De Gruyter houdt winkels open in Middelburg en Goes Yacantie ASPRO' Eerst schoenen uit dan mag u verder Sportverenigingen gaan hun geduld verliezen Gemeentelijke verordeningen missen bindende kracht Weer folklore in Goes RAAD THOLEN HELPT VISSER KRO zond voor t.v. finale uit -5. IN 'T RUYTERLIJK Negenjarige Guus Bordui eindigde tweede in zangwedstrijd Dinsdag 31 juli 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. Zeeuwsch Dagblad Gesprek DE besprekingen tussen Indonesië en Nederland over de kwestie Nieuw-Guinea verlopen uiterst moei zaam. Het door beide partijen „in principe" aanvaarden van het plan- Bunker schijnt voor het verloop der besprekingen veel minder betekenis te hebben gehad, dan men aanvanke lijk dacht, nadat de Indonesische minister van buitenlandse zaken in Amerika was geweest om te verne men wat de Nederlanders onder „in principe aanvaarden" verstonden. Het plan wordt nu in feite min of meer eerder minder dan meer als „basis voor de onderhandelingen" be schouwd. De aanvankelijke Neder landse formulering, die door Indone sië niet werd geaccepteerd, schijnt nu in feite leidraad te zijn. Schedelbasisfractuur bij vechtpartij Verzet tegen verplichte sluiting Goud voor PZEM- hoofdambtenaar Commissaris reikt visserij wimpel uit Verblinde scooterrijder botst tegen auto Giften voor Zeeuws Thuisfront Nieuw- Guinea gaan traag Wemeldingse vrouw door auto gegrepen en gedood Nog geen bijeenkomst „op korte termijn" Stichting Sportterrein Dreischorin geding Zevenjarig meisje laat eigen schip te water zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. Raad Breskens accoord met bouw van een centrale bakkerij Expositie Protestants-Christelijk De situatie blijkt zich bijkans van uur tot uur te wijzigen. Soekarno ge bruikt de hem ten dienste staande middelen om druk uit te oefenen op de Nederlanders en hij zal ongetwij feld ook de Verenigde Staten onder pressie willen plaatsen. Hij kan dat doen vanwege de relaties met de Sowjet-Unie, die verklaard heeft de Indonesische eis te steunen. Van Indonesische zijde wordt ove rigens over de gang van zaken bij de besprekingen veel meer losgelaten dan van Nederlandse kant. Het kan zijn nut hebben tijdens onderhande lingen zoveel mogelijk naar buiten het stilzwijgen te bewaren maar .het kan meermalen ook zin hebben niet al te gesloten te zijn. Enkele leden van de Nieuw-Guinea-raad hebben gisteren, toen zij pleitten voor het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's, veelbetekenend gezegd dat moet wor den voorkomen dat Nieuw-Guinea een tweede Congo wordt. Wie is dat standpunt overigens niet toegedaan? Nederland draagt op het ogenblik nog verantwoordelijkheid voor de bevol king van Nieuw-Guinea en die ver antwoordelijkheid houdt ook in, dat al het mogelijke moet worden gedaan om te voorkomen dat straks in dit gebied een binnenlandse oorlog ont staat, een strijd van Papoea's tegen Indonesiërs. Soekarno schijnt voor deze mogelijkheid geen oog te heb ben. Hij wil Nieuw-Guinea en met haast! Wat zich daarna eventueel af speelt in Nieuw-Guinea moet de wereld beschouwen als een interne zaak tussen Indonesië en Nieuw- Guinea, verband houdend met het „onder Indonesisch bestuur brengen" van de Papoea's. Zo eenvoudig is het echter niet. De Congo is een afschrik wekkend voorbeeld. Het wil ons voor komen dat van Nederlandse zijde, bijvoorbeeld door een „woordvoer der" in Washington, daar wel eens op gewezen had kunnen worden tegen over verslaggevers van buitenlandse bladen. Op deze wijze kan men moti veren dat Nederland niet zonder grote tegenzin bij de onderhandelingen van concessie tot concessie is gegaan. Het begint er overigens steeds meer op te lijken dat de besprekingen tus sen Indonesië en Nederland hoog stens effect zullen hebben wat betreft een moeizaam bereikt compromis over Nieuw-Guinea. Misschien wordt een dergelijk compromis nog niet eens