van Beuningen- straat in Amsterdam, wiens aapje was weggelopen, krijgt als gevolg van de activiteiten van een aantal inwoner; van Breda een andere aap uit het die renpark in Tilburg. Een inwoonster van Breda heeft toe gezegd de grafsteen voor de vorige week overleden moeder van de jongen te zullen bekostigen. Kootje had de aap willen verkopen om met het geld dat hij voor het dier zou krijgen, bij te dragen in de kosten van de grafsteen. De politici lijken nu de vruchten te gaan plukken van de opbouw van militaire kracht in Oost-Indonesië. Bij de militaire leiders bestaat stel-» lig het verlangen hun aandeel in de verwerving van westelijk Nieuw- Guinea nog eens daadwerkelijk te onderstrepen. Een poging om aan het eergevoel van de militairen tegemoet te komen, maar ook erkenning van hun werk, viel te beluisteren in een opmerking, die Subandrio gisteren in Djakarta maakte. De minister noemde de voor uitzichten voor de regeling van de kwestie Nieuw-Guinea vóór het 'eind van het jaar „zeer goed". Hij voegde daar evenwel meteen aan toe dat de uitvoering van „het volksbevel tot be vrijding van West-Irian" tijdens het diplomatieke overleg moet worden voortgezet. „Het ene vult het andere aan", zo zei hij. De bekende generaal Jani, de nieu we chef-staf van het Indonesische leger, heeft dit weekeinde gezegd dat Indo nesië nu gereed was voor een confron tatie op alle gebied met Nederland. Als militair moet hij daarbij vooral het oog hebben gehad op een militaire con frontatie. Militaire inlichtingen, die aan Nederlandse zijde zijn ontvangen, wij zen uit dat de opmerkingen van de generaal niet als bluf ter zijde kunnen worden gesehoven. Die inlichtingen wijzen -er op dat er in Oost-Indonesië een grootscheepse concentratie van troepentransportsche pen en oorlogsschepen gaande is, die niét is gestaakt toen in Washington het voorlopige Nederlands-Indonesische ak koord werd bereikt. De terugtrekking van Indonesische schepen en vliegtui gen uit vooruitgeschoven uitvalshavens, die wij enige weken geleden hebben gemeld, is blijkbaar uitgevoerd ten behoeve van een hergroepering. Was toen ook in het Nederlandse militaire apparaat sprake van een zeke re ontspanning, thans wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat Indonesië met acties zal voortgaan, ook tijdens het formele overleg in de Verenigde Staten. Het wordt voorts wel zeker geacht dat Indonesië een grote aanval zal inzetten voor het geval de onderhandelingen in de Verenigde Sta ten toch nog zouden stranden. Hoe ernstig de Indonesische dreiging wordt genomen is duidelijk geworden door het besluit tot evacuatie van vrou wen en kinderen, dat zo plotseling werd genomen toen de voorbesprekingen nabij Washington in een impasse leken te gaan eindigen. Met dat al is de militaire waakzaam heid in Nieuw-Guinea sinds anderhalve week meer dan ooit verscherpt. De Neptunes vliegen weer patrouille en alle beschikbare oorlogsschepen zijn buitengaats. In de loop van dé vorige week deed een van Nederlands moderne onderzee bootjagers nog de haven van Hollandia aan, maar voor de avond viel was het schip alweer vertrokken. Twee andere schepen, die de haven van Biak zouden binnenlopen zijn op zee gebleven. Vo rige week heeft de opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten op Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Reeser, een bespreking gehad met alle garni zoenscommandanten. Opgemerkt is dat van Indonesische zijde druk verkenningen worden ver richt. Een dag of tien geleden zijn voor de £ust van Biak twee Indonesische onderzeeboten gesignaleerd. Ze zijn niet aangevallen, omdat ze niet agres sief optraden. Zo men weet wordt het optreden al agressief geacht als de schepen op het land af koersen, zoals indertijd het geval was met de Indonesische motor torpedoboten bij de Etnabaai. United Press International meldde gisteren uit Hollandia dat ook ter hoog te van Manokwari een onderzeeboot van onbekende nationaliteit is gesig naleerd. ROME. Bondskanselier Ade nauer en