En ropese" sfeer in stadhuis van Goes Oud-burgemeester Stemerding in Voorburg overleden Crazy Town': dor ado van het kind Raad Souburg herdacht A. H. S. Stemerding Uit de kerken Zeeuwsch Dagblad En hij stierf W ethouder Visscher ontving 7 nationaliteiten Polder Walcheren heeft voordelig saldo Meer dan 20.000 strandbezoekers op Schouwen Voorbereiding voor uittreding gemeenschappelij ke dienst? Bromfietser tegen auto Twee auto's botsten Twee zwaargewonden bij ongeluk te Graauw Markante figuur ging heen Prijzen van vlootschouw Gouden ere-medaille voor zuster Vernimmen Brandje in Vrederust Aktie voor thuisfront Nieuw-Guinea Woensdag 1 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestanta-Christelijk ^YJET grote ontroering zullen met ons velen in Zeeland het be richt ontvangen dat de heer A. H. S Stemerding, oud-burgemeester van de gemeente Oost- en West-Souburg is overleden. Vrij plotseling is aan zijn aardse leven een einde gekomen. Nog vers in ons geheugen ligt het harte lijke afscheid, dat hem ten deel viel bij zijn vertrek uit Souburg, de ge meente, die hij veie jaren als burge meester en daarna nog een aantal jaren als waarnemend burgemeester op uitnemende wijze heeft gediend Met inzet van al zijn krachten heeft hij geijverd voor het welzijn van de Souburgse bevolking en hij vond daarnaast nog gelegenheid om aan een diepgevoelde begeerte om in breder verband de gemeenschap te dienen uiting te geven en daarbij denken wij o.a. aan zijn lidmaatschap van het college van Provinciale Sta ten van Zeeland en aan het werk, dat hij heeft verricht ten dienste van in zorg verkerende mensen, waarbij onze gedachten o.a. uitgaan naar de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen en naar „Vrederust" in Bergen op Zoom Het is moeilijk in enkele zinnen de betekenis, die het optreden van de heer Stemerding voor de bevolking van dit gewest heeft gehad, samen te vatten. Elders in deze krant hebben wij een poging daartoe gedaan. Zijn sterven vervult ons met diepe ontroering. Met inzet van al zijn krachten heeft de heer Stemerding zich gegeven voor de behartiging der stoffelijke en geestelijke belangen van de Zeeuwse bevolking. Na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd bleek hij bereid waarnemend burgemeester van Souburg te worden en hij stond toen op de bres voor het behoud van Souburgs gemeentelijke zelfstandigheid. Toen het duidelijk was dat deze zelfstandigheid gehand haafd zou blijven nam hij afscheid en de bevolking betuigde hem op grootse wijze hulde en dank. Men wenste hem bij zijn vertrek naar Voorburg waar hij zich ging vestigen, nog vele jaren van welverdiende rust toe. Niettemin moest gisteren reeds achter de opsomming van het vele werk, dat de heer Stemerding met grote opgewektheid, plichtsbetrach ting en gedreven door niet aan aardse normen ontleende wilskracht deed, de zin worden geschreven, die in een der geslachtsregisters uit de Bijbel met imponerende eentonigheid wordt herhaald: En hij stierf... Er zijn mensen, die spreken over het raadsel van de dood, over „het heeft niet zo mogen zijn", over de rust, die blijkbaar niet gegund was en tal van andere ongetwijfeld goedbedoelde woorden worden daar nog aan toegevoegd. Laten wij echter nu een blijmoe dig Christen van ons is heengegaan om het eeuwige leven te ontvangen God.danken dat het, zo heeft,mogen zijn, dat de heer Stemerding krachten en gaven ontving om op veel terrei nen zegenrijk werkzaam te zijn en dat, dank zij de ontraadseling van het mysterie van leven en dood doov onze Heiland, hem de rust geschonken is, die overblijft voor het volk van