Commissaris Klaasesz op hellend vlak Bakkers rekenen op snelle beslissing van de minister fiaHMSv' Amerikaanse piloot greep te hard in Ontslag na triomf Schipper ontdekt lijk van nichtje Compromis (rolvanuno biedt kans op slagen VOORSTEL 2 cent meer NU INGEDIEND GROTE STAKING IN ITALIË Duitse rechter gearresteerd NOG EEN DAG EN DE HET,FT TEKORT Piratenkoningin trotseert wet Goederenvervoer N.S. duurder BALOEBAKAMP OPGEHEVEN De BiltKoeler ROESTDUIVEL DRIJFT ROND IN HAARLEM IETS TE FEL PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 31 juli 1962 Blue Diamonds maand naar Nieuw-Guinea Tegemoetkoming Soekarno NEDERLANDER DOOR BELGIË POSTUUM ONDERSCHEIDEN MINISTER LUNS BLEEF THUIS Bergen breidt uit voor Euratom VOORLOPIGE CONCLUSIE NA ONDERZOEK „BIJNA-BOTSING": Oud-president van Peru op vrije voeten Prinsessen vanavond op weg naar huis Het weer overal Dlrecteuri J ACQ. DE SMIT; Chef red.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendjjk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Temeuzen, Kieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5115 Abonnementsprijs i 0,62 p. w., t 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, bezorgde gistermiddag zichzelf en de toe schouwers op de begane grond veel plezier door een glijbaantje te pakken. De commissaris begaf zich op het hellend vlak in de speeltuin Speel vreugd in Waarder, tussen Woerden en Bodegraven .Hij bracht gisteren weliswaar een werkbezoek aan deze gemeente, maar voor een speels in termezzo was wel even tijd. BLUE DIAMONDS naar wapenbroeders DEN HAAG. Een maand lang gaan de Blue Diamonds op treden voor hun wapenbroeders in Nieuw-Guinea. Zij zullen wor den begeleid door een orkestje van militairen die in Nieuw- Guinea zijn gelegerd. De Blue Diamonds vertrekken 22 augustus. Er wordt nog gezocht naar een kleine groep artiesten die in hetzelfde programma als de broers De Wolf zullen optreden. Met het oog op de tournee is de opleiding van de broers tot ser geant-radiotelegrafist twee maanden opgeschort. Zoals bekend vertrekt Max Tail leur 1 augustus naar Australië. Op 1 september begint hij een tournee in Nieuw-Guinea. Ook Mies Bouwman? De Avro is van plan een klein groepje artiesten onder leiding van Mies Bouwman naar Nieuw-Guinea te zenden om een tournee te maken langs de militaire posten. De omroepvereniging heeft hier toe besprekingen geopend. Mies Bouwman heeft in principe toe gestemd om naar Nieuw-Gui nea te gaan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Toen schipper Dirk Schot zich gistermiddag in de IJsselmondsehaven aan boord van zijn motorschip IJka wilde begeven, meen de hij in die haven tussen water en schip een kind te zien drijven. Hij slaagde erin de jeugdige drenkelinge op te halen. Daarbij deed hij de pijn lijke ontdekking dat het zijn nichtje was, dc achtjarige Anna Schot uit St. Maartensdijk (Zeeland). Het meisje bracht haar vakantie door bij haar ouders aan boord van het langszij de IJka liggende binnen schip Josina Anna. Tevergeefs werd getracht haar le vensgeesten op te wekken. Vermoede lijk is het meisje, dat een uur eerder nog in het gangboord was gezien, spe lenderwijs te water geraakt. SUBANDRIO ZIT AAN BIJ HET OVERLEG Van onze correspondent WASHINGTON. Minister Subandrio heeft gisteren voor het eerst persoonlijk een bijeenkomst van de officiële onderhande- lin.gsdelegaties van Nederland en Indonesië bijgewoond. Dat zou kunnen betekenen dat het overleg een beslissend stadium heeft bereikt. Subandrio zal vandaag in New York weer een ontmoeting hebben met de secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant. Men geeft er zich rekenschap van dat de onderhandelingen nog steeds kunnen mislukken; in Amerikaanse kringen meent men evenwel optimisti sche verwachtingen te mogen koesteren. De Indonesiërs willen blijkbaar snel een beslissing bereiken, aangezien dat een dam zou opwerpen tegen de aandrang van sommige militante groepen in Indonesië tot hernieuwde ontketening van een militaire actie. (Het persbureau Reuter meldde gis teren uit Djakarta dat Soekarno onder zware druk zou staan van linkse en ultra-nationalistische groepen, die wil len dat het overleg wordt afgebroken. Zij zouden daarbij de steun hebben van Russische diplomaten). In Amerikaanse kringen heeft men de indruk dat bij de thans overwogen oplossing actief optreden van de Ver enigde Naties zal zijn verzekerd. Dat optreden zou dus geenszins alleen een symbolisch karakter dragen. Dat zou het voor Nederland eerder mogelijk maken een zekere tegemoet koming te betonen omtrent vervroe ging van het tijdstip van overdracht van het beheer over westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië. Overigens zou deze vervroeging waarschijnlijk slechts tot enige maanden beperkt blijven. De deskundigen van de Uno zijn van oordeel dat de overgangsperiode zich minimaal over tien maanden zou moeten uitstrekken, opdat een geschik te organisatie voor beheer door de Uno kan worden opgebouwd. De overdracht zou dan in mei 1963 vallen. De schikking, die thans wordt over wogen zou ook afdoende waarborgen inhouden voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht door de Papoea's, waaraan Nederland uitzonderlijke waar de hecht. Bij dit al beseft men dat, ook indien in Washington overeenstemming mocht worden Bereikt, de weg naar een eind- akkoord pas open zou zijn wanneer Soekarno ermee zou instemmen. Eer ste minister Djuanda heeft daar giste ren nog eens de nadruk op gelegd. Hij zei: „Het besluit of al of niet formele onderhandelingen met de Nederlanders zullen worden begonnen, zal pas wor den genomen, nadat minister Suban drio verslag heeft uitgebracht aan pre sident Soekarno". Djuanda zei wel dat er „nog veel hoop" was op een vreedzame regeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Hij zei dat nadat hij een vergadering had bij gewoond waarin luitenant-generaal Hi- dajat verslag uitbracht aan president Soekarno. Hidajat heeft minister Su bandrio naar Washington vergezeld. Hij keerde zondagavond in Djakarta terug. Van onze correspondent HAARLEM. In de Bakenesser- graefat of het Spaarne in Haarlem moet een blauwe, plastic flacon met het zwaar giftige „roestdui- vel" ronddrijven. De fles is afkom stig uit een vrachtauto die op de Houtmarkt in Haarlem geparkeerd heeft gestaan. Een jongetje van tien jaar schijnt de fles uit de wagen te hebben ge haald. Onmiddellijk nadat gisteren de vermissing van de flacon was omge roepen, kwam de vader van het knaapje bij de politie vertellen, dat hij zijn zoontje vrijdagavond met de fles had zien lopen. „Die rommel moet ik hier niet in huis hebben. Gooi die fles maar in het water", had hij gezegd. Afgedreven Gistermiddag heeft de politie de jongen die zaterdag met vakantie naar Maarn was gegaan onder vraagd. De jongen vertelde dat hij de fles in de Bakenessergracht had ge gooid en dat zij was afgedreven naar het Spaarne. Vriendjes van de jongen hebben verteld, dat hij de fles uit de vracht wagen op de Houtmarkt had gehaald. Hij was over een hek geklommen en had de riempjes waarmee het dekzeil was vastgemaakt, losgegespt. Roestduivel wordt in wasserijen ge bruikt voor het