Regelingen voor zelfbeschikking Oe Thant: formeel gesprek deze maand TWEE DAMES ZIEK ONDANKS ALARM Aanslag op Belgische politieman RIJNMOND A Z( Philippijnen weren Boac KAMPEERTENT AFGEBRAND Kind onder trein Brand in schip vijf matrozen omgekomen De BiltDroog PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bij botsing op strand meisje verongelukt Eerste Kamer rekent op „onderbreking" Zinksulfaat inplaats van Engels zout Herstel Akkoord vorming Maleise federatie Vooroorlogse wonderlamp in Brussel TENT GEMIST Van tot bbenbroek wartewaal Na ruzie om charter K.L.M. naar Hongkong Nog niet Het weer overal u Directeur. JACl). DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieu ivstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 1 8,06 per kwart Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 1 cent per woord met een minimum van 1,— i-e jaargang no. 5116 Woensdag 1 augustus 1962 OVERDRACHT BEHEER AAN UNO DIRECT NA TEKENEN AKKOORD Van onze correspondent WASHINGTON - Nederland zal het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties overdragen, onmiddellijk nadat een akkoord tussen Nederland en Indonesië is geratificeerd. Voor dat akkoord is de grondslag gelegd met een voorlopige overeenstemming, die de onderhandelaars van beide landen maandag avond laat hebben bereikt. Die overeenstemming bevat alle essentiële punten voor de overdracht van het bestuur aan de Uno en vervolgens aan Indonesië. Daarin zijn begrepen uitgebreide regelingen voor de uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht door de Papoea's. De .secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, verklaarde gisteren „zeer optimistisch te zijn over het eindresultaat van formele Nederlands-Indonesi sche besprekingen, die half au gustus onder mijn leiding zul len worden gehouden". Ook dr. Van Roijen zei „zeer hoopvol gestemd" te zijn over de af loop van dergelijke onderhande lingen. Intussen zal nog een groot aantal technische punten onder leiding van Ellsworth Bunker moeten worden geregeld, zodat ook na Subandrio's vertrek het overleg zal worden voortgezet. Deze punten betreffen in het bijzonder financiële en militaire zaken. Ambassadeur Malik blijft in Washing ton. Ambassadeur Van Roijen had gis termiddag een onderhoud van ruim een half uur met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. Hij zal vanavond naar Nederland vlie gen om verslag uit te brengen aan de Nederlandse regering. In Washington werd verwacht dat hij vijf dagen af wezig zal zijn. Subandrio had gisteren aan het eind van de middag in New York nog een onderhoud met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. Tegen tienen gisteravond is hij met een vliegtuig van de Panamerican naar Djakarta vertrokken. Subandrio zal dus in staat zijn presi- Van onze correspondent ROCKANJE Op het strand in Rockanje is gistermidag een tienjarig meisje bij een aanrijding omgekomen. Johanna Broeksmit uit Rotterdam, die met haar ouders in een caravankamp logeerde, fietste met haar neefje over het strand, toen zij werd' ingehaald door een auto. Het «meisje schrok en week scherp naar links uit, juist toen de auto haar passeerde. Zij werd gegrepen en liep zulke zware verwondingen op, dat zij ter plaatse overleed. dent Soekarno de grote lijnen voor te leggen van een akkoord met Nederland, waarin zowel de betekenis als de geest van het plan-Bunker is bewaard. Aan genomen wordt dat hangende de be slissing van Djakarta, formele onder handelingen onder leiding van Oe Thant zullen worden voorbereid. De indruk is gewettigd dat de voor lopig gunstige wending in situatie in niet geringe mate te danken is ge weest aan het gesprek dat Subandrio met president Kennedy heeft gehad. Wat er tot nog toe van de overeen stemming bekend is geworden geeft nog maar een vaag beeld van de voorgenomen regelingen. Indonesië zou mei volgend jaar (de datum 30 mei wordt genoemd) het