't STAARTJE VAN DE NIEUWE MODE E.E.G. OP MANOEUVRE IN OPERATIE-HEATH Bolhoeden van vilt turbans van veren Kapsels als een fez, make-up als vuurwerk Franse modelc Vrouwen hebben eerder toegang tot de fles PRESIDENTSVROUW REZORGD OM OPVOEDING KINDEREN vertaalde het nieuws Philippijns plan: Groot-Maleise federatie Zaterdag 28 juli 1962ZKEUWSCH DAGBLADPa£- 9 MET BLOEMEN CdoorRlU Beukmètrp ALCOHOLISME IN V.S. AANDACHT VOOR TIENERKLEDING 'BOLERO JAS JE TELEFOON IN TOKIO WEET „ALLES" ASTMATICI HEBBEN EIGEN BLAD Turban in tule met nerts van Marie-Christiane. Deze hoge toque van fazantenveren werd in de collectie van Jacques Heim gedragen. Jean Barthet, de bekendste hoeden- ontwerper van Parijs, koos de bol hoed als voorbeeld voor de nieuwe modellen. Bloemen, veren en clips worden op die hoeden als garnering aangebracht, bij voorkeur achter te gen de rand. Tule en bont worden bij middag- en cocktailhoeden veel gecombineerd. Marie-Christiane brengt o.a. hoge toques van tule met nerts, die ver naar achter uit het gezicht Worden gedragen. Verder worden er de komende win ter veel veren gebruikt als materiaal L. ^ok de ontwerpers van hoeden konden ditmaal hier in Parijs blijkbaar moeilijk heslissen aan welke modellen zij de voor keur geven voor het nieuwe seizoen. Daardoor is alles mogelijk voor op het hoofd de komende winter naar de voorheelden van de Parijse hoedenmode, zowel wat de combinaties van materialen als de modellen aangaat. Pierre Cardin houdt het bij de pill box, die hij ver uit het gezicht laat dragen. Een grote toef veren bedekt bij die kleine hoedjes in de vorm van een pillendoosje het rechteroor. Pier re Balmain brengt chique grote clo ches. met randen tot over de ogen en zonder enige garnering. Nina Ric- ci laat haar Anna Karenina-manne- quins kozakkenmutsen van kostbaar bont dragen. Jacques Heim brengt o.a. baretten, toques van bont of ve ren en kleine chignonkapjes van sa- tin of tule. voor hoeden. Fazantenveren, para dijsvogelveren en struisveren bij voor beeld, of de kleine, kleurige veren van tropische vogeltjes. Jacques Heim liet van fazantenveren een soort oos terse turbans maken, recht boven de ogen met grote, schitterende clips van strass gegarneerd. Lanvin koos paradijsvogelveren als materiaal voor grote hoeden met brede randen, die bij middagjurken met een laag de colleté worden gedragen. NEW YORK Onder de naar schat ting vijf millioen gewoontedrinkers in Amerika bevinden zich ongeveer twee miljoen vrouwen. Tenminste, aldus werd het in Amerika geschat; bewij zen was onmogelijk. Het juiste aantal drinkende VTOuwen zal immers vol gens artsen en psychiaters wel nooit bekend worden. De vrouw drinkt veel al in de beslotenheid van haar huis. „Zij heeft eerder toegang tot de fles". Aan hulp en behandeling denkt zij niet om de positie van haar echtge noot niet in gevaar te brengen. Dik wijls wordt het zoeken naar hulp ook dóór de echtgenoot zelf tegengehou den. Deze toestand kwam voor het eerst aan het licht toen een jaar geleden in Amerika door een tijdschrift dat ge wijd was aan probleemdrinkers een enquête werd gehouden. Die wees uit dat de vrouwen onder deze groep van drinkers bijna de helft vormden. Naar aanleiding daarvan werd een forum in New York georganiseerd. Medici en sociale werkers uit ver schillende delen van de Verenigde Staten namen daaraan deel. „Het groeiende alcoholprobleem bij de vrouw stamt af van haar emancipa tie", vond Dr. Margaret Mead van het Amerikaans museum van Natuur- historie, de voorzitster van het forum. „Het is het gevolg van veranderde sociale omstandigheden waardoor er