„STAD EN LANDE" WIL VINGER IN DE PAP DE SOPRAAN DIE COMPONIST WERD Herv. Kerk Dreisckor over jaar in gebruik BRUSSEL AKKOORD OVER ASSOCIATIE VAN GEMENEBEST Woonwijken Zierikzee moeien leefbaar blijvenmaar4... Muziek van deze tijd: zoeken en tasten" Celstraf voor drie Franse officieren Oscar van Hemel va ndaag zeventig jaar RESTAURATIE VORDERT SHEL Vrijdag 3 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Aandacht voor de „porseleinkast EIGEN KARAKTER KERN ER BUITEN „Zon en Zee in Yersehe Zomeravondstilte in Zoutelande Oriëntatierit in Zoutelande MINDER WONINGEN OVERWEGEN Zaterdag ronde van Middelburg voor nieuwelingen Vlissingse Nutsspaarbank VOOR HET VERKEER GESLOTEN Tweede wandeltocht in Haamstede Op transport De schok Hersenwerk Het nieuwe fruitseizoen ongewoon laat Morellenpluk is begonnen Aanslagen en overvallen Woedend M inimumprijsregeling voor bonen Nieuw torenuurwerk voor Herv. gemeente Meningsverschil tussen Frankrijk en de partners Regelingen Franse uitleg Amendementen Ere-medaille in zilver voor P. M. de Ridder Pag. 4 2jIERIKZEE. De ereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland beijvert zich al vele ja ren 0111 het stads- en landelijk schoon op Schouwen-Duiveland te bewaren en ook nu staat zij op de bres. Want er dreigt een groot gevaar in Zierikzee. Reeds jaren is er sprake van een sa neringsplan voor Zierikzee. Het is lang zamerhand wel duidelijk geworden, dat er min of meer ingrijpende maatrege len nodig zijn om het stadsgedeelte tus sen Oude Haven-Poststraat en de Nieu we Haven te verbeteren. Vele huizen zijn door de februari-ramp van 1953 vernield, zout is in het muurwerk ge drongen en 'herbouw in de oude vorm is vaak onmogelijk gebleken, omdat onze eisen van ruimte en licht in een woning niet meer overeenkomen met die van de 17e eeuw. Enige spoed is ook wel gewenst, want het leven in zoh half afgebroken buurt is niet erg aantrekkelijk meer. Het is te hopen, dat er niet nog eens tien ja ren zullen moeten verstrijken, totdat al le gaten gevuld zijn. Zierikzee is echter een tere porselein kast. Het stadje aan de wijde Oosten- schelde vertoont nog altijd bijna on^\ rept het middeleeuwse stratenplan en dit geeft er een zeldzame bekoring aan, zodat Zierikzee een geheel eigen karak ter heeft dat met geen enkele stad kan worden vergeleken. De buiging van de straat, de breedte, de hoogte van de huizen en de afwisseling daarin, de af sluiting van de straat en de uitzichten die geopend worden, het zijn allemaal op elkaar afgestemde factoren, die ge tuigen van een bijzonder artistiek ver mogen van de voorouders. Een ruwe ingreep hierin kan het effect volledig verstoren. Vandaar dat de Vereniging ,,Stad en Lande" met zoveel spanning heeft uitgezien naar het saneringsplan. Kort geleden heeft de vroedschap van Zierikzee het plan zonder veel gerucht aanvaard. Van een debat van betekenis werd niets opgemerkt. Daarna werden aan de voorzitter en secretaris van „Stad en Lande" enige tekeningen ver toond, welke door de burgemeester in grote trekken werden toegelicht. Hij be toogde toen, dat „tamelijk" radikale wij zigingen nodig waren, wilde de betrok ken wijk „leefbaar" blijven. In het rondschrijven aan de leden heeft de vereniging nu dezer dagen ge tracht de hoofdzaken van de voorgeno men veranderingen aan te duiden. De kërn van de binnenstad (Oude Ha ven, Havenplein, Mol, Appelmarkt, Post- straat, Meelstraat enz.) valt buiten het opgestelde saneringsplan. Ook het front langs de Nieuwe Haven zal gehandhaafd blijven. Het Oostelijk deel van de St Do- musstraat wordt ingrijpend gewijzigd: tussen de Kapellestraat en Lange Groen- dal wordt de rooilijn 10 meter zuid waarts getrokken en tussen het Lange Groendal en de Molenstraat 6 meter. Daar zullen dus alle gevels verdwijnen, waaronder zich een aantal fraaie trap gevels bevinden. Hier gaat het blijkbaar minder om woon- dan om verkeers- of 5? YERSEKE. Binnen de gemeente grenzen van Yerseke .is de eerste cam ping tot stand gekomen. Op zaterdag 4 augustus des middags om twee uur zal deze camping, „Zon en Zee" genaamd, aan de Burenpolderweg officieel worden geopend. Naar de