LORD HOME: DIT IS EEN AVONTUUR BOORDTEAM VLIEGT NAAR ZUIDERKRUIS Winkeliers uit Vijzelflat krijgen noodcentrum De les van het THALIDOMIDE „Europees debatin hele Britse parlement Teleurgestelde Gavin krijgt zijn ontslag ENGELAND HEFT RAKETBASES OP Eerste vliegtuig met vrouwen en kinderen op weg naar Schiphol Offensief van optimisme in Algerije Deze maand Maleise federatie KANS OP EEN E.E.G.-OCTROOI Pag. 7 Evacuees maken in Biak van nood een deugd Maatschappelijk werk besluit: Standaard-zorg Niet met Rome Spahis uiteen Waarschuwing Twee jongens stalen portefeuille met 826 gulden IN FRANKRIJK: Overvallen aan orde van de dag Angstpsychose NEDERLAND EET MEER SPEK Thant: desnoods economische druk op Katanga Duncan Sandys: Na Norstad nu ook Amerikaanse ambassadeur WOENSDAG BEGINT SLOOP Oneerlijke bedienden Benzinepomp in Kampen sinds 1959 „defect" AAN DE ZWIER R.A.F. Naleving verbod kernproeven Amerika hoopt op soepeler houding van Sowjetunie Goede vangst van taxichauffeur NAVO EN EUROPA ZOGENAAMD Nederlander verongelukt in West-Duitsland VERLAMMING IN DE DOOFPOT Donderdag 2 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD door Wiin Hoffmann onze speciale verslaggever in Nieutv-Guinea BIAK. Bij Merauke, Fak Fak, Kaimana en Sorong hebben Indonesische vliegtuigen dinsdag voedselpakketten uitgewor pen voor de infiltranten. Passagiers van een Dakota van de Kroonduif, die op weg was naar Merauke, hebben de para chutes in de lucht zien hangen. De eerste superconstellation van de K.L.M. is hier gisterochtend met 32 vrouwen en 64 kinderen aan boord naar Nederland vertrokken. De belangstelling op het vliegveld was bijzonder groot. Alle 96 passagiers waren afkom stig uit Merauke en andere plaat sen aan de zuidkust van het eiland. In die streek zijn nu bijna geen Nederlandse vrouwen en kinderen meer. Slechts enkele onderwijzeres sen en verpleegsters zijn gebleven. Vanavond Tot gisterochtend hadden al meer dan driehonderd vrouwen en kinde ren voor de reis naar Nederland geboekt. Zij zullen in Bangkok over nachten en vandaar met een an dere superconstellation doorreizen. Het eerste toestel wordt vanavond laat op Schiphol verwacht. De passagiers die op weg naar Merauke de parachutes hadden ge zien, hadden de mare verspreid dat zeker tweehonderd nieuwe infiltran ten waren geland. Dat bericht bracht sommige evacuées in een paniekstemming. Anderen die lie ver niet weg wilden, gingen op sterke aandrang van de overheid toch. De mensen uit de kleinere plaats jes aan de zuidoostkust, die willen gegaan voor Merauke. Vandaar zul len zij voor verder transport naar Riak worden gevlogen. Klucht De kinderen die in de twee ho tels van Biak een tijdelijk onderko men hebben gevonden, hebben dins dagavond genoten van een Australi sche filmklucht. Die voorstelling zal wekelijks worden herhaald in de openlucht naast het K.L.M.-ho tel. Het evacuatieapparaat werkt op volle toeren. Tot nu toe zijn er geen haperingen voorgekomen. De hotel staf heeft gisternacht met een mon ter gezicht doorgewerkt. Er kon in beide hotels geen kip meer bij. Het cabaretgezelschap van Du- met heeft gisteravond zijn toernee door Nieuw-Guinea besloten met een optreden in het K.L.M.-hotel. De stoelen waren bezet door jöersoneel van het vliegveld, hotelgasten, eva cuées en genodigden. Na afloop is er een bier- en haringfeest gegeven. Het feest dat was versierd met heuse haringkarretjes, heeft tot middernacht geduurd. Intussen is de militaire activiteit hier toegenomen. Naast het K.L.M.