UITTOCHT (kalm) BEGONNEN Hotels in Biak al afgeladen met evacuees OPVANG KOMT IN NEDERLAND OP GANG Heath vandaag met instructies naar Brussel landen LAURENTS ETUI-LIJN ELEGANT SLOT VAN PARIJSE MODEWEEK Kritiek op gouvernement door Nieuw-Guinearaad Zeehond gevangen na bezoek aan Meppel Ambassadeur van Canada overleden Vier professoren maakten verboden luchtfoto's Vastgezet in de sluis te Blokzijl Collectie werd ontworpen voor gravin de Ribes Dinsdag 31 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. t Koffers klaar Geen vlucht Onverwacht Gebrek aan personeel Brommer tegen hoorn „OPENING VAN ZAKEN NODIG" RUSSISCH-ENGELSE VROUW TERECHT l ZES MAANDEN VOOR COMPONIST Kritieke dagen Voor en tegen Originele en bijzondere Europa-wegengids door IVim Hoffmann onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea BIAK. Onder de naam Spectrum schuilt een goed geoliede organisatie voor de evacuatie van vrouwen en kin deren naar Nederland. Het evacuatieschema is gebaseerd op het afvoeren van vijfduizend vrouwen en kinderen in de komende maanden. Enkele ambtenaren die met het transport zijn belast, betwijfelen echter of dat aantal inderdaad kan worden gehaald. Zij zeggen dat velen niet weg willen, omdat zij pas van verlof zijn teruggekeerd of omdat zij niet bereid zijn alles achter te laten. Op het vliegveld bij Biak zijn giste ren drie toestellen geland: één Dakota van de Kroonduif en twee van de lucht macht. De meeste passagiers kwamen uit Merauke. Uit die plaats waren zon dag al veertig vrouwen en kinderen naar Biak gevlogen. De vrouwen en kinderen die nog in Merauke zijn ongeveer honderdvijftig in getal zul len voor vrijdag naar Biak worden overgevlogen. Volgens een prioriteitenschema van bet Bureau Reiswezen Hollandia moe ten eerst de zuidkust en de streek rond om Seroei, dat sterk pro-Indonesisch ia. worden ontruimd. Daarna komen Manokwari, Biak en Hollandia aan de beurt Hoewel de evacuatie strikt genomen vrijwillig is, spoort de overheid de mensen wel aan te vertrekken. Het eerst gaan zij die in Nederland familie hebben die hen kan opvangen. De veertig die zondag hier zijn aan gekomen, hadden hun koffertjes al een tijd gepakt staan Zij kregen zondagmorgen een oproep. Een paar uur later zaten ze in een Da kota die hen in vier uur rechtstreeks van Merauke naar Biak vloog. Het toe stel bleef boven een hoogte van vijf honderd meter vliegen om het lichte luchtdoelgeschut dat enkele Indonesi sche infiltranten bij zich hebben, geen kans te geven. Iedere passagier kreeg voor het ver trek een envelop met de nodige papie ren, waaronder een paspoort en een pokkenbriefje. Na de landing konden de evacuees direct naar het K.L.M.- hotel. De bagage en de papieren wer den op het vliegveld behandeld. De capaciteit van het hotel was tot het uiterste opgevoerd. In de kamers waren bedden en kinderledikanten bij gezet. De eetzaal had ook al een ander gezicht gekregen door de vele kinder stoelen die rondom de tafels, wgrea a^- plaatst. De mensen die niet meer in het K.L.M.-hotel terecht konden, werden naar het wat eenvoudiger Gouverne- mentshotel gebracht. Zij zullen daar blijven tot er weer pl-ats is in het an dere hotel. Bij het zien van al die bedrijvigheid kreeg ik niet de indruk van een over haaste vlucht. Er werd niet gesjouwd met huisraad en er deden zich geen emotionele tonelen voor. De vrouwen en kinderen, onder wie veel Indische Nederlanders, waren rus tig. Zij waren goed gekleed Zij had den alleen wat handbagage bi) zich. Zij haddn zich allang gerealiseerd dat de Nederlandse aanwezigheid in Nieuw- Guinea geen eeuwigheid meer zou du ren. Door hun vertrek wordt een einde aan die onzekerheid gemaakt. In het K.L.M.