eigenaar, de heer L. Wisse meedeelde, mag deze camping ge zien worden als een eerste stap in de richting naar nieuwe welvaartsbronnen voor de gemeente Yerseke. Uiteraard is de camping een particulier initiatief. ZOUTELANDE. Woensdagavond a.s. wordt in de hervormde kerk van Zoutelande de vierde zomeravondstilte gehouden. Muzikale medewerking wordt verleend door het trio Kousemaker uit Goes (orgel, viool en fluit). De medita tie wordt verzorgd door ds. J. van Dul- lemen plaatselijk hervormd predikant. ZOUTELANDE. Zaterdagmiddag wordt weer de traditionele oriëntatierit gehouden over een afstand van 40 km. onder de titel ..Badrit VI". Deelnemers kunnen zich opgeven bij de V.V.V. Des avonds zullen in het verenigingsgebouw I ..Middendorp" de prijzen worden uitge-i reikt. parkeerruimte. Het straatbeeld zal hier totaal veranderen. Aan de oostzijde van het Karsteil wordt de rooilijn enige me ters noordwaarts getrokken. Aan de oost zijde Kapellestraat-Verbornebuurt ver dwijnt een gevel. Het noordelijk deel van het Lange Groendal wordt 6 meter breder. Daar voor zullen alle gevels aan de westzijde moeten wijken. In het midden van het Lange Groendal is een doorbraak ge projecteerd,ongeveer evenwijdig met de St. Domusstraat en eindigend in de lan ge St. Jansstraat. Dit moet een straat worden van 12,5 meter breed, waar desgewenst winkels 'kunnen worden gebouwd. In de Nieuwe Boogerdstraat zullen daarvoor de win kel van de heer M. W. Mol en het Accountantskantoor Van de Vaate moe ten worden opgeofferd. In de Venkel straat. die geheel verdwijnt, zal het op kosten van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen van U- trecht gerestaureerde Gildepoortje moe ten worden gesloopt. De Molenstraat blijft gedeeltelijk bestaan. In de Schutterhofstraat en de Krepel- straat is aan de zuidzijde dwarsbebou- wing geprojecteerd, waardoor de verti- kale gerichtheid in gevaar komt en een meer dorps beeld ontstaat, zoals dat reeds in een deel van de Kreoelstraat het geval is. Verder wordt nog een groot aantal punten opgesomd waar de slopers hun werk zullen doen en tussen de Rozema rijnstraat, Schuttershofstraat, Gat van Westen en de Breestraat is zelfs aan een plantsoentje gedacht met een gebouw van 18 x 19 meter. Het resultaat van het saneringsplan zal zijn een sterke vermindering van het aantal woningen, maar meer ruim te per perceel en meer ruimte voor het autoverkeer. In hoeverre de voordelen opwegen te gen de te brengen offers is uiteraard moeilijk te bepalen. Het Gildepoortje In de Venkelstraat zal verplaatst moeten worden. Maar hoe moet het met waar devolle Zierikzeese gevels? Van de noodzaak van verbreding van de Sint-Domusstraat, Lange Groendal, Wevershoek en Raamstraat is de vere niging „Stad en Lande" van Schouwen-* Duiveland niet overtuigd. Naar de me ning van deze vereniging moet het zwa re vrachtautoverkeer eerder beperkt dan bevorderd worden en moeten deze stads kernen meer een „Lijnbaan"-karakter krijgen, waar winkelende voetgangers te recht kunnen. Ook de waarde van de nieuwe winkelstraat tussen Groendal en de Sint Jansstraat kan het bestuur van „Stad en Lande" niet goed omvatten. Men had liever een oplossing gezien in de vorm van bejaardenwoningen in deze rustige buurt van Zierikzee, die boven dien toch dicht bij haven en centrum ligt. In elk geval zal deze straat als één geheel ontworpen moeten worden om stijlloosheid en rommeligheid te voorko men. En is de ondergang van de Ra venstraat dan werkelijk wel nodig, zo besluiten voorzitter Dr. J. J. Westendorp en secretaris Piet van Beveren hun plei dooi aan hun leden. MIDDELBURG. Zaterdag a.s. wordt in Middelburg een ronde voor nieuwelingen georganiseerd. Het parcours heeft een lengte van 1500 meter en moet vijftig keer afgelegd worden. De route is als volgt: start Nassaulaan, Sport- laan, Jasmijnstraat. Zacharias Jansen- straat, Jacob Catsstraat, Julianastraat, Hendrikstraat, Prins Bernardstraat, Bea- trixstraat, Nassaulaan (finish). De start is om half drie precies. Het comité Ron de van Middelburg heeft dinsdag offici eel bericht ontvangen van B. en W. dat de ronde doorgang kon vinden. Het