Grote vrijheid voor Oe Thant IN EEN REN NEGEN KAMPIOENEN Geen spoor van dieven mr Loudons Rembrandt Eerste opwinding in Nieuw-Guinea nu wat geluwd BDfmsii! Compromis-voorstel voor bestuur over Nieuw-Guinea W] - INZAKE INTERIM-PERIODE - Vertraging door fotograferen DIEVEN DOORZOCHTEN GEHELE VILLA OOSTENRIJKER STAK TWEE VROUWEN DOOD SPIONÜÖBLEN MAG NIET NAAR ISRAËL De Bilt: Droog 17 augustus Ervaring met „68" Zie verder pag. 5 DIRECTEUR R.V.D. MOCHT ER NIET IN..... IS. Verdronken bij Ameland Klein Communisten profiteren niet van nieuwe landbouwmarkt Ondeskundig? Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 17e JAARGANG No. 5114 Abonnementsprijs f 0,62 p. w., f 8,06 per kwarta^ Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cenit per woord met een minimum van 1, Maandag 30 juli 1962 SPOEDIG AKKOORD MOGELIJK Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Er wordt in Den Haag thans ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat op korte termijn met Indo nesië een akkoord over de kwestie-Nieuw-Guinea zal kunnen wor den gesloten. Bij de voorlichting, die de commissies van buitenlandse zaken en van defensie uit 'de Tweede Kamer zaterdag van de regering hebben ontvangen is, naar wij vernemen, het accent gevallen op een compromis-voorstel uit de omgeving van de secretaris-gene raal van de Uno, Oe Thant. Dit schijnt in te houden dat Neder land en Indonesië akkoord gaan met een internn-periode voor het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea van een jaar. Die periode kan worden verkort, indien Oe Thant dat verantwoord acht, aldus het voorstel. De Nederlandse regering schijnt voor deze gedachte, die in feite kan leiden tot een zeer spoedige effec tuering van de Indonesische soeve reiniteit over Nieuw-Guinea, wel iets te voelen. Het enige waar men mee zit zijn de garanties voor het externe zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. In Den Haag gaan de gedachten uit naar een constructie, waarbij de secretaris-generaal van de Lino het zelfbeschikkingsrecht, met name het houden van een volksstemming over een aantal jaren, garandeert. De redenering is dat dit soort zaken typisch tot het ressort van de Uno behoort. Of Oe Thant voor een der gelijke oplossing te vinden zal zijn is nog een onbeantwoorde vraag. Zaterdag schijnt bij de voorlich ting aan de Kamercommissies ook de door Indonesië aanhangig ge maakte kwestie van de op Nieuw- Guinea gelande para's ter sprake te zijn gekomen. Van regeringszijde is, zo vernemen wij, te verstaan ge geven dat men er niet aan denkt deze militairen een speciale status toe te kennen Indonesië wenste dat zo lang er geen akkoord ge sloten is. Algemeen is wel de verwachting dat president Soekarno streeft naar een bekendmakirig van een over eenkomst met Nederland op 17 augustus aanstaande, de onafhanke lijkheidsdag. Aangenomen wordt dat in kringen van de Amerikaanse regering en van de Uno begrip be staat voor deze wens van het In donesische staatshoofd. De interim-periode zou betrek kelijk kort na de afkondiging kun nen ingaan. Van Indonesische zijde zou dan op secretaris-generaal Oe Thant voldoende druk kunnen wor den geoefend om die periode te bekorten, zodat de soevereiniteit van Indonesië over Nieuw-Guinea voor het einde van dit jaar een feit kan zijn. President Soekarno heeft, zoals men weet, in vele redevoeringen onderstreept dat het hem daarom te doen is. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De regering aeht de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Tweede Kamer nog tijdens haar zo merreces bijeen zal komen, hetzij op verzoek van de regering dan wel op haar eigen initiatief. Het heeft nogal de aandacht getrokken dat de regering zelf hiervan melding heeft gemaakt in een officieel communi qué. Zij deed dat zaterdagmiddag nadat in het gebouw van de Tweede Kamer de Kamercommissies van buitenland se zaken en van defensie vertrouwe lijk waren ingelicht over de stand van zaken in de kwestie Nieuw-Guinea. Overigens is het duidelijk dat er van een openbare vergadering van de Tweede Kamer geen sprake kan zijn zolang er in Washington nog wordt ge praat. Pas na afloop van het Washing- tonse overleg hoe dat ook moge af lopen zal het de regering mogelijk zijn publieke mededelingen te doen over de stand van zaken, zoals die dan zal zijn. Deze zaken ontwikkeien zich thans wel heel snel. In Den Haag verheelde men gisteravond geenszins dat het overleg in een uiterst kritieke periode verkeert en dat de toestand zich van uur tot uur wijzigt. De inlichtingen die de regering aan de Kamercommissies heeft gegeven, betroffen de situatie van vrijdagavond. Sindsdien zal er stellig het een en ander zijn gebeurd, gezien het feit dat minister Subandrio niet naar Djakar ta is teruggegaan, zoals in de bedoe ling had gelegen. Dat werd nog duide lijker toen de vice-premier Leimena in Djakarta bekend maakte dat minister Subandrio „enkele dagen" in Washing ton zou blijven, omdat zich nieuwe ont wikkelingen hadden voorgedaan. De in gelichte Kamerleden zijn dus op het ogenblik al niet meer „bij". Washington Daaruit blijkt weer eens temeer dat men het op \het ogenblik evenmin als bij de eerste onderhandelingen trouwens niet in Den Haag behoeft te zoeken. Het ligt ln Washington, Er was zaterdag voor het geheime commissoriale overleg in de Tweede Kamer veel belangstelling. Zevenen twintig Kamerleden waren er bij, on danks de vakantie en de vrije zater dagochtend. Van de fractievoorzitters waren er dr. H. W. Tilanus en mr. J. A. W. Burger. Van het kabinet waren aanwezig minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de ministers mr. J. M. A. H. Luns, mr. E. H. Toxopeus en ir. S. H. Visser en de staatssecretarissen mr. R. H. Calmeyer en P. S. J. de Jong. Onze correspondent in Washington bevestigde gisteravond: Bijzondere aandacht heeft het streven tot uitstippeling van de taak van de Uno, zowel voor als na de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan Indo nesië. Ook in dit opzicht is de factor tijd van groot gewicht. De Indonesiërs zijn van oordeel dat een volksstemming pas zal kun nen worden gehouden nadat de Papoea's ruimschoots de gelegenheid is geboden ervaring op te doen met het Indonesische bewind. Het blijft daarbij de vraag in hoeverre de In donesiërs geneigd zullen worden bevonden af te stappen van hun op vatting dat de inmenging van de Uno in de te treffen regelingen veeleer een symbolisch dan een actief karakter moet dragen. DEN HAAG. Terwijl de regering de Kamercommissies vertrouwelijk op de hoogte stelde van de laatste ontwikkelingen in de kwestie Nieuw- Guinea, deed zich zaterdag om streeks het middaguur elders in het gebouw van de Tweede Kamer een misverstand voor tussen de portier en een hem onbekende heer. Deze in donker pak geklede man kwam even over half een het ge bouw binnen en begaf zich regelrecht naar de trap. Voor hij echter naar bo ven kon gaan werd hij door de por tier teruggeroepen met een: „Waar gaat u heen meneer?" De man keerde op zijn schreden te rug en zei waardig: „Ik ben op weg naar de minister-president". De portier, kennelijk in de veron derstelling dat de man een toerist was die een grapje met hem wilde uithalen, schudde het hoofd en zei: „Neen meneer, dat gaat niet." Maar