GRAAG IN EEN N1EUW HUIS LIEVER NIET IN EEN RIJ Er moeten 200.000 krotten verdwijnen BRUSSEL' NU AAN ROER EUROPESE LANDBOUW 13? Gooi maar vol met Super Mix 25 Kryptogram Ook Jutphaas zit met een krotprobleem Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! „Hebben we geen mooi uitzicht?" Maandag wordt een stukje E.E.G. werkelijkheid Zaterdag 28 juli 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 COMMISSIE NOEMT EEN TERMIJN VAN ACHT JAAR JACHT VERGING OP DE OOSTZEE Nog meer arrestaties in muur-affaire Weer tv via Telstar Van een onzer verslaggevers JUTPHAAS. Malse weiden, brede sloten met gekapte knotwil gen en daarachter hoeven en huizen die blinken van welvaart. In de kom van het dorp 4300 inwoners woningen in het con fectiepak van de na-oorlogse woningwetbouw, maar ook een breed plein, dat duizend en meer jaar het centrum is geweest van de dorpsgemeenschap. Op een hoek staat een onbewoonbaar verklaard huis, dat zeker een be langrijk gedeelte van deze duizend jaar heeft mee-beleefd. Alleen al me vrouw De Kruijf heeft er de laatste 25 jaar twaalf kinderen in gekregen. Toch wil ze wel graag naar het nieuwe huis, maar het moest niet in een rijtje staan. „We raken het uitzicht op het plein kwijt, en, vader, hebben we hier nu niet een mooi uitzicht?" Wat nu de keuken van het huisje is, was vroeger een hoefsmederij. Vader De Kruijf heeft haar met eigen handen verbouwd. De schoorsteen van de smid se verwerkte hij tot een keukenschouw; hjj betegelde zelf een aanrecht en hij verfde zijn huisje regelmatig op. Maar het is en blijft een krot ternauwer nood bewoonbaar. „In de winter dweil ik iedere dag een halve emmer water op dat door de muren sijpelt. Alle ja ren dat ik hier woon, ben ik man kerende aan reumatiek geweest", zegt mevrouw De Kruijf. gen zo vaak voorkomt, maar toch wel mensen, die met aanpassingsmoeilijk heden (van andere aard) moeten vech ten. EN ZIJ? Een blik in de bedstee benauwde legerstee. TVTAARMATE de woningnood zakt, i\ wordt het probleem van de krotopruiming dwingender. Mi nister Van Aartsen van bouwnijver heid kan niet meer in een van de Kamers komen, of er wordt hem ge vraagd: Wat doet u nu aan het op ruimen van slechte huizen? Het statistisch woningtekort dat is het aantal ongewenste samenwoningen loopt met ongeveer 25.000 per jaar terug. Dit tekort is nu nog 73.000, zo dat het over een jaar of drie zal zijn opgeheven. We zullen dan beslist niet in onze huizen zwemmen, maar de woningnood zal zijn allesbeheersend karakter toch wel grotendeels kwijt zijn. Dit betekent, dat er „lucht" komt voor andere problemen van het wonen, voor de krotopruiming bijvoorbeeld. De regering heeft uiteraard zien aan komen, dat er wat met die onbewoon bare huizen zou moeten gaan gebeuren. Daarom werd in 1953 de Commissie Krotopruiming en Sanering ingesteld, de zg. commissie-Bommer die vier jaar later haar eindverslag uitbracht. Richtlijn Hierin werd gezegd dat: 1 krotopruiming om hygiënische en 1 economische motieven dwingend nodig is. O het bouwprogramma, ook als er geen woningnood meer is, op 75.00 huizen per jaar moet gehandhaafd worden (het rapport is van 1957. Dit jaar is het bouwpro gramma al 90.000); 3 de kosten van krotopruiming en sanering door het rijk moeten worden gedragen; 4 het rijk de gemeenten tachtig pro cent moet betalen van de aankoop- kosten van krotten; het rijk het mogelijk moet maken