HET RISICO ECHT WEL VALT MEE! MOSLEY TWEEMAAL TEGEN DE GROND Verwarring onder ioea-studenten Nw.-Guinea Pap< over Aardschokken zaaien dood en verdref in Colombia VLIEGTUIGEN TE ZWAAR PROCO crème - shampoo Winkelcentrum ruimt eigen vuil Belangstelling van Engeland voor aardgas Senaat akkoord met hulp aan K.L.M. Rijk wil Brabant half miljoen geven Dr. Mansholt kreeg Nederlandse steun Proces tegen Texelse firma Vermaan HUURVERHOGING STAAT VAST 65 VIER ALPINISTEN OMGEKOMEN „KIRIHIO IS VERRADER" Hevige Russische activiteit ZEEUW SCH DAGBLAD Eerste-luitenant der mariniers W. Kaijzer: ALS JE MAAR OP JE QUI VIVE BENT Meraui Wetsontwerp tegen hamsteren Pornograaf gevonnist GESCHENKPAKKETTEN VAN THUISFRONT Eén dode, drie gewonden bij botsing in Roermond 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! Volkswoede opnieuw opgelaaid Lijken van vermisten uit water opgehaald Schiedamse bussen botsen in Italië Veertig doden en driehonderd geivonden In open lucht Voorlopig vrij varen bij eiland Johnston Woensdag 1 augustus 1962 Pag. 6 door Wim Hoffmann (onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea ste-luit riniers 'ERAUKE De eer- -luitenant der ma- W. Kaijzer (26) geldt hier als een van de beste blanke „bush- lopers". Op bet platje van de officiermess zit hij achter een colaatje. „Op het eiland Gag, in april, ging het veel harder toe dan hier," zegt hij, „,daar liepen we met vijf Papoea's en zes mariniers tegen tachtig Indonesiërs op. die op een heuvel zaten. We kregen zo'n stoot vuur, dat we moesten terug trekken. Toen hebben we ook lucht steun gekregen. Na de eerste bom ver spreidden de Indonesiërs zich direct. We kretgen hun compagniescomman dant met zijn hele staf te pakken. Daar na was het vrij snel afgelopen. Staats secretaris De Jong heeft daar toen nog die zes man op dat vlotje eigenhandig in ontvangst genomen!" In het actiegebied Merauke zijn grote vuurcontacten totnogtoe zeldzaam ge weest. Luitenant Kaijzer en zijn man nen maakten er één van mee. „We gin gen zes dagen op patrouille in de bush. Het terrein is hier vlakker dan op Gag met al zijn bergen. Voor ons Nederlan ders is dat prettiger, al ga je hier ook vaak in de blu/bber tot hiér." Hij wijst op heuphoogte. „Vier dagen trokken we rond zon der contact te krijgen. Wel vonden we een parachute en wat munitie van de para's. De vierde avond waren we dood- en doodmoe. We gingen in bivak bij een kali. Maar de plek beviel me niet. Ze besluipen je te gemakkelijk in de dichte bush langs de oevers. We moe ten uit onze doppen kijken, jong, zei ik tegen een marinier, want anders tuinen we erin!" DE VIJAND! „En ja hoor, daar roept onze Pa- poeagids, die op uitkijik stond: Moesoe, moesoe, De vijand. Achter een bamboe bosje zaten twee para's. Ik gaf meteen een riedel af. Die twee op de loop, ze schoten niet terug. Wij smakten meteen de mortier in stelling, gooiden de eer ste granaten eruit en gingen naar vo ren. Maar de rest van de para's was al in paniek opgebroken. We konden ze niet vinden, het werd al donker. We hebben nog wel hun sporen gevolgd, maar ze bleven steeds verder wegtrek ken." „Tenslotte zijn wte teruggegaan naar de plaats van het vuiircontact, en daar vonden we hun spullen: een lucbtge- koelde mitrailleur, machinepistolen, een grote voorraad eten, de paperassen van hun commandant, en de complete uitrusting van hun ziekenverpleger. Die lui zijn dus een groot deel van hun uit rusting kwijt, en dan heb je het beroerd in de bush. Al mis je je helmnet of muskietnet maar dan moet je 's nachts slapen zonder beschutting tegen de muskieten, en d-at alleen al is geen grapje." VERBAASD „Toch blijven die para's zo lanig mo gelijk doorlopen. Ze zijn er vast van overtuigd dat ze door ons doodgemar teld worden, en daarom lopen ze liever tot het uiterste in de bush rond dan zich over te geven. Krijg je ze ten slotte te pakken, dan zijn ze enorm verbaasd