-hotel sprak iik met mevrouw Van Varenbergh. Zij kwam met drie kindertjes uit Merauke waar haar man gouvernementsambtenaar is. „Ik had al volkomen op de evacuatie gerekend", vertelde zij. „Ik hoorde om elf uur dat ik gaan kon en ik was om één uur in een vliegtuig onderweg. Mijn man is in Merauke bij het huis en de boedel. Ik kan bij aankomst in Nederland direct onderdak krijgen bij familie in Leeuwarden. De kinderen en ik hebben al in Nederland gewoond, het wennen zal dus wel meevallen. Neen, ik denk niet nog ooit te kunnen terugkeren naar 1» ieuw-Guinea. Mijn man zal binnenkort ook wel naar Ne derland komen, maar wanneer?" In de kleine plaatsen zijn de evacua- tieberichten het rustigst ontvangen. De burgerij heeft daar nog een soort pio niersmentaliteit. In Hollandia en Biak is de stemming wel wat bearukter. De eersten die weg willen zijn de Indische Nederlanders. Zij hebben al eerder een evacuatie meegemaakt. De regionale ambtenaren en de mensen die een eigen zaak of landbouwbedrijf heb ben opgebouwd, voelen het weggaan als laf en als verraad aan het land. Zij willen tot het laatste ogenblik blijven. De twee militaire Dakota's die hier gisteren zijn geland, waren niet aange kondigd. De ambtenaren hebben het bijzonder druk gehad met het onder brengen van de kinderrijke gezinnen. De hotels zitten nu vol dreumesen die de galerijen tot speelterrein hebben verklaard. Enkele vrouwen hadden, omdat het vertrek zo kort tevoren was aangezegd, van de dertig kilo bagage die zij moch ten meenemen, niet meer dan de helft daarvan kunnen inpakken. Tijdens de vlucht naar Biak hadden de evacuées broodjes van de beman ning gekregen. Mevrouw Keetmam ver telde dat haar man, die bij Merauke landbouwvoorlichter is, al sinds de eer ste landingen van Indonesiërs niet meer kon werken. Zijn eigen kweke rij werd door parachutisten bezet ge houden. Het voorlichten van de bevol king op de buitenposten was bovendien te gevaarlijk geworden. De vrouwen verklaarden gisteren dat het was toegestaan „op eigen verant woording" in Merauke te blijven. „En wie durft dat", voegden zij daar aan toe. Uit Biak zullen tussen 1 en 18 augus tus veertien extra-vluchten met een su- perconstellation naar Bangkok worden gemaakt. Daarvan waren er gisteren al drie volgeboekt. Met die luchtbrug kan REEDWTJK De 33-jarige B. de Heer uit Reeuwijk is gistermiddag met zijn brommer tegen een boom gebokst en in de Breevaart terechtgekomen. De man was vrij spoedig op het droge gebracht, maar medische hulp kwam te laat. de K.L.M. elfhonderd passagiers ver voeren. Met de normale vluchten kun nen in die tijd nog enkele honderden vrouwen en kinderen worden vervoerd. De totale capaciteit voor die achttien dagen zou dan op tweeduizend passa giers komen. Vooral de gronddienst van de Kroon duif in Biak krijgt met een gebrek aan personeel te kampen. Terwijl juist nu de behoefte aan vrouwelijk personeel groot is, vertrekken de vrouwen van militairen en ambtenaren, die bij de Kroonduif in Biak een bijbaantje had den, naar Nederland. Reeds zijn er uit die plaats 250 tot driehonderd aanvra gen voor evacuatie binnengekomen. Gelukkig blijven de vrouwen van het vliegend personeel wel in Nieuw-Gui nea. Zij zijn nu geestdriftig ingespron gen als grondstewardess, typiste en dergelijke. De vuurproef moet het eva cuatieapparaat nog doorstaan; bijvoor beeld vrijdag, wanneer hier ruim drie honderd mensen worden verwacht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Over de op vang van evacuées uit Nieuw- Guinea is tussen verscheidene departementen in Den Haag druk overleg gaande. De inter departementale Coördinatie commissie gerepatrieerden, die zich bezighoudt met de spijtop tanten, zal zich ook over de re patrianten uit Nieuw-Guinea ontfermen, voorzover deze men sen hulp nodig hebben. De afde ling bijzondere maatschappe lijke zorg van het ministerie van maatschappelijk werk, die de feitelijke maatregelen voor de gerepatrieerden treft, is hard bezig voor huisvesting te zorgen voor de eerste evacuées, die