is <fe bedoeling van het comité te trachten op Walcheren meer animo te kweken voor de wielersport. Bovendien hebben de Zeeuwse nieuwelingen de laatste ja ren geen enkele wedstrijd op Walcheren kunnen rijden. Onder de ruim dertig deelnemers zien we de namen van alle Zeeuwse favorieten, zoals Dies Kosten die met zijn tien overwinningen bij de nieuwelingen dit jaar ook in Middelburg weer hoge ogen gooit naar de zege. Ver der behoren tot de kanshebbers Jan Veerman, Wim de Wilde, Hans van der Maas en Camiel de Wolff, Ook zullen er sterke nieuwelingen uit Brabant en Zuid-Holland komen, onder wie Theo Flasak (vijf overwinningen), Minneboo (acht zegepralen) en Oosthoek uit Zuidland die dit jaar reeds vier wed strijden won. De entree (vijftig cent) komt ten goe de aan de Stichting Sport Steunt Zon neveld. Een winkelier heeft voorts acht premies beschikbaar gesteld. Iedere keer wanneer de premie verreden wordt schenkt de detaillist aar. Zonneveld voor de patiëntjes een fles limonadesiroop en een pak koffie. VLISSINGEN. Begin juli bedroeg het tegoed bij de Vlissingse Nutsspaar bank ƒ26.799.831,35, eind juli 26.941.583,54. Ingelegd werd een be drag van 1.442.119,31 en terugbe taald 1.300.367,12. Het aantal reke ningen was 29256, vorig jaar juli 27563. Ook nam sinds vorig jaar het school- sparen toe. Aantal rekeningen juli 1962 5112 (1961: 4939). In omloop waren eind juli 1962 4451 spaarbusjes (eind juli 1961: 4058). De vorige week gehouden lijstinza- meling ten behoeve van het fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft te Arnemuiden 708,45 opgebracht. MIDDELBURG. De commissaris van politie te Middelburg ma'akt bekend dat in verband met de op zaterdag 4 augustus a.s. te houden wielerronde in Nieuw-Middelburg enkele straten voor het verkeer (alle voertuigen) gesloten zullen zijn. Deze straten zijn: Nassau laan.. Sportlaan, Jasmijnstraat, Zacha rias Jansenstraat, Jacob Catsstraat, Ko ningin Julianastraat, Hendrikstraat. Pr. Bernhardstraat. Prinses Beatrixstraat. Het verbod geldt van 13.30 tot 17 uur. Bezitters van voertuigen die deze in de genoemde straten geparkeerd hebben staan moeten de vervoermiddelen om 13.30 uur hebben verwijderd. HAAMSTEDE. Het uitgesproken strandweer, was de oorzaak dat aan de middagtocht van de s.v. Zeemeeuwen, die deze tweede wandeltocht in samen werking met V.V.V. organiseerde, niet zo bijster groot was. In totaal namen slechts 216 personen deel, waarbij een grote groep van het Katendrechts Volkshuis, die er voor zorgden dat het totaal boven de 200 kwam. De route was dezelfde van de eerste tocht. De wandelaars ontvingen allen weer het begeerde kruisje. Uitvallers waren er niet. De laatste tocht, weer een avondwona- deling. wordt volgende week donderdag 9 augustus gehouden. Van een onzer redacteuren „UILVERSUM „Als ik in mijn componistenloopbaan ergens dankbaar voor ben, is dat het contact met Rotterdam, waar Eduard Flipse de premières van mijn drie symfonieën en mijn pia noconcert heeft gedirigeerd", zegt de in Antwerpen geboren componist Os car van Hemel, die vandaag zeven tig jaar geworden is. Op de drem pel van dit kroonjaar vielen hem twee onderscheidingen in de schoot. Zijn zesde strijkkwartet won de eer ste prijs in de door het Algemeen Nederlands Verbond uitgeschreven wedkamp. Twee weken geleden werd de componist de Professor van der Leeuw Prijs toegekend voor zijn Vierde Strijkkwartet. „Het begon allemaal in Antwer pen", zegt Oscar van Hemel met zijn nog altijd sterk Vlaams getinte tong val. Als jongen had ik een heel mooi sopraantje en ik zong dat het een lieve lust was. Het was daarom voor niemand een verrassing dat ik de muziek koos. Op mijn veertiende jaar haalde ik het diploma solfège en stu deerde daarnaast viool. Ze maakten daar in Antwerpen snel een muzikant van me. Op mijn vijftiende sloeg ik al aan het componeren. TOEN brak de Eerste Wereldoorlog uit. Bij het bombardement van Antwerpen werd ik gewond en op transport naar Nederland gesteld, waar ik in het ziekenhuis van Roo sendaal terecht kwam. Daar ontmoet te ik de man, die me een nieuw mu zikaal gebied liet ontdekken: dr. Gaspari, een