Toerist bracht welvaart maar ook beroering N.T.S. en N.R.U. dingen mee naar Prix d'Italia KAPPIE EN DE WATERZUIL Uit de kerken Dinsdag 7 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 radio televisie kritisch bekeken 1 CAMERA BETER DAN STREKKING tradio 1 televisie Avond M Van een onzer verslaggevers /"AUDDORP. Even als hoog boven de kastanjebomen de klok «laat, als de klokkengalm het geroezemoes op het zonnige dorpspleintje overstemt even lijkt dan de rust van het verleden terug te keren. Een oude Ouddorper, een boer in een zwart pak, kijkt leunend tegen het hek van zijn huis omhoog naar de toren, die uit het gebladerte oprijst als een dukdalf uit het water. Maar als hij voor zich kijkt is die illusie weg. Dan ziet hij weer het gekrioel voor de winkels van mannen en vrouwen, drenzende en lachende kinderen, dan hoort hij weer de muziek uit de draagbare radiootjes. Ja, als de klank van de klok is weg gestorven, staat hij daar weer als een vreemde in zijn eigen dorp. lil drommen slenteren de vakantie ganger» door de straatjes, in kleurige Vakantiekleding, de vrouwen met gro te boodschappentassen. ,,Ik koop nooit iets op het kampeerterrein", aegt een vrouw uit Rotterdam. „Ik vind het veel te leuk om 'hier elke dag een uurtje te winkelen". Duizenden Overal waar men kijkt toeristen: «an tafeltjes in de cafe's, bij het busstation, op de wegen om het dorp. Vijfduizend zijn er op dit ogenblik, verdeeld over de elf kampeerterrei nen, hotels, pensions, bungalowkam- pen. Er komen er tienduizenden per jaar. Het aantal groeit jaarlijks. En heel deze stormachtige trek naar Oud dorp is nog maar kortgeleden begon nen. Daarvóór was Ouddorp een bad plaats, waar elk jaar dezelfde pen siongasten kwamen, enkele tientallen rustzoekers, die ieder in het dorp bij name kende. De laatsten die voor heen in groten getale naar Ouddorp kwamen zijn wellicht de Romeinen geweest, die er nederzettingen hadden, die zij vergeefs poogden te gebrui ken als springplank naar Engeland. Het is de vraag of hun komst even veel beroering heeft gewekt als die van de toeristen naar dit rustieke boerendorp in de Goereese duinen. De mensen in Ouddorp zijn over wegend de gereformeerde beginselen toegedaan. Zes van de elf raadsle den (in september worden het er ze ven van de elf) zijn lid van de Staat kundig-Gereformeerde Partij. Die meerderheid voelde er vooral aanvan kelijk niets voor de rust en het ka rakter van Ouddorp op te offeren aan het plezier van vakantiegan gers. Heel wat voorstellen om voor zieningen ten behoeve van de toeris ten te treffen kregen slechts met de grootste moeite de goedkeuring van de gemeenteraad. De laatste tijd is de raad in dat opzicht wat toeschietelijker. De staatkundig-gereformeerde wet houder, de heer J. Voogd, zegt daar van: „Men is er langzamerhand van doordrongen dat het natuurschoon om Ouddorp er niet alleen is voor de Oud dorpers. Wij kunnen hier iets doen voor de stadsmensen, die het hele jaar uitlaatgassen de wierook van de twintigste eeuw moeten inade men". Hij vervolgt: „Wij bekijken de mensen die hier komen niet met ar gusogen. Zij zijn welkom. Zij moeten zich evenwel aanpassen aan de sfeer. Verder moeten we hier niet te veel toeristen hebben. Als de duinen en stranden stampvol zitten met mensen is er van recreatie geen sprake Bungaloivparken Vriendelijke, zomerse toneeltjes el ke dag weer als de vakantiegangers daar heen er, weer drentelen onder de oude kastanjes om de kerk en het raadhuis, zorgeloos lachend en pra tend. Sinds elke zomer hun lach klinkt daar in het oude dorpscentrum, is er veel veranderd in Ouddorp, in de huisjes die zij zo nieuwsgierig bekij ken. De grondprijzen zijn omhoog gevlo gen. Tien, vijftien jaar geleden betaal de de gemeente dertig cent tot een gulden voor een vierkante meter grond. Nu is het zes a zeven gulden Cgeworden. En. zo wordt gezegd, par ticulieren betalen meer, het dubbele soms. Wat was het gevolg? Voor velen werd de landbouw zin loos, hij was niet meer rendabel op grond die zoveel waard was. Vele boe ren verkochten grond. Enkelen ver kochten hun boerderij en gingen ren tenieren. Zo verrezen op de akkers kampeerterreinen en bungalowparken, steeds meer, steeds grotere, een ont wikkeling die nog gaande is, want zo wordt verwacht als de Delta- dammen klaar zijn zullen er nog veel meer mensen naar Ouddorp komen. Daarom zijn er plannen, grote plan nen om heel dat gebied ten noorden van het dorp tussen de Middelduinen en de Westduinen geschikt te maken voor recreatie. