Lord Homei sprake van Er is geen een crisis COR LEMAIRE ALS CENTRUM Alg SPORT OP DE TELEVISIE J i a iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiioiiiin i FLITS i GORDON ^OOITI ik laat v i\ flits i zo'n groen-w* ffll; ilIISiSIlilifiiSIilllllilSlfilllllI KAPPIE EN DE WATERZUIL TOERNEE VAN KNAPENKOOR enjnse crisis nadert einde VS oensdag 1 augustus 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 „EXPORT VAN GEMENEBEST BESCHERMEN" WELKE FORMELE? OPTIMIST 1 radio televisie"") radio Middag televisie tl 0 gelukkig h'j STA 1st NOG op veertig dus h'j zal wel kapot wezewl in het heelal Dan Barry Van onze correspondent LONDEN. Een impasse in de onderhandelingen tussen Enge land en de landen van de E.E.G.? Een crisis? Geen sprake van, al dus lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken. Het punt dat nu bereikt is bij de onderhan delingen in Brussel mag niet als zodanig worden gezien. We hebben altijd verwacht dat er zoiets zou gebeuren als nu het geval is. We 'hebben steeds verwacht dat we het punt zouden bereiken waarop de moeilijkste kwestie moest worden opgelost en dat is nu het geval. Lord Home sprak gisteren tijdens een zeer druk bezochte lunch van de buitenlandse persvereniging in Lon den. Hij ging nog wat dieper in op het vraagstuk dat hij tijdens zijn re de had aangesneden. De moeilijkste kwestie is deze: Wij willen de export van onze partners in het gemenebest beschermen, voor al wat de voedingsmiddelen uit de ge matigde zone betreft Australië, Nieuw-Zeeland en Canada. Dat is volmaakt natuurlijk en wij willen de ze export beschermen, vervolgde de minister, zonder een patroon in de internationale handel in te voeren dat absoluut star en onbeweeglijk is. Daar gaat het op het ogenblik om. Lord Home zei het zelfde even la ter nog eens in iets eenvoudiger woorden: Hoe vinden we een formu le die het gemenebest de verzekering geeft dat zijn voedsel een redelijke kans maakt op de Europese markt, zonder de wereldhandel in een keurs lijf te persen dat nooit meer veran derd kan worden? De minister van buitenlandse zaken wilde niet beweren dat het gemakke lijk zal zijn dit probleem op te los sen. Het zal ook de nodige tijd ver gen; de komende dagen en mogelijk de komende weken zal het gesprek over dit punt gaan. Lord Home liet er geen enkele twij fel aan bestaan dat hij een vurig voorstander is van Engelands toetre ding tot de E.E.G. Engeland kan vol gens hem alleen in een economisch sterke positie volledig zijn rol spelen in de wereld; daarom vooral dient het deel van de Zes uit te maken. Ik ben een optimist, verklaarde lord Home, tijdens een ander deel van zijn rede. Ik kan niet geloven dat de twee werelden die er op het ogenblik zijn, er op uit zijn elkaar te vernie tigen. Zeer uitvoerig ging hij in dit verband in op het thema dat hij de laatste maanden voortdurend ontwik kelt; de communistische en de niet- communistische wereld moeten onder handelen over de gevaarlijke kwesties die beide groepen verdeeld houden en die stuk voor stuk tot een ramp kun nen leiden. De twee kampen bezitten nu alle bei een enorme macht die de wereld kan vernietigen. Een alternatief is er niet: het gaat erom de boel in de lucht te laten vliegen of te onderhan delen, en dat laatste net zo lang tot er rond de conferentietafels een op lossing wordt gevonden. Lord Home gaf Laos als voorbeeld van de mogelijkheid tot oplossing van een kwestie die op een bepaald mo ment schier onoplosbaar lijkt, die zelfs de potentie bezit een wereldramp te veroorzaken. Met veel geduld en ge zond inzicht moet een redelijke en voor alle partijen aanvaardbare op lossing te vinden zijn, meende hij. Zoals het met de kwestie-Loas ging, kan het volgens de Britse minister van buitenlandse zaken ook met het probleem van de kernwapenproeven. Er is volgens lord Home kans dat LORD HOME altijd verwacht Oost en West dank zij nieuwe gege vens die de wetenschap heeft ver strekt, tot een akkoord op dit punt ko men. Zo moet het ook mogelijk zijn een modus te vinden voor