Tino Jansen reeds in series uitgeschakeld Pointer schitterde in Den Bosch Canadees Henderson greep tweede zege Kruiswoordraadsel HOAD TRIOMFEERDE IN ENKEL- EN DURBELSPEL OP EERSTE DAG ZWEM KAMPIOENSCHAPPEN Sport in het kort DIJKSE BOYS AAN DE DIJK GEZET Dammen met de Frame en Hollandse slag ZEEUWSCH DAGBLAD Tineke Lagerberg nu kandidate voor Leipzig? Zegt Gefaald OVERMACHT IN HOLLANDWEEK II Hobday verloor van Berger Rusland en Frankrijk leiden in Vichy Zelf aan de slag Susan Doerr zwom bijna nieuw wereldrecord Knap proftennis in Scheveningen Segura zwoegde naar zege over soepele Olmedo Hoogtepunt Snel GRAHAM HILL EN TONY MAGGS AAN DOOD ONTSNAPT WISSELVALLIG NIJVER NOGMAALS HOAD Nederlands team voor schaakolympiade Deelneemsters aan strijd om schaaktitel MARIO D'AGATA STOPT MET BOKSEN Zaterdag 4 augustus 1962 Pag. 8 Van een onzer verslaggevers SOESTDUINEN Verrassin gen zijn op de eerste dag van de nationale zwemkampioenschap- pen nog niet gevallen. Zij lagen op de eerste „dag van de series'' ook niet in de lijn der verwach tingen omdat tijden gisteren nog onbelangrijk waren en de zwem- gang te zijn. Nu hij ook gedeeltelijk faalde op de 1500 meter onlangs in Alphen lijkt ons een antwoord op de vraag of hij naar de Europese kam pioenschappen zal gaan bijzonder moeilijk. En dat voor een zwemmer die in april van dit jaar het nationale record 1500 meter vrij scherp op 18.27.5 stelde! Was dat een van de tegenvallers uit Tiel, de terugkeer van Tineke Lager berg op de honderd meter vlinderslag was een meevaller uit Hilversum. Weliswaar bereikte zij niet de 1.10.7 van Ada Kok opnieuw een beves tiging van de uitstekende conditie van de Amsterdamse maar zij bleef voor Marjan Heemskerk die, evenals haar vijftienjarige zusje Ineke bij de adspiranten, de chronometers op 1.13.7 liet stilstaan. Er bestaat dus een mogelijkheid dat Tineke Lagerberg, die begin dit jaar zich uit de nationale trainingsploeg terugtrok, een kandidate voor Leipzig wordt. Dan echter nog zal Marjan Heemskerk vermoedelijk ook voor dit nummer worden aangewezen, naast Ada Kok dus, omdat Tineke Lagerberg haar in januari genomen besluit: geen topsport meer niet zal herzien. TINO JANSEN teleurstellend sters en zwemmers die althans in de Nederlandse topklasse thuishoren zich slechts hoef den te bepalen tot het bereiken van een plaats in de finale. Geen enkele benadering dus van een nationaal record, geen enkele kans ook op prognoses van num mers die voor de Europese kam pioenschappen nog vraagtekens opleveren. Niettemin waren er een paar nummers die teleurstellende of ver heugende feiten opleverden. Teleur stellend was het zwemmen van Tino Jansen uit Tiel. Behoorde hij on langs nog tot onze spaarzame spe cialisten op de 200 meter vrije slag, nu zag hij zelfs geen kans om uit de series op deze afstand naar de finale te zwemmen. Klenie Biemolt, het zo snel gestegen Groningse schoolslagtalentje, gleed op nieuw naar de zege in de series van honderd meter, met alweer een dui delijke voorsprong op Bettie Heukels. De tijd van Klenie Biemolt was ook nu weer dicht bij de oude recordtijd van Ada den Haan: 1.21.6 tegen Ada den Haan 1.21.1 in 1954. Wiger Mensonides bleef meester op de honderd meter schoolslag bij de heren en de tijd van 1.14.5 bewijst dat hij langzaam weer naar zijn oude „Olympische" i'orm gaat groeien. Belangrijk nieuws dus nog niet uit het prachtige Soester-natuurbad in Soestduinen, waar alleen de gierende TINEKE LAGERBERG straaljagers van Soesterberg tot nu toe bij de start kinken in de kabels heb ben gegooid. Het lijkt overigens op een stilte, die aan een storm vooraf gaat, een storm die, wanneer de