verwijderen van roest vlekken uit kledingstukken. Op het etiket van de vermiste fles staat Boumbach-Chemie, Offenbach am Main - Firma Krul-Chemie Gaffel straat 27. Rotterdam". Het Amsterdamse filiaal had de fles per bodedienst naar Haarlem ge stuurd, omdat de eigen chauffeur die doorgaans dergelijke preparaten aflevert met vakantie was. ZWOLLE De Belgische regering heeft ir. S. S. Smeding postuum de medaille van erkentelijkheid toegekend, als blijk van dank voor de hulp die hij als afgevaardigde van het In ternationale Rode Kruis in Congo heeft verleend aan Belgische onderda nen, „in het bijzonder in Elisabeth- stad, waar hij tijdens een hulpactie in 1961 zijn leven offerde". De grote, verguld-zilveren legpenning is in Zwolle aan de ouders van ir. Smeding uitgereikt. DEN HAAG Minister Luns is gis teren niet met vakantie gegaan. Die vakantie zou gisteren zijn ingegaan en tot half augustus hebbn geduurd. Gis teren was de minister evenwel nog op het ministerie. Wanneer hij wel met vakantie zou gaan kon men ons gisteren op zijn de partement niet zeggen. Van onze correspondent BICRGEN. De gemeente Bergen in Noord-Holland heeft een nieuw uit breidingsplan laten ontwerpen, dat voorziet in de aanleg van een nieuwe woonwijk met 350 huizen, die voor een deel door hogere employés van het Euratomcentrum in Petten zullen worden bewoond. Aan het centrum zullen ongeveer vierhonderd medewerkers worden ver bonden, van wie Bergen er tweehon derd a 250 wil opnemen. Als de raad met de plannen akkoord gaat, zal in Bergen ook een Europese school wor den gevestigd. Met de bouw daarvan wil het gemeentebestuur begin volgend jaar beginnen. De school, die 75 lera ren krijgt, kan dan eind '63 in gebruik worden genomen. Een verkeersweg van 32 meter breed door de nieuwe woonwijk zal te vens een nieuwe verbinding vormen tussen Bergen en Schoorl. In het uit breidingsplan zijn ook opgenomen de bouw van een roomse kerk, een be jaardencentrum en een ziekenhuis voor chronische zieken. voor brood Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse bakkers hebben minister De Pons economische zaken) voorgesteld de prijs van het brood met twee cent te verhogen. Dit voorstel is gister middag, na onderling overleg in de Nederlandse Bakkerijstichting, op het departement van economische zaken neergelegd tijdens een ge sprek van het stichtingsbestuur met drs. W. Drechsel, van de di rectie ordeningsvraagstukken. Volgende week maandag zal de mi nister het bestuur ontvangen voor een beslissend onderhoud. Wegens bespre kingen in het buitenland kan hij de afvaardiging niet ontvangen. De bak kers verwachten dat dan, of in ieder geval zeer spoedig daarna de minister de voorgestelde verhoging zal toe staan. Rust nodig Duurdere grondstoffen door de E.E.G. Intussen zal de Nederlandse Bak kerijstichting alles in het werk stel len om in de eigen gelederen de rust te bewaren en te voorkomen dat hier en daar in den lande de bakkers eigenmachtig de prijs gaan verhogen. In de kringen van de stichting was men er zich gisteren echter reeds wel van bewust dat dit grote moeite zal kosten, daar vooral de kleinere bak kers niet in staat zullen zijn de ver hoging van de prijzen van bloem en meel gedurende langere tijd voor hun rekening te nemen. Deze verhoging, die de meelfabrieken met ingang van gisteren reeds op hun facturen zetten, is zoals men weet een gevolg van de noodzakelijke aanpassing van de graanprijzen aan die in de overige landen van de Europese economische gemeenschap. In de grote steden van het westen was reeds voor het afgelopen week einde overeenstemming