steeds meer van de vrouw wordt ver wacht dat ze met de man meedoet. Vrouwen die van het platteland ko men en een strenge opvoeding hebben gehad ondergaan in de stad bijvoor beeld moeilijkheden. Zij kunnen niet op tegen de drinkgewoonten daar." „De gemeente," aldus andere fo rumleden. „aanvaardt het drinken door vrouwen maar verwerpt haar dronkenschap terwijl dat laatste bij mannen wordt getolereerd. „Dronken als een dame", zal niemand over de lippen komen, wel „Dronken als een heer". Alcoholisme bij een moeder wordt erger gevonden dan bij een va der. Voor een moeder voelen kinderen dan gauw minachting." Om de stille drinksters te bewegen zich te laten behandelen zijn medische en sociale organisaties in Amerika een campagne begonnen. „Kom te voorschijn en laat u behandelen", lui den de kreten op de brochures. „Uw probleem is een ziekte. U hebt be hoefte aan medische en psychiatri sche hulp. U zoudt het niet verbergen wanneer u mazelen had, waarom dan wel de ziekte die alcoholisme heet?". Kristallen kralen en gitten combineert Pierre Cardin bij de nieuwe bijous. Van onze correspondent BRUSSEL Het was gistermiddag kwart voor vier toen de leider van de Britse delegatie Heath weer tegen over de ministers van de zes landen van de Europese economische ge meenschap zat. Het gesprek over de uitvoer van landbouwprodukten van de landen van het Gemenebest en over het Engelse verzoek Canada, Australië en Nieuw-Zeeland in af wachting van een internationale over eenkomst garanties te geven voor een gelijkwaardige concurrentiepositie, heeft maar gedeeltelijk resultaten opgeleverd. In urenlange beraadslagingen heb ben de Zes onder elkaar getracht tot overeenstemming te komen. Men wil Heath zó ver tegemoet komen dat hij gemakkelijk voor het Lager huis kan verschijnen en dat de pre miers van het Gemenebest tevreden kunnen zijn. Dit streven stuit evenwel voortdu rend op verzet van Frankrijk. De Franse ministers zijn bang dat de boeren die een grote invloed op de politiek hebben, ontstemd raken. De Franse regering wil daarom alle schijn vermijden dat er getornd wordt aan de preferenties van het Franse graan op de gemeenschappe lijke markt. Om dezelfde reden ver zet de Franse delegatie zich tegen al les dat op verplichtingen wijst. Heath daarentegen wil naar Londen gaan met zoveel mogelijk verplich tingen die de Zes op zich hebben ge nomen. De strijd is in feite vaak niet meer dan een schijngevecht. Als En geland in verband met de positie van het Gemenebest een verplichting tot raadpleging verlangt en de Fran sen bevreesd zijn voor een dergelijke afspraak, discussieert men over een gedragslijn die in Westelijke landen normaal is. Alleen bestaat er tot nu toe geen verplichting. Heath wil nog voor de zomerva kantie overeenstemming hebben be reikt over de grote vraagstukken. Zo'n basisakkoord moet worden voor gelegd aan het parlement en aan de premiers van bet Gemenebest, die op 10 september in Londen bijeenkomen. Voor Frankrijk, dat Engelands lid maatschap niet toejuicht maar er zich ook niet tegen verzet, ligt de zaak anders. De Fransen zien er niet tegenop Heath naar Londen te sturen met een lijstje van wat hij tracht te bereiken en op welke punten de gemeenschap wil toegeven, hetgeen niet veel is. Op grond van reacties van het La gerhuis en van de regeringen van de landen van het Gemenebest moet de Engelse regering maar uitmaken of het nog zin heeft te onderhandelen over toetreding, menen de Franse le den van de delegatie. „Ik vind het een beetje beangsti gend een soort publiek eigendom te zijn", merkte Jacqueline Kennedy op toen zij op 