- hotel, dat op een steenworp af stand ligt van de luchthaven, zijn vertrekken, zijn inmiddels scheepschuilkelders gebouwd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Om de opvang van de repatrianten uit Nieuw- Guinea zo soepel mogelijk te laten verlopen, zullen een ambtenaar varf de dienst Bijzondere Maatschappelijke Zorg en een maatschappelijk werkster de Zuiderkruis tegemoet vliegen. Zij zullen wellicht worden vergezeld door een protestantse en een rooms-katholieke geestelijke. Ook zal een ambtenaar van Bijzondere Maatschappelijke Zorg naar Bangkok vliegen. Een andere gaat naar Biak. Daartoe is gisteren op het ministerie van maatschappelijk werk besloten. De Zuiderkruis vaart via het Pa namakanaal en wordt op 1 of 2 september in ons land verwacht. Zo als gebruikelijk was bij de repatrië ring uit Indonesië, wil het ministe rie ook nu op het schip een „boord- team" hebben. Dat team zal, evenals de ambte naren in Bangkok en Biak, telegra fisch aan Den Haag doorgeven hoe veel repatrianten hulp nodig hebben, hoe groot de behoefte is aan huis vesting en medische verzorging en zovoorts. Geestelijken zullen alleen worden uitgezonden, als aan boord van de Zuiderkruis geen dominee of pries ter aanwezig is. Daarnaar wordt ge ïnformeerd. In klooster In ons land wordt inmiddels druk gezocht naar mogelijkheden voor huisvesting van de repatrianten. Men overweegt grote groepen even tueel onder te brengen in het voor malige Capucijnerklooster in Eijs- den. Een aantal van de repatrian ten die vanavond op Schiphol aanko men, heeft het ministerie al ge vraagd om hulp bij het zoeken naar een huis. Vertegenwoordigers van de chris telijke vakorganisatie in Neder lands Nieuw-Guinea hebben gisteren op het ministerie van binnenlandse zaken met de directeur-generaal Nieuw-Guinea van het ministerie, de heer Kottier, de consequenties van de repatriëring besproken. Ook de voorzitter van het C.N.V. en een vertegenwoordiger van de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel waren daarbij te genwoordig. Eigen kosten De heer Kottier heeft er in dit on derhoud de aandacht op gevestigd, dat de regering zich op het stand punt stelt dat evacuatie uit Nieuw- Guinea geschiedt op basis van vrij willigheid. De verantwoordelijkheid voor huisvesting en de kosten die uit gezinsscheiding voortvloeien, moeten daarom door de ambtena ren zelf worden gedragen. De regering heeft niettemin maat regelen getroffen om die gezinnen die niet in eigen huisvesting kunnen voorzien in contractpensions of op vangcentra onder te brengen. Een regeling voor de financiële conse quenties van dit „vrijwillige pen sion" is er nog niet, maar er zal rekening worden gehouden met de financiële draagkracht van de amb tenaren in kwestie. On-vrije wil Een vertegenwoordiger van de vakorganisatie in Nieuw-Guinea, de oud-voorzitter H. Nijhuis, meent dat men nu formeel wel kan stellen dat de evacuatie vrijwillig is, maar dat de berichtgeving aan de betrok kenen in Nieuw-Guinea van dien aard is geweest dat een ambtenaar moeilijk iets anders kon doen dan zijn gezin wegsturen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Binnenkort zal een voorontwerp voor een verdrag klaar ko men, dat de grondslag moet vormen van een zogenaamd E.E.G.-octrooi. Het initiatief daartoe is uitgegaan 'an de re geringen van de landen van de E.E.G. Zij hebben een commissie van deskun digen ingesteld om de mogelijkheden van een Europees octrooi door een Europese octrooiverlenende instantie te bestuderen. Dat zeggen minister Beerman (justi tie) en de staatssecretarissen Gijzeis (economische zaken) en Bot (binnen landse zaken) in hun memorie van ant woord op de wijziging van de Octrooi- wet aan de Tweede Kamer. De vooruitzichten op een dergelijke Europese octrooiverlening zijn evenwel nog 7.0 onzeker, dat de Nederlandse re gering er geen rekening mee zal kun nen houden bij de beoordeling van de vraag of de Nederlandse Octrooiwet nu eigenlijk wel moet worden gewijzigd. In de memorie van antwoord worden voorfs rüfers genoemd over het aantal ingediende octrooiaanvragen in Neder land. Het aantal aanvragen is gestegen van 9607 in 1955 tot 13.461 in 1961. Het percentage buitenlandse aanvragen steeg in die jaren met ongeveer acht procent. Van de in 1961 uit Nederland afkomsti ge aanvragen werd 71 procent ingediend door ondernemingen, particulieren die octrooi aanvroegen deden dit groten deels eveneens voor ondernemingen. Van onze correspondent LONDEN. Terwijl in Brussel de onderhandelingen tussen En geland en de gemeenschappe lijke markt werden hervat, de batteerden beide huizen van het Britse parlement over dezelfde kwestie. Eigenlijk hingen deze debatten gezien de situatie in