bereikt. Met Utrecht was het wel even moeilijk, maar ook daar is gisteren de prijs van het brood niet omhoog gegaan. De di- rictie van de broodfabriek Lubro die een belangrijk deel van het Sticht voorziet, heeft echter gisteren al on omwonden de verwachting uitgespro ken dat de hele bakkerijwereld vol gende week maandag „op haar kop zal staan" als dan- nog geen vergun ning tot prijsverhoging zou zijn ver leend. Ingewikkeld De berekening van de verhoging met twee cent volgens het voorstel van de Nederlandse Bakkerijstichting is nogal ingewikkeld. Het eerste mo tief betreft een verhoging van 0.4 cent, die de bakkers nog te goed zouden hebben wegens een stijging van de prijs van het brood gedurende de afgelopen twee maanden. Deze verhoging is nog niet tot uitdrukking gebracht in de prijs van het brood. De bakkers houden er nl. samen met het departement van economi sche zaken voor het vaststellen van de broodprijs een verschillenxekening op na, om schommelingen in de broodprijs van minder dan een cent op gezette tijden gemakkelijk te kun nen opvangen. Dat komt eigenlijk neer op een tegen elkaar wegschrappen van ver hogingen en verlagingen van de grondstoffenprijzen. De broodprijs kan ten slotte niet anders dan met ten minste een cent omhoog of om laag gaan. Bij een gelegenheid zoals die zich nu voordoet, komt echter zo'n fractie van 0.4 cent ook als klemmend motief ter tafel. In evenwicht Het tweede motief is dan de jongste stijging wegens de aanpassing aan de E.EG., die de Nederlandse Bakkerij stichting heeft berekend op 1.3 cent. Dit is samen 1.7 cent, dus nog geen volle twee cent. Met het te veel van 0.3 cent zou het tegoed van de afge lopen twee maanden zijn weggewerkt in een tijdsbestek van 33 weken. Daarna zou de broodprijs dus weer met een cent omlaag gaan, maar dan zullen inmiddels naar verwach ting de grondstoffenprijzen ten ge volge van de kosten van de opslag van de graanoogst al weer zijn ge stegen. zodat dientengevolge van een saldo geen sprake behoeft te zijn. Al deze argumenten zijn dus gis teren ten departemente neergelegd in de verwachting dat daarover volgen de week maandag de minister een beslissing zal hebben genomen. I Van onze Haagse redactie DEN HAAG De gezagvoerder van de Boeing van de Panamerican Airways System, die donderdag middag boven Winterswijk bijna in botsing kwam met een Beaver van de Koninklijke Luchtmacht, gaat beslist niet vrijuit. Dat is de voor lopige conclusie van het onderzoek, dat een gemengde commissie van Rijksluchtvaartdienst en luchtmacht naar het incident instelt. De Amerikaanse vlieger heeft in een verklaring die hij zaterdagochtend voor zijn vertrek naar New York op Schip hol heeft ondertekend, gesteld, dat hij in de seconden vóór hij de Beaver za,g, niet naar buiten heeft gekeken. Hij controleerde toen de instrumenten in zijn cockpit. Hij heeft de Beaver maar anderhalve seconde gezien. De Ameri kaan heeft voorts verklaard, dat hij de automatische piloot nog had ingescha keld, terwijl hij aan het dalen was. Dit is_ zeer ongebruikelijk. Normaal wordt vóórdat een daling wordt ingezet op handbesturing overgegaan. DOORGEDRUKT Toen hij plotseling de Beaver zag, heeft hij met handbesturing het vlieg tuig omhooggetrokken en het daarbij als het ware door de automatische pi loot gedrukt. Hierdoor wordt aldus de voorlopige conclusie van de commissie van onderzoek, de bruuske reactie van het vliegtuig verklaard. Na het optrek ken heeft de vlieger, zonder de auto matische piloot te ontkoppelen, de handbesturing gestaakt. Daardoor her stelde de automatische piloot