30-jarige leeftijd de eer ste vrouw van Amerika werd. Nu wordt de presidentsvrouw langzamerhand een beetje benauwd dat haar kinde ren, die een beetje groter worden, al te veel door het volk worden vertroe teld. Vandaag is Jackie jarig, ze wordt enorm verwend, maar met een wer kelijk privéleven voor haar kroost als verjaarscadeautje zou ze wel heel gelukkig zijn geweest. „Mijn kinderen moeten net als hun vriendjes en vriendinnetjes met hun moeder samen kunnen uitgaan om al les te zien wat kinderen boeit: circus sen, de diergaarde, of we moeten ge woon samen boodschappen kunnen doen. Maar het is zo verschrikkelijk moeilijk die pukkies uit te leggen waarom die blitzlichten flikkeren en de mensen ons achterna lopen", al dus mevrouw Kennedy. „Het is niet juist kinderen die in het middelpunt van de publieke belangstelling staan over te laten aan de zorg van anderen en dan maar te verwachten dat zij als goede mensen opgroeien." Om zich meer aan haar gezin en kinderen te kunnen wijden gaat me vrouw Kennedy zich vdorlopig alleen maar met die officiële taken bezig houden waarin zij „werkelijk iets kan presteren". Teas en officiële lun ches heeft zij terwille van Carolientje en kleine John afgeschaft. VELE kappers nemen hier in Parijs tijdens de modeweek hun kans waar ook in het nieuws te komen als ontwerpers van een opvallende haar dracht. Zodra de eerste gegevens van de nieuwe modelijnen bekend zijn, gaan zij met lange en korte haren experimenteren, om een haarstijl te bereiken die bij de kenmerken van de nieuwe kleren en hoeden past. Luc Traineau deed vooral van zich spreken deze week in verband met de win terse haarmode. Hij Ontwierp oosterse kapsels, waarbij de haren boven de kruin in de vorm van een fez zijn opgewerkt. Alle grote industrieën die make-up- artikelen maken, worden ook extra actief zodra in Parijs de tijd van een nieuwe mode weer is aangebroken. Vooral Helena Rubinstein maakt dit jaar veel werk van nieuwe kapsels, aangevuld door een make-up in een vuurwerk van kleuren. Yves St. Lau rent was daarbij haar adviseur. Korte, rechte, gebombeerde of hoog opgestoken lange haren zijn voor de twee uiteenlopende stijlen van de kapsels van Rubinstein kenmerkend. In die kapsels laat Yves St. Lau rent, naar oosters voorbeeld, recht boven de ogen, grote clips dragen. De ogen worden in groen, blauw, vio let of bleeklila opgemaakt en d'e „fire work"-lippenstfit is puur rood van kleur, ter vervanging van de zachte tinten, die tot voort kort voor al ter omlijning van de mond werden gebruikt. Voor de gelukkigen die de vakan tie nog voor de boeg hebben en die kostbare tijd kamperend gaan door brengen geldt ons eerste nieuwtje van deze week. Dat is een kampeer en picknick gronddek, vervaardigd van een dunne waterdichte kunststof (polyaetyleen). Die stof is behalve waterdicht ook volkomen reuk-, gif- en rekvrij en kan niet verteren of schimmelen. Zwaar gesjouw behoort tot de verleden tijd. Het dek kan tot een klein pakje opgevouwen worden en weegt heel weinig. Dat men bij elektrische koffiemo lens al malend niet goed kan zien of de koffie fijn genoeg is, vinden som mige koffiemaalsters een nadeel. Een stapje verder in de techniek van de koffiemolens is het apparaat dat voorzien is van een tijd schake laar. Die schakelt de motor automa tisch uit wanneer de bonen fijn ge noeg zijn. Voor heren die van een wandelin getje houden zijn er nieuwe schoenen in de handel die een veerkrachtige tred aanzienlijk vergemakkelijken. Tussen de leren binnen- en buitenzooi van die schoen bevindt zich name lijk een zogenaamd luchtkussen. Door middel