Brussel een beetje in de lucht. Bij wijze van tussentijdse balans hadden ze zeker nut, vooral omdat het Britse parle ment aan het eind van de week met zomerreces gaat. Het was vooral Lord Home. Engelands bekwame minister van buitenlandse zaken, die nog eens in grote trekken schilderde waarom het zo belangrijk voor Engeland is dat Groot-Britannië toetreedt tot de E.E.G. Dit is een avontuur, zei hij. Geen gok, zoals de leider van de socialistische oppositie in het Hogerhuis had beweerd. De ge meenschappelijke markt bestaat en zij oefent al een toenemende invloed uit op de structuur van Europa, aldus Lord Home. De Europese ontwikkeling in de richting van economische en politieke een heid is op gang. Deze ontwikkeling is gaande en neemt steeds meer ge stalte aan. De bestaande feiten wor den er door gewijzigd. Deze feiten kunnen niet worden genegeerd door de landen van het Gemenebest, Ame rika of de rest van de wereld. Het is vooral het Britse belang, meen de de minister van buitenlandse za ken, de zorg voor een zeer hoge le vensstandaard voor vijftig miljoen mensen op een overbevolkt eiland, dat het eerst in aanmerking dient te worden genomen. Hij meende voorts dak de expansie van de landen van het Gemenebest nauw verwant is aan die van Engeland. Het Gemenebest heeft veel goede eigenschappen, maar het is geen machtscentrum, aldus de minister. Als Europa een machtscen trum is, dan is Engelands plaats in Europa. Vooral om economische reden mag En geland niet afzijdig blijven van wat er in Europa gebeurt. Het Gemene best alleen is niet het antwoord op Engelands behoeften in de komende vijftig jaar. Wij alleen zijn evenmin krachtig genoeg voor het Gemenebest, zei Lord Home. Europa heeft het Gemenebest nodig, zo besloot de Britse minister van buiten landse zaken. Het Gemenebest heeft Europa nodig, Engeland heeft allebei nodig en beide hebben Engeland no dig. In*het Lagerhuis was het R. A. Butler, de plaatsvervangend premier die het standpunt van de regering weergaf. Hij ging nogal diep op de verschillen de aspecten van het verdrag van Ro me in. Butler zei ook nog eens dat Engeland van ganser harte deel wil uitmaken van de Europese politieke unie, als het lid wordt van de E.E.G. Hij verzekerde dat een lidmaatschap niet tot gevolg heeft een beknotting van de Britse souvereiniteit, van de rechten van het parlement en van de godsdienstvrijheid. In bepaalde pro testantse kringen, aldus Butler, is vrees ontstaan dat dit een verdrag met Rome is. Dat is niet het geval, voegde hij er onder luid gelach aan toe. Minister Butler wees nog eens op het grote belang van de Frans-Duitse verzoening in het kader van de ont wikkeling op het Europese vasteland. Hij probeerde de vrees te weerleggen die nog altijd bestaat, dat de rege ring niet voldoende rekening houdt met de belangen van het Gemenebest Tijdens de onderhandelingen in Brus- PARIJ. Één van de beroemdste ara- bische regimenten in het Franse leger, dat van de Spahi's, zal op 1 oktober wor den ontbonden. Dit cavalerieregiment, dat gekleed ging in lange witte met rood ge voerde mantels en dat een helderwitte tulband droeg, was met zijn vurige ara- bische hengsten steeds een van de aan trekkelijkste onderdelen van de grote pa-' rade op 14 juli in Parijs. De Spahi's hebben enkele jaren gele den ook een bezoek gebracht aan Ne derland, toen zij waren uitgenodigd om het jaarlijkse concours hippique te Rot terdam te komen opluisteren. sel. George Brown, Labours plaatsvervan gend leider in het Lagerhuis, waar schuwde de regering tegen al te gro te haast om de zaak in Brussel voor elkaar te brengen. Hij geloofde wel dat het goed is toe te treden tot de E.E.G. op een redelijke grondslag. Hij deelde evenwel het standpunt van de regering bepaald niet dat er geen alternatief zou bestaan. AMSTERDAM Twee knapen die gistermiddag op de Nieuwendijk in Am sterdam wat speelgoed kochten de een was elf, de ander acht jaar oud haalden toen het op afrekenen aankwam een welgevulde portefeuille tevoorschijn. Met een royaal gebaar schoven ze de winkeljuffrouw het verschuldigde geld toe. - De juffrouw vond