Burgers in uniform Nassers raketten verstoren midzomernachtsdroom Verhoging militaire budget groot gevaar voor de economie ENGELSMAN STIERF AAN LONGPEST ACHTER DE SCHERMEN Limburg krijgt twee hoogste schoorstenen KROESJTSJEF EN DE GEIT VIJFDE DIVISIE OP HERHALING Zaterdag 4 augustus 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. !6 Soblenprobleem voor Engeland ARTSEN KRITISEREN TWEEDE KAMER WOMSIWOR WIL REGERING IN BALLINGSCHAP Belgen en Nederlanders kregen gouden wing Groot spaaroverschot bij Rijkspostspaarbank Franse piloten gaan staken Gevaarlijk ST. RAPHAEL HEEFT KRITIEK OP HOGER VRACHTTARIEF N.S. DRAMA BIJ HONGKONG Leuzen Wakker geschud Verontrustend Nationaal gevaar POOLSE DIPLOMAAT KREEG DOODSTRAF Besmet na week in laboratorium Vragen over prijzen melkprodukten Triomfantelijke terugkeer Ben Bella in Algiers Van onze herhalendeverslaggever Kritiek van onderwijzers op raadsbesluit SRAËLS NACHTMERRIE Israël weigert vervoer Van onze correspondent LONDEN Engeland zit lelijk met de spion dr. Robert Soblen in de maag. Zoals men weet heeft de Britse regering de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al op gedragen hem van Londen naar New York te vervoeren, waarmee de toestand hersteld kan worden die bestond toen Soblen onlangs in Londen een Israëlisch vliegtuig moest verlaten door de verwondin gen die hij zich zelf had toege bracht. Met alle mogelijke midde len probeert de tot levenslang ver oordeelde spion te verhinderen dat hij naar New York wordt terug gebracht. De regering van Israël heeft Lon den intussen een krachtig protest ge stuurd, naar aanleiding van de op dracht die de Britse minister van binnenlandse zaken aan El Al heeft gegeven. De minister heeft niet het recht, aldus het protest, een buiten landse luchtvaartmaatschappij te zeg gen waar zij een bepaalde passagier heen moet brengen, en zeker niet in de bewoordingen die nu werden ge bezigd. Kritiek Israël heeft Soblen op 1 juli uitge wezen, nadat hij het op illegale wij ze was binnengekomen. Er is in Is raël nogal wat kritiek op dit rege ringsbesluit geoefend. Vandaar dat de regering in Jeruzalem zich er wel voor hoedt nogmaals iets met de de licate zaak-Soblen te maken te krij gen. Soblen blijft in de gevangenis van Brixton, aldus het Britse ministerie van binnenlandse zaken gisteravond. We plegen nog steeds overleg met El Al over zijn overbrenging naar Ame rika. De maatschappij heeft tot maandag de tijd om ons haar be sluit mee te delen. Wat er gaat ge beuren als El Al nee zegt, weet men in Londen nog niet. Naar verluidt zou El Al een andere maatschappij vragen het vervoer van dr. Soblen op zich te nemen. AMSTERDAM. Zelden blijft de bedoeling van een wettelijke rege ling zo duister als in dit geval". Met deze vernietigende uitspraak karakteri seert het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde het wetsontwerp dat de erkenning van buitenlandse artsendiplo ma's beoogt. De Tweede Kamer heeft, het ontwerp al goedgekeurd. Het wordt een raadsel genoemd dat zij zich na de .hoogst onbevredigende voorberei ding" vrijwel zonder discussie met het ontwerp heeft verenigd. „De voorwaarde dat het buitenland se examen vrijwel gelijkwaardig moet zijn aan het Nederlandse", zo schrijft het Tijdschrift voor de Geneeskunde, „moge enig gevoel van gerustheid ge ven, het verdampt echter, als we lezen dat daar in bijzondere gevallen van kan worden afgeweken." De minister denkt daarbij aan men sen die in ontwikkelingslanden een me dische opleiding hebben gehad niet •geheel en al op het peil liggend van het Nederlandse- en die toch tot de uitoefening van de geneeskunst in Ne derland kunnen worden toegelaten. „Men vraagt zich af", zo