de kwestie- Berlijn, althans een die een regeling biedt voor een hele reeks van jaren. De basis van de Britse buitenlandse politiek is volgens lord Home deze: Engelands kracht handhaven en ge bruiken teneinde te komen tot een ze kere mate van begrip tussen Oost en West. Dit is een geleidelijk proces, zei lord Home een andere oplossing is er niet, wil men niet zijn toevlucht nemen tot een oorlog die geen over winnaar kan opleveren. (Ingezonden mededeling) 8 „De kleurgraad duidt de compara- tieve intensiteit van de klanken aan." DeWitt bromde wat. ,,Zo. Dus u maakt een tekening van de klanken. Waarom is dat makkelijker te be grijpen dan de gesproken woorden?" Op een toon alsof hij tegen een kind van vijf jaar sprak verklaarde Fairlie: „Een klank is nooit con stant. Die neemt toe en vermindert. Die kun je niet stil houden om haar te vergelijken met andere klanken. Dat kun je wel met een zichtbare grafiek. De eerste stap om een ge sproken taal te bestuderen is een analyse om het aantal van de basis fonemen te bepalen, de kleinste een heden van de spreekklank." „Dat klinkt nogal makkelijk." „Probeer het zelf maar eens. En als je die fonemen eenmaal hebt, zijn er nog de morfemen en de plaatselijke varianten, en „Fairlie „Ja?" ..Ik ben in Gassendi geweest DeWitt staarde naar de ingewikkel de grafiek die de naald neerschreef en zei: „ik was een van de eersten. Ik kan je niet vertellen wat een sen satie me dat gaf, ik zal het maar niet eens proberen. Maar ik liep langs die enorme vernielde deuren die grot in en ik zocht naar doden tussen de ravage. Elk ogenblik ver wachtte ik Maar ik vond niets van dien aard. De overlevenden heb ben blijkbaar hun doden en gewonden meegenomen. Veel tijd kunnen ze niet hebben gehad, maar daar na men ze toch de tijd voor. HOOFDSTUK 6 Glenn DeWitt keek Bob Fairlie strak aan en zei: „Voordat die oer mensen Gassendi verlieten hebben ze alle machines meegenomen die niet beschadigd waren toen de ba sis werd vernield. Niets werd ach tergelaten wat de vijand van nut zou kunnen zijn destijds." „Maar nu?" vroeg Fairlie, die voel de wat er van hem werd verwacht. „Nu zou een vijand ónze vijand een hele nieuwe technologie kunnen leren uit de wrakstukken van deze basis, do generatoren, de schepen sterreschepen, Fairlie, niet die sim pele raketjes die niet tot veel meer in staat zijn dan tot het onbeteke nende sprongetje over de ruimte die ons van de maan scheidt. Ik wou dat je eens probeerde je dat goed voor je geest te brengen, erover na te denken, je een beeld te vormen van die vloot van schepen onder de vlag van een ander, een vijandelijke vlag; en die schepen komen van de aarde uit het zonnestelsel Zijn hand beschreef een boog door de lucht. Dit gebaar, de eigenaardi ge Uitdrukking die in DeWitt's ogen was verschenen en de vreemde rus tige klank van zijn stem maakten die pe indruk op Fairlie. Even verdween het hele nuchtere laboratorium en hij zag de schepen, de enorme, mach tige schaduwen tegen de besterde achtergrond, uitvliegen. „Waarheen?" vroeg hij zich af. En op dezelfde dromerige en rus tige toon antwoordde DeWitt: „Je zult het wel met me eens zijn dat die oermensen ergens vandaan ons zonnestelsel zijn binnengedrongen." „Och nee", zei Fairlie. Hij lachte. „Maar dat is natuurlijk onmogelijk! Ik bedoel niet dat zij gekomen zijn, maar het denkbeeld dat wij of wie dan ook zo ver zouden ko men. Tenminste niet nu, dat kan nog jaren duren." DeWitt keek Fairlie aan en glim lachte. „Dat hangt van jullie af!" Hij draaide zich weer om/ liep naar het rek en nam er een van de glanzende ballen af. „Ik heb toch al gezegd dat ik nu niets meer horen wil", zei Fairlie kortaf. Heel onverschillig klonk DeWitt's stem tóen hij zei: „Maar dit is geen opname van een boodschap. Dit,zou je gewoon eh amusementsmu ziek kunnen noemen. Ze hebben een massa onbeduidende dingen achter gelaten de belangrijkste opnamen hebben ze waarschijnlijk meegeno men. Ik dacht dat je dit misschien wel zoudt willen horen. Dan zou je misschien een