zwem sters en zwemmers deze in de rug krijgen, wel eens zou kunnen ontaar den in een regen van klinkende tijden bij de finales. Overtraining en te veel aan wed strijden over lange afstanden lijken ons de oorzaak van zijn snelle terug- Op 10 augustus wordt in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een interna tionaal wielerprogramma gegeven. Nij- dam ontmoet dan in de achtervolging Pe ter Post weer. Bij de profstayers komen o.a. Marsell, Timoner, Galatti, Verachtert, Varnajo, Koch, v. g. Meulen en Marinus aan de start. Van onze zeilmedewerker MUIDEN. De Canadese zeiler Henderson vond het na afloop van de tweede wedstrijd, toen hij de felicita ties voor zijn overwinning in de Hol land Week II in ontvangst nam, spij tig dat hij niet aan de komende Eu ropese kampioenschappen mag deel nemen. Dit is namelijk voor een Ca nadees niet mogelijk. De tegelijk met de Europese kampioenschappen te verzeilen Flying Dutchmanweek kan voor hem echter een pleister -op de wonde gaan betekenen. Henderson gaf gisteren een uitzonder lijke demonstratie, terwijl zijn fokkenist eveneens van grote klasse bleek. Bij het eerste merkteken ging Bart Kraan over bakboord op de boei aanlopend nog juist voor Henderson langs, maar toen was het ook bekeken. Henderson spoot naar de eerste positie en was niet meer te verslaan. Op alle rakken wist hij zijn voorsprong te vergroten. Een goede prestatie verrichtte ook de Braassemzeiler J. van Staveren, die na het eerste kruisvak als achttiende Omschrijving Horizontaal: 1 bevel; 4 echtverbinte nis; 9 jong dier; 13 profeet; 14 op die manier; 15 bron; 16 klaar; 17 gesteen te; 18 zo zo; 20 Het Romeinse Rijk (afk.); 22 binnen; 23 houding; 24 afkij ken; 27 rasterwerk; 30 hoofddeksel; 31 niet thuis; 33 kledingstuk; 35 bijnaam v. Helios' zoon (de lichtende)37 aan halen; 40 afkorting; 41 deel v.h. schip; 43 bolgewas; 44 afkorting; 46 voorzet sel; 48 eenheid v. lichtstroom; 50 afkor ting; 51 deel v.d. Bijbel; 52 vordering; 53 eng; 54 Russisch geestelijke; 55 ruw, onbehouwen; 56 afkorting; 57 afkorting; 58 elkeen; 60 bezitt. vnw.-, 62 oude leng temaat; 63 afkorting; 65 hofgrappen- maker; 57 pers. vnw.; 69 nakauwerij; 72 hoogachten; 75 gewezen eiland; 76 lidwoord: 78 wig: 80 alcohol, drank; 82 versnapering; 86 Bijbelse figuur; 88 Chin, maat; 90 reeds; 91 kleine reke ning; 93 bijwoord; 94 lidwoord; 95 droog; 97 kippenprodukt; 98 bovenste punt; 99 insekteneter: 100 naderbij ko men; 101 plaats. Verticaal: 1 heros; 2 op de manier van; 3 kleur; 4 einder; 5 afkorting; 6 fatsoen; 7 afkorting; 8 zangvogel; 10 agave; 11 lering; 12 kranig; 19 hevige gemoedsaandoening; 21 dat is (afk); 22 afk. titel; 23 rijmeester; 25 schaak term; 26 heden; 27 afkorting (geheel de uwe); 28 bestemming; 29 hoger onder wijs; 32 hetzelfde; 34 dubbelklank; 35 vol verwachting kloppen v.h. hart; 36 water in N. Brabant; 38 afkorting; 39 aantekeningen; 41 dringen; 42 diago naal geweven goed; 45 dikke snede brood; 47 griezelig; 48 afkerig van in spanning; 49 gevangenis; 50 mann. dier; 51 vreemde munt; 57 betrekkelijk lang; 59 beschaafde vrouw; 61 deinen; 63 af korting; 64 druk praten; 66 critiseren; 68 vreemde munt; 70 spil; 71 woonboot; 73 eerwaarde (afk.); 74 loofboom; 76 daar; 77 thans; 79 aanw. vnw.; 80 schouwburgrang; 81 bolgewas; 83 berg plaats; 84 vuurkoord; 85 de wacht; 87 soort hond; 89 landmaat; 92 dicht; 95 afkorting; 96 afkorting. KRYPTOGRAM OPLOSSING Horizontaal: 1 aantekening; 8 etape; 9 knollentuin; 11 sir; 12 bedrukt; 15 steil; 16 ark; 17 stentor; 18 matig; 21 ernst; 23 rekwest; 25 kor; 26 geste; 28 venster; 31 ore; 33 beeldhouwer; 35 tre de; 36 lauwerkrans. Verticaal: 1 alk; 