president de Gaulle zijn te gemoet gekomen aan de Italiaanse wensen met 'betrekking tot een con ferentie van regeringsleiders van de landen van de Europese economische gemeenscihap. De beide staatslieden gaan er mee akkoord dat eerst de zes ministers van buitenlandse zaken voorbereidende besprekingen moeten houden. Dit besluit van de beide staatslieden dat is meegedeeld in brieven aan de Italiaanse premier Fanfani, zou er op wijzen dat de hoop op een top conferentie" in september of oktober is opgegeven. Het onderwerp van een dergelijke bespreking zou zijn de vor ming van de politieke unie. PROF. IR. P. Ph. JANSEN DEN HAAG. Het hoofd van de Del tadienst van Rijkswaterstaat, prof. ir. P. Ph. Jansen, heeft om gezondheidsre denen tegen 1 november ontslag ge vraagd. Prof. Jansen, die zaterdag zestig jaar wordt, is Dordtenaar van geboorte. Hij behaalde in 1926 aan de Technische Ho geschool in Delft het diploma van civiel ingenieur. Achtereenvolgens werkte hij aan de bouw van de grote sluis in IJmuiden, de grote sluizen in de Afsluitdijk, de werken voor de verbetering van de Maas (waaronder de stuw in Lith), de bestudering van de Nieuwe Waterweg, de Westerschelde en van de hydrauli sche problemen in de Waddenzee en het water vrij maken van westelijk Noord- Brabant. Daarna kreeg ir. Jansen de leiding van de droogmaking van het in 1944 overstroomde Walcheren. In 1946 volgde zijn benoeming tot ge woon hoogleraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool in Delft, een functie die hij combineerde met die van adviseur van Rijkswaterstaat. Van af 1956 is ir, Jansen hoofd van de Del tadienst en buitengewoon hoogleraar aan de T.H. De laa'tste functie zal hij houden. Bo vendien zal prof. Jansen na zijn ontslag beschikbaar blijven voor het geven van internationale waterbouwkundige advie zen. Van een onzer verslaggevers KERKRADE. Midden in het feestelijke Wereldmuziek concours in Kerkrade hebben de moeilijkheden rondom de figuur van Johan Scholtes, de bekwa me directeur van het vierjaar lijkse muziekfeest, weer de kop opgestoken. Opnieuw zijn de beschuldigingen, die vorig jaar van bestuurszijde te gen de heer Scholtes werden geuit, in omloop gekomen, en wat erger is: Opnieuw door de secretaris van het bestuur aangewakkerd. De rel van het vorige jaar, die wij toen kwalificeerden als dorpsroddel, was het gevolg van een reis naar Barcelona. Johan Scholtes was en thousiast van die reis teruggekeerd naar Kerkrade met de mededeling, dat hij van de burgemeester van die Spaanse stad de toezegging had ge kregen een aantal schijnwerpers te mogen lenen ter opluistering van het We^eldmuziekconcours. De schijnwer pers kwamen niet en het was wel duidelijk, dat de aanbieding slechts een hoffelijk gebaar was geweest. De tegenstanders van Johan Schol tes waren er echter als de kippen bij om hem als leugenaar te bestem pelen. Brieven Gisteren heeft de secretaris van het bestuur, de heer W. G. van Bremen, opnieuw geen twijfel laten bestaan over zijn gezindheid jegens de heer Scholtes, toen hij ons in een gesprek verklaarde in het bezit te zijn van brieven, waarin van Spaanse zijde wordt verklaard van geen toezegging te toeten. De heer Bremen, die sinds zijn be noeming in het stichtingsbestuur weinig bereidheid tot samenwerking met de heer Scholtes heeft getoond, heeft met zijn ook in het openbaar uitgesproken twijfel aan de waar heidsliefde van Johan Scholtes een slechte dienst aan het muziekfeest bewezen. Dat is dubbel jammer, om dat de laatste tijd sinds ir. P. Wintjes en een krachtfiguur als Frans Dohmen de voorzitter van de rooms-katholieke mijnwerkersbond in het stichtingsbestuur waren be noemd een betere verstandhou ding was ontstaan. en brieven De heer Scholtes heeft ons overi gens na de uitlatingen van de heer Bremen met nadruk verklaard, dat hij zelf in het bezit is van brieven uit Barcelona, waaruit duidelijk blijkt, dat hem de schijnwerpers wel dege lijk waren beloofd. Van onze redactie economie HEERLEN Het werk aan de staatsmijn Beatrix wordt stop gezet. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft gisteren het defi nitieve besluit genomen. De beide schachten van de mijn, waarin voor zeventig miljoen gulden is geïnvesteerd, moeten worden geconserveerd. De honderdveertig mensen die in het mijnveld bij Vlodrop hun werk hadden, zullen naar het mijngebied in het Zuid-Limburg worden overgeplaatst. Het besluit van de minister is niet onverwacht gekomen. Er bestond al enige jaren twijfel aan of exploitatie van de kolenlagen economisch verant woord zou zijn. De vondst van aard gas in Groningen heeft het hare bij gedragen aan het voorstel van de hoofddirectie van de Staatsmijnen, geen geld meer uit te geven voor de Beatrix. Ook de Mijnraad stelde zich op dat standpunt. De minister heeft zich daarmee nu verenigd en de Tweede Kamer in kennis gesteld van zijn besluit. Het is een weinig eervol einde van een kostbare geschiedenis. In 1952 was het hesluit gevallen tot aanleg van de staatsmijn in het grensgebied bij Vlodrop. Twee jaar later begon men met de aanleg van de schachten die nu bijna zevenhon derd meter diep zijn. In 1959 stuitten de boren op het Carboon, de steenkool dus. Bijna gelijktijdig deden de deskun digen hun sombere voorspellingen ten aanzien van een verantwoorde ex ploitatie van de mijn. De situatie op de kolenmarkt had zich aanzienlijk gewijzigd. De minister van economi sche zaken besloot toen het werk af te remmen en de kolenlagen verder te onderzoeken. Dit onderzoek beves tigde de sombere verwachtingen, waaruit de Staatsmijnen en de mi nister hun conclusies hebben getrok ken. In de mijnstreek gelooft men niet dat de Beatrix ooit in gebruik zal worden genomen. De „duurste echo put van de wereld" zoals de mijn in middels is herdoopt, is afgeschreven. Ook boekhoudkundig: de exploratie werd ten laste gebracht van de ex ploitatierekening, terwijl op de ba lans van de Staatsmijnen op 31 de cember 1961 ruim zestig miljoen gul den was gereserveerd voor de staats mijn Beatrix in aanbouw. Teleurstelling Voor de gemeenten rondom het mijnveld is het besluit van de minis ter een grote teleurstelling, hoewel men de grote verwachtingen al enige tijd had getemperd. Het plan was ge lijk met de mijn verscheidene projec ten tot uitvoering te brengen. De fi nanciering zou worden gedragen door rijk en gemeenten. Men is evenwel niet van plan alle plannen te laten varen. De eerste wegen'in het bijna maagdelijke gebied zijn aangelegd, een industrieterrein is bijna gereed. „Alleen," zegt gemeentesecretaris J. J. Mulders uit Vlodrop, „het geld uit Den Haag moet nog komen". De directeur van het Economisch- technologisch instituut in Limburg, dr. H. C. W. Roemen, noemde de nieuwe toestand voor de streek rond Vlodrop evenmin verontrustend. Men had zich langzamerhand voorbereid op het nu gevallen besluit. De ge maakte plannen worden tot uitvoering gebracht. Voor de industrie zijn er ruime mogelijkheden op het nieuwe terrein dat een spoorwegverbinding krijgt. Het is uren geleden, dat het schip verging; waar ben je al die tijd geweest? PROCURATIEHOUDER LICHT BANK OP VOOR 38 MILLE Van een correspondent STEENWIJK Door de oplet tendheid van de achttienjarige Miep Steenhouwer is een eind gekomen aan de vervalsingen, waarmee de 56-jarige procuratiehouder H. G. het filiaal van de Nederlandsche Handelmaatschappij in Steenwijk voor 38.000 gulden moet hebben be nadeeld. Een intern accountantsonderzoek heeft uitgewezen dat de procuratie houder ai in 1957 met zijn verduisterin gen is begonnen. G., die veertig jaar lang in het bankwezen heeft gewerkt, heeft alles toegegeven. Hij heeft ge zegd, dat hij het geld hoofdzakelijk aan uitgaan heeft opgemaakt. Mejuffrouw Steenhouwer, die als jongste bediende in het filiaal werkte, had via G. een cheque in handen ge kregen, waarop geen firmastempel stond, maar wel een handtekening. Bovendien wist zij zeker dat van de firma op wier naam de cheque stond, niemand in het kantoor was geweest. Het meisje kreeg argwaan tegen de procuratiehouder, keek