om, indien nodig, een tegemoet koming in de kosten van verhui- GEVECHT Voor dertig krotbewoners in Jutphaas is een nieuw huis in de maak. Twee jaar geleden begon het gemeente bestuur zijn gevecht tegen de verkrot ting. Het gaat hier niet om indrukwek kende cijfers; dat kan ook moeilijk op een aantal van negenhonderd woningen. Vijftig ervan zouden onbewoonbaar moeten worden verklaard; voor 34 ervan is dit al gebeurd. Vier van die 34 zijn ontruimd. Dat kon, omdat de bewoners zelf een nieuw huis wilden bouwen. De ontruimingstermijn van de dertig andere moest telkens worden verlengd, omdat er geen vervangende woonruimte was. Nu heeft de gemeente een extra contingent van 27 huizen gekregen, en de dertig kunnen binnen niet te lange tijd, rechtstreeks of via doorschuiving, op een bewoonbaar on derdak rekenen. Burgemeester Th. Baron de Smeth is twee jaar geleden met zijn krotoprui ming begonnen, omdat het zo niet langer meer kón. Er was in zijn ge meente voordien nooit iets aan de slechte huizen „gedaan" en het was onaanvaardbaar om ze nog langer te laten staan. Zestien krotten moeten dus nog on bewoonbaar worden verklaard de eerste stap op de weg naar de afbraak. Dit zal echter wel niet zo vlot gaan, want er zitten een aantal „moeilijke gevallen" onder. Geen maatschappelijk onaangepasten, zoals bij krotopruimin- Mevrouw De Kruijf zit het ergens in een rijtje worden gestopt al dwars, en hoeveel sterker zal dit niet gelden voor mensen uit landarbeiderswoningen, die alleen de horizon als de grens van hun uitzicht kennen? Bovendien houden zij vaak een varken of bemesten ze hun tuintje als een noodzakelijke bron van inkomsten. Ze kunnen dit geld niet missen zeker niet omdat de huren van hun nieuwe huizen met minstens een tientje per week omhoog- zullen gaan. Mevrouw De Kruijf kijkt daar niet zó zwaar tegen aan. „Het moet maar van de band of van de zak", zegt ze, „en we doen vanzelf een beetje minder in het huishouden. Vooruit maar weer". VERDUBBELEN Het is prettig, dat de gemeenteraad van Jutphaas zo'n groot begrip heeft voor de maatschappelijke en financiële begeleiding van de krotopruiming. We hebben onlangs in een vergadering, vertelt burgemeester De Smeth enthou siast, ernstig gepraat over het benoe men van een beroepskracht voor het maatschappelijk werk. Jutphaas is er nog wel een beetje klein voor, maar als de plannen tot een uitbouw met op zijn minst een vertienvoudiging van het aantal inwoners doorgaan, gaat het er wel in zitten. Het moeilijke is echter de verzui ling hier, die vraagt om een schaap mét minstens vijf levensbeschouwelijke poten. En wat Jutphaas waarschijnlijk óók gaat doen: de rijksbijdrage voor iedere afgebroken woning verdubbelen. Dit geld kan bijvoorbeeld worden ge bruikt om een aflopende bijdrage in de nieuwe huur te geven, zodat de huis houdbeurs zich langzaam aan de duur dere situatie kan aanpassen. Van onze correspondent de Europese BRUSSEL. Maandag 30 juli betekent een keerpunt in de geschiedenis van de i landbouw. Op die dag treden in de Europese economische gemeenschap (E.E.G.) de ver ordeningen voor enkele belangrijke landbouwprodukten in werking. Het is niet alleen van groot belang voor de zes landen die samen de E.E.G. vormen. Het wordt steeds duidelijker men zie slechts naar de onderhandelingen met Engeland dat de nieuwe marktorganisatie van doorslag gevende betekenis is voor produktie, afzet