Nederlandse militaire arts, die in Roosendaal in garnizoen lag. Hij was een bewonderenswaardig amateur-pianist, die elke dag minstens drie uur achter de piano zat. Zijn grote liefde ging uit naar de Franse impressionisten Debussy en Ravel, die in 1915 nog bijkans onbekende grootheden in Nederland waren. Spoe dig was ik al even enthousiast als de dokter en het is geen wonder dat mijn eerste composities allemaal in het te ken van het impressionisme stonden. NOG tijdens de oorlog nam ik een engagement als violist aan bij de Nederlandse Opera van Koopman in Amsterdam. AUe goede Nederlandse musici waren door de oorlog uit het buitenland teruggekeerd en ik moet zeggen dat het een voortreffelijk or kest was. Van de dirigent Richard Heuckeroth, die het blijkbaar in de gaten had ge kregen dat ik graag in partituren zat te lezen, kreeg ik nog al eens vrijkaart- jes voor het Concertgebouw dat in een tijd zonder radio en goede pla ten nog een ware tempel der muziek was. Een uitvoering van de Mat- thaus Passion onder Willem Mengel berg was de schok die me definitief tot componeren zette. Ik was zo enthousiast dat ik me finaal over de kop werkte. Op dok tersadvies moest ik uit Amsterdam weg en ging naar Bergen op Zoom, waar ik van 1918 tót 1949 bleef wo nen. Ik werd er leraar aan de mu- DAT is de reden dat ik zoveel aan compositiewedstrijden ging mee doen. Mijn ontwikkeling verliep aan vankelijk langzaam. In de jaren tus sen 1931 en 1933 ging ik bij Willem Pijper in Rotterdam studeren en be gon atonaal te schrijven. Het kostte ontzettend veel moeite. Het strijk kwartet dat ik in die tijd schreef, was voornamelijk het resultaat van her senwerk. Maar toen kwam het eerste succes met de in 1936 uitgegeven vioolsonate. Van dat moment af was ik niet meer te stuiten. In 1939 verwierf mijn Pia nokwartet een tweede prijs op het Ko ningin Elisabeth Concours in Brussel; de stad Amsterdam bekroonde mijn Vioolconcert, en in 1953 won ik een tweede prijs op het Internationale Strijkkwartet Concours in Luik. Helaas is het uitgesloten van het componeren te leven. Voordat de stich ting Donemus kort na de oorlog ont stond, heeft het componeren me al leen maar geld gekost. Al mijn vrije tijd en mijn vakanties gingen er aan weg." „Maar spiit heb ik er beslist nooit van gehad", zegt Oscar van Hemel met een brede glimlach. WAT ik wel vind, is dat het Ne derlandse concertpubliek best wat chauvinistischer op zijn eigen com ponisten zou kunnen reageren. Als ik mijn oordeel moet geven over de mu ziek van deze tijd, dan geloof ik te GOES, 2 augustus. Export en Industrie- veiling. Zwarte bessen I 186, II 178180, III 160164, stel 79; Rode bessen I 6507. II 85, ril 43: Duitse Zure H 82; Zure Morel len I 111, II 72. Hl 23; Frambozen in krat ten I 176—179, II 170—171: Dutob. pr. bonen I 146, II 133. Gewone veiling, per doos: Talis man n 49, III 2134; Redgauntlet 17 30 46. Rode bessen I 34—36; Frambozen II 37 39; Kruisbessen I 19. II 17; Per stuk: Perzi ken I 17—24, III 5. Per kg: Talisman II 51— 116; Redgauntlet ïl 80—95; Kruisbessen I 53— 58. II 7—46; Oranjepruimen II 42—76; Ruth Gerstetter I 94—105. II 73—77: Zoete Morel len I 141—156: Klerken II 152—16); Krieken I 131—147, n 121: Wilhelmina kersen UI 24: Vleeskersen II 109—126. Ml 55: Hedelfinger I 193, II 154165; Spaanse wijnkers I 109: Close KL. I 70-75 89, 63-70 83. 60-65 66—82. D 57. grof 77: Yellow Transparent val 40—51 Dubb. pr. bonen I 94—127; Prelude I 101, II 92: Westfriesiapeer I 90, II 66. THOLEN, 2 aug. Doré bonken 22,00. ge wone 29.20. poters 12.40. bintjes bonken 27.00. gewone blok 17.18—17,32, blok 1 13—16. poters 10.5710.82, witte eigenheimers blok 1 18.50— 20,00, blok 1416. poters 12—60. aanvoer 63 ton. ST. MAARTENSDIJK. 