wordt ge zegd, „welk gemeenschapsbelang wordt bevorderd wanneer een Nederlandse arts na zijn (ook voor de gemeen schap) kostbare opleiding elders gaat werken, en omgekeerd welke re denen er kunnen zijn voor import van buitenlandse artsen". SIDNEY (UPI) Herman Womsiwor, lid van de Nieuw-Guinearaad, heeft gis teren in Sidney verklaard dat hij een regering in ballingschap zal vormen, wanneer westelijk Nieuw-Guinea aan In donesië zou worden overgedragen. „Het is niet Indonesië dat Nieuw-Gui- nea wil hebben, maar Rusland", aldus Womsiwor. Hij zei dat hij de tegenrege ring in Australië zou vestigen. „We zul len vechten tot het einde. Als alle andere middelen falen zullen wij een guerilla gaan voeren". Een advocaat uit Sidney. Bruce Miles, zei dat Nieuw-Guinea als bastion van de vrijheid bedreigd werd door de com munisten. „Wij zullen onze volledige steun geven aan oprichting van een re gering van Papoea's in ballingschap", aldus Miles, voorzitter van de United Australia Movement. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Zeven Neder landse en tien Belgische militairen kregen gistermiddag voor het front van de troep door commodore W. Bakker de gouden wing opgespeld. Zij hadden na de eerste opleiding het groot militaire vliegbrevet behaald. Het was de eerste keer dat een derge lijke gezamenlijke plechtigheid van Ne derlanders en Belgen, op de vliegbasis Woensdrecht, werd gehouden. De zeventien vliegers zijn gezamenlijk opgeleid ingevolge de Nederlands-Belgi sche overeenkomst tot bundeling van de vliegopleidingen. Een parade op de grond en in de lucht en een demonstratie door een sfcuntteam met T 33-straaljagers besloten de plech tigheid. AMSTERDAM. Bij de Rijkspost spaarbank werd in juli 99,2 miljoen ingelegd en ƒ79,3 miljoen terugbe taald. Het spaaroverschot bedroeg 19,9 miljoen vergeleken met 15,5 mil joen in juni en 10,1 miljoen in juli van het vorige jaar. Het inleggerstegoed bedroeg op 31 ju li 3050,6 miljoen, dat is 282,6 miljoen meer dan op 31 december 1961. door MIRJAM GERZON TV7IE hier terugkomt na maandenlange afwezigheid meent dat er eigenlijk weinig veranderd is in Israël. Het levenstempo lijkt er even ongezond hoog als voorheen voor een bijzonder warm klimaat: de persoonlijke ambities van de levenslustige Israëli schijnen er ook niet minder op geworden te zijn. Idealisme en pionieregeest maakten reeds jaren geleden over het algemeen plaats voor een zeer persoonlijk streven naar comfort, stabili teit en zekerheden in eigen huis en gezin. Van onze correspondent PARIJS Het Franse vliegend perso neel heeft besloten met ingang van zondagnacht twaalf uur voor 48 uur in staking te gaan. Dat besluit viel nadat de betrokken minister een ontwerp-pensioen- regeling, opgesteld door een gemengde commissie van vliegend personeel en van ambtenaren van het betrokken departe ment, had afgewezen. Dit ontwerp was na twee jaar moeizaam onderhandelen tot stand gekomen. Als gevolg van deze staking heeft Air France vrijwel alle vluchten, met uit zondering van enkele intercontinentale vluchten, afgelast. Slechts de vluchten op Algerije zullen normaal worden uit gevoerd. De leergierige journalist, die aan zijn ronde van vertrouwelijke gesprekken begint, verwacht niet veel nieuwe kopij. Maar al spoedig blijkt wat voor een gevaarlijke discrepantie er bestaat tussen deze algemeen aanvaarde „dolce far niente" enerzijds, en de grote zor gen en inspanningen van Israels re geringsleiders anderzijds. dat de brengen Het blijkt dan al spoedig niet uit zijn gemoedsrust te Israeli een gevaarlijk verstoppertje speelt met zich zelf. Want niet min der dan zes a itenduizend immigran ten komen per maand aan land in één der meest