de man hield vol: „Ik moet naar bo ven. Ik ben ontboden bij de minister president". De portier glimlachte. Langzaam en ongelovig herhaalde hij de laatste woorden: „Ontboden bij de minister president". „Ja", zei de man, „Ik ben dr. Lam- mers, de directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst". Deze woorden misten hun uitwer king niet. Snel greep de portier de te lefoon. Hij draaide een nummer en zei: „Gaat u maar ast naar boven, ik zal even bellen dat u eraan komt". PARIJS (UPI). Een toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot is gistermorgen met zeven uur vertraging in Parijs aangeko men, omdat een Italiaanse passagier had geprobeerd foto's in het toestel te nemen. Het vliegtuig was al uit Moskou op gestegen, toen de Italiaan, een hoogle raar uit Milaan, foto's begon te nemen van het interieur. Toen hij weigerde de film aan de bemanning af te staan, keerde het toestel naar Moskou terug. Daar werd de professor uit het toestel gezet. De hoogleraar was lid van de Ita liaanse delegatie die het internationaal congres over kanker in Moskou had bij gewoond. AMSTERDAM Opge wacht door zijn juichende ploeggenoten en met het ova tionele applaus van achtdui zend toeschouwers in de oren snelt Simon Arrindell hier naar de thuisplaat. Zijn ho merun in de slotfase van de finale in de Europese titel strijd te Amsterdam bracht een fel vechtend Italië op de knieën, waardoor Nederland via een zege van 94 voor de vijfde achtereenvolgende keer de Europese honkbaltitel veroverde. TAORMINA-ITALIË (A.P.) Audrey Hepburn heeft een hoge Italiaanse filmprijs, de gouden David, gekregen als de beste actrice van het jaar voor haar rol in Ontbijt bij Tiffany. Raf Val- lone kreeg deze prijs voor de rol in Van de brug af gezien. Als de beste film van het jaar werd aangewezen Oordeel te Neurenberg. door Wint Hoffmann onze speciale verslaggever in Nieuw-Guinea HOLLANDIA. De Zuiderkruis is hier zaterdag met 580 repa trianten meest vrouwen en kinderen naar Nederland vertrok ken. Velen hebben het besluit tot vertrekken binnen enkele dagen moeten nemen. Van een onzer verslaggevers AERDENHOUT Uit de villa van jhr. mr. J. H. Loudon in Aerden- hout zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vier kostbare schilderijen gestolen. Een van de doeken is een zelfportret van de jonge Rembrandt met een waarde van vierhonderdduizend gulden. Dit is de eerste maal dat een werk van deze meester in ons land werd gestolen. Drie van de vier schilderijen met een gezamenlijke waarde van een kleine half miljoen gulden zijn ver zekerd. De maatschappij waar de verzekering is ondergebracht looft 25.000 gulden uit voor inlichtingen die kunnen leiden tot het terugvin den van de schilderijen. De politie ontbreekt nog elk spoor. De andere drie doeken betreffen een stadsgezicht van Guardi, een landschap van Hubert Robert en een mannenkop van een onbekend schilder uit de zestiende eeuw. De liefhebber-verzamelaar met zijn gezin op vakantie op de Middel landse zee is directeur-generaal van de N.V. Koninklijke Nederlandse petroleummaatsc-happij en directeur van de Koninklijke/Shell groep. De kade in Hollandia bood zater dagmiddag een trieste, mistroostige aanblik. De inscheping verliep rom melig, doordat de Zuiderkruis slechts met een „skeletbemanning" naar Nederland vertrok. Boven dien kent Hollandia geen kruiers. Iedereen zeulde zelf zijn bagage aan boord: koffers, dozen, pakketten en manden, maar ook zware hut koffers en grote kisten. Op de kade en aan boord werd niet veel gelachen. Weinigen geloof den in een definitief afscheid. Overal klonk het: „Tot over een paar maan