gerealiseerd. Het met Indonesië gevoerde ge sprek had een veel wijdere strekking moeten hebben, namelijk het weer normaal proberen te krijgen van de verhoudingen tussen beide landen en dat zonder zakelijke bij-oogmerken. Nu kan men tegenwerpen dat het scheppen van normale verhoudingen tussen de twee landen een zaak is, die na regeling van de kwestie-Nieuw- Guinea aan de orde zou moeten komen, maar dat wil er bij ons niet helemaal in. Het geharrewar van dit ogenblik zal de relatie eerder ver slechteren dan verbeteren. Er heerst in Indonesië veel wantrouwen ten aanzien van de Nederlanders. Dat moet worden weggenomen. Men moet proberen van eikaars goede bedoelin gen overtuigd te raken. Dat is moge lijk. Op het gebied van de zending en de missie kan het, waarom dan niet op het terrein van de politiek? Wij willen niet verhelen in de afge lopen dagen wel eens te hebben ge speeld met de gedachte dat het ge schil tussen beide landen de kwestie Nieuw-Guinea wellicht eerder en rechtvaardiger geregeld zou kunnen worden en tevens de ver houdingen tussen de twee landen beter zouden kunnen worden, indien aan de delegaties van beide landen overtuigde Christenen zouden worden toegevoegd. Wij willen niet beweren dat Christenen in het maatschappe lijk leven zich op de borst mogen slaan omdat zij „beter zijn" dan an deren, echter wel, dat Christenen uit verschillende landen ondanks vele geschilpunten, in bijv. het politieke vlak toch ook een gezamenlijk uitgangspunt hebben, namelijk het willen dienen van God en het willen leven naar de normen van Gods Woord. Bovendien en dat is be langrijk doen zij bij voortduring een beroep op Gods hulp en bijstand en daar mag men veel van verwach ten! Het schijnt echter tegenwoordig naïef te zijn zoiets te denken en te zeggen. TERNEUZEN. Beschonken opva renden van het Duitse schip Claus Ol- «2?kuI. in, de Put 'e Terneuzen ligt, hebben zondagavond tegen elf uur een luidruchtige rel ontketend, die uit liep in een gemene vechtpartij. Het ge beurde vlak bij het café Porgy and Bess in de Noordstraat. Een van de he- r/Jl' vef,Ser.e M werd zo toegetakeld dat hij in het Julianaziekenhuis moest worden opgenomen. Bij onderzoek bleek dat hij in deze knokpartij een schedelbasisfractuur had opgelopen. De politie zette de dader achter slot en grendel. Deze man is gisteravond weer in vrijheid gesteld maar zal zijn straf niet ontlopen. GOES. De directie van De Gruyter heeft aan de colleges van B. en W. van de gemeenten Middelburg en Goes schriftelijk laten weten, dat De Gruyter-winkels te Middelburg en Lange Kerkstraat te Goes gedurende de week van 30 juli tot en met 4 augustus a.s. niet wegens vakantie gesloten zullen zijn. Tot het geopend houden van deze winkels kon de directie van De Gruyter besluiten, omdat op formele gronden gesteld kan worden, dat de gemeentelijke vakantiesluitingsverordeningen bindende kracht missen, zo staat in een perscommuniqué. Naar wij nader vernemen van de directie is het niet de bedoeling, dat alle De Gruyter-winkels in ons land worden gesloten. Dit wordt met de gemeentelijke winkelsluitingsveror- dening in de hand incidenteel beke ken. Naar het oordeel van de directie zijn er voor Middelburg en Goes ar gumenten aan te voeren, die het mo gelijk maken de winkel open te hou den. Motieven Overigens zijn de motieven voor Middelburg en Goes geheel verschil lend van aard. Wat Middelburg be treft wordt door de directie van De Gruyter aangevoerd, dat daar het vakantierooster te laat was vastge steld. Voor Goes geldt een geheel ander ■motief. Naar de mening van De Gruy ter stoelt daar de gemeentelijke va- kantiesluitingsverordening op een ves- tigingsibesluit, dat niet meer van kracht is. In de eerste plaats echter, aldus de GOES. Het is elke keer opnieuw, dat men onder de bekoring komt van de folklore uit vele Europese landen tij dens de internationale feestweek van