2 teler; 3 kreek: 4 nota: 5 genre; 6 manslag; 7 gebrek; 10 noest; 13 uiten; 14 tor; 15 som; 17 s.s. 19 teken; 20 t.t.21 ergeren; 22 toe; 23 rev.; 24 snede; 25 koorts; 27 sabel; 29 ether; 30 stuur; 32 sluw; 34 ras. doorkwam. Van Staveren bijgestaan door zijn fokkenist Henk Kraan, werkte zich toen naar voren en na het tweede lange kruisrak was de volgorde: Hen derson, gevolgd door Bela Dominek (Hong.) en in derde positie Jan van Staveren. Frits Kamerling ging als vierde de ruime rakken in, terwijl Bart Kraan die moeilijkheden .met zijn genua kreeg, als zevende rondde. Geheel uit de achterhoede was Bouw van Wijk naar voren gekomen en ging als elfde rond het merkteken achter Fred Imhoff. Van Staveren en Dominek streden fel, maar de Hongaar bleef at tent op de aanvallen van Van Staveren en wist tweede te blijven. Achter Henderson, Dominek en Van Staveren gingen vervolgens de Oosten rijker Ch. Ludwig, de Nederlanders Ulbe de Vries en F. A. M. ten Herkei door de lijn van aankomst. De daarop volgende groep bestond uit Imhoff, Kraan, P. Pietsch (Duitsl.) en Van Wijk. Voorsprong Na zijn overwinning in de eerste wedstrijd van de Vrijheidsklasse wist L. Willemsen een grote puntenvoorsprong te verwerven door een tweede plaats in de tweede wedstrijd achter J. J. H. Hellemans. E. van Baaren werd derde, gevolgd door J. F. Tigohelaar, H. Schmitz en T. Kriesch. De voorhoede van de Finjollen zag er geheel anders uit dan in de eerste wed strijd. Geen spoor te bekennen van H. F. van de Rest en A. van Gelder. Zij be vonden zich in het middenveld. De kop had de gehele wedstrijd J. W. Ballon. Aanvankelijk lag P. Stolp in tweede positie, maar hij kon zich daar niet handhaven. B. Wiegers kwam uit vier de positie achter Ballon, terwijl daar achter W. van Wijngaarden en J. L. Jaspers lagen. In deze volgorde kwam de finish. E. A. Labouchère wees het Pampus- veld de weg en was voor de goed zei lende P. L. de Zwart onbereikbaar. De winnaar van de eerste wedstrijd, Henk de Ruyter, werd vijfde achter Labou chère en De Zwart, Henk van Essen en J. Sijtema. Gunstig Met twee tweede plaatsen zien de zaken er voor P. L. de Zwart niet on gunstig uit. G. W. Stellingwerf won de wedstrijd in de Olympiajollen en de winnaar van de eerste dag, A. J. Key- zer eindigde als derde achter J. K. Korts. De leiding in het klassement is nu voor Stellingwerf. D. Nagtegaal won de open Hornetwed- strijd voor G. Coxwell en T. Teilegen. Fred Buys, als enige Drakenzeiler, zeilde evenals op de eerste dag rustig zijn rondjes en maakte zich geen zorgen om de hoofdprijs. De Europese bekerhouder Benfica weet wie het in de superfinale van kampioenen tegenover zich krijgt. De Portugese voetbalspelers zullen moeten uitkomen tegen het Braziliaanse Santos, dat op eigen terrein tegen Penarol ge lijkspeelde (33). De eerste wedstrijd tussen deze twee clubs, in Montevideo gehouden, eindigde in een zege van 21 voor Santos. De voetbalwedstrijd Ujpest Dosza— Rode Ster Bratislava, die op 1 septem ber in Boedapest wordt gespeeld, zal door de Nederlandse scheidsrechter Lacroix worden geleid. Dit is een wed strijd in de kwartfinales voor de inter totocompetitie. De tweedaagse atletiekwedstrijd Fin landZweden is door de Finnen met 219 tegen 190 punten gewonnen. De Nederlandse renpaarden Le Faquin en Deer Gallows zijn respectie velijk tweede en derde geworden in twee rennen te Ostende. Hetty Balkenende, Nienke te Rier, Rietje Eikenberg, Annie Happels. Ria Bak en Ria Seelemeyer (allen van ZAR) zullen van 15 tot 29 augustus demonstra ties kunstzwemmen geven in Angclholm. Gothenburg en Stockholm. 