VIER RECORDS OP SELECTIEWEDSTRIJDEN Boelens9 sterk opmars gestarte knakte Bleek er NEL ZWIER - BESTE OP DE ongetraind - VIJFKAMP WATERPOLOPLOEG WERD HARDE LES GELEZEN Klenie Biemolt en Bontekoe: verrassende tijden ZACHTMOEDIGE SPOT OP NEDERLANDSE TOERIST Maandag 30 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 Nederlaag tegen België na veertien jaar IN NATIONAAL KAMPIOENSCHAP OP MARATHON Gok Waterpolocompetitie stopgezet Morele tik Vier wereldrecords zwemmen verbeterd RENKÜM EERT DE BIJ IN LONDEN ZEER SNEL kritisch T bekeken VANAVOND WEER TELSTAR radio i 1 televisie BARKER EUROPEES KAMPIOEN DER SPRINGRUITERS r radio Middag televisie'! Avond Ailrie Lasterie, «ie snelste Europese allround zwemster 2. Ineke Tigelaar 4.58.6, 3. Judith de Nijs (Robben) 5.03.6, 4. Marian Heemskerk (Rob ben) 5.10.7, 5. Corrie Schimmel (Gooi) 5.26.5. 100 m schoolslag: 1. Klenie Biemolt (GZPC) 1.21.2, 2. Betty Heukels (PSV) 1.23.3, 3. Gerda Dogtrop (DWRK) 1.24.3, 4. Gretta Kok (HDZ) 1.24.8, 5. Rita Kroon (Robben) 1.25.8, 6. Gerda van Ederen (RPC) 1.26.4. 200 m schoolslag: 1. Klenie Biemolt 2.52.1, 2. Betty Heukels 2.54.3, 3. Rita Kroon 2.58.9, 4. Gretta Kok 3.00.4, 5. Gerda Dogtrop 3.02.4, 6. Gerda van Ederen 3.03.7. r\EN HAAG Vergeleken bij de schier ongelooflijke prestaties, die tegelijkertijd door Ameri kaanse, Japanse en Canadese cracks in Osaka, Los Angeles en Vancouver rijn geleverd, betekenden de tijden van de Nederlandse zwemtop tijdens de selectiewedstrijden niet eens zo veel. Maar over de verrichtingen buiten ons oude werelddeel wenste men zich in het goed bezette Zui- derparkbad in Den Haag geen zor gen te maken. Het was een oppor tune en met de Europese kampioen schappen in zicht wel begrijpelijke gedachte en daarom was het gema- tiged optimisme zonder twijfel ge rechtvaardigd. Eindelijk de zomer, eindelijk een watertemperatuur die de spieren vrij spel liet en einde lijk weer tijden, waarmee we voor den dag kunnen komen. Het komende weekeinde worden in Soest de nationale kampioenschappen Verwerkt, waarbij de finales ais laatste selectie voor de titelstrijd in Leipzig gel den. De kans is groot, dat bij aanhoudend goed weer in Soest nog betere prestaties uit de bus zullen komen dan bij de wedstrijden in het als .zwaar" te boek staande Haagse bassin. Pas dan zal men zich een goed oordeel kunnen vormen over de vorm. waarin de kandidaten voor de Nederlandse ploeg zich bevinden; pas dan zal men ook.kunnen zeggen hoe onze kansen liggen. MATIG Nu, na de strijd in Den Haag tekenen die kansen zich nog maar flauw af, al zijn een paar vraagtekens nagenoeg weg gevaagd door het voortreffelijk zwemmen van een aantal leden van de trainings- ploeg. Naast de matige 100 m vrije slag dames met 1.04.6 van Ineke Tigelaar en 1.05.1 van Adrie Lasterie en de goede 400 m van deze zelfde meisjes in gelijke tijd 4.58.6, staat de grote verrassing van de ze wedstrijden; de overwinning van de kleine Adrie op de 400 m wisselslag in de nieuwe Europese fen dus Nederland se) recordtijd van 5.33.1. De kleine pupil van Wil van Breukelen, de raszwemster bij uitstek met de nage noeg volmaakte stijl, leverde dit staaltje, waarmee Marian Heemskerk duidelijk werd verslagen en bovendien haar re cords kwijt raakte. Dat alles in de aller eerste keer dat Adrie dit zware nummer op een vijftigmeter-baan zwom. Op de vlinderslag nam de sterke Ma rian een duidelijke voorsprong, maar in de tweee 100 meter (de rugslag) begon het Naardense meisje al in te lopen en halverwege de schoolslagbanen, toen bo vendien Judith de Nijs -sterk naar voren kwam, werd Marian gepasseerd. Zo sterk was liet zwemmen van Adrie Lasterie en zoveel reserves had zij bij haar aanval nog kunnen sparen, dat zij de 100 meter borstcrawl in schitterende cadans in 1.11.3 zwom. De tussen tijden van beide meisjes wa ren Adrie Lasterie; vlindersl. 