gezag in westelijk Nieuw-Guinea kunnen aan vaarden. Daar zou een periode van beheer van de Uno aan voorafgaan. De overdracht van het gezag aan de Uno door Nederland zou al in sep tember gaan beginnen. De rechten van de Papoea's zouden zijn verzekerd door „werkelijke zelfbe schikking, uitgevoerd met bijstand en deelneming van de Uno". Ook het tijd- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De Eerste Ka mer houdt blijkbaar rekening met de mogelijkheid dat het parle ment nog tijdens het reces bij een zal komen. Voorzitter mr. J. A. Jonkman zei gisteren namelijk in zijn rede, waarmee hij de laat ste zomervergadering van de Senaat sloot, dat men zich „min der moeilijk dan ooit" kon voor stellen dat de Kamer voortijdig bijeen zal komen. Mr. Jonkman voegde er aan toe dat de gedachten thans uit gaan naar onze landgenoten op en om Nieuw-Guinea. burgers zowel als militairen, ook naar de Pa poea's voor wie wij mede verant woordelijkheid dragen en met wie wij hebben samengewerkt en ook naar de Indonesiërs, met wie wij in een vroegere periode zo lang verbonden zijn geweest. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De twee dames die vorige week maandag in een Am sterdamse apotheek vergif kregen in plaats van een laxeermiddel, zijn ge vonden. t De ene zit gezond en wel in haar huis in Oude Pekela en de andere ligt ziek in het Binnengasthuis in Am sterdam. Ofschoon ze gistermiddag nog wat van het gif had ingenomen, maakt ze het redelijk goed. Levens gevaar is er niet. De dames de gezusters Greetje Koers-Van der Molen (62) en Geer- truida Dammers-Van der Molen 163) kregen het gif in een apotheek aan de Binnen Bantammerstraat. Zij hadden gevraagd om Engels zout, maar ze kregen zinksulfaat in hun han den gestopt. Onmiddellijk nadat de apothekers assistente haar fout Jfëd ontdekt, werd alarm geslagen. De politie liet een ra dio-auto rondrijden en waarschuwde haar collega's in het buitenland in de hoop dat de vrouwen zouden worden gevonden voordat zij het gif zouden innemen. De dames hadden inderdaad ge hoord dat in de apotheek een vergis sing was gemaakt, maar zij hadden niet de indruk gekregen dat het om hen ging. Zij wafen daarom niet naar de politie gegaan. Toen mevrouw Dammers, die bij haar zuster in Amsterdam logeerde, ziek werd, kregen de vrouwen nog geen argwaan. Zondag ging ze welge moed naar Oude Pekela terug. Gisteren echter ging haar zuster die bij de apotheek om de hoek woont, zich ziek voelen nadat ze wat Engels zout" had ingenomen. Een buurvrouw belde een dokter op en via hem liep het spoor naar de apotheek. De vrouw werd terstond in het ziekenhuis opge nomen. Een kleine dosis van het zinksulfaat dat de gezusters als laxeermiddel had den ingenomen, veroorzaakt slechts misselijkheid. Grotere hoeveelheden kunnen ernstiger gevolgen hebben. PARIJS. Een drama te Villers- sur-Mer in Bretagne heeft de geva ren van zorgeloos kamperen nog eens duidelijk onderstreept. Midden in de nacht vloog een tent, die tussen meer dan zeshonderd andere tenten in een kampeerplaats stond en waarin zes kinderen met hun ouders verbleven, in brand. De vader en de twee oudste zoons konden zich in veiligheid stellen, maar de moeder en de vier jongste kinde ren, van wié de oudste acht jaar was, liepen zware brandwonden op en moesten in een ziekenhuis worden op genomen. De toestand van een jon gen van zes jaar, die brandwonden van de derde graad had opgelopen, is zorgwekkend. De tent brandde af, doordat de kam peerplaats geen enkel blusapparaat rijk bleek te zijn HELVOORT (ANP. De achtjarige J. Hoevenaars uit Heivoort is gisteren in die Brabantse gemeente door een trein Den Bosch-Tilburg gegrepen en gedood. Het kind was met enkele andere jon getjes bij de spoorbaan visjes aan het vangen. Een andere achtjarige jongen, J. van Hattum, kreeg een shock. stip voor een volksstemming zou zijn vastgelegd. Er zou een aaretal jaren (de schattingen