hun optreden nogal wonderlijk en waarschuwde de politie, die de knapen meenam naar het bureau. Daar bleek, dat de portefeuille 825,80 bevatte. Hij behoorde toe aan een post zegelhandelaar uit de Rozemarijnsteeg. Van onze corresopndent PARIJS. De Algerijnse lei derscrisis komt steeds dichter bij een oplossing, maar definitieve overeenstemming is er nog niet bereikt. Zo zou men de situatie kunnen tekenen, nadat Khider, de onderhandelaar van Ben Bella, met Belkaoem Krim, Boudiaf en commandant Ould el Hadj als de drie vertegenwoordigers van Ka- bylië, gisteren drie uur gesproken en onderhandeld Itad. Vanochtend zullen deze vier elkaar voor de laatste maal in Algiers ontmoeten om de onderhandelingen voort te zetten totdat öf een oplossing is be reikt öf de breuk definitief is ge worden. De barometer wijst ech ter in de richting van een oplos sing. Geen van de deelnemers heeft zich na afloop van de onderhandelingen iets laten ontvallen over de bespre kingen. Khider vroeg aan de journa listen of zij 'het „offensief van 'het op timisme" wilden voortzetten, omdat dit z.i. de enige juiste weg was. De vorming en erkenning van het politieke bureau van Ben Bella, evenals de rol van het revolutionaire parlement als hoogste partij-instantie van de F.L.N., blijven de belangrijk ste kwesties. Maar de ontvoering van Boudiaf waarover deze geen woord wilde los laten heeft er een nieuw brandend probleem aan toege voegd: dat van de discipline van de verzetsgroepen en de onderwerping van de militaire autoriteit aan het burgerlijk gezag. Dit probleem brengt onherroepelijk een definiëring van de toekomstige rol van het Algerijnse leger in de Algerijnse staat met zich mee. Ongetwijfeld komt hierbij het ontslag van de opperbevelhebber Bou- medienne op de proppen en de moge lijke toezeggingen die Ben Bella aan de militairen heeft gedaan. PARIJS Een inwoner van de stad Beziers (Zuid-Frankrijk) heeft gisteren zonder enige aanleiding met zijn kara bijn op vier vakantiegangers geschoten en één van hen licht gewond. Deze inwoner, een zekere Sabre, zag voor zijn huis plotseling een zwarte auto stoppen, waaruit vier mannen stap ten, terwijl een vijfde aan het stuur bleef zitten en de motor draaiende hield. Bevreesd voor een overval greep hij zijn karabijn uit de kast en schoot in de richting van de vier mannen, die aan de overzijde van de straat een boodschap wilden doen. Een van hen werd door een kogel in het been ge raakt en zal de rest van zijn vakantie in het ziekenhuis moeten doorbrengen. Deze, overigens onbetekenende gebeur tenis tekent beter dan wat ook de angst psychose in Frankrijk tegen de nog steeds in aantal toenemende overvallen. In de laatste 24 uur werd een bijkan toor van een bank te Courneuve over vallen met als buit één miljoen franc; verder een bank te Rives (bij Grenoble), buit vijf miljoen franc; een wisselkan toor te Parijs, buit twee miljoen franc; en ten slotte een café te Neuilly (bij Parijs), buit 300.000 franc. Volgens de getuigen waren de bandie ten „van het zuidelijke type", waarbij de meesten met Noordafrikaans accent hadden gesproken. UTRECHT. „Eet meer spek" zei de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, veer tien dagen geleden. Nederland heeft ge hoor gegeven aan zijn oproep. De bin nenlandse consumptie is gestegen. De tot voor kort steeds groter wordende voorraad aan spek is gelijk gebleven. Het produktiesurplus is dus „weggege ten". De omzetten bij de paardenslagers lopen terug. Het paardevlees is vrij duur geworden in verhouding met het rundvlees. Argentinië en Rusland leve ren nog wel paarden, maar de Neder landse produktie neemt af. Vorig jaar werden gedurende de eerste zeven maan den 11.600 paarden geslacht. Dit jaar waren het er maar 7500. NEW YORK (Reuter) In een brief aan alle 104 ledenlanden van de Vere nigde Naties heeft secretaris-generaal Oe Thant ervoor gepleit dat men „in laatste instantie er niet voor zou moe ten terugdeinzen alle handelsbetrekkin gen en financiële banden met Katan ga te verbreken". Wel meende hij dat men eerst nog maals de weg der overreding zou moe ten bewandelen, en