2 aug Dore 1 27—29.57. bonken 20, driel 13.86. kriel 7.27. ETGEiNH 17,57—20.61, bonken 12.85, driel 12.85 11,51—16,96. bonken 27.35—27.77, driel 11.23 —11.20. kriel 6,96. aanvoer 7000 kisten. BETJRS ST MAARTENSDIJK 2 aug. Tarwe 31—32, gerst 27—28. haver 26—28. gr. erwten 40—44, schokkers 10—50, bruine bonen 50—70. bl. maanzaad 50—55. VISMIJN COLIJNSPI. VAT. 1 AUG Export- garnalen 1177 kg 3—3,50. schar 496 kg. bot 181. wijting 53, schol 208, tong 498. paling 12, tarbot 1 kg. rog 7. ongesorteerde vis 38 kg. KRABBENDIJKE. donderdag 2 augustus 1S"?. zwarte bessen I 1.831.89: II 1.80 1.81: rode bessen n 77: dubb pr bonen I 1.37;'TI 1.23; rode bessen per doos II 16—25: kruisbessen per doos II 16: talisman I 37; II 21: close I 70-80 89: I 60-70 85; Hl grof 68: III fiin 34; jellow 41. VEILING ST. ANNALAND. 2 aug. doré gewone 29.70—31.25; drielingen 14.24: eigenb gewone 19.09—2,7. driel 12,38—12,66; bint jes gewone 16.79—19.24; bonken 26—28; drie lingen 11,71—11.95: aanvoer 250 ton. Tot 1 augustus werd bij de Coöp. Boerenleenbank Hoedekenskerke inge legd ƒ1.069.385.42. In dezelfde periode werd terugbetaald 837.856.55. Het sal do bij de spaarbank bedroeg op 1 augustus jl. 5.624.889.63. Er kwamen 94 nieuwe spaarders bij. De muziekvereniging „Ons Genoe gen" te Kapelle zal een concert geven op zaterdag 4 augustus, des avonds om acht uur in de muziekkiosk aan de Van der Biltlaan. KAPELLE Vandaag begint in Zee land het nieutve fruitseizoen. De eerste appels mogen worden aangevoerd op de veilingen. Het zijn de yellotv transpa rant, een vrcr.g ras dat op vele Zeeuw se bedrijven wordt geteeld en dit jaar een goede oogst zal keven. Vandaag mag enkel maat 65 mm en opwaarts nog maar worden aangevoerd zodat het aanbod nog niet groot zal zijn maar volgende week maandag mo gen de vruchten vanaf 60 mm worden gevefid, en dan zal het zeker toenemen. Overigens begint het seizoen wel be langrijk later dan het vorig jaar, toen werden op 13 juli de eerste yellow's reeds aangevoerd. Er is geen enkel jaar be kend waarin de oogst zo laat begon als dit jaar. KAPELLE De morellenpluk op Zuid-Beveland is begonnen. Op de fruit veiling in Kapelle-Biezelingen werden reeds enkele dagen kleine partijtjes van deze kersen aangeboden maar donder dag is de eerste veiling voor de indus trie gehouden. Er was een aanbod van ongeveer 7.000 kg. De eerste kwaliteit werd verkocht voor 1.08 per kg en de tweede kwa liteit ging voor 0.88. De Morellenteelt is de laatste jaren sterk uitgebreid op Zuid-Beveland. De meeste percelen zijn echter nog niet in volle pluk. Deze zure kersen zijn voor al geschikt voor de fabriek. In voorgaan de jaren werden ze dikwijls naar Bel gië geëxporteerd. Er zijn vele verwer- kingsmogelijkheden. Een voordeel voor de morellenteelt is dat deze kers weinig met ziekten heeft te kampen terwijl er ook weinig gespoten moet worden. Vroeger echter lieten de spreeuwen de morellen dikwijls ongeipoeid maar de laatste jaren gaat dat ook anders wor den en moet er flinke aandacht worden besteed aan het verjagen van deze vo gels. moeten constateren dat we in e'en pe riode van zoeken en tasten verkeren. Dat de jongeren zich aangetrokken voelen tot het experiment, is een volkomen natuurlijke zaak. Wat de se riële muziek betreft, ben ik van me ning dat Anton Webem als geniaal man bijna alles in het systeem gezegd heeft. Alleen in de sector van de ritmiek liggen er nog proefvelden. Een prachtig voorbeeld geeft Kees van Baaren in het vierde deel van zijn Variaties voor orkest. Er gaat iets magisch van uit. Ik ben er heilig van overtuigd, dat er uit al die experimen ten iets waardevols geboren zal wor den. Is het overigens niet merkwaar dig dat een componist als Boulez in zijn eigen vaderland Frankrijk geen succes heeft maar wel in Duitsland, waar de eigentijdse muziek jarenlang werd onderdrukt? Een andere vraag is in hoeverre de Russische muziek, die een antipode van de cerebrale Westerse muziek is, deze in de toekomst zal beïnvloeden. Het is niet te ontkennen dat een com ponist als Sjostakowitsj zowel in Ame- ka als in West-Europa bij het pu bliek weerklank vindt." Ais we even later afscheid nemen van de vitale zeventiger, zijn wij er ons meer dan ooit van bewust dat Oscar van Hemel met zijn tijd is meege groeid. De radio wijdt vanavond om kwart over acht uitgebreid aandacht aan zijn werk, dat een weerspiegeling is van een gevoelige, fijnbesnaarde geest. Van onze correspondent PARIJS De speciale krijgsraad te Parijs heeft de gewezen luitenant Daniel Godot en de gewezen