dat ze goed behandeld wor den, en dan dénken ze niet eens aan weglopen. Echt, ik heb ze zien huilen alleen omdat ze eten en een kop koffie kregen. Het zijn meest jonge jongens, met zachte smoeltjes, en dan heeft iedereen kassian met ze en geeft ze een strootje. Eigenlijk is dat wel helemaal het laatste dat je zou verwachten." Luitenant Kaijzer is getrouwd. Zijn vrouw en twee kinderen wonen in „Manok", Manokwari, de stad waar de mariniers hun vaste basis hebben. Hij vindt het boeiend om in verschillende acties naar allerlei uithoeken van Nieuw-Guinea te worden gestuurd, al heeft dat, zegt hij, „familietech- nisch" wel de nodige bezwaren, want vader is dus nogal eens van huis. BESTE KANSEN „De mariniers gaan ook graag mee naar een actiegebied, op patrouille. On danks het feit dat het in de bush maar een scharrig besrtaantje is. Ze gaan heus niet zo graag omdat ze het zo fijn vinden om te vechten en op men sen te schieten, maar gewoon omdat ze liever in de bush zitten dan lesjes te draaien en te exerceren op de kazerne. Het risico? Ach, dat valt echt wel mee, mits je maar niet roekeloos door het terrein gaat rennen. Als je voor zichtig en op je qui vive blijft, dan heb je de beste kansen. Er is met mijn mensen nog niets gebeurd. Maar laat ik het afkloppen Hij tikt tegen een houten pilaar van het voorgalerijtje, luitenant Kaijzer, en wenkt naar bin nen om nog een colaatje. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot het te gengaan van hamsteren onder buiten gewone omstandigheden, zoals in tijd van oorlog of oorlogsgevaar. Het wetsontwerp is ondertekend door minister-president De Quay en de minis ters De Pous en Marijnen. Volgens deze wet krijgen de minister van landbouw en die van economische zaken de be voegdheid in buitengewone omstandig heden hamsteren tegen te gaan.' De wet kan ook worden toegepast als het pu bliek ten onrechte denkt dat er oorlog dreigt. UTRECHT. Wegens het maken, verkopen en verhuren van pornogra fische films en foto's is de 45-jarige Utrechtse fotograaf J. M. gisteren ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaar delijk en met aftrek van het voorar rest. Twee jonge vrouwen, die aan het maken van de films en de foto's had den meegewerkt, kregen elk drie we ken voorwaardelijk opgelegd. LUITENANT W. KAIJZER: NIET ROEKELOOS! Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het debat over de K.L.M. in de Eerste Kamer heeft niets nieuws opgeleverd. Het voorstel de na tionale luchtvaartmaatschappij te steu nen werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Deze bijstand van rijks wege omvat een garantie voor leningen tot 375 miljoen gulden en een recht streekse lening van vijftig miljoen gul den om de eerste moeilijkheden te over komen, dit alles voor een overbrug gingsperiode van drie jaar. De leningen zullen in Nederland worden geplaatst. Over de vooruitzichten zei minister drs. H. A. Korthals, dat ook na een herstel geen sprake zal zijn van meer dan een marginaal rendement, wat dus wil zeggen, dat de K.L.M. ook in de naaste toekomst nauwelijks enige winst zal opleveren. Nog scherper Tegen het einde van dit jaar moet het personeel met tweeduizend man zijn verminderd en verder is het stre ven er op gericht per jaar 45 miljoen op de kosten te bezuinigen. De progno ses zijn tot nu toe uitgekomen. Het eerste kwartaal van dit jaar was niet bemoedigend, aldus de minister, maar het tweede was iets beter dan de over eenkomstige periode in 1961. Op de grote lijnen naar de Verenigde Staten zal de internationale concurren tie in de toekomst blijkbaar nog scher per worden. Minister Korthals zei, dat de Lufthansa nog geen gebruik maakt van de landingsrechten die ze in de Verenigde Staten heeft verkregen en dat ze ook nog geen lijn op de Westkust heeft geopend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering is bereid aan een in het leven te roepen provin