1.16.9, rug- si. 1.26.7. schoolsl. 1.38.2, borstal 1.11.3, totaal 5.33.1; Marian Heemskerk: vlinder- si. 1.13.9, rugsl. 1.27.4, schoolsl. 1.40.8, borstal 1.17.7, totaal 5.39.8. AANSTORMEND Er was nog een op overwinningen ge abonneerd zwemstertje, dat moest capi tuleren voor aanstormend talent: ditmaal geen schoolslagtriomfen voor Betty Heu kels, maar twee prachtige overwinningen voor de blonde zwemster uit Groningen, voor Klenie Biemolt. met tijden om „U" tegen te zeggen, de 200 meter van zater dag ging in de wereldtijd van 2.52.1 (een hele goede finaleplaats in Leipzig waard) en de 100 meter van gisteren 1.21.2, pre cies een tiende seconde langzamer dan het vijf jaar oude record van Ada den Haan. Bij dat zwemmen verbleekten zelfs de 1.11.6 van Ria van Velsen op de rug slag en de 1.12 van Ada Ko-k op de vlin derslag. Bij de heren werd feller gevochten dan ooit en het resultaat was, dat drie Ne derlandse records konden worden aange kondigd! Jan Weeteling, de smalle maar o zo taaie Zaandijker, doorbrak de 200 meter rugslaglimiet met 2.23.3. Jan Jis- koot bleef op de 400 meter wisselslag met 5.17.3 ruim onder de limiet. Knapper nog was de 400 meter vrije slag van Johan Bontekoe. die zich met 4.33.3 na een sterk gezwommen race (100 m in 1.02.7. 200 m in 2.12.0) in de Europese top werkte. Jammer dat hij op de 200 meter met zijn 2.09.5 geen 'medestanders onder de 2.10 heeft om een redelijke 4 x 200 meter estafette te kunnen vormen. Een bijzonder goede prestatie was ook de 2.40.2 van Rob van Empel. die naast het falen van Tino Jansen de Betuwse eer hoog hield en Wieger Mensonides op de 200 m schoolslag duidelijk versloeg. Mensonides revancheerde zich op de 100 meter, maar de 1.13.4 is geen sterke pij ler voor de opbouw van een kansrijke 4 x 100 meter wisselslag. Met de 1.07 van Weeteling, de 1.03.4 van Jiskoot, de 1.13.4 van Mensonides en de 58.4 van Kroon komen we momenteel op ongeveer 4.20.6 en dat is niet snel genoeg Over een week weten we echter meer. De uitslagen van de selectiewedstrijden DEN HAAG. De sportcommissie zwemmen in Den Haag waren: Heren too m va„ (Je Koninklijke Nederlandse Zwcm- vrije slag: 1. Kroon (ZAR) 58.4. 2. Sitters bond (k.\zb) heeft na overleg met het (Y), Van Baaien (Zwemlust) en Jiskoot pnndchestuiir besloten de waternolo- ,HP° compctitie l962 met ingang "van "van-I 200 m vrije slag: I. Bontekoe 2.09.5, 2. Vai daag stop te zetten. De competitie, tot Baaien 2.13.3, 3. Korteweg (DZV) 2.15.0. 4. zover deze is afgewerkt. zal worden; Sitters 2.15.6, 5. Bakker (DZV) 2.16.7. 6 beschouwd als een noodcompetitie. Dit, Kroon 2.17.2 betekent, dat in dit seizoen geen sprake 400 m vrije slag: 1. Bontekoe 4.33.3 (nieuw za| kunm.n zyn van promoties, noch Nederlands record). 2. Jansen (Tiel) 4.47.1. degradatie 3. Bakker 4.52.1. 4. Bergman (De Zijl) 5.10.6. va» „„a.t 100 m schoolslag: I. Mensonides (Zian) Het besluit is genomen, nadat is ito - men vast te staan, dat het onmogelijk zal zijn de reeksen van wedstrijden, die vooral in het begin van het seizoen we gens de zeer slechte weersomstandighe den en de daaruit voortvloeiende te la ge watertemperaturen herhaaldelijk moesten worden onderbroken, op nor male wijze af te werken. Het aantal inhaalwedstrijden, dat nog! moet worden afgewerkt, heeft de com- i petitieleiding van de zwembond voor onoverkomelijke problemen geplaatst. Onbillijkheden door'onvergelijkbare re-! sultaten wegens vacanties en door de voorbereiding van het nationale team voor het toernooi om de Europese titei j hebben mede bij de vorming van het i