indrukwekkende immigra tiegolven, die Israel in zijn veertien jarig bestaan heeft gekend. Vijftig procent van Jeruzalems bevolking bij voorbeeld bestaat uit nieuwe immi granten. Ongeveer een derde van Israels dy namische stad Tel Aviv, leeft in krot woningen. In de Israëlische pers komt men overigens herhaaldelijk artike len tegen over de grote woningnood. Duizenden arriveren in onafgewerkte huizen, zonder electriciteit, zonder wa ter, zonder ramen. Eén der meest op- IMMIGRANTENLEED: Nieuw aangekomene draagt bezittingen in één hand. zyn UTRECHT „Een twijfelachtig ge neesmiddel" noemt de Nederlandse Ka tholieke Bond van Vervoerspersoneel Sint Raphaël de tariefsverhoging voor het goederenvervoer bij de Spoorwegen. Voorrang het orgaan van de bond schrijft, dat „het feit dat de N.S. een verlieslijdend bedrijf gaan worden, niet past in wat men m Nederland en in de E.E.G. gezonde vervoerspolitiek noemt". De Spoorwegen, aldus Voorrang, zijn in zoverre een gemengd bedrijf dat het goederen en reizigers vervoert met in zet van dezelfde krachten. Men zou dus verwachten dat de tarieven van beide soorten vervoer aan de werkelij ke kosten worden aangepast. De regering heeft echter anders be slist: alleen de goederentarieven moch ten worden herzien. De tarieven voor reizigersvervoer moesten ongewijzigd blijven, ofschoon door een verhoging zo meent Voorrang de kosten van levensonderhoud met een te ver waarlozen factor zouden stijgen. Het vierjarige jongetje J. H. Mos is gisteren in Andijk in een sloot gevallen en verdronken. HONGKONG (Reuter). De politie van Hongkong heeft gisteren het vuur geopend op een boot, die met Chinese vluchtelingen de wateren rond Hong kong was binnengevaren. Twee vrouwen kwamen om het leven, een kind werd gewond. Volgens de politie hadden twee politie- boten de jonk gesommeerd te stoppen. Deze zou aan dit bevel geen gevolg heb ben gegeven en drie maal getracht heb ben de politieboten te rammen. Na een herhaalde waarschuwing opende de po litie het vuur. Aan boord bevonden zich 77 mensen, onder wie 32 vrouwer en veertien kin deren. vallende verschijnselen is dan ook het totale gebrek aan identificatie van hen die reeds een stevig dak boven hun hoofd hebben met hen die nog moe ten werken aan de consolidatie van hun nieuwe home. Dit alles is weliswaar begrijpelijk wanneer men weet dat jaar in jaar uit de Israeli onder ondragelijke hoogspanning heeft moeten leven. Maar het is daarom niet minder ge vaarlijk. Wie de Israëlische dagbladen leest schrikt telkens op van de sterke bewoordingen waarmede Israels rege ringsleiders zoals Ben Goerion het volk erop wijzen dat het in deze pe riode meer dan ooit om een „strijd op leven en dood" gaat. Leuzen als: „exporteren of sterven", „verhoogde produktie en spaarzin" legt de Israeli naast zich neer. In artikelen en re devoeringen leggen velen de nadruk op de economische ontwikkeling van het land zonder welke opnemen en in tegratie van Israels nieuw aangekome- nen onmogelijk is. Israel bouwde met grootse allure aan zijn toekomst. De universiteiten te Jeruzalem, Tel Aviv of Haifa wer den gebouwencomplexen waar een land als Nederland jaloers op kan zijn. Ze kwamen tot stand door de giften der buitenlandse joden, Israels vrij willige belastingbetalers. De woningen waarin de Israeli van zijn huiselijk leven geniet werden meestal op afbetaling gekocht. De meeste personenauto's werden betaald uit Duitse herstelbetalingen. De Israe li raakte eraan gewend dat alles nu eenmaal beter afliep dan werd voor speld: men geloofde aan wonderen. Er ontstond een krachtig gevoel van eigenwaarde en een volkomen vertrouwen in de onkwetsbaarheid van Israel. Terwijl Israels buitenland