donderdagavond op Schip hol aankomen. Een moeilijkheid Is daarbij, dat offi cieel nog niet precies bekend is, hoeveel evacuées op weg zijn naar ons land. Het ministerie weet nog slechts uit pers berichten, dat de Zuiderkruis met naar schatting 580 mensen uit Nieuw-Guinea aan boord in september in Nederland zal aankomen. Bovendien is niet be kend hoeveel mensen nog zullen volgen en hoeveel repatrianten hulp nodig heb ben. Voor de huisvesting van de terug- kerenden kan het ministerie beschikken over een aantal bedden in contractpen- HOLLANDIA. „Het is moei lijk te verteren dat de Nieuw-Gui nearaad de meest recente ontwik kelingen moet vernemen via pers en radio". Dat zei gisteren in de vergadering van de raad ds. Kam- ma en hij maakte zich daarmee tot tolk van de gevoelens van de raadsleden. Van het elan, waarmee vorig jaar de Nieuw-Guinearaad zijn werk i® begonnen, was gisteren weinig meer te bespeuren. Het was even opvallend dat publieke belangstelling voor de vergadering nagenoeg ontbrak. De kritiek op het gouvernement was al gemeen, maar het waren vooral de Nederlandse leden die deze uitspra ken. Aan de orde was. eigenlijk het al gemeen financieel overzicht van de nota houdende algemene beschouwin gen over de begroting 1963. Het was evenwel duidelijk dat er meer zorg was om de levende praktijk van dit ogenblik. Nog nooit „Het heeft ontbroken aan coördina tie tussen de raad en het gouverne ment", zei pater Van de Berg. Ds. Kamma: „Er is nog nooit een bespreking gehouden tussen de gou verneur en het seniorenconvent van de raad, dat al een jaar bestaat". De heer Van Zeeland: „Het gouver nement schiet te kort bij de voor lichting over de evacuatie. Wat zijn de redenen tot evacuatie. Zijn er mi litaire operaties te verwachten of is de evacuatie het begin van een alge mene politieke terugtocht?" Mr. De Rijke; „De gouverneur moet voor de raad opening van zaken ge ven en openhartig mededelingen doen over de achtergrond van de maatre gelen". Kans? Sprekende over het financiële over zicht, wezen enkele leden er op dat verscheidene particuliere ondernemers met bet oog op de politieke onzeker heid, hun bedrijven heibben geliqui deerd of van plan zijr. dat te doen. Zij vroegen zich af of hier voor het gouvernement nie,t een welkome gele genheid lag Papoea's of groepen Pa poea's in de gelegenheid te stellen deze bedrijven met financiële steun van het gouvernement over te nemen. Alle sprekers drongen aan op een sterkere „papoeanisering" van het ambtelijke apparaat. De raadsleden Mofu en Van Zeeland kondigden in verband daarmee een motie aan, waar in wordt aangedrongen op een rui mer gebruik van de maleise taaL sions, waar spijtoptanten zijn onderge bracht. Voor een gedeelte van deze spijtoptanten wordt nu met enige spoed elders onderdak gezocht. Voorts wordt bekeken hoeveel bedden op korte ter mijn nog in andere pensions beschikbaar kunnen komen. Daarbij wordt ook ge dacht aan één of meer grote opvang centra, waar eventueel grote groepen kunnen worden gehuisvest. (In 1958 werd voor grote groepen repatrianten de legerplaats Budel gebruikt, waar nu Duitse militairen worden gelegerd). De afdeling bijzondere maatschappe lijke zorg gaat verder na welke voor bereidingen voor kledingvoorziening moeten worden getroffen. Ook gaat zij na waar eventuele zieken kunnen wor den ondergebracht en welke medische voorzieningen wellicht nodig zijn. Over de financiële regelingen voor gerepatri eerden staat nog niets definitief vast. Voorzover zij geen hulp van hun werk gever of anderszins ontvangen, zullen zij zeker door het ministerie van maat schappelijk werk worden geholpen, zo werd ons verzekerd. De Coördinatie commissie bekijkt of de Rijksgroeps regeling gerepatrieerden ook op bepaal de categorieën evacuées van toepassing moet worden gebracht. De opvang van repatrianten in Bang kok, waar sommigen zullen moeten wachten op een K.L.M.