9 De tweede divisieclub Xerxes speelt morgenmiddag in Rotterdam een vriend schappelijke voetbal wedstrijd tegen SHS. Van onze correspondent HELMOND. De voetbalbond -heeft de de Helmondse voetbalclub Dijkse Boys (eerste klasse onderafdeling Noordbrabant) voor het gehele komen de seizoen geschorst. Deze zware straf is een uitvloeisel van fikse vecht partijen van deze club in de voorlaat ste competitiewedstrijd tegen Stip hout. Tijdens deze wedstrijd hebben diverse spelers van de Dijkse Boys de scheids rechter afgerost en -bestuursfunctiona- rissen van Stiphout eveneens een pak slaag gegeven- Naar aanleiding daar van heeft een onderzoekcommissie aanvankelijk twee spelers van Dijkse Boys geschorst. Enkele maanden na dit besluit echter kreeg men van de zijde van de afde ling te horen dat de hele club het ko mende seizoen niet meer mocht spe len. Het bestuur van Dijkse Boys heeft uiteraard tegen deze wat dwaze collectieve straf protest aangetekend, maar het heeft op dit protest nog geen antwoord ontvangen. Nu in de „Officiële mededelingen" van de afdeling de nieuwe competitieinde ling bekend is gemaakt bleek Dijkse Boys in het stuk niet meer voor te ko men. Men schijnt thans van plan te zijn bij de hoogste instantie protest aan te tekenen. Dijkse Boys is een club die domicilie heeft in het regionale woonwagen kamp onder Helmond. -De bestuurde- ren van deze vereniging betreuren vooral deze nogal krasse maatregel omdat hiermede een -belangrijk stuk sociaal werk lam is .gelegd. Ze ver wachten niet dat Dijkse Boys deze schorsing zal overleven. IN TITELSTRIJD HORNETS Van onze zeilmedewerker MUIDEN De Engelsman Hobday wist in de derde race zijn hardnekkige Zwit serse tegenstander Berger niet de baas te blijven. De hele wedstrijd van het we reldkampioenschap in de Hornetklasse had Berger de leiding voor Hobday, die steeds vergeefs probeerde de Zwitser te verschalken. In de tweede ronde was het pleit beslecht omdat door een ruiming van de wind de baan bezeild was. Met een knik in de schoot kon het laatste rak, dat als kruisrak bedoeld was, afgezeild worden. Met ruim 50 meter voorsprong op Hob day ging Berger winnend door de eind- lijn. Hobday staat nu op 149 punten en Berger op 148. De laatste race moet dus de beslissingbrengen. De volgende plaatsen waren voor A. Clifford (Eng.) R. S. White (Eng.) Brian Walker (Eng.) en R. D. G. Stevens (Eng.) De Nederlanders brachten het er niet best af; de beste plaats was een dertiende voor M. Dudok van Heel. Joop Schipper werd vijftiende en J. Veis achttiende. VICHY In de eindgroep van de wedstrijden om de Galea beker tussen de winnaars van de- vier vóórgroepen heeft Rusland de leiding tegen België met 2—1. Frankrijk leidt tegen Italië eveneens met 21. ..58 games. HAMBURG In de kwartfinales van de dubbelspelen van de kampioenschap pen van Duitsland te Hamburg is in de partij van Fletcher en Newcombe (Australië) tegen de Duitsers Bungert en Kuhnke een set gespeeld van 58 ga mes! De Australiërs wonnen met 6—4, 3028 62. Enige jaren geleden werd te Wimbledon, ook in dubbelspel, een set gespeeld van 60 games; 31—29. RBT Ligustrumhagen zullen nog eens moe ten worden geknipt. Als men na het knippen heggerem gebruikt zal men niet zo veel meer behoeven te knippen. De zaadhandel kan u er wel aan hel pen. Men dient het met water te ver dunnen en dan alleen over de haag sproeien. Dus geen andere planten in uw tuin er mee raken. Als men een maal in mei na het knippen de haag sproeit zal men in die zomer niet meer behoeven te knippen. ER "2»JN4 CHpMlftCHE ONKQLMP. Als er veel onkruid in het gras zit zal men het moeten verwijderen. Voor heen moest men dat allemaal uitsteken en als het om een klein