RADIO VERONICA: PIONIER OF MARTELAAR? Organisatoren willen de prijs weggeven Straatsburgleidde tot de luisterviskaart wmÊmÊsEKB^ Franse boeren dreigen weer met tractoren SONGFESTIVALMUIS KRIJGT EEN STAARTJE LOU VAN REES WEERLEGT BEKENDMAKING Oudejaarsavondshow Boyd Bachmann 1IKSS&llföia Zaterdag 28 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 ■tl n—snu m^Ssmm ilwBWiflirTiw''T^ t de enige 1 echte voor mensen die kwaliteit verlangen Wtri. Zondag Middag Avond Op 28 juni van dit jaar werd in de Raad van Europa met algemene stemmen een ontwerp-conventie goedgekeurd die bedoeld is om een einde te maken aan de activiteiten van de illegale commerciële radiozenders in West-Europa. In deze conventie wordt niet alleen het zenden op volle zee of vanuit de lucht van zulke „piratenzenders" strafbaar gesteld, maar ook alle medewerking: het opnemen van uitzendingen, het com mercieel begunstigen en zelfs het leveren van materiaal wordt verboden. Enkele dagen later op 3 juli wordt bij notariële akte te Hilver sum opgericht de stichting „Vrienden van Veronica", die zich ten doel stelt „ook bij de overheid begrip te kweken voor de door honderdduizen den, zo niet miljoenen Nederlanders erkende nuttige functie van een der gelijke omroep". De luisteraars „die Radio Veronica een warm hart toe dragen", kunnen zich als deelnemer aan deze stichting opgeven door stor ting van één gulden, waarvoor zij een „luisterviskaart" en een foto van het radioschip ontvangen. De bedoeling is bij de minister» (opnieuw) een zendmachtiging aan te vragen; de „Vrienden van Veronica" willen een of ficiële erkenning voor hun zender trachten te krijgen. „Het aanvaarden van de ontwerp- conventie in Straatsburg is de directe aanleiding geweest voor het opïichten van deze stichting", zegt haar voor zitter. de heer H. J. C. Laarman, een zakenman in Heemstede. „Radio Ve ronica wordt nu, meer dan ooit. in haar voortbestaan bedreigd en de stel lige overtuiging dat een bijzonder groot deel van het Nederlandse volk Veronica niet meer wil missen heeft ons ertoe gebracht de vrienden van Veronica op deze wijze bijeen te gaan brengen." GEEN GEHEIM De stichting is tot stand gekomen op voorstel van de directie van Radio Veronica, de gebroeders Verwey in Hilversum. Noch zij, noch de heer Laarman, maken daar een geheim van. „De heer Laarman is een zaken relatie van ons", zeggen de Verwey's. „Wij liepen al lang rond met het plan om de sympathie voor ons werk op een of andere wijze tastbaar, aantoon baar te maken. Wij krijgen dagelijks post van trouwe luisteraars, soms om te vertellen dat er een plaatselijk ver- enigingetje is opgericht om ons te steunen. Logisch dus .dat wij aan een soort bundeling dachten. Op juridisch advies is tenslotte be sloten tot het oprichten van een stich ting, -die in alle opzichten los van Ve ronica zelf staat, met een bestuur en onder controle van een accountant. Wij hebben toen Laarman gevraagd of het voorzitterschap niets voor hem was." Voorzitter Laarman: „Ik heb het graag gedaan. Voor mijzelf ben ik er van overtuigd dat er in Nederland een grote behoefte bestaat aan lichte verstrooiingsmuziek, die als achter grond kan dienen bij werk en vertier. Radio Veronica voorziet in die behoef te en dient tegelijkertijd het zakenle ven door zendtijd voor reclame be schikbaar te stellen." SCHRIK Van de publiciteit is hij kennelijk een beetje geschrokken. Dat er een foto van hem wordt gemaakt staat hij niet toe, mede ook op aandrang van Van onze correspondent PARIJS. Op drie plaatsen in Frankrijk hebben ontevreden boe ren heden weer betogingen ge houden. Zij hebben daarbij ge dreigd dat indien de aanvullende landbouwwet in zijn nieuwe vorm wordt gehandhaafd, zij opnieuw met hun tractoren de wegen zullen versperren, ongeacht het drukke vakantieverkeer. Een beslissing