en prijsvorming in de gehele wereld. De verordeningen vullen liefst 74 bladzijden van het officiële publikatie- blad, de staatscourant van de E.E.G. Zij treden in details over de produkten: granen, varkensvlees, eieren, groenten, fruit en wijnen. Zo kan men over de kwaliteitsnormen voor uien van klasse I lezen dat de bollen stevig moeten zijn en vast, niet geschoten, zonder holle en taaie sten gel, vrij van verdikkingen als gevolg van een abnormale groei, praktisch vrij van wortelresten. Maar „kleine scheu ren in het buitenste vlies van de bol zijn toegestaan". De basisverordeningen dateren van de zitting van de ministerraad, die op 14 januari is afgesloten. Daarmee stond men evenwel pas aan het begin. Dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzitter van de E.E.G. en zijn naaste medewerker dr. Heringa, eveneens een Nederlander, zijn de twee ontwerpers van het beleid. Gisteren hebben zij over hun giganti sche taak verteld. BESLUITEN Na de basis voor de wetgeving te hebben gelegd, moest de ministerraad in talloze vergaderingen overeenstem ming bereiken over de uitvoering. De commissie van de E.E.G., het uitvoerend orgaan van de gemeenschap, moest een groot aantal besluiten nemen. In over leg met de regeringen van de zes lan den zijn de administratieve maatrege len vastgelegd in tachtig reglementen. Sommigen menen dat de opzet te om vangrijk en te gedetailleerd is. De heren Mansholt en Heringa verwijzen dan naar de honderden nationale regle menten. Niet alleen in Brussel is er hard ge werkt, ook in de hoofdsteden van de zes landen. Op nationaal niveau moet immers uitgevoerd worden wat de mi nisterraad of de commissie, of de com missie in samenwerking met de lande lijke organisaties, heeft besloten of nog zal besluiten. Men denke hierbij slechts aan de gevolgen voor de douane. Maandag kan men evenwel beginnen, én in Brussel, én in de zes landen. Dr. Mansholt verzekerde dat het werk dat verzet is, in de landen afzonderlijk vele jaren zou hebben gevergd. Als oud-minister kan hij het weten. Door de vaste wil van het zich integrerende Europa heeft men het in zes maanden geklaard. ANDERS De dagtaak van de commissie zal zich nu ook moeten wijzigen. Eerst stuurden de leden aan op de nieuwe politiek, nu worden zij dagelijks bij de uitvoering daarvan betrokken. Via de telex staan zij in voortdurende verbinding met de nationale regeringen. Iedere dag im mers moet de commissie en niet dr. Mansholt alleen en ook niet de com missie zonder dr. Mansholt wanneer die eens de tijd zou vinden voor een zeil tocht de c.i.f.-prijs voor granen (de prijs inclusief de vracht en de verzeke ring) vaststellen. Op basis daarvan moe ten iedere dag de nationale regeringen heffing bepalen. De heffingen immers vervangen de nationale contingenterin- gen en subsidies. Voor vakanties is een aantal maatregelen genomen om de leden van de commissie toch te kunnen raadplegen. Natuurlijk, zei de vice-voorzitter van de commissie, zullen in het begin nog wel eens moeilijkheden komen. Er zijn altijd onvoorziene situaties. Maar de samenwerking die geschapen is, zal alle kinderziekten weten op te vangen, meent dr. Mansholt. Eén vraag die velen bezig houdt is: Gaan de prijzen omhoog? Er komen natuurlijk veranderingen. Als men overgaat naar een Europees stelsel van heffingen, zijn wijzigingen niet te voor komen. Groot zullen de verschuivingen