God. Dit restant is oneindig veel groter en grootser dan het aardse leven. Daarom past het ons, terwijl wij achter de aardse levensgeschiedenis van de heer Stemerding de bijbelse notitie schrijven: En hij stierf, tege lijk God te danken voor wat Hij, in de thans van ons weggenomen be stuurder voor dit gewest heeft willen doen. MIDDELBURG. De gewone dienst van de rekening 1961 van de polder Walcheren sluit met een voordelig saldo van niet minder dan 91.432 gulden. Dit lij'kt enorm gunstig maar bij nadere beschou wing blijkt dat aan herstel van de in 1961 geleden stormschade, aan de uitvoering van in 1961 wel ge raamde maar niet uitgevoerde Deltawerken en aan herstel van aanvaringsschaden in totaal nog 81.000 gulden uitgegeven zal moe ten worden. Het batig saldo zal dan ook vermoedelijk niet'groter zijn dan rond 10.000 gulden. Een voordelig verschil van 10.000 gul den op een begroting van ruim anderhalf miljoen maakt nog geen 1 pet. van de ra ming uit. Toch zijn er grote verschillen met de begroting te constateren. Voor het herstel van de stormschade was 60.000 gulden geraamd, terwijl de werkelijke kosten 115.000 gulden 'bedroegen. Het een en ander werd echter goedgemaakt door het feit dat voor het normale onderhoud van de zeeweringen 40.000 gulden minder uitgegeven hoefde te worden dan geraamd was. Ten dele Is dit een gevolg van het noodzakelijke herstel van stormschade waardoor minder urgente werken uitge steld moesten worden, ten dele ook van gebrek aan arbeidskrachten, terwijl ten slotte ook enige werkzaamheden in het herstel van de stormschade werden opge nomen. Wedvlucht p.v. De Zwaluw OUD-VOSSEMEER. De postduiven vereniging „De Zwaluw" te Oud-Vosse- meer hield een wedvlucht over 115 km vanaf Neufvilles. Er startten 187 dui ven. De uitslag was: 1. Jac. Boogaart; 2. A. Voormeulen; 3. Jac. Boogaart. Uitslag voor oude duiven, zelfde af stand, zelfde omstandigheden: 1. Jac. Boogaart; 2. J. Tholenaar; 3. Jac. Boo gaart. Van een onzer verslaggevers C*OES Acht Europese nationaliteiten maren gistermorgen vertegenwoordigd in de raadszaal van het oude Goese stadhuis. Een bijeenkomst die, zoals loco- burgemeester J. S. Visscher opmerktein het teken stond van de verbroedering der volken. Het gemeentebestuur verwelkomde voor de derde maal de aan de door gymnastiekvereniging Kasporgo georganiseerde folkloristische feestweek deelnemende groepen, dan ook op hartelijke wijze. De ontvangst die althans in het begin nog wat formeel was, bereikte tenslotte een hoogtepunt tijdens het optreden van de Franse folkloregroep Gay ïcavoir, waarvan een der dames een lied zong dat door alle aan wezigen enthousiast met handgeklap wérd begeleidzelfs door de meestal wat ge reserveerde Britten. Het was een bonte mengeling van kleuren en lijnen in het Goese stad huis: De gelaarsde Roemenen van de volksdansgroep Siebenburgen uit Salz burg, de hoge witte mutsen van de Frangaises, de elegant geklede Span jaarden en de altijd weer vertederen de Schotse rokjes van de Nicolson Pipe Band uit Folkestone. Omdat burge meester Huber met vakantie was, nam wethouder Visscher de honneurs waar, tezamen met zijn in Zeeuwse dracht geklede echtgenote, kledij die wel zeer tot haar recht kwam in de ze omgeving. „Rode" burgemeester De heer Visscher verwelkomde in het bijzonder de burgemeester van Folkstone, de heer Laurens, die in zijn traditionele vuurrode ambtskos tuum aanwezig kon zijn dank zij de vorige week gehouden sportieve ont moeting Middelburg-Folkestone. De heer Visscher zei dat ondanks vele mislukte pogingen het streven naar verbroedering tussen de volken nooit mag .worden opgegeven. Hierna over handigde hij een oorkonde aan de heer Teichmann leider van een mu ziek-, zang- en volksdansgroep van de Salzburger Volkshogeschool, die voor de vijfde maal Goes bezocht. De bur gemeester van Folkstone vertelde zo'n prettige tijd in Nederland te hebben doorgebracht dat hij zich had voor genomen volgend jaar zijn vakantie hier door te brengen. Hij zag volks dansen als een middel bij uitstek om dichter tot elkaar te komen en sprak de hoop uit de aanwezigen eens in Folkestone te kunnen ontmoeten. Zon in hart De Duitse consul-generaal uit Rot terdam, de heer H. F. Liebricht, liet HAAMSTEDE. Maandagmiddag kwam men op het gemeentehuis te Haamstede gereed met de uitslag van de telling die zondag op de belangrijk ste duinovergangen werd gehouden. Wes- terschouwen had n.l. zondag 10765 strand bezoekers, waarvan er 10648 terugkeer den. De telling werd van 10.00 uur in de morgen tot des avonds 10.00 uur ge houden. Te Renesse bevonden zich 11073 men sen op 'het strand. Op de terugweg wer- den in totaal in Renesse 11255 mensen geregistreerd. Over practisch de gehele standlengte van de Schouwse Westkust bevonden zich dus zondag in totaal 21833 perso nen. De vrachtrijder L. P R. uit Domburg heeft bij het achteruitrijden op de Kousteensedijk te Middelburg schade veroorzaakt aan een Franse personen auto. Franse folkloristische groep naar Kapelle KAPELLE. Donderdag a.s. zal een Franse folkloristische groep uit Bayeux een bezoek brengen aan Kapelle. Deze groep is op het ogenblik de gast van Kaspargo in Goes. Om 2 uur zal een kranslegging plaats vinden op de Fran se militaire begraafplaats in Kapelle. Daarna is er een ontvangst op het ge meentehuis door B. en W. en van 3-4 uur zal de groep folkloristische dansen brengen op het Kerkepark van de Herv. Kerk aan het Kerkplein te Kapelle. zich eveneens uit in lovende bewoor dingen en kreeg een hartelijk applaus na zijn opmerking: De zon schijnt hier niet altijd, maar wel in de har ten der mensen. De leiders van de ze ven groepen richtten vervolgens ieder op htm beurt het woord tot de heer Visscher en boden hem geschenken aan. De vertegenwoordiger van de Zweedse volksdansgroep uit Sollestea overhandigde een grammofoonplaat van folkloristische liederen en hield een toespraakje in het Nederlands, de heer Nicolson van de Band uit Folke stone bood een fles Schotse whisky aan, terwijl de andere groepen elkaar nog trachtten te overtreffen in originali teit. Zang en muziek Wellicht stelden de aanwezigen de zang en muziek die werd gebracht, nog het meest op prijs. Een meisje van de Nicolson Pipe Band bracht zelfs een dansje, begeleid door de schrille tonen van een doedelzak. Na de ontvangst bekeken de buitenlandse gasten de Goese markt, in de middag uren brachten de Spanjaarden verpo zing in de ziekenhuizen, terwijl gister avond enkele groepen optraden op de markt. AXEL. De heer D. J. Oggel (G.P.V.) heeft tijdens de raadsvergadering van gisteravond voorgesteld dat de gemeen te Axel voorbereidingen treft voor het inrichten van een eigen dienst voor bouw- en woningtoezicht. Het is n.l. niet onwaarschijnlijk dat Axel binnen afzienbare tijd uit de gemeenschappe lijke dienst zal treden. De heer Oggel meende dat voorberei dingen getroffen dienden te worden voor het inrichten van een eigen dienst. Hij stelde voor reeds thans een com missie te benoemen die deze zaak zou kunnen bestuderen. Zijn voorstel betrof een eigen dienst waartoe alle gemeente bedrijven zouden moeten behoren. Hij zag overigens graag een afzonderlijke dienst voor de grondexploitatie. Het voorstel werd als geheel