se vertegenwoordigers verbeten voch ten om een of andere associatie met de leden van de Europese Gemeen schap, legden de meeste alhier deze 'berichten naast zich neer. Doch plotseling werd de Israeli uit zijn geriefelijke midzomernachtsdroom wakker geschud en met het ingeboren Joods-Israelische instinct voor fysiek gevaar erkende de Israeli dat de toe komst er heel wat minder rooskleu rig uitziet dan de weldadige dagdroom voorspiegelde. Het is president Nasser van Egyp te gelukt de vonk in het Mi'dden Oos ten te ontsteken toen hij in zijn mi litaire parade zijn nieuw oorlogspoten tieel tentoonstelde. Behalve de straal vliegtuigen en tanks van Russische makelij werden er raketten afge vuurd en publiekelijk vertoond die de omringende landen, Israel inbegre pen, hevig in opschudding brachten. Over de militaire waarde van deze raketten lopen de meningen uiteen. Vaststaat, dat de construktie ervan miljoenen dollars heeft gekost en dit projektiel over enkele jaren in een kleine atoomoorlog zijn diensten kan bewijzen. Dat Kairo hiertoe in staat was is een verontrustend verschijnsel voor de meeste Israelis. Het betekent namelijk, dat men in Egypte met of zonder buitenlandse hulp een hoog wetenschappelijk-technisch peil heeft weten te bereiken. Dat kolonel Nasser opnieuw krach tig zijn oorlogstrom roert tegen Syrië, Irak en Israel doet menig Israeli hui veren. Want men doet hier nu een maal de oorlogsbeloften van Egypte's president niet als bluf van de hand. Over het algemeen heerst dan ook de mening dat wie Nassers intenties 'on derschat, dezelfde fout begaat als zij, die Hitiers „Mein Kampf" destijds niet au sérieux namen. Israels generaals hebben er in het verleden voortdurend op gewezen dat Israels militaire overmacht gelegen is in de kwaliteit en de geest van het volksleger. Het zo precaire militaire evenwicht in het Midden-Oosten lijkt nu verstoord. Wanneer over enkele jaren ergens in de Egyptische woes tijn een knopje wordt ingedrukt en een raket zonder bemanning op Te] Aviv of elders in Israel terechtkomt, waar blijft dan onze natuurlijke superiori teit aan bekwaamheid en inteliekt? Deze vraag hebben wij herhaaldelijk in de afgelopen week beluisterd. Tegelijk met dit gevoel van onbe hagen steeg het begrip voor het feit dat verhoogde militaire budgetten voor Israel in deze voor het land uiterst belangrijke periode van economische en politieke inspanningen, een natio naai gevaar zouden kunnen betekenen. En verder: zou deze voor Israel be langrijke immigratiestroom kunnen op houden wanneer te velen de voortdu rende spanningen aan Israels grenzen te veel wordt? Sinds Nassers taal agressiever en zijn oorlogsbeloften gepreciseerder en virulenter werden, schrok de Israeli op uit een dagdroom, welke inzette na de succesvolle militaire Sinai-cam- pagne in het jaar 1956. WARSCHAU (Reuter). De Poolse diplomaat Jerzy Bryn is door een mili tair gerechtshof in Warschau wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Bryns laatste functie was die van eer ste secretaris van een Poolse diplomatie ke missie. Hij zou als zodanig belang rijke inlichtingen hebben gegeven aan de geheime dienst van ten ander land. Welk land dit zou zijn geweest, is niet bekendgemaakt. Van onze correspondent LONDEN Een 44-jarige weten schappelijke employé van een labo ratorium van het Britse ministerie van oorlog is aan longpest overle den, zo werd gisteren officieel in Londen bekendgemaakt. Men houdt zich in dat laboratorium bezig met het vervaardigen en onderzoeken van bestrijdingsmiddelen tegen in fecties die bij een bacteriologische 4f De arbeid aan de Oostduitse muur 'door Berlijn kan blijkbaar het daglicht niet meer verdra gen. De