eerst daarna econo mische druk op Katanga zou kunnen overwegen. De uit negentien landen bestaande adviescommissie voor Congo had Oe Thant geadviseerd om de Veiligheids raad nog niet bijeen te roepen. De secretaris-generaal zei met vol doening te hebben kennis genomen van premier Adoula's plannen voor ear grondwetsverandering. Adoela wil met behulp van internationale deskundigen een meer federale constitutie uitwerken. President Tsjombe gaf gisteren zelf in Elisabethstad nog te kennen dat hij zich best weer. in het Congolese gareel wilde scharen, wanneer er eenmaal „een erg soepele federale constitutie zou zijn opgesteld". Van onze correspondent LONDEN Op 31 augustus 1963 moet de Maleise federatie tot stand komen, aldus deelde Duncan Sandys, de minis ter voor gemenebestzaken en van kolo niën, gisteren in het Lagerhuis mee. Een en ander onder voorbehoud dat de nodige wettelijke voorzieningen voor die tijd zijn getroffen. Zoals men weet zal dgze federatie omvatten: Malakka, Singapore, Serawak, Noord-Borneo en Broenei. De regeringen van Engeland en Ma lakka hebben besloten binnen een half jaar een formeel akkoord te sluiten dat in de overdracht van de souvereiniteit voor de gebieden in Noord-Borneo, Se rawak en Singapore voorziet. Voorts zal deze overeenkomst de nadere rege ling bevatten van de betrekkingen tus sen Singapore en de nieuwe federatie. Het akkoord zal verder de defensie bepalingen nader regelen zoals die be staan. Speciaal zal worden gelet op waarborgen voor de speciale belangen van Noord-Borneo en Serawak daartoe worden gedetailleerde grondwettelijke regelingen getroffen, na raadpleging van de wetgevende vergaderingen van deze twee gebieden. Deze waarborgen hebben o.a. betrek king op godsdienstige kwesties, onder wijs, vertegenwoordiging in het federa le parlement, toezicht op de immigra tie, kwesties inzake bepaalde rassen, en dergelijke. Er wordt zo spoedig mogelijk, aldus deelde Duncan Sandys nog mee, een in tergouvernementele commissie in het leven geroepen door alle betrokken par tijen. Van onze correspondent PARIJS Generaal James Gavin, de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, heeft president Kennedy verzocht te worden ontheven van zijn post. De Amerikaanse president heeft hem, met betuiging van spijt, het ge vraagde ontslag verleend. Gavin zal vermoedelijk begin oktober zijn post veriaten en waarschijnlijk worden opgevolgd door Charles Bohlen, de raadsman van Kennedy in Russische aangelegenheden. Bohlen is enige jaren lang gevolmachtigd minister en raadsman aan de Amerikaanse am bassade te Parijs geweest. Hoewel gene raal Gavin zijn ontslagaanvrage met „persoonlijke redenen" gemoti veerd heeft, ver wondert men er zich in Parijs over dat de twee hoogste Ameri kaanse vertegen woordigers in Frankrijk het enige Europese land. dat naast james gavin Rusland actief be zig is met de op bouw van een eigen kernbewapening ongeveer tien dagen na elkaar hun ontslag aanbieden. Temeer, omdat beide militairen, «generaal Norstad en generaal Gavin, met het zelfde doel naar Frankrijk waren gestuurd: een versterking van de Atlantische orga nisatie. Het is bekend datgeneraal Gavin indertijd aan president Kennedy ge- AMSTERDAM Voor twaalf van de zeventien winkeliers uit het indertijd gs deeltelijk ingestorte flatgebouw aan de Vijzelstraat in Amsterdam, zal aan het Weteringcircuit een noodwinkelcentrum worden gebouwd, dat geheel overdekt zal zijn. Volgende maand moet de bouw ervan beginnen. De houten winkels zouden in vier weken klaar kunnen zijn. Zij zullen niet langer dan vier jaar mogen blijven staan. Over de Vijzelflat luidt volgende week de doodsklok. Maandag gaat er een schutting om het gebouw heen en wordt de Kerkstraat die er onder door loopt afgesloten. Woensdag wordt dan begonnen met de sloop van de torens op net gebouw. Over het noodwinkelcentrum is het laatste woord inmiddels nog niet gespro ken. De administrateur van de N.V. Am- stelstein, die eigenaresse is van het flat gebouw, heeft gezegd, dat de twaalf winkeliers voor wie de noodwinkels be stemd zijn, akkoord zijn gegaan met het