van dat verende lucht bed komt het dat mijnheer de ruwe keien en straatsteentjes minder voelt dan bij gewone schoenen. Het lijkt er soms wel op dat huis vrouwen van grote gezinnen voor sla gertje spelen als zij grote stukken vlees te verdelen krijgen. Bij een handige nieuwe vleessnijplank is daar rekening mee gehouden. Dat appa raat ziet eruit alsof het in een slagerij thuishoort. Het is vervaardigd van hout waarin gleuven voor de jus ge maakt zijn en is verder uitgerust met een metalen houder met pennen die het vlees wanneer het wordt gesne den stevig op zijn plaats houdt. Ook in de auto werpt de vrouw die niet achter het stuur zit graag zo nu en dan een lange blik in de spiegel. Tijdens een langere rit wordt het steeds weer opmaken met een handspiegeltje op den duur wat ver moeiend. Een wandspiegeltje komt daarbij beter van pas en er zijn praktische wandspiegeltjes voor au to's in de handel. Die kunnen haast overal aan bevestigd worden door middel van een plakklepje dat de spiegel in schuine toestand ergens aan vast kleeft. Het slijpen van een mes is typisch een karweitje voor de heer des hui zes die er dan als eenvoudig hulp middel een ander mes bijhaalt. Nog simpeler echter is het nieuwste slijp- apparaatje, dat bestaat uit een plas tic handvat en twee gekartelde ijze ren staafjes. Ook maakt dit handige slijpertje de scharensliep overbodig. Het slijpt namelijk alle mogelijke voorwerpen: scharen ook kartel- scharen snijapparaten, tuinscharen en dergelijke. De Franse modelconfectie heeft deze week in Parijs laten zien dat men in staat is wat de couture aan nieuwe mode brengt, binnen enkele dagen reeds voor de verkoop in de grote warenhuizen te vertalen. Vooral Pierre Billet en Tiktiner hebben in hun collecties reeds vele modellen, met details aan de win termode van 1963 ontleend. Billet brengt bijvoorbeeld eenvoudige jur ken van doorzichtige stoffen, o.a. vervaardigd uit nylon met wol. Die nieuwe modellen hebben veelal bij de cocktailtoiletten brede cein tuurs, zoals Jacques Griffe en Jacques ARNHEM. Het Nederlands Ka toeninstituut in Arnhem heeft een wedstrijd uitgeschreven voor Neder landse modeontwerpers om kleding voor jongens en meisjes van 12 tot en met 18 jaar te ontwerpen. Het doel van de wedstrijd is de Nederlandse modewereld en kledingindustrie te bewegen meer aandacht te besteden aan kleding voor jongens en meisjes in die leeftijdsgroep. Ongeveer 63 Ne derlandse modeontwerpers nemen aan de wedstrijd deel. De finale vindt in oktober in de vorm van een mode show plaats in Amsterdam. MANILLA (Reuter, UPI) De president van de Philippijnen, Maca- pagal heeft zich gisteren uitgespro ken voor de vorming van een Groot- Maleise federatie. Die federatie zou moeten bestaan uit Malakka, Singa pore, Noord-Borneo en de Philippij nen. Volgens een eerder plan zou den ook Broenei en Serawak er zich bij kunnen aansluiten. Macapagal deelde mede dat de aanspraken van de Philippijnen op de soevereiniteit over Noord-Borneo op vreedzame wijze zullen worden nagestreefd. Het Philippijnse ministerie van buitenlandse zaken, aldus Macapa gal, is bezig een voorstel te ontwer pen dat aan de betrokken regerin gen zal worden voorgelegd. In antwoord op de vraag of ook Indonesië in aanmerking zou komen voor aansluiting bij een Groot-Ma leise federatie zei Macapagal dat het lidmaatschap van de federatie niet beperkt zou behoeven te blijven tot bovengenoemde landen. Ook an dere landen zouden er voor in aan merking kunnen komen. In Londen is thans overleg gaan de tussen Engeland, Malakka en Singapore over de oprichting van een Maleise