gymnastiek, volksdans, ballet, zang en muziek in Goes. Toch verbleekte gister avond de glans van deze bekoring, want door de regen was het niet mogelijk om op te treden op de Grote Markt. Het ge zelschap moest noodgedwongen verhui zen naar het Schuttershof. Het toneel ter niet zo goed (het is te klein) voor uitgebreide volksdansen. Gisteravocdw volksdansgroep uit Spanje, de folklore- groep „Gay Scavoir" uit Bayeux en de D.J.K. gymnastiekgroep uit Nurnberg. Het beperkte programma werd niette min een succes.. Vanmorgen, worden de groepen ont vangen door het Goese gemeentebestuur op het stadhuis en des avonds verzor gen de andere gezelschappen een bont programma bij goed weer op de Grote Markt. GOES. Maandagmorgen werd de heer J. Vader te Goes, technisch hoofd ambtenaar Ie'klas bij de Provinciale Zeeuwsche Electrlciteits-Maatschappij in het district Goes, in Hotel De Ko renbeurs gehuldigd in verhand met zijn 40-jarig dienstjubileum. Als eerste spreker voerde het woord de Commis saris der Koningin in de provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casemhroot, die me de in zijn kwaliteit van voorzitter van de Raad van Bestuur der P.Z.E.M. de heer Vader dank bracht voor de aan het bedrijf bewezen diensten en hem de verheugende mededeling deed, dat de jubilaris door H.M. de Koningin was begiftigd met de eremedaille in goud verbonden aan de Oranje-Nassau- orde, waarna hij hem de onderschei ding op de borst speldde. De waarnemend-burgemeester van Goes, de heer J. Visscher, bracht zijn gelukwensen namens het gemeentebe stuur van Goes over. De directeur der P.Z.E.M., ir. T. Miehielsen, dankte de heer Vader voor zijn ijver en toewij ding gedurende zovele jaren aan de vennootschap bewezen en overhandigde de gebruikelijke gratificatie, benevens de bij de verleende onderscheiding be horende draagmedaille. De technisch adjunct-directeur, ir. R. Froyen, wen ste de heer Vader geluk met zijn ju bileum en de hem verleende onder scheiding en haalde nog enkele hoog tepunten uit diens loopbaan aan. Een collega, de heer Wondergem, sprak vervolgens zijn dank uit voor de zeer prettige wijze van samenwerking. Na mens directie en personeel bood de heer L. Vuyk met gelukwensen een blijvend aandenken aan, terwijl me vrouw Vader een bloemenhulde werd geboden. Namens de Personeelsvereni ging voerde de voorzitter, de heer J. Huser, het woord, die als aandenken een fotoboek van Zeeland aanbood. De heer Vader bedankte ten slotte voor de hem verleende onderscheiding, voor de hartelijke woorden en aangeboden ge schenken. Daarna werd een druk be zochte receptie gehouden. BRESKENS. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft de toezegging gedaan tijdens de visserijda- gen persoonlijk de wimpel uit te reiken. Dit zal geschieden in de grote vergade ring van Zevibel. 's-GRAVENPOLDER De scooter- rijder D. B. uit 's-Gravenpolder heeft in de nacht van zaterdag op zondag een aanrijding gehad met een personen auto, bestuurd door de heer M. uit Ovezande. De scooter werd onherstel baar vernield, nadat deze eerst met de auto en later met een benzinepomp in aanraking was geweest. Het ongeluk gebeurde in de Dorpsstraat. Vermoede lijk heeft B. een gescheurd sleutelbeen en een gescheurde knieschijf opgelopen. Het ongeluk ontstond waarschijnlijk door verblinding. O De heer G. H. Kuyt, leraar aan de Chr. mulo te Krabbendijke slaagde voor de akte Nederlands m.o.