hierover zal pas op 1 augustus val len. De boeren zijn met de vissers in Bretagne die ook al protestacties hebben gevoerd van mening dat zowel de Kamer als de Senaat mi nister Pisani's oorspronkelijke ont werp van een landbouwwet te zeer hebben verminkt. Politietroepen moesten er in Ancénis (departement Loire Atlantique) aan te pas komen om een groep van vijfhonderd boze boeren tegen te houden. Waarschuwing De verbolgen menigte had een „waarschuwing willen geven" aan de voorzitter van de landbouwcommissie van de Kamer die in het naburige Landemont woont. Vijf kilometer voor dat plaatsje versperde de politie macht hun de weg. Na wat hardhan dige argumenten wederzijds kreeg een deputatie toestemming om de voorzitter met een motie te benade ren. Ook in Chateaubriand en in het de partement Mayenne zijn betogingen gehouden, maar die verliepen zonder incidenten. Aanleiding voor dat alles was de i omstandigheid, dat de Senaat na een vergadering van 26 uur de aanvullende landbouwwet had aangenomen met alleen de stemmen van de communisten en socialisten tegen. De douane controleert de nummers van het nieuwe diesel aggregaat dat vorige week aan boord van de Veronica is ge bracht. zijn directie de heer Laarman is inkoper van een groot bedrijf en hij laat doorschemeren dat de bestuurs functie bij de „Vrienden van Veroni ca" wel uit volle overtuiging is aan vaard maar het begrip „vrijetijdsbe steding" anderzijds niet mag gaan overschrijden. Want de aanmelding is volgens de heren Verwey in Hilversum waar de post binnenkomt enorm, al moe ten zij het antwoord schuldig blijven op de vraag hoeveel deelnemers zich hebben opgegeven. De adhaesiebetui- gingen komen, zo zeggen zij, uit alle lagen van het Nederlandse volk. Waarom zijn de kosten van deelne ming een gulden? „Wij wilden beslist niet met inte kenlijsten langs de deur gaan en op de hoeken van de straat gaan staan", zegt de heer Laarman. „Om bij voor baat iedere beschuldiging van „hand- tekeningenzwendel" onmogelijk te maken wilden wij dus een controleer bare, bonafide deelnemerslijst samen stellen. Die gulden is betrekkelijk willekeurig vastgesteld: het had ook een halve gulden kunnen zijn. Ener zijds stelt het bedrag een symbolisch offer voor van degenen die daadwer kelijk Radio Veronica willen steunen, anderzijds is het bedoeld als een waarborg voor de eerlijkheid van on ze wervingsactie. Met die guldens betalen wij de ad ministratie- en drukkosten en de ver zendkosten van de luisterviskaarten. Wat er overblijft gaat naar liefdadi ge instellingen. Winst behoeven wij niet te maken en Veronica heeft dat geld bepaald niet nodig." JA EN NEEN Is er met Straatsburg en de op richting van de „Vrienden van Vero nica" een nieuwe fase aangebroken in het wisselvallige en herhaaldelijk bedreigde toestaan van deze illegale commerciële zender? De gebroeders Verwey kijken Bij zonder nadenkend als deze vraag tar tafel wordt gebracht. Eigenlijk is het ja en neen. Ja, omdat een al jaren in de lucht hangend dreigement van wettelijke maatregelen nu gestalte schijnt te gaan aannemen; ja ook om dat nu een poging wordt gedaan om het aantal „aanhangers" van Radio Veronica zwart op wit vast te stellen. Maar tegelijk neen, omdat in ons land de politieke situatie bepaald niet gunstig schijnt voor en snelle rege ling van het hele complex dat com merciële radio en televisie heet. Neen ook, omdat het bedrijfsleven zich althans voorlopig niets aantrekt van dergelijke bedreigingen en Radio Ve ronica's reclamezendtijd al tot eind 1963 heeft opgekocht. „Vorige week is op het schip een nieuw dieselaggregaat geïnstalleerd voor de stroomopwekking," voegen de Verwey's hieraaD toe. ..Dat was geen geringe investering. Maar wij moeten toch gewoon doorgaan en onze klan ten goed blijven bédienen"" BEWIJS Over de illegaliteit van