-toestel naar Schiphol, wordt verzorgd door de heer en mevrouw Bekelaar van bijzondere maatschappelijke zorg. DEN HAAG. De ambassadeur van Canada in ons land. de heer Ch. P. Hébert, is -ondagavond in zijn woning in Wassenaar na een hartaan val overleden. Hij was sinds 18 de cember 1958 in ons land. De heer Hé- bert is 63 jaar geworden. De Canadese ambassadeur was juist teruggekeerd van een veertiendaagse vakantie in Frankrijk. De heer Hébert, die in Montreal werd geboren, studeerde aan de uni versiteiten van Montreal en Oxford. Hij is na de oorlog achtereenvolgens gezant geweest op Cuba en ambas- LONDEN (Reuter) Gregory Ho- miak, de echtgenoot van een in Rus land geboren vrouw, die zeven weken geleden in de Oekraïne spoorloos ver dween, heeft gisteren verteld dat zij terecht is. Zijn vrouw en zijn zevenjarige doch ter waren naar Rusland vertrokken om familieleden te bezoeken, maar sedert hun vertrek had hij geen en kel bericht ontvangen. Hij zei dat haar brieven niet wa ren aangekomen omdat zij „misschien onvolledig geadresseerd waren" of „omdat misschien niemand mijn vrouws mengeling van Russisch en Engels heeft kunnen lezen". Zijn vrouw en dochter zullen eind deze week in Engeland aankomen. DEN HAAG. Met een bedrag van honderd miljoen gulden wil Nederland deelnemen aan de financiering van In dies ontwikkelingsplannen. Van dit bedrag zal 65 miljoen wor den verstrekt door de Herstelbank, die daarvoor een garantie van de Staat krijgt. De looptijd zal niet korter zijn dan twintig jaar. De resterende 35 miljoen zal ter beschikking worden ge steld in de vorm van garanties voor particuliere financieringskredieten met een looptijd van tien jaar. LONDEN. Het is zeker kort dag, zegt men in Britse rege ringskringen. We h&bben de moed evenwel bepaald niet opgegeven dat er nog een oplossing uit de bus komt die ons uit de impasse zal helpen waarin men in Brussel is beland bij de onderhande lingen tussen Engeland en de gemeenschappelijke markt. Men geeft hier onomwonden toe dat het niet gemakkelijk is, maar niet onmogelijk om een regeling te vinden voor het moeilijkste probleem van de besprekingen: de import in een vergrote gemeenschappelijke markt van voedingsmiddelen uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. In Londen staat men vooralsnog koel tegenover het denkbeeld dat hier en daar werd geopperd, de regeringsleiders van de Zes plus Engeland bijeen te roepen om een oplossing te zoeken. Het initiatief hiertoe zou dan van premier Macmillan moeten uitgaan. De situatie wordt daartoe nog niet rijp gevonden, en dus kennelijk ook nog niet ernstig genoeg. (.ingezonden mededeling) Nadat Edward Heath, Engelands voornaamste onderhandelaar met de E.E.G. gisterochtend verslag had uit gebracht over de jongste besprekingen in Brussel aan de commissie voor de E.E.G. uit het Britse kabinet hij had dat zondag al aan premier Mac millan gedaan verscheen hij gis termiddag in het Lagerhuis. :-v PARIJS Vier professoren, die hadden deelgenomen aan het congres over kankerbestrijding in Moskou, hebben gisteren bij hun aankomst in Parijs verklaard dat zij het afgelo pen weekeinde door de Russische po litie enige tijd zijn vastgehouden om dat zij vanuit het vliegtuig waarmee zij op de terugweg waren, foto s van het Russische grondgebied hadden gemaakt. Nadat de politie de films had vernie tigd werden zij vrijgelaten. Zij kregen toestemming met het eerste lijnvlieg tuig naar Parijs terug te keren. Het incident deed zich voor toen het Russische toestel boven de stad Riga vloog. Van de start te Moskou af had den zich al moeilijkheden voorgedaan. De Russische stewardess die zag dat enkele inzittenden foto's maakten van het grondgebied dat zich drieduizend meter lager voor htm ogen ontrolde, had al enkele malen gewaarschuwd dat het verboden was foto's