besluit een rol gespeeld. Aangezien in de vierde klasse van de; bondseompetitie nog enige ruimte aan-! wezig is, zal voor de zeventallen, die I het kampioenschap der kringcompeti-1 ties behaalden, wel de mogelijkheid tot promotie naar de bond bestaan. HILVERSUM De 28-jarige houtbewerker Jan Boelens is zaterdag in Hilversum de nieuwe marathonkam pioen van Nederland geworden. Na een matig begin waarin het hem moeilijk viel de juiste cadans te pakken te krijgen en gehinderd door de uitlaatgassen van volgauto's en bromfietsen, werd zijn race er een van een grote gelijkmatigheid. Zijn tijd van 2 uur 34 min. en 39 sec. over de 42.195 meter was weliswaar niet van bijzondere klasse, de wedstijd tegen zijn grootste concurrent Piet Bleeker uit Beverwijk was dat zeker wèl. Het was Piet Bleeker, die van de aan vang af zo'n gruwelijk hoog tempo liep, dat de insiders dachten aan een nieuw Nederlands record. De eerste 5 km gin gen in 16 min., de eerste 10 km in 33 min. en de eerste 15 km in 51 min. En steeds groter werd de voorsprong van Piet Bleeker op zijn concurrenten, die bijna allen de tol moesten betalen voor hun inspanningen. Geheel alleen joeg hij voort langs zonovergoten lommer rijke dreven, afgewisseld door weilan den. Het begin niet. Steeds dichter zat hij Bleeker op de hielen en na 32 km'(op de Bronk- horstlaan), onder de ogen van tientallen volgers met als décor het groen van de woudreuzen waar de zon doorheen fil terde, was er dat dramatische hoogte punt. Jan Boelens ging Piet Bleeker voorbij; drie km verder had hij anderhalver mi nuut voorsprong. Piet Bleeker was ge knakt, vocht met een inzinking, kwam terug, doch Jan Boelens won de slij tageslag. De uitslag was: 1. Boelen? (GAC) 2.34.30; 2. Bleeker (DEM. Beverwijk) 2.38.40.8: 3. Rewijk (Bataven. Leiden) 2.40.40; 4. Souve- rein (Quick. Nijmegen) 2.43.17: 5. Van Hoorn A VS. Schaesberg) 2.44.42; 6. Kraan (Bata ven, Leiden) 2.51,07: 7. Muurliik AAC. Am sterdam) 2.54.05; 8. Jansen (Prins Hendrik. Vughtl 2,57.42. 100 m vlinderslag: 1. Ada Kok (HDZ) 1.12.0, 2. Marian Heemskerk 1.13.2, 3. Ineke Heems kerk (Robben) 1.15.2, 4. Karrie van Raams- donk (HDZ) 1.20.4. 100 m rugslag: 1. Ria van Veiseii (Zian) 1.11.6, 2. Korrie winkel (GDZ) 1.12.7, 3. Ineke Reymerink (GDZ) 1.13.6, 4. Marijke von Hebei (Brunhilde) 1.17.2. 400 m wisselslag: 1. Adrie Lasterie 5.33.1 (nieuw Europees en Nederlands record). 2. Marian Heemskerk 5.39.8, 3. Judith de Nijs 5.42.1. Een plaatje waard. Het debuut van Adrie Lasterie (links) op de 400 meter wisselslag persoonlijk leverde haar meteen een nieuw Europees record op. Johan Bontekoe stelde zijn nationale record op de 400 meter vrije slag sterker en drong daarmee door tot de Europese top. Van een onzer verslaggevers /"■ENT Medogenloos is het Ne- J derlands waterpolozevental gis teren in Gent afgestraft. Van België, waarvan ons oranjeteam sedert 1948 niet meer had verloren, werd in een vrij slechte wedstrijd een les gekregen in doorzettingsvermogen. België had in de eerste speelperiode het geluk dat het met een numerieke minderheid toch kon scoren en die ruggesteun was voor de zuiderbu ren voldoende. Die treffer was tevens de voorbode van een grote dosis Belgische veine, want naast het doorzettingsvermogen was ook die factor geluk in deze wedstrijd door slaggevend. Het leidde tot een ne derlaag van 42 voor de Nederland se ploeg. De enige pleister op de wonde was de overwinning van de jeugd, die de Belgische toekomstige interna tionaals met 112 overklaste. Na deze wedstrijd en die tegen West-Duitsland in Rhenen staat nu wel vast dat die voortreffelijke ontmoeting tegen Rusland in april te Rotterdam (44) een uitschieter is geweest. Kon in die wedstrijd alles