lopen uiteen van drie tot acht jaar) verstrijken, voordat het ple bisciet zou worden gehouden. Er zou een regeling zijn getroffen voor de Indonesische parachutisten, die zich thans in westelijk Nieuw-Guinea bevinden Het voorlopige akkoord zou voorzien in herstel van de normale diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en In donesië. ..Ik ben steeds van mening ge weest, dat eens de verhouding tussen Nederland en Indonesië weer zeer vriendschappelijk zou worden", zei dr. Van Roijen gisteren in Washington. Minister Subandrio wilde gisteren in New York niets over de bereikte over- eeenstemming zeggen. Toen hem werd gevraagd of midden augustus een defi nitief akkoord zou kunnen worden ge tekend, zei Subandrio: „Ik hoop het schrijft u dat maar op". Hij vervolgde: „Ik ga eerst naar huis en laat ons af wachten wat daar wordt beslist. Ik bid voor het beste. Terwille van het be reiken van een overeenkomst met Ne derland acht ik het het beste, thans geen enkele verklaring af te leggen". Leden uit Subandrio's gezelschap verwachtten dat Subandrio een week in Djakarta zou blijven alvorens hij naar Washington zou terugkeren. Subandrio arriveert morgen in Djakarta. Zie verder pag. <S Dit zijn de eerste foto's van het begin van de evacuatie van vrou wen en kinderen uit westelijk Nieuw-Guinea. De evacuees op deze foto's zijn enkele uren geleden van het vliegveld van Biak opgestegen op weg naar Nederland. De kinderen, zich nog niets be wust van de verre reis, hadden toen onze speciale verslaggever Wim Hoffmann maandag deze foto's maakte, volledig hgzit genomen van het K.L.M.-hotel (foto hoven). Even tevoren (onderste foto) waren zij met hun moeders in een Dakota van De Kroonduif uit Merauke in Biak aangekomen. De enige mannen op de foto zijn functionarissen van De Kroonduif. LONDEN (Reuter) Abdoel Rah man, de premier van Malakka. heeft gisteravond bekend gemaakt dat En geland en .Malakka overeenstemming hebben bereikt over de vorming van de Maleise federatie, een nieuwe staat in Zuidoost-Azië, waarvan Ma lakka, Singapore, Broenei, Serawak (West-Borneo) en Brits Noord-Borneo deel zullen uitmaken. Het akkoord werd bereikt na inge spannen diplomatiek overleg dat drie weken heeft geduurd. Abdoel Rahman gaf geen bijzon derheden over de bereikte overen- stemming. In liet Gemeentelijke ziekenhuis in Zaandam is gisternacht de 27-jarige A. Overeem uit Oostzaan bezweken aan wonden die hij maandagavond had op gelopen, toen hij met zijn bromfiets te gen een auto was gebotst. BRUSSEL (A.N.P.) Het elektrici teitsbedrijf van Brussel heeft niet zon der trots bekendgemaakt, dat de elec- triciteit in Brussel gemiddeld weer tegen dezelfde prijs als voor de oor log wordt geleverd, nl. 2.19 frank (d.i. ruim 15 cent) per kilowatt tegen 2,019 frank per kilowatt in 1940. De prijs die na de oorlog was gestegen tot 3.54 frank, kon vrijwel op het oude peil worden teruggebracht dank zij een enorme stijging van het verbruik (van bijna 17,5 miljoen kilowatt in 1940 tot ruim 66 miljoen in 1961), door verbe tering van de produktie en het trans port en door een lagere winstmarge voor het bedrijf. De 75-jarige A. Trapman uit Den Haag is gistermiddag op de Gouverneurlaan in zijn woonplaats tegen een tramwagen van lijn 16 opgelopen. Hij werd zo zwaar ge wond, dat hij een paar uur later stierf. Van onz correspondent EINDHOVEN Een negenjarige jongen uit Amsterdam, met vakan tie in een jongenskamp in Nuenen, heeft agenten met speurhonden, kampleiders en -leidsters en tiental len inwoners van het. Brabantse dorpje vele uren nodeloos werk be- •zorgd. Toén een van de leiders de avond ronde in het kamp deed, merkte hij dat de jongen was verdwenen. De po litie werd gewaarschuwd en al spoe dig werd een speurtocht op grote schaal ingezet. Politiemannen gingen dreggen in het Eindhovens Kanaal, maar ook dat had geen resultaat. Gistermorgen om zeven uur werd in het