aangehouden tot een volgende vergadering. Enige discussie ontlokte het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschik ken op het verzoek van de slagers om hun winkels uit te zonderen van de ge zamenlijke koopavond. De heren D. J. Oggel, J. den Doelder en C. van Ben- degem vonden het minder geslaagd dat B. en W. op dit punt afwijzend geadvi seerd hadden. De burgemeester ant woordde echter, dat het weinig zinvol was om hier opnieuw over te debatte ren omdat er in het geheel geen ver plichting bestaat de winkels op de be treffende avond open te hebben. Het zou fundamenteel onjuist zijn als de over heid hier dwang, ging opleggen, aldus de heer Van Dijke. De slagers zijn trouwens als totaliteit niet met een adres gekomen. „Bovendien zitten we als de raad in het belang van de burgerij en niet om de vermeende belangen van enkele sla gers te bespreken". Willen die zaken ge sloten zijn dan hebben ze de volle vrij heid, maar de burgemeester achtte liet niet juist dat suggesties als deze steeds in de raad komen. „MAN VAN GROTE WERKKRACHT" TERNEUZEN. Op de Axelse straat is dinsdagmiddag een volkswagenbusje bestuurd door de heer R. J. de R. uit Terneuzen, in botsing gekomen met een bromfiets. De heer De R. wilde rechts af slaan maar lette daarbij niet vol doende op het achteropkomend verkeer. De bromfietsberijder, de heer F. L. eveneens uit Terneuzen, raakte gewond. Met vleeswonden en een gebroken lin- ker-bovenarm moest hij in het Juliana ziekenhuis worden opgenomen. BURGH. Een personenwagen be stuurd door B. Anders uit Duisburg in West Duitsland, die uit Het Kampweg- je komende, geen voorrang verleende aan een over de Steenweg rijdende Volkswagen bestuurd door Erich Ger- mes uit Hinsbeck eveneens uit West Duitsland, botste tegen deze Volkswa gen. De materiële schade aan beide wa gens was groot. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De Rijks-Poli- tie maakte tegen de Duisburgse bestuur der procesverbaal op. GRAUW. Een Belgische personen auto is gisteravond op de Alsteindijk te Graauw tegen een boom gereden en totaal vernield. De inzittenden raakten zwaar gewond en moesten in het ziekenhuis te Hulst worden opgenomen. De politie kon gisteravond nog geen nadere gegevens verstrekken. „Onvermoeibare strijder voor de zelfstandigheid SOUBURG. In een buitenge wone raadsvergadering beeft de gemeenteraad van Oost- en West- Souburg dinsdagavond het over lijden herdacht van de oud-bur gemeester van de-ze gemeente-, de heer A. H. S. Stemerding. De ver gadering stond onder leiding van loco-burgemeester M. A. v. d. Putte. De publieke tribune was voor een belangrijk deel bezet. De heer v. d. Putte deelde mee dat men aan het overlijden be kendheid- heeft willen geven door de vlég Van' het gemeentehuis halfstok te doen hangen en een officiële bekendmaking te beves tigen aan de voordeur. De loco-burgemeester merkte op dat mevrouw Stemerding een tweede smar telijk verlies getroffen heeft Nauwelijks enkele weken na -het sterven van de echtgenote van haar oudste zoon werd nu haar man door de dood van haar weggerukt. „Onze innige deelneming gaat uit naar allen die ach terblijven". De heer v. d. Putte zei be hoefte te -hebben enkele sobere woorden ter nagedachtenis aan de heer Stemer ding spreken. „De tijding van zijn over. lijden was voor ons een verpletterend bericht", aldus de heer v. d. Putte, „Wij kunnen het ons nog nauwelijks voorstellen dat oud-burgemeester Stemer ding niet -meer in het land der levenden is. Zijn leven en zijn werk zijn onver brekelijk met de -gemeente Souburg ver bonden. De raadsvoorzitter herinnerde aan de