in die twee vol gende ontmoetingen is toch wel duide lijk geworden dat, ondanks de keihar de training van coach Van Teggelen het niveau van de Europese top nog niet is bereikt. Daarnaast komt men voor het feit te staan dat op de Euro pese kampioenschappen in Leipzig heel andere tgenstanders in het water zul len liggen; technisch en tactisch meer begaafde en nog veel hardere. jYTU deze wedstrijd tegen België voor -N de Nederlandse ploeg een soort toelatingsexamen voor Leipzig was rijst de vraag of het Nederlands zeven tal zal worden ingeschreven. Gebeurt het. dan wordt het een pure gok, een. van alles of niets. Daarbij achtten we, ondanks die twee laatste teleurstellen de wedstrijden, de oranjeploeg toch in staat in die gok „alles" te spelen en... het op te brengen. Bij vlagen namelijk was er toch wel dat flitsende, dat bijzonder hoge tem po dat de Nederlanders altijd zo ge vaarlijk gemaakt heeft. Dan kwam geen Belg aan de bal, dan kwam ie dere tegenstander snelheid te kort. Maar die vlagen waren gisteren in Gent zo zeldzaam. TYE ploeg Wagenaar, Wormgoor, Van J-' Spingelen, Leenaards, Van Dorp, Aalberts en Stam kreeg in de erste pe riode al een „tik" toen de Belgen een voorsprong namen, ondanks het feit dat zij hun speler Lagaert op de kant hadden zitten. Die tik kwam nog har der aan toen in de tweede speelperiode Caufrier de stand op 02 bracht en Aalberts daarop een viermeterworp miste. Hoop herleefde in de Nederlandse harten nadat Stam en Aalberts de ach terstand hadden weggewerkt. Toen leek alles weer mogelijk te zij®, maar in plaats te profiteren van de lichte inzinking bij de Belgen sloeg Dumont de hoop weer toneer, toen Stam en Van Dorp beiden uit het water waren gezonden. Toen daarna ook Ouwerkerk een strafworp en daarmee opnieuw de kans op de gelijkmaker miste zakte de Nederlandse ploeg weg. In de strijd om een definitieve beslissing was de wil bij de Belgen om te win nen te sterk. Caufrier maakte aan de resterende Nederlandse illusies een einde toen er vijf Belgen tegen vier Nederlanders in het water lagen. "V/"OOR deze wedstrijd begon had de Nederlandse jeugd de Belgische met 112 overklast. In een bijzonder aantrekkelijke ontmoeting wonnen de Nederlanders met 112. De doelpun ten werden gescoord door Jansen, Van Ommen, Van der Voet (2x), Groene- veld (3x) en Geutjes (4x). Maar achter in het veld van atleten, die voor het zwaarste aller loopnum mers hadden ingeschreven, was inmid dels de Hilversummers Jan Boelens aan zijn opmars begonnen. Niet het snell begintempo. maar het monotone ritme van neerkomende atletenschoe- nen. die robotachtig de ene kilometer na de andere verslonden, vormde het wapen dat Boelens hanteerde. Na 20 km was Jan Boelens vanuit tiende positie naar de tweede plaats gekomen met 2 min. en 14 sec. achter stand op de al maar voortjagende Blee ker die tachtig passen in de minuut nam en door bleet malen alsof het hem geen moeite kostte. Voort ging het langs het keerpunt op de Wieksloterweg waar landbouwers met open mond het jach tige gedoe aanstaarden, terug naar de Expohai. waar de start was geweest. Even later kwam het moment, waarop Piet Bleeker zijn achtervolgers in zicht kreeg. Toen kon hij zich een beeld vor men van de situatie achter hem. Met schrik zag hij de verbeten uitdrukking van de in tweede positie lopende Jan Boelens. Vijf kilometer verder was de voorsprong geslonken tot 1 min. 45 sec. en na 30 km zelfs teruggebracht tot 50 seconden. Voorbij Piet Bleeker voelde het, zijn tegen- stander was sterker. De operatie die hij enkele maanden geleden had ondergaan, had zijn sterk gestel ondermijnd, het hoge tempo in het .begin had hem de energie ontnomen en daarna waren het de