-a. De heer Joh. de Jager, verbonden aan de zelfde school, slaagde voor de akte En gels l.o. directie van De Gruyter, wordt met het geopend houden van beide win kels beoogd kracht bij te zetten aan het verzet, dat bij de filiaalbedrijven en ook -bij vele vooruitstrevende zelf standige winkeliers leeft tegen de ver plichte vakantiesluiting van winkels. Op deze plaats voorbijgaande aan de grote bezwaren die bestaan tegen de wijze waarop in de praktijk va kantieregelingen vaak tot stand ko men, wordt als belangrijk argument tegen de verplichte vakantiesluiting aangevoerd, dat het strijdig met de belangen van de consument is om winkels, waar de veelal dagelijks nood zakelijke verbruiksartikelen zoals le vensmiddelen worden verkocht, gedu rende een -bepaalde periode te slui ten. Deze sluiting -beperkt de keuze van -de consument -en dwingt hem veelal méér tijd te besteden aan -het doen van zijn inkopen. Bezwaren Vervolgens brengt de verplichte vakantiesluiting grote bezwaren mee voor het eigen winkelpersoneel. Dit personeel kan in principe zijn va kantiedagen naar eigen vrije keuze op nemen en dus vakantiereizen in bin nen- en buitenland samen met fami lie, kenissen, verloofde, etc. maken. Bij verplichte sluiting van een winkel evenwel is het onvermijdelijk dat het personeel in deze vrijheid aanzien lijk wordt beperkt. Tenslotte zijn er argumenten van algemeeen-economische en bedrijfs economische aard tegen de verplichte •vakantiesi/uiting aan te voeren. De moderne zelfbedieningswinkels en supermarkten vergen grote investerin gen en het is niet te rijmen met het van overheidswege zo bepleite streven naar productiviteitsverhoging om der gelijke winkels eenvoudig geruime tijd te sluiten en daardoor deze gro te investeringen tijdelijk renteloos te doen zijn. Zoals wij in de maand juni uitvoe rig hebben bericht heeft Albert Heyn zijn zaak in Goes ook niet gesloten. Krachtens de gemeentelijke winkel- sluitingsverordening had deze winkel in de week van 11 tot 16 juni zijn deuren moeten sluiten. Dat is niet ge beurd. Ook Albert Heyn in Middelburg zal de zaak geopend houden. De di rectie van De Grutter Gruyter heeft dus ook besloten zijn winkels in Mid delburg en Goes niet te sluiten. Albert Heyn had enkele mazen'' ontdekt in de gemeentelijke verordening. THOLEN. Op het verzoek van de heer K. J. Bout om medewerking bij de aanschaf van een nieuwe motorkot- ter heeft de gemeenteraad, met de stem van de heer M. van de Sande (gem. bel.) tegen, gunstig beschikt. De schip per had dit verzoek ingediend in ver band met het feit, dat hij veel en lan ger moet varen om zijn visgronden te hereiken. Deze hulpverlening is een garantie door de gemeente voor rente en aflos sing, ingevolge de zelfstandigenregeling ten behoeve van vissers, die schade lij den door afsluiting van het Veerse Gat. Naar aanleiding van de notulen van een vórige vergadering vroeg de heer C. Boender naar de juistheid van het geen gezegd is tijdens een informele vergadering. Zowel de wethouders Jan sen en Berrevoets als -burgemeester mr. A. J. van Hoeven wensten niet nader in te gaan op het -gesprokene. Tot hoofd van de u.l.o.-school werd benoemd de heer G. J. van Trigt, -num mer twee op de voordracht; één stem werd -blanco uitgebracht, terwijl de heer J. Foc-ker te Krommenie twee stemmen verwierf. In verband met het feit, dat op de u.l.o.-school plannen bestaan om aan meisjes van het derde leerjaar door leraressen van de landbouwhuis- houdschool kooklessen te geven vroegen en verkregen B. en W. een blanco krediet. Tenslotte werd afscheid geno men van de heer J. Quist, die niet meer in de raad terugkeert. De burge meester noemde hem een actief lid, die jarenlang met grote interesse de belangen van de gemeente behartigde. De collecte voor het Anjerfonds die met medewerking van ,,Euterpe"r werd gehouden, heeft in Heinkenszand 1-36,83 opgebracht. De negenjarige Guus Bordui, leer ling van de Mariussehool te Goes is in een zangwedstrijd waaraan niet minder dan 226 solisten deelna men, als tweede geëindigd. Een op merkelijke prestatie. Dat vond de K.R.O. ook, die de finale zaterdag avond voor de televisie uitzond. Guus verscheen levensgroot op het scherm toen hij met zijn prachtige jongenssopraan het liedje „Ik ben vandaag een beetje ziek" ten ge hore bracht. Guus zelf vond het wel interes sant, daar bij de televisie, maar toch