stukje gazon gaat kan men dat nog wel doen. Paar debloemen en madeliefjes zal men dan zq diep mogelijk moeten wegsnijden. Nu heeft de zaadhandel ook chemische middelen. Die moet men in water oplos sen en op een stille en droge dag over het gras sproeien. De onkruiden zullen DE NATUUR IN EN OM UW HUIS afsterven. Jong gras kan er echter niet tegen. Dahlia's en vooral de hoogop groei ende soorten groeien nu dat het een lieve lust is en die zal men dus regel matig moeten bijbinden. Er zal een stevige stok bij gezet moeten worden en elke scheut dient men dan eigenlijk afzonderlijk vast te binden. Trek er niet zo maar een touw omheen, want dan gaat het geheel meer op een bloei ende takkebos gelijken. PHILADELPHIA De zeventienjarige Amerikaanse vlinderslagzwemster Susan Doerr, die met een tijd van 1 min. en 8,2 sec. bijna een jaar lang het wereldrecord op de 100 meter op haar naam had staan, zwom bij wedstrijden in Philadelphia deze afstand in 1 min. en 7,8 sec. Dit betekent de op een na beste we reldprestatie van dit jaar. De beste is de wereldrecordverbetering van de Canadese Mary Steward, die eind juli op een 55- yards-baan een tijd van 1 min. en 7,3 sec. liet afdrukken. ft Xuthus Hollandia, het paard dat in 1959 de Derby voor dravers won, is ge ëxporteerd naar Engeland. Hij heeft in Nederland ruim dertigduizend gulden verdiend. ft Kan Pom B en Jour de Java vertegen woordigen zondag in de Grote Prijs van Duitsland in Hamburg-Bahrenfeld. De ze draverij gaat over 2600 meter. Door J. M. Bom TN de tijd, dat de damwereld beheerst werd door Fransen en Nederlanders alleen, waren het vooral de eersten, die tientallen ja ren lang het monopolie schenen te bezitten van de combinatietechniek. Steeds weer was een Franse naam verbonden aan een beroemde com binatie: zó zeer overheerste de slagspelkunst van de moderne Gal liërs, dat de meeste combinaties ook hier te lande algemeen bekend heid kregen onder hun Franse na men: De Coup Royal, de Coup de la Bombe, de Coup Napoleon, de Coup Rafael enz. enz. Het was (en is nog steeds!) alles „Coup" „Coup" wat de klok sloeg. Van onze tennismedewerker SCHEVENINGEN. De tennis-at- leet Hoad, om wie nog altijd een le gende van grote tenniskracht gewe ven lijkt, die donderdag te laat kwam en zijn partij niet wenste te spelen zonder te hebben geoefend, had gis teren zijn entree in het toernooi en hij won onbedreigd van de man van het tweede plan, de Amerikaan Mackay met 61 64. Maar on danks de stelling, van prof-zijde voor al, dat het spelpeil van de profs zo veel hoger staat dan toen zij ama teur waren, betwijfelen wij of deze beweringen juist zijn. Sterke momenten had zijn spel natuur lijk, met de backhand, die machtige slag, maar toch was er met die gaaf heid uit zijn Wimbledon-finales. Wèl speelde Hoad in Scheveningen heel wat sterker, briljanter ook dan vorig jaar te Noordwijk. Het rustige jaar daar na schijnt hem ten goede te zijn ge- DEN BOSCH De lieveling van het publiek in Den Bosch was op de eerste dag van de internationale militaire kam pioenschappen ongetwijfeld de Ameri kaanse sprinter Bob Pointer. Wat deze atleet gisteren aan souplesse en sprint kracht liet zien was ongelooflijk. Ont spannen lopend en rustig om zich heen kijkend liep hij toch nog 10,4 seconde. Gisteren was het de dag van de series en kwalificaties. Harde strijd is er gele verd op alle nummers. Het zullen dat is nu al zeker de Amerikanen zijn die straks in de eindstrijden de ereplaatsen bezetten. Het hoogtepunt was uiteraard de 10 ki lometer. Deze finale was één lange slijta geslag met als apotheose een laatste 400 meter in 58,9 sec. door winnaar Gamoudi. De Nederlander