afscheidsreceptie op 25 novem ber van het vorig jaar, waarvoor over weldigende belangstelling bestond. Toen bleek welk een grote plaats het echt paar Stemerding in de Souburgse ge meenschap en ook daarbuiten innam. „Stemerding was een man met een har telijke verschijning en met een leven dige belangstelling voor alles wat met Souburg te maken had, ook na zijn ver trek naar Voorivrg. Onvermoeibaar heeft hij zich in de strijd voor de Sou burgse zelfstandigheid geworpen en met grote ijver heeft hij zich gezet aan de ontwikkeling en de groei van Sou burg. Wat Souburg thans is, is onder zijn leiding tot stand gekomen. „Ste merding", aldus de heer v. d. Putte, „was een man van grote werkkracht. Waar hij optrad ging invloed van hem uit". De loco-burgemeester somde daarna een aantal functies op van de thans over leden oud-burgemeester: tot voor kort lid van Provinciale Staten, voorzitter van de centrale dienst bouw- en woning toezicht opWalcheren, oud-voorzitter van de stichting verpleeg- en rusthuizen „Midden Zeeland", voorzitter van de vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland (Vre derust) voorzitter stichting Eendraohtge- bouw de Zwaan, en commissaris van de waterleidingmaatschappij „Midden-Zee land". Ook heeft de heer Stemerding nog deel uitgemaakt van het college van beheer van het waterschap-wegschap Walcheren. Daarnaast had hij nog talrij ke bestuursfuncties in verschillende ver enigingen in en buiten de gemeente. „Mift dankbaarheid gedenken wij alles wat de heer Stermerding voor Sou burg gedaan heeft. Hij was een lich tend voorbeeld voor ons om te werken zolang het dag is. Hij werd geleid door let beeld van de Heiland die op aarde kwam om zich voor anderen te geven. In het hijzonder de lijdende mens trok hem aan", aldus de heer v.d. Putte. De raad besloot daarna met algeme ne stemmen een telegram van innige deelneming te zenden aan mevrouw Stemerding en haar kinderen. Als het op dat moment oudste raadslid in ja ren sprak de heer W. Huson woorden ter nagedachtenis. „De heer Stemerding heeft", aldus de heer Huson, „de raad op een voorbeeldige wijze -gesteund en gestimuleerd. Wij zullen hem nog lang „zien" in- onze gemeente. Hij heeft zich volkomen voor zijn gemeente gegeven". Daarna werd een minuut stilte in acht genomen. Na sluiting van deze bijzonde re raadsvergadering deelde de heer v. d. Putte nog mee dat de juiste datum van de teraardebestelling nog niet be kend was. Het ligt in de bedoeling dat de raad en een aantal andere leden van de burgerij de begrafenis in Voor burg zullen bijwonen. Zo nodig zullen autobussen ingeschakeld worden. VOORBURG. In het zieken huis Sint Anthoniushove te Voor burg is dinsdagmorgen vroeg op 68-jarige leeftijd overleden de heer A. H. S. Stemerding, oud burgemeester der gemeente Oost en West-Souburg. Vorige week donderdag werd de heer Stemer ding met een ernstige hartaanval in het ziekenhuis opgenomen. Hoewel levensgevaar niet direct aanwezig werd geacht bleek de aanval toch zo ernstig dat de dood na enkele dagen reeds toe sloeg. Voor wie hem kende komt dit overlijden onverwachts, maar zijn naaste vrienden- en kennis senkring wist dat de uitstekende lichamelijke conditie die men aan de heer Stemerding toeschreef voor een deel maar schijn was. Met het heengaan van de heer Stemer ding is een markante persoonlijkheid uit ons midden verscheiden. De gemeente Souburg heeft aan zijn voortvarende be stuurskracht enorm veel te danken, ter wijl zijn stem in de Provinciale Staten van Zeeland gezaghebbend was. De heer Stemerding was ook een sociaal zeer be wogen man, wiens bijzondere belang