federatie. De premier van Malakka, Abdoel Rachman, liet zich in Londen vrij gunstig over het Philippijnse plan uit. Het is het overwegen waard, zei hij. De aan- vaarding ervan zag hij echter nog 1 niet in het verschiet liggen. Heim bijvoorbeeld voor het komen de seizoen ontwierpen. Net als de cou turiers besteedt Tiktiner voor 1963 veel aandacht aan de bloezes. Bloe zes van organza worden in de collec ties van die confectionair bijvoorbeeld onder wollen jurken zonder mouwen gedragen. Ter completering van jurken met een laag decolleté, ontwerpt men klei ne bolerojasjes van mousseline of or ganza, met bont, soutache, fluwelen lint, gitten of veren gegarneerd, of afgezet met ruches van dezelfde stof Bij de winterjurken wordt de taille dikwijls door een brede, geïncrusteer7 de ceintuur aangegeven. Pierre Billet past dat nieuwe detail toe bij geklede jurken met een laag, gedrapeerd de collete in de rug. TOKIO. Met behulp van de tele foon staan de huisvrouwen in Tokio hun mannetje wel. Dit apparaat in Tokio geeft hun namelijk alle moge lijke inlichtingen die bijdragen tot een behoorlijke dosis algemene ontwikke ling. De moeders kunnen hun kinderen helpen bij het huiswerk met vraag stukken als: Wanneer ging de eerste ruimtevaarder het heelal in. Daarvoor wordt heel simpel het nummer van de algemene inlichtingen gebeld. Verschillende dagbladen vertellen het hete nieuws door de telefoon. Andere telefoondiensten geven de huisvrouw behalve de tijd en de weerberichten ook de vertrektijden van de treinen en het sportnieuws. „Hoeveel kosten de groente, het fruit en de vis vandaag?" Ook dat kan men in Tokio door telefoneren te weten komen. Zelfs bij diepgaander problemen is er hulp via de telefoon. Wanneer de vrouw in Tokio bijvoor beeld haar echtgenoot het roken of drinken wil afleren staat er een te lefoondokter paraat.... ROTTERDAM De Vereniging tot steun aan het Nederlands Astma Fonds heelt een eigen blad gekregen, dat de naam Contrastma draagt. De vereni ging wil in het blad dat voorlopig eens per drie maanden zal verschijnen voorlichting geven over de noden van de astmatici en over de leniging daarvan, over onderzoekingen op het ge bied van astma, over de gevolgen van de ziekte en over andere zaken die met astma verband houden. De directeur-generaal voor de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, schrijft in een Ten geleide: „Vele ja ren heb ik erop gewezen, dat het ont breken van een nationale organisatie op het gebied van de astmabestrijding voor de overheid betekende, dat zij de tegenspeler op dit terrein miste, waar door de overheidsinitiatieven tot be strijding van deze ziekte tot mislukking waren gedoemd. Het tot stand komen van een Neder landse organisatie in 1959 en het in fei te volledig nationaal worden van de Stichting (Het Nederlandse Astma Fonds) waren dan ook gebeurtenissen van historische betekenis' V Make-up in een vuurwerk van kleu ren door Yves St. Laurent uitgekozen. Doorzichtige bolero's worden de ko mende winter bij jurken zonder mouwen gedragen. Tiktiner geeft er hier een voorbeeld van. Een bloese van organza onder een rechte wollen jurk. Bernard Devaux ontwierp voor Lanvin deze oosterse hoed van veren met een clips recht boven de ogen. Jean Barthet koos de bolhoed als voorbeeld voor de nieuwe winterse hoofddeksels. Dit model is achter in de hals met een roos en clips gegarneerd. Gebombeerde of in krullen opgestoken haren brengt Helena Rubinstein als nieuwe kapsels. Luc Traineau ontwierp kapsels met een chignon, op de fez geïnspireerd. fc

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9