ciaal fonds in Noordbrabant, als tege moetkoming in de schade die de storm in februari in de Biesbosch heeft aange richt, een bijdrage te verstrekken van een half miljoen gulden. Dit evenwel op voor waarde dat de provincie zelf zeker twee ton in het fonds stort. Dit delen minister-president De Quay en de ministers Zijlstra, Korthals en Ma- rijnen mee in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden F. den Hartog (lib.) en dr. ir. C. J. van Meel (kath. v.). De schade die op Schiermonnikoog is ontstaan komt naar de mening van de regering niet in aanmerking voor rijks- steun. De doorgebroken en beschadigde kaden dienen op kosten van de eigenaars te worden hersteld. Eventuele tegemoet koming in de schade moet door de regio nale overheid worden geregeld. In Hengelo is gisteren de 31-jarige G. Botterweg bezweken aan de verwondin gen die hij zaterdag opliep, toen hij op de rijksweg Hengelo-Delden met zijn auto op een tegenligger botste. HOLLANDIA (ANP) De heren Van Rhijn en Van Zijll hebben gisteren in Hollandia namens het Comité Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea symbolisch zes geschenkpakketten aan schout-bij-nacht Reeser overhandigd. Ook was er een zogeheten patrouille pakket, een proefpakket, waarvan de be doeling is dat de patrouilles kritiek le veren op de inhoud. Rekening houdend met die kritiek zal dan een patrouille pakket worden samengesteld, waarvoor de heer Van Rhijn in Singapore in het groot inkopen zal doen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse re gering acht zich niet gerechtigd tot het doen van mededelingen over de aan dr. Mansholt toegeschreven ver klaring, dat hij de verantwoordelijk heid niet zal kunnen dragen voor het op de gestelde termijnen doorvoeren van het landbouwbeleid in de E.E.G. De regering kan op grond van de be palingen in het voorlopige reglement van orde van de raad van ministers van de E.E.G. geen mededeling doen over verklaringen die zijn afgelegd door ande ren dan het Nederlandse lid van de raad. Minister Luns deelt dat mee in ant woord op vragen van de Tweede-Kamer leden mr. Van Dijk (lib.) en Janssen (kath. v.). Bij de behandeling van de afzonderlij ke begrotingsartikelen over de door de E.E.G.-commissie gewenste uitbreiding van haar personeel heeft het Nederlandse lid van de raad zich in het algemeen aan gesloten bij het standpunt van de com missie. Met name gold dat voor het per soneel dat werkt op het gebied van het landbouw- en kartelbeleid. Bij stemming over de aanvullende begroting als geheel heeft het Nederlandse lid zijn stem gege ven, aldus minister Luns. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. „Niet moppe ren, maar zelf een oplossing vin den", aldus besloten het bestuur en de leden van het winkelcen trum Boulevard-Zuid toen het slechts eenmaal per week ophalen van het huisvuil ter sprake kwam. De Roteb moest tijdens de va kantieperiode deze beperking in voeren omdat de dienst een groot gebrek heeft aan chauffeurs. Vol begrip voor deze moeilijkhe den besloten de winkeliers van Bou levard-Zuid niet op een tweede op- haalbeurt aan te dringen, maar zélf een vuilafvoerdienst te organiseren. DEN HELDER „In een con currentiestrijd heeft men altijd de neiging met de voorschriften de hand te lichten", zei gisteren de kantonrechter in Den Helder. De officier van justitie had daar even tevoren ook over gesproken en de verdediger ontkende niet, dat de concurrentiestrijd aan de wieg van de terechtzitting had gestaan. Het ging om de rondvluchten die de luchtvaartmaatschappijen N.V. Sin- berg en Schreiners Aero Contractors N.V. boven Texel hadden gemaakt. Gisteren stond de directeur-vlieger van Sinberg, de 33-jarige Th. S., te recht. Hij' zou met zijn toestel meer passagiers hebben vervoerd dan vol gens het luchtvaardigheidsbewijs was toegestaan. Als tweede punt stond in de telastlegging het vervoeren van passagiers