Oostduitse politie heeft dat werk aan het oog van de nieuwsgierigen in West-Berlijn onttrokken door plaatsing van hoge schotten. Hier is de Vopo bezig een van die schotten uit een vrachtauto te laden. Wat zullen zij gaan doen wanneer men uit een helikopter over de schotten heen gaat kijken? oorlogsvoering kunnen worden ge bruikt. Het laboratorium maakt deel uit van de microbiologische onderzoekingsinrichting van het mi nisterie van oorlog in Porton, Wilts hire. Het slachtoffer. G. A. Bacon, over leed woensdag. Sindsdien zijn uitge breide voorzorgsmaatregelen geno men om te voorkomen dat de besmet ting met de levensgevaarlijke bacil len die hem het leven kostte, zich verspreidt. Het officiële communiqué spreekt van Pasteurella pestis. DE BESTE Men weet nog niet hoe de besmet ting in haar werk is gegaan. Een uit gebreid en nauwgezet onderzoek is aan de gang naar de toedracht van het ongeluk. Men heeft onmiddellijk al diegenen opgespoord die de laatste tijd met Bacon in contact kwamen. Al deze mensen kregen de beste anti biotische middelen waarover men be schikt, teneinde hen te vrijwaren van besmettingsgevaar. Er is een commissie van onderzoek ingesteld die rapport aan het ministe rie van oorlog zal uitbrengen. Voor zitter van de commissie is sir Charles Dodds, de president van het konink lijk medisch genootschap. Pasteurella pestis kan zowel bui lenpest als pest veroorzaken. Deze ziekte heeft in de veertiende eeuw in Europa zeer veel slachtoffers ge maakt. Men sprak toen van de Zwar te Dood. Tweederde tot driekwart van de Europese bevolking viel aan de ziekte ten offer. In 1664 werd Lon den door de Zwarte Dood -geteisterd. Kort voor zijn dood verrichtte Ba con onderzoekingen met builen- en longenpestbacillen. BEWAAKT Bacon werd vorige week zondag ziek. Zaterdag had hij nog meege holpen met het organiseren van een paardensportfestijn in Salisbury. In de buurt van deze stad woonde hij. Dinsdag werd hij in een ziekenhuis opgenomen. De laboratoria waar Bacon werk te, staan onder de strengst denkba re bewaking. Niemand komt er zon der speciale vergunning van het mi nisterie van oorlog binnen. Bij de on derzoekingen die men er verricht, gaat het er vooral om de werking van de bacillen te leren kennen die een eventuele vijand zou kunnen ge bruiken. Het spreekt vanzelf dat de vindin gen die men in deze inrichting doet, de mensheid ook in vredestijd zeer ten goede komen. Er werd al o.m. een vaccin gemaakt dat gebruikt wordt bij de bestrijding van bepaalde ziek ten die zowel vee als mensen kunnen infecteren. REUZEN BIJ STAATSMIJNEN HEERLEN, (ANP) Bij de Staats mijnen in Limburg zijn twee schoorste nen van 160 en 170 meter hoogte in aan bouw De „kleinste" is bestemd voor de afvoer van hete rookgassen die tem peratuur van 130 graden Celsius hebben. Hij wordt gebouwd bij de Mauritsmijn. Door de .andere pijp zullen de eindgas- sen worden afgevoerd van de zuurfabrieken op het stikstofbmdingsbe- Het worden de lioogste schoorstenen van ons land. Deze twee kolossen van gewapend beton diénen om de overlast van de luchtverontreiniging te vermin deren. In de schoorsteen bij de Maunts de voetdoorsnede is vijf meter wordt los van de betonnen pijp een gemetselde binnenwand opgetrokken. Tussen de wanden komt een spouw van tien cen timeter die wordt opgevuld met hollitn. Een dergelijke constructie voorkomt dat het temperatuurverschil aan de biniren- én buitenkant van de betonnen schacht- wand te groot wordt. BINNENDOOR De schoorsteen op het stikstofbindings- bedrijf krijgt een voetdoorsnede van 11,60 meter. Aan de top heeft de pijp een wijdte van 4,80 meter. In de schoorsteen komt een chroom nikkel-stalen pijp te hangen met een