plan tot oprichting van het winkelcen trum. De heer H. J. J. de Berk, de leider van De (negen) Verenigde Winkeliers, heeft daarentegen laten weten, dat geen van de verenigde het aanbod van de N.V. heeft geaccepteerd. Morgen gaan de verenigde winkeliers weer over het Van onze correspondent KAMPEN. „De pomp van de ge mengde smering is defect". Deze mededeling van een pompbediende bracht de pomphouder H. J. A. van Drecht uit Kampen tot de ontdekking dat er geen druppel meer in zat. Twee dagen daarvoor was de pomp nog met drieduizend liter gevuld ge weest. Er was in die twee dagen volgens het bonboekje slechts acht honderd liter verkocht. Niet alleen 2200 liter benzine was verdwenen Er ontbraken ook geld en een hoeveelheid olie en benzine uit vo rige perioden. De politie heeft zevendui zend liter benzine ter waarde van onge veer 3500 gulden achterhaald. Hoeveel er precies is gestolen is niet bekend. Het moeten duizenden liters zijn geweest. Drie pompbedienden van de heer Van Drecht, de 31-jarige B. J. K., de 33-jarige H. F. N. en de 24-jarige J. v. D., allen uit Kampen, worden van de diefstal verdacht. Ze weten zelf ook niet precies hoeveel benzine zij hebben gestolen. Sinds 1959 moeten ze met hun duistere praktijken bezig zijn geweest. Er werd nooit gecontroleerd. De drie mannen, van wie er twee waren getrouwd, had den voortdurend geldgebrek. Om daarin verandering te brengen „leenden" zij geld uit de kassa. De bedragen liepen zo hoog op dat Zij op het laatst het ontbrekende geld niet meer uit hun loon konden aanzui veren. Toen kwam een van hen met het voorstel de tellers van de pompen te rug te draaien en daarvoor tekortbon nen uit te schrijven. Met een schroevendraaier was het een eenvoudig spelletje en niemand had het in de gaten. Op die manier verdwe- n.n de tekorten uit het kasboek. Van het resterende geld gingen de mannen aan de zwier. De politie in Kampen heeft enkele andere mannen voor heling bekeurd. Van onze correspondent LONDEN. In de loop van het volgend jaar worden de lanceer- plaatsen in Engeland voor Ameri kaanse raketten opgeheven. Dit deelde Peter Thorneycroft, Enge lands nieuwe minister van defen sie, gisteren in het Lagerhuis mee. De op die bases gestationeerde Thor is een ballistische raket, die een middelgrote afstand van onge veer 2500 km kan overbruggen. Er zijn in Groot-Britannië 60 ra ketten van het type Thor gestatio neerd. Ze zijn door Amerika gele verd, maar de lanceerplaatsen zijn bemand door het Bomber Command van de Britse luchtmacht. Ze bevinden zich langs de Engelse oostkust in de graafschappen York shire, Lincolnshire en East Anglia. De eerste lanceerplaatsen werden vier jaar geleden aangelegd. Zij ma ken deel uit van de kernmacht van de westelijke bondgenoten. Het is de bedoeling dat de taak die nu is toebedeeld aan de Thors, geleidelijk wordt overgenomen door z.g. V-bommenwerpers van de R.A.F., naar mate die de beschikking krijgen over de Blue Steel en later de Skybolt, ballistische raketten die door deze bommenwerpers in de lucht worden gelanceerd. Hun reikwijdte is groter van die van de Thors. De Blue Steel is een Britse vliegtuigra ket, de Skybolt een Amerikaanse. De Verenigde Staten hebben onge veer 68 miljoen pond uitgegeven voor het project-Thor in Engeland, terwijl de Britten er twaalf miljoen pond toe bijdroegen. De Thor werd steeds als een tij delijk wapen beschouwd, voor de periode waarin betere verdedigings middelen nog niet beschikbaar waren. Bovendien was het een groot nadeel dat de Thors vaste lanceerplaatsen hebben, die kwetsbaar worden ge acht in geval van oorlog. WASHINGTON. President Kennedy heeft verklaard dat de Ver. Staten hopen dat de Sowjetunie het verzet tegen toe zicht op naleving van verbod van kern proeven zal opgeven. Kennedy zei dat Amerika geen recht vaardiging heeft gevonden voor de Rus sische bewering dat een doeltreffend ver drag kan worden aangegaan zonder in ternationale inspectie. Hij herinnerde er aan dat Rusland in het verleden akkoord is gegaan met internationale inspectie binnen zijn grenzen. Als Rusland zou terugkeren tot het eer der