hun radio zender zeggen zij: „Het feit dat de minister nu een wet moet gaan op stellen om ons bestaan onmogelijk te maken, is voor ons een bewijs dat wij tot nu toe bepaald niet zo illegaal zijn. Goed, er is die golflengtekwes tie, maar is die zaak internationaal dan zo waterdicht geregeld? Er zijn een heleboel zenders die elkaar het leven zuur maken en ik geloof niet dat wij met ons zwakke zendertje zo veel onheil stichten. In ieder geval heeft de P.T.T. indertijd de aantijging weerlegd dat wij mensenlevens in ge vaar zouden brengen door op de zo genaamde noodgolf te storen." Wat zijn de plannen? Afwachten tot dat de minister van verkeer en wa terstaat in navolging van Zweden, De nemarken en België bij de wet de activiteit van Radio Veronica onmoge lijk maakt? „Neen, dat beslist niet. Om te be ginnen is bij de Commissie van de E.E.G. een klacht ingediend tegen de Belgische wetgeving hierover. In de tweede plaats zullen wij spoedig opnieuw een aanvraag indienen voor het verkrijgen van een zendmachti ging. Daarvoor die inzameling vra handtekeningen. Wanneer wij onze aanvraag indienen? Laten wij zeggen na de vakantie". EÉN DING „Men moet toch vooral één ding goed begrijpen: wij willen niets liever dan legaal en officieel erkend zijn. In geen enkel opzicht overtre den wij de wet, we betalen omzetbe lasting en loonbelasting, wij laten niets naar het radioschip verschepen zonder dat de douane eraan te pas is gekomen, wij houden onze boekhou ding tot op de cent en op de minuut bij, kortom wij gedragen ons in alle mogelijke opzichten angstvallig punc tueel. Wij zijn tegen niets en nie- Het schip Veronica luistervissen mand, bepaald ook niet tegen de om roepverenigingen. Wat wij alleen vra gen is erkenning en legalisering, een plaatsje in de ether. Dat er behoefte bestaat enerzijds aan commerciële radio en anderzijds aan lichte ont- spanningsmuziek is nu toch wel dui delijk gebleken?" Of een dergelijke, „correcte" vorm van illegaliteit de minister van ver keer en waterstaat, mr. Korthals, er toe zal brengen met zijn wet tegen de piratenzenders te wachten tot over het hele vraagstuk van de commer ciële radio en televisie een uitspraak is gedaan? Staatssecretaris Scholten van O.. K. W. heeft onlangs laten door schemeren dat er wel plaats zou zijn voor een commerciële radiozender in het derde net, als men inderdaad al gemeen -de mening zou gaan aanhan- radio- en televisiezendtijd. verschijnsel van de „wilde com merciële radiozenders" gewenst mo- reclame in de ether. iVan een onzer verslaggevers) A MSTERDAM De -organisato- J~\ ren van het songfestival in Knokke hebben hun standpunt bekend gemaakt over de rel die na het uittreden van de Nederlandse ploeg ontstond. Daarop heeft de ploegleider Lou van Rees in scher pe bewoordingen geantwoord. De prijs, een vergoeding van 3600 gul den die op de valreep niet aan de Nederlandse deelnemers werd uit gekeerd, heeft de festivalleiding aangeboden aan het pensioenfonds van de federatie van Nederlandse journalisten. Het bestuur van die federatie zal zich daarover maan dag beraden, maar het ligt nu reeds in de verwachting dat deze schen king niet kan worden aanvaard, on danks de erkentelijkheid voor het aanbod. De organisatoren van het song festival maakten openbaar, dat elk deelnemend land twee juryleden kreeg. Dat voor België vijf man optraden, baseert de organisatie op de tweetalig heid van België. Voorts bleek, dat de Belgische jury de Nederlandse prestatie op zaterdag avond hoger had beloond dan de niet- Belgische leden, met een verschil van vier punten. Van Rees kende de regle menten. Nadat aldus de verklaring zijn protest tegen de jury was ver worpen met algemene stemmen, had hij zich bij de uitspraak moeten neer leggen. De organisatoren gaan verder: „Het is onjuist, dat de organisatoren ten