iets andere kijk op de oermensen kunnen krijgen, meer wat hun esthetische dan de strijdba re en/of technische kant betreft. Het balletje begon te draaien. Door het laboratorium klonk een geluid, zo licht als een zuivere wind die zacht door de sterren strijkt. Het kwam uit de oneindigheid, lieflijk en ver, je'hoorde het dichterbij komen, het werd bijna ondragelijk, dit zoete fluitende geluid, rijzend en dalend en zo zuiver, zo jubelend-zuiver welk instrument kon dit geluid te weeg- brengen een orgelpijp, een fluit, een harp? Neen niets van dit al les. Iets vreemds, iets wat op aarde nooit was gespeeld, en toch klonken er echo's. De tranen kwamen hem in de ogen en de klanken deinden voort door het heelal, daalden tot een won derlijk schone triller, en verstierven, terug naar de oneindigheid waar ze vandaan kwamen. Maar eerst begon die vrouwenstem nog te zingen.... Zij riep de dolende sterrenwind aan en die antwoordde haar uit de verte. Weer riep zij, en door de oneindige sterrenruimte klonk e*en helder antwoord, Fairlie dacht dat alles, zelfs de wind, op die stem zou moeten reageren. Rond en vol was ze, en de klan ken werden zo gemakkelijk voort gebracht dat de toon op die van warm zilver leek, nooit moeizaam of geknepen. Toen begonnen de wind en de stem met elkaar te praten zonder woorden, maar woorden wa ren hier overbodig. Het samengaan der stemmen was eenvoudig, bijna antiek, maar ongelooflijk schoon. (Wordt vervolgd) Van onze correspondent PARIJS. De crisis in de par tijleiding van het Algerijnse bevrij dingsfront (F.L.N.) schijnt nage noeg geëindigd te zijn. Een van de ministers van de voorlopige Alge rijnse nationalistische regering, Boudiaf, die het slachtoffer was ge worden van een ontvoering in zijn geboortestad M'Sila door eenheden van de verzetsgroep Aures, werd gisteren na interventie van Ben Bel la, Ben Khedda en Bel'kacem Krim in vrijheid gesteld. Intussen kondig de het politieke bureau van Ben Bella aan dat het donderdag in Al giers zal worden geïnstalleerd. In de loop van de ochtend hebben Khider, de rechterhand van Ben Bel la, en Belkacem Krim, de leider van de Kabylische oppositie, een beslis send gesprek gevoerd ter oplossing van de crisis onder de Algerijnse lei ders. Daarbij liet Belkacem Krim Khider onverbloemd weten wat hij dacht over de ontvoering van Boudiaf. Zolang Boudiaf niet in vrijheid zou zijn gesteld, wilde hij geen enkele toe zegging doen. Op grond daarvan meent men te mogen aannemen dat zodra Boudiaf in Algiers gearriveerd zal zijn hij werd gisteravond of in de loop van deze ochtend verwacht de bekend making van een overeenkomst niet al te lang meer op zich zal laten wach ten. Khider trachtte hem duidelijk te maken, dat Ben Bella in deze aange legenheid niet de hand had gehad en dat het politiek bureau alle moeite deed bij de commandant van de ver zetsgroep Aurès om Boudiaf vrij te laten. Volgens Belkacem Krim had de ont voering van Boudiaf zijn gunstige me ning over de gedane voorstellen niet gewijzigd. Hij achtte echter de vrijla ting van de ontvoerde een noodzakelij ke voorwaarde om ze te accepteren. De N.T.S. verzorgt zondagmiddag 12 augustus tussen 3 uur en half vijf een rechtstreekse reportage van de Neder landse atletiekkampiocnschappcn die In Amsterdam worden gehouden. De com mentators zijn Frits de Ruyter en Wim Kortland. Beelden van een internationaal hip pisch festival, dat in Kopenhagen wordt gehouden, komen vrijdag 17 augustus om 5 uur en zondag 19 augustus om 3 uur op het scherm. De verslaggever is Hans Eysvogel. De reportage van zondagmiddag wordt gevolgd door een verslag van de nationale tenniskam pioenschappen in Seheveningen. De N.T.S. hoopt verder in samenwer king met Intervisie reportages op het „Praat eerst eens met Lemaire" is de titel van een cabaretprogram- ma dat Juliette Nieweg rond de pianist-componist-arrangeur Oor Le maire schreef en dat dinsdagavond 8 augustus in het televisieprogram ma van de Avro op de beeldbuis komt. Behalve Cor Lemaire werken aan dit cabaret