Toevallig tunneltje door Mont Blanc HAARLEMS MEISJE - GAF TIP ËSlf MSÏJf/ Financiële steun aan Nieuw-Guinea nu in het geding Uno samen betalen NOORWEGEN WACHT NU WEER AF „bestand" van kernproeven Regering studeert nog op positie van bijzondere groepen in Nieuw-Guinea Nederlander gedood bij botsing in Frankrijk Ongeluk met gestolen auto: Een dode De Bilt: Kouder Winderig y-euker. Kantoren te. Middelburg, Plein 1940 nis. 8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND AUTOMATISCHE ARMEN VINGEN VALLENDE LIFT MET AMBTENAAR Goed opgelet f In Aken Geen resultaat Duitse badgast verdronken Jongeman na dodelijke rit aangehouden Motorrijder door trein gegrepen Dodental van weekeinde tot 18 gestegen Nors Deskundigen Oud aanbod AVIGNON (Reuter) Bij een bot sing tussen drie auto's in de buurt van Avignon in Frankrijk is een Ne derlander om het leven gekomen. De politie gaf zijn naam op als A. Oevers uit Rotterdam. Negen Fransen werden bij de botsing gewond. EINDHOVEN Een ongeluk met een in Breda weggenomen auto heeft gisterochtend vroeg het leven gekost aan de 22-jarige F. V. uit Breda. De 21-jarige P. de L., eveneens uit Breda, werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op de Til- burgseweg bij Eindhoven. De twee in zittenden werden uit de auto geslin gerd. De wagen kwam in een sloot terecht. De Noorse minister van handel Gundersen zei gisteren dat het begin van de beraadslagingen in de tweede helft van oktober was vastgesteld in de veronderstelling dat er al een be slissing zou zijn gevallen over Enge- lan-ds toetreding tot de gemeenschap. Noorwegen heeft zijn kandidatuur in dertijd afhankelijk gesteld van het En gelse lidmaatschap. Nu de onderhan delingen zijn afgebroken heeft het voor ons geen zin in oktober al over toetre ding te gaan praten, aldus Gundersen. Toch naar Oslo Minister De Pous (economische za ken) zou de onderhandelingen met Noorwegen leiden. Op grond daarvan is hij indertijd door de Noorse rege ring uitgenodigd een bezoek aan het land te brengen. Hoewel daarna de da tum voor de eerste besprekingen op losse schroeven is komen te staan ver trekt drs. J. W. de Pous woensdag toch samen met zijn echtgenote naar Oslo. Hij zal er besprekingen voeren met verschillende vertegenwoordigers van de regering over de economische betrekkingen. De minister zal ook een bezoek brengen aan de grote alumini- umfabrieken in het Aardal en het Sunndal. Op 16 augustus wordt mi nister De Pous terugverwacht. NEEDE Bij het oversteken van de Haaksbergseweg in Neede (in de Achterhoek) is gisteravond de acht jarige T. Terbraak door een auto ge schept. De jongen was op slag dood. Van onze correspondent PARIJS. De tunnel door de Mont Blanc is geboord. Gisteren werd de verbinding tussen de Franse en Italiaanse zijde tot stand gebracht. Iïet gat is ech ter niet groter dan enkele centi meters. De eigenlijke verbinding wordt op 13 augustus verwacht, de dag waarop met een laatste explosie de muur, die beide helf ten scheidt, zal worden geruimd. Gisterochtend kwam door een toeval de verbinding tussen de twee delen toch tot stand. In ver band met een onderzoek naar de aard en samenstelling van de 64 meter brede rotspartij, die de Fransen nog van de Italianen scheidt, hadden de ingenieurs om een proefboring gevraagd. Om negen minuten voor tien voelde de man die de horing moest verrichten toevallig een Italiaan in dienst bij de Franse onderneming dat de boor geen tegenstand meer ontmoette en dus in de Italiaanse galerij terecht gekomen moest zijn. Op hetzelfde ogenblik liet hij de boor los en smeet zijn armen in de lucht. „Wc zijn er door", schreeuwde hij zijn helpers toe. Iedereen begon te juichen en het werk werd voor enkele ogenblik ken stilgelegd. Toen de boor te ruggetrokken was, bleef er een gat van zes centimeter doorsne de, dat echter bij de eerstvolgen de explosie weer verstopt raak te. Op grond van de proefboring meenden de ingenieurs echter met zekerheid te kunnen voorspel len dat op 13 augustus de echte verbinding tot stand zal komen. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Wisselende be wolking met en kele buien. Tot krachtig of hard, langs de kust tot stormachtig toe nemende wind, draaiend naar west tot noordwest. Kouder. MIESJEOei, Oei. 8 augustus: zon op 5.11. onder 20.19-, maan op 13.25, onder 23.38. Van onze weerkundige medewerker Een nieuwe depressie brengt weer eens een nieuw geluld, maar het zijn geen opgewekte klanken. Zij is van de oceaan gekomen en precies Het Kanaal ingetrokken. Als zij zo voortgaat zal het cen trum van deze depressie vanmor gen over de Noordzee trekken, dicht langs onze kust. Zodra zij is gepasseerd zal een krachtige of harde noordwesten wind opsteken en zal de koude lucht opnieuw tot in de verste uit hoeken van het land doordringen. De regenzone van de depressie bereikte gistermiddag al vroeg het zuidwesten van het land; gister avond kwam in Woensdrecht ook onweer voor. Vooral aan de En gelse kant van Het Kanaal is heel veel regen gevallen, plaatselijk bijna veertig millimeter. In ons land moest de grootste hoeveelheid gisteravond nog komen, maar het zal lang niet zo veel worden als in Engeland. Het weer is dus weer aardig van de kook. Gistermiddag werd voor de kust bij Hoek van Hol land zelfs een waterhoos gesigna leerd. Voor vandaag staat er een koude wind op het programma. Daardoor zal de temperatuur be neden het peil van gisteren blij ven, toen nog zeventien tot een entwintig graden werd bereikt. Maar de bewolking zal spoedig breken. Vooral aan de kust zijn vanmiddag opklaringen te ver wachten bij een afnemende buiig- heid. s max. neersl. Weer Wind temp. 7-19 u. Helsinki onb. zzw 19 1 Stockholm l.bw. zzw 19 5 Oslo z.bw. zzo 15 5 Kopenhagenl.bw. zw 18 o Aberdeen z.bw. N 14 o Londen reg. ONO 15 10 2 Amsterdam reg. O 18 Brussel z.bw. OZO 21 0.2 Luxemburg reg. wzw 23 0.6 Parijs l.bw. zzw 28 0 Bordeaux z.bw. w 26 0 Grenoble h.bw. z 34 0 Nice l.bw. z 27 0 Berlijn z.bw. wzw 21 0 Frankfurt l.bw. ver. 24 0 München l.bw. OZO 28 0 Zürich l.bw. zzo 28 0 Genève h.bw. zw 32 0 Locarno z.bw. stil 27 0 Wenen onb. zo 30 0 Innsbrück l.bw. O 29 0 Belgrado onb. stil 31 0 Athene onb. NNO 38 0 Rome onb. ZZW 34 0 Ajaccio onb. ZZW 28 0 Madrid l.bw. WZW 32 0 Mallorca l.bw. z 30 o Lissabon l.bw. WNW 29 0 Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Zeeuwsch Dagblad 87e JAARGANG no. 81 Abonnementsprijs f 0.62 p. w., 1 8,06 per kwartaait< Losse nummers 13 cent Advertentietar*iven op aanvrage .Rubriek Kabouters 7 cent per woord, met een minimum van i 1, Dinsdag 7 augustus 1962 HEERLEN Een ambtenaar heeft gisteren in het gemeentehuis van Heer len met een lift een val van tien meter gemaakt. Hij bleef ongedeerd doordat de liftkooi gelijkvloers door ingebouw de, automatische armen werd opge vangen. De kooi stortte naar beneden nadat in de motor een as was gebroken. Door deze breuk raakten ook d'e tegenwich ten los. Zij sloegen met een harde klap tegen de bodem van de liftkoker. Het Nederlands instituut voor lift- techniek onderzoekt hoe de as in de motor kan zijn gebroken. De lift wordt eens in het jaar door het instituut ge controleerd en bovendien krijgt hij zes keer per jaar een onderhoudsbeurt van de fabrikant. KABINET: ONDERHANDELEN Autonummer belangrijke schakel in zaak van gestolen Rembrandt? JJe voorlopige overeenstem ming inzake Nieuw-Gui- nea, die in Washington is be reikt, heeft al meteen geleid tot een zekere ontspanning in de verhouding Nederland-In- donesië. Dat was bv. te zien op een receptie in Canberra, waar de Nederlandse ambas sadeur dr. J. G. de Beus een praatje maakte met zijn Indo nesische collega, brigade-gene raal Suadi. Volgens de berich ten hadden zij dat al geruime tijd niet meer gedaan. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Vier uur heeft het kabinet gistermiddag nodig gehad om tot het ver wachte besluit te komen de onderhandelingen over Nieuw- Guinea te beginnen. Tegen de verwachting in kwam daarover gisteravond tegen zeven uur de mededeling: „Het kabinet heeft, na uitvoerige gedachten- wisseling, besloten Dr. Van Roijen te machtigen tot het deelnemen aan formele onder handelingen onder leiding van de waarnemend secretaris-ge neraal van de V.N., op basis van het voorlopig akkoord, dat op 31 juli jl. onder leiding van de heer Bunker werd bereikt." Een vrijwel volledig kabinet was bij een geweest. Minister Zijlstra Was zelfs volkomen onverwacht van zijn Italiaan se vakantieadres naar Den Haag ge komen. Ook minister De Pous, geheel hersteld van de Brusselse vermoeienis sen, nam aan het beraad deel, dat om half drie was begonnen. OSLO. Het vastlopen van de onderhandelingen tussen de Europese economische gemeen schap en Engeland zal waar schijnlijk tot gevolg hebben dat de besprekingen over Noorwe gens lidmaatschap van de E.E.G. worden uitgesteld. Van onze verslaggevers BERN. Drie figuren uit de Duitse onderwereld worden er van verdacht de Rembrandt en de drie andere schilderijen van jhr. mr. J. H. Loudon uit Aar denhout te hebben gestolen. Zij zijn gearresteerd in de Zwitser se stad Interlaken. Vannacht zijn zij door vier Nederlandse politiemannen langdurig ver hoord. Een van de mannen wordt er ook van verdacht betrokken te zijn geweest bij de diefstal van 58 kostbare ringen in Heerlen. De drie arrestanten zijn beruchte fi guren uit de onderwereld van Aken. Zij staan bekend als keiharde misdadigers, die niet gemakkelijk tot een bekentenis te krijgen zijn. Het zijn, Siegmann G. en Horst N. uit Aken en Herbert S., die uit de buurt van Aken afkomstig is. Hun leeftijden variëren van 31 tot 35 jaar. In grote spanning vroegen gister avond tal van politiefunctionarissen in West-Europa zich af of het nu zou lukken hen op de knieën te krijgen. De verwachting is dat in dat geval een stroom van de laatste tijd in West- Europa gepleegde misdaden zal worden opgelost. De politie is op het spoor gekomen van de drie Duitsers dank zij de oplet tendheid van de circa twintigjarige me juffrouw Jos Woestenburg uit Haarlem, Een week voordat de schilderijen uit de vil.'a van jhr. Loudon werden geroofd heeft zij op weg naar Zandvoort in de buurt van het landgoed een kleine Duitse auto zien staan een al be jaarde Lloyd met daarin 3 mannen. Toen mejuffrouw Woestenburg uren later terugging was de wagen nog niet verdwenen. Mejuffrouw Woestenburg zag dat een van de mannen een plattegrond zat te bestuderen; zeker heidshalve nam zij daarom het nummer van de auto op. Na het bekend worden van de diefstal heeft zij dit nummer en een vaag signalement van de man nen aan de politie doorgegeven. Haar mededeling was een van de v>ele tips die de Bloemendaalse politie kreeg te verwerken. Het nummer werd via Interpol over West-Europa verspreid. Eind vorige week meldde zich bij de politie in Aken een man, die heel goedkoop twee kostbare ringen had gekocht van een hem onbekende. Het bleek dat deze ringen afkomstig waren van de inbraak, die in de nacht van 8 op 9 juli was gepleegd bij de juwe lier