einde raad het verschil in punten (78) tussen de Belgen en Nederlanders hebben willen aanzuiveren". Weigering £)AS WAR DAS LETZTE", de titel van de show van en met Boyd Bachmann, die de K.R.O. van avond om 8.30 op het scherm brengt, slaat in genen dele op een einde van Bachmanns vruchtbare artistieke carrière. „Das war das Letzte" is namelijk een amusementsprogram ma geweest waarmee de Westduitse televisie het jaar 1960 heeft afgeslo ten. Het was toen het laatste televi sieprogramma voordat de klok twaalf sloeg en een nieuw jaar werd aangesneden. Boyd Bachmanns optreden in deze show zal vele kijkers herinneren aan zijn programma „Einfach lacherlieh", dat ook op de Nederlandse beeldbuizen te zien is geweest. Wat er vanavond te aanschouwen is verschilt qua opzet alleen van deze show door de namen van de medewerkers. Boyd Bachmann, die bij het uitwer ken van zijn ideeën veel steun heeft gehad van de regisseur Alexander Arnz begeeft zich vanavond ettelijke malen letterlijk op zeer glad ijs. Hij raakt tussen de Eskimo's verzeild en wordt aangevallen door ijsberen, hij vuurt raketten af en danst met de Bluebells en met het Scala ijsballet. Muzikaal wordt hij ook nu weer ge assisteerd door het orkest van Kurt Edelhagen. Verder werken mee Ernst Hilbich, de Two Earls, Mac Rooney, Los Flamencos, Jack en Webb, Erich Brenn, de Eskimo Ittok en het duo Pin ky en Perry. (Ingezonden mededeling) Zaterdag f RADIO 1 HILVERSUM I. 402 M. Ochtend VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Socialistisch Strijdlied; 7.23 Lichte ochtend klanken (gr.); 8.00 Nieuws, post- duivenberichten en socialistisch strijdlied; 8.19 Muzikale ochtend post (gr.); 8.30 Voor de kinderen; 8.50 Tips voor vakantie en snip perdagen; 9.00 Ochtendgymna stiek voor de vrouw; 9.10 Klas siek pianoconcert (gr.); 9.35 Wa terstanden; 9.40 Amateur Harmo nie orkest: VPRO: 10.00 Samen thuis, intervieuw; 10.05 Bijbel overdenking; VARA: 10.20 Licht orkest; 10.50 De wilde vaart, ca baret; 11.20 Sportnieuws; 11.45 Roemeens orkest. Middag 12.15 Van de wieg tot het graf. vragenbeantwoordinig; 12.30 Me dedelingen ten behoeve van land en tuinbouw en postduivenberich- ten; 12.34 Down Town Jazzband; 13.00 Nieuws; 13.15 VARA-varia; 13.00 Voor de teenagers; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 De toekom stige ontwikkeling van het geor ganiseerde speeltuinwerk in ons land. lezing: 15.00 Operaconcert (gr.); 16.40 Boekenwijsheid; 17.00 Radio Jazzclub; 17.30 Actualitei ten. Avond 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Tango-rumba orkest en zangsolisten: 18.50 Lichte gram- mofoonmuziek: 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 Op de helling, gesprek; 19.45 Klassiek muziek (gr.): 19.55 Deze week. praatje; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Marinierskapel; 20.40 Licht imstrumentaal trio; 20.55 Neder landse cabaret-artiesten op de plaat; 21.10 Socialistisch com mentaar; 21.25 Zomeravondcon trasten, reportages; 22.00 Muziek- mémoires: 22.20 Sportnieuws: 22.30 Nieuws; 22.40 Melodieën- Express; 23.10 Lichte grammo- foonmuziek; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. Ochtend KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 De zin gende kerk (gr.); 7.45 Morgenge bed en overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk het weekend (gr.); 8.50 Van en voor bejaarden; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Grammo- foonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Chansons de France. 