adjudant Mare Robin veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf en de gewezen luitenant Roger Bernard tot tien jaar gevangenisstraf. Bovendien werden Godot en Robin veroordeeld tot een betaling van ruim 22.000 gulden als schadevergoeding aan de weduwe van een politie-agent. Godot en Robin waren beschuldigd v.n een poging tot moord op de voor zitter van de gaullistische partij in Algerije, Yves le Tac, in het ziekenhuis Val de Grace te Parijs, waarbij een po litieagent werd doodgeschoten, en ver der van de overval op een bank en van een aanslag in St. Mandé op twne hoofdofficieren, die beiden licht gewond werden. Bernard was ieschuldigd van een overval op een bataljon soldaten dat onder zijn leiding stond. Hij beroofde het met hulp van enkele medeplichtigen van alle wapens. Verder zou hij deelge nomen hebben aan de overval op de twee hoofdofficieren. Hoewel men algemeen de doe 'straf verwachtte voor Godot en Robin meen de de advocaat-generaal deze niet te kunnen eisen om technische redenen. Hij vond dat het ingebrachte bewijsmate riaal niet voldoende was om een zo de finitieve straf te kunnen vragen en eiste daarom voor beiden levenslang. De krijgsraad liet voor de drie be klaagden verzachtende omstandigheden gelden. Ze werden alle drie door het team van mr. Tixier-Vignancour verde digd. Slechts Godot scheen het vonnis moei lijk te kunnen accepteren. Woedend scheurde hij alle onderscheidingen en de epauletten van zijn uniform af. GOES. Op maandag 6 augustus a.s. treedt op de Nederlandse veilingen een minimumprijs regeling voor bonen in werking. Deze gaat uit van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Ne derland. Voor prinsessebonen bedraagt de minimumprijs 0.30 per kg en de vergoeding bij eventuele doordraai is 0.24 per kg. Voor de le kwaliteit en ƒ0.18 per kg voor de 2e kwaliteit. Voor de rassen Wagenaars, Sabo en Imuna is 'de ophoudprijs ook 80 cent per kg en de vergoeding wordt enkel voor kwaliteit 1 betaald en wel 18 cent per kg. De heffing van deze bonen zal 20 cent per 100 kg bedragen. De mini mumprijs voor snijbonen is eveneens 30 cent per kg en de vergoeding bij eventuele doordraai bedraagt 24 cent en 18 cent. De heffing van snijbonen is 60 cent per 100 kg. IJZENDIJKE. De raad heeft 'be sloten de Hervormde gemeente in ver band met haar 350 jarig bestaan een bedrag van 500 gulden ten geschenke te geven. Dit geld zal, gevoegd bij de reeds ingezamelde bedragen van de lid maten gebruikt worden voor aanschaf van een nieuw torenuyrwerk. Aan de heer A. Dikkenberg, onder wijzer aan de openbare lagere school werd eervol ontslag verleend in. ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De school telt momenteel nog 27 leer lingen, maar met ingang van de nieuwe cursus zullen er 23 leerlingen zijn. Dit betekent dat de school in het vervolg slechts een leerkracht zal hebben. Voor de uitbreiding van het pakhuis werd aan de. fa. Joh. Verstraeten, grossier te IJzendijke een perceel grond van 1000 vierkante meter verkocht. De begroting 1962 werd gewijzigd. Deze wijziging hield verband met de aanschaf van meubilair voor het ge meentehuis. De burgemeester, niet wei nig trots op de nieuwe boedel, zei dat het nieuwe meubilair stijlvol, degelijk, sober en goed van smaak was. (Of het ook goedkoop was is ons niet bekend - red.). 0 Zondag 5 augustus a.s. 's avonds om 7 uur zal er in de Hervormde Kerk in Kapelle een speciale jeugddienst wor den gehouden. Voorganger is ds. L Schel- levis te Gouda. £)REISCHOR. Al sinds maart 1959 heeft de firma I. Woudenberg en Zoon uit Middelburg er met voortvaa- rendheid voor gezorgd dat de kerkgangers over ongeveer een jaar hun kerk weer in gebruik kunnen nemen. Nu worden de kerkdiensten nog in het „Dorps huis" gehouden, maar deze maatregel is slechts een nood zakelijk kwaad waar niemand mee ingenomen is in Dreischor. Het kon echter niet anders want de kolossale kerk was al jaren aan restauratie toe. Toen de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente tot restauratie van dit monu mentale gebouw besloot, was deze eer biedwaardige oude kerk in wezen niet meer dan een enorme