kamp reveille geblazen. De eerste die op het appel verscheen was de vermiste jongen. Hij had de avond tevoren zijn tent niet kunnen vinden en was toen maar bij een vriendje, een paar tenten verderop, in bed ge kropen. Hij was zo diep onder de de kens gedoken, dat de leiding hem niet had gezien. Wetsontwerp: orgaan met speciale bevoegdheden Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ministers Toxopeus (binnenlandse zaken) en Van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid) hebben een wetsontwerp ingediend tot instelling van een openbaar lichaam Rijnmond. Hierin zullen 24 gemeenten in het gebied van de Nieuwe Waterweg samenwerken voor een gezamenlijke aanpak van de uitbreiding van de ha vens in dat gebied en aan de ruimte lijke problemen die daarmee samen hangen. De bedoeling is van Rijnmond een economische en sociale eenheid te maken. Rijnmond kan streekplannen vaststellen, richtlijnen en eventueel bindende aan wijzingen geven over: 1. de aanleg van havens en de daarbij horende bedrijfsterreinen (niet het on derhoud en beheer van de havens); 2. vestiging van bedrijven op die ter reinen; 3. industrievestiging;. 4. woningbouw; 5. toepassing van de Woonruimtewet 1947; 6. openluchtrecreatie; 7. aanleg en verbetering van land- en waterwegen; 8. oeververbindingen; 9. verontreiniging van water en lucht. In Rijnmond zullen samenwerken: Ab- benbroek, Barendrecht, Brielle, Capelle aan den IJssel, Geervliet, Heenvliet, Hekelingen, Hellevoetsluis, Krimpen aan den IJssel, Maassluis, Oostvoorne, Oudenhoorn, Poortugaal, Rhoon, Rid derkerk, Rockanje, Rotterdam, Rozen burg, Schiedam, Spijkenisse, Vierpol- ders, Vlaardingen, Zuidland en Zwarte- waal. Deze gemeenten tellen samen on geveer negenhonderdduizend inwoners. Het bestuur van Rijnmond, dat gevestigd zal zijn in Rotterdam, zal bestaan uit een Rijnmondraad van. 31 leden, een dagelijks bestuur va'h zes leden en eén door de .Kroon te benoemen voorzitter. Zie verder pag. 7 MINILLA De Philippijnse rege ring heeft de Britse luchtvaartmaat schappij Boac laten weten, dat zij over twee weken niet meer op Philippijnse vliegvelden mag landen. De maatregel is een tegenstoot in de ruzie tussen de Philippijnen en Enge land, ontstaan over het landen in Hong kong van een vliegtuig van de K.L.M., dat door de Philippijnse luchtvaart maatschappij P.A.L. was gecharterd. De P.A.L. had het toestel geleend voor het onderhouden van de dienst Manilla Bangkok en terug via Hong kong. De maatschappij meende dat zij met de machine Hongkong mocht aan doen omdat zij daar landingsrechten had. Niettemin verbood de Britse regering de P.A.L. met het K.L.M.-toestel in Hongkong te landen. De charterover eenkomst komt neer op een recht streekse vlucht naar Hongkong van de K.L.M.-dienst tussen Amsterdam en Manilla, zo werd gezegd. De K.L.M. heeft in Hongkong geen landingsrech ten. De opvattingen van de Engelse en de Philippijnse regeringen stonden lijn recht tegenover elkaar. Er werden no ta's uitgewisseld, maar geen van de partijen week een duimbreed. Van onze correspondent PARIJS. Vier Congolese ma trozen van het Belgische vracht schip Monthouet zijn gisteren in het ruim van hun schip levend ver brand. Een vijfde matroos ver dronk toen hij brandend overboord sprong. De brand in het ruim brak uit na dat de Monthouet in Het Kanaal, vlak bij Kaap Gris Nez, in een dichte mist werd geramd door het Liberiaan se vrachtschip Arabella. De Liberi aan .raakte de Belg van achteren aan bakboordzijde, juist bij het ruim dat was geladen met brandbare vloeistof fen. Deze vlogen door de schok in brand. Het vuur sprong meteen over op de Arabella. In het bewuste ruim van de Mont houet waren vier matrozen aan het werk. Zij kwamen in de vlammen o m. Vijf schepelingen sprongen met brandende kleren overboord. Een van hen verdronk. De andere vier wer den na enkele uren opgepikt door een van de drie sleepboten die te hulp