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Licht lunchconcert (gr.); 12.55 Europese hondfoalkampioen- schappen te Amsterdam; 13.00 Nieuws; 13.15 Platennieuws; 13.25 Musicerende dilettanten; 13.50 Lichte koorzang (gr.); 14.30 Viool en piano; klassieke muziok; 15.10 Instrumentaal kwartet met zangsolisten: lichte muziek; 15.30 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd; 16.00 Instrumentaal oc tet: amusementsmuziek; 16.50 Sportperiscoop; 17.00 Kunstkro niek; 17.30 Voor de jeugd; Avond 18.30 Licht trio (instrumentaal); 18.50 Praatje voor politieke voet gangers; 19.00 Nws; 19.10 Actu aliteiten; 19.25 Klassieke kamer muziek (gr.); 19.45 Lichtbaken, lezing; 19.55 Populaire klassie ken door het Brabants kameror kest met solist* 20.50 En nu mijn geval. vragenbeantwoording; 21.00 De Platenkoffer, gevarieerd programma; 21.45 Operetteklan ken (gr.); 22.20 Reportage van het congres Kirche im Not te Königstein; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Moderne mu ziek (gr.); 23.55-24.00 Nieuws. 1 TELEVISIE 1 Middag NTS: 14.00 Internationaal ten- nistournooi te Hilversum; KRO: 16.00 Verkeer verkeerd; NTS: 16.15 Royal International Horse Show te Londen; KRO: 17.30-18.15 Voor de jeugd. Avond NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht: 20.15 Het bezoek van H.K.H. Prinses Irene en H.K.H Prinses Margriet aan de West; KRO: 20.30 Das war das Letzte, S1™,: 2,1.50 Sport; 22.10 TV-film; 22.35 Epiloog 1 RADIO HILVERSUM 1. 402 M. Ochtend VARA: 8.00 Nieuws, postduiven- berichten en socialistisch strijd lied. 8.18 Weer of geen weer, ge varieerd programma. 9.45 Gees telijk leven, toespraak. VPRO: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Nederlands Hervormde kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. VPRO: 11.45 Flitsen, nieuws van eigen erf. Middag AVRO: 12.00 Muziek voor allen (gr.). 13.00 Nieuws. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmu- ziek. 13.20 Op de plaat rust verzoekprogramma voor de solda ten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Kamerensemble: oude muziek. 14.55 Toneelbeschouwing. 15.05 Kamerorkest en zangsolist: Klas sieke en moderne muziek. 15.55 Dansorkest en zangsolisten. 16.39 Sportrevue. VPRO: 17.00 Langs de wegen, lezing. 17.15 Stad en land, gesprek. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sport uitslagen en sportjournaal. Avond 18.30 Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 19.00 U moet er eens uit, cabaretprogramma. 19.30 Be roemde instrumentalisten (gr.): Harprecital. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 La fleur bleue, musical. 20.55 Licht pianospel (gr.). 21.05 Wandelingen met Clio, trektocht door België. 21.10 Licht instru mentaal kwintet met zangsolist. 21.40 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Muzikale coryfeeën (gr.): Klassieke en moderne pianomu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actuali teiten. 23.00 Orgel en zang. 23.25 Met de Franse slag. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. Ochtend NCRV: 8.00 Nieuws en weer- overzicht. 8.15 Orgelconcert (gr.): gewijde muziek. IKOR: 8.30 Goe de Morgen. 9.00 Protestantse kerk dienst. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Klassieke pianomuziek (gr.). 9.55 Inleiding hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Klassieke muziek (gr.). 11.45 Klassieke en moderne kamermu ziek. Middag 12.25 Lichte grammofoonmu ziek. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nieuws. 13.05 Popu laire grammofoonmuziek. 13.50 Klein koor: gewijde muziek. 14.05 Utrechts stedelijk orkest en solist: klassieke en moderne muziek. 15.05 Pianotrio (gr.): klassieke muziek. 15.35 Lichte grammofoon muziek. 16.10 Sport. 16.30 Kerk muziek uit Salzburg. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gerefor meerde kerkdienst. NCRV: 18.30 Vocaal dubbelkwar- tet. 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Orgelconcert, (gr.). 19.30 De openbaring aan Johannes, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Een avond in Duitsland.' 21.30 Do-Re- Mi, licht programma. 22.15 22.20 Het kongres Kirche in Not te Königstein. 