boven Rusland te maken. Toen zij dit boven Riga op nieuw deden, waarschuwde de stewar dess de commandant van het vliegtuig, die de amateurfotografen beval de films in te leveren. Zij weigerden dit, waarop de commandant naar Moskou terugkeerde. Alle passagiers werden naar de poli tiepost op het vliegveld gebracht en on dervraagd. Vier van hen werden vastge houden, de anderen kregen toestemming naar het vliegtuig terug te gaan. Vrij spoedig daarna vertrok het voor de tweede maal op weg naar Parijs. Enige uren later kregen ook de vier professo ren toestemming om te vertrekken. AMSTERDAM Voor het in bezit hebben van 420 miligram hasjiesj en diefstal van twee geluidsbanden is de 23-jarige componist H. van S. uit Am sterdam gisteren veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De officier had tegen de componist die zichzelf had aangegeven omdat hij voelde dat het mis ging een gevan genisstraf geëist van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk en met af trek van het voorarrest. ,1 Van onze correspondent MEPPEL. De zeehond die vorige week vrijdag bij Rheden in de ÏJssel wa-s gezien, is gisteravond om halftien in Blokzijl gevangen. Een half uur lang zijn tien mannen uit Blokzijl bezig ge weest, voordat het dier uit het water was opgehaald. De zeehond was in Blokzijl terecht ge komen na een „bezoek" aan Meppel. Het dier had daar een rondje gemaakt in de haven en in het Mallegat, het had wat brood gegeten dat een vrouw in het water had gegooid en het was vervol gens door het Meppelerdiep naar Zwart sluis gezwommen, opgedreven door een boot van Rijkswaterstaat. Tenslotte moet iedereen van tijd tot tijd wat uitrusten. Het is alleen een wat vreemd gezicht als een zeehond zich aan de voet van een rivierdijk ter ruste legt. Een Rotterdammer knipte dat tafereel aan de IJssel tussen Zutfen en Deventer, in de buurt van Gorsel. Kort daarna vervolgde het dier zijn zwempartij tot het gisteravond in Blokzijl zijn vrijheid kwijt was. Via het Zwartemeer en het Vollen- hoofsemeer kwam de zeehond in de sluis in Blokzijl terecht. Onmiddellijk w er An de deuren achter hem dicht gedraaid Wachten op de oppassers van Burger's Dierenpark in Arnhem, die het dier zouden komen vangen, wilden de in woners van Blokzijl niet. Zij lieten twee bietennetten in het water zakken. Om een uur of negen zat de zeehond erin vast en een half uur later lag hij op de kant. Heath gaf een korte samenvatting van wat er in Brussel was gebeurd vorige week. Hij verheelde niet dat men op het stuk van de import van bepaalde voedingsmiddelen uit het Gemenebest, gestuit was op het moei lijkste van alle vraagstukken die ter tafel komen in Brussel. We moeten er naar streven een evenwicht te vin den, aldus minister Heath, tussen de belangen van de boeren in een ver grote gemeenschap en die van de tra- titionele exportlanden, vooral in het Gemenebest. Heath zei verder o.m.: We dienéh onder ogen te zien dat handelspatro nen niet statisch kunnen en niet zul len blijven. De te treffen regelingen moeten eerlijk werken en de belan gen van de betrokkenen niet schaden. Vandaag komt 'het voltallige kabi net bijeen om Heath de laatste in structies te geven voor de kritieke dagen die deze week in Brussel nog voor de boeg liggen. Vanavond gaat de minister er weer heen. Hij zal dan ook woensdag niet in het Lagerhuis zijn dat dan een ééndaags debat over de onderhandelingen met de gemeen- pelijke markt houdt. Butler, de plaats vervangend premier, treedt dan in woordvoerder van de regering. Het Hogerhuis houdt zich woensdag en donderdag met de E.E.G. bezig. Gehoopt wordt dat men tijdens de tweede dag die de Lords aan „Brus sel" wijden, goed nieuws over de on derhandelingen bekend kan maken. Voor- en tegenstanders van een Britse toetreding tot de E.E.G. berei den zich intussen al terdege voor op de parlementaire strijd