voetstappen, die hem steeds duide lijker in de oren klonken. De armen zakten zo nu en dan om de bloedsomloop te herstellen, hij dronk wat vruchtensap en dat deed Boelens Het Groningse schoolslagtalentje Klenie Biemolt, dat zowel Bettie Heu kels als Rita Kroon op de 100 en 200 meter versloeg. Charly Gaul veroverde de Luxem burgse wielertitel op de weg voor profs met op de tweede plaats Roger Tuil. De Nederlandse sprintkampioen bij de amateurs, De Graaf, werd in het Duitse Kierze tweede achter de Duitse wielrenner Rudolph. Dini Koopman en J. Richards won nen zaterdag in het IJsselrtieer *een zwemwedstrijd over twee kilometer op de vrije slag. De schoolslag werd door Ria van Baarle bij de dames en E. Jaarsma bij de heren gewonnen. In de eerste innings van de cricket wedstrijd tegen The Privaters heeft een team van de Koninklijke Nederlandse Cricketbond (KNCB) zaterdag te Rot terdam 45 all out gescoord. The Priva ters antwoordde met 134/3 gesloten, waarna het team van de KNCB in de tweede innings all out ging op 85 runs. VANCOUVER. De Canadese zwem ster Mary Stewart heeft zaterdag tij dens wedstrijden te Vancouver haar eigen wereldrecord op de 110 yards vlinderslag verbeterd en gebracht op 1 min. en 7,3 sec. Verleden jaar had zij een tijd van 1.09,0 voor zich laten afdrukken. De prestatie van de zestienjarige zwemster betekende tevens een verbe tering van het wereldrecord op de 100 m. vlinderslag, da.t met 1.08,2 se dert 1961 op naam stond van de Ameri kaanse Susan Doerr. Op de open Japanse kampioenschap pen te Osaka sneuvelden ook twee we reldrecords. Op de 400 m. wisselslag persoonlijk voor dames liet de Ameri kaanse Sharon Finneran een tijd note ren van 5 min. en 21.9 sec. Zij bleef ruim 2,5 sec. beneden het wereldrecord, •dat haar landgenote Donna de Varona haar donderdag in hetzelfde bassin had ontnomen (5.24,7). De Japanse Satako Tanaka brak het wereldrecord op de 200 m. rugslag voor dames. Zij kwam tot een tijd van 2 min. en 31,6 sec. Dat was 0,5 sec. sneller dan het oude record, dat reeds op haar naam stond. RENKUM. Sinds zaterdag heeft Renkum zijn monument voor de bij. Het werd op het dorpsplein onthuld door ir. S. C. Bhargava, president van de In ternational Club te Wageningen. De jeugdige beeldhouwster Jos Esselman uit Arnhem heeft het vervaardigd. Nadat het monument was onthuld, werd het door de Renkumse Imkersver eniging aan het gemeentebestuur over gedragen. MSTERDAM. Op voortreffelijke wijze heeft Nel Zwier gisteren op de sjntelbaan aan het Olympiaplein de Nederlandse titel'vijfkamp behaald na harde strijd tegen He zich taai ver werende Mieke de Graaf-Schenk. 1.13.4. 2. Van Empel (EZ en PC) 1.13.8, 3. Vriens (Surae) (.16.9. 4. Van der Mark (Zian) 1.17.8. 5 Van Attena (Robben) 1.19.5. s Schaafsma (DZV) 1.19.8. 200 m schoolslag: 1. Van Empel 2.40.2. 2. Vriens 2.51.7. 5. Kalkmart (VZC) 2.53.8. 6. Mensonides 2.41.8, 3. Van Altena 2.48.3. 4. Van der Mark 2.56.4. 100 m vlinderslag: 1. Jiskoot 1.03.4. 2. Ger- rit Korteweg (DZV) 1.06.0. 3. Sitters 1.06.3. too m rugslag: 1. Weeteling (Nereus) 1 07.0, 2. Van Osch (ZCG) 1.07.6. 3. De Jong (HPC) 1.09,2, 4. Koning (SZC) 1.09.4. 5. Jiskoot 1.10.6. 200 m rugslag: 1. Weeteling 2.23.3 (nieuw Nederlands record), 2. Van Osch 2.27.6. 3. Koning 2.34.5. 4. De Jong 2.43.1. 400 m wisselslag: 1. Jiskoot 5.17.3 (nieuw Nederlands record). 2. Van Osch 5.38.7, 3. Hanou (Naarden) 5.46.9 Dames. 100 m vrije slag: 1. Ineke Tigelaar (Rob ben) 1.04.6. 2. Adrie Lasterie (Naarden) 1.051. 3. Erica Terpstra (HZ en PC) 1.05.2, 4. Paulien van der Wildt (SZC) 1.05.5, 5. Jopie Troost (HDZ) 1.05.7, S. Cookie Gastelaars (SZC) 1.06.4. 