Huismann-Verheugen in Heerlen. Op het moment dat de straatverlichting voor de winkel was uitgevallen de dieven hadden de lamp vernield werden uit de etalage twee cassettes met 58 ringen ter waarde van veertig duizend gulden gestolen. Uit het onderzoek van de Akense politie bleek dat de ringen waar schijnlijk van de hand waren gedaan door een van de mannen die juffrouw Woestenburg in Aerdenhout had gezien. De kleine Lloyd was in Aken gesig naleerd; ook stemden de vage signale menten overeen die het Haarlemse meisje en de koper van de ringen in Aken, hadden kunnen geven. Opnieuw ging daarna een dringende oproep naar alle Westeuropese politie mannen uit om naar het drietal uit te kijken. Een in Interlaken surveillerende agent ontdekte zondagmorgen de auto. Toen hij de drié inzittenden sommeer de om hem te volgen naar het politie bureau sloeg een van hen op de vlucht. Kort nadat de twee anderen op het bureau waren afgeleverd kon echter ook hij daar binnen worden gebracht. Onmiddellijk na het bekend worden van deze feiten zijn vier Nederlandse politiemannen naar Zwitserland ge reisd. Uit Bloemendaal vertrokken de korpschef, hoofdinspecteur J. Voerman en de chef van de recherche, de briga dier Ch. Baas. In Heerlen haalden zij hun collega mr. R. P. de Poorter, plaatsvervangend commissaris van de Heerlense politie, en nog een recher cheur op. Het gezelschap reisde eerst naar Aken, nam daar de twee ringen in ont vangst en ging vervolgens naar Bern. Gisteren zijn de arrestanten naar die plaats overgebracht, waar de politie van het kanton Bern is gevestigd. Het verhoor waaraan de mannen door de vier Nederlanders zijn onder worpen, had vanmorgen vroeg nog geen resultaat gehad. De Duitsers beweerden in Interlaken te zijn om daar hun vakantie door te brengen. Het verhoor wordt, naar de Zwitserse inspecteur Roth ons vertelde, met grote verbetenheid gevoerd. Hij wilde niet dat zijn Nederlandse collega's in hun werk werden gestoord voor het geven van inlichtingen. Overigens hebben de politiemannen wel goede hoop met de drie Duitsers de daders van de beide misdrijven in handen te hebben gekregen. In de ma nier van werken bij de inbraak in Heerlen en bij de inbraak in de villa van jhr. Loudon menen zij een grote mate van overeenstemming te bespeu ren. Gisteravond al werd in verscheidene Europese steden door de politie nage gaan welke inbraken die op soortgelij ke wijze zijn gepleegd, de laatste tijd nog niet zijn opgelost. EGMOND AAN ZEE Een 53-jarige Duitse badgast, de heer O. F. Nuz uit Bielefeld, is gistermiddag in zee ver dronken. Hij logeerde met zijn vijf tienjarige dochter in Heiloo bij een familielid. Hij zou vandaag 54 jaar zijn geworden. Van onze correspondent MAASTRICHT De twintigjarige grondwerker F. S. uit Maastricht wordt ervan verdacht, dat hij de automobilist is geweest die zaterdagnacht op de Ton- gerseweg in Maastricht de aanrijding heeft veroorzaakt waarbij de twintig jarige P. Kluts werd gedood. Gistermid dag is de jongeman aangehouden. In gezelschap van twee vrienden had S. zaterdagavond in Maastricht enkele café's bezocht. Na sluitingstijd hadden zij in het Belgische grensgebied door willen gaan. De grondwerker had daartoe be slag gelegd op de auto van zijn vader. Op de Tongerseweg zou de wagen hon derd kilometer per uur hebben gereden. De bestuurder en zijn passagiers hebben verklaard dat zij niets hebben gemerkt van een aanrijding met de links van de rijbaan lopende voetganger. UTRECHT Op een onbewaakte spoorwegovergang in de Sonderenweg in Aalten is gisteravond de 48-jarige Heemstedenaar H. C. Bank om het le ven gekomen. Hij werd door de trein Arnhem Winterswijk gegrepen, toen