Frans Kunen, aanvan kelijk bijzonder snel, werd zesde in 30.36,6 sec. hetgeen een nieuw Nederlands mili tair record is. Nederland heeft na deze eerste dag twee finalisten. Joop Houthuis werd na melijk in de eerste serie van de 400 me ter horden tweede. Hij kwam tot 55,1 sec- een nieuw Nederlands militair record. Ook de Nederlandse 4 x 100 meter esta fetteploeg bereikte de eindstrijd. Record Voor een nieuw militair record zorgde voorts nog Piet van der Kruk. Hij kwam bij het kogelstoten met 15.07 meter op de tiende plaats, die echter juist niet vol doende is voor plaatsing in de finale. Twee Tunes'ërs en een Belg, Gamoudi, Khamasi en Clerckx hebben laten zien loe een 10 kilometer gelopen moet wor den. Na een slijtageslag waarbij ronde tijden van 72 en 73 seconden werden ge- "f —--en het deze drie atleten die het gevecht voerden. Clerckx werd bij het luiden van de bel voor de laatste ronde verrast door Gamoudi, die in de stijl en het tempo van een 800-meterloner wegspoot, en in minder dan geen tijd een voorsprong van ruim vijftien meter nam. De Belg was verbluft en moreel ge knakt. In de eindfase moest hij zelfs Kha masi nog laten passeren. Aanvankelijk had Kunen zich nog in de strijd kunnen mengen. Hij begon te snel. De aanvangsronde ging in 65 secon den en voor de eerste 1200 meter had hij 3 min. 29 sec. nodig. Halverwege de race viel hij terug. In de slotfase trok hij toch nog naar voren, waardoor hij in 30 min. 36,6 sec. kon finishen. Dit betekende een Nederlands militair record. T Ttslagen De voornaamste uitslagen luiden: 10.000 meter: 1. Gamoudi ITun.j 29 min. 50,7 sec., r' KHamas» 'Tun.) 00 9. r-i^roL-v (B^is 30.00,5 6. Kunen (Ned.) 30.36,6 (Nw. Ned. mil. ree.). 100 meter: eerste halve finale: 1. Pointer (V.S.) 10,4 sec., 6. Vasse (Ned.) ll sec. Tweede halve finale: 1. Williams (V.S.) 10.6 sec. 400 meter: eerste serie: 1, Yerman (V.S.) 48,2 sec., tweede serie: 1. Cassell (V.S.) 48,8 sec., derde serie: 1. Carroll (V.S.) 54,6 sec., vierde serie: 1. Barberis (It.) 49,4 sec. 800 meter: eerste serie: 1. Chatelet (Fr.) 1.54. - tweede serie: 1. Dunkelburg (V.S.) 1.54. - derde serie: 1. Bianchi (It.) 1.51,8. 110 meter horden: eerste serie: 1. Ball (V.S.) 14,6 sec., tweede serie: 1. John (W.- Dld.) 14,4 sec., derde serie: 1. Raziq (Pak.) 14,4 sec. 400 meter horden: eerste serie: 1. Frinolli (It.) 54,1 sec., 2. Houthuis (Ned.) 55,1 (nw. Ned. mil. record). Tweede serie: 1. Southern (V.S.) 53,5 sec., derde serie: 1. Haas (W.-Dld.) 53,2 sec. Estafette 4 x 100 meter: eerste serie: 1. Ver. Staten 41,2 sec., tweede serie: 1. Italië 41,5, 3. Nederland 43,2 sec. 4 x 400 meter estafette: eerste serie: 1. W. Duitsland 3.18,7 tweede serie: 1. Noorwegen 3.40,3. Tijdens training op Nurburgring ADENAU De Britse autocoureur Graham Hill en de Zuidafrikaan Tony Maggs zijn gisteren aan de dood ontsnapt, toen hun wagens tegen een t.v. camera re den en uit de baan vlogen. Het gebeurde bij trainingsritten voor de Grote Prijs van Duitsland, die morgen wordt verreden. Hill in BRM en Maggs in Cooper Teden op een dalend stuk van de Nurburgring, toen een televisiecamera van de Porsche van de Nederlander Carel Godin de Beau fort viel. Beide coureurs raakten de came ra en vlogen van de weg. Hoewel geen van beiden werd gewond, zijn de wagens zwaar beschadigd. Het is nog zeer de vraag of ze morgen zullen starten. komen. Zijn bijeengespeeld, in flats be legd kapitaal, heeft hem nog niet on verschillig voor tennis gemaakt. De wisselvalligheid welke Laver ken merkt, is ook aanwezig gebleven bij Hoad. Het bleek al in de eerste twee games tegen de lange Mackay die zijn lengte niet uitbuit in de