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De Nederlandse Televisiestichting en de N.R.U. zenden elk twee programma's in voor de jaar lijkse wedstrijd om de Prix d'Italia voor radio- en televisieprogramma's. De beoordeling wordt gehouden in Verona, tussen 10 en 25 september. Naar de televisieprijs 1962 dingen voor Nederland mee het televisieballet Kaïn en Abel van Hans van Manen met muziek van Pim Jacobs, en het televisiespel Het verraderlijke hart, naar een kort verhaal van Edgar Allan Poe, dat geregisseerd is door Kees van Iersel. Kaïn en Abel is in november van het vorige jaar in het piogramma van de V.P.R.O, door het Nederlands Dans theater op het beeldscherm gebracht onder regie van Joes Odufré; Het ver raderlijke hart is zondagavond 12 augustus te zien in het programma van de Vara. De N.R.U. stuurt een hoorspel en een muziekwerk naar Verona: dr. Jef Last schreef het hoorspel dat getiteld is Een Aziaat krijgt de Nobelprijs en Henk Badings componeerde een radio- stereofonisch -werk Jonah, dat ge ïnspireerd is op het bijbelverhaal van die naam. De inleiding en de epiloog schreef de componist er zelf bij. De laatste jaren zijn overal in de duinen rondom Ouddorp kampeer terreinen aangelegd, waarop elk jaar tienduizenden mensen hun va kantie doorbrengen. DEN BURG. In de buurt van De Koog op Texel is de 32-jarige pater J. Schweihofer uit Mertinger (Beieren) in zee verdronken. Zijn lijk is gistermid dag op het strand gevonden. 13 Neen eigenlijk iets meer. Want Fairlie meende nu dat hij tenminste iets begreep van wat de oermensen hadden gezegd en geschreven. Dat was een gedeelte van de test. Hij en zijn collega's hadden, door zijn systeem te volgen, nu een identieke en redelijk duidelijke vertaling ge vonden van de woorden op de pla ten op het mechanisme waarin De- Witt het meeste belang stelde de generatoren voor ionen-energie. Op verschillende plaatsen in de wanden van de kale en afbrokkelen de rotsen die door de ramen van de bunker te zien waren, hadden de technici twee van die generatoren opgesteld die ze van Gassendi hier heen hadden overgebracht. Over een paar minuten zou één van deze ge neratoren worden afgeschoten, en dan zou Fairlie weten of zijn bena dering van de oertaal juist dan wel rampzalig-verkeerd was. Het was warm in de bunker, maar Fairlie huiverde. Hij voelde zich ook wat onpasselijk. Hij was bang. De stemmen van de technici klon ken zakelijk en rustig. DeWitt zweette van opwinding. Hij gaf korte bevelen aan de techni ci, en aan de leiders van de Operatie Duisternis die met Christensen en Fairlie in de beperkte ruimte ston den te wachten. Operatie Duisternis die naam had iets onheilspellends, meende Fairlie. Hadden ze maar een andere code-aanduiding voor hun project ge kozen Sterrenlicht, Hoop der Toe komst, Maanridders of zo iets, wa: in elk geval niet zo somber klonk. Operatie Duisternis Over een paar minuten zouden ze weten of ze er al dan niet in zouden slagen het ding van de grond te krij gen. Hij keek naar de mensen die ver antwoording droegen en trachtte te raden wat er in hen omging in deze laatste ogenblikken voor de proef. Ze waren met hun drieën: Raab, de natuurkundige, Winstedt de bioloog, Thomaison de ingenieur. Direct na het besluit van de Veiligheidsraad om zo gauw mogelijk een ruimte schip te 'bouwen waren ze daarheen gekomen. Ze zouden zich eigenlijk net zo druk moeten maken als De Witt, maar uit hun gezichten viel niets op te maken. Ze zweetten wel alle drie, maar dat kwam door de hitte. Ook Christensen stond in die over volle ruimte en toch kreeg men de indruk dat hij even ver van de an deren afstond als ware hij honderd mijl van hen verwijderd geweest. Zijn gezicht stond bezorgd. Fairlie had hem steeds geobserveerd sinds de Operatie