hij met zijn motorfiets de overweg wilde overste ken Zijn vrouw, die op de duo zat, werd zwaar gewond. ROTTERDAM. Nóg vijf mensen blijken in het afgelopen weekeinde ten gevolge van verkeersongelukken het leven te hebben verloren. Het aantal verkeersslachtoffers van dit weekeinde is daarmee gestegen tot achttien. Op het fietspad naast de rijksweg bij Hardinxveld-Giessendam veronge lukte zondag de 53-jarige A. L. Zwart uit Alblasserdam. Hij botste met zijn brommer recht op een van de andere kant komende bromfiets. Drie men sen werden gewond. Een botsing - ook tussen twee bromfietsen - op het fietspad naast de weg Amsterdam-Bussum bij Wees- perkarspel kostte zondag de 53-jarige Amsterdammer T. M. Poppe het le ven. Zijn vrouw werd gewond. De 45-jarige G. Weijtmanns uit Arnhem kwam om. toen hij zondag in Doetinchem met zijn bromfiets wilde oversteken. Hij werd aangere den door een Duitse auto. Aan de verwondingen die zij zater dag in de Utrechtsestraat in Amster dam had opgelopen, toen zij door een auto werd aangereden, bezweek zon dag de 51-jarige mevrouw M. Groot- Van Zijpveld. In een Hilversums ziekenhuis stierf zondag de zeventigjarige T. Van Schaik uit Hilversum aan de wonden die hij 18 juli had opgelopen bij een botsing tussen een motorfiets en een brommer op de rijksweg in Laren. GENEVE. De hervatting van de Russische kernproeven heeft de dwin gende noodzaak onderstreept van vol houden bij het streven, naar een doel treffend verbod van kernwapens. Dit deelde de Amerikaanse onder handelaar Arthur Dean gisteren me de in de ontwapeningsconferentie. De Russische onderhandelaar Valerian Zorin zei over de hervatting van de Russische proeven, dat men in Was hington wist dat ze te verwachten wa ren toen Amerika weer proeven was gaan nemen. De neutrale landen drongen aan op een verhoogde inspanning bij het stre ven naar een verbod van proeven met kernwapens. Een daarvan, Brazilië, uit te de wenselijkheid van afkondiging van een „bestand" door de proevennemen- de mogendheden. Het blijft echter voorlopig bij infor meel Amerikaans-Russisch overleg. Het voornaamste punt van bespreking daar bij is een Amerikaans voorstel dat schijnt neer te komen op enige inschik kelijkheid van Amerika en Engeland op het punt van internationaal toezicht in de Sowjetunie op naleving van een ver bod. Zorin zei gisteren, uit de school klap pend, dat hij in de Amerikaanse voor stellen geen nieuwe gezichtspunten zag. De inhoud van die voorstellen was toen nog niet bekend gemaakt. Dean wil ze pas indienen na afloop van het informe le overleg met Zorin. Tien voor half zeven kwam minister Luns naar buiten, nadat even tevoren minister Toxopeus de vergadering had verlaten. De minister van buitenlandse zaken keek nors en deed stuurs, hele maal tegen zijn gewoonte in. Gevraagd of hij nu met vakantie ging, antwoordde hij: Ik ga helemaal niet met vakantie. Toen hem werd voorgehouden dat zijn departement had laten weten dat de vakahtie van de minister was uitgesteld voor onbepaalde tijd, zei hij kortaf: Dat blijft dan zo. Daarop stapte hij in zijn auto, nam achter het stuur plaats en reed weg. De ministerraad heeft blijkbaar ook de instructies voor dr. Van Roijen, die vandaag al naar New York zal ver trekken opgesteld. Voorts is uitvoerig beraadslaagd over de uitwerking van het op handen zijnde akkoord met de Uno en Indonesië. Het is opmerkelijk dat uit Nederland niet minder dan drie financiële des kundigen naar New York zijn gereisd. Gisteravond werd dit in Den Haag in verband gebracht niet een uitlating van minister Zijlstra, die na afloop van de vergadering van het kabinet op de vraag of hij nu meteen weer terugging