den". Ook door de lucht komt de evacua tie nu op gang. Een plantersechtpaar uit Ransiki, dat per yliegtuig voor vier maanden verlof naar Nederland vertrok, nam hartroerend afscheid van de inheemse arbeiders, die de vijf kilometer naar het vliegveld had den gelopen om het Nederlandse echt paar te zien vertrekken. De planter, vastbesloten naar Nieuw-Guinea terug te keren, wilde zijn mensen geen hand geven om de schijn van een defi nitief afscheid te vermijden. Dan nu maar In Manokwari hebben veel gezin nen voor de thuisreis geboekt. De al gemene gedachte daar is: „Als we toch weg moeten doen wij dat liever nu, zodat de kinderen in Nederland zijn als in september het nieuwe schooljaar begint." De Papoea's lijken mij over het koortsachtige vertrek niet zo best te spreken. Toen ik met mijn fototoestel in de hand door Manokwari dwaalde smaalde een Papoea: „Vertrekken, hè". Voor de komende weken zijn alle schepen volgeboekt. De Dakota's van BUREN (ANP). De veertigjarige kantoorbediende H. Kreman uit Almelo is zaterdag bij het zwemmen in zee bij Ameland tussen Buren en Nes ver dronken. de Kroonduif vervoeren deze week het maximale aantal passagiers. Er zijn drie extra vluchten ingelegd: één op woensdag en twee op vrijdag. De Kroonduif brengt deze week 240 vrou wen en kinderen naai- Biak. Ondanks de voortdurende spanning is het hier na de eerste berichten van vorige week maandag over de evacua tie wat rustiger geworden. De eerste melding kwam maandag van Radio Australië, die berichtte dat de evacua tie noodzakelijk was en binnen zes da gen moest geschieden. Dat veroorzaak te bij de burgerbevolking een alarm toestand. De Radio Omroep Nieuw- Guinea kwam pas later in de ether met het gouvernementsbericht dat de repatriëring van ambtenarengezinnen onbeperkt was toegestaan. De mededeling werd algemeen opge vat als een verkapte aanwijzing.' „Het wordt overdracht of vechten, dus maak dat je weg komt". In Hol landia werd de spanning nog vergroot door gelijktijdige berichten over een te verwachten landing en over de te rugkeer van de Zuiderkruis om eva cués op te nemen. Kort daarop volgde voor de bevol king van Hollandia een radiobericht, waarin werd verteld wat er moest worden gedaan als voor de verduiste ring van de stad de elektriciteit zou wordén uitgedraaid. Ontwricht Bij het vliegveld van Hollandia wor den door militairen allerlei maatrege len getroffen om verrassingen te voor komen. Sehout-bij-nacht Reeser zei echter dat hij geen grote aanval ver wachtte. Die mededeling werkte kalmerend op de gealarmeerde gémoederen. Het gouvernement deed ook nog wat olie op de golven door te verklarèn: „Dit is geen aansporing tot evacueren, maar een verruiming van de repa triëringsfaciliteiten die al lange tijd werd overwogen." Gevreesd wordt dat door het weg trekken van vrouwen en kinderen ook het economische leven enigszins zal worden ontwricht. In Hollandia worden de winkels veelal door getrouwde Euro pese vrouwen gedreven. Ook op de gouvernementskantoren wordt veel werk door vrouwen gedaan. De geroofde schilderijen zijn alle vier van klein formaat. De Rembrandt en het onbekende werk zijn met lijst Het zelfportret van Rembrandt dat uit de villa van jhr. Loudon is gestolen. BRUSSEL De ministerraad van de Europese economische gemeenschap heeft zaterdag besloten dat de landen van het communistische blok niet zullen profiteren van de opheffing van de con- tingenteringen voor landbouwprodukten. Vandaag treedt de nieuwe marktorga nisatie in werking, waarin heffingen de beperking van hoeveelheden zullen ver vangen. Vooral Duitsland verzette zich er tegen dat ook de Oosteuropese