zich met grote kracht in zijn vorige koers. WEL GEZIEN De vlieger van de luchtmacht heeft de Boeing wel degelijk zien aankomen. Gedurende vijftien seconden heeft hij het toestel gezien. Hij heeft een ontwijk- manoeuvre ingezet voor de Amerikaan iets deed. Hij was toen nog twee en een half tot drie kilometer van de Boeing af. De vliegtuigen naderden eilcaar met een snelheid van ongeveer zeshonderd kilo meter per uug. Het zicht op de hoogte waarop de toestellen vlogen ongeveer zestienhonderd meter bedroeg circa tien kilometer. Maar omdat het wat heiig was, is het zeer goed verklaarbaar dat de piloot van de Beaver het zilver kleurige Amerikaanse vliegtuig niet eer der heeft gezien. Hij is van mening, dat de vliegtuigen niet dichter dan drie honderd meter bij eikaar zijn geweest. De commissie van onderzoek, onder voorzitterschap van ir. Valkenhagen van de Rijksluchtvaartdienst Schiphol, heeft de voorlopige conclusie gepubliceerd gezien de onjuiste, gedetailleerde ver klaringen die de Amerikaanse vlieger op Schiphol en later in New York heeft afgelegd. NIET VERPLICHT Voorlopig staat vast, dat uit het oog punt van verkeersleiding geen van beide vliegers een fout heeft gemaakt. De Amerikaanse vlieger was namelijk niet verplicht naar buiten te kijken. Bij de Panamerican Airways is de ge zagvoerder niet verplicht, ervoor te zorgen dat bij vliegen onder visuele meteorologische condities steeds één van de piloten naar buiten kijkt. Deze verplichting luidt voor verschillende maatschappijen ander. Vliegtechnisch lijkt het echter waar schijnlijk, dat de Amerikaan ondanks zijn veeljarige ervaring een fout heeft gemaakt door veel te hard in te grij pen. Het onderzoek zal nog worden voort gezet, o.m. door het horen van een ooggetuige en enkele passagiers. Aan gezien er geen sprake is van een on geluk zal de zaak niet door de Raad voor de luchtvaart worden behandeld. ROME (AP) Verscheidene Italiaan se fabrieken waren gisteren gesloten we gens een staking van ongeveer een mil joen metaalarbeiders. De staking was voor het hele land uitgeroepen door communistische en niet-communistisehe vakbonden. De meeste fabrieken waar werd gestaakt, z.jn gevestigd in Turijn en Milaan. In Turijn hebben de Fiatfabrieken, die ruim honderdduizend arbeiders in dienst hebben, al hun arbeiders gezegd thuis te blijven, ofschoon de meesten bij een onafhankelijke vakbond zijn aan gesloten, die niet aan de staking deel neemt. Ook andere fabrieken gaven hun arbeiders een dag vrij. Zij verklaarden dat zij niet het risico wilden lopen dat hun arbeiders in straatgevechten zou den worden gewikkeld. HAMBURG (AP) In Hamburg is in het weekeinde een rechter ge arresteerd op verdenking van oorlogs misdaden, gepleegd toen hij dienst deed in het leger van Hitler in Rus land. Rechter Fritz Puls was op 29 mei op eigen verzoek al geschorst. Leonardo-tekening LONDEN (Reuter). Vandaag is de laatste dag van de geldinza meling tot behoud van de Madon na-tekening van Leonardo da Vinei en er is nog maar de helft van de gevraagde acht miljoen gulden bij eengebracht. De tekening is eigendom van de Royal Academy, die heeft aangekon digd haar te willen verkopen om aan geld te komen voor de restauratie van haar gebouw en om haar onaf hankelijkheid te bewaren. Nadat er overal in Engeland pro testen waren opgeklonken teigen de verkoop, liet het bestuur va-n de Aca demy weten dat het van verkoop zou af zien als het Britse volk acht mil joen gulden zou schenken. Een comi té spande zich er voor, maar is tot dusverre slechts* voor de helft ge slaagd. Het bestuur heeft nu