steenklomp. De muren waren met allerlei pleisterlagen bedekt, verschillende nissen dichtgemet seld en het interieur „opgesierd" met neogotisch stucwerk. De muren waren lelijk gescheurd en al met al was het bedroevend met het kerkgebouw gesteld. Niet alleen leken, maar zelfs sommige deskundigen waren van oordeel, dat zo'n vervallen kerk de hoge kosten die aan de omvangrijke restauratie verbonden zouden zijn niet waard was. Het is dan ook niet te verwonderen dat de gedachte deze kerk te slopen en er een modern kerkgebouw voor in de plaats te zetten door véle hoofden in Dreischor speelde. Na rijp beraad besloot men echter toch tot restauratie en daar zal men achteraf zeker geen spijt van hebben. We zijn eens een kijkje gaan nemen in deze kerk waar 't nu nog wat rom melig is en wij en kele half vergane balken opzij moes ten schuiven om ons toegang te ver schaffen. Toch kre gen we staande op een stapel cement een goede indruk van de restauratie van deze van oor sprong katholieke kerk, gewijd aan St. Adrianus. Maar een aan dachtige bezoeker, die zomaar op een door-de-weekse- dag door een lege kerk dwaalt, wordt steeds meer ge boeid 'door de ko lossale muren, de ramen, de nissen en iets eerbiedswaar- digs, dat binnen zijn bogen de tijd bewaart. In de loop der eeuwen zijn grote brokstukken van het schip ge amputeerd, afge sneden met bekalk- te planken en de bogepoorten met lelijke schotten verminkt. Veel van het metselwerk werd door de jaren heen wegge- smeerd met dikke lagen kalk en cement. Bfj het verwijderen van die kalklagen heeft men op diverse plaatsen in de kerk fraaie muurschilderingen ontdekt. Het is echter nog zeer de vraag of men hiervan wat zal kunnen redden. Opmer kelijk is ook dat in de loop der eeuwen diverse nissen, die juist het interieur van het Godshuis zo interessant maken. vaak betiteld als „Zandkerk" omdat hier de timmerman uit het dorp zijn voor raden hout en aannemersmaterialen in. opgeslagen had. De praalgraven verkeren nog in een desolate toestand en wanneer Mr. Pieter Mogge die er o.a. begraven ligt nog eens kon zien hoe men met zijn nage laten spaardulten ten bedrage van f 420.000 is omgesprongen, zou het er waarschijnlijk niet best uitzien. Het on derhoud van deze graven is al jarenlang verwaarloosd en hier moet nog heel wat g'ebeuren om deze indrukwekkende vor stelijke praal in alle luister te herstellen. Want in de kapel boven de crijpt, waar het vergankelijk gebeente van de gebroe ders Ockersse en Mr. Mogge rust, hebben beeldhouwers destijds grpte kapitalen ge ïnvesteerd om zwart en wit marmer om te vormen in opzienbarende beelden groepen. De namen van de „gepruikte mannen" staan er borg voor en ontlenen er een dure luister aan en deze lieden genieten tot in „eeuwige" dagen een illustere repu tatie, die zij zichzell bij testament heb ben. verzekerd door hun laatste woning op aarde te laten optooien mert zoveel aantrekkelijk schoons. Op deze plaats van de kerk komt men allerlei familiewapens tegen van men sen welke nauw verwant waren aan de heren Mogge en Ockersse. Wij noemen slechts de namen van Stoutenburg, Hof- fer, Boeye, Van Borssele, Teelink, De Jonge, Van der Have, Brasser, Weuyte, De Vager en Coole waarvan in Drei schor alleen de naam Van der Have nog voortleeft. De andere namen komen echter in Zeeland soms nog wel veel vuldig voor terwijl anderen ook zijn uitgestorven. Zo'n kerk staat er om betreden te worden en dat hebben we dan ook met plezier gedaan. Over een jaar wan neer de restauratiewerkzaamheden ach ter de rug zullen zijn hopen we er weer terug te komen om heel Zeeland te vertellen, dat de oude eerbiedwaar dige hervormde kerk te Dreischor in alle glorie is hersteld. werden dichtgemetseld. Bij de restaura tie heeft men het metselwerk zorgvuldig uit de nissen verwijderd. Ook overtollig stucadoorwerk, dat in de negentiende eeuw was aangebracht, heeft men ver wijderd. De stemmige kerkekamer, ook wel sacristij genoemd, is in ere hersteld en ook het daar boven gelegen „bede huisje" heeft weer een waardig aanzien gekregen. Vroeger werd de wandelkerk Van onze correspondent BRUSSEL. De besprekin gen