ook wel een tikkeltje ver moeiend. Want de uitzending van de finale, die in het geheel niet lan ger duurde dan een half uur, eiste meer voorbereiding dan hij gedacht had. Het duurde een hele dag en in die tijd heeft hij zijn nummer tje wel vijf keer voor de camera's moeten zingen. Maar last van ze nuwen had hij niet. Och, waarom ook. Guus heeft wel eens vaker moeten „optreden". De wedstrijd waarin Guus als tweede eindigde 'was een school- zangevenement waaraan naast een groot aantal zangklassen ook 226 solisten deelnamen. Zingen is voor Guus een eerste hobby. Hij is met hart en ziel lid van de Katholieke Zeeuwse Koorschool. Er moet heel was gebeuren voor hij een repetitie overslaat. En als zijn vader hem voor de keus plaatst dat hij een nieuwe fiets zal krijgen als hij van het koor afgaat, dan kiest hij zon der meer voor het koor. Nou is dat ook niet zo ernstig bedoeld van z'n vader, want die wilde alleen maar weten hoe diep de liefde voor de zang er in zat. Maar Guus gaf geen krimp. Hij was een liefhebber van het echte soort en zelfs een nieuwe fiets kon hem niet uit dat evenwicht krijgen. Gisteren troffen we de jonge zan ger aan in 's-Heerenhoelk, waar hij bij zijn grootouders te gast was. Een plaatje en een praatje bleek bij hem nogal gemakkelijk te gaan. Het is een onbevangen knaap die met plezier liet horen hoe zijn stem klonk. Hij zong het lied dat hem een tweede prijs opleverde zon der verlegenheid. De oorkonde die hij gekregen heeft, hangt nu netjes ingelijst aan de muur. Lezers grijpen naar de pen Voor de derde maal hebben wij kun nen lezen wat er -binnen komt voor het „Zeeuws Thuisfront"; het gaat niet hard de stand bedraagt heden 257,50 en dat in drie weken. Het gaat hier om ONZE ZEEUWSE JONGENS die in opdracht van onze Re gering -hun dienstplicht vervullen in Ne derlands Nieuw-Guinea. Zij brengen daar een offer voor ons allen, ver van huis, ver van hun vader land doen zij daar hun PLICHT. Het Zeeuws Thuisfront Nieuw-Guinea vraagt van ons een FINANCIEEL OF FER, voor ONZE ZEEUWSE JONGENS. Mannen van het Zeeuwse Bataljon, dat gediend heeft in Indië waar blijven jullie, bent U de tijd al vergeten dat U daar Uw plicht vervulde? Zeeuwse Verenigingen slaat de handen ineen en denkt eens om ONZE ZEEUW SE JONGENS. Jeugd van Zeeland geef eens iets van buurtjongen of dorpsgenoot. SE JONGENS misschien wel voor Lw Uw zakgeld, het is voor ONZE ZEEUW ZEEUWEN BEURZEN OPEN, omdat de pakketten VOOR ONZE ZEEUWS JONGENS kunnen gaan LOPEN. Het bedrag gestort op giro: 15 46 17 t.n.v. Nutsspaarbank te Kapelle, het zij groot of klein zal ALTIJD WELKOM Of heeft U geen Zoon of faihilieleden ZIJN. in Nieuw-Guinea? Zie dan de giften van het Thuisfront van 19 t.m 25 juli waarin vermeld wordt: „EEN GEDEMOBILISEERDE 1950" ƒ50, deze man heeft geen Zoon of fa milieleden in Nieuw-Guinea maar heeft zijn dienstplicht vervuld in Indië en was toen blij een blijk van medeleven te mogen ontvangen uit het Vaderland, nu helpt hij omdat hij weet wat het is. Laten wij trots zijn dat het eerste Comité in Nederland voor onze jongens in Nieuw-Guinea te Kapelle-Biezelinge is opgericht, laten wij dat Comité finan cieel steunen. Heeft U Uw Zoon of Echtgenoot die zijn dienstplicht vervuld in Nieuw-Gui nea al opgegeven, aan -De Klinker 1, te Kapelle-Biezelinge, opdat niet een ZEEUWSE JONGEN VERGETEN wordt? Zeeuwen laat ons devies zijn: Wij GE VEN en LEVEN mee, met ONZE ZEEUWSE JONGENS OVERZEE. J. C. Staal Biezeliiige WEMELDINGE. De 65-jarige me vrouw A. N. -Sinke-Wabeke is gister morgen, even na zes uur, op de Zand weg gegrepen door een auto en vrijwel op slag gedood. Zij stak de weg over, toen de wagen naderde. Samen met haar man, die ooggetuige was van het verongelukken van zijn vrouw, reed zij op de fiets op weg naar de boomgaard. Het echtpaar moest daartoe de Zandweg oversteken. De man achtte het raadzaam om te wach ten tot de auto