doorsnede van 2,5 meter. Die pijp zal straks vijf meter boven de betonnen schacht uitsteken. De schoorsteen wordt daardoor eigenlijk 175 meter hoog. Het is mogelijk binnendoor tot aan de top te klimmen. De ruimte tussen de pijp en de schacht zal worden gebruikt voor het aanzuigen op grote hoogte van zuivere lucht voor de amoniakverbranding. Voor die aan zuiging zijn op een hoogte van 147 me ter in de betonnen mantel openingen ge projecteerd. Op het Nationaal lucht- en ruimte vaart laboratorium in Amsterdam is het plan met modellen uitgewerkt. De fun dering van gewapend beton waarop de schoorsteen van de Maurits steunt, is 2,25 meter dik en heeft een horizonta le doorsnee van 21,5 meter. Het funda ment van de andere pijp steekt 2,50 me ter diep. De horizontale doorsnee daar van is 25 meter. LONDEN (Reuter, UPI) Gelijke be loning voor alle werkers is ook in de Sowjetunie onmogelijk. Dit heeft pre mier Kroesjtsjef volgens Radio Moskou deze week gezegd in zijn geboorteplaats Kalinofka. De regering, zo vertelde Kroesjtsjef, had de wetenschappelijke onderzoekers en technici die de produktie van raket ten en kernwapens mogelijk hadden ge maakt, altijd heel behoorlijk betaald. Had zij dat niet gedaan dan zou de Sowjetunie in de ontwikkeling van we tenschap en techniek zijn achtergeble ven. .Wees niet jaloers op de man die zich zelf verder ontwikkelde terwijl jullie voortgingen met kaartspelen", zei Kroesjtsjef. Hij hield de inwoners van zijn geboortedorp voor dat het Russische volk alleen een hoog welvaartspeil kan bereiken wanneer het raketten en wa terstofbommen heeft. Stank In zijn rede, die hoofdzakelijk was ge wijd aan landbouwvraagstukken, verge leek Kroesjtsjef het westen met een stinkende geit. Wie een geit in huis heeft, zei hij, moet zien te wennen aan de stank die het dier verspreidt. Laten wij het westen beschouwen als een .geit, en de aarde als ons huis. „Waarom", zo vervolgde hij, „zouden wij er oorlog om voeren? Wij kunnen ons. beter met de stank van de geit verzoenen. Wij moe ten wel blijven denken aan het spreek woord: Laat een geit niet in de moes tuin." DEN HAAG Waarom is besloten tot het afkondigen van een prijmenibeschilk- king voor melkprodukten, zo heeft het socialistische Tweede-Kamerlid drs. Pe sohar gevraagd aan de ministers van economische zaken en van landbouw en visserjj. Het Kamerlid vraagt zich af welke de „zo hoge prijzen" van melkprodiulkten zijn, waardoor in het algemeen sociaal- economisch belang het nemen van een prijsmaatregel nodig is gebleken. De heer Peschar vraagt voorts wat de betekenis is van een prijsverhoging van melkprodukten met één of twee cent voor het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud. Mag uit de mededeling dat volgens de ministers „door de reeds in de afgelopen periode toegepaste prijsverhoging van melkprodukten compensatie genoeg is gekregen voor 1962", worden afgeleid, zo vraagt de heer Peschar verder, dat de ministers tegen deze compensatie geen overwegend bezwaar hebben, maar dat hun bezwaar zich richt tegen een verder voortduren ervan? ALGIERS (UPI-Reuter). Zes jaar nadat hij in Franse boeien de stad had moeten verlaten, is de Al gerijnse vice-premier Ben Bella in triomf in Algiers teruggekeerd. Dui zenden stonden bij het vliegveld geest driftig te zwaaien toen Ben Bella's toestel gisteravond uit Oran binnen kwam. De voormalige verzetsleider, die werd vergezeld door twee leden van zijn politieke bureau en verscheide ne andere functionarissen, zal in de Algerijnse hoofdstad een politiek bu reau installeren. Even voor Ben Bella's aankomst had zijn tegenstander, premier Ben Khedda, in een radiorede gezegd dat hij akkoord was gegaan met de op