tussen de Europese econo mische gemeenschap en Enge land hebben gisteren tot hoop gevende resultaten geleid. De Britse delegatie, versterkt met de ministers Sandys (Gemene best) en Lee (financiën) en de ministerraad van deZes hebben overeenstemming bereikt over de associatie van de landen die deel uitmaken van het Geme nebest. De onafhankelijke landen in Afrika, alsmede Trinidad, Jamaica en Oegan da, die binnenkort soeverein zul len worden, komen voor associatie in aanmerking. Zij moeten er eveniwel zelf om vragen. De associatie zal ge schieden op dezelfde basis als die met ds vroegere koloniën van Frankrijk, Italië en België. Er is nog geen beslis sing genomen over de drie protectora ten die deel uitmaken van de Zuid- afrikaaanse douane-unie. Zuid-Afrika is namelijk geen lid meer van het Gemenebest. Voor Hongkong zal er een speciale regeling worden getroffen in verband met de -uitvoer van industriële pro- dukteii- De lonen in dat gebied zijn bij zonder laag. Ook over Malta en Gibral tar zal overleg worden gepleegd. Aden waar veel olie gevonden wordt, en Tri nidad dat binnenkort onafhankelijk wordt, vragen eveneens om een bijzon dere regeling. De ministers van de E.E.G. stellen zich voor met Indië. Pakistan en Cey lon „allesomvattende handelsverdra gen" af te sluiten, waarbij economische medewerking wordt verleend. De Zes willen met de Britten een speciale over eenkomst aangaan over de export van katoenen vezels uit die drie landen. De E.E.G. vreest dat Engeland katoenen goederen zal uitvoeren, die gemaakt zijn van grondstoffen tegen lage prij zen, afkomstig uit Indië, Pakistan en Ceylon. Over de financiële regeling van de associatie zijn nog geen duidelijke uit spraken gedaan. De leider van de Engelse delegatie Heath erkende dat het bedrag dat bestemd is voor de hui dige geassocieerden, ook voor hen ge reserveerd zal blijven. Maar ook de Britse gebieden hebben geld nodig. Heath zinspeelde er op dat die middelen 1 zouden komen uit Engeland, de nieuwe leden van de gemeenschap en van de huidige leden van de E.E.G. Engeland heeft de financiële regeling aanvaard betreffende de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek. Die regeling is opgesteld tijdens het marathondebai van januari. Er is nu weer een verschil van mening gerezen tussen Frankrijk en de andere partners. De laatsten zijn tevreden met de simpele mededeling van Heath dat Engeland genoegen neemt met de bepalingen zoals die in het verdrag zijn neergelegd. Frankrijks Couve de Murville probeerde nu van Heath de verklaring te krijgen dat hij de Franse uitleg van de regels deelt Maar de Brit liet zich niet vangen. De problemen die voortvloeien uit het verschil van interpretatie worden overigens pas actueel in 1965, wanneer de voorlopige regeling afloopt die voor drie jaar geldt. Dan zal met algemene stemmen een beslissing genomen moe ten worden over de definitieve regeling. Gisteravond heeft Heath zijn amen dementen ingediend op de voorstellen van de Zes, betreffende de export van landbouwprodukten uit Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland. Zijn medewer kers hebben tot vier uur in de nacht aan de formulering van het Engelse standpunt gewerkt. Leden van de dele gaties menen dat Heath de gedachte heeft overgenomen dat reeds in 1965 speciale regelingen met deze landen kunnen worden getroffen. Dit zou moe ten gebeuren na een conferentie die een internationaal verdrag voor de handel in granen moet opstellen. Hierdoor zou de mogelijkheid worden geopend de overgansperiode met haar netelige pro blemen te verkorten. TERNEUZEN In verband met zijn veertigjarig dienstjubileum bij do fa Jurry te Terneuzen, is de heer P. M. de Ridder onderscheiden met de zilve ren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze onderschei ding werd de heer De Ridder opgespeld door loco-burgemeester de lieer M. de Vos van Terneuzen. De p.v. „O.W.T.B." in Kapelle nam deel aan een wedvlucht vanuit Moes- croen met jonge duiven. De uitslag was: 1. Jac. Schrier, 2. P. Glas, 3. J. H. C. Foley. Oude duiven: 12 3, J. H. C. Fo ley.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4