van de ko mende dagen. Gisteravond kwamen de tegenstanders in de conservatieve fractie uit het Lagerhuis bijeen om de te volgen taktiek te bespreken. Zij rekenen op de steun van ongeveer een derde van alle Tories in het La gerhuis. Ook de socialisten zijn het onderling niet eens over het uiterst moeilijke probleem, geheel afgezien nog van het feit dat Labour nog geen standpunt heeft bepaald. Het enige dat de socia listen zeggen: Als de voorwaarden gunstig voor ons zijn, moeten we toe treden. Lord Attlee, de socialistische oud premier, zond gisteren een brief aan alle Labourleden van het parlement, waarin hij ze vraagt zich tegen toe treding van Engeland tot de E.E.G. uit te spreken. Men meent in Londen dat de rege ring verzekerd is van een meerder heid bij beide grote partijen in het parlement, indien mocht blijken dat de voorwaarden die de Zes Engeland stellen, gunstig zijn. Heel anders ligt de zaak wanneer mocht blijken dat er reden is voor ernstige twijfel of Europa wel rekening houdt met de garanties die Engeland stelt ten be hoeve van de eigen landbouwers, het Gemenebest of de Vrijhandelszone. Men wijst er verder in Londen nog op dat men zo langzamerhand in Brus sel aardig in tijdnood geraakt, voor al ook met 'net oog op de grenzen die er aan het uithoudingsvermogen van de onderhandelaars zijn. Boven dien is het voor de ontwikkeling van de Britse economie hoogst noodzake lijk dat men hier snel wee» waar men wat .Europa" betreft, aan toe is. Australië en Nieuw-Zeeland zijn er van overtuigd dat de onderhandelin gen in Brussel uit de jongste impas se zullen geraken. De premiers van de twee landen hebben gisteren ver klaard dat Engeland zijn eisen ten aanzien van de garanties voor de af zet van landbouwprodukten moet handhaven. Australië's premier Menzies ontken- Na de introductie van de autokaart van Nederland, komt Esso met nog meer interessant nieuws: er zijn nu ook Esso autokaarten van andere Westeuropese landen bij vele Esso dealers verkrijgbaar. Op dezelfde overzichtelijke wijze uitgevoerd, met een schat van gegevens en voor slechts I 1,25. Deze 72 pagina's grote gids geeft praktische inlichtingen over de ruim 7000 km van de belangrijkste routes door Europa. Compleet met wegen kaart van Europa en stift om de routes met transparante inkt op de kaart te tekenenJ 2,50. De bij deze gids behorende Europa-kaart die een duidelijk overzicht geeft van het hoofdwegen net is ook apart verkrijgbaar 1,25. Dit is de kaart voor het maken van een reisplan. Vele Esso stations hebben gids en kaarten in voorraad. Esso autokaarten zijn er van: België en Luxemburg,. Duitsland, Frankrijk, Noord-Itaiië, Oostenrijk, Zwitserland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. Kaarten van Groot Brittannië en Spanje/Portugal worden later aan de collectie toegevoegd. De unieke Esso autokaart van Nederland heeft een speciale prijs: 90 Ct Een onmisbaar bezit in eigen land. door Rita Beukman PARIJS. De Parijse mode- week eindigde op maan dag dit seizoen, want er kwam een dag bij voor Yves Laurent, die evenals Coco Chanel eerst gisteren de nieuwe wintercol lectie toonde. Yves Laurent liet de Franse winterpremière met veel applaus eindigen. Met ver diend applaus, want hij toonde een collectie met een zeer vrou welijk silhouet, vol charme en élégance. „Etui-lijn" noemt Laurent zijn nieuwe silhouet. Heel lichte, soepele, dikwijls doorzichtige stoffen past hij toe, om de nieuwe lijn een grote sou plesse en verfijning te geven. Twee van de best geklede vrouwen ter wereld, prinses Radziwill, zuster van Jackie Kennedy, en gravin de Ri bes, die door Vogue" de elegantste vrouw van Parijs wordt genoemd, woonden met Zizi Jeanmaire de show bij als eregasten. Prinses Radziwill heeft hier in Parijs in deze modeweék reeds vele shows bezocht. Het Ameri kaanse weekblad MacCall zond haar hierheen, om