bekend ge maakt dat het de regering veertien dagen de tijd geeft om het fonds van acht miljoen vol te storten. Doet zij dat niet, dan zal het kunstwerk wor den geveild. De Academy bezit d-e te kening sedert 1779. De tegenwoordige waarde wordt geschat op tien miljoen gulden. Het is de grootste tekening die van Leonardo bekend is. Deense Veronica stopt Van onze correspondent KOPENHAGEN De Deense Ve ronica, het radioschip Mercur, be ëindigt ingevolge wettelijk bevel vanavond zijn uitzendingen. Zijn-u Zweedse collega echter, die onder de naam Radio Sud en de vlag van Honduras bij Stockholm zijn com merciële programma's uitzendt, zal zich met alle macht tegen de on dergang verzetten. De directrice van het radiostation, mevrouw Britta Wadner, in de volks mond de Piratenkoningin genoemd, heeft gisteren gezegd liever de gevan genis in te gaan dan een voetbreed te wijken. Zij zal zich tegen het bevel om op te houden verzetten en ook na 1 augustus blijven uitzenden. Iets beter De Zweedse wet geeft haar een wat betere positie dan de Deense, daar het in Zweden niet uitdrukkelijk is ver boden advertenties over de piratenzen der te laten omroepen. Bij de Deense Radio Mercur houdt men in deze dagen uitverkoop van on geveer tienduizend grammofoonplaten. Er is groot gedrang van liefhebbers. Merendeels zijn het jonge mensen die de platen willen kopen. Het geld dat zij opbrengen, kan de firma Radio Mercur best gebruiken. Zij is nog een groot bedrag schuldig aan crediteuren en personeel. ROB HOFFMAN BUSSUM Tussen de trofeeën, die de tot beste werper van Europa ge kroonde honkbalspeler Rob Hoffmann thuis heeft mogen uitstallen, liggen twee brieven. Ze zijn beide afkomstig uit hetzelfde pand te Amsterdam, uit de zaak waar de 22-jarige speler van HCAW uit Hilversum werkt. De een is afkomstig van zijn collega's van het kantoor; de inhoud bestaat louter uit lofuitingen en felicitaties. De an dere brief is afkomstig van de direc tie. De inhoud? Ontslag De reservewerper van het Neder lands honkbalnegental, die zondag de moeilijke taak kreeg de Italianen te bedwingen nadat Beidschat door ziek te was uitgevallen, was vorige week vrijdag zonder toestemming van zijn werk weggebleven. Hij had met het oog op de training voor de zware eindstrijd tegen Italië een vrije dag gevraagd maar een 'negatief antwoord gekregen. De vrije dag heeft hij toen ongevraagd genomen. Voor zijn eigen veiligheid heeft hij niet verteld op welk kantoor in Am sterdam hij werkte. „Ik kan me voor stellen dat ik daar dan nog wel eens een boel last mee zou kunnen krijgen. Sollicitaties naar een andere betrek king gaan namelijk vandaag de deur al uit." LIMA (Reuter, AP) Oud-presi dent Manuel Prado van Peru, die op 18 juli door de strijdkrachten was af gezet en -gearresteerd, is zondag in vrij heid gesteld. Met een hefschroefvlieg- tuig werd hij naar hel landgoed van zijn neef in de buitenwijken van Lima overgebracht. Het hoofd van de militaire junta die thans aan de macht is, heeft verklaard da,t Prado zelf moet beslissen of hij in Peru wenst te blijven. KRALENDIJK (ANP). De prinses sen Irene en Margriet hebben gisteren, tijdens een tocht over Bonaire, tal van geschenken aangeboden gekregen. Op verschillende plaatsen kregen zij een sieraad aangeboden. De diepere beteke nis daarvan was, dat de armbanden, broches e.d. één geheel vormden. Gistermiddag zijn de prinsessen Irene en Margriet op Curasao teruggekeerd. Vanavond vertrekken ze via Lissabon, Frankfurt en Zürich naar Schiphol. UTRECHT. Het vervoer van stukgoed met de Nederlandsche Spoorwegen wordt met ingang