nog eens goed naar de handtekening en lichtte de di rectie in. Deze stelde het hoofdkantoor in Amsterdam op de hoogte. Enkele accountants van de Handel maatschappij kwamen de papieren na kijken en ontdekten, dat G. al jaren lang valse handtekeningen op cheques plaatste en dat hij daarmee in totaal 38 mille had verduisterd. De procuratiehouder, die een uitste kende reputatie had, werd gearresteerd en opgesloten, veertig jaar nadat hij als zestienjarige jongen in dienst was ge komen bij de Steenwijker Bank, die in 1954 door de Nederlandsche Handel maatschappij werd overgenomen. W eers ver wachting vanavond: geldig tot MIESJE: Aan de kust enkele zonnige pe rioden. In het binnenland wisse lend bewolkt met aanvankelijk nog enkele verspreid voorkomende bui en. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen west en zuidwest. Iets hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Wie durft er mee. Helsinki regen z 18 6 Stockholm zw bew w 15 5 Oslo zw bew stal 14 4 Kopenhagen regen w 17 2 Aberdeen regen stil 17 3 Londen zw bew w 18 0 Amsterdam onbew wnw 16 0 Brussel regen stil 17 1 Luxemburg 1 bew w 16 2 Parijs h bew wnw 20 0 Bordeaux 1 bew w 23 0 Grenoble zw bew nw 25 9 Nice 1 bew O 26 0 Berlijn onw w 20 0 Frankfort zw bew nw 20 0. München zw bew z 21 0 Zürach zw bew nw 20 0 Genève zw bew OZO 23 0 Locarno 1 bew stil 27 0 Wenen onbew nw 23 0 Innsbrück regen stil 19 2 Belgrado 1 bew stil 30 0 Athene onbew n 35 0 Rome onbew zw- 32 0 Ajaccio onbew w 27 0 Madrid h bew zw 31 0 Mallorca onbew ono 31 0 Lissabon onbew nw 26 0 LONDEN George Lincoln Rock well, de beruchte Amerikaanse nazi leider, werd gisteravond laat in Lon den gearresteerd, juist op het ogenblik dat hij het gebouw van de Daily Mir ror in High Holborn wilde binnengaan. Hij werd daar opgewacht door recher cheurs van Scotland Yard. Vermoedelijk wilde de Daily Mirror, een veelgelezen boulevardblad, een ex clusief interview van Rockwell kopen. Het was bekend dat zijn Britse geest verwanten daarmee bij de populaire kranten leurden. De politie hield daar om de gebouwen van deze bladen in het oog. De Mirror heeft ook als enige Engelse krant een foto van Rockwell gepubli ceerd- die was genomen in het kamp van de Britse nazi's. Rockwell hield daar tijdens het weekeinde een lezing. De krant moet voor die foto zeer veel geld hebben betaald. De arrestatie is het einde van een uitgebreide speurtocht die de politie dinsdagavond begon toen de minister van binnenlandse zaken een uitwij zingsbevel tegen de Amerikaanse nazi uitvaardigde. Dc twee rechercheurs die Rockwell arresteerden, brachten hem meteen naar het politiebureau in Cannon Street, in de City. Daar zou hij de nacht door brengen. Vandaag zal hij worden uit gewezen. De politie ontving gisteren alle mo gelijke hulp van de Amerikaanse am bassade bij het zoeken naar Rockwell. Vele woningen van bekende Britse nazi's werden doorzocht, maar zonder resultaat. Toch waren er stellige aan wijzingen dat Rockwell ergens in Lon den was. Colin Jordan, de leider van de zo genaamde Britse nationaal-socialistische beweging deelde gisteren nog mee dat Rockwell de geheime conferentie van de beweging op 15, 16 en 17 oktober zou bijwonen om te helpen het beleid van de neo-nazi's uit te stippelen Dat gaat nu niet door. Door de arrestatie kan Buckingham Palace het verzoek van de Britse nazi's terzijde legigen om een audiëntie bij koningin Elizabeth voor Rockwell en Jordan. De immigratie-ambtenaren in de Britse havens hebben intussen nieuwe opdrachten gekregen om uit te kijken naar bekende nazi's die mochten pro beren om Engeland binnen te komen. Behalve Rockwell zouden toch nog negen buitenlandse nazi's het partij kamp waaruit de nazi's overhaast moesten vluchten voor woedende om wonenden, hebben bijgewoond. Er sohijnt ook een kolonel van Hitiers be ruchte SS-Totenkopfdivisie bij te zijn geweest. Verder zouden familieleden van Himmler hebben geprobeerd om naar het kamp te komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1