landen zouden profiteren van de nieuwe maat regelen. De commissie van de E.E.G. heeft toen voorgesteld de contingenteringen voor de communistische landen voorlo pig te handhaven tot 31 december van dit jaar. Hiermee is de raad van mi nisters nu akkoord gegaan. en al meegenomen, de andere twee zijn uit de lijsten gehaald. De inbraak werd zaterdagmorgen ontdekt door de heer N. J. M. Hoek stra, de butler van de familie Lou don. Hij bewoont zelf een woning op het landgoed Koekoeksduin. De dader of daders zijn door het indrukken van een ruit aan de achterkant van de villa binnengekomen. Daarvoor hebben zij nog een ruitje ingedrukt van een zijkamer, de zogenaamde Jongeherenkamer, vanwaar het de in- breker(s) echter niet gelukte (n) de plannen uit te voeren. Zij hebben ver scheidene kamers en meubels door zocht, maar vermoedelijk niets an ders dan de vier schilderijen meege nomen. Toen jhr. Loudon zaterdagavond te lefonisch door zijn butler op de hoog te werd gesteld van de diefstal, be sloot hij toch maar niet zijn vakantie te onderbreken hoewel hij zeer was ge hecht aan de Rembrandt. Tegen de butler heeft hij eens gezegd: „Als er ooit brand uitbreekt, mag je de hele zaak laten, afbranden, als je de Rem brandt er maar uitsleept." Op de tweede etage sliepen in de nacht van de diefstal drie vrouwelijke personeelsleden. Op de eerste verdie ping sliepen de zoon des huizes Geor ge en een neef. George, die in Oxford studeert, was toevallig voor een nacht thuis. Hij noch de andere mensen i'n het huis hebben iets van de diefstal gemerkt. De butler heeft na het ontdekken van. de iribraak onmiddellijk de poli tie in Bloemendaal gewaarschuwd. Zij heeft een uitgebreid onderzoek in het huis ingesteld. Alle overhoop gehaalde kamers werden zorgvuldig op vinger afdrukken onderzocht. Ook werden de vingerafdrukken van het personeel genomen. Bij de opsporing van de schilderijen heeft zij intussen ook de hulp van Interpol ingeroepen. De politie heeft de indruk, dat het de daders niet in de eerste plaats om de schilderijen te doen is geweest. Dit valt af te leiden uit de omstandig heid, dat de indringers tal van ka mers en kasten uitvoerig hebben door zocht. Geld was er in de villa niet te vinden: dit wordt voor zover aanwe zig bewaard door de butler in zijn huis op het landgoed. Bovendien heb ben de inbrekers jnkele andere kost bare schilderijen, zoals een Pieter de Hoogh, eefi Vincent van Gogh en een Ruvsdael, rustig laten hangen. Op het landgoed zijn enkele waak honden ondergebracht. Zij zijn van een ras, dat bij onraad niet blaft maar een eventuele indringer vast grijpt. Dat was in de nacht van de diefstal niet mogelijk omdat de die ren in de kennel op het landgoed wa ren opgesloten. Het zelfportret van Rembrandt is in 1630 geschilderd. Rembrandt was toen 24 en woonde in Leiden. De vroegste „levensloop" van het schil derij is niet bekend. Op 10 april 1776 werd het bij A. Grill te Amsterdam, geveild. Ongeveer honderd jaar later kwam het in Londen in veiling, waarna het belandde in de verzame ling van graaf J. Andrassy in Boeda pest. Vervolgens was het in de verza meling van H. E. ten Cate in Almelo en de collectie van E. Vis te Lausan ne. Van 1952 tot 1957 was het in bruikleen in het Mauritshuis in Den Haag. Jhr. Loudon heeft het paneel enke le jaren geleden verworven uit de kunsthandel Nijstad in Den Haag. Het was het laatst in het openbaar te zien op de tentoonstelling Rembrandt als leermeester in de Laken Hal te Leiden in 1957. Francesco Guardi is een Vene- tiaanse schilder (17121793) die voor al bekend is door zijn stadsgezichten Je hebt gelijk Tonnie, het is