schoten. De brand op de Arabella was al gauw geblust. Het schip voer daar na met een zwaar beschadigde boeg naar Duinkerken. Pas laat gis termiddag was men het vuur op de Monthouet' meester. Het schip is naar Duinkerken gesleept, Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM Op de Kalmthoutse heide, vlak bij het grensplaatsje Putte, is gisteravond een aanslag gepleegd op de vijftig jarige Belgische politieman George Hertogs uit Kalmthout. De dader, een flink gebouwde jongeman, loste uit een revolver vijf schoten op de gendarme en sloeg toen op de vlucht. De politieman werd niet geraakt, maar liep wel een shock op. De politie in het gebied aan weers kanten van de grens was gisteravond en vannacht in staat van alarm. Bel gische rijkswachters en jachtopzieners kamden een deel van het uitgestrekte bos- en heidegebied uit; aan de Neder landse kant patrouilleerden gehelmde manschappen van de Koninklijke mare chaussee. De dader werd niet gevon den. De aanslag gebeurde op Belgisch ge bied, ongeveer honderd meter van de Nederlandse grens. De gendarme, die aan een gebruikelijke ronde bezig was, moet er door zijn verrast. Overstuur kwam hij bij de dichtstbijzijnde kazer ne van de Rijkswacht melden dat op hem was geschoten. De dader was na het lossen van de schoten in de richting van de Nederlandse grens gevlucht. Veel meer dan een vaag signalement kon de Belgische politieman van zijn aanvaller niet geven. „Hij was fors ge bouwd en droeg een nozemhemd", was alles wat hij wist te vertellen. De man was zo overstuur, dat hij over de aan leiding van de aanslag niet kon worden gehoord. De politie heeft de veronderstelling geopperd, dat de dader een gedeser teerde militair is. die in paniek is ge raakt toen hij vlak bij de grens de politieman op zijn pad vond. De weersverwachting: van het K.N.M.I., geldig tot hedenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. MIES JE: Zou au gustus dan de zo mermaand worden? 2 augustus: zon op 5.02, onder 20.30; maan op 6.55, onder 21.32. Van onze weerkundige medewerker De zomer blijf» op afstand, ook in de eerste dagen van augustus nog naar het schijnt. Toch mag het weer niet hele maal onredelijk worden ge noemd. De temperatuur is aan de kust overal tot ten minste achttien en in het binnenland tot ten hoogste 21 graden opgelopen. Daarmee was de normale waar de voor deze tijd van het jaar j gisteren bijna bereikt. Een depressie, die dicht langs Schotland naar de Noorse kust is getrokken, is de belangrijkste oorzaak van dit weertype. Door haar invloed heeft zich boven de Britse eilanden een westelijke stroming ontwikkeld. waarmee vochtige lucht van de oceaan naar onze streken wordt overge bracht. Het gevolg van de grote vochtigheid is. dat de meedrij vende wolkenvelden de zon tel kens moeten verduisteren en ook dat er uit die wolken weieens een spatje regen valt. De regen heeft maar weinig te betekenen en zal ook vandaag van weinig betekenis zijn. Op de meeste plaatsen zal het droog blijven; ook worden enkele op klaringen verwacht. De tempe ratuur kan onder deze omstan digheden niet tot zomerse waar den oplopen; veel meer dan twintig graden kan het niet wor den, zeker niet aan de kust. De warmte blijft beperkt tot de landen rondom de Middellandse Zee. Helsinki Weer Wind Temo. N.sl. onweer 23! W 21 18 Stockholm h.bew. WZW 22 0 Oslo regen zzw 16 11 Kopenhagen regen zzw 18 0.1 Aberdeen regen NNW 21 0.6 0 Londen zw.bew. wzw 21 Atpsterdam zw.b. w 20 0.1 Brussel l.bew. wzw 21 0 Luxemb. onbew. w 23 0 Parijs onbew. NW 25 0 Bordeaux onbew. NO 28 0 Grenoble onbew. NW 29 0 Nice onbew. ZZW 27 0 Berlijn zw.bew. NNW 24 0 Frankfurt l.bew. W 28 0 München l.bew. NW 24 0 Zurich onbew. NW 25 0 Genève onbew. O 29 0 Locarno onbew. stil 28 0 Wenen h.bew. WNW 24 0 Innsbruck l.bew. stil 24 0 Belgrado zw.bew. W 24 3 Athene onbew. w 33 0 Rome onbew. w 31 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1