richting van het politieke bureau „terwille van het herstel van de na tionale eenheid". Ben Khedda was niet op het vliegveld. TE VELDE. Een boekhouder zet een week lang een tentje op en haalt eten voor een technisch inspecteur van het bedrijf; een treinconducteur zwaait enige weken lang de scepter over het be reiden van het eten voor een 160 man dat zijn herhalingsoefeningen. Onder dat begrip valt ook een kapitein die zijn verontschuldigingen aanbiedt als hij per ongeluk voor een sergeant in de rij gaat staan en een luitenant die als het zo uitkomt het eten voor soldaten opschept. Dat hebben de militairen van de vijfde divisie, die vandaag weer bur ger zijn, in de afgelopen vier of vijf weken ervaren. Zij behoorden tot de eerste groep van de divisie, die deze maanden in haar geheel in La Cour- tine oefent. De tweede groep is daar nu en de derde groep is aan het op komen. Voor de militairen van de eerste groep hadden de zgn. vóóropkomers soms al voor een aardige ontvangst gezorgd. Een bord als „De directie van de B-compagnie heet u hartelijk welkom", deed veel goed. Specialisten De zgn. vooropkomers zijn over het algemeen specialisten: officieren, on derofficieren en mensen die veel heb ben voor te bereiden voor de oefe ningen. Onder hen waren echter ook militairen zonder speciale functie, die, zich afvragend waarom zij een week eerder dan de rest uit hun burgerbe trekking waren gehaald, zich voorna melijk hebben bezig gehouden met de bekende horizontale rust. Een soldaat eerste klas van het 52e bataljon infanterie kwam vijf dagen te vroeg op: hij was zijn oproep kwijt en wist zijn opkomstdatum niet meer. Daarom was hij maar eens komen kijken. Men zit even met zo'n man want de voorschriften voorzien niet in militai ren die te vroeg opkomen, wel in te late opkomst. Hij werd ten slotte maar teruggestuurd naar zijn woonplaats, want als hij in de kazerne zou blij ven zou hij voor zijn eten moeten be talen, zonder dat hij soldij over die dagen zou krijgen. Behalve een oproep hadden de mi litairen ook een vragenlijst thuisge stuurd gekregen, die zij ingevuld moesten inleveren. Zo werd gevraagd de „naaste familiebetrekking" op te geven die in noodgeval kon worden gewaarschuwd. Een soldaat uit het westen van het land had bij het woord „naaste" gedacht aan dichtst bijzijnde en had hij kwam op in de legerplaats Budel naam en adres van een tante ingevuld. In de rij Tegelijk met de binnenkomst be gint voor de opkomende militair een van de bezigheden die zo kenmerkend voor de dienst zijn: het in de rij staan en wachten. Wachten op de onvermijdelijke „prikken", in de rij staan voor de röntgenfoto's en wach ten op het uitreiken van de aanvul lende uitrusting. Na twee dagen al slaat het ver trekuur voor het transport naar La Courtine. Het valt op hoezeer de mannen alweer vertrouwd zijn met hun werk. De zeeman en de ambte naar voelen zich weer helemaal thuis achter het stuur van een grote vrachtwagen met als passagier o.a. een beroepschauffeur die elke week de route naar Frankrijk rijdt, maar die in het leger met telefoondraden moet sjouwen. Iedereen doet zijn werk zo goed mogelijk, maar men moet hem niet met zuiver militaire dingen aan het lijf komen. Groeten voor officieren blijft uitzondering, ook al wordt er herhaaldelijk op gewezen dat het niet groeten aan de krijgstucht zal worden getoetst. De officieren, voor het over grote deel ook herhalers, maken daar niet te veel drukte over en naarma te de weken verstrijken wordt de stemming er weer een van „jongens onder eikaar", uitzonderingen daarge laten. „Balen" Een kapitein laat merken er ook „balen" van te hebben en een luite nant wandelt met de handen in de zakken met