die in de richting Goes reed, gepasseerd was, maar de vrouw meende dat er genoeg ruimte was. Op de rijweg weifelde mevr. Sinke en de autobestuurder, de vertegenwoordiger J. H. H. uit Groningen, deed alle po gingen om haar te ontwijken. Het mocht echter niet baten. Zij werd door de auto geschept en over het voertuig geslingerd. De dood moet vrijwel on middellijk zijn ingetreden. Dr. A. J. Eek-hard verleende eerste hulp. t/êt& yLlSSINGEN In het Vlis- sings museum aan het Bel- lamypark houdt men er zo zijn 'eigen methoden op na om zijn gasten te ontvangen. Italiaanse cineasten hebben dit kortgeleden weer eens aan den lijve onder vonden. Zij waren naar Vlissin- gen gekomen om het wereldbe roemde wiel van Michiel de Rwy- ter te filmen, maar bij het betre- BROUWERSHAVEN. In het vroe ge voorjaar van 1962 heeft het gemeen tebestuur van Brouwershaven zich met een schrijven tot de sportverenigingen in Brouwershaven, Dreischor en Zonne- maire gewend waarin de verenigingen verzocht werd een standpunt in te ne men ten aanzien van de Stichting Sportterrein Dreischor". Zoals bekend besloot de voormalige gemeenteraad van Dreischor in het jaar 1957 om het door de Nederlandse Hei demaatschappij in Dreischor aangelegde sportterrein over te dragen aan een stichting, die hiervoor speciaal in het leven werd geroepen. Men was name lijk de mening toegedaan dat het belang van de exploitatie met zich moest bren gen dat de belanghebbende verenigin gen in Dreischor mede-verantwoordelijk moesten zijn voor de gang van zaken. Men achtte hiervoor de aangewezen vorm dan ook een stichting, omdat de ze vorm, in verband met de aard van de behartiging van het openbaar belang, daarvoor bijzonder aangewezen moest worden geacht. Uit het vermogen van de toenmalige gemeente Dreischor werd een kapitaal afgezonderd van tien gulden en aldus werd de weg geëffend om de Stichting „Sportterrein Dreischor" in het leven te roepen. Nu Dreischor echter per 1 januari 1961 bij Brouwershaven werd .ingelijfd" en als zelfstandige gemeen- ;e werd opgegeven ontstond een wat vreemde situatie. Het beheer van de sportterreinen in Brouwershaven en Zonnemaire was in handen van B. en W. terwijl het terrein te Dreischor in beheer was bij een afzonderlijke stich ting. Naar de mening van B. en W. van Brouwershaven is het niet juist dat er verschillen bestaan in beheer inzake de sportterreinen in de diverse kernen. B. en W. van Brouwershaven heeft zich toen met een schrijven tot de diverse verenigingen gewend waarin twee mo gelijkheden naar voren werden ge bracht om tot een oplossing te komen. 1. uitbreiding van de bestaande BERGEN OP ZOOM. Onder grote Thoolse belangstelling heeft het zeven jarig dochtertje van de adjunct direc teur van een bank te Bergen op Zoom, Gerda van der Ben, een negen en een halve meter lange motorkruiser in de Eendracht te water gelaten vanaf een speciaal opgericht podium. „Ik doop U Geertrui, en ik wens u een behouden vaart", zei ze en slingerde de fles champagne naar de boeg van het schip. Deze ceremonie moest echter nog twee keer herhaald worden voor de cham pagne er uit wilde. De motorkruiser is voor Gerda zelf bestemd. Het scheepje, dat op de Hel stede werf in Bergen op Zoom was gebouwd, was eerst op een wagen naar de Eendracht vervoerd. stichting te Dreischor tot de gehele gemeente Brouwershaven, zodat dus alle verenigingen daarin opgenomen kunnen worden; 2. opheffen van de bestaande stich ting te Dreischor, waardoor dus alle sportterreinen in beheer bij B. en W. zouden komen. Daarna lag het in de bedoeling van B. en W. van Brouwershaven om op „korte termijn" een bijeenkomst te be leggen met vertegenwoordigers van de diverse verenigingen om tot een defini tieve regeling te komen. Door diverse verenigingen is intussen al een duide lijk standpunt ingenomen doch de bij eenkomst laat nog steeds op zich wach ten. Dit brengt met zich