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondge bed. 22.55 Moderne orkestmuziek (gr.). 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE"! Ochtend RKK: 10.00—11.3 tificale hoogmis. Plechtige pon- Middag NTS: 15.00—17.30 Europees honkbalkampioenschap te Amster dam. Avond 19.30 Weekjournaa) 20.00 Sport in beeld. AVRO: 20.30 Televizier. 20.45 Do-Re-Mi, amusementspro gramma. 21.35 Een reisje langs de Rijn, Rijn, Rijnlicht-sa- tirische vakantie-impressie. 22.05 Hallo Vaderland!, een serie extra groeten van onze militairen in Nieuw-Guinea. NTS: 22.3023.00 Eurovisie; Internationale wed strijd van Symphonische Jazzmu ziek, te Cava dei Tirreni. De oorzaak ligt in de reglementering en, in dit geval opge legd, in het falen van een Belgisch jurylid. Dit lid zal het de organisatie van het festival heel moeilijk malcen een proces aan te spannen. Hij vertelde namelijk vlak na de bekendmaking *van de puntentelling met verkwikkende argeloosheid, dat hij zijn ploeg 59.5 punten had gegeven, omdat een Frans man erg laag zat met zijn waardering voor de Belgiscihe prestaties. Dit jury lid moet dus zijn telling hebben ver anderd, na te hebben „gespiekt" bij een van zijn buurlieden. In zijn ijver vergat hij echter, dat 59.5 punt eenvoudig wiskundig onmogelijk is. Er zijn zestig punten te vergeven, vijftig voor de vijf deelnemers en tien voor, de ploeg. Als iedere deelnemer een tien krijgt, kan de ploeg waarvan hij deel uitmaakt nooit minder dan ook een tien krijgen, dus zestig. Dit bedrieglijke trekje is kennelijk in het feestgedruis verloren gegaan. Voorts was het een publiek geheim, dat er na afloop behoorlijk werd ge marchandeerd om de Nederlandse ploeg toch alsjeblieft maar in het festivalgareel te houden. Tegen deze visie verzet de Neder landse ploegleider Lou van Rees zich. Om zijn integriteit kracht bij te zetten, nam hij het verlies van 3600 gulden voor eigen rekening. „Niet door mij, maar door de organisatoren is contract breuk gepleegd", zegt hij. „Het regle ment bevat de clausule, dat er twaalf juryleden zijn. Er bleken er nu zestien te zijn: vijf Belgen onder Belgisch voorzitterschap en vijf maal twee van andere nationaliteit. Welk motief was er voor de organisatie, die toch bij herhaling dit soort moeilijkheden heeft ervaren, om de uitslag het liefst door zes Belgen te laten beïnvloeden." Van Rees ontkent verder, dat her ziening van de puntentelling niet door de jury is geweigerd, zoals in Knokke werd bekendgemaakt, maar door de Nederlandse ploeg. Deze vond het oncollegiaal tegenover de Belgen en voorzag bovendien dat dan van alles had kunnen gebeuren, dat niets meer met de prestaties van de deelnemers had te maken. De 3600 gulden aan francs werd door de festivalleiding beschikbaar ge steld mits Van Rees op de kwitantie erkende, dat het bedrag onder pressie was verkregen, hetgeen onaanvaard baar was. Proces? Nu er mogelijk een proces tegen Van Rees in de lucht hangt, is het nuttig even vast te stellen, dat zowel de organisatoren als Van Rees de keuze uit twee schandalen hadden. De orga nisatoren tussen herziening van het puntental met dus loslating van het juryprincipe en terugtrekking van de Nederlandse ploeg met inhouding van de prijs. Van Rees tussen de zekerheid, dat zijn sterke ploeg ergens onverdiend onderaan zou bengelen of het schan daal van ogenschijnlijk onsportief weglopen. Zaterdag RADIO~| In de Matinee op de vrije zater dag een programma van operamu ziek onder het motto De Metropolitan 1925-1935 met opnamen uit opera s van Verdi, Meyerbeer, Rossini en Puccini. U hoort o.m. de stemmen Ezio Pinza, Giacomo Lauri-Volpi en Grace Moore. Hilversum 1, 3 uur. In de serie Populaire klassieken speelt het Brabants Kamerorkest on der leiding van Evert van Tricht met medewerking van de fagottist Nico van Wieringen. Uitgevoerd worden het Concerto grosso opus 6 no. 11 van Handel, de Symphonie pour un repo- soir van Charpentier, het Concert in e kl. t. voor fagot en orkest van Vi valdi en de Lyrische suite voor strijk orkest van Brons. Hilversum 2, 7.55. 