service, welke veel sterker zou kunnen zijn, noch in zijn reach aan het net. Twee lange deuce-games waarin beiden naar de ma ten van het veld schenen te zoeken ga ven Hoad 20. Service-verlies volgde maar toen kwamen tempo en vaart, passerende backhands, vegende vol leys, service-aces los, afgewisseld met onverwachte missers, maar toch met zulk een globaal overwicht dat de ar me Mackay onder de druk te ver of te laag sloeg en in die eerste set met 61 werd verslagen. Mogelijk dat dit Hoad een tikje non chalant maakte, dat hij te veel op bril jant spel uit was. Hij wist na 20 de service van Mackay niet te doorbreken hoewel deze in de lange game drie maal dubbele fouten sloeg. Hij verloor zelfs zijn service op love (22) maar in de volgende games was hij weer de meester met zijn onverwacht plaat sen, en snel plaatsen ,,op het verkeer de been", met zijn volleren: 42. Na 43 volgde van beide zijden, de mooiste game tot nu toe gespeeld. Scher pe passings werden afgevolleerd, drop shots werden gehaald en scherp-schuin afgemaakt. Het resulteerde in 53 voor Hoad en de service rustig aan Mackay latend, won hij de volgende game na deuce met een uiterst scher pe crossvolley en een onhoudbare ser vice op de lijn: 64. Olmedo, de andere ex-kampioen van Wimbledon, soepel maar toch niet zo snel als die soepelheid doet vermoe den, met fraaie stijl in vrijwel alle slagen, miste het nijvere zwoegen dat nog immer het kenmerk van de nu ruim veertigjarige Segura is. Zwoe gen met nimmer aflatende concentra tie. Op elke slag. Concentratie ook op de situatie, op de openingen, op het juiste gebruik van de slagen: de diepe duik-returns, wetend dat Olmedo niet sterk is op de lage volley. Het gaf hem snel 3—0 en na 31 met drie love games vol aantrekkelijk afwisselend spel 61! En daarna 40 in de tweede set Toch was het geen kater-en-muis. De inspanning was wellicht de rede dat zijn spel wat minder zuiver werd, dat Olmedo eindelijk een kans kreeg voor zijn lange drives, voor zijn meer gedurfde vaart, zodat het 54 werd. Maar voor de volgende game had Se gura een meesterlijke dropshot op een harde service, een snelle uitval met de volley; 64. Het dubbelspel van Hoad en Ayala tegen Olmedo en Anderson stond op wat hoger peil dan het dubbelspel van de vorige dag. Ayala was de snelle dribbelaar, Hoad de vervaarlijke ser veerder en afmaker op de smash, ter wijl aan de andere kant Anderson al door gevaarlijk was met zijn doordrin gende drives. Het resultaat was 6—2 2—6 6—4 voor Hoad—Ayala nadat zij bij 5—3 in een service-game van Olmedo van acht deuces vijf matchpoints verspeeld had den. Doch Hoad won zijn service reso luut,onweerstaanbaar op love: 64. cpERWIJL de Hollandse dampro- *- fessors elkaar in de haren zaten en dikke boeken schreven over „ont wikkeling", „opsluiting", „centrum", „klaverblad" en al dat moois, dartel de de frivole Franse geest rond en schonk ons de mooiste parels voor de damkroon. Was voor de Fransman echter de slagzet het grote doel, de nuchtere Hollander had hieraan niet genoeg: minder brillant, maar dege lijker paste hij de combinatie in de theorie en benutte hij ze niet als doel, maar als middel. DEN HAAG. Het Nederlands schaakteam voor de tweejaarlijkse lan- denwedstrijd voor viertallen (schaak olympiade), die van 15 september t.m 10 oktober in de Bulgaarse plaats Varna zal worden gehouden, is samengesteld uit de internationale grootmeester Don- ner en de internationale meesters Bouw meester, Prins, Langeweg en Kramer. De kans bestaat dat oud-wereldkampi oen dr. Euwe de tweede en derde week beschikbaar zal zijn om het team te versterken. HOAD Een heel mooi voorbeeld hiervan