van 1 september ongeveer veertig pro cent duurder. De vrachtprijzen voor snel- en ex- presgoed gaan eveneens met een veer tig procent omhoog; zij zullen ten min ste anderhalf, respectievelijk driemaal de overeenkomstige prijs voor gewoon vrachtgoed bedragen. Het aantal ge wichtsklassen voor zendingen expres- goed tot en met tien kilo wordt ver minderd tot twee: nul tot en met vijf en zes tot en met tien kilo. Een bijzondere reductie van tien procent van de vrachtprijs zal worden ingevoerd voor verladers die geduren de een jaar ten minste vijfduizend gulden aan vrachtkosten hebben be taald. Het afhaalloon voor stukgoed- zendmgen en het loon voor afhalen en bestellen van kleine laadkisten (werk dat voornamelijk door Van Gend en Loos wordt verricht) zullen 1 septem ber ook met veertig procent stijgen. Het algemeen tarief en de speciale tarieven voor wagenladingen worden tien procent hoger. Bij internationaal vervoer van expresstukgoed worden de vrachtprijzen voor het Nederlandse gedeelte verhoogd. ARNHEM Verbolgen over de naar haar mening slechte service heeft een Amerikaanse vrouw gisteren in ee© Arnhems hotel een met chocolade vol staande vitrine stukgeslagen. De Amerikaanse maakte zich kwaad, omdat zij het wat lang vond duren voordat haar bagage naar haar-kamer werd gebracht. Toen de politie kwam, kalmeerde de vrouw. Zij heeft beloofd, dat zij de schade ongeveer tachtig gulden zal vergoeden. ELISABETHSTAD (Reuter). Het grote Baloebakamp nabij Elisabeth- stad is opgeheven. Gisteren heeft de Uno de laatste groep voormalige inwo ners naar hun vroegere woongebieden in Katanga en Kasai teruggevoerd. Er zijn nu nog enkele Baloeba's achterge bleven die dezer dagen in Elisabeth- stad zullen worden gehuisvest. Het kamp telde enkele maanden ge leden nog 70.000 bewoners, allen vluch telingen uit Kasai en Katanga waar in de eerste dagen van de onafhankelijk heid bloedige gevechten waren gele verd. Het kamp was steeds een bron van onrust in Katanga en een haard van misdaad en ellende. Sterke internationale eenheden moes ten het kamp bewaken, en het kostte de Uno dagelijks verscheidene vlieg tuigladingen voedsel. Het meeste geld van de volkerenorganisatie in Congo gaat echter heen aan de onverant woord hoge salarissen en onkostenver goedingen van regeringsfunctionarissen in Leopoldstad. Honderdvijftig meter van de plaats waar ze was verdronken, is gisteroch tend het lijkje gevonden van de zesja rige Liesbeth Haen uit het Drentse plaatsje Vries. Het kind verdronk vori ge week maandag bij een strekdam voor het strand van Callantsoog. Weersverwachting van hel K.NJH.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Half tot zwaar be wolkt met plaatse lijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren. MIES JE: Straks vang ik IB0* nog een zeehond. 1 aug.: zon op 5.00, onder 20.31; maan op 5.50, onder 21.06. Helsinki bew. N 21 0.5 Stockholm l.bew. ZW 21 1 Oslo zw.bew. z 20 0 Kopenh. l.bew. zzw 18 0 Aberdeen regen zzw 19 0.1 Londen regen ZW 19 0.1 Amsterd. zw.bew. ZW 20 0.3 Brussel regen WZW 20 0.2 Luxemb. zw.bew. w 21 0 Parijs zw.bew. ZW 23 0 Bordeaux onbew. NW 27 0 Grenoble h.bew. WNW 26 0 Nice zw.bew. ZW 26 0 Berlijn h.bew. O 23 0 Frankf. h.bew. NNW 24 0 München l.bew. NNW 22 - 0 Zürich zw.bew. WNW 24 0 Genève h.bew. NNO 27 0 Locarno regen N 27 0.1 Wenen onbew. ONO 24 0 Innsbr. regen WZW 24 2 Belgrado bew. NNW 19 0 Athene onbew. N 38 0 Rome onbew. WZW 29 0 Ajacclo h.bew. ZW 26 0 Madrid onbew. W.stil 34 0 Mallorca h.bew. z 30 O Lissabon onbew. NW 28 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1