evenwel niet zijn. Het stelsel veronder stelt dat het eerste jaar zo veel moge lijk een „op de plaats rust" in acht wordt genomen. Daarna zal men in Europa gedurende een periode van zeven en een half jaar naar die éne gemeenschappelijke markt toegroeien. WENNEN De consument zal wel moeten wen nen aan de gedachte dat de rationeel werkende boer op den duur een in komen krijgt dat vergelijkbaar is met andere beroepen. Hij zal een redelijke prijs ontvangen voor zijn produkten. De politiek van de E.E.G. is gericht op een evenwicht tussen de belangen van boeren, consumenten, handel en ver werkende industrie. De consument is niet gediend met een ongezonde toe stand in de landbouw, evenmin als de boer er belang bij kan hebben dat de consument in de verdrukking komt. In Duitsland ligt de situatie iets anders dan in Nederland. Daar wordt geklaagd over de stijging van de prij zen van eieren en gevogelte. De schuld wordt dan op de E.E.G. afgeschoven. Dr. Mansholt wees de beschuldiging met kracht van de hand. De Westduitse bondsregering is als elke andere regering vrij de graan prijzen te bepalen, mits zij maar blijft tussen de vastgestelde minima en maxima. Dat Bonn het hoogst toelaat bare prijspeil heeft gekozen voor d« granen, die als voer bepalend zijn voor de prijs van de eieren en het gevogelte, is een zaak die de E.E.G. niet aangaat, meent dr. Mansholt. (Ingezonden mededeling) Ingezonden mededeling) /tret't beroemde blauwe Inicrorrite filter P. lOKILUtU N fc w YORK zing van inrichting van het huis te geven. Voor elke verhuizing zou honderd gulden kunnen worden gegeven; z er tot 1970 ruim tweehonderddui- zend krotten moeten worden afge broken. Dit laatste punt is misschien wel een van de moeilijkste van het hele oprui mingsprobleem. Wat is een krot? En hoeveel zijn er? De commissie-Bommer wist er ook geen precies antwoord op. Zij heeft onder een krot een ongeschikt en niet meer te verbeteren huis ver staan. Zo'n begrip hangt echter helemaal af van de normen, die men aan een goed huis stelt. Zo zoetjes-aan wordt centrale verwarming een begrip, dat niets meer met rijkelui te maken heeft. Wie weet is over vijftig jaar in iedere woning wetwoning zo'n verwarming. Het zou niet uitgesloten zijn, dat dan een huis zonder die c.v. en zonder douchecel veel vlugger dan nu „onbewoonbaar" wordt genoemd. Daarom is het ook zo moeilijk te zeggen hoeveel krotten er zijn, en hoeveel er de komende tien tallen jaren zullen „bij groeien". Iets Sinds een jaar of acht is het rijk, zij het aanvankelijk nog maar erg beschei den, bezig iets aan die krotten te „doen". Veel gemeenten doen meer. Jutphaas is er één van. De regering besloot toen aan de eigenaars-bewoners van een krot een premie en een toeslag te geven als ze een nieuw huis wilden bouwen en het oude afbreken. Die sub sidie is nu negenhonderd tot duizend gulden De huurders van krotten kregen in dertijd als ze in een duurder huis gin gen wonen, vijf jaar lang een geleidelijk aflopende bijdrage in de nieuwe huur. Deze regeling is dit jaar opgeheven. Nu krijgt de gemeente voor ieder huurder, die een krot verlaat, zeshonderd gul den. Zij kan de man dit geld ineens of in gedeelten geven, maar als hij er financieel niet slecht bij zit, mag het geld ook in een pot worden gestopt om straks anderen te helpen. De gemeente raad van Juthaas gaat dit bedrag dus waarschijnlijk verdubbelen. In