ingenomen standpunt is Amerika be reid te onderhandelen over het aantal in specties dat nodig is om de naleving van het verdrag te garanderen. plan praten, maar volgens de heer De Berk ziet het er niet naar uit, dat het voorstel zal worden aangenomen. De heer De Berk heeft aangekondigd dat De Verenigde Winkeliers ogenblik kelijk een kort geding zullen aanspan nen tegen iedereen die een schutting om het flatgebouw heen zal zetten, omdat zij door de schutting brodeloos zouden worden. In de rest van het gebouw verlopen de zaken rustiger. De vierde en de vijf de etage zijn ontruimd en van de ande re verdiepingen hebben verscheidene bewoners al een huis geaccepteerd dat hun door het Amsterdamse huisvestings bureau was aangeboden. Van onze correspondent VENLO. De 57-jarige Venlose taxichauffeur P. Nass heeft heel wat moeten doen om een rit betaald te krijgen. Hij heeft zijn geld gekregen en bovendien heeft hij de politie een Duitser geleverd die met paspoorten had zitten knoeien eri die illegaal si garetten over de grens had gebracht. De taxichauffeur had drie Duitse knapen naar het grensplaatsje Wach tendonk gebracht. De jongens stapten uit, zeiden dat ze geen geld hadden en renden weg. De chauffeur rende hen achterna en had al gauw een van de knapen te pakken. Hij reed terug naar de grenspost Herungerweg in Venlo en nam de Duitser mee naar de marechaussee. De jongen bleek genoeg geld bij zich te hebben om de taxirit te betalen. Bovendien bleek hij over twee pas poorten te beschikken, en ten slotte werd nog een hoeveelheid sigaretten op hem gevonden die hij naar Duits land had willen smokkelen. De jon gen is aan de Duitse politie overge geven. vraagd had om hem in Parijs na twee jaar te doen vervangen. Hij is overi gens nog slechts anderhalf jaar in Parijs en de aflossing had dus niet voor februari 1963 moeten arriveren! Ondanks dat en het feit, dat generaal Gavin een aantal problemen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten tot aller voldoening heeft behandeld en opgelost, blijft men hier toch de bit tere nasmaak behouden, dat generaal Norstad en generaal Gavin, die zich tijdens hun verblijf voorstanders ge toond hadden van een Amerikaanse steun en hulp voor een Atlantische of Europese atoommacht, zich genood zaakt gezien hebben om ontslag te ne men. Beiden hebben hun uiterste best gedaan om het Pentagon en de Ame rikaanse regering ervan te overtui gen, dat Amerika zijn partners moest laten profiteren van de vooruitgang van de modernste wapentechniek. Norstad deed het ten behoeve van de Nivo en Gavin ten behoeve van Frankrijk en Europa. Geen van bei den vond in Washington gehoor en het ejiige, dat Gavin, twee maanden geleden, heeft kunnen bereiken, is dat Amerika Frankrijk een aantal mili taire vliegtuigen (Boeings 707) wilde verkopen. Hoewel deze hulp geheel in de lijn van Gavins bemoeienissen lag Frankrijk heeft nooit kernwapens of kernwapengeheimen aan Amerika ge vraagd, doch slechts technische hulp om de kostprijs van zijn atoompro gramma te kunnen reduceren meende Gavin tóch een half jaar voor het einde van zijn gevraagde ambts periode te moeten gaan. Men wijst hier in Parijs op het com muniqué, dat eergisteren werd uitge geven door het Pentagon en waarin de door ons aangehaalde redenen van de ontslagaanvrage van Norstad het terugtrekken van alle Amerikaan se kernwapenen uit Europa zoge naamd werd tegengesproken. Ms men het communiqué goed leest, zal men tot de ontdekking komen, dat het Pentagon in feite slechts de berichten over het terugtrekken van twee typen raketten, Thor en Jupiter, uit Europa tegenspreekt. In het com muniqué staat wel te lezen dat Eu ropa van Amerikaanse zijde verde digd zal worden slechts met raket- onderzeeërs. Verder gaat het com muniqué in werkelijkheid niet. (In-t middels is bekend gemaakt dat En4 geland de terugtrekking van de Thors in de loop van 1963 wenst.) Juist daarom, zo suggereert men hier, heeft Generaal Gavin op dit communiqué menen te moeten ant woorden met een ontslagaanvrage, ziende dat elke verdere bemoeienis van hem verder toch vruchteloos zou zijn, hij