400 m -vrije slag: 1 Adrie Lasterie 4.56.6, Richards en Tineke Lagerberg won nen zondag in Tilburg een 2 km-zwem- wedstrijd op de vrije slag. Op de schoolslag gingen de overwinningen naar Jaarsma en J. Velthuizen. Gerda Kraan, de Leidse atlete die enige weken door een blessure aan de Achillespees werd gekweld waardoor zij enige uitnodigingen om aan wedstrijden deel te nemen heeft moeten laten schie ten, is weer in training. NEL ZWIER tot grote boogie Nel Zwier, die een dag tevoren werd gevraagd om de kleuren van het Am- sterdame Sagitta te verdedigen aan gezien haar clubgenoten Toos Mutter en Paula van der Wegen wegens bles sures niet beschikbaar waren, toonde op dit zeer zware atletiekonderdeel, dat op één dag werd verwerkt, een ver bluffende conditie. Van de vijf num mers won zij totaal ongetraind voor deze meerkamp het kogelstoten met 10.70 m, het hoogspringen met 1.65 m en het verspringen met een sprong van 5.75 m. Zij bleef met een puntentotaal van 4301, 67 punten ten achter bij haar beste verrichting, doch Nel Zwier die zich voor de Europese titelstrijd in Belgrado alleen maar heeft voorbereid op het hoogspringen en dit seizoen reeds tot 1.70 m is gekomen, verdiend des te meer lof voor de voortreffelijke ma nier waarop zij het Nederlandse kam pioenschap veroverde. Mieke de Graaf-Schenk, een maand geleden in Londen onze beste meer- kampster vóór Toos Mutter en Paula van der Wegen, had weliswaar na twee nummers, de 80 m horden en het kogel stoten, een kleine voorsprong, maar na het hoogspringen, 1.65 m voor Nel Zwier tegen 1.52 voor Mieke de Graaf- Sohenk, had eerstgenoemde de leiding overgenomen. Alles hing af van bet verspringen. Toen echter de Amsterdamse atlete bij haar tweede poging 5.75 m bereikte en Mieke de Graaf-Schenk last had met haar aanloop en steeds voor de balk afzette, was het pleit beslist. Hartveroverend was, ondanks deze beslissing, het duel op de 200 m. Nei Zwier nam de leiding, Mieke de Graal vocht terug en lag in bijna gewonnen positie, toen eerstgenoemde met eenr paar lange passen toch nog als eerste doorkwam. Mieke de Graaf-Schenk ver zamelde 4148 punten. Tijdens deze vijfkamp liep omdat er op het ogenblik geen wedstrijden in Nederland genoeg zijn Tilly van der Zwaard een 200 m tegen een drietal jongens. Het ging zö snel dat Tilly van der Zwaard een tijd van24.7 sec liet afdrukken, hetgeen haar met een sprong aan de top van de Nederlandse ranglijst deed belanden. Het was een uitstekende training voor haar 400 me ter een nummer waarop zij met een tijd van 55.sec tot de besten van Europa behoort. De uitslagen van de wedstrijden om het Nederlandse kampioenschap vijfkamp lui den: (80 m h, kogel, hoog, ver, 200 m) 1. Nel Zwier (Sagitta) 12.8 10.70, 1.65, S 75. 9.. <1901 r>nt. 2.Mieke de Graaf-Schenk (Olympia Wie- ringerw) 12.3, 10.53, 1.52, 5.49, 26.3, 4148 pnt. 3. C. Duyn (DEM) 13.2, 10.49, 1.54, 5.17, 27.4, saon nr»t 4. Th. Potrna (DEM) 12.—, 10.12, 1.40, 4.93, 4. 3A7fl nr>t 5. A. Twente (RKEAV) 13.4, 9.79, 1.30, 5.53, fl. nvt. 6. J. van Laar (DEM) 13.3, 10.03, 1.40, 4.65, 26.3, 3641 pnt. AGOVV contracteerde Fiechter, mid denvoor van de amateurvoetbalclub Hattem De Nederlandse motorrijder Vogel zang is op een Benelli als tweede ge ëindigd bij de internationale motor races 250cc-klasse te Be veren (België). Winnaar werd de Duitser Beer op Ad- Ier. In de 50cc werd de Nederlander Van Dongen op Honda derde. De Belg Hancet zegevierde in deze klasse. Zondag Een met zachtmoedige spot gefilmd portret van de Neder landse toerist was het onderwerp naar een herkenningsmelodie voor zijn nieuwe show. De verschillende beken de liedjes die hij op die speurtocht in zijn geest oproept, vormen de inleiding voor het optreden van Les sinq pères, Robert Dhery en Yves Montand in