soldaten mee. Een ser geant Iaat zich door zijn onderge schikten bij de voornaam noemen zonder dat dit de goede gang van het werk blijkt te verstoren. Het vervoer naar La Courtine ge schiedt zoals gebruikelijk in Dafs, waarvan de dekzeilen altijd omhoog zijn getrokken, zodat de militairen onderweg van het vaak zeer mooie landschap kunnen genieten. Het na deel is echter dat bij regen van opzij de mensen nat worden. Een burger zou zeggen: Dan doen we de zeilen naar beneden, maar dat is in het leger niet zo eenvoudig. Een chauffeur van de A.A.T. legde het als volgt uit: Als het gaat re genen vragen de soldaten aan de ser geant of de zeilen naar beneden mo gen. Hij geeft dat verzoek door aan de luitenant, die op zijn beurt naar de kapitein gaat. Deze brengt tenslot te het verzoek over aan de luitenant kolonel. Als die dan na rijp beraad heeft beslist dat de zeilen naar bene den mogen gaat die toestemming via de hiërarchieke weg naar beneden. Voordat de toestemming dan tot de soldaten doorgedrongen is is het net droog, aldus de A.A.T.-er. Van in de houding zitten in de ste den, wat vroeger soms van de para te troepen werd geëist, kwam nu niets. Als men niet zwaaide sliep men en daarbij bleek duidelijk in hoeveel verschillende houdingen een mens kan slapen. Die extra slaap was niet overbodig, want de reveille was vaak op een zo danig tijdstip dat men een zaklan taarn nodig had om zich aan te kle den. Het wonderlijke was dat het dan nog twee en een half uur duurde eer de wagens wegreden. Een en ander deed een sergeant verzuchten dat hij een volgende keer toch met een an der reisbureau naar Frankrijk zou gaan. De oefeningen in La Courtine zelf waren voor de officieren vaak zwaar der dan voor de soldaten. De laat- sten waren in het algemeen niet lan ger dan een jaar of drie uit dienst, maar er waren officieren bij die hun tiende herhalingsoefening draaiden. Een belangrijk punt voor de herha lers was dat wat de koks bereidden nooit veel te wensen overliet. Aan de verdeling haperde het echter wel eens. Toen het in de tweede week snikheet was en de infanteristen in het veld lagen te verdrogen in de zon. moesten de koks in de kazerne vierhonderd liter melk weggooien. ROTTERDAM. Het Katholieke On- derwijzersverbond heeft in zijn weke lijkse orgaan het Katholieke Schoolblad kritiek geleverd op de Rotterdamse raad. Deze heeft onlangs een voorstel aange nomen waarbij de onderwijzers belonin gen krijgen op grond van het bezit of van het gebruik maken in de school van bevoegdheden, waarvoor zij geen wette lijke akten van bekwaamheid kunnen krijgen. Het onderwijzersverbond merkt onder meer op, dat door een dergelijke veror dening het aantal onderwijzers niet zal stijgen. „Wanneer sommige gemeenten van zo'n verordening profiteren, zullen andere er de schade van moeten onder vinden". Hier dreigt een ontwikkeling, die dui delijk indruist tegen het algemeen be lang en die het onderwijs als geheel zeer ernstig zal kunnen schaden", zo schrijft het Katholieke Schoolblad. In -het artikel wordt de wens uitgesproken dat Ge- deputeerde Staten hun goedkeuring aan het raadsbesluit zullen onthouden. Met ingang van augwstus zal autobus lijn 47 alleen in de richting Tweede Rosestraat niet meer rijden via Slie- drechtstraat - Middelharnisstraat - De Shnge De bus zal nu rijden via Slie- drechtstraat - Melissantstraat - De Slinge. Een 28-jarige Westberlijner is gisteren tot vier maanden gevangenisstraf veroor deeld omdat hij in een café had gezegd dat er „lang niet genoeg joden waren ver gast, dat alle overgeblevenen moesten worden doodgeslagen en dat Israël zou moeten worden vernietigd".

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6