naar Italië, ten antwoord gaf: Ik ga terug als we klaar zijn. Daaruit blijkt dus dat „we" (d.i. het kabinet) nog bezig zijn met de bestudering van de financiële consequenties van de over dracht van Nieuw-Guinea. Dat kan ook betrekking hebben op de kwestie of Nederland ook onder de nieuwe omstandigheden zijn voorstellen zal handhaven om gedurende een aan tal jaren dertig miljoen dollar bij te dragen aan de opbouw van Nieuw-Gui nea, zoals dit was vervat in het plan- Luns, dat vorig jaar september aan de Uno werd aangeboden. Deze steun zou thans neerkomen op een jaarlijkse bij drage aan Indonesië. Natuurlijk hebben ook aandacht ge had de kosten, die het tijdelijke beheer van de Verenigde Naties over Nieuw- Guinea met zich zal brengen. Die kos ten zullen door Nederland en Indonesië, ieder voor de helft worden gedragen. DEN HAAG De regering bestu deert op het ogenblik de mogelijk heid om de groep „maatschappe lijke Nederlanders", die zich in Nieuw-Guinea bevindt, naar Neder land over te brerlgen. Het gaat om mensen, die volgens de „toeschei- dings-óvereenkomst" uit de ronde- tafelovereenkomsten Indonesiër zijn, maar die maatschappelijk als Ne derlander worden beschouwd. Berichten uit Hollandia maken dui delijk dat deze mensen in grote vrees leven met het oog op de naderende bestuurswisseling in Nieuw-Guinea. Velen hunner hebben al jaren geleden een naturalisatieaanvraag ingediend, maar daar sindsdien niets van gehoord. De opvatting van minister Beerman schijnt te zijn dat zij de Nederlandse nationaliteit al bezitten in de vorm van het Nederlandse onderdaanschap. Goede kans Gisteren werd ons in Den Haag gezegd dat verwacht mocht worden dat de regering gunstig zal beslissen over het verlenen van visa aan deze niet-Nederlanders. Hoeveel van deze visa zijn aangevraagd, kon men ons gisteren bij het ministerie van justitie niet vertellen. Men dacht daar dat het bij de maatschappelijke Nederlanders ging om een groep van vierhonderd zielen. De verslaggever van het A.N.P. in Hollandia spak gisteren van duizend. De kwestie van de verlening van visa aan deze mensen is gisteren het onderwerp geweest van vragen, die het lid van de Nieuw-Guinearaad mr. De Rijke aan gouverneur Platteel heeft gesteld. Hij geeft de gouverneur in overweging er bij de Nederlandse regering op aan te dringen, dat hij wordt gemachtigd visa te verstrekken. Zou dat onmogelijk zijn, dan zou kun nen worden gevraagd om een ambte naar van het ministerie van justitie, die de bevoegdheid zou moeten hebben in Hollandia visa uit te reiken. De 37 Mr. De Rijke vestigde ook de aan dacht op de ongerustheid die heerst onder de 37 verstekelingen, die in 1958 naar Nieuw-Guinea zijn gebracht, onder de Ambonese aanhangers van de Republiek der Zuid-Molukken en onder de groep der Toegoenezen. Voor de Toegoenezen, een gesloten gemeenschap van een tweehonderd sterk pro-Nederlandse Indonesiërs, schijnt inmiddels een oplossing te zijn gevonden. Aan de leiders van deze groep is meegedeeld dat de Surinaamse regering in beginsel instemt met haar vestiging in Suriname. Twee vertegenwoordigers, Thoma- sauw en Abrahams, vertrekken don derdag per vliegtuig' via Nederland naar Suriname, óm daar de immigratie van de groep te bespreken. De Toe goenezen zijn voornemens in Suriname landbouw te bedrijven. Zij willen hun eigen dorp bouwen. De Toegoenezen, een groep afstam melingen van Nederlanders, Portu gezen en Indonesiërs, zijn afkomstig van de kampong Toegoe, bij Djakarta in de buurt. De hele groep verhuisde in 1950 na de soevereiniteitsoverdracht naar Nieuw-Guinea. Zij woont daar vlak bij Hollandia.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1