Duisternis een realiteit was geworden. Misschien had Chris tensen tot op dat ogenblik geloofd dat het project nog lang niet zou kunnen worden verwezenlijkt mis schien wel nooit. DeWitt had hem van opzettelijke tegenwerking be schuldigd. Misschien had hij wel ge lijk gehad. Fairlie was er niet zo zeker van dat hij het niet met Christensen eens was. Én hij vermoedde wel welk re sultaat Christensen van de proef zou willen hebben. Fairlie zelf wist niet wat hij eigenlijk wilde. Als de proef succes had, was zijn systeem juist geweest en had hij wat taalweten schap betreft een unieke triomf be reikt. Als hij ongelijk bleek te heb ben gehad goed, dan had hij on gelijk gehad en het project zou moe ten worden uitgesteld min of meer voor onbepaalde tijd. Misschien zelfs wel helemaal. Maar wat er ook mocht gebeuren, hij zou zichzelf niets te verwijten hebben. Hij had eerlijk zijn best gedaan en desondanks gefaald. En wie weet misschien zou daar door de hele wereld een massa moeilijkheden bespaard blijven. „We zijn klaar", zei DeWitt. Een laatste controle van de appa raten een algemene beweging naar de ramen. Er begon iemand af te tellen. Fairlie moest de ogen even sluiten voor het felle licht van de zon op de rossige rotsen. De kloof maakte ondanks het felle licht een troosteloze indruk,; het zou een ge schikte smeltkroes zijn voor het be proeven van apocalyptische vuren. Het was alsof een ijskoude tentakel zich om Fairlie's ingewanden klem de... HOOFDSTUK 10 De man die de seconden had af geteld zweeg en het bevel tot afvu ren werd gegeven. Fairlie probeer de zich voor te stellen hoe de im puls sneller dan de gedachte door de afstand-relais vloog en zette zich schrap. Er gebeurde niets.... De technici zaten als aan hun con troleborden gekluisterd. „Ik krijg wel een soort reactie" zei Raab, de natuurkundige. „Maar uiterst zwak." Thomason, de ingenieur, zei: „Er wordt niet voldoende kracht ontwik keld." Hij keerde zich om en keek DeWitt nijdig aan. „Ik zou zeggen dat die ionen-energie nog langzamer werkt dan het op cesium werkende type waarmee we zelf hebben geëx perimenteerd. En als dat het geval is Dan, vulde Fairlie in gedachten aan, krijgt er niemand meer kans naar de maan te vliegen. Misschien was er zelfs helemaal geen sprake van een tocht naar de sterren, mis schien was het alleen maar een hulp-eenheid, die niet waard was, dat.... De naalden van de spanningme ters maakten opeens een wilde sprong en draaiden dóór.... Wordt vervolgd. Ida Handel is soliste op het concert dat het Brabants Orkest vanavond om 8.25 voor de zender Hilversum 2 geeft, Onder leiding van Hein Jordans speelt het orkest ter opening de Sonate festi- va van Landré. Daarna hoort men Tsjaikofski's Vioolconcert in D, opus 35. Om 11.25 speelt het Belgisch Nationaal Orkest onder leiding van René Defossez werken van Waalse componisten voor Hilversum 1. Van de lichte programma's vermel den wij een half uurtje muziek door het Metropole orkest onder leiding van Dolf van der Linden en met zang van Marcel Thielemans via Hilversum 1 (9.10) en De zilverfluit met Jules de Corte en Ko van der Zee via Hilver sum 1 (9.55). Welvaart De toerist bracht welvaart. De win keliers konden moderniseren, de kas teleins ook. Bakkers konden vaak het werk niet af, de winkels raken soms uitverkocht en op het strand, waar al tijd een indrukwekkende stilte had ge heerst, waar de meeuwen en de bran ding te horen waren geweest, op het strand werd het geweldig druk. Er kwamen paviljoens en op mooie dagen zijn er duizenden en nog eens duizen den mensen. Ook op deze zomerdag krioelt het er van de mensen. Ze zonnebaden, voet ballen. lopen heen en weer of zitten om de tafeltjes van de strandtent, waar de jukebox dreunend en schet terend de stemmen, het gerinkel van de glazen overschreeuwt. De zeewering houdt ook de geluids golven tegen. Achter de dijk is het stil. In de verte tekent zich het sil houet af van het dorp: in het midden uitstekend boven de bomen de gemeentetoren. Het is het vertrouwde beeld van Ouddorp, het boerendorp zoals het daar altijd in de Goereese duinen heeft gelegen. En soms, als ijl de torenklok