een flitsende montage vol geestige vondsten. Merkwaardig genoeg kreeg Do-re-mi in Montreux niet meer dan een eervol le vermelding. Wij sloegen dit amuse mentsprogramma hoger aan dan de Duitse bijdrage „Zu jung um blond zu sein" dat met de tweede prijs ging strijken en dat enige tijd geleden ook op het Nederlandse beeldscherm te zien was. Tas. Mager ZATERDAG Zaterdag was het nu echt weer eens een mager zomerpro- gramma, dat de KRO presenteerde. Niet dat de onderdelen nu stuk voor stuk zo bar slecht waren, maar de com binatie was mis. Eerst Boyd Bachman. Men weet wat deze man doet. Fel be wegen, gezichten trekken en een pointe plaatsen met iets dat tussen kramp en explosie in ligt. Zijn show was wel aanvaardbaar. Hoog tempo, vlotte muziek, goede af wisseling. Het muziekprogrammaatje er na was, behalve ook Duits, van hetzelfde soort als Bachmans muzikale grappigheid. En dat werd echt te veel van het goede. Hoezeer religieuze slotwoorden van een enkel effectje of beeldje afhanke lijk zijn, bleek aan het eind van pater Leopold Verhagens betoog. Het was in dringend genoeg, eenvoudig van woord keus en stelling, -naar het werd plot seling overmatig pretentieus door de te lange close-up van de spreker aan het slot. Voor velen zal dat visuele effect de De N.T.S. neemt vanavond de Ame rikaanse televisie uitzending over, die via de communicatiesatelliet Telstar naar Engeland zal worden uitge straald. In deze uitzending, die direct na het journaal, dus om 8.20 uur, te •7?prj 70] zijn. komen o.m. beelden uit New York voor. cameraploegen maken opnamen op Rockefeller Plaza, Fifth Avenue, Man hattan en in een typische Amerikaan se drugstore. Een niet alledaagse combinatie is vanavond te horen in het programma van Hilversum 2, om 8.45. Het Lon- dens Filharmonisch orkest en het or kest van Johnny Dankworth geven ach tereenvolgens uitvoeringen van het Concert voor jazzband en symfonie-or kest van Seiber en Johnny Dankworth zelf. Voor lichte muziek zorgt het John Wood-house sextet met zang van Truus- je Koopmans en Tony Smits. Via Hil versum 1, om 9.25. Alleen het forum Welbeschouwd komt in levende lijve op het scherm (9.40). Vooraf gefilmde programma's: een aflevering van de Interpolserie (8.35) en een programma over de glorietijd van het Duitse cabaret onder de titel Friedrich Hollander vertelt (9 uur). België Vlaams: Hoofdschotel van het avondprogramma is een film over het leven van de zanger Joseph Schmidt ,.Ein Lied geht um die Welt" (8.45). Vooraf wordt 'het „Zoeklicht" gericht op actualiteiten. België Frans: Na het sportjournaal (8.30) het programma van David Lach- terman „De vernietigende 'komiek" (9.30). Tot slot vertelt Paul Anrieu „De ontdekking van de natuur" uit „Mijn kinderen en ik'- van Jeröme (9.50). Duitsland: Een reportage over de verhouding werkgever - werknemer opent de uitzending van vanavond (8.20). Daarna kan men kijken naar de reisquiz „Freie Fahrt" (8.50). Kurt Wessel presenteert weer „Untër uns gesagt" (9.25) en na het laatste jour naal (10.45) wordt een filmverslag van de internationale kano-regatta, die in Duisburg-Wedau wordt gehouden, uit gezonden. LONDEN. David Barker heeft met het paard Mister Softee in Londen het Europese springkampioenschap ver overd. Hij liep in de twee manches slechts vier strafpunten op. Ex aequo kwamen Piero d'Inzeo en Hans Günther Winkler op de tweede plaats met acht strafpunten. Vierde werd Peter Robeson met Raimondo d'Inzeo. Beiden kregen twaalf strafpunten. van een programma van Hans Keller en Fred Hagenaar, dat de Avro de kijkers gisteravond aan bood, Het massale vaderlandse va kantievertier per Rijnboot, dat Rü- desheim als scharnierpunt heeft, werd in beeld en tekst lichtjes