beschouwde daarmee zijn missie als geëindigd. BRAKE. Een Nederlandse vracht wagen, bestuurd door de heer J. Lut- gers uit Scheemda, is gisternacht in Grossenmeer (West-Duitsland) uit de bocht gevlogen en tegen een 'boom ge botst. De chauffeur was op slag dood. DE laatste maanden zijn er ette lijke publikaties geweest over het thalidomide en de aangeboren afwijkingen, die het gevolg van dit prepartaat zijn, doordat jonge vrou wen dit middel in de verwachtings- periode gebruikt hebben. De afwij kingen, die bij de kinderen optra den bestonden voornamelijk uit een gestoorde ontwikkeling van de arm- botten, in sommige gevallen ook van de botten van het been. De lange pijpbeenderen van armen en benen ontbraken hierbij, terwijl het hand- en voetskelet eveneens afwijkingen vertoonde. Tot 1961 kwamen deze afwijkingen hoogst zelden voor. In de loop van '61 kwam de aandoening, die tot dus ver haast nooit gezien werd plotse ling in Duitsland veel vaker voor. Zo zelfs, dat in september '61 de eerste grote serie van 33 gevallen door Wiederman gerapporteerd werd. Ook bij deze gevallen waren de armen slecht ontwikkeld, de hand zat praktisch meteen aan de schouder vast, zonder dat er een arm tussen zat. Ook de beentjes waren in sommige gevallen veel te kort, zodat er haast niet van een been gesproken kon worden. Op andere plaatsen in, het li chaam bestonden er soms meer of minder ernstige afwijkingen van botten, soms ontbrak het oor en af en toe bestond er een verlamming van de gelaatsspieren. Sommige in wendige organen, b.v. de milt, de darmen vertoonden eveneens aange boren misvormingen. Bij familieonderzoek bleek erfelijke factor aanwezig te Een virusinfectie, die soms aange boren afwijkingen kan geven, was onwaarschijnlijk door de voortdu rende toename van het aantal aan gedane patiëntjes in twee jaar tijds. Bij een virusepidem.e moet na enige tijd het aantal gevallen weer afnemen. Een virusinfectie respecteert geen staatsgrenzen. De aangeboren afwijkingen bleven aan vankelijk tot Duitsland beperkt. De oorzaak werd gezocht in ra dioactieve fall-out, hormoonprepa raten, anticonceptieve maatregelen enz. Bij ondervraging bleek dat 20 procent van de moeders met kinde ren met deze vorm van aangeboren afwijkingen thalidomide gebruikt geen zijn. had. Bij een nog nauwkeuriger ondervraging bleek dit percentage te stijgen tot 50 procent. In 1958 werd het thalidomide ont dekt. Aanvankelijk werd het gebruikt bij de behandeling van vallende ziekte, terwijl het later als slaap middel en als pijnstiller zonder re cept te verkrijgen was bij apothe kers en drogisten. Vooral in Duits land is dit middel enorm populair geworden. Het werd bij tonnen ver kocht. In april '61 werd een nieuwe vorm van zenuwontsteking bij vol- wassenen ontdekt, die als bij de meeste zenuwontstekingen van de arm een tintelend gevoel in de hand veroorzaakt de tastzin en de spierkracht van de hand verminder de. Ook hier bleek het thalidomide de schuldige te zijn. Ook in andere landen waar thalidomide verkocht werd. zoals in Engeland en Portu gal, traden de beschreven afwijkin- gen op. Misschien, dat dit droevige ver haal een les voor de toekomst kan bevatten. Vele landen, waaronder ook Nederland, bezitten een totaal verouderde wetgeving op het ge bied van de bereiding en de afle vering van geneesmiddelen, waar door het mogelijk wordt, dat de leek direct door de farmaceutische industrie benaderd kan worden als consument van geneesmiddelen en waardoor geneesmiddelen zonder recept op grote schaal verkrijgbaar zijn. Een betere controle op de af levering en de produktie van far maceutische produkten ware te wen sen. Het nieuwe wetsontwerp is na zoveel jaren nog steeds in de doof pot. Wat echter in geen wet vast te leggen en te regelen is, is de nei- ging_ van het publiek, om op eigen houtje pijnstillers, slaapmiddelen, laxeermiddelen enz. te gebruiken. Hierdoor schept het publiek een economische behoefte, die niet al tijd met onschuldige middeltjes ge dékt wordt, zoals de thalidomide- affaire leert. UW WSIMJl!"» i

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7