is de „Coup Dentroux" (zie diagram). We kunnen ons voorstellen, dat zwart hier wel graag (1217) zou spelen om door (1722) weer ruimte te krij gen. De Franse pionier Dentroux vond in dit soort stellingen de volgen de prachtige dwamgcombinatie: (12 17) 34—29! (23x34) 40x20 (15x24) 28— 231! (18x29 gedw.) 27—22! (17x28) 32x14 (9x20) 35—30! (24x35) 33x15 (3—9 of?) 15—10!! (9—14) 10x19 (13x 24) 45—40! (35x44) 43—39 (44x33 38x 20 en de vrije doorloop naar dam beslist ten gunste van wit. Inderdaad fraai, maar.... wat heb je er eigenlijk aan? Eén moment in de partij heeft men misschien een kans dat zoiets voorkomt en als zwart er niet inloopt, heeft men weer niets! DEGELIJKHEID DE Hollandse degelijkheid werd door dit vuurwerk echter op een geniaal idee gebracht: deze combina tie was te benutten, om aan een schijnbaar onaantastbare lange vleu gel verzwakkingen te toveren. Nemen we in de diagramstand de schijven 2 en 42 van het bord weg en laten we wit eens aan zet zijn. Hij kan nu door 1. 4842 op de Coup Dentroux spelen, want als zwart met (1217) vervolgt, kunt u boven aangegeven slagzet precies eender maken als in de diagramstelling. Het belangrijke is nu, dat door de aanwezigheid van de slagzet zwart anders moet spelen maar wat? De enige zet die nog kan is: 1520; En zie nu eens hoe fraai wit nu profiteert van de zwak ke stelling aan zwarts linker vleugel: 2. 3430! 12—17 (of?); 3. 40-34!! Zwart verkeert in een moeilijke si tuatie: Op (17—22) volgt (28x17) 21x12 (30— 25!!) en het is uit, want na (12—17) wint wit door 25x14 (9x20 gedw.) 35- 30 (24x35) 34—29 (23x34) 49x30 (35x 24 2721 enz. en na (914) volgt 2722 enz. gevolgd door 3329 en 4339 met doorbraak naar 7 met winst. Als derde zet komt alleen (20 25) in aanmerking hoewel wit dan een schijf wint door: 3429! (23x34 gedw.) 28—23! (18x29 gedw.) 27—22 (17x28) 32x14 (9x20) 30x19 (13x24) 39x 19 20—24) 19x30 25x34) 33x24 en het is alleen te danken aan de overheer sende positie van schijf 34, dat zwart een goede remisekans heeft, al houdt wit door het offer 3530 een prach tige kans. DAT dit nog de enige kans voor zwart is, blijkt wel als we als der de zet de enige overgebleven schijf spelen: 1.... 9—14?; 4. 30—25 8—12 Gedwon gen want op (17—22) enz. volgt weer 27—22 enz. als boven aangegeven. 5. 34—30 3—8; 6. 4540 24—29; 7. 33x 15 17—22; 8. 28x17 23—28; 9. 32x23 21x41; 10. 4237!! met fraaie winst, want na (41x32) 38x27 (12x32) 23x3 wordt het eenvoudig overmacht en na (19x28) 37x46 (12x21) beslist de door braak na 40—34 gevolgd door 25—20. In deze geest heeft de degelijke Hollandse theorie de Coup Dentroux gemaakt tot een belangrijk strate gisch wapen in de aanval tegen de lange vleugel!. BLERICK Aan het dames-schaak kampioenschap van Nederland, dat van 5 tot 12 augustus in Blerick wordt ge houden, wordt deelgenomen door de huidige kampioene, mevr. Heemskerk (Amsterdam), mej. C. Bruinenberg (De venter), mej. mr. P. C. de Klerck (Den Haag), mevr. C. Roodzant (Rotterdam), mevr. H. M. P. Spook (Uithoorn), mevr. R. Timmer (Den Haag), mevr. C. Vree ken (Vlaardingen) en mevr. C. J. van Wieringen (Nijmegen). FLORENCE. De 36-jarige doofstom me oud wereld- en Europese kamph en in het bantamgewicht Mario d'Agata heeft besloten het boksen eraan te ee- ven. aS? Italiaan, wiens prof-carrière in 9o0 begon, behaalde in 1955 het Euro- oees kampioenschap door een overwin- 17 no André Valignot. Het jaar daar op werd hij wereldkampioen na een ze ge door k.o. op Robert Cohen. Lang behield hij deze titel echter niet. Reeds op 1 april 1957 leed hij een pu*. tennederlaag tegen Alphonse Halimi.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 8