1 TELEVIsfË" De K.R.O. presenteert een show van en met Boyd Bachmann: „Das war das letzte" (8.30). In het mid dagprogramma onder de titel „Wie zingt er mee" de finale van deze jaarlijkse kinderzangwedstrijd voor roomskatholieke lagere scholen (5.30). België Vlaams: Om 4.50 uur wor den de kijkers verbonden met het Heizelstadion te Brussel voor een rechtstreekse reportage van de Belgi sche kampioenschappen atletiek. Om 8.30 wordt evenals op de Nederlandse schermen de show met Boyd Bach mann op de beeldbuis gebracht. In .Beelden spraken" worden fragmen ten uit de Amerikaanse stomme film ..De drie musketiers" gepresenteerd (9.50) en om 10.15 uur zijn Lloyd Bochner en Rod Taylor present in »en nieuwe aflevering van het politie- 'euilleton „Hongkong". België Frans: Voor een rechtstreek- ie reportage Van de Belgische kam pioenschappen atletiek worden de kij kers om 4.50 uur verbonden met Brus sel. Na een feuilleton „Grangallo en Petrito" (8.30) en een reportage over het Nilos-jeugdkamp te Huizingen (8.55) een uitzending van de Franse tv „Cinepanorama" (9.25b Om 10.15 „Les soeurs Ennemies", een film van Barnard Girard. Duitsland: In Hamburg worden de Duitse atletiekkampioenschappen be- bevochten. Een reportage kunt u zien om 4 uur. Luis Trenker is vanavond weer aanwezig om te vertellen over de film „Liebesbriefe aus dem Enga- din" (8.20). De filmster Marika Rökk maakt vanavond haar t.v.-debuut in een muzikaal programma „Só schön wie heut..." (9,00). Tot slot is er nog een Hitehcock-mysterie (10.05). Zondag' 1 RADIO 1 In een eerste (fragmentarische) uitvoe ring kunt u om 8.05 in het program ma van de Avro (Hilversum I) luis teren naar de musical „La fleur bleue". De tekst is van Maurice Van- dair en Fernand Cayol, de muziek van onze landgenoot Louis Noiret. De pianist Alexander Uninslqc speelt via dezelfde zender om 10 uur muziek van Chopin, Liszt en Prokof- jef. Later op de avond nog de nieuw ste opnamen van Franse chanson niers en chansonnières onder het mot to Met de Franse slag (11.25). I televisie") Tussen 3 uur en 5.30 ziet u de fi nale van het toernooi om de Europese honkbaltitel. Ed van Opzeeland is de commentator. Tevoren een reportage van internationale kanowediStrijden in Denemarken (1.30) met commentaar van Frans van Dusschoten. Het avondprogramma bevat o.m. de Franse inzending naar het tv-fes- tival van Montreux „Do-re-mi" (8.45) en een licht satirische vakantie-im pressie Jen reisje langs de Rijn, Rijn, Rijn... van Hans Keller en Fred Hagenaar (9.35). België Vlaams: Vanaf 3 uur is er vanmiddag sport op de beeldbuis: het Belgische kampioenschap op de weg en de Belgische atletiekkam pioenschappen. Om 8.30 komt Tom (Dorus) Manders in ..Een avond in Saint Germain des Prés" bij u thuis. Om 9.25 uur wordt met „De dood voor ogen" een aflevering van „Tus sen licht en schaduw" voor de came ra's gebracht. Na het „Sportweek- end" (9.50) volgt een uitzending uit Cava Dei Tirenni waar een interna tionaal festival voor symfonische jazz wordt gehouden (10.15). België Frans: Ook de Waalse kij kers krijgen rechtstreekse reportages van verschillende sportgebeurtenissen op toet scherm (3 uur). Om 8.30 wordt een fi'm gedraaid: „Het huis van mijn dromen" van Ch. Keighley met Jack Benny, Ann Sheridan en Char les Coburn. Duitsland: Om 3 uur komen beel den uit Hamburg van de Duitse atle tiekkampioenschappen op het tv» scherm. „Lieben und lieben lassen" is de titel van de speelfilm van Mara Allegret met o.a. Danielle DarrieuJ over een gestrand huwelijk (8.30), t

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7