het bouwprogramma is sinds jaren Met zorgelijke blik neemt de heer De Kruijf de situatie in het wrakke keukentje op. een aantal huizen als vervanging van krotten opgenomen. Of zij ook inder daad vbor dit doel werden gebruikt, kon de minister tot nu toe niet zoveel sche len. Nu is hij strenger geworden, en de vijftienduizend voor 1962 zullen dus in derdaad als vervangende woningen moeten worden gebruikt. Minister Van Aartsen heeft het par lement toegezegd, dat hij meer aan de krotopruiming gaat doen. Het blijkt al uit zijn maatregel om de gemeentebe sturen zeshonderd gulden te geven. Het zal nog gaan blijken uit een toeneming tot twintigduizend vervangende huizen in het bouwprogramma. Het is óók al gebleken uit het geld, dat op de begroting is uitgetrokken: 2,5 miljoen gulden tegen het vorige jaar nog geen miljoen. Hierin zijn echter ook de kosten van saneringen het vernieuwen van hele stads- of dorpsge deelten Ulfrepen. Die sanering is eigenlijk een apart onderwerp. Natuurlijk worden dan een groot aantal krotten afgebroken, maar zulke plannen gaan in feite veel verder. Het verkeer, het aanzien van de gemeente en soms ook wel de „visie" van de burgemeester zijn hier van betekenis. HAMBURG (Reuter). Op de Oost zee is gistermorgen vroeg een jacht uit Hamburg vergaan. De 25-jarige kapitein ervan is verdronken; zijn vier nog jonge re bemanningsleden zijn opgepakt door een Westduits vrachtschip. De hele be manning kwam uit Hamburg. Een auto uit Hamburg op weg naar Noordwijk, is gistermiddag om kwart voor vijf op de Zutfensestraat in Brum- men uit de bocht gevlogen. Drie van de inzittenden werden met ernstige verwon dingen overgebracht naar het Algemeen Ziekenhuis in Zutfen. OMSCHRIJVING Horizontaal: 1. Keten ons en wij zul len het stadhuis ingaan (11); 8. Op de mars wordt bij de rust patee verstrekt BERLIJN (AP) De Westberlijnse politie heeft gisteren nog vier mensen gearresteerd die zouden hebben ge poogd delen van de muur door de stad op te blazen. Een twintigjarige monteur, die woensdag gewond bij de muur was aangetroffen, heeft al bekend explo sieve ladigen te hebben geplaatst. Hij ontkende echter dat hij in opdracht van de communisten had gehandeld. De politie weigerde te zeggen welk mo tief hij voor zijn daad had opgegeven. De vier mensen, die gisteren werden gearresteerd, hebben verklaard de monteur niet te kennen. Ook over hun motieven is niets bekend. Volgens de Oostduitsers was de ont ploffing van donderdag het werk van „een Westberlijnse terroristenorgani satie", die werd geholpen door Ameri kaanse officieren. LONDEN Maandag wordt Telstar opnieuw gebruikt voor een rechtstreek se televisie-uitzending van Amerika naar Engeland. Dat werd gisteren in Londen aldisch zwarte pels (5); 29. De zuivere meegedeeld. De B.B.C. en de commer- bovenlucht is goed voor hoofd en herte ciële televisie zenden het programma (5)30, Zit hier niet beneveld achter, (5); 9. Wat voelt een mens zich plezie rig in de rapenhof (11); 11. Daar is in Engeland eeen hele reeks van (3); 12. Wie onder de berk dut. kijkt neerslach tig (7); 15. In tel is wie streng in de leer is (4); 16. Hoe een voertuig in een vaartuig kan verkeren (3)17. Die door zijn stem overluid en trots de vijand kon tarten (7); 18. Ik vind dit tam be gin maar zo zo (5); 21. Het is snert, al wordt het nu geen scherts (5)23. Hoe iemand een belediger wordt om aan het adres