zonder dat ze een veilig heidsgordel om hadden. De officier van justitie eiste voor het eerste punt 250 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke ontzeg ging van de vliegbevoegdheid. Voor het tweede punt vroeg hij een boete van vijftig gulden. Vermanend voegde hij eraan toe: „Als er één terrein is waar de voor schriften in acht moeten worden ge nomen, dan is dat wel de luchtvaart, want het blijft een gevaarlijk bedrijf. En omdat in kleine vliegtuigen die voor rondvluchten worden gebruikt, elk pond en elke kilo tellen, had men ten aanzien van het aantal personen strikt de bepalingen moeten volgen". De verdediger voerde aan, dat de „personen die meer waren meegeno men dan was toegestaan", kinderen waren geweest van nog geen twee jaar oud. Geen enkele maatschappij stelt voor deze kinderen een stoel be schikbaar, zei de raadsman. Dat zij geen veiligheidsgordel om hadden gehad, noemde hij alleen maar een voordeel. „Een klein kind onder een veiligheidsriem op een stoel vastgebonden, is gevaarlijk. De schoot van de moeder is voor kleine kinderen de veiligste plaats in een vliegtuig." De verdediger vroeg vrij spraak. De kantonrechter zal de volgende maand laten weten hoe hij over de zaak denkt. Op 11 september zal hij zich dan nog bezig houden met vier andere verdachten in deze luchtvaart zaak. Dat zijn drie vliegers en een operationeel directeur. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Gisteren heeft de Eerste Kamer met 32 tegen 20 stem men haar goedkeuring verleend aan het regeringsvoorstel om de huren met tien tot twaalf procent afhankelijk van de gemeenteklasse, te doen stijgen. Tegen stemden de socialisten (10), de communisten (2) en acht KVP-ers. Onder de laatsten was echter niet ir. Kraaijvanger, die zich vorige week tij dens het huurdebat nogal heftig tegen het voorstel had gekeerd. De meerderheid bestond uit de frac ties van de A.R., C.H., V.V.D. en de rest van de K.V.P.-ers. Ook de compensatie voor deze huur verhoging, anderhalf procent met een minimum van 2.25 gulden per week, zal met ingang van 1 september op de lonen en salarissen komen. ROERMOND Op een kruispunt vlak voor de oprit van de Roermondse Maasbrug is gisteravond een auto tegen een vrachtwagencombinatie uit Wou denberg gebotst, die was beladen met twee met aceton gevulde tanks. Vier inzittenden van de personenwa gen werden bij de botsing zwaar ge wond; een van hen overleed een half uur later in het ziekenhuis. De identi teit van de 'slachtoffers kon gisteren nog niet worden vastgesteld. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van de personenauto geen voorrang verleende aan de van de brug komende trekker met oplegger. Ingezonden mededeling) ct. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Engelse gas- raad heeft belangstelling voor het aardgas dat in het noorden van ons land is gevonden. Begin juni heeft de raad daar al blijk van gegeven in een brief aan het ministerie van economische za ken. Daarin werd voorgesteld een informeel gesprek te voeren over de eventuele afname van aardgas door Engeland. De gasraad heeft nog geen hoeveelheden genoemd. Nederland heeft op het verzoek nog niet geantwoord. Er worden nog be sprekingen gevoerd tussen het ministe rie van economische zaken, de Neder landse Aardolie Maatschappij en de Staatsmijnen. Bij een «ventueel ge sprek met de Britse gasraad zullen deze maatschappijen vermoedelijk ook aanwezig zijn. BERN (AP, UPI) Bij de be klimming van de Dompiek, onge veer twintig kilometer ten noordoos ten van de Matterhorn, zijn maan dag zes alpinisten omlaag gestort. Vier mensen twee Zwitsers en twee Duitsers kwamen om het leven. De twee anderen werden ern stig gewond. Onder leiding van twee ervaren Zwitserse berggidsen probeerden vier toeristen de 4545 meter hoge Dompiek in de Mischabelgroep te beklimmen. Een van de bergbeklimmers viel en sleepte twee anderen mee. De