mee Petra Laseur, Yo- ka Berretty, Trins Snijders, Ber nard Droog en Bob Milton. Muziek en arrangementen zijn natuurlijk van Cor Lemaire zelf, de decors zijn van Massimo Götz en Jef de Groot is de regisseur van deze (op genomen) uitzending. Een concert dat het Residentie-Or kest onder leiding van Antai Dorati in het Holland Festival van dit jaar heeft gegeven wordt vana-vond via Hilversum 2 tot klinken gebracht. Uit gevoerd worden Iberia van Debussy, de Liederen opus 15 van Bartók en De Vuurvogel van Strawinsky. De so liste is de mezzosopraan Helga Pilar- czyk (8 uur). Wie wat lichters wil horen: om 8.05 spelen via Hilversum 1 de Ramblers met zang van Janie Bron en Marcel Thielemans. De wekelijkse jazz-session in het Derde programma van de B.B.C. is te horen om 6.30. Dick van Bommel en Dik Bruyne- stein stelden een luchtig programma samen onder de titel „Zo zie je nog eens wat" (8.30.) Daarna een optre den van het trio Los Machucambos (9.10). België Vlaams: De Duitser Udo Langhoff heeft een reis van twee maanden gemaakt van Hamburg naar Ecuador. In vijf afleveringen krijgen de Vlaamse kijkers een in druk hoe de globetrotter met een ba nanenschip overstak en in de woeste onontsloten gebieden van Ecuador vreemde avonturen beleefde (8.30) Om 9.10 is het tijd voor Bonanza' en om 10 uur schalt de muziek van het Al Hirt Sextet uw huiskamer bin nen. België Frans: De film „La dernière Rafale" is een verhaal over een jon ge agent van het F.B.I. die een ge vaarlijke bende oprolt (8.30). A la recherche de Guillaume Apollinaire" is een kunstprogramma van de Frau- se tv over genoemde dichter (9.55). Duitsland: Na het journaal klinkt muziek uit de haven van Napels (8.20). ..Hardys Bordbuch" is een filmpje over de vlucht met een vlieg tuigje naar Tanganyka (8.50). Klaus überall presenteert vervolgens een aantal artiesten uit vele delen van de wereld in zijn programma „Gelernt 'st gelernt" (9-20)Na het laatsti nieuws een reportage van de ronde van Ticino (10.10). scherm te brengen van de Europese zwemkampioenschappen te Leipzig. Voorlopig staan op het programma uitzendingen op maandag 20 en dinsdag 21 augustus om 7 uur, woensdag 22 augustus om 5.45 uur en donderdag 23 alsmede vrijdag 24 augustus om 5 uur. WOENSDAG 1 AUGUSTUS VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Socialistisch strijdlied; 7.23 Lichte chtendklan- ken (gr.); 8.00 Nieuws en soc strijdlied; 8.18 Lichte gram- mofoonmuziek; 8.30 Verkeerswen- ken; 8.35 Voor de kinderen; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Ochtendgymnas tiek voor de vrouw; 9.10 Moderne muziek (gr.); (9.35—9.40 Water standen). VPRO; 10.00 Religie en cultuur, lezing. VARA: 10.20 Vlieg er eens uit, gevarieerd program ma. (herh. van vrijdagavond jl.) 11.00 R.V.U.De moderne film spiegel of lachspiegel door H. Wie- lek; 11.30 Historische opnamen (gr.): Klassieke kamermuziek. Middag 12.00 Promenade-orkest; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Licht ensemble; 13.45 Gesproken portret; 14.00 His torische opnamen (gr.): klassieke kamermuziek; 14.45 Volksliedjes en -dansen; 15.00 Een prettige va kantie met weinig geld. toespraak; 15.10 Voor de jeugd; 16.30 Lichte grammofoonmuziek; 17.00 Wegwij zer, tips voor vakantie en snipper dagen; 17.50 Regeringsuitzending: Nederlands Nieuw-Guinea, door W A. L. van Doorenmaalen, Avond 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Actualiteiten; 18.30 R.V.U. Achter de schermen VIII, door dr.". G. J. de Voogd; 19;00 Voor de kinderen; 19.10 Tranen en troost om Jeruzalem, Joods program ma. VPRO; 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Dans- orkest en zangsolisten; 20.35 Kaf en koren, wekelijkse notities; 20.45 Prinses Turandot, hoorspel met muziek: 22.00 Sranang Tori, een Surinaams progr.22,00 Sport halv.erwege; 22.30 Nieuws: 22.40 Met een knipoog naar de Muzen, gevarieerd programma: 23.00 Pia norecital: klassieke muziek; 23.35 Lichte grammofoonmuziek; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM 11. 