in het overhemd en de bretels gezet. Te voren kon men kijken naar de Franse inzending naar het televisie festival van Montreux van dit jaar „Do- re-mi" de drie noten moeten een re vuecomponist inspireren bij zijn zoeken werking van het woord sterk verzwakt hebben. G- MAANDAG 30 JULI HILVERSUM I. 402 m. Ochtend AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Ochtend- varia (gr.); 8.00 Nieuws;, 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Ochtendgymnastiek voor oudere luisteraars; 9.10 Klassieke gram mofoonmuziek; 9.35 Waterstan den; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 11.00 Voor dracht; 11.15 Kamerorkest: Klas sieke muziek. Middag 12.00 Licht ensemble met zang solisten; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw: 12.33 Voor ons platteland: 12.43 Licht orkest met zangsolisten; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoon muziek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Militaire kapel; 14.00 Piano recital: klassieke muziek; 14.30 Bij het scheiden van de markt, klankbeeld over het Waterloo- plein; 15.05 Klankomrankte le vens, muzikale biografie: 15.50 Radio matinee (gr.Moderne muziek; 17.30 Lichte grammo foonmuziek voor de jeugd. Avond 18.00 Nieuws; 18.15 Politieke le zing; 18.25 Amateursprogram ma; 19.00 Vioolduo; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Me- tropole orkest: 20.35 Jazzensem- ble met zangsoliste: 21.05 Speuren als hobby, lezing (VI)21.25 In strumentaal licht sextet met zang solisten: 21.45 Voordracht; 22.05 Oude kamermuziek; 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Hawaiian ensemble, met zangsolisten; 23.15 Moderne orkestmuziek (gr.); 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM IX. 298 m. Ochtend NCRV: 7.00 Nieuws.' 7.10 Gewij- de muziek (gr.); 7.30 Lichte gram mofoonmuziek; 7.50 Meditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Lich te grammofoonmuziek: 9.40 Voor de vrouw; 10,10 Klassieke muziek (gr.); 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang; 11.05 Moderne kamermuziek; Lichte grammofoonmuziek. 11.25 12.10 Lichte muziek; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.3d Mededelin gen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Accordeonorkest; 12.53 Grammofoonmuziek,' even tueel actualiteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Licht ensemble; 13.45 Mond orgeltrio (gr.); 14.00 Metropole orkest; 14.30 Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht; 15.15 De Zevensprong, vakantiewedstrijd; 15.30 Grammofoonmuziek; 15.40 Vocaal ensemble: oude muziek: 16.00 Bijbeloverdenking: 16.30 Klassieke kamermuziek; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voor de jeugd; 17.30 Lichte grammofoon muziek; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzending: Veran deringen in de Papoeasamenle ving, door mr. C. J. Schneider. Avond f 18.00 Populaire orgelbespeling; 18.30 Met band en plaat voor u paraat (gr.): 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Volksliede ren; 19.30 Radiokrant; 19.50 Mu sette-ensemble met zangsolist; 20.15 Dan Wilkinsons, feuilleton; 20.45 Moderne orkestmuziek (gr 21.15 Operettemelodieën (gr 21.30 Pianorecital: moderne mu ziek: 22.00 Parlementair com mentaar; 22.15 Metropole orkest- 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten. 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespreking; 23.05 Moderne kamermuziek; 23.55—24.00 Nieuws NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. VARA: 20.20 Achter het nieuws; 20.35 TV-film; 21.00 Frie drich Hollander vertelt, program ma over de glorie-tijd van het Duitse cabaret; 21.40 Welbe schouwd, forum.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6