tin kelt lijkt de rust van het verleden te rug te keren, lijkt het dat er niets is veranderd. De hoofdfilm van vanavond is The jackpot (Telefoon voor u) met James Stewart in de hoofdrol (9.C5). Vooraf een cabaretprogramma met onder meer Cor Lemaire, Petra Laseur en Yoka Berretty (8.30). België Vlaams: Het is „Assepoester" die vanavond de scepter zwaait op het tv-scherm. U krijgt haar te zien in een gefilmd ballet op muziek van Sergej Prokoffief (9.05). Om half negen draagt Piet Römer een. verhaal „Behekst geld" van John Collier voor. België Frans: „De tweede verrassing van de liefde" is de titel van een to neelstuk van Marivaux, dat door de Franse tv wordt uitgezonden (8.30). Na afloop is er „Lectuur voor allen'' (10.00). Duitsland: Vanmiddag wordt weer een reportage uitgezonden van de ten niskampioenschappen die in Hamburg worden gehouden (3.15). Het avondpro gramma begint met een uitgebreide fiimdocumentaire over de duizenden mensen die in Duitsland nog steeds geen „home" hebben gevonden (8.20). Om negen uur wordt de speelfilm van Cesar Ardavin „Der Schelm von Sala manca" op de tv-schermen gebracht; het verhaal over de schurk Lazarillo des Tormes, die ruim vierhonderd jaar geleden in Spanje een schelmenleven leidde. Ongemeen boeiend camerawerk ken merkte ook de vijfde aflevering van Heldt's filmserie over Afrika, die dit maal gewijd was aan Rodesië. Hoewel ook de Rodesische federatie (Noord- en Zuid-Rodesië Nyassaland) ter sprake kwam, bepaalde de film zich in feite tot Zuid-Rodesië, maar ondanks de leuze van partnership, de rassendis criminatie de meeste moeilijkheden oplevert. Er kwam aldus niet meer dan een oppervlakkig portret tot stand, waarin aan Nyassaland en aan de in vloedrijke film van dr. Hastings Banda geen enkele aandacht werd besteed. Loudi Nijhoff besteedde vervolgens haar akteertalent aan Katherine Mans field's ironisch kort verhaal ..Een kopje thee' Knap beeldde zij de rijke Rose mary Fell en haar op de thee uitge nodigde beschermelinge uit, waarbij zij precies de lichte toon trof die dit verhaal vraagt. Hans Christiaan van Langeveld zorg de voor een sfeervol dekor. DINSDAG 1 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. Ochtend AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO- 7 50 Dagopening. AVRO; 8.00 Nieuws; onn Lichte grammofoonmuziek; 9.U0 Ochtendgymnastiek voor de vrouw; 9.10 De Groenteman; 9.15 Klassieke muziek voor piano a quatre mains (gr.); 9.35 Water- standen; 9.40 Morgenwijding; 9.55 Ean boek voor het geestelijk leven; boekbespreking; 10.00 Ar beidsvitaminen (g,r.). 10-50_ Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken. Middag 12.00 Licht orkest en zangsolis ten; 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 «teanseirrible; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, eventueel ac- ?£eoeJ -of grammofoonmuziek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Zing ïïnAA€ïr !orfen: Engelse liedjes; 14.00 Hobo-kwartet met contrabas: tY^sieke en moderne muziek; 14.40 Voor de jeugd; 15.00 Vocaal ensemble: Italiaanse en Spaanse madrigalen; 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel; 16.00 Extra vi taminen (gr.); 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Licht orkest; 17.55 New York calling, praatje. Avond 18.00 Nieuws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Pianospel: lichte muziek; 18.30 Koperorkest: Po pulaire blaasmuziek: 19.00 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs; 19.05 Bel canto (gr.); ^1!uvys; 20-05 Discolaria; 20.50 Nederland - luchtvaartland klankbeeld (II); 21.10 Metropole orkest en zangsolist; 21.40 Instru mentaal licht kwintet; 21.55 Zang Piano: Moderne liederen; 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Hedendaagse Amerikaanse kamermuziek Ggr.); 23.25 Moder ne muziek (gr.); 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. Ochtend KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Klas sieke muziek (gr.); 7.45 Morgen gebed en overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoon muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Lichte gramm.muziek; 9.45 Voor de jeugd; 10.15 