tomaten sapgeen lipstick. Ik ben dus onaardig tegen vader geweest WENEN (AP). Een 23-jarige Oostenrijker, Leopold Brom, heeft zaterdag geprobeerd zelfmoord te plegen nadat de politie hem na een jadht van acht uur in het centrum van Wenen in het nauw had gedre ven. Hij wordt ervan verdacht een meisje van twintig jaar en zijn 47- jarige tante te hebben doodgesto ken. De politie was hem op het spoor ge komen door een foto die gevonden werd in de portemonnaie van het meisje, dat vrijdagavond in het Augar- tenpark werd doodgestoken. Een getuige, die het meisje in hei- drukke park om hulp hoorde roepen, zag de verdachte uit de bosjes rennen waar later het lijk van het meisje ge vonden werd. De getuige herkende de man van het portret. Terwijl de politie jacht op de moor denaar, van het meisje maakte, werd een nieuwe moord gemeld. De 47-jari- ge Adèle Seyska werd dood in haar woning aangetroffen. Zij was door- messteken om het leven gebracht. Frau Seyska werd geïdentificeerd als de tante van Brom. De twee moorden waren met eenzelfde soort wapen ge pleegd. Brom liep in de armen van de po litie toen hij kort voor middernacht uit een café stapte. Toen de agenten „handen omhoog" riepen, trok hij een mes en stak dit in zijn buik. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek dat hij slechts licht was gewond. JERUZALEM Reuter, AP, UPI) Het Israëlische kabinet heeft gis teren geweigerd aan de Amerikaan se spion, dr. Robert Soblen, een in reisvisum te verstrekken. Soblen, die m Amerika tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld wegens spionage voor de Sowjetunie, verblijft in het ziekenhuis van de Brixton gevangenis in Londen. In een vliegtuig, dat hem van Israël naar de Verenigde Staten zou brengen, pro beerde hij onlangs zich van het leven te beroven. De 61-jarige in Litauen geboren psychiater, die aan een ongeneeslijke bloedziekte lijdt, had de Israëlische re gering om een visum gevraagd, krachtens de wet volgens welke mensen van joodse bloede zich ln Israël kunnen vestigen. De wet is echter niet van toepassing op mensen, die zich aan een gerechtelijke vervolging trach ten te onttrekken of een crimineel verleden hebben. Voordat de kabinetszitting begon werd de advocaat van Soblen in Tel Aviv, dr. Ari Ankorion, door de mi nister van binnenlandse zaken ontvan gen. Het Britse ministerie van binnen landse zaken zal nu nog moeten be slissen over een verzoek van Soblen om politiek asiel in Engeland. Het negenjarige zoontje van de doua nebeambte L. Eggen uit het Brabantse Putten is gisteren bezweken aan won den die het zaterdag bij een verkeers ongeluk had opgelopen. De jongen stapte zaterdagavond in Putten- uit een autobus. Hij wilde voor de bus de weg oversteken en lette daarbij niet op het verkeer. Een ach teropkomende Belgische bus kon het kind niet meer ontwijken. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: In de loop van de dag toenemen de bewolking, maar op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelij ke richtingen. Iets hogere temperatu ren. MIESJE: Nu raak ik mis schien mijn ver koudheid kwjjt. 31 juli: zon op 4.59, onder 20.33; maan op 4.46, onder 20.36. van Venetië. Hij heeft ook een groot aantal tekeningen gemaakt, die tegen woordig zeer kostbaar zijn. Hubert Robert (17531808) is een Frans landschapschilder. Hij is opgeleid aan de Académie de France in Rome. La ter keerde hij naar Parijs terug en sloot hij onder andere vriendschap met Fragonard. In 1795 werd hij be noemd tot eerste directeur van het Parijse museum, dat later het Muséa du Louvre zou worden. t

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1