leider van de groep probeerde de vallende man te redden maar werd meege sleurd, evenals zijn twee metgezellen. Het aantal doden als gevolg van on gelukken in de bergen is gedurende de laatste twaalf dagen gestegen tot veertien. Van onze correspondent LONDEN Zes minuten duurde de betoging die Sir Oswald Mosley gisteravond hield in Londens East End een betoging van zijn Union Movement, één van Engelands neo- fascistische organisaties. Toen be reikte de volkswoede zo'n gevaar lijke omvang, dat de politie er een eind aan maakte. Zij kon maai ternauwernood voorkomen dat Mos ley bont en blauw werd geslagen. Tweemaal ging de leider van de Union Movement tegen de grond, hij incasseerde enige rake klappen van zijn tegenstanders die niets van zijn beweging moeten hebben, vooral niet in deze buurt waar zoveel joden en kleurlingen wonen. De herinne ring aan de antisemitische relletjes Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De berichten uit Washington, waarin gesproken wordt over een spoedige over dracht van Nieuw-Guinea aan In donesië hebben onder de Papoea's in Nederland verwarring gesticht. Met een aantal hunner hebben wij gisteren kunnen spreken en het is ons wel duidelijk geworden, dat men nu op geen stukken na weet waar men aan toe is. Van paniek of tekenen daarvan kan op het ogenblik echter niet worden ge sproken. Sommige Papoea's hebben, hoewel zij de actuele ontwikkelingen zeer teleurstellend vinden, sedert geruime tijd rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat Nederland de belofte van zelfbeschikking door hen ver staan als zelfstandigheid niet ten volle zou kunnen nakomen. Anderen, die zich niet door rationele overwe gingen maar veeleer door emoties hebben laten leiden, voelen zich ver loren. Zij hechten vooral nog aan allerlei toezeggingen, die hen tot voor kort van officiële zijde zijn ge daan. Van Nederlanders, die hier te lan de bijna dagelijks contact met de Papoea's hebben onderhouden verna men wij gisteren, dat nog geen drie maanden geleden een ^hoofdambte- naar van het ministerie van binnen landse zaken, de heer Van Waarden burg (oud-gouverneur van Nieuw- Guinea, thans belast met de zorg voor in Nederland verblijvende Pa poea's) op een bijeenkomst in Wa- geningen een officiële regeringsver klaring heeft voorgelezen. Daarin werd gezegd, dat zolang dit kabinet zitting heeft niet zal worden afge weken van het recht van zelfbe schikking. De gisteren ontvangen berichten worden opgevat als in strijd met de ze belofte. Er zijn jonge Papoea'» die ernstig twijfelen over wat hun nu te doen staat. Zij durven niet terug naar Nieuw-Guinea, omdat zij menen dat zij daar, onder Indonesisch bestuur, gevaar zullen lopen. Vandaag zullen de heren Jouwe en Tanggahma, leden van de Nieuw-Gui- nearaad vanuit Nederland naar New York vertrekken, waar zij zullen wor den toegevoegd aan de Nederlandse delegatie bij de Uno. Gisterochtend kwamen zij op Schiphol aan. Zij zijn gistermiddag voorgelicht door staats secretaris Bot en door enkele ambte naren van buitenlandse zaken, die be last zijn met het uitstippelen van het beleid inzake Nieuw-Guinea. Minister Luns, die wel in Den Haag was, heeft de Papoea-afgevaardigden niet ontvangen. Men heeft in Den Haag de indruk dat hij zich voor het ogenblik geheel van de zaken heeft teruggetrokken, en afwacht welke in lichtingen straks ambassadeur Van Roijen ter tafel zal leggen. Men is het er algemeen wel over eens, dat de heer Van Roijen bijzonder ruime vol machten moet hebben gehad. Op Schiphol heeft de heer Jouwe de heer Kirihio, de Papoea-student die is toegevoegd aan de staf van de Indo nesische minister van buitenlandse zaken, Subrandrio, een verrader ge noemd. Hij was van oordeel, dat Ki rihio is omgekocht. „Hij heeft", zo zei hij, „geldelijke steun van de Indone siërs geaccepteerd en is zo'n beetje de rijkste student ter wereld". De heer Jouwe beschouwde