te komen (7); 25. Sleep de K.R.O. erbij voor een flinke vangst (3); 26. De geest is in hoofd en ledematen gevaren (5); 28. Als je hierdoor kijkt kan ie soms van schrik sterven (7); 31. In ijzerhoudende grond vindt men soms vreemde munt (3); 33. Geen slager, maar een artiest (11); 35. Die stap moet je doen, wat deert je (5); 36. „In dit werk, hoe naar, sul! ligt uw kans" (11). Verticaal: 1. Een vogel, waar men geen lak aan heeft (3)2. Leert kwe ken! (5); 3. Een kapucijner in het wa ter (5)4. Een aantekening van de N.A.T.O (4); 5, In het tafereel van ons dagelijks leven behoort ook de regen (5); 6. Drink een glas, man, maar pas op voor de misdaad (7); 7. Zo'n bek is erg, maar niemand is volmaakt (6); 10. Leer vlijtig steno (5); 13. Ik geef hiermee te kennen dat die ui net is (5): 14. Wat naar voor zo'n verdorven in- sekt (3)15. Het is gewoonte dat je dat bedrag betaalt (3); 17. en 20. zonder vermelding van titels (2 maal 2); 19. De keten is een kenmerk (5); 21. Bestu ren kan aanstoot geven (7); 22. Dicht, maar niet op rijm (3); 23. De eerwaar de heer is ver (3); 24. In de Nes kan je een flinke jaap oplopen (5); 25. Ko ligt in het stro en rilt er van (5); 27. De he gezamenlijk op beide T.V.-kanalen uit. De uitzending begint om vijf voor half negen. wis slaat voor u het heilig uur (5); 32. L.S. „Uw slimheid zal u niet baten". (4)34. Sar dit soort niet (3). 't Wordt a! gewoonte. Goede gewoonte. Duizenden automobilisten hebben bepaald op welke BP Super Mix hun motor de beste prestaties levert. Ën sinds ze het weten bestellen ze bij de pomp 'hun mix'. De nieuwe manier van tanken betekent voor hen al telkens terugkerend rij-plezier! En u? Heeft u de voeding van uw motor al gemoderniseerd? Aangepast aan zijn eisen? Bedenk; elke motor is een individu - zo gevormd door zijn eigen verkeerstaak en de rij-stijl van zijn bestuurder. Daarom heeft hij behoefte aan individuele voeding. Jawel: al heel lang zijn er 2 soorten benzine - normaal en super. Maar 57% van de automotoren vroeg om een voeding daartussen. Die is er nu! Dank zij BP Super Mix. Er zijn nu 5 soorten BP Benzine: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super?. Probeer nu BP Super Mix 75' of 50. Zo kunt zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel - niet te weinig. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.y. Frederiksplein 42, Amsterdam-C. KRUISWOORDRAADSEL OPLOSSING Horizontaal: 2. uitgave; 8. kales; 10. enten; 13. halo; 14. Lares; 15. uier; 16. Marva; 18. twist; 20. we; 21. demo craat; 24. el; 26. era; 28. aha; 29. sla; 30. Lena; 33. elan; 35. garnaleverstand; 36. etui; 37. eter; 38. Ate; 40. Dan; 42. Spa; 44. Ne; 45. verdragen; 49. O.T.; 50 ruïne; 52. animo; 54. teil; 55. tuier; 56. kers; 57. netto; 59. dieet; 61. brod- den. Verticaal: 1. gala; 2. u.e.; 3. Islam; 4. gerechtvaardigd; 5. Vesta; 6. en; 7. reis; 8. kamer; 9. Lord; 11. tuit; 12. ne tel; 17. vernauwen; 19. Waalsteen: 20. weggaan; 22. o.a.; 23. Ra; 25. landrat; 27. alree; 29. snars; 31. ent; 32. Ali; 33. ere; 34. Ate; 39. teren; 40. dd.; 41 na; 43. poort; 45. vilt; 46. retor; 47. garde; 48. Nike; 51. uien; 53. mees; 58. t.b.; 60. in. 1 1 3 1 s life; 7 x® ;.':x ISil t 9 Ipl 't li.i'Z II IS If IS \ffj it pB wm .'vr.y.'x m ïi 19 19 J W - pi ■■"'Jjyï' Sr"1" I-'- li 23 m lÉpl x';x- - 30 32 V Él l.'n'nn 32 35 $|j| 36

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6