Grammo. foonmuziek; 10.25 Franse orkest werken (gr.); 11.15 Muziek houdt fit (gr,); 11.50 Volaan.... vooruit lezing. Middag Middagklok - noodklok; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Lichte grammofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieuws; 13.30 Dansorkest en .solisten; 14.05 Ope rettemuziek (gr.); 14.35 Voor de plattelandsvrouwen; 14.45 Russi sche orkestwerken (gr.); 15.35 Vioolrecital (gr.) klassieke mu ziek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Re geringsuitzending: Boeken en an dere publikaties in de Nederland se Antillen, door Henk Dennert. Avond 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Licht orkest met solisten; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Lichte grammofoonmuziek; 20.25 Bra bants orkest en soliste: Moderne en klassieke muziek; 21.20 Zang en piano; 21.55 De Zilverfluit, licht programma; 22.15 22.25 Boekbespreking; 22.40 Ka merorkest en solist: Klassieke en moderne muziek; 23.35 Klassieke orgelmuziek (gr.)23.55—24.00 Nieuws. NTS: 19.30 Internationaal agra risch nieuws; 20.00 Journaal; 20.20 Zendtijd politieke partijen; Uitzending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie AVRO: 20.30- Praat eerst eens met Lemaire, programma rond deze componist-pïanist; 21.05— 22.30 Telefoon voor U, comedie. gllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilillllllllliiiiiliiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiilliillllliiiiillllllllllllllllliliilllllllliiilllliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ 79. „Een onthutsend feit", noemde Sprenkel de algehele bewondering voor zijn waterpompje. „Dat apparaatje was toch maar een bijkomstigheid. Een vindinkje-zonder-meer, dat alleen dien de om onze watertelevisie mogelijk te maken." Maar de gouverneur en de directie van de Sahara Olie Onderneming dach ten daar anders over. Zij hielden war me toespraken waarin zij er Sprenkel op wezen dat hij het land een grote dienst had bewezen door het ontstaan van oases mogelijk te maken. En ook, dat zij hun hoop op hem stelden wat betreft een verbeterde uitvoering van de detector, die olie zou kunnen opspo renEr werden hem voor de toekomst grote sommen geld beloofd. Hierna werd er gezellig getafeld en geproost op het pompje, dat glanzend en gaaf op een marmeren zuiltje stond. „Sakkers.." bromde Kappie. „Dat machientje heeft ja een goudmijntje aangeboord als ik dat zo hoor!" „Hoef ik nu nooit meer nat gegooid te worden en aan te kondigen?" vroeg de maat hoopvol. i „Nee, jong", zei Kappie. „Met de T.V. is het voor ons gedaan. En dat is maar goed ook. T.V. hoort in de ether thuis en zeebonken horen op het water. Zo is het maar net!" „Ik vond het anders best jofel om produktieleider te zijn" bekende Okki. „Laat naar je kijken, groene haring!" bromde Kappie. „Loop naar de poriip met je T.V. Het enige dat jij naar har telust mag produceren is een stevig maaltje bruine bonen als we morgen weer op zee zijn." Einde van dit verhaal NED. HERV. KERKEN Aangenomen naar Enter (toez.): W. |C. J. Jacobs te Reijtsen die bedankte 'voor Nijehaske (toez.);- naar Zwolle (vac. dr. L. A. Snijder): J. Schipper te Goënga; naar Neder-Hemert: G. Veld- jesgraaf, cand. te Ede die bedankte voor Arnemuiden, Bergambacht, Boven- Hardinxveld, Eemnes-Buiten, 't Harde, Hei- en Boeikot, Schoonrewoerd, Zuyli- chem-Nuwwaal en Zwartebroek. Be dankt voor Akkerwoude-Murmerwoude: H. van Dijk te Westerhaar; voor Bo- ven-Hardinxveld: T. Langerak te Vinke- veen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leeuwarden-West (vac. L. G. Pleijsant): L. H. Kwast te Andijk. CHR. GEREF. KERKE N Tweetal te Schiedam: D. Henstra te Delft en G. Leendertse cand. te Haar lem. Beroepen te Broek onder Akkerwoude: C. den Hertog te Den Haag-West; te Sliedrecht (Middeldiepstraat)G. Leen dertse cand. te Haarlem. Aangenomen naar Amsterdam-Noord: M. den Boer cand. te Haarlem-Noord, die bedankte voor Hillegom, Lutjesgast, Papendrecht, Thesinge, Veendam-Wil- dervank en Zutohen. GEREF. GEMEENTE N Beroepen te Kalamazoo. Michigan (USA): H. Rijksen te Gouda.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2