de heer Kirihio als over het paard getild en hij verweet de Indonesiërs dat hun belangstelling eerder gericht is op jeugdige mensen dan op wijze oude mannen. Daarnaar gevraagd bevestigde de heer Jouwe, dat hij steeds zal blijven vasthouden aan het externe zelfbe schikkingsrecht. In regionale autono mie binnen het Indonesische staats verband ziet hij niets, omdat „Soekar- no dozijnen tongen heeft". Hij meende dat men rekening moet houden met de kans, dat ais Nieuw- Guinea wordt overgedragen aan Indo nesië er een opstand zal uitbreken. De heer Jouwe had zijn vrouw en kinderen (Daniël - 6 en Nicolaas - 214 jaar) bij zich. Hij heeft hen mee naar Nederland genomen, zo zei hij, omdat zijn schoonmoeder, die hier woont de kinderen zo graag eens wilde zien. Van evacuatie zijnerzijds was geen sprake, zo zei hij. In de Nieuwguinearaad is gisteren de motie ingediend waarin wordt aan gedrongen op instelling van bestuur van de Uno na 1 januari en waarin wordt gewaarschuwd voor een Congo effect indien dat niet gebeurt. De re- geringsgemachitgde, dr. Veldkamp verklaarde dat het gouvernement aan een dergelijke motie geen behoefte had. Hij waarschuwde voor zinspelen op een Congo-effect, omdat dat een funes te invloed zou kunnen hebben op „wankele geesten". Dan zou alleen maar een tragisch conflict kunnen ont staan, aldus dr. Veldkamp. Morgen zal over de motie worden gestemd. DEN HAAG. De lijken van de sinds 7 juli vermiste schipper P. J. Ligtenberg (22) en de 28-jarige mevrouw H. A. Verbeek-Vink zijn gistermorgen in een auto aangetroffen in het water van de Slachthuiskade. Op 7 juli waren ze met onbekende bestemming vertrokken en sindsdien was niets meer van hen gehoord. Ver moedelijk is de wagen 's nachts in het water gereden. Pas gistermorgen zag een brugwachter een deel van de auto in het water. die Mosley voor de oorlog in het Londense East End op touw zette, is er nog niet vervaagd. Mosley zou spreken in Ridley Road, in het stadsdeel Dalston. Twintig mi nuten voor hij er arriveerde, waren honderden politieagenten al in de weer met het in bedwang houden van de menigte. Bereden politie, zes rijen dik, moest er aan te pas komen. Vrouwen gilden en mannen protesteerden luid keels toen de agenten te paard charges uitvoerden om ruim baan te maken voor de fascisten. Bekogeling Zodra Mosley in zicht kwam, werd hij van alle kanten door woedende anti-fascisten besprongen. Een ogen blik was hij volkomen verdwenen te midden van een wirwar van armen, benen en vuisten die er op los tim merden, en een regen van tomaten en sinaasappelen. Toch bereikte Mosley onder luid hoongeroep het spreekge stoelte op straat, terwijl zijn aanhangers hem bemoedigend „For he's a jolly good fellow" toezongen. Het grootste deel van Mosley's toespraak was on verstaanbaar, zo gingen zijn tegen standers te keer. Op zeker moment werd de toestand gevaarlijk: het politiekordon werd verbroken en de menigte rende op Mosley af. Er ontstond een forse vecht partij. „Ik moet deze bijeenkomst be sluiten", riep Mosley toen, „in opdracht van de politie, omdat de regering de communistische partij niet in bedwang kan houden". Toen was het afgelopen, want een inspecteur greep de micro foon. Een vijftigtal mensen werd gearres teerd tijdens deze slag in het East End, voor de politie een einde maakte aan deze zoveelste betoging van de Union Movement. Tevergeefs had de burge meester van Dalston gistermiddag bij Scotland Yard aangedrongen op een verbod van de betoging. „Dat kan ik niet doen", kreeg hij van Londens hoofdcommissaris ten antwoord, „ik heb daar de bevoegdheid niet toe pas als er wanordelijkheden voorko men mag ik ingrijpen". Het moest dus weer eerst zover komen gisteravond. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Twee bussen van het reisbureau De Snelle Vliet in Schie dam, met Nederlandse toeristen op weg naar Italië, zijn maandagavond bij Wies- baden op elkaar gebotst. Dat gebeurde toen een van de bussen plotseling moest remmen voor een vrachtauto, die uit een file kwam. De tweede bus botste bo ven op de eerste. Twintig passagiers werden licht ge wond. Op een na hebben zij hun reis voortgezet. Alleen de twintigjarige me juffrouw W. Korevaar uit Capelle aan den IJssel, die een lichte hersenschud ding heeft, is teruggegaan naar haar woonplaats. BOGOTA (UPI/AP/Reuter) Drie aardschokken hebben gisteren dood en verderf gezaaid in twaalf dorpen en steden in midden en westelijk Colombia. Volgens de regering in Bogota zijn tenminste veertig mensen gedood en driehon derd gewond. Die cijfers zullen zeker stijgen als er berichten binnen komen van de verafgelegen gebie den, die nu nog van de buitenwereld zijn afgesneden. Tn Pareira werd een overhemden- fabriek, waar tweehonderd vrouwen werkten, als een harmonica in elkaar gedrukt. Zeker twintig vrouwen zou den door het vallende puin zijn gedood, de schatting van het aantal gewonden bedraagt honderdvijftig. Elders in die stad vielen nog elf doden. Instortende gebouwen ver wondden 126 mensen. De materiële schadeMaar is niet te schatten. Ook de stad Manizales, de hoofd plaats van de staat Caldas. is door de serie aardbevingen zwaar getroffen. De westelijke toren van de grote gotbische kathedraal het grootste kerkgebouw van Colombia stortte in. Vier mensen werden daarbij ge dood. De 200.000 inwoners van de stad zijn verstoken van water en elek triciteit, doordat de leidingen door de schokken zijn beschadigd. In Cali werden vijf mensen gedood toen een kerk instortte. Uit vele andere dorpen en steden komen soort gelijke berichten. Jn de getroffen gebieden hebben de mensen de afgelopen nacht in de open lucht geslapen. Zij waren bang dat nieuwe aardschokken reeds onder mijnde gebouwen en huizen zouden doen instorten. In de hoofdstad Bogota heeft de aardbeving een minuut geduurd. De hoge gebouwen stonden te schudden op hun grondvesten. Overal ontston den soheuren in de muren, maar de schade bleef beperkt. Persoonlijke ongelukken hebben zich daar niet voor gedaan. De aardschokken die werden gevoeld, zouden de krachtigste zijn in de afge lopen tien jaar. De drie schokken volgden elkaar op met tussenpozen van enkele minuten. Onder de slachtoffers die in Manizales zijn gevallen, bevond zich ook de Colombiaanse dichter Guiliermo Gonzales. De eerste schok werd in de meeste gebieden tegen het middaguur gevoeld. Het was een korte schok. Daarop volgde een lange, rollende schok die de hoge gebouwen deed sidderen. De derde schok was van weinig betekenis. De paniek onder de bewoners van net getroffen gebied was bijzonder groot. In dezelfde streek heeft een aardbeving eind vorig jaar 21 mensen levens geëist. In luchtcorridors BERLIJN (AP) Westelijke vlieg tuigen die uit Berlijn vertrokken, wer den gisteren gewaarschuwd voorzichtig te zijn. omdat een groot aantal Russi sche vliegtuigen kriskras door de lucht corridors vioog. De verkeerstoren van Tempelhof, het voornaamste vliegveld in West-Berlijn, deelde vertrekkende verkeers- en mili taire vliegtuigen mee dat „talrijke onge ïdentificeerde voorwerpen" zich heen en weer bewogen door de zuideliike en de middelste corridor. „Ongeïdentifi ceerde voorwerpen" wijst op Russische Vliegtuigen: de bewegingen van de Wes telijke toestellen zijn immers steeds be kend. WASHINGTON, (REUTER UPI) De lanceerinstallatie op het eiland John- ston in de Stille Oceaan is zo zwaar be schadigd, dat het reparatiewerk wel eni ge weken zal duren. Het zeegebied om het eiland heen, tot gevarenzone ver klaard in verband met de voorgenomen Amerikaanse kernproef op grote hoogte, is daarom voorlopig weer vrijgegeven. Onlangs ontplofte een tanceerraket op het lanceerplatform. Met die raket zou een kernlading tot verscheidene tiental len kilometers hoogte worden gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6