stelling uitging naar de zieke bejaarde mens en de geestelijk anders begaafde. De heer A. H. S. Stemerding werd op 15 december 1893 in Pernis geboren. Hij groeide op in dit snelgroeiende dorp om daarna te verhuizen naar Charlois, een wijk van Rotterdam. In zijn jonge jaren is hij nog enige tijd werkzaam ge weest in het bedrijfsleven. Maar op de lange duur won de politiek het van het zakenleven. De Christelijk-Historische Unie deed een beroep op hem en de heer Stemerding aarzelde niet zijn steun .te geven aan de groepering wier -beginse len hem sterk aangetrokken hadden. Op 38-jarige leeftijd werd A. H. S. Ste merding gekozen als wethouder van Rot terdam. Hij kreeg de portefeuilles volks huisvesting, personeelszaken en stads ontwikkeling toegewezen. Geen sinecure in de crisisjaren. Op dat moment was de heer Stemerding nog slechts vijf maanden lid van de raad. Met grote strijdbaarheid heeft de jonge wethouder van de Maasstad zich door de crisis moeilijkheden heen geslagen. Rotter dammer als hij was kende hij de stad aan de Nieuwe Maas tot in zijn vinger toppen, begreep hij de mentaliteit van de inwoners door en door, werd hij ook gehard in de politiek en kreeg hij inzicht in de ingewikkeldste bestuursproblemen. Als Rotterdams wethouder kreeg de heer Stemerding het bestuurdersambt lief. Hij werd erdoor gefascineerd en dit leidde ertoe dat hij solliciteerde naar het ambt van burgemeester van Oost en West-Souburg. In deze gemeente heeft de heer Stemerding dezelfde strijd baarheid gedemonstreerd. Vierentwintig jaar lang heeft hij Souburg geleid. In de moeilijkste jaren van zijn bestaan: de Zomeravondvoetbal Rayon SAS VAN GENT: CBS—ONA 3— SvG-SAS 4— Hayon TERNEUZENScheepswerfRijks waterstaat 10, SC de MeyerSpadella 04, MistrappersHoek Vet 21, RWSMeterfa- briek 3—0. Rayon VLISSINGEN: (Afdeling I): PVS I— VAW I 5—2. Zeemacht I—Uiterton I 7—1, PZEM I—Coal '52 .1—5. (Afdeling II): VAW II —Uiterton II 4—2, PZEM II—GPC II 0—5, SVV—VAW III 5—0. Schieting Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK. De handboog- sociëteit Zorgvlied hield zaterdag een concours waaraan door 84 schutters van veertien verenigingen werd deelgeno men. De uitslagen waren: Hoofdvogel P. Rentmeester van A.D.L.M. uit Goes. Ie klep H. Driedijk, Wolphaartsdijk; 2e klep C. Raas, Ove- zande; 3e klep Jac. Smallegange, Elle woutsdijk; 4e klep C. Sous, Oudelande. nog voelbare crisisperiode, de oorlog, de inundatie en laatstelijk de gemeentelij ke herindeling van Walcheren. De heer Stemerding vocht voor zijn gemeente, die naar hij terecht meende, zelfstandig moest blijven. Eind 1961 kon hij zeggen dat het gelukt was. De heer Stemerding heeft Souburg nooit willen verlaten. Was ik weggegaan heeft hij wel eens gezegd dan had ik me gevoeld als een kapitein die een zinkend schip verlaat. Verdwijnen was moreel niet verantwoord geweest. Souburg is een stuk van zijn leven ge worden. Maar naast zijn ambt als bur gemeester had de heer Stemerding nog talrijke functies. Jarenlang was hij voor de Christelijk-Historische Unie lid van Provinciale Staten en enkele jaren ook buitengewoon lid van Gedeputeerde Sta- ten. Een kamerlidmaatschap heeft hij nooit kunnen bereiken, ofschoon hij er enige keren zeer dichtbij is geweest. De heer Stemerding die bij zijn af scheid als waarnemend burgemeester, nadat hij al gehuldigd was toen hij de 65-jarige leeftijd bereikte, tot ere-bur- ger van Souburg werd benoemd is tot zijn dood voorzitter gebleven van de Stichting Vrederust. Eén keer per week reisde de heer Stemerding gedurende zijn Zeeuwse periode naar Bergen op Zoom om op de hoogte te blijven en nieuwe ideeën op te doen. Hij bleef voor zitter toen hij naar Voorburg verhuisde, de plaats waar hij zijn laatste levensja ren wilde doorbrengen. Hem is slechts een korte periode van rust beschoren ge weest. Lange tijd is hij ook voorzitter geweest van de Stichting Verpleeg- en Rusthui: zen „Midden-Zeeland". Verder was hij tal van jaren lid van commissie van me dewerkers van het Zeeuwsch Dagblad. BRUINISSE. Ook 's avonds is het mosselfeest te Bruinisse nog opgewekt gevierd. De heer N. Schoonenberg uit Dordrecht bleek een vaardig conferen cier, een goed parodist en een handig goochelaar, zodat honderden voor de muziektent zijn met radde tong uitge sproken conference, met aandacht volg de. „Nu Met Hope", compleet met drum band deed uitstekend werk en de taptoe trok eveneens veel belangstelling, maar de grootsfe belangstelling ging toch uit naar het vuurwerk, dat evenals vorig jaar weer bewonderenswaardig was. De belangrijkste uitslag van de gepa- voiseerde vaartuigen was als volgt: le prijs en ereprijs (wisselprijs zilveren scheepje) Bru 19 gebr. De Keizer Brui nisse. 2e prijs Bru 27 gebr. De Ronde Dz. 3e prijs Bru 90 gebr. De Waal Stevensz. 4e prijs Bru 23 fa. gebr. Ju- melet Iz. 5e prijs Bru 50 fa L. de Waal- Padmos. 6e prijs Bru 42 Joh. Jumlet. 7e prijs Bru 26 gebr. de Ronde. 8e prijs gebr. Vlet Kijkuit. 9e prijs Bru 17 fa. Van den Berge en De Koning. 10e prijs Bru 24 fa. Hoogerflieijde Elenbaas. MIDDELBURG. Kermis: een magisch woord voor kin deren die nog gewend zijn plasjes in de broek te doen, maar ook voor jongelui die plotseling tot de ontdekking komen dat de eerste baardsprieten ontluiken. Kermis, in sommige kringen ver oordeeld tot een uitwas-ver schijnsel dat zijn tijd gehad heeft Maar ook een festijn dat de jeugd nog volop aanspreekt en als zo danig niet uitgebannen mag wor den. Gun de kinderen een pret je, al moet U de jeugd erop wij zen dat er bepaalde gevaren in de kermis schuilen. Zo gemakke lijk wordt het geld uitgegeven. Men kent soms geen grenzen en daartegen moet worden ge waarschuwd. Maar de kermis de nek om te draaien, daar zijn wij niet voor. Er gens is het 'kermi-sspel toch iets on schuldigs en wie verantwoordelijkhe den kent zal de juiste maat wegens te schatten. Er zijn wel eens Middel burgers geweest die gezegd hebben: „Weg met die kermis", maar zij ver gaten dat zovele jongens en meisjes er een prettige dag mee hebben. Het zou een onsociale houding zijn indien men zou besluiten kermis in Middel burg te verbieden. Aan de andere kant kunnen wij ons voorstellen dat volwassen Mid delburgers er „stapel" van worden. Wie in de onmiddellijke omgeving van de Markt woont doet het beste er aan in de kermisweek vakantie te nemen. Doet hij dit niet, dan wordt hij overspoeld door cacofonie van klanken, die hem op zijn minst weerzinwekkend in de oren klinken, over het Marktplein. Johnny Jor- daan neemt het op tegen de zanger van het lied „Janus, Janus, pak me nog een keer" en daartussendoor komt dan nog Caterine Valente, die ook haar zegje heeft te zingen. Kermis is voor iemand die even op een terrasje de rust pleegt te zoe ken een onding, een herrieschopperij, een lawaai zonder weerga. Maar een kniesoor die daar iets van zegt. Gun de jeugd een pretje, na een week is 't weer voorbij. Dan draaien de mo lens niet meer, wordt de toekomst niet meer voorspeld en kan men geen ster ke mannen meer zien. Dan is het Marktplein weer leeg en nemen de auto's de plaats weer in van de cake walk, de schiettent en de poffertjes kraam. Rust is dan weergekeerd in Middelburg. Eén week per jaar hebben B. en W. getolereerd is de