mee dat men vooral in Dreischor waar de vereni gingen het leeuwenaandeel aan terrein- huur moeten opbrengen langzamer hand ongeduldig begint te worden. (Ingezonden mededeling) BRESKENS. De raad van Breskens is gisteren accoord gegaan met de bouw van een centrale bakkerij. Deze bakkerij kirjgt de naam N.N. Brood- bakkerij West Zeeuws Vlaanderen. Men kwam overigens na langduri ge discussie overeen dat deze fa briek zal worden gebouwd op een per ceel grond aan de Langeweg, tegenover de sportvelden. Bij de discussies over de plaats voor de broodfabriek kwam weer duidelijk naar voren dat Breskens een groot gebrek heeft aan industrieterrein. De burgemeester, de heer J. A. Leenhouts, sprak de wens uit dat het ontworpen industrie-schap spoedig gecreëerd kan worden. Een dezer dagen zo deelde de voor zitter mee zullen de besprekingen be ginnen over de in de raad van Groede gerezen bezwaren tegen het industrie schap. Voor een bedrag van 151.980 gulden werden grond- riolering? en verhardings werkzaamheden gegund aan de fa. Gel dof uit Souburg. Wat Michiel de Ruyter drie en een halve eeuw geleden deed, mocht gisteren de negenjarige Ronnie de Jonge uit Vlissingen even doen. Hij en de man die deze foto maakte behoefden echter hun schoenen niet uit te trekken. Blijkbaar is men bij het museum inmiddels tot andere gedachten gekomen. den van het museum werd hun een halt toegeroepen. „Eerst schoenen uit, dan mag V ver der", hoorden de filmers tot hun verbazing. Zij gaven echter zon der kommentaar gehoor aan het verzoek en slopen vervolgens op kousevoeten naar „het grote wiel", waaraan een in een blauw geruite kiel gestoken Michiel nog in zijn jonge jaren gedraaid moet hebben. Er zijn landen ter wereld waarin het de gewoonte is zijn gasten te verzoeken zich van hun schoeisel te ontdoen. Dat behoort tot de regels van het huis. De genodigden voldoen dan gaarne aan de wens omdat zij het als een eer beschouwen dat huis te betreden. In Nederland gelden heden ten dage andere zeden en gewoonten. Het geldt thans bij ons op zijn minst als een belediging wanneer men zijn bezoeker natuurlijk beleefd! vraagt om zijn schoenen uit te trek ken. Zoiets doet men niet in Neder land. Nog afgezien van de mogelijke onwelriekende geuren die zich door het huis, dat men nota bene schoon wil houden, kunnen verspreiden. Iets anders is het natuurlijk wanneer de schoenen volkomen bemodderd zijn en dermate grote sporen in het pand nalaten dat schoonmaaksters dagen nodd-g hebben om die sporen uit te wissen. Nu moeten we eerlijkheids halve erbij vertellen dat het regende toen de Italiaanse filmploeg zich op het museum stortte. Maar aan de andere kant is het Vlissingse museum toch bepaald niet zo'n heiligdom om er de schoenen bij uit te gooien. Het museumper soneel is ons inziens toch te ver ge gaan in zijn, ijver om het monumen- tele pand aan het Bellamypark te vrijwaren van vuilnis. Het is alweer enige tijd geleden dat er in het Vlissings museum een expositie gehouden werd. Dat is bijzonder jammer, want daardoor blijven de Vlissingers verstoken van specifieke uitingen op kunstgebied. Het museum wordt toch al niet plat gelopen. Wellicht dat een aardige tentoonstelling de gang naar het huis aan het Bellamypark weer wat lich ter maakt. Burgemeester Kolff heeft in de jongste raadsvergadering op gemerkt dat de ruimte in het mu seum te klein is om er iets goeds te brengen. Hij zag ook weinig heil in een expositie van de Japanse pren ten en penningen die indertijd door een inwoner uit Terneuzen aan het museum ten geschenke werden ge geven. Vraag onzerzijds: waarom heeft de gemeente Vlissingen dan die schenking aanvaard als men er toch niets mee doen kan. Zij schijnt nu ergens of in gedeelten bij particu lieren ondergebracht te zijn. Maar dit zal stellig niet de bedoeling var de schenker zijn geweest.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3