bij de voornaamste cou turiers in de collecties enkele toilet ten uit te zoeken. In de mantels, tail leurs en avondtoiletten van haar keu ze, zal zij zelf voor de fotograaf van dat weekblad poseren. Veel aandacht trok vooral ook de aanwezigheid van gravin de Ribes, voor wie de nieuwe collectie van Laurent speciaal bleek te zijn ontworpen. Zij was gekleed in een zijden mantel uit een donker blauw met groen imprimé, die reeds de dat hij de gevolgen van Engelands toetreding tot de E.E.G. in zijn land rooskleuriger zou afschilderen dan daarbuiten. Hij kon zich daarom ook niet verenigen met de uitlatingen van de inmiddels ontslagen minister van luchtvaart Bury, ^ie had gezegd dat Australië niets te duchten had van een Engels lidmaatschap. De Pakistaanse minister van handel Abdoel Quadir is optimistisch ge stemd. Hij gelooft niet dat de handel van zijn land ongunstig beïnvloed zou worden door een vergrote Euromarkt. Quadir zei dat Pakistan zijn handel naar andere landen zou verleggen, wanneer zou blijken dat de afzetge bieden in Europa in gevaar zouden komen. in de nieuwe etui-lijn was uitgevoerd. Een rechte, tuniekachtigs mantel, met ronde, iets verbrede schouders en een hals zonder kraag. KNIE NÈT BEDEKT Bij de mantelpakken laat Yves Lau rent lange tuniekachtige jasjes dra gen, op rechte rokken, die dikwijls zijn aangevuld door een losse sjaal- pauneau. Die cavalier-tailleurs wor den door bloeses in contrastkleuren aangevuld, o.a. van ciré of suède ver vaardigd. De jurken in etui-lijn heb ben een soepele fourreau stijl, afge wisseld door blouson effecten. De ge klede middagtoiletten van crêpe zijn oosters gedrapeerd, in het corsage of juist boven de knie, die net even be dekt blijft bij de wintermodellen van Yves Laurent. Voor middag- en cock- tailkleding is zwart zijn uitverkoren kleur. Bij tailleurs en mantels voor overdag komen bruine en beige tinten veel voor, naast nuances groen en heldere rode tinten. Elegant en soepel zijn de hindoe- mantels met een rechte, glad afkle- dende lijn en de trenchcoats van sa tijn of ciré die op cocktailjurken wor den gedragen. Fluweel met een lichtgevend effect koos Laurent als materiaal voor de ranke, kokerachti ge avondtoiletten. Bij deze kleding in etui-stijl worden turbans gedragen dikwijls in suède uitgevoerd en met bont afgezet. Die het hoofd strak om sluitende hoeden worden afgewisseld door Garbo-cloches van suède of tau- pé, fluweel of veren. Geklede turbans, in Afghaanse stijl worden rijk met veren gegarneerd. PALM VAN HAREN Alle mannequins droegen hoog op stoken kapsels, waarbij een soort palmboom van haren net boven de kruin was opgebouwd. Ook de directrice van het modehuis Dior woonde de show van Yves Lau rent bij. Zij was een van de eerstel), die hem ging omhelzen, toen een da verend applaus, de uitverkoren mo dellist van de vroegere modekeizer Christian Dior, uit de kleedkamers riep. Coco Chanel maakte het weer nie mand makkelijk gisteren, want tegen het aanvangsuur van haar show wa ren de deuren van haar modehuis potdicht, zodat de honderden inkopers en journalisten het verkeer in de Rue Cambon lange tijd versperden. Toen de oude dame eindelijk haar gasten binnenliet, was er op de trappen en in de zaal zo'n gedrang, dat de Chinese kamerschermen voor het podium bij na onder de voet werden gelopen, evenals Coco zelf, die met moeite door een van haar langste mannequins vei lig van dat podium naar de kleedka mer kon worden gebracht. Ook Coco Chanel past veel crêpe toe voor mid dag en avond. De stijl van haar tail leurs en mantels is alleen veranderd in de keuze der kleuren. Zij keert te rug naar beige in allerlei schakerin gen en weet weer veel nieuwe manie ren te verzinnen, om met koperen ket tingen en parels haar mannequins op te tooien, zonder er kerstbomen van te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6