kermis de baas op de Markt. Luidruchtigheid viert dan hoogtij, maar de jeugd geniet. Pa geeft grif de dubbeltjes uit en ma is blij als Jantje of Pietje of Klaas je in een botsauto even in zijn ele ment is. Want na een week is 't weer voor bij. Dan zeuren Jantje, Pietje en Klaasje pa de kop weer gek wanneer de nieuwe kermis komt. Pa zegt dan „Volgend jaar" en telt dan: „Geluk kig nog elf maanden...." TERNEUZEN. In tegenwoordig heid van vele genodigden en in het bij zijn van vertegenwoordigers van het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis heeft zuster M. Vernimmen, districts leidster van het Wit Gele Kruis van de Zeeuwse provinciale hond, de gouden ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau gekregen. Zuster Vernimmen heeft vijf en twin tig jaar haar functies als distrïctsleid- ster vervuld. De onderscheiding werd haar op de borst gespeld door de bur gemeester van Kruiningen, de heer A. Schipper. Zuster Vernimmen zal op 1 augustus a.s. haar functie neerleggen. BERGEN OP ZOOM. Tot grote schrik van het personeel ontstond maan dagavond brand in de keuken van het ontspanningsgebouw van de inrichting Vrederust. De brandweer van Bergen op Zoom rukte met twee motorspuiten uit, maar een daarvan kon onmiddellijk weer inpakken. Er bleek slechts lichte schade te zijn aangericht. KAPELLE. De aktie die eind vo rige week is begonnen op de veiling in Kapelie-Biezelinge voor de jongens in Nieuw-Guinea wordt een groot succes. Op de fruitkwekers is een beroep ge daan om wat beschikbaar te stelen dat dan geveild wordt voor het comité thuis front Nieuw-Guinea. Tot en met vrijdag avond werd voor dit doel voor een net to bedrag van ƒ552,70 geveild terwijl in contanten werd gegeven een bedrag van 91,41. Er kon dus deze week reeds 664.11 aan het comité worden overge maakt en dat bedrag zal nog belang rijk hoger worden want ook deze week is nog- heel wat fruit voor dit doel ge geven. Personenwagens botsten WEMELD'INGE. Op de kruising van de Bonzijweg en de westelijke Ka- naalweg te Wemeldinge kwamen dins dagmorgen twee personenauto's met el kaar in 'botsing. De wagens werden bestuurd door de heren G. S. te We- meldinge en G. T. uit Kattendijke. Er ontstond flinke materiële schade. De oorzaak was het niet verlenen van voorrang. ned, herv. kerk. Ber. te Bergambacht en Boven Har- dinxveld G. Veldjesgraaf, cand. te Ede. Aang. naar Hengelo (O) T. H. L. Beer- nink te Brugge (België). Aang. naar Huizum, K. Venema te Joure, Aang. het beroep van de provinciale kerk vergadering van Zuid-Holland naar Al- blasserdam (noodgeimeente) L. J. R. Ort. kand. voorganger van de afd. voor Vrijz. Herv. aldaar. Aang. naar Lemmer (toezegging) L. de Wit te Tweede Exloermond. Bed. voor Haren (Gr) H. B. Oosthoek te Zwaagwesteli- de. Bed. voor Rotterdam als jeugdpred. vrijzinnig prot. jeugd W. A. Hage, ca, v Dordrecht. Bed. voor Krimpen a.d. Lek J. J. van der Krift te Ërme- lo. Beroepbaarstelling: de heer D. J. J. Wolthuis, cand. te Groningen is be roepbaar. geref. kerken. Beroepen te Hoogeveen G. W. H Ted- demors te Heerde. Ber. te Spijk (Gr) G. de Zeeuw te Eezinge (Gr). Ber. te Emmeloord (N.O.P.) H. D. Bakker te Hillegersber.g Tcrbrugge. Bed. voor Hoogezand Sappemeer H. Al- tmg te Uithuizermeeden. ohr. geref. kerken. Bed. voor Zaamslag M. C. Tanis te Barendrecht. Bed. voor Vlaardingen F. Bakker te Driebergen. oud. geref. gemeenten in ned. Bed. voor Bruinisse J. van der Poel te Ede. VRIJ EV. GEM. Drietal te Zaamslag: H. C. Leep te Rotterdam (c), J. Moerland te Goreum en F. Tonjes, cand. te Doorn.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3