298 m. Ochtend NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewij de muziek (gr.); 7.30 Lichte grammofoonmuziek; 7.50 Medita tie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radio krant; 8.35 Tiroler lichte muziek (gr.); 8.50 Walsmuziek (gr.); 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram mofoonmuziek; 9.40 Voor de huis vrouw; 10.10 Grammofoonmuziek 10.15 Morgendienst; 10.45 Geeste lijke liederen; 11.15 klassieke piano muziek (gr.); 12.00 Licht ensemble; 12.30 Mede delingen ten behoeve van land en tuinbouw; 12.33 Licht instru mentaal septet; 12.53 Grammo foonmuziek, eventueel actualitei ten; 13.00 Nieuws; 13.15 Blaasor- kest: lichte muziek: 13.45 Moder ne muziek (gr.); 15.15 Triptiek, een programma voor mensen die vrij zijn; 15.30 Licht ensemble; 16.00 Voor de jeugd: 17.20 Jazz Club; 17.40 Beursberichten; 17.45 Licht orkest; Ivonil 18.10 Gemengde zangvereniging; 18.30 Het spektrum, lezingen; 18.45 Lichte grammofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerpraatje: 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.); 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte grammofoonmuziek; 20.00 Holland Festival 1962: Resi dentie-orkest met zangsoliste: moderne muziek; 21.15 In de pau ze: Het huis van Belle van Zuylen, klankbeeld; 21.45 Kantte keningen; 21.55 Hongaarse melo dieën (gr.); 22.10 Marinierskapel; 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Oude muziek; 23.5524.00 Nieuws. VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS; 17.35—17.45 Internationaal jeugdjournaal; AVOND 20.00 Journaal; 20.15 Filmverslag uit De West. NCRV: 20.30 Zo zie je nog 'ns wat!, met filmcamera en microfoon op stap door Neder land; 21.10 Zuid-Amerikaanse volksliedjes; 21.30 Detective-film; 22.10 TV-film; 22.35 Voordracht van gedichten. jk heb net margootje ge temperatuurd met die ouwe thermometer em nou staat .'ie op veertig graden! néé! WACHT EVEN -MIS" 9CHIEN HEB IK WEL DEZELF DE VRESEUJKEJTjE/.TE ...oe win-'1] tje-jnietalonzo a'S^' /.abmflmkvs inzetten winnen: door li I MÊ^kwKB#.!skvi 2675 w; 74. „Saboteurs!!" schreeuwde de aan voerder van de patrouille. „Jullie zijn er gloeiend bij! Ontkennen baat niet en alles wat je zegt wordt genoteerd en kan later tegen je gebruikt worden!" Sprenkel en de mannen van de Kraak trokken wit weg, want de militairen porden hen met wapens in de rug. Maar Kappie werd paars. „Donder en bliksem! Ik ben een eer lijk zeeman, lelijke landrot!" brieste hij. „Ik raad je aan wat minder dei ning te maken. Wij zijn van de televisie en alles wat jij doet kan ook later te gen jou gebruikt worden!" „Precies." zei Sprenkel. „Het is voor ons heel éénvoudig om een opna me van uw onbeleefd optreden te ma ken en dit later uit te zenden." „Onzinpraatjes!" riep de aanvoerder honend. „Televisie....! Welja! Knoeiers zijn jullie! Saboteurs! Dit is hetzelfde ding dat het kantoor van de Sahara Olie Onderneming onder water heeft ge zet! Vooruit mannen, laadt het hele zaakie on en dan rechtsomkeert naar de stad!" En daar gingen ze op weg naar de gouverneur... GOES. Der traditie getrouw is ook dit jaar het Knapenkoor van de Kath. Zeeuwse Koorschool te Goes op tournee geweest. Was het doel der drie voorafgaande reizen de provincies Zuid- en Noord- Holland en N.W.-Brabant, ditmaal was Oost-Brabant aan de beurt. Eerste doel was Tilburg, daarna werd Schijndel, St. Oedenrode, Oorschot. Den Bosch en Breda met een be2oek vereerd door de 43 jongens met hun di recteur, de heer E. Heyblok. Zowel hun opluistering van de kerke lijke erediensten, als hun optreden in de diverse ziekenhuizen en bejaarden centra heeft grote indrukken achterge laten; eens te meer is bewezen, dat dit knapenkoor ver buiten onze provincie een goede naam